Είναι ηθικά σωστό το τρίτο πρόσωπο σε ένα ερωτικό τρίγωνο να ενημερώσει τον απατημένο

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Να ρωτηξω κατι γιατι εν θυμαμαι;;;;:redface:
Γιατι του εγγυαται κανεις οτι αν του το πει ο αλλος μπορει να μην τον κανει ασηκωτο στο ξυλο;:confused:
η "λογική" λέει ότι δεν θα τον δείρει... ίσα ίσα που θα του χρωστάει (και καλά) αιώνια ευγνομωσύνη που του άνοιξε τα μάτια :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
όχι, δεν είναι ηθικά σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Sorry παιδιά αν εμένα ερχότανε κάποια να μου πει πως πήγε με τον άντρα μου και θα ήθελε να το ξέρω γιατί νιώθει τύψεις κτλ, θα φερόμουν πολύ πολιτισμένα :devil::
1) θα την τσουρομαδούσα :boxing:
2) εκτώς από το να βγάλω αφίσα της σε όλους τους δρόμους που κυκλοφωρεί (με τηλέφωνα κ διευθήνσεις τύπου ανοίξαμε και σας περιμένουμε) θα την έκανα να μην μπορεί να ξαναβγεί από το σπίτι της!:mad:
Συμπέρασμα το κέρατο ότι κι αν γίνει όσο πολιτισμένος και συζητήσημος άνθρωπος κι αν είσαι, δεν θες να το μάθεις και ειδικά από κάποιον-α ξένο-η!! Τώρα αν στο πεί το αίτερον ήμιση, μπορεί και να γλυτώσει:whistle:
Οσο για το τι είναι ηθικά σωστό, τώρα το θυμηθήκαμε? Δλδ όταν πάμε με κάποια-ον που είναι παντρεμένη-ος ξέρουμε που "μπλέκουμε" αν δεν το αντέχουμε απλά δεν το κάνουμε!;) Οσο για τον κερατά (sorry αλλά όσο ευγενικά και να το έλεγα αυτή είναι η ουσία) αν δεν θέλει να το δεί, ότι και να του πείς απλά θα τον μπερδέψεις.. Πόσοι το ξέρουν και κάνουν το κοροϊδο? Ή πόσοι προτιμούν να μην το΄μάθουν ποτέ?
Πάντως ότι σχέση κι αν έχεις με τον ένα από το ζευγάρι πιστεύω πως δεν έχεις το δικαίομα να ανακατευτείς, ας τα βρούν ή ας φαγοθούν μόνοι τους!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Sorry παιδιά αν εμένα ερχότανε κάποια να μου πει πως πήγε με τον άντρα μου και θα ήθελε να το ξέρω γιατί νιώθει τύψεις κτλ, θα φερόμουν πολύ πολιτισμένα :devil::
1) θα την τσουρομαδούσα :boxing:
2) εκτώς από το να βγάλω αφίσα της σε όλους τους δρόμους που κυκλοφωρεί (με τηλέφωνα κ διευθήνσεις τύπου ανοίξαμε και σας περιμένουμε) θα την έκανα να μην μπορεί να ξαναβγεί από το σπίτι της!:mad:
Συμπέρασμα το κέρατο ότι κι αν γίνει όσο πολιτισμένος και συζητήσημος άνθρωπος κι αν είσαι, δεν θες να το μάθεις και ειδικά από κάποιον-α ξένο-η!! Τώρα αν στο πεί το αίτερον ήμιση, μπορεί και να γλυτώσει:whistle:

Στον άντρα σου θα έκανες απλά μια σκηνή;Για να καταλάβω:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Στον άντρα σου θα έκανες απλά μια σκηνή;Για να καταλάβω:whistle:

Μάλλον θα του έσπαγα κάτι βαρύ στο κεφάλι :P .
Ειλικρηνά δεν ξέρω πως ακριβώς θα αντιδρούσα, είμαι από τα άτομα που προτιμούν να μην το μάθουν ποτέ και αν είναι κάτι που γίνεται συστηματικά θα ήθελα να έχει την ειλικρήνια να μου πει τέλος βαρέθηκα, ψάχνομαι αλλού! Τώρα αν γίνει μια φορά υπό Χ συνθήκες και δεν είναι κάτι που μπορεί να τον επιρεάσει απέναντί μου, θα προτιμούσα να μην το μάθω ποτέ! Θα έσπαγε κάτι μέσα μου σίγουρα. Δεν ξέρω αν θα του συγχωρούσα ποτέ μια απιστία, ξέρω όμως οτι χώρια του θα υπέφερα! Γι αυτό ξεχωρίζω μια εφήμερη περιπέτεια από την συνεχή αναζήτηση περιπετειών ή από μια παράνομη σχέση (κάτι που δεν θα συγχωρούσα και δεν θα δικαιολογούσα με τίποτα, γιατί θα σήμαινε πως από καιρό έχει τελειώσει μαζί μου και δεν έχει τα κότσια να το πει!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Διαφωνώ με την Torry.

Οκ, είναι πιο δυσάρεστο, να στο λένε άλλοι, και ειδικά το τρίτο πρόσωπο...

Αλλά για μένα υπάρχουν δύο περιπτώσεις:
  • Πρόκειται για παράλληλη σχέση.
    Τότε για μένα σημαίνει το καμπανάκι του χωρισμού. Ναι, οκ, ίσως το σκεφτώ λίγο παραπάνω, αν είμαι πχ παντρεμένη, κλπ κλπ... αλλά την παράλληλη σχέση δεν είμαι σε θέση να τη δεχτώ ή να τη δικαιολογήσω.
  • Πρόκειται για κάτι της μίας νύχτας...
    Εκεί κάτι μπορεί να υπάρξει, ένα περιθώριο για συγχώρεση, μία εξήγηση!
Αλλά για να μν ξεφεύγω... Για μένα, τη στιγμή που ο άλλος κάνει παράλληλη σχέση, έχει ήδη εκθέσει και υποβαθμίσει τη σχέση μας. Ειδικά αν έχουν μάθει κι άλλοι για αυτό. Οπότε, ίσως είναι λίιιγο καλύτερα, αν το μάθω από τον ίδιο... ίσως.
Αν κάνει ένα σύντομο παραστράτημα... θα περιφρονήσω την άλλη, που θα έρθει με τα μαντάτα.. και θα απορήσω αν σκόπευε να μου το πει, εκεί θα επέλθει μία κρίση... αλλά ειδικά αν δε νιώσω ότι έχει φθαρεί η σχέση, απλά θα ρίξω μαύρους κεραυνούς κακού κάρμα στην άλλη και θα συνεχίσω τη ζωή μου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Διαφωνώ με την Torry.

Οκ, είναι πιο δυσάρεστο, να στο λένε άλλοι, και ειδικά το τρίτο πρόσωπο...

Αλλά για μένα υπάρχουν δύο περιπτώσεις:

  • Πρόκειται για παράλληλη σχέση.
    Τότε για μένα σημαίνει το καμπανάκι του χωρισμού. Ναι, οκ, ίσως το σκεφτώ λίγο παραπάνω, αν είμαι πχ παντρεμένη, κλπ κλπ... αλλά την παράλληλη σχέση δεν είμαι σε θέση να τη δεχτώ ή να τη δικαιολογήσω.
  • Πρόκειται για κάτι της μίας νύχτας...
    Εκεί κάτι μπορεί να υπάρξει, ένα περιθώριο για συγχώρεση, μία εξήγηση!
Αλλά για να μν ξεφεύγω... Για μένα, τη στιγμή που ο άλλος κάνει παράλληλη σχέση, έχει ήδη εκθέσει και υποβαθμίσει τη σχέση μας. Ειδικά αν έχουν μάθει κι άλλοι για αυτό. Οπότε, ίσως είναι λίιιγο καλύτερα, αν το μάθω από τον ίδιο... ίσως.
Αν κάνει ένα σύντομο παραστράτημα... θα περιφρονήσω την άλλη, που θα έρθει με τα μαντάτα.. και θα απορήσω αν σκόπευε να μου το πει, εκεί θα επέλθει μία κρίση... αλλά ειδικά αν δε νιώσω ότι έχει φθαρεί η σχέση, απλά θα ρίξω μαύρους κεραυνούς κακού κάρμα στην άλλη και θα συνεχίσω τη ζωή μου.
Περίπου το ίδιο λέμε αν δεις το τελευταίο μου post, απλά θα τα έβαζα πιο πολύ με την άλλη γιατί με το να μου πει τι συνέβει θα επεδίωκε να μας χωρήσει! Μου φαίνεται χειρότερο και πιο π**στικο από το να τον διεκδικήσει με άλλους τρόπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, το έγραψα πριν απαντήσεις ξανά! :)
Απλά δεν ξέρω, δεν το βλέπω ντε και καλά σαν προσπάθεια να μας χωρίσει. Θα μπορούσε να 'ναι για να τα "προλάβει" αυτή σε σένα, και καλά να βγει αυτή η τίμια και ειλικρινής... ή κάτι άλλο...
Σημασία έχει ότι σε απάτησε ο σύντροφός σου, από κει και πέρα, η άλλη είναι το παρατράγουδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Ναι, το έγραψα πριν απαντήσεις ξανά! :)
Απλά δεν ξέρω, δεν το βλέπω ντε και καλά σαν προσπάθεια να μας χωρίσει. Θα μπορούσε να 'ναι για να τα "προλάβει" αυτή σε σένα, και καλά να βγει αυτή η τίμια και ειλικρινής... ή κάτι άλλο...
Σημασία έχει ότι σε απάτησε ο σύντροφός σου, από κει και πέρα, η άλλη είναι το παρατράγουδο.
Μπά δεν μπορώ να το δώ τόσο απλά. Αν ήθελε να το παίξει τίμια θα μπορούσε να πει "πρόσεχε τον άντρα σου, ξενοκοιτάω και μου την έπεσε"! Από την στιγμή που πήγε μαζί του δεν θέλει το καλό μου ούτε μπορεί να αποποιηθεί των ευθυνών της με το να μου το πει!
Βέβαια εδω μιλάμε για αντρες και οι αντρες εχουν εναν περίεργο κωδικα τιμής και ειλικρηνιας μεταξύ τους.:hmm: Για εναν αντρα αυτή που του την κάνει ειναι π**τανα και ο αλλος που πηγε μαζι της απλά ενας αντρας που κάποια του κατσε μια και ενέδωσε όπως θα επρεπε (αφου δεν μπορει λόγω "φυσης" να αντισταθει!) Ετσι δεν λένε όλοι?"Ε αντρας ειμαι πόσο να αντισταθώ αμα μου κ@λ@τριβεται η αλλη?:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου (και για να επαληθεύσω το ρητό) θα πρέπει να το πει...στη μάνα του,στη μάνα της,στη μάνα του φίλου,στον φίλο.στον γείτονα,στον μπακάλη (αν έχει delivery στον εκάστοτε Ζήκο),στον μηχανικό που του φτιάχνει το αμάξι,στην κομμώτρια της γειτονιάς,στον πιτσαδόρο,στον οδηγό του ΚΤΕΛ Ιωαννίνων (που φέρνει την πεθερά από το χωριό),στον σκουπιδιάρη και στην κυρα-Θοδώσαινα (ξέρεις την απέναντι γριούλα)....διότι ως γνωστόν...Ο ΚΕΡΑΤΑΣ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
1) Να μην μπλεχτεί άλλο ανάμεσα στο ζευγάρι, να τους αφήσει να τα βρούν μόνοι τους.
2) Στο μέλλον να προσέχει πού βάζει το πουλάκι του, αν δεν αντέχει τις τύψεις


