Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζήσετε;

Αν φεύγατε από την Ελλάδα, ποια χώρα θα προτιμούσατε για να ζήσετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 48)
  • Αμερική

    Ψήφοι: 11 22.9%
  • Αγγλία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 6 12.5%
  • Φιλανδία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Δανία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Βέλγιο

    Ψήφοι: 2 4.2%
  • Ολλανδία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 11 22.9%
  • Ιταλία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ισπανία

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Ρωσία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Τουρκία

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Κίνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιαπωνία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Κύπρο

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Αυστρία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Καναδά

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ιρλανδία

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Όπου βρω δουλειά

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Σε κάποια άλλη χώρα

    Ψήφοι: 6 12.5%

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Εχω επισκεφτεί 4 χώρες Ιταλια , Αμστερνταμ, Παρίσι και Τσεχία.
Απο αυτές έχω μεινει πολυ στην Ιταλια 1 μήνα και στο Αμστερνταμ γιατι εμενε η αδερφή μου εκει και έχω ζησει σαν κάτοικος.
Δεν μπορώ να πω, η ζωή στο εξωτερικό ειναι διαφορετική απο την ελλαδα. Τα μαγαζια έχουν πολυ ωραια πράγματα και ολα ειναι πιο φθηνά(με εξαίρεση το Παρισι) απο την Ελλάδα.
Το περιβάλλον πιο καθαρό και η εξυπηρέτηση πιο εύκολη αλλα κακά τα ψέματα ο Ελληνας δεν μπορει να ζήσει εκτος Ελλάδας. Η αδερφή μου στα 7 χρόνια που ειναι επανω όποτε βρει ευκαιρία λέει οτι τρέχει να κατεβει για να δει λίγο ήλιο βρε παιδί μου. Ασε που καλοκαίρι χωρίς ελληνική παραλία ούτε καν δεν μπορεί να το σκεφτεί.
Εγώ προσωπικά απο όλες τις χώρες που έχω παει σαν περιβάλλον θα προτιμούσα το Αμστερνταμ λόγο της γλώσσας και της πολυεθνικότητας. Αλλα βασικά δεν αλλάζω την Ελλαδα με τίποτα.
Γερμανους που γνώρισα τωρα τελευταία μου είπαν ότι σκέφτονται να αγοράσουν εξοχικό στην Πελλοπόνησο γιατι έχουν ξετρελαθεί με το περιβάλλον . Γαλλίδα που έχει μαγαζι στο κέντρο του Ναυπλίου την ρώτησα πως πήρε απόφαση και ήρθε απο την χώρα της και άνοιξε στο Ναύπλιο μαγαζί. Η απαντησή της: " στο χωρίο μου που ειναι Βόρεια της Γαλλίας μετα της 18.00 οι γυναίκες δεν τολμουν να βγουν έξω γιατι ειναι σίγουρο οτι θα βιαστουν και θα κακοποιηθούν, ενώ εδώ βρε παιδί μου 12.00 το βράδυ και βλέπεις όλον τον κόσμο εξω χειμώνα καλοκαιρι να βολτάρει χαρούμενος στα σοκάκια του Ναυπλιου".
Συμπέρασμα : να την βράσω την καλή διοίκηση του εξωτερικού εάν δεν έχεις ήλιο και την ελευθερία να πας μια βόλτα σαν άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
1st Ολλανδία
2nd Ελβετία

Μόνο και μόνο για το πανέμορφο περιβάλλον!Αυτό είναι το στοιχείο μου .....Η ΦΥΣΗ!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Εγώ θέλω να ζήσω ΑΓΓΛΙΑ!!!!
Και πιο συγκεκριμένα Λονδίνο....^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t@nia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Italy :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmaki

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
καλά εγώ η άκυρη θα ήθελα να ζήσω στην Αίγυπτο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κούβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
United Kingdom!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JennyV

Δραστήριο μέλος

Η JennyV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 735 μηνύματα.
έχω ακούσει για την Ολλανδία τα καλύτερα και από φίλους που έχουν πάει και έχουν κάτσει, πέραν ότι θα με βοηθήσει σε σπουδές.... αλλά αν δεν πας δεν ξέρεις.Θα ήθελα πολύ, πέραν Γαλλίας που είναι "εύκολο ταξίδι" να πάω Αμερική η Ιαπωνία... αν αξιωθώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
έχω ακούσει για την Ολλανδία τα καλύτερα και από φίλους που έχουν πάει και έχουν κάτσει, πέραν ότι θα με βοηθήσει σε σπουδές.... αλλά αν δεν πας δεν ξέρεις.Θα ήθελα πολύ, πέραν Γαλλίας που είναι "εύκολο ταξίδι" να πάω Αμερική η Ιαπωνία... αν αξιωθώ !
Είναι πράγματι εύκολη η Ολλανδία. Εάν κιόλας γνωρίζεις γερμανικά και αγγλικά τότε θα καταλάβαινεις και τα Ολλανδικα.
Μην κολλάς καθόλου είναι φοβερά εύκολη η διαμονή εκει. Και ακόμα και τα μικρά διαμερισματάκια που βρίσκονται σε μεγάλα συγκροτήματα μέσα στην Πόλη, εχουν καταπληκτικά μπάνια και ξύλινα πατώματα,ασε τα μαγαζιά που έχουν καταπληκτικά πράγματα για να αγοράσεις.
Επίσης στην Τούρκικη αγορά θα βρεις να αγοράσεις ίδια προιόντα με τα δικά μας έτσι ωστε να μπορείς να μαγειρεύεις ελληνικά φαγητά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
σαν την Ελλαδα καμια ρε σεις :P τεσπα...καπου στον Καναδα θα ηθελα γιατι εδω και κατι χρονια εχω κολλησει να παω εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Λατρέυω την Κύπρο αλλα σκέφτομαι οτι εγω με τα τους 35 C λιώνω:warn::knife::sick::redface:,οποτε france....................i :inlove: france.@!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
1) Ελβετια ---->τελεια τοπια , εξελιγμενη χωρα , πολλα προνομια στους πολιτες , σκιιιιιι , καλο εκπαιδευτικο συστημα , και χιλιαδες αλλα !!!!:D:clapup::);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JoJoanna

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Κάποια σκανδιναβική χώρα...Φιλανδία ίσως κι εγώ.
Παλεύεται ο καιρός με μια καλύτερη ποιότητα ζωής,εκπαίδευση κτλ., νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Αγγλία!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArisKo

Νεοφερμένος

Ο ArisKo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Εγώ θέλω να ζήσω ΑΓΓΛΙΑ!!!!
Και πιο συγκεκριμένα Λονδίνο....^^

Ετσι! Λονδινο και παλι Λονδινο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Kαπου στον Καναδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Στη Νορβηγία, στο Bergen. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Στην Ουγγαρια,Βουδαπεστη!!!:1eye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Ολλανδια..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mel999

Δραστήριο μέλος

Η Τζάνα η Μελι(τζά)να αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 556 μηνύματα.
Ελβετία...(Αφού το είπε ο κ.Μάκης! κάτι ξέρε ι;). τέτοιο μυαλό που έχω να το αφήσω στη Ελλάδα να καταστραφεί? τσ τσ τσ...:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top