Palermo #46 - Can you reverse the curse?

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (31/7)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Προειδοποιώ δεν είναι με τη σειρά.
Αρχική δημοσίευση από: Ζαξρεμιος
Ναι,στο thread συμμετοχων.

Μιλαει για παραδοσεις/βεντετες απο προηγουμενα παιχνιδια,και αναφερει κατι το οποιο "θα ξαναχρειαστει στο μελλον",βαζοντας focus σε εκεινη την συνδεση χωρις ουσιαστικα να υπαρχει.

Και τα 2 ειναι πραγματα τα οποια τραβανε το φως απο επανω του και το πανε αλλου,να πεις να ελεγε μια προταση τετοιου ειδους θα ελεγα λογικο,κανενας δεν θελει να εχει πολυ focus επανω του,αλλα οταν ολο το ποστ ειναι τετοιου υφους δεν μπορω να το αγνοησω.

Το φως πού ήταν και πού πήγε; Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τη συλλογιστική σου. Βλέπεις ύφος, βλέπεις πράγματα που εμείς δεν βλέπουμε.. εξήγησε το μας λιγάκι.. :hehe: Όλοι χαμένοι είμαστε στους πρώτους γύρους.. εσύ γιατί έχεις τέτοια σιγουριά; Έχεις εστιάσει σε κάτι που δεν καταλαβαίνω.. και το τόσο στοχευμένο τόσο νωρίς ποτέ δεν είναι καλό.

Κανένα άγχος καλέ :P, απάντησα σε αυτό που είπες ...
Βέβαια αποφεύγεις να σχολιάσεις, αυτό που λέω ότι δηλαδή προσπαθείτε να στρέψετε αλλού τα φώτα ...
Γιατί ; :hmm:

1. Χμμμ και πού ξέρεις ότι είναι αθώα 100% και άρα εγώ πιθανή κακιά ;
2. Υποστηρίζεις τόσο έντονα ότι η Bilibre είναι αθώα. Το λες με τόση σιγουριά, γιατί; :redface:

Δεν μπορώ να αποφασίσω αν προσπαθείς να μας μπερδέψεις ή είσαι όντως τόσο μπερδεμένη. Πιο πάνω εξήγησε την όποια λογική του (άλλωστε σε αυτή τη φάση ψάχνουμε και κάτι να πιαστούμε) και δείχνεις να μην καταλαβαίνεις. Έχω μάθει να προσέχω τα σιγανά ποταμάκια..
Επίσης αμάν με αυτά τα φώτα, ζαλίστηκα :hehe: Ποιος είναι στο επίκεντρο της προσοχής πια και δεν το έχει πάρει χαμπάρι κανένας;

Το βασικότερο που θέλω να σχολιάσω και αποτελεί τη πρώτη μου θεωρία (ως γνωστόν η Μελανία ξεκινάει νωρίς με τις θεωρίες της) είναι η περίπτωση της Ριρίκας (blue_butterfly) και του Comfy. Είμαστε βέβαια στην αρχή και δεν προσπαθώ να στοχοποιήσω ακόμα αλλά το εν λόγω σκηνικό με προβλημάτισε.

Όλους μας ενόχλησε (και μάλιστα είδα ότι σχολιάστηκε και από πολλούς) η κίνηση του Κόμφι. Μπαίνει μέσα φορτσάτος και στα πρώτα κιόλας ποστ πετάει μια θεωρία για τον ΑΜ και αναρωτιόμαστε όλοι γιατί. Έρχεται λοιπόν η Ριρίκα (που είναι και απο τις πιο παλιές και έμπειρες παίκτριες) παρατηρεί και κατακρίνει με ποστ της που παραθέτω παρακάτω την κίνηση:
Ποιος ο λόγος στην πρώτη μέρα να ασχολείσαι με τον Αντίπαλο Μαφιόζο; Αν είσαι καλός δεν μπορεί να σου κάνει κάτι τώρα, μονάχα αν είσαι στην ομάδα των κακών θα έπρεπε να σε απασχολεί από την αρχή του παιχνιδιού. Και βασικά αν είσαι με τους καλούς γιατί να φανερώσεις έτσι έναν ΑΜ και να μπορέσει να γίνει κάρφωμα; :hmm:

... και παρόλα αυτά έρχεται μετά από λίγο και κάνει ακριβώς την ίδια, αποκαλώντας κάποιους συγκάτοικους ρωτώντας μας κιόλας αν το θεωρούμε πιθανό να ισχύει κάτι τέτοιο. Γιατί τόση μανία να αποδοθούν ρόλοι από τώρα; Η δικαιολογία ήταν ότι αυτοί δεν καρφώνονται.. και δεν με καλύπτει. Ναι δεν καρφώνονται αλλά σκοτώνονται και κάθε αποκάλυψη ρόλου βοηθάει την μαφία.

Χαρακτηριστικά θα αναφέρω το δικο μου παραδειγμα απο την εμπειρία μου εδώ μεσα.. 1ο μου παλέρμο.. και τυχαίνω ντετέκτιβ. Ο αγαπημενος (:mastigio) dimijim ήταν ο ΔΑ και με κατάλαβε γρήγορα, αφού άπειρη κι εγω, ενώ τους είχα καταλάβει όλους, είχα καρφωθεί. Φώναζε λοιπόν στο θρεντ "αυτή είναι η ντετέκτιβ σίγουρα!!" και εγώ νόμιζα ότι επιτέλους κάποιος με πιστεύει :hehe: έφαγα ένα καλό καρφωματάκι και μου έγινε μάθημα.

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο Comfy είναι ενθουσιώδης παικτης που μπηκε και πεταξε απλα κατι περίεργο; (όπως και άλλοι άλλωστε) Ενώ αρχικά με παραξένεψε η στάση του και ήμουν από τους πρώτους που την σχολίασαν, τώρα πιο πολύ με παραξενεύει της Ριρίκας που ενώ έκανε την παρατήρηση έκανε το ίδιο... μια του κλέφτη δυο του κλέφτη... Μπορούμε να δεχτούμε το πρώτο σαν μια ενθουσιώδη κίνηση ή απλά οτι προσπάθησε να πει κατι για να πει κάτι; Ίσως.. αλλά της Ριρίκας τυχαία η κινηση δεν ειναι...

Εγώ πάντως για να ψηφίσει, ο ComfortablySmug τον TasosZG αποκαλώντας τον ΑΜ , μου κινεί υποψίες για τον ΠΙΘΑΝΟ ρόλο του, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη. Από την άλλη βέβαια ο TasosZG να είναι σίγουρος για την αθώωση της bilibre και να το εκδηλώνει τόσο φανερά όπως προείπα μου κινεί σίγουρα υποψίες. Δεν είπα ποτέ ότι είμαι 100% σίγουρη ότι η bilibre είναι ένοχη ούτε βέβαια πιστεύω ότι είναι και 100% αθώα. Αρχή του παιχνιδιού έριξα μία ψήφο όπως όλοι που κάπου πατήσαμε είτε έστεκε η δικαιολογία είτε όχι. Για αυτό είπα προς το παρόν ψηφίζω την bilibre και δεν είπα ότι είναι και οριστική η ψήφος μου. Από την άλλη παρατηρώ και εγώ όντως την απουσία του i_lie_us ο οποίος εάν έχω προσέξει σωστά έχει κάνει μόνο ένα ποστ αλλά και το ποστ του Johnny15 επίσης με προβληματίζει.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι λογικά μέχρι το απόγευμα θα έχω αλλάξει την ψήφο μου, επειδή παρατήρησα ύποπτες "κινήσεις" μετά από την δική μου ψήφο.

