Ήθελα να σου τραγουδήσω, μα... παράκουσα!

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όχι δε σας δουλεύω! :P Προφανώς είναι λέξη που κατασκεύασε ο Γκάτσος για τις ανάγκες του τραγουδιού και εικάζω πως εννοεί να παίζει το βιολί μαζί με το σαντούρι. Περίπου όπως λέμε μαχαιροπίρουνα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
"Και παλι βρηκα τον λαθος ανθρωπο για ν'αγαπησω
μα τωρα είναι αργα για να γυρισω
μαζι σου εχω αγαπη μου ..παιδι", προσφατα ενημερωθηκα οτι το δεσποινακι εχει δεθει με τον τυπα, παιδι οχι.

Το πιο κλασικο που μπορω να σκεφτω ειναι που στο δημοτικο ελεγα "Σερενα, το κοριτσι του Μαη" αντι για "σε λενε" (το δικο μου κοριτσι εχει ονομα στην κενωνια :pfff:), και στην ιδια ηλικια ειχα καταφερει να πεισω μερικα ακομα παιδακια οτι ο mercury λεει "So must go on" (ο,τι επιανε το αυτι απο αδερφια/ξαδερφια, το παιζα ψαγμενη οποτε με ακουγαν τα κακομοιρα).

Ωραιο θεμα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Είναι και κάποια άλλα που θυμάμαι, τα οποία όμως δεν είναι τόσο χτυπητά όσο ο «αστακός»

Στην εφηβεία μου (ακόμα και τώρα σε ένα βαθμό) μου άρεσε πολύ ο Νταλάρας και κυρίως τα παλιά του τραγούδια. Απλώς σε κάποια μπέρδευα λίγο κάποιους στίχους...

Στο τραγούδι «Όταν ανθίζουν πασχαλιές» ο στιχός στην αρχή λέει «Είπες πως θά 'ρθεις να με βρεις μα γέρασ' η καρδιά μου»
Εγώ άκουγα «μ' αγέρας η καρδιά μου».

Ή στο τραγούδi «του κάτω κόσμου τα πουλιά» που ο στίχος λέει «κι ειν' το κρεβάτι της λημέρι του φονιά», εγώ άκουγα «κι ειν' το κρεβάτι της λημέρι του γωνία» (και συνεχώς αναρωτιόμουν ποιός είναι αυτός ο γωνιάς:P)

σημ. Να πω κι εγώ ότι στο τραγούδι «Έλα απόψε στου Θωμά» μέχρι και σήμερα νόμιζα ότι έλεγε «Σαν του Ροβιόλη». Νά 'σαι καλά Isiliel που μας διαφωτίζει σε τόσο σημαντικά ζητήματα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Για το φαρσα-πασχα μετρήστε κι εμένα!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ έχω το καλύτερο....

Στο "Πότε Βούδας πότε Κούδας, πότε Ιησούς κι Ιούδας..."
Εγώ άκουγα Σκιούδας :redface:

Το ανακάλυψα ρωτώντας την κολλητή μου ποιος στα κομμάτια είναι αυτός ο Σκιούδας! :worry: :P


:lol:
Κι εγω εκει ελεγα ποτε Βουδας Ποτε Γουδας!!

και σε ενα του θετοκατου το ''θα χαθω'' λεει σ ενα σημειο - και θα χαθω ενα πρωι, σε μια ελευθεροι θεα, αναρχικοι''

ε εγω ελεγα,- σε μια ελευθερη θεα αναρχη γη!
:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
"Θα χαθώ θα χαθώ σε μια ελεύθερη ιδέα, αναρχική" είναι κανονικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
:eek:

:laugh:

Μου ρθε κι αλλο, οταν ημουν πολυ πιτσιρικα ενα τραγουδι της Γαρμπη ελεγε
περασμένα ξεχασμένα, κι όλα καλά
που σʼ αγαπώ και μʼ αγαπάς, απ την άρχη
σαν πουλιά φυλακισμένα, που χουν κλειδί
δεν είναι η αγάπη φυλάκη

Εγω ελεγα... σαν πουλια φυλακισμενα που χουν πνιγει!


ωραιο θεμα!
:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...πάντως μην ανησυχείτε, δεν είμαστε μόνο εμείς! Την πατάνε κι άλλοι :whistle::




Επίσης βλέπω πως δεν υπάρχει ξεκάθαρο συμπέρασμα για το κομμάτι "Μες τα δυο της μάτια" (Οpa/Αλεξίου), εκεί που λέει: ..."δυο καρδιές που ζουν κι αγαπάνε, μέσα σε ένα ανάποδο... (τι;;;)" :P

Στο internet κυκλοφορούν δύο εκδοχές: η μια λέει "Μπιτ" και η άλλη λέει "Πι"
Ποια είναι η σωστή; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
η μικρη μου αδελφη:

της παπαριζου
υπαρχει λογος θελω να ρθεις εστω για λιγο....
πλαι μουνας οταν ξυπνησω το πρωι...