Ακριβώς αυτό!
Αν ερχόταν κάποιος και μου έλεγε οτι "πήγα με τη γυναίκα σου"
θα τον σαπιζα στο ξύλο και γενικά θα κακοπέρναγε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

torry

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου (και για να επαληθεύσω το ρητό) θα πρέπει να το πει...στη μάνα του,στη μάνα της,στη μάνα του φίλου,στον φίλο.στον γείτονα,στον μπακάλη (αν έχει delivery στον εκάστοτε Ζήκο),στον μηχανικό που του φτιάχνει το αμάξι,στην κομμώτρια της γειτονιάς,στον πιτσαδόρο,στον οδηγό του ΚΤΕΛ Ιωαννίνων (που φέρνει την πεθερά από το χωριό),στον σκουπιδιάρη και στην κυρα-Θοδώσαινα (ξέρεις την απέναντι γριούλα)....διότι ως γνωστόν...Ο ΚΕΡΑΤΑΣ ΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ!!!:clapup:
:rofl: :thumbsup: :rofl: :thumbsup: :rofl: :thumbsup: :rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Η γιαγιά μου, όταν ήτανε περίπου 40 ετών και της τηλεφώνησε η γκόμενα του πα΄πού μου για να της πει "ξέρετε, θα σας χωρίσω, εγώ ήμουν χθες με τον άντρα σας", μου είπε ότι της απάντησε "σας ευχαριστώ πολύ! με ξεκουράζετε!":D

(χωρίς πλάκα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niki

Νεοφερμένος

Η Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Νομίζω ότι ο απατημένος οφείλει να είναι σε θέση να διαπιστώσει μόνος του ότι ... σέρνει έλκυθρο . Τί πάει να πει πρέπει ;; Όταν έκανε ό,τι έκανε τί είχε στο μυαλό του ;;;; Να το κάνει και μετά να πάει να τα πει όλα στον /στην απατημένο/η ; Δεν τον αφορά από την στιγμή που θέλει απλά να περάσει καλά . Το τι θα κάνει το ζαυγάρι είναι δκαίωμα και επιλογή του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Η γιαγιά μου, όταν ήτανε περίπου 40 ετών και της τηλεφώνησε η γκόμενα του πα΄πού μου για να της πει "ξέρετε, θα σας χωρίσω, εγώ ήμουν χθες με τον άντρα σας", μου είπε ότι της απάντησε "σας ευχαριστώ πολύ! με ξεκουράζετε!":D

(χωρίς πλάκα).

:hehe:
Φοβερή η γιαγιά!Καλά Ξηγήθηκε ! :clapup:

Πάντως συμφωνώ ότι αυτό είναι ένα πρόβλημα του ζευγαριού. Οποιοσδήποτε τρίτος αφού έκανε ότι έκανε πρέπει να κάνει στην άκρη μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niki

Νεοφερμένος

Η Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Και πάνω από όλα με αξιοπρέπεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ένα ρητό των γυναικών της Σμύρνης, από την οποία κατάγονται οι πρόγονοί μου, ήταν ότι "Ο άντρας ανήκει σε όλες τις γυναίκες και τον έχει αυτή που ξέρει να τον κρατήσει". Αν και ακούγεται κατά βάση φαλλοκρατικό, να είστε βέβαιοι ότι οι γυναίκες αυτές ήξεραν να κάνουν το κουμάντο τους. Σε αυτό το πλαίσιο, αυτή με την οποία (θεωρητικά πάντα) πήγα, άρα της έδωσα το δικαίωμα, μπορεί να επιλέξει να με διεκδικήσει και κάτι τέτοιο δεν μπορεί να κριθεί με ηθικά κριτήρια, αλλά μόνο με κριτήρια ωμού ανταγωνισμού. Θέλω να πω ότι ο τελευταίος που θα μπορούσε να την κατηγορήσει για ανηθικότητα θα ήμουν εγώ! Αφού μάλιστα εγώ επέλεξα να δημιουργήσω την παράλληλη σχέση, θα πρέπει να είμαι έτοιμος να αντιμετωπίσω τις συνέπειές μου. Φυσικά τα ίδια ισχύουν και για τα δυο φύλα. Από κάποια άποψη, η αλήθεια οφελεί και τον/την απατημένο της σχέσης, αφού του/της δίνεται η ευκαιρία να γνωρίζει τι συμβαίνει και να επιλέξει τι θα κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top