Είμαι ανάμεσα στα εξής άτομα, αλλά θα το σκεφτώ ακόμα περισσότερο και θα απαντήσω στην πορεία ... !!
ComfortablySmug
i_lie_us

ήμουν και στο Johnny15, αλλά θα το κρατήσω για μελλοντικά να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα!
Η ψήφος μου θα πάει προς το παρόν σε εσένα μέχρι να δω αν υπάρχει κάτι πιο ύποπτο. sophie_96
γιατί το ύφος "σιγανό ποταμάκι" δεν με έχει πείσει τόσο.. και ψηφίζω τώρα νωρίς γιατί δεν έχω κάτι να κρύψω από την αρχή δεν μου κάθονται καλά αυτά που λες :P
Πω, Χριστέ μου, τι σπαμ είναι αυτό. Είχα ξεχάσει πόσο σπατάλη χρόνου θα φέρει το Παλέρμο, πραγματικά.
Λοιπόν, όπως είπα πριν το παιχνίδι, σήμερα ταξίδευα και είμαι κομμάτια.Διάβασα τα ποστ σας στα γρήγορα, αν και δεν τα ψύρισα σε καμία περίπτωση.

Μερικές παρατηρήσεις θα δώσω, δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να κάνω παράθεση την κάθε βλακεία που γράφει ο καθένας και φέρνει μόνο σπαμ και καθόλου ουσία. Αν και τι ουσία να βρεις στον 1ο γύρο...
Αλλά με την διαολιά που με διακατέχει, ας πω 5 πράγματα που μου έμειναν:

Πρώτον, σε αυτή τη φάση του παιχνιδιού, αν έχουμε μια ελπίδα να μην πάρουμε στραβό δρόμο, είναι να πάμε με τις πιθανότητες. Λοιπόν, οι πιθανότητες λένε ότι τουλάχιστον ένας μαφιόζος βιάστηκε να απαντήσει στο θέμα σε μια προσπάθεια αθώωσης. Αυτό είναι πολύ πρώιμη σκέψη αλλά όπως είπα και στην αρχή, δουλεύουμε με τις πιθανότητες και με την λογική ότι δεν είναι ιδιοφυίες οι μαφιόζοι. Οπότε ναι, δεν σημαίνει πολλά αυτό, αλλά το ΚΡΑΤΑΩ για μελλοντικά. Το Παλέρμο είναι παιχνίδι πιθανοτήτων και αναξιοπιστίας των στοιχείων, πρέπει να δουλέψουμε με ότι έχουμε.

Δεύτερον, πολλοί είπατε για τον i_lie_us ότι ήταν φουλ ενθουσιασμένος για το παιχνίδι αλλά έχει γράψει μόνο ένα μήνυμα απ'ότι είδα. Λοιπόν τον καλώ να εμφανιστεί, όπως και τον Samael που είναι τακτικό μέλος και δεν έχει κάποια δικαιολογία απουσίας, να συμμετέχουν πιο ενεργά στη συζήτηση και να μιλήσουν για αυτά που βλέπουν. Μπορεί να είναι και άλλοι, αλλά τουλάχιστον για αυτούς τους δυο μου έμεινε. Βέβαια είμαστε στον 1ο γύρο και θα εμφανιστούν όλοι αργά ή γρήγορα αλλά όσο πιο ταχέως δουλέψουν όλοι, τόσο λιγότερες τσάμπα απώλειες θα υπάρξουν.

Τρίτον, tsarachaf και blue...Λοιπόν, από την μια ο Ακριβός...τουλάχιστον μια φορά(μπορεί και δυο) αυτοθυματοποιήθηκε.Έγραψε στην Χιμέλα αν θυμάμαι καλά(μπορεί σε άλλον), "είπα και γω, δεν θα βρισκόταν κάποιος να με κατηγορήσει". Μπορεί και να μην σημαίνει τίποτα, αλλά θα ψάξω τα μηνύματα γιατί νομίζω ότι έγραψε και δεύτερο μήνυμα σε παρόμοιο τόνο αυτοθυματοποίησης. Η blue, άλλο παλιό μέλος, δεν μου βγάζει καθόλου το ντετεκτιβιλίκι του πολίτη. Πολύ αγαπούλα, πολύ ζάχαρη στην αρχή, δεν ξέρω...

Τέταρτον, η Χιμέλα τι να πω...Γράφει τα δικά της. Τα ψύρισε τα μηνύματα, έγραψε τα δικά της... Δεν ξέρω αν πρέπει να μπούμε σε αυτή την λούμπα, όμως από την άλλη, θα'θελα να την έχω στο παιχνίδι για να ψυρίζει αυτά που δεν θα καταλάβω εγώ. Επίσης, θεωρώ ότι δεν έχει τόσο θράσος να μπει με τις μπάντες στο παιχνίδι ενώ είναι συντεταγμένη με τους μαφιόζους. Οπότε προς το παρόν τίποτα, και περιμένω την συνέχεια και την συνέπεια των κινήσεών της ή τα λάθη της.

Πέμπτον, για σένα Melania(μπορεί και να ισχύει και για άλλους, μην το παίρνεις απολύτως προσωπικά...πχ και η Σοφία ψιλοσπάμαρε τα δικά της) έχω σημειώσει στο χαρτί ότι σπάμαρες απλά για να απαντήσεις λολ :P Τώρα θυμάμαι ότι έγραψες κι άλλο μήνυμα αλλά το λέω σε σένα και το λέω και στους άλλους ότι ΣΠΑΜ = ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ. Οπότε αν δεν έχουμε να πούμε κάποια σοβαρή θεωρία, μπαίνουμε στο τσατ του ε-στεκι και σπαμάρουμε εκεί. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να βγει ουσία στους πρώτους γύρους, αλλά είναι εξίσου εύκολο να μπούμε σε μια κακιά λούμπα. Ή μπορεί να βλέπετε περισσότερα από μένα και να πιάνετε τα μικρολάθη. Συνεχίζουμε όλοι ΧΩΡΙΣ σπαμ.


Λοιπόν όπως είδατε απάντησα κυρίως στα μέλη που ξέρω εκ των προτέρων. Δεν έχω χρόνο σήμερα να το λιώσω παραπάνω, είμαι πτώμα. Έγραψα κάποιες γενικές σκέψεις, όποια έχει βάση την κρατάμε.
Σε καλύτερη ανάγνωση το βράδυ ή αύριο, δεν θα παραλείψω να σχολιάσω τα υπόλοιπα μέλη όπως ο Dumenuke, Ikarionas, Deutsch Lover(που την ψήφισα κιόλας :p ), Τάσος κλπ κλπ, όλους.

Καλή συνέχεια και περισσότερο περιμένω να δω μηνύματα από αυτούς που δεν έχουν συμμετάσχει και δεν έχουν ψηφίσει.Πχ μια θεωρία λέει ότι κάποιος/οι μαφιόζοι περιμένουν να ψηφίσουν ότι να'ναι στο τέλος(ή να προστατευθούν με την ψήφο τους σε περίπτωση που ψηφισθούν!!!) και γι'αυτό δεν έχουν ψηφίσει, ούτε καν σχολιάσει ιδιαίτερα μέχρι στιγμής.
Κρατάτε τις κεραίες ανεβασμένες!
Τα λέμε το βράδυ.

Xαχαχαχα αν ήταν να παίρνω προσωπικά κάθετι που λέμε εδώ μέσα ή ό,τι έχουν πει για μενα δεν θα έπαιζα εδώ και καιρό :hehe: δεν θεωρώ όμως ότι σπαμμάρω γιατί είμαι από τα λίγα άτομα που προσπαθώ να απευθύνομαι σε όλους και να σχολιάζω όλα τα περιστατικά. Το γεγονός ότι δεν είχα να πω κάτι πιο σοβαρό ως τώρα ήταν γιατί όντως δεν είχα να σχολιάσω κάτι. Τσιλλ. Άλλο το καλώ και τους άλλους να ξεκινήσουν να μιλάνε και άλλο το λέω βλακείες για να δείξω ότι ειμαι ενεργη ;)

Λοιπόν κάποιες σκέψεις.