αντι για πλαι μου να σαι...
:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πλάκα έχει το θέμα :D

2 μουρχονται άμεσα
το ένα είναι από Θ.μικρούτσικο "άρλεκιν" που λέει
"τον έρωτά σου λεν' πληρώνεις, i love στις μπλούζες σιδερώνεις" κάτι που προκάλεσε πολλά σοκ σε έναν φίλο που έψαχνε χρόνια τι είναι το "i love στην Τούτε σιδερώνεις" (δεν είχε καταλήξει αν είναι κάποιο σίδερο τύπου "τη στιρέλλα τη στιρέλλα" ή σούπερ γκόμενα της εποχής :P)

το δικό μου παιδικό all time classic ήταν η ...Ζωντανίνα που την έψαχνα χρόνια στο

"θέλει νεκροί χιλιάδες να 'ναι στους τροχούς,
θέλει κι η Ζωντανίνα πίνουν το αίμα τους" (πως λέμε "τα παιδία παίζει"? ε, εγώ την επέκτεινα την αττική σύνταξη :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
το δικό μου παιδικό all time classic ήταν η ...Ζωντανίνα που την έψαχνα χρόνια στο

"θέλει νεκρή χιλιάδες να 'ναι στους τροχούς,
θέλει κι η Ζωντανίνα πίνουν το αίμα τους" (πως λέμε "τα παιδία παίζει"? ε, εγώ την επέκτεινα την αττική σύνταξη :P)

Κι εγώ νόμιζα το ίδιο! Δεν φαντάζεσαι πόσο εντυπωσιάζομαι που κάποιος άλλος είχε ακούσει την ίδια τρέλα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κι εγω κοριτσια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τελικά δεν είμαστε το μόνο φόρουμ που έχει τέτοιο θέμα. Ψάχνοντας βρήκα μερικά πολύ αστεία ...παρακούσματα που θα 'θελα να μοιραστώ μαζί σας:

(από τη λέσχη του βιβλίου)
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσηίδα:
Λοιπόν, εγώ το
με κρεμεζί πουκάμισο
παιδί απ' την Ανάβυσσο


το άκουγα

μ' εκκρεμετζή πουκάμισο κλπ, κλπ

Και, βέβαια, ήμουν σίγουρη ότι ο εκκρεμετζής ήταν ένας εξειδικευμένος ωρολογοποιός (για μικρή ηλικία μιλάμε).

Αρχική Δημοσίευση από Νυκτίπλανγκτον:
Ντρουμπουντρουμπουντρουμ, ντρουμπουντρουμπουντρουμ, τα βραχιόλια της Βροντούμ ( όπου Βροντούμ μια πόλη της Ασίας. Μεγαλώνοντας, το εξέλιξα, και η Βροντούμ έγινε μια μυθική πόλη που καταποντίστηκε στην έρημο, η αντίστοιχη "Αμμώδης Ατλαντίδα")

Αρχική Δημοσίευση από Κορίτσι οξύ:
Εγώ πάλι είχα πρόβλημα με το "ένα λεπτό περιπτερά"
που άκουγα-μικρή ...-
"έναν λεπτό περιπτερά"
και αναρωτιώμουν τι σόι ρατσισμός με τους χοντρούς περιπτεράδες είναι αυτός?

Αρχική Δημοσίευση από Αβραάμ Χόλμς:
μία φίλη μου, πολλά χρόνια πριν, με ρώτησε σοβαρά:"γιατί χρησιμοποιούν λατινικά στο γνωστό τραγούδι "Πέρα στους πέρα κάμπους που είναι οι ελιές, είν' ένα μοναστήρι που παν οι κοπελιές κτλ..."
τι να σημαίνει άραγε perastus perakampus";

Αρχική Δημοσίευση από Οκτάνα:
Να αναφέρω ακόμα ένα παράκουσμα, αρκετά διασκεδαστικό, απο αφήγηση του ίδιου του Αλκίνοου Ιωαννίδη σε συναυλία του.
Μετά απο κάποια συναυλία του, λέει, τον πλησιάζει ένας γέροντας και του λέει: "πολύ ωραία παλικάρι μου, μπράβο σου" κτλ "ειδικά αυτό το τραγούδι που έγραψες για τον νονό σου που πέθανε (!), πολύ συγκινητικό!". Ο γέροντας άκουγε "ζει ο νονός" αντί για "Ζήνωνος"

Μα το καλύτερο όλων είναι το εξωτικό Παπουνάνε όπου χτυπούν οι καμπάνες...
Ποιο Παπουνάνε;



:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Τις προάλλες θυμήθηκα και άλλο παράκουσμά μου!

