Παλέρμο Extreme : Απορίες/Απαντήσεις και γνώμες!

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
ωραια.......και σποπος μας ειναι ποιος? γιατι δεν διευκρινιζεται καλα στην πορεια του παιχνιδιου.....! Το λεω γιατι οσοι δεν ξερουν παλερμο μπορει να μπερδευτουν!
σκοπός κάθε παλέρμου είναι να βγάλετε εκτός την αντίπαλη ομάδα. διάβασε κανόνες από το κλασσικό... εγώ περιέγραψα τις πρόσθετες ιδιότητες του νέου παλέρμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ δεν έχω παίξει ποτέ αυτό το παιχνίδι,μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ δεν έχω παίξει ποτέ αυτό το παιχνίδι,μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι;
διάβασε τους κανόνες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Υδραυλικός και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ρε παιδιά εγώ δεν έχω παίξει ποτέ αυτό το παιχνίδι,μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι;

α καλα σωθηκες τωρα....εγω θα διαβασω τους κανονες σε καμια βδομαδα και ο,τι καταλαβα καταλαβα!
σκοπός κάθε παλέρμου είναι να βγάλετε εκτός την αντίπαλη ομάδα. διάβασε κανόνες από το κλασσικό... εγώ περιέγραψα τις πρόσθετες ιδιότητες του νέου παλέρμου

μπορεις να μου στειλεις το λινκ με τους κανονες του κλασσικου σε πμ ή στο προφιλ μ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
α καλα σωθηκες τωρα....εγω θα διαβασω τους κανονες σε καμια βδομαδα και ο,τι καταλαβα καταλαβα!

Η συμπεριφορά αυτή δεν είναι αποδεκτή, κι ο λόγος είναι οτι α) θέλουμε να γίνει ένα καλό παιχνίδι που όλοι θα γνωρίζουν τέλεια το ρόλο τους κι αρκετά καλά το ρόλο των υπολοίπων, β) κάποοι παίκτες (αν όχι όλοι) έχουν ήδη διαβάσει και κατανοήσει τους κανόνες κι είναι άδικο εσύ να μην το κάνεις. Οι κανόνες και το θρεντ για απορίες έχουν δημιουργηθεί εδώ και ένα μήνα τουλάχιστον. Έχετε πολύ χρόνο να το μελετήσετε.

Προτιμούμε να ξεκινήσουμε αργότερα με παίκτες που γνωρίζουν τους κανόνες παρά άρον άρον με παίκτες που θα έχουν χίλιες απορίες και θα χαλάσουν το παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
μερικές παρατηρήσεις

1) Γιατί σώνει και καλά πμ για τη δολοφονία μέχρι τις 3 το βράδυ; κάντε το 13:00 όπως και στο κανονικό παλέρμο. Μπορεί κάποιος να μην μπορεί το βράδυ τι θα κάνει; Αφήστε που έτσι έχει και πιο πολύ λογική δηλαδή ξέρω γω σαν να μου λέτε έτσι ότι ξημερώνει στις 3:00 και 10 ώρες μετά μαθαίνουμε δολοφονία, δεν έχει νόημα.

2) Προτείνω οι κάρτες ίντριγκας να μοιράζονται όχι κάθε μέρα αλλά κάθε ξέρω γω 3 μέρες και να μειωθεί το μέγιστο όριο σε 2. Αλλιώς θα γίνει ένα μπάχαλο. Επίσης κάντε το να μοιράζεται μόνο 1-2 φορές η νεκροφάνεια σε όλο το παιχνίδι γιατί η συγκεριμένη κάρτα αν παίζεται συνέχεια χαλάει και λίγο το παιχνίδι. Φανταστείτε κάθε λίγο και λιγάκι να έρχεται ένας πίσω, δε θα τελειώσουμε ποτέ.

3) Δεν ξέρω τι λέτε αλλά ο ρόλος του δημοσιογράφου προσωπικά μου φαίνεται ανόητος, βγάλτε τον τελείως άμα είναι. Τι ρεπορτάζ και βλακείες πώς την είδαμε δηλαδή; :P δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ δε θα ήθελα να τον είχα αυτό το ρόλο.