1) Συμφωνω οτι δεν εχουν μιλησει αρκετοι παικτες και οτι συνηθως εκει κρυβονται παντα οι μαφιοζοι αλλα με προβληματιζει εξισου το οτι αυτο το εχουν επισημανει παρα πολλοι που δεν γίνεται να ρίναι όλοι αθώοι. Σε σημειο που αρχιζω να πιστευω οτι οι περισσοτεροι μαφιοζοι εχουν μιλησει. Δεν μου βγαζει νοημα να καθισαν σιωπηλοι οι μαφιοζοι για να τους βρουμε ευκολοτερα εμεις οι αθωοι που μιλησαμε και κατηγορησαμε οσους δεν μιλησαν. Τηρω λοιπον επιφυλαξεις.

2) Την αθωοτητα μου δεν μπορει να την ξερει κανενας οποτε δεν μου αρεσει που τοσα ατομα λενε τοσο ευκολα πως με θεωρουν αθωο ή μη υποπτο, μερικες φορες χωρις να αναφερουν τι με καθιστα τοσο μη υποπτο. Να ριξατε ονειρο για μενα μπαα.

3) Υπαρχει μια σειρα απο ατομα στα οποια δεν θα κατευθυνθω τουλαχιστον την πρωτη μερα. Αυτα ειναι τα εξης:

Himela
Sophia
Tasos Z

Μπορεί να κρύβεται κακός ανάμεσά τους αλλά πρώτη μέρα δεν θα κατευθυνθώ εκεί για δικούς μου λόγους. Αν προκυψουν στοιχεια εναντιον τους δεν θα διστασω στιγμη να τους ψηφισω στο μελλον.

4) Δεν μου αρεσαν καθολου μα καθολου τα οσα ειπαν και ο τροπος με τον οποιο τα ειπαν οι Εmilouko, Blue, Melania και Alma. Ισως γραψω αργοτερα τους λογους. Θεωρω ομως πως μεσα στην τετραδα υπαρχει σιγουρα τουλαχιστον ενας κακος.

Ωστοσο προς το παρον διατηρω την ψηφο μου στον Comfortably για λογους που ηδη εχω εξηγησει. Περιμενω και απαντηση του.
Αυτά προς το παρόν.

Το περίμενα το ποστ σου <3 και ήμουν έτοιμη για την επίθεση αχαχα (ως τοπ ύποπτη φυσικά). Είμαι σίγουρη ότι αυτό προήλθε επειδή νομίζεις ότι σε "αθώωσα". Αλίμονο ξερω πως παίζεις. Όταν κάποιος σε υπερασπίζεται φωνάζεις "δεν ξέρω γιατί με υπερασπίζεται" κλπ κλπ. Εγώ απλά είπα ότι η κουβέντα σου με την Χιμελα δεν με έκανε να σας θεωρησω προς το παρον υποπτους. Ούτε αθωώνω ούτε κατηγορώ απο τωρα. Απλά παρατηρώ και σχολιαζω. Περιμενω να δω τι έχεις να μου προσάψεις. Αν έχεις να πεις και εσύ ότι δεν έγραψα τίποτα ουσιαστικό, θα δεις ουσία απο δω και πέρα που όντως ανοίγουν καταστάσεις και έχουμε πραγματα να πουμε ;)


Αρχική δημοσίευση από: DumeNuke
Μόνο εμένα μου κάνει εντύπωση που από την μία ζητάς περισσότερη συμμετοχή από τους άλλους, από την άλλη δεν λες κάτι ουσιώδες?
Θα ψάξεις την αφάνεια λίγο και θα έρθεις με περισσότερες πληροφορίες πίσω. Εσύ και ο Wild_Boy στο ίδιο στυλάκι... Αρκετά ύποπτο τολμώ να πω.

Η ίδια απάντηση θα πάει και σε εσένα. Θέλω πολύ να αρχίσω να μιλάω αλλά πρεπει να μιλάνε και οι άλλοι για αυτό. Πάντα ένας δολοφόνος κρύβεται στην αφάνεια το ξέρουμε αυτό. Όσο πιο πολλοί μιλάνε όμως, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχουμε να βρούμε τους μαφιόζους, να δούμε ποιον υποστηρίζουν κλπ.. ούτε θα κρύβονται όλοι στην αφάνεια αλλά ούτε και θα είναι όλοι μπροστά πιστεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Να μαι πάλι...

1α) Γενικά, η κλασική μεθοδολογία του Παλέρμο αυτό λέει. Από την άλλη βέβαια, έχεις αποδείξει ότι δεν ακολουθείς την κλασική μεθοδολογία του παιχνιδιού. Οπότε, από οποιονδήποτε άλλον θα το δεχόμουν σαν επιχείρημα ότι δεν θα ήθελε να καρφωθεί στον πρώτο γύρο εάν είχε κακό ρόλο. Από εσένα όμως, έχω μεγάλες αμφιβολίες.

2β) Εάν και γενικά ο ΑΜ συνδράμει τους πολίτες μέχρι να εξαφανιστούν οι μαφιόζοι, δεν είναι απαραίτητα βοητικό να μην γνωρίζουμε ποιος είναι αυτός. Εάν τον έχουμε εντοπισμένο όσο βρίσκεται στην λανθάνουσα κατάσταση, είναι πιο εύκολο να τον αντιμετωπίσουμε μετά. Προσωπικά, δεν θεωρώ ότι το να δώσεις στους μαφιόζους τον ΑΜ είναι τόσο κακή κίνηση για τους πολίτες. Το κάρφωμα ΑΜ, εάν είναι επιτυχημένο, διώχνει από το παιχνίδι τον ΑΜ, τον μαφιόζο που έκανε το κάρφωμα και έναν πολίτη. Από τη στιγμή που το κάρφωμα ενέχει τον παράγοντα του ρίσκου και ο πολίτης που θα αποχωρήσει είναι τυχαίος, δεν είναι τόσο ωφέλιμη κίνηση για τη μαφία.

Με προβληματίζει κάργα λοιπόν το σκεπτικό με το οποίο καταθέτεις κατηγορίες...




Μπήκες, έγραψες μια σύντομη ανάλυση, χωρίς κανένα ουσιαστικό συμπέρασμα και έταξες περαιτέρω πληροφορίες μόλις πέσουν μερικές ακόμα ψήφοι. Περιμένεις να πας με το κύμα μήπως?



Μόνο εμένα μου φαίνεται περίεργη αυτή η στιχομυθία όπου κατέληξες τελικά να είσαι πολίτης? Είναι η πρώτη μέρα ακόμα και ήδη έχεις αρχίσει πολύ σθεναρά να υποστηρίζεις την αθωότητά σου. Γιατί?




Ό,τι ακριβώς είπα και στον Ικαρίωνα, που προέταξε το ίδιο επιχείρημα, θα πω και σε εσένα. Το να στρέψετε τα βλέμματα πάνω σας, για να αθωωθείτε στην πορεία με τη δικαιολογία "Μα καλά, είμαστε μαφιόζοι και θα σας το δείχναμε την πρώτη μέρα?" είναι κάτι που έχετε αμφότεροι την εμπειρία και τις γνώσεις να το εκτελέσσετε. Στην τελική, εάν είστε αθώοι και οι ψήφοι και η αλληλοστήριξη ήταν τυχαία, γιατί τέτοια μεγάλη αντίδραση?

Και για να είμαστε ακριβείς, το ότι ψήφισα εσένα, σε κανέναν βαθμό δεν έχει να κάνει με την ψήφο σου προς τον Soukou. Η αιτιολόγήση μου ήταν ότι έστρεψες από την πρώτη στιγμή βολές προς παντού, σαν να προσπαθείς να βγάλεις 3-4 υποψήφιους μαφιόζους στην άκρη και αναλόγως τα τεκτενόμενα να διαλέγεις προς τα ποιον θα κατευθύνεσαι κάθε φορά. Γιατί παραποιείς τα λόγια μου?




Μόνο εμένα μου κάνει εντύπωση που από την μία ζητάς περισσότερη συμμετοχή από τους άλλους, από την άλλη δεν λες κάτι ουσιώδες?
Θα ψάξεις την αφάνεια λίγο και θα έρθεις με περισσότερες πληροφορίες πίσω. Εσύ και ο Wild_Boy στο ίδιο στυλάκι... Αρκετά ύποπτο τολμώ να πω.




Γενικά, εάν δεν απατάει η μνήμη μου, σε όσα Παλέρμο έχω παίξει ποτέ δεν σχολίασα την ψήφο που πήρα την πρώτη μέρα. Από τη στιγμή που η ψήφος είναι random, δεν έχω και κάποιο επιχείρημα να προτάξω. Παρόλα αυτά, αφού υποσχέθηκα να προσπαθήσω να μην μαλώσω με τον Ικαρίωνα φέτος, δεν έχω κανένα πρόβλημα να πλακωθώ στα μηνύματα με κάποιον άλλο... :P

Επίσης, βασικό, τι είναι αυτό το πράμα με τις δικαιολογίες? Ο ένας πάει έγγραφα, ο άλλος περιμένει να ανοίξει το παιχνίδι, ο τρίτος δίνει μαθήματα. Να πάω και εγώ σε καμιά ασφαλτόστρωση αύριο, να έρθει να δέσει το γλυκό.

Ντάξει, κλασσικός Ντιουμ, λέει ένα σκασμό πράγματα αλλά κάνει αυτό για το οποίο μου την είπε. Την λέει στον κόσμο για να κόψει κίνηση. Δεν έχω να σχολιάσω κάτι ιδιαίτερο, απλώς να τονίσω την αντίφαση με το τι λέει μετά


Έγραψες πολλά και είπες λίγα. Και επιπλέον έταξες να επιστρέψεις πίσω με περισσότερες πληροφορίες. Περιμένω να δω συμπληρωματικές δηλώσεις και ψήφο.

Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα, δεν είπα ότι θα επιστρέψω με περισσότερες πληροφορίες, διότι πολύ απλά δεν έχω πληροφορίες. Απλώς εξετάζω τα λεγόμενα των άλλων. Δεν ξέρω τι περιμένεις να κάνω, να βγάλω λαγό από το καπέλο; Σχολιάζω πράγματα και κόβω αντιδράσεις, αφού είμαστε ακόμη στον πρώτο γύρο και έχουμε μηδέν στοιχεία.

Πω, Χριστέ μου, τι σπαμ είναι αυτό. Είχα ξεχάσει πόσο σπατάλη χρόνου θα φέρει το Παλέρμο, πραγματικά.
Λοιπόν, όπως είπα πριν το παιχνίδι, σήμερα ταξίδευα και είμαι κομμάτια.Διάβασα τα ποστ σας στα γρήγορα, αν και δεν τα ψύρισα σε καμία περίπτωση.

Βρε καλώς τον Χοακίνο. Μ' αρέσει που λες αυτό σπαμ, μάλλον δε θυμάσαι καλά τι γινόταν πιο παλιά που έπαιζες. Βασικά τότε δε σε πείραζε γιατί έβαζες τα κοριτσάκια να σπαμμάρουν.

Πρώτον, σε αυτή τη φάση του παιχνιδιού, αν έχουμε μια ελπίδα να μην πάρουμε στραβό δρόμο, είναι να πάμε με τις πιθανότητες. Λοιπόν, οι πιθανότητες λένε ότι τουλάχιστον ένας μαφιόζος βιάστηκε να απαντήσει στο θέμα σε μια προσπάθεια αθώωσης. Αυτό είναι πολύ πρώιμη σκέψη αλλά όπως είπα και στην αρχή, δουλεύουμε με τις πιθανότητες και με την λογική ότι δεν είναι ιδιοφυίες οι μαφιόζοι. Οπότε ναι, δεν σημαίνει πολλά αυτό, αλλά το ΚΡΑΤΑΩ για μελλοντικά. Το Παλέρμο είναι παιχνίδι πιθανοτήτων και αναξιοπιστίας των στοιχείων, πρέπει να δουλέψουμε με ότι έχουμε.

Γενικά θα μου επιτρέψεις να χαρακτηρίσω τραβηγμένο το σενάριό σου και να ενημερώσω ότι στον πρώτο γύρο ειδικά οι πιθανότητες είναι πάντα συντριπτικά εναντίον των πολιτών. Οπότε δεν ξέρω αν το παιχνίδι με τις πιθανότητες συμφέρει τους πολίτες.
Ξέρω ότι δεν έχεις ιδέα πως παίζεται ο ρόλος του πολίτη, αλλά δεν θα σε κατηγορήσω μόνο για το βεβαρυμένο και ένοχό σου παρελθόν, για την ώρα.

Δεύτερον, πολλοί είπατε για τον i_lie_us ότι ήταν φουλ ενθουσιασμένος για το παιχνίδι αλλά έχει γράψει μόνο ένα μήνυμα απ'ότι είδα. Λοιπόν τον καλώ να εμφανιστεί, όπως και τον Samael που είναι τακτικό μέλος και δεν έχει κάποια δικαιολογία απουσίας, να συμμετέχουν πιο ενεργά στη συζήτηση και να μιλήσουν για αυτά που βλέπουν. Μπορεί να είναι και άλλοι, αλλά τουλάχιστον για αυτούς τους δυο μου έμεινε. Βέβαια είμαστε στον 1ο γύρο και θα εμφανιστούν όλοι αργά ή γρήγορα αλλά όσο πιο ταχέως δουλέψουν όλοι, τόσο λιγότερες τσάμπα απώλειες θα υπάρξουν.

Σ' αυτό δεν μπορώ να σου δώσω άδικο. Έχω μόνο μία διαφορά όσον αφορά αυτούς τους δύο, ο ένας(i_lie_us) έχει παίξει περισσότερα παιχνίδια και ξέρει πως πάει το παιχνίδι. Ο άλλος (Samael) παίζει πρώτη φορά και ίσως να μην ξέρει πως να κινηθεί. Αλλά ναι, θέλω κι εγώ να τους δω και τους δύο, όπως και τους υπόλοιπους.

Τρίτον, tsarachaf και blue...Λοιπόν, από την μια ο Ακριβός...τουλάχιστον μια φορά(μπορεί και δυο) αυτοθυματοποιήθηκε.Έγραψε στην Χιμέλα αν θυμάμαι καλά(μπορεί σε άλλον), "είπα και γω, δεν θα βρισκόταν κάποιος να με κατηγορήσει". Μπορεί και να μην σημαίνει τίποτα, αλλά θα ψάξω τα μηνύματα γιατί νομίζω ότι έγραψε και δεύτερο μήνυμα σε παρόμοιο τόνο αυτοθυματοποίησης. Η blue, άλλο παλιό μέλος, δεν μου βγάζει καθόλου το ντετεκτιβιλίκι του πολίτη. Πολύ αγαπούλα, πολύ ζάχαρη στην αρχή, δεν ξέρω...

Ρε συ Μάκη, τι αυτοθυματοποίηση; Απλώς πάντα κάποιος με κατηγορεί από νωρίς και το σχολίασα. Στην Himela και στον Καραντάκοβ που αναφέρθηκαν λίγο παραπάνω σε αυτό. Και μάλιστα είπα ότι δεν έχω και κάτι να πω επ' αυτού διότι απλώς λέω λόγια του αέρα και δεν μπορώ να παρουσιάσω στοιχεία.
Η Ριρίκα(blue) όπως είπα και πριν με παραξενεύει, ειδικά μετά την κίνησή της να ονομάσει παίκτες συγκατοίκους.

Πέμπτον, για σένα Melania(μπορεί και να ισχύει και για άλλους, μην το παίρνεις απολύτως προσωπικά...πχ και η Σοφία ψιλοσπάμαρε τα δικά της) έχω σημειώσει στο χαρτί ότι σπάμαρες απλά για να απαντήσεις λολ :P Τώρα θυμάμαι ότι έγραψες κι άλλο μήνυμα αλλά το λέω σε σένα και το λέω και στους άλλους ότι ΣΠΑΜ = ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ. Οπότε αν δεν έχουμε να πούμε κάποια σοβαρή θεωρία, μπαίνουμε στο τσατ του ε-στεκι και σπαμάρουμε εκεί. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να βγει ουσία στους πρώτους γύρους, αλλά είναι εξίσου εύκολο να μπούμε σε μια κακιά λούμπα. Ή μπορεί να βλέπετε περισσότερα από μένα και να πιάνετε τα μικρολάθη. Συνεχίζουμε όλοι ΧΩΡΙΣ σπαμ.

Εδώ που τα λέμε όμως, δεν έχουμε και τίποτα ιδιαίτερο να πούμε στον πρώτο γύρο, αν δεν σπαμμαριστεί και λίγο δεν πρόκειται να ξεκινήσει ποτέ η κουβέντα.

Λοιπόν όπως είδατε απάντησα κυρίως στα μέλη που ξέρω εκ των προτέρων. Δεν έχω χρόνο σήμερα να το λιώσω παραπάνω, είμαι πτώμα. Έγραψα κάποιες γενικές σκέψεις, όποια έχει βάση την κρατάμε.
Σε καλύτερη ανάγνωση το βράδυ ή αύριο, δεν θα παραλείψω να σχολιάσω τα υπόλοιπα μέλη όπως ο Dumenuke, Ikarionas, Deutsch Lover(που την ψήφισα κιόλας :p ), Τάσος κλπ κλπ, όλους.


Περιμένω να δω και τα σχόλιά σου για τους υπόλοιπους.


Λοιπόν, επειδή είστε λίγο κοτούλες κοκοκο και το παίζετε εκ του ασφαλούς, θα κάνω εγώ την αρχή. Κι επειδή δεν θέλω να ψηφίσω κάποιον καινούριο που πιθανώς να μην μπορεί να υπερασπιστεί τον εαυτό του, θα ψηφίσω τον i_lie_us, μήπως και αν βγει μπροστά στην ψηφοφορία μπει να μας πει δυο λόγια και συμμετέχει. Αφήνω ανοιχτό το ενδεχόμενο αλλαγής ψήφου, σε περίπτωση που γίνουν περίεργες κινήσεις προς το τέλος, το ξεκαθαρίζω από τώρα.

Edit: Τελικά με πρόλαβαν κι έδωσε άλλος δεύτερη ψήφο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 30/7

  1. aggelogiannos --> Johnny15

  2. Alma Libre

  3. bilire

  4. blue_butterfly

  5. ComfortablySmug --> TasosZG

  6. Deutsch... Lover

  7. DumeNuke --> Himela

  8. Emilouko

  9. Himela --> i_lie_us

  10. i_lie_us

  11. Ikarionas --> ComfortablySmug

  12. JKaradakov --> Ikarionas

  13. Joaquin --> Deutsch... Lover

  14. Johnny15

  15. ~Melania~ --> sophie_96

  16. Samael

  17. sophie_96 --> bilire

  18. Soukouu --> ultraviolence

  19. TasosZG --> sophie_96

  20. tsarachaf--> i_lie_us

  21. ultraviolence --> Σπυράκος (^^)

  22. Wild_Boy

  23. Ζαξρεμιος --> DumeNuke

  24. Σπυράκος (^^)



Ψήφοι
2 i_lie_us
2 sophie_96
1 bilire
1 ComfortablySmug
1 Deutsch... Lover
1 DumeNuke
1 Himela
1 Ikarionas
1 Johnny15
1 TasosZG
1 ultraviolence
1 Σπυράκος (^^)

Η χώρα των φαντασμάτων
---

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
---
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λοιπόν επανήλθα στην αρχοντική καρέκλα μου οπότε μπορώ να γράψω χαλαρός χωρίς να παιδεύομαι με το κινητό στο χέρι, καθώς τα πρωινά συνήθως φεύγω.

Προς το παρόν είμαι θετικά προϊδεασμένος για:
bilire: μου φάνηκε υπερβολικα αθώο το μήνυμα της ώστε να το έγραψε μετά από συνεργασία με μαφιόζους

Himela: περισσότερο μου φαίνεται σαν πολίτης που δεν ξέρει τι του γίνεται, πολύ άτακτο παιχνίδι για να είναι σε συνεργασία. Η αλλαγή ψήφου ύποπτη βέβαια. Μπορεί να ήθελε να πει στον Soukou "δες με που σε κοιτάω" και τώρα να την άλλαξε σε έναν ακυρο. Δεν ξέρω, αλλά στη συνέχεια ίσως παίξουν ρόλο αυτά.

Ερωτηματικά μου προκαλεί:
Ikarionas: είναι πολύ έμπειρος παίκτης αλλά έγραψε ότι έχει κάνει narrow τον πληροφοριοδότη κατά 90% αναμεσα σε λιγους παίκτες. Τον θέλω στο παιχνίδι βέβαια γιατί βοηθάει σε σενάρια, απλά μου φάνηκε παράξενο. Αν αυτό που έγραψε προκαλέσει κάποια αντίδραση στον πληροφοριοδότη, τότε κερδισμένη βγαίνει η μαφία. Είναι δυνατόν να κάνεις μια τέτοια δήλωση σε άκυρη στιγμή;

Πολλά ερωτηματικά: Soukou: Ότι έγραψαν και οι υπόλοιποι. Βγαίνει και λέει ότι η Χιμέλα προσπαθεί να πάρει τα βλέμματα πάνω από τον ultra, αλλά ουδέποτε ήταν πάνω στον ultra. Απλά τον είχε ψηφίσει ο Soukou. Αρκετά ατυχής δήλωση για έναν έμπειρο παίκτη.

Μετά βέβαια έχουμε το εξής: ο ultraviolence, ο "δόλιος" όπως αυτοαποκαλέστηκε, απλά λέει στο Soukou ότι η Himela τον ψήφισε για άλλο λόγο και όχι για να πάρει τα βλέμματα από του. Ο ultra είναι πανέξυπνος παίκτης και μόνο η χρήση αυτού του επιθέτου από μέρους του μου είναι αρκετή για να τον ψηφίσω.

Όλα αυτά δεν τα θεωρώ τυχαία. Όσον αφορά τους υπόλοιπους παίκτες, μπόρεσα να βγάλω ελάχιστα συμπεράσματα. Παίρνοντας ως δεδομένο ότι η μαφία θα χωρίσει ρόλους ανάμεσα στους παίκτες της, δηλαδή θα έχει κάποιους χαλαρούς, κάποιους ενεργούς, και κάποιους συνωμοσιολόγους, είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη από τα πρώτα μηνύματα τι γίνεται. Πιστεύω, με βάση και το προηγούμενο παιχνίδι που είχα παίξει, ότι τουλάχιστον η μισή μαφία δεν συζητάει ή έχει γράψει ένα μήνυμα και αυτό ήταν. Ξαναλέω ότι κάποιοι παίκτες δεν έχουν μιλήσει καθόλου. Η απουσία του Samael και του Ηλία είναι πολύ χτυπητές.

Με βάση τα παραπάνω, θα ψηφίσω τον Ultraviolence. Η εντύπωση που μου προκαλεί είναι ότι είναι κακός ρόλος που ψάχνει τη μαφία του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν μπορώ να αποφασίσω αν προσπαθείς να μας μπερδέψεις ή είσαι όντως τόσο μπερδεμένη. Πιο πάνω εξήγησε την όποια λογική του (άλλωστε σε αυτή τη φάση ψάχνουμε και κάτι να πιαστούμε) και δείχνεις να μην καταλαβαίνεις. Έχω μάθει να προσέχω τα σιγανά ποταμάκια.. Επίσης αμάν με αυτά τα φώτα, ζαλίστηκα :hehe: Ποιος είναι στο επίκεντρο της προσοχής πια και δεν το έχει πάρει χαμπάρι κανένας; . δικαιολογία ήταν ότι αυτοί δεν καρφώνονται.. και δεν με καλύπτει. Ναι δεν καρφώνονται αλλά σκοτώνονται και κάθε αποκάλυψη ρόλου βοηθάει την μαφία. Η ψήφος μου θα πάει προς το παρόν σε εσένα μέχρι να δω αν υπάρχει κάτι πιο ύποπτο. sophie_96 γιατί το ύφος "σιγανό ποταμάκι" δεν με έχει πείσει τόσο.. και ψηφίζω τώρα νωρίς γιατί δεν έχω κάτι να κρύψω από την αρχή δεν μου κάθονται καλά αυτά που λες :P

Δεν σου κάθονται καλά αυτά που σου λέω, παρατηρώ όμως και κάποια στοχοποίηση προς το πρόσωπό μου (στο παιχνίδι), από την αρχή, από εσένα :hmm:Βλέπω σαν να θέλεις να τρέχεις να τον προστατέψεις και να τον δικαιολογείς και μάλιστα να αντιλαμβάνεσαι από τώρα τόσο φυσιολογική την αθώωση της bilibre εκ μέρους του. ! Τον ρώτησα για ποιο λόγο είναι τόσο σίγουρος, γιατί από τον πρώτο γύρο να βασίζει την ψήφο του στην σιγουριά του, ότι είναι αθώος, και να με ψηφίζει εμένα μου δημιουργεί υποψίες και από μεριά σου. Όπως επίσης τόνισε ότι δεν θέλει να συνεχίζει την συζήτηση και μετά εξαφανίστηκε; Μπας και συνεργάζεστε και περίμενε εσένα να με ψηφίσεις και εσύ ; Δεν μου εξήγησε, είπε τόσο κατηγορηματικά :
Δεν μου κινείς τόσο υποψίες, απλά ψήφισες έναν αθώο μου άρα για μένα είσαι πιθανή κακιά
εγώ διαπιστώνω ότι είναι βέβαιος σε αυτά που λέει ....

Ψηφίζω λοιπόν εσένα ~Melania~
όντας η τελική μου ψήφος, όχι επειδή με ψήφισες (δεν μου αρέσουν οι αντιδικίες) αλλά ότι μου δημιουργείς περισσότερες υποψίες γιατί να υποστηρίζεις τόσο έκδηλα τον TasosZG.

Την υποψηφιότητα του ατόμου στο οποίο αναφέρθηκα και πριν και τελικά κατέληξα και είναι ο ComfortablySmug την οποία και ενεργοποιώ με την κάρτα επιπλέον ψήφου που έχω στην διάθεσή μου από αυτόν τον γύρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφίζω λοιπόν εσένα ~Melania~
όντας η τελική μου ψήφος, όχι επειδή με ψήφισες (δεν μου αρέσουν οι αντιδικίες) αλλά ότι μου δημιουργείς περισσότερες υποψίες γιατί να υποστηρίζεις τόσο έκδηλα τον TasosZG.

Την υποψηφιότητα του ατόμου στο οποίο αναφέρθηκα και πριν και τελικά κατέληξα και είναι ο ComfortablySmug την οποία και ενεργοποιώ με την κάρτα επιπλέον ψήφου που έχω στην διάθεσή μου από αυτόν τον γύρο.
Από ΚΑΝΟΝΕΣ:
Επιπλέον Ψήφος: Προσθέτει μία ψήφο στην ήδη υπάρχουσα ψήφο του παίκτη που τη χρησιμοποιεί για το γύρο στον οποίο παίζεται και υποχρεωτικά κατευθύνεται προς έναν παίκτη μόνο. Δεν μπορείτε ύστερα να αλλάξετε την ψήφο σας.
Συνεπώς είτε θα ψηφίσεις Μελανία, είτε θα ψηφίσεις Κόμφυ. Ψηφίζεις ένα άτομο, παίζεις την κάρτα, παίρνει 2 ψήφους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
dimijim την ~Melania~ :)

Υγ: Δεν το είχα καταλάβει, συγγνώμη :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 30/7

  1. aggelogiannos --> Johnny15

  2. Alma Libre

  3. bilire

  4. blue_butterfly

  5. ComfortablySmug --> TasosZG

  6. Deutsch... Lover

  7. DumeNuke --> Himela

  8. Emilouko

  9. Himela --> i_lie_us

  10. i_lie_us

  11. Ikarionas --> ComfortablySmug

  12. JKaradakov --> Ikarionas

  13. Joaquin --> Deutsch... Lover

  14. Johnny15 --> ultraviolence

  15. ~Melania~ --> sophie_96

  16. Samael

  17. sophie_96 --> ~Melania~ x2

  18. Soukouu --> ultraviolence

  19. TasosZG --> sophie_96

  20. tsarachaf--> i_lie_us

  21. ultraviolence --> Σπυράκος (^^)

  22. Wild_Boy

  23. Ζαξρεμιος --> DumeNuke

  24. Σπυράκος (^^)



Ψήφοι
2 i_lie_us
2 ~Melania~
2 sophie_96
2 ultraviolence
1 ComfortablySmug
1 Deutsch... Lover
1 DumeNuke
1 Himela
1 Ikarionas
1 Johnny15
1 TasosZG
1 Σπυράκος (^^)

Η χώρα των φαντασμάτων
---

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από sophie_96
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν σου κάθονται καλά αυτά που σου λέω, παρατηρώ όμως και κάποια στοχοποίηση προς το πρόσωπό μου (στο παιχνίδι), από την αρχή, από εσένα :hmm:Βλέπω σαν να θέλεις να τρέχεις να τον προστατέψεις και να τον δικαιολογείς και μάλιστα να αντιλαμβάνεσαι από τώρα τόσο φυσιολογική την αθώωση της bilibre εκ μέρους του. ! Τον ρώτησα για ποιο λόγο είναι τόσο σίγουρος, γιατί από τον πρώτο γύρο να βασίζει την ψήφο του στην σιγουριά του, ότι είναι αθώος, και να με ψηφίζει εμένα μου δημιουργεί υποψίες και από μεριά σου. Όπως επίσης τόνισε ότι δεν θέλει να συνεχίζει την συζήτηση και μετά εξαφανίστηκε; Μπας και συνεργάζεστε και περίμενε εσένα να με ψηφίσεις ; Δεν μου εξήγησε, είπε τόσο κατηγορηματικά :

εγώ διαπιστώνω ότι είναι βέβαιος σε αυτά που λέει ....

Ψηφίζω λοιπόν εσένα ~Melania~
όντας η τελική μου ψήφος, όχι επειδή με ψήφισες (δεν μου αρέσουν οι αντιδικίες) αλλά ότι μου δημιουργείς περισσότερες υποψίες γιατί να υποστηρίζεις τόσο έκδηλα τον TasosZG.

Την υποψηφιότητα του ατόμου στο οποίο αναφέρθηκα και πριν και τελικά κατέληξα και είναι ο ComfortablySmug την οποία και ενεργοποιώ με την κάρτα επιπλέον ψήφου που έχω στην διάθεσή μου από αυτόν τον γύρο.

dimijim την ~Melania~ :)

Καλά εδώ ζωγράφισες. Η αλήθεια είναι ότι όντως η Μελανία σου την μπαίνει από νωρίς. Αλλά αντί να προσπαθήσεις να σχολιάσεις ουσιαστικά γκρινιάζεις και ακολουθείς την κλασσική εικονογραφημένη τακτική με ψηφίζεις σε ψηφίζω.