Ζήτω τα παράλογα, ζήτω η Ελλάς
ζήτω τα παλιόπαιδα, ζήτω μας και μας.

Εγώ άκουγα : " ... ζήτω ο Μασκεμάς'', αλλά ποιός ήταν αυτός παραμένει ακόμα ένα μυστήριο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
αλλά ποιός ήταν αυτός παραμένει ακόμα ένα μυστήριο! :P
Σίγουρα φίλος του Ροβιόλη και της Ζωντανίνας! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ το
με κρεμεζί πουκάμισο
παιδί απ' την Ανάβυσσο


το άκουγα

μ' εκκρεμετζή πουκάμισο κλπ, κλπ

Και, βέβαια, ήμουν σίγουρη ότι ο εκκρεμετζής ήταν ένας εξειδικευμένος ωρολογοποιός (για μικρή ηλικία μιλάμε).

Ολόκληρη ιστορία αυτό το τραγούδι...

Εγώ άκουγα με κρεμεζί κανονικά, ώσπου η μαμά μου μου είπε οτι λέει "με κρεμ εσύ πουκάμισο". Μετά από καυγά στο φόρουμ, βγάλαμε το συμέρασμα οτι το κρεμεζί είναι χρώμα.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ε
σημ. Να πω κι εγώ ότι στο τραγούδι «Έλα απόψε στου Θωμά» μέχρι και σήμερα νόμιζα ότι έλεγε «Σαν του Ροβιόλη». Νά 'σαι καλά Isiliel που μας διαφωτίζει σε τόσο σημαντικά ζητήματα:D
Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι υπάρχουν τόσοι πολλοί οπαδοί του δαιμόνιου βιολιστή Ροβιόλη, όμως μια απλή βόλτα στο διαδύκτιο μ' έπεισε ότι μόνο εγώ είχα ακούσει "σαντουροβιόλι". Ρώτησα και συναδέλφους στη δουλειά, όλοι όμως ήταν θαυμαστές του βιρτουόζου βιολιτζή και ήταν κι εντελώς σίγουροι μάλιστα...:clapup:


το δικό μου παιδικό all time classic ήταν η ...Ζωντανίνα που την έψαχνα χρόνια στο

"θέλει νεκροί χιλιάδες να 'ναι στους τροχούς,
θέλει κι η Ζωντανίνα πίνουν το αίμα τους" (πως λέμε "τα παιδία παίζει"? ε, εγώ την επέκτεινα την αττική σύνταξη :P)
Χα, χα, κι εγώ είχα αυτό το παράκουσμα, όπως και πολλοί άλλοι, όπως διαπιστώνω ψάχνοντας στο διαδίκτυο. Αυτή η αιμοβόρος Ζωντανίνα με φρικάριζε όταν ήμουν μικρός...:loltooth:

τι να σημαίνει άραγε perastus perakampus";
Υπάρχουν δύο εκδοχές επ' αυτού: 1) Το Perastus peracampus είναι το επιστημονικό όνομα του είδους ελιάς που φύεται στη συγκεκριμένη περιοχή.
2) Η πιο πιθανή εκδοχή είναι πως το Perastus peracampus είναι το επιστημονικό όνομα του δάκου, ή κάποιου άλλου παράσιτου της ελιάς.
:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Σίγουρα φίλος του Ροβιόλη και της Ζωντανίνας! :P

Με το συγκεκριμένο σχόλιο έριξα τόσο γέλιο, που χρειάστηκα χαρτομάντηλο για τα δάκρυα.:upside:

Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι υπάρχουν τόσοι πολλοί οπαδοί του δαιμόνιου βιολιστή Ροβιόλη, όμως μια απλή βόλτα στο διαδύκτιο μ' έπεισε ότι μόνο εγώ είχα ακούσει "σαντουροβιόλι". Ρώτησα και συναδέλφους στη δουλειά, όλοι όμως ήταν θαυμαστές του βιρτουόζου βιολιτζή και ήταν κι εντελώς σίγουροι μάλιστα...:clapup:
:hehe:

Ρε συ Chaos, μήπως το ''σαντουροβιόλι'' είναι δικής σου έμπνευσης και το πραγματικό είναι ''σαν του Ροβιόλη''? Είμαστε πολλοί κι είσαι 1.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ρε σεις, εάν υπήρχε ο Ροβιόλης κι ήταν τόσο ξακουστός, δεν θα τον ξέραμε; Δεν θα υπήρχε ένα λήμμα στη wiki τέλος πάντων; :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Έχω κι άλλο...

Δεν ξανακάνω φυλακή
με τον Καπετανάκη
που 'χει ντούγκλα στο μουστάκι
τα μιλήσαμε, τα συμφωνήσαμε



Και ναι...το φαντασιωνόμουν κιόλας :P

Αλλά μόλις σήμερα ανακάλυψα τι είναι η ντούγκλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top