αν σκεφτώ κάτι άλλο το γράφω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
μερικές παρατηρήσεις

1) Γιατί σώνει και καλά πμ για τη δολοφονία μέχρι τις 3 το βράδυ; κάντε το 13:00 όπως και στο κανονικό παλέρμο. Μπορεί κάποιος να μην μπορεί το βράδυ τι θα κάνει; Αφήστε που έτσι έχει και πιο πολύ λογική δηλαδή ξέρω γω σαν να μου λέτε έτσι ότι ξημερώνει στις 3:00 και 10 ώρες μετά μαθαίνουμε δολοφονία, δεν έχει νόημα.
γιατί υπάρχει ο ρόλος της μάγισσας, η οποία θα ξέρει ποιος θα δολοφονηθεί. οι δολοφόνοι πιθανόν να είναι 5 οπότε ένας από τους 5 θα λέει το θύμα του, το οποίο θα έχουν σκεφτεί καθ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

2) Προτείνω οι κάρτες ίντριγκας να μοιράζονται όχι κάθε μέρα αλλά κάθε ξέρω γω 3 μέρες και να μειωθεί το μέγιστο όριο σε 2. Αλλιώς θα γίνει ένα μπάχαλο. Επίσης κάντε το να μοιράζεται μόνο 1-2 φορές η νεκροφάνεια σε όλο το παιχνίδι γιατί η συγκεριμένη κάρτα αν παίζεται συνέχεια χαλάει και λίγο το παιχνίδι. Φανταστείτε κάθε λίγο και λιγάκι να έρχεται ένας πίσω, δε θα τελειώσουμε ποτέ.
το σκέφτηκα και εγώ αυτό, αλλά ύστερα πρέπει να λάβεις υπόψη ότι μόνο 10 κάρτες έχουν ιδιότητα. οι υπόλοιποι μας παίρνουμε κενή. το όριο των 3 συμπεριλαμβάνουν και τις κενές κάρτες. Π.χ. για να πάρεις τέταρτη κάρτα [ακόμα και αν είναι κενή, θα πρέπει να κάνεις discard, μια εκ των προηγουμένων]. κάθε μέρα βγαίνουν 2 άτομα. με την νεκροφάνεια μπαίνει ένας στο παιχνίδι. οπότε σαν να φεύγει ένας την ημέρα. όμως με την νεκροφάνεια μπορεί να μπλοφάρουν οι δολοφόνοι και να επαναφέρουν κάποιον. ύστερα υπάρχει η άμεση προφυλάκιση που βγάζει άλλον έναν παίκτη. Για να παιχτεί η ακύρωση έχει όριο χρόνου... οπότε 2 άτομα γίνονται φαντάσματα κάθε μέρα, και 1 βγαίνει τελείως εκτός παιχνιδιού με αποκάλυψη ταυτότητας.

3) Δεν ξέρω τι λέτε αλλά ο ρόλος του δημοσιογράφου προσωπικά μου φαίνεται ανόητος, βγάλτε τον τελείως άμα είναι. Τι ρεπορτάζ και βλακείες πώς την είδαμε δηλαδή; :P δεν ξέρω για εσάς αλλά εγώ δε θα ήθελα να τον είχα αυτό το ρόλο.
βαράει ρόλο π.χ. αν έχεις μυριστεί κάποιον ρουφιάνο και θες να μάθεις πράγματα από αυτόν σε προσωπικό επίπεδο. ύστερα γράφεις ότι θέλεις σαν είδηση. θεωρήσαμε ότι θα ήταν διασκεδαστικός και ωραίος ρόλος :/:

αν σκεφτώ κάτι άλλο το γράφω
ευχαρίστως...

αν μπουν 20 άτομα θα έχουμε έναν μαφιόζο παραπάνω (με ιδιότητα ότι στην πρώτη φορά που ερωτηθεί η ταυτότητα του, θα αποκαλυφθεί ως αθώος) και έναν παπά (με την ανάσταση φέρνει έναν παίκτη Εκτός παιχνιδιού στο παιχνίδι)

γενικά υπάρχουν τρεις καταστάσεις. ενεργός παίκτης->φάντασμα->εκτός παιχνιδιού.
εκτός παιχνιδιού μπαίνει μόνο με τον παπά. φάντασμα γίνονται οι φυλακισμένοι και δολοφονημένοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Μερικές απορίες που προέκυψαν απ την ανάγνωση των κανόνων και δεν λύθηκαν απ το παρόν νήμα ούτε απ το ίδιο το παιχνίδι που διάβασα:
1. Αναφέρεται ότι το μέντιουμ μπορεί να ρωτήσει τη ΣΕ για την ταυτότητα ενός φαντάσματος. Το μέντιουμ θα μάθει εάν το φάντασμα ήταν πολίτης/δολοφόνος ή την ακριβή ιδιότητά του; Και γενικότερα υπάρχει τρόπος κάποιος να μάθει την ακριβή ιδιότητα ενός παίχτη ή ενός φαντάσματος (χωρίς να υπολογίζουμε αυτούς που γνωρίζουν ήδη μερικές ιδιότητες απ την αρχή του παιχνιδιού);
2. Όταν ένας παίχτης μετατρέπεται σε φάντασμα τότε χάνει τις κάρτες ίντριγκας που έχει ή συνεχίζει να τις διατηρεί σε περίπτωση που επιστρέψει στο παιχνίδι;
3. Όταν ένας παίχτης έχει 3 κάρτες ίντριγκας, πρώτα πρέπει να κάνει discard για να πάρει μια νέα κάρτα ή βλέπει ποια είναι η κάρτα αυτή κι αποφασίζει αν θα κάνει discard μια παλαιότερη;