Επίσης μου φαίνεται ύποπτο το λάθος σου με την κάρτα, στα όρια του δασκαλεμένου. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλά εδώ ζωγράφισες. Η αλήθεια είναι ότι όντως η Μελανία σου την μπαίνει από νωρίς. Αλλά αντί να προσπαθήσεις να σχολιάσεις ουσιαστικά γκρινιάζεις και ακολουθείς την κλασσική εικονογραφημένη τακτική με ψηφίζεις σε ψηφίζω.
Επίσης μου φαίνεται ύποπτο το λάθος σου με την κάρτα, στα όρια του δασκαλεμένου. :whistle:

Εμένα πάντως η Μελανία για να θεωρεί ύποπτη ακόμα και την στιχομυθία μου με τον Samael και να υποστηρίζει τον TasosZG δίνοντάς μου ψήφο, όπως και αυτός πριν λίγη κάποια ώρα, μου φαίνεται ότι υπάρχει κάποια συνεργασία μεταξύ τους και ήταν αποφασιμένη και προς την μεριά της, πόσο μάλλον όταν εξαφανίστηκε ο άλλος. Δεν έδωσα ψήφο επειδή με ψήφισε άλλωστε το τόνισα δεν είναι η τακτική μου ψηφίζω όποιον με ψήφισε απλά ήταν μία αφορμή ώστε να μου κάνει τελικά το κλικ ώστε να της δώσω ψήφο λόγω της στοχοποίησής μου. Γιατί δεν ασχολείται τόσο πολύ άραγε με κάποιον άλλον; :hmm: Άλλωστε θα μπορούσα να είχα ψηφίσει από αντιδικία τον ίδιο τον TasosZG κατευθείαν χωρίς να κάνω περεταίρω συλλογισμούς αν και αυτός συνεχίζει να είναι στα υπόψη ...

Χμμ γιατί το λες αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλά εδώ ζωγράφισες. Η αλήθεια είναι ότι όντως η Μελανία σου την μπαίνει από νωρίς. Αλλά αντί να προσπαθήσεις να σχολιάσεις ουσιαστικά γκρινιάζεις και ακολουθείς την κλασσική εικονογραφημένη τακτική με ψηφίζεις σε ψηφίζω.

Επίσης μου φαίνεται ύποπτο το λάθος σου με την κάρτα, στα όρια του δασκαλεμένου. :whistle:

Κάρτα από το πρώτο γύρο δεν περίμενα, να πω την αλήθεια, αλλά λάθος μπορεί να έκανε όντως, πρώτη φορά παίζει, ίσως δεν διάβασε καλά.
Το ερωτηματικό είναι: Γιατί έπαιξε τη μια της κάρτα από τώρα και μάλιστα έδωσε και 2 ψήφους στη Μελανια, απλά επειδή της την «μπήκε;» Ή της είπαν να το κάνει;
Θα την εξέθεταν όμως τόσο; Να μου πείτε κάποιος πρέπει να εκτεθεί...
Το σίγουρο είναι πως το παίξιμο της κάρτας από τώρα και δη στη Μελάνια που ναι μεν έχει γραψει και έχει γραψει κ αρκετά στη Σοφία αλλά δεν έχει και τόσα ποστ ούτε τα ποστ της είναι τεράστια με πολλές πληροφορίες, δεν είναι καλή κίνηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Λοιπόν, προτού γίνει μπουρδέλο εδώ και καθώς τις επόμενες ώρες θα είμαστε κυρίως μαζί, οδηγίες προς όλους:

Το θέμα θα κλειδώσει στις 20:00. Ποστ δεχόμαστε μέχρι 19:59. Εάν κάτι εμφανιστεί στις 20:00 θα διαγραφεί.
Το θέμα θα ξεκλειδώσει στις 20:05. Ποστ δεχόμαστε μέχρι 20:09. Εάν κάτι εμφανιστεί στις 20:10 θα διαγραφεί.
Στο διάστημα 20:05-20:09 μπορείτε να κάνετε μόνο δύο πράγματα:

  1. Να αλλάξετε μία φορά την ψήφο σας χωρίς αιτιολόγηση. Ποστ που θα έχει έστω κι ίχνος αιτιολόγησης θα διαγραφεί.

  2. Να παίξετε την κάρτα Ακύρωση ψήφου. Καμία άλλη κάρτα δεν παίζεται στο διάστημα αυτό.


Μετά το θέμα θα κλειδωθεί ξανά για καταμέτρηση και θα ανακοινωθεί το τελικό αποτέλεσμα της ημέρας, μαζί με τη λίστα για την επόμενη ημέρα.
Όσοι δρουν νύχτα μπορούν να επικοινωνούν με τη ΣΕ μέχρι τις 01:59, με εξαίρεση την Πόρνη που μπορεί να στείλει μέχρι τις 23:59. Η δολοφονία θα ανακοινωθεί αύριο στις 13:00.

Απορίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Μετά βέβαια έχουμε το εξής: ο ultraviolence, ο "δόλιος" όπως αυτοαποκαλέστηκε, απλά λέει στο Soukou ότι η Himela τον ψήφισε για άλλο λόγο και όχι για να πάρει τα βλέμματα από του. Ο ultra είναι πανέξυπνος παίκτης και μόνο η χρήση αυτού του επιθέτου από μέρους του μου είναι αρκετή για να τον ψηφίσω.

Όλα αυτά δεν τα θεωρώ τυχαία. Όσον αφορά τους υπόλοιπους παίκτες, μπόρεσα να βγάλω ελάχιστα συμπεράσματα. Παίρνοντας ως δεδομένο ότι η μαφία θα χωρίσει ρόλους ανάμεσα στους παίκτες της, δηλαδή θα έχει κάποιους χαλαρούς, κάποιους ενεργούς, και κάποιους συνωμοσιολόγους, είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη από τα πρώτα μηνύματα τι γίνεται. Πιστεύω, με βάση και το προηγούμενο παιχνίδι που είχα παίξει, ότι τουλάχιστον η μισή μαφία δεν συζητάει ή έχει γράψει ένα μήνυμα και αυτό ήταν. Ξαναλέω ότι κάποιοι παίκτες δεν έχουν μιλήσει καθόλου. Η απουσία του Samael και του Ηλία είναι πολύ χτυπητές.

Με βάση τα παραπάνω, θα ψηφίσω τον Ultraviolence. Η εντύπωση που μου προκαλεί είναι ότι είναι κακός ρόλος που ψάχνει τη μαφία του.

Το " Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ γιατί κουτουλάω ο δόλιος. " πήγαινε στο ότι ξύπνησα 6 το πρωί, καθώς είχα πολλές υποχρεώσεις και κουτουλούσα, όχι πως ένοιαζε κανέναν, απλώς το είπα σε περίπτωση που ο Σουκού δεν κατάλαβε αυτό που είπα κι θα εξηγούσα στην συνέχεια τι εννοούσα.
Διάβασε ξανά το ποστ της Χιμέλας και θα δεις τι εννοούσε. Τα βλέμματα δεν ήταν καν πάνω μου για να τα πάρω μακριά μου. Με ψήφισε ο Σουκού, όπως τόσοι και τόσοι ψήφισαν τυχαία κάποιον παίκτη.
Το ότι -όπως λες- είμαι πανέξυπνος παίχτης και χρησιμοποίησα την λέξη δόλιος, δεν σημαίνει ότι είμαι Πόρνη/ΔΑ οπως υπαινίσσεσαι, για όνομα. :confused:
Μου φαίνεται είσαι προκατειλημμένος απέναντι μου, λόγω των #43 και #44. Εξήγησα πάρα πολύ καλά το τι εννοούσε η Χιμελα με το ποστ της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wild_Boy

Διάσημο μέλος

Ο Wild_Boy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Λοιπόν, δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει με την sophie_96, αν είναι ύποπτο το λάθος της ή όχι. Σίγουρα φαίνεται η απειρία, και ακόμα κι αν δεν είναι συνασπισμένη με τη μαφία, προς το παρόν δυστυχώς δε βοηθάει τόσο, κάθε άλλο να πω την αλήθεια.