Επίσης, μια παρατήρηση
Οι κάρτες ίντριγκας μοιράζονται στις 23.00 κι η νύχτα διαρκεί έως τις 03.00.
Δεν δημιουργεί όμως αυτό πρόβλημα σε μαθητές ή σε άτομα που εργαζόνται τα πρωινά και πρέπει να κοιμηθούν νωρίς;
Δηλαδή εάν οι δολοφόνοι αποφασίσουν στις 02.30 ποιόν θα σκοτώσουν και η μάγισσα τότε δεν είναι ονλινε και δεν μπει εως τις 03.00, τότε χάνει το δικαίωμά της να σώσει αυτόν τον παίχτη;
Μήπως θα πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος έτσι ώστε οι ώρες να μην είναι τόσο περιορισμένες;
Θα μπορούσε η νύχτα να τελειώνει στις 00.00 (ξεκινώντας βέβαια νωρίτερα, το οποίο και προτείνω) ή να διαρκεί περισσότερες ώρες δίνοντας τη δυνατότητα σε μερικούς να παίξουν και το πρωί τον ρόλο τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Kαλέ που εξαφανίστηκε το καινούργιο θέμα με τις συμμετοχές? :worry:

Δεν θα γίνει άλλο? =.=
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Kαλέ που εξαφανίστηκε το καινούργιο θέμα με τις συμμετοχές? :worry:

Δεν θα γίνει άλλο? =.=

Θα γίνει αρχές Δεκεμβρίου περίπου από όσο ξέρω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Kαλέ που εξαφανίστηκε το καινούργιο θέμα με τις συμμετοχές? :worry:

Δεν θα γίνει άλλο? =.=

Φυσικά και θα γίνει! :)
Θα είναι το τελευταίο και αποχαιρετιστήριο Παλέρμο για το 2011! ^^ Όλοι θα ενημερωθούν με το που θα ανοίξει το θέμα των συμμετοχών!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Φυσικά και θα γίνει! :)
Θα είναι το τελευταίο και αποχαιρετιστήριο Παλέρμο για το 2011! ^^ Όλοι θα ενημερωθούν με το που θα ανοίξει το θέμα των συμμετοχών!:D
Τελεια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dinis1996

Νεοφερμένος

Ο dinis1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια χαρά ,
Είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να παίξω μαζί σας Παλέρμο.
Ο κύριος λόγος που έκανα εγγραφή σε αυτή την ιστοσελίδα είναι για να παίξω Παλέρμο
αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν και άλλα πράγματα να κανείς σε αυτό το site. Όσον
αφορά το παιχνίδι ξέρω πάνω - κάτω να παίζω αλλά συνήθως παίζω με τράπουλα δεν έχω
ξαναπαίξει μέσω internet . Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ρίξω μια ματιά στους κανόνες και
από κει κει πέρα παίζοντας και μαθαίνοντας . Αν φυσικά έχετε συμπληρώσει τα άτομα για
το παιχνίδι και δεν γίνεται να μπει κάποιος άλλος το κατανοώ απόλυτα .

Διονύσης, - 15 ετών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Διονύση καλώς ήρθες, φυσικά και μπορείς να παίξεις και σε λίγες μέρες θα ανοιχτεί θέμα με συμμετοχές. Ως τότε σε παρακαλώ να διαβάσεις τους κανόνες πολύ καλά, κι αν έχεις κέφι και το παιχνίδι που έχουμε ήδη παίξει σε αυτήν την εκδοχή του. Αν έχεις απορίες, μπορείς να μας ρωτήσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Θέλουν πάρα πολύ σουλούπωμα οι κανόνες. Έχουν πολλά πολλά κενά (και όλα αποφάσισαν να βγουν σε αυτό το παιχνίδι). Οι ερωτήσει έπεφταν βροχή και για να απαντήσουμε έπρεπε να βγάλουμε νέους όρους από το μυαλό μας, γιατί στους υπάρχοντες δεν υπήρχαν.

Το καλό είναι ότι τώρα είμαστε περισσότερα άτομα που έχουμε κάνει ΣΕ και ξέρουμε τι λείπει, τι πρέπει να αλλάξουμε και τι να συμπληρώσουμε, οπότε πιστεύω ότι στο επόμενο θα είμαστε πλήρως οργανωμένοι σε όλα!

Όπως είπα και στη Myrtle σε πμ, δεν είναι λογικό να μπορεί ο καθένας να δημοσιεύσει την επικοινωνία του με τη ΣΕ γιατί χαλάει το παιχνίδι. Σκέψου πχ η μάγισσα που παίρνει το θύμα κάθε βράδυ να μπορεί να κάνει print screen το πμ της ΣΕ και να το δημοσιεύσει, ή ο ντετέκτιβ που ρωτάει για κάποιον, ή το μέντιουμ. Δεν το λέει κάπου στους κανόνες, αλλά για μένα εννοείται. Αλλά για να μην μπερδευόμαστε, θα το βάλουμε στους κανόνες την επόμενη φορά.

Βασικά, προσωπική μου άποψη είναι η κάρτα όνειρο να είναι κρυφή κάρτα. Να ρωτάει ένας παίκτης την ΣΕ και η πληροφορία να μένει σε εκείνον μόνο και με τον τρόπο του να προσπαθεί να πείσει τους συμπαίκτες του για την ενοχή ή αθωότητα του παίκτη για τον οποίο γνώρισε. Το να βγει κάποιος και να πει ο τάδε είναι δολοφόνος γιατί το είδα σε όνειρο, είναι πολύ άσχημο για αυτόν τον παίκτη και στην ουσία τον βγάζει από το παιχνίδι, μιας και όλοι μαθαίνουν τον ρόλο του. Γιατί να θέλει να παίξει μετά;

Τι λέτε, λοιπόν, να απαγορέψουμε στους παίκτες να δηλώνουν ότι χρησιμοποίησαν την κάρτα όνειρο;


Επίσης, κάτι άλλο που σκέφτηκα ήταν να μην αναγκάζονται να κάνουν discard τις κενές κάρτες. Έτσι και λιγότερα πμ για την ΣΕ θα έχουμε και οι παίκτες θα είναι λίγο πιο χαλαροί.

Τέλος, αν είδατε κι εσείς κάποιο κενό ή κάποιο λάθος ή κάτι που θα θέλατε να συμπληρώσετε στο παιχνίδι, πείτε μας για να το προσθέσουμε/ αλλάξουμε στους κανόνες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Για το όνειρο: ο καθένας μπορεί να δηλώσει ό,τι θέλει. Πχ στο προηγούμενο παλέρμο ο ένας μαφιόζος βγήκε και είπε οτι έπαιξε όνειρο για τον συνδολοφόνο του και είδε οτι είναι πολίτης, κάτι που φυσικά δεν ίσχυε. Αυτό είναι και το νόημα της κάρτας, να μπερδεύεις τους παίκτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Επίσης μια διευκρίνιση: τα θύματα δολοφονίας ΔΕΝ έχουν δικαίωμα για τελευταία λόγια.

Αυτό θα μπορούσαμε να το αλλάξουμε, αν θέλουμε!

Για το όνειρο: ο καθένας μπορεί να δηλώσει ό,τι θέλει. Πχ στο προηγούμενο παλέρμο ο ένας μαφιόζος βγήκε και είπε οτι έπαιξε όνειρο για τον συνδολοφόνο του και είδε οτι είναι πολίτης, κάτι που φυσικά δεν ίσχυε. Αυτό είναι και το νόημα της κάρτας, να μπερδεύεις τους παίκτες.

Ωραία, μπορεί να μείνει έτσι, αλλά θα απαγορεύεται να δώσουν στοιχεία που θα αποδεικνύουν ότι όντως χρησιμοποίησαν την κάρτα. Θα είναι στην κρίση του κάθε παίκτη αν θα τον πιστεψει ή όχι. Θα υπάρχει ποινή, δηλαδή, αν κάποιος κάνει κόπι την απάντηση της ΣΕ από την κάρτα που χρησιμοποίησε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Συμφωνώ και εγω , οτι δεν πρεπει να αλλαξουμε τον κανονα που λεει οτι τα θυματα δολοφονιας δεν εχουν τελευταια λογια! Και κανονικα τα λογια της love_angel θα επρεπε να διαγραφουν ή αφου είδε οτι ειχε φυγει απο το παιχνιδι θα επρεπε να τα αλλαξει!