Ελλέιψει καλύτερης επιλογής, ΓΙΑ ΤΩΡΑ (φυσικά και μπορεί να αλλάξει), η ψήφος μου πάει στη sophie_96.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 30/7

  1. aggelogiannos --> Johnny15

  2. Alma Libre

  3. bilire

  4. blue_butterfly

  5. ComfortablySmug --> TasosZG

  6. Deutsch... Lover

  7. DumeNuke --> Himela

  8. Emilouko

  9. Himela --> i_lie_us

  10. i_lie_us

  11. Ikarionas --> ComfortablySmug

  12. JKaradakov --> Ikarionas

  13. Joaquin --> Deutsch... Lover

  14. Johnny15 --> ultraviolence

  15. ~Melania~ --> sophie_96

  16. Samael

  17. sophie_96 --> ~Melania~ x2

  18. Soukouu --> ultraviolence

  19. TasosZG --> sophie_96

  20. tsarachaf--> i_lie_us

  21. ultraviolence --> Σπυράκος (^^)

  22. Wild_Boy --> sophie_96

  23. Ζαξρεμιος --> DumeNuke

  24. Σπυράκος (^^)



Ψήφοι
3 sophie_96
2 i_lie_us
2 ~Melania~
2 ultraviolence
1 ComfortablySmug
1 Deutsch... Lover
1 DumeNuke
1 Himela
1 Ikarionas
1 Johnny15
1 TasosZG
1 Σπυράκος (^^)

Η χώρα των φαντασμάτων
---

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση κάρτας: Επιπλέον ψήφος από sophie_96
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
@ultraviolence

Δεν είμαι προκατειλημμένος με κανέναν σας, απλά προσπαθώ να μάθω πράγματα στο παιχνίδι :) Το ότι σε ψήφισα τώρα με την εξής δικαιολογία δεν σημαίνει ότι θα σε ψηφίζω πάντα, αν βρω πιο ύποπτους παίκτες ή καταφέρεις να μου αποσπάσεις εμπιστοσύνη δε θα σε ψηφίσω. Εδώ άλλοι ψήφισαν τυχαία αλφαβητικά ή με βάση παλιά παιχνίδια, σε πείραξε μια ψήφος που έδωσα στον πρώτο γύρο; Πρώτος γύρος είναι, μην το παίρνετε προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Wild_Boy:
Δεν ήθελα να το κάνω αυτό, γιατί ή θα μπούμε σε μία χαζή διαμάχη χωρίς νόημα ή πιθανόν θα καταλήξεις να λες ότι σε κατηγορώ άδικα ενώ δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Αλλά αν δεν δείξω τίποτα πάλι θα με κατηγορείς οπότε όπως και να χει χαμένος θα βγω.

Παρ' όλα αυτά, θα αναφέρω τι μου φάνηκε περίεργο, αλλά όχι στοιχείο για να σε ενοχοποιήσω. Μόνο και μόνο περίεργο:

Στο ποστ #48 γράφεις:

2. Απ' ό,τι καταλαβαίνω εδώ λες ότι συμφωνείς με τον Dumenuke για την κατηγορία προς εμένα λόγω 'αθώωσης' της Χιμέλα και όχι ότι συμφωνείς με την 'αθώωση' που έκανα. Το επισημαίνω γιατί κάποιος είπε ότι πήγες να με υποστηρίξεις.
[...]
2) Δες σχόλιο 2 στον Σούκου από πάνω. Δεν νομίζω πως υποστηρίζει την υποστήριξή μου στη Χιμέλα. Υποστηρίζει τον Dume στο ότι θεωρεί την 'υποστήριξή' μου ύποπτη.

Εδώ πραγματικά ίσως να κατάλαβες λάθος, αλλά τουλάχιστον εγώ, εννοούσα ότι ο Soukouu συμφώνησε με τον DumeNuke. Όχι ότι συμφώνησε μαζί σου. Δεν ξέρω τι ακριβώς είχες στο μυαλό σου, το συγκεκριμένο κομμάτι του ποστ σου ήταν απλά άκυρο.

Πιο κάτω πάλι στο #48:

2) Εδώ με προβληματίζεις περισσότερο. Δεν πιστεύω να είναι ο Τάσος αντίπαλος μαφιόζος αλλά αν είναι τότε γιατί να το πεις ως αθώος. Υπάρχουν και καρφώματα. Μόνο μαφιόζους βοηθάς έτσι. Ως μαφιόζος ή ΔΑ δεν θα έλεγες νομίζω κάτι τέτοιο. Σε έχω λοιπόν υποψήφια πόρνη που προσπαθεί να βοηθήσει μαφιόζους σε κάρφωμα. Προς το παρόν η ψήφος μου θα παραμείνει σε σένα.

Πάλι, δεν βγάζω κανένα νόημα από αυτό. Πως ακριβώς βοηθάει τους μαφιόζους, αφού δεν έχει κανέναν τρόπο να ξέρει αν είναι ο ΑΜ;
Επίσης για να το προλάβω, δεν λέω ότι ο ComofortablySmug είναι αθώος, και ναι είναι περίεργο να βγαίνει να το πει έτσι αυτό. Αλλά αντίστοιχα περίεργο είναι το πόσο εύκολα τον έβγαλες ένοχο. Κυρίως γιατί είναι πάρα πολύ νωρίς.


Έπειτα στο ποστ #53 γράφεις:
1) Δεν ξέρω για tsarachaf αλλά εχω πολλες υποψιες για την Blue. Ακομα δεν θα αναφερω λογους. Εκανε περισσότερα του ενός υποπτα πραγματα για τα δικα μου ματια. Ισως ομως ακομη να ειναι απλως νωρις.

96Δηλαδή είναι ύποπτο αυτό που έκανε η blue, αλλά δε μας λες τι είναι, δεν το αιτιολογείς, και δεν είναι ύποπτο(περίεργο καλύτερα, το ύποπτο είναι πιο "κακό") αυτό που κάνεις εσύ. Οκ. Και μάλιστα ΙΣΩΣ ακόμα να είναι νωρίς. Ίσως επίσης να μην μπορείς κι εσύ να πεις παραπάνω, αλλά έτσι δε βοηθάς (εμένα τουλάχιστον).


Για το πρώτο, έτσι όπως το έγραψες νόμιζα ότι έλεγες πως ο Σουκου υποστηριζε εμενα. Δεν καταλαβα οτι πηγαινε στον Dumenuke.

Για το δεύτερο τι περιεργο βρισκεις στο να λεω οτι μπορει να βοηθησει τη μαφια αν αποδιδει ρολους ετσι ο Confortably?

Για τα υπόλοιπα θα γράψω το βράδυ, αν είμαστε καλά ασφαλώς.



Αρχική Δημοσίευση από sophie_96:
Εγώ πάντως για να ψηφίσει, ο ComfortablySmug τον TasosZG αποκαλώντας τον ΑΜ , μου κινεί υποψίες για τον ΠΙΘΑΝΟ ρόλο του, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρη. Από την άλλη βέβαια ο TasosZG να είναι σίγουρος για την αθώωση της bilibre και να το εκδηλώνει τόσο φανερά όπως προείπα μου κινεί σίγουρα υποψίες. Δεν είπα ποτέ ότι είμαι 100% σίγουρη ότι η bilibre είναι ένοχη ούτε βέβαια πιστεύω ότι είναι και 100% αθώα. Αρχή του παιχνιδιού έριξα μία