Επιπλεον, οποιος εχει την καρτα Ονειρο καλυτερα θα ηταν να την κραταει κρυφη, γιατι εγώ πχ αν ελεγα τι μου ειχε πει η ΣΕ για την ιδιοτητα του Catalyst, θα ειχα δωσει στο πιατο στους δολοφονους, αυτον που ψαχνανε! Τον αντιπαλο μαφιοζο δλδ! Και η μπλοφα μονο τους πολιτες θα μπερδευε και οχι τους δολοφονους!

Επισης πιστευω οτι θα πρεπει να υπαρχει ορος, οπως και στο κανονικο, οτι αν οι μαφιοζοι ανακαλυψουν τον Ντεντεκτιβ για παραδειγμα, να νικανε, γιατι αλλιως ο Ντεντεκτιβ θα παιζει πολυ ανετα και το εργο του θα ειναι πολυ ευκολο! Εκτος βεβαια αν υπαρχει τετοιος ορος και εγω δεν τον εχω διαβασει ή δεν τον εχω καταλαβει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Συμφωνώ και εγω , οτι δεν πρεπει να αλλαξουμε τον κανονα που λεει οτι τα θυματα δολοφονιας δεν εχουν τελευταια λογια! Και κανονικα τα λογια της love_angel θα επρεπε να διαγραφουν ή αφου είδε οτι ειχε φυγει απο το παιχνιδι θα επρεπε να τα αλλαξει!

Επιπλεον, οποιος εχει την καρτα Ονειρο καλυτερα θα ηταν να την κραταει κρυφη, γιατι εγώ πχ αν ελεγα τι μου ειχε πει η ΣΕ για την ιδιοτητα του Catalyst, θα ειχα δωσει στο πιατο στους δολοφονους, αυτον που ψαχνανε! Τον αντιπαλο μαφιοζο δλδ! Και η μπλοφα μονο τους πολιτες θα μπερδευε και οχι τους δολοφονους!

Επισης πιστευω οτι θα πρεπει να υπαρχει ορος, οπως και στο κανονικο, οτι αν οι μαφιοζοι ανακαλυψουν τον Ντεντεκτιβ για παραδειγμα, να νικανε, γιατι αλλιως ο Ντεντεκτιβ θα παιζει πολυ ανετα και το εργο του θα ειναι πολυ ευκολο! Εκτος βεβαια αν υπαρχει τετοιος ορος και εγω δεν τον εχω διαβασει ή δεν τον εχω καταλαβει!

Επειδή το παιχνίδι κλείνει προς τη μερία των πολιτών κι αν αυτοί είναι τυχεροί τότε μπορούν να ξεκάνουν τους δολοφόνους πολύ εύκολα πρέπει να δωθεί και κάτι ακόμη στην ομάδα των δολοφόνων
Είδατε ότι ο κάταλυστ έπιασε λαβράκι με τη μαρία κι ο φρικ ρώτησε για τη χιμελα την πρωτη μερα
Μετα επεσε πολυ στριμωγμα...

Για το ονειρο εγω λεω ν παραμεινει οπως ειναι
Να μπορει καποιος να μπλοφαρει
Κανει το παιχνιδι πιο συναρπαστικο
Μπορει ενας δολοφονος να βγει κ ν πει ψεματα για καποιον, αλλα αν αυτος ο καποιος αποκαλυφθει μετα κι ο δολοφονος θα εχει καρφωθει με αυτον τον τροπο
Δινει ετσι η καρτα περισσοτερες δυνατοτητες στους παιχτες

Επισης για τα καρφωματα διαφωνω με την οριστικη νικη των δολοφονων
Υπαρχουν παιχτες οπως ο ντετεκτιβ π ξερουν πολλους ρολους κ υπαρχουν πολλοι τροποι να να μαθει καποιος τον ρολο ενος αλλου
Ετσι αν ενας πληροφοριοδοτης δεν παιξει καλα και τον καταλαβουν γρηγορα οι δολοφονοι τοτε το παιχνιδι θα τελειωνει αμεσα
Αυτο που προτεινω ομως ειναι με το απλο καρφωμα πληροφοριοδοτης και ντετεκτιβ να βγαινουν οριστικα εκτος παιχνιδιου
Χανεται απ τη μια το σασπενς για το τι εγινε και εχουμε 2 πτωματα αλλα απ την αλλη ειναι μεγαλη επιβραβευση για τους δολοφονους για το σωστο καρφωμα και μεγαλο πληγμα στους πολιτες αν καποιος τους ανοιχτει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 21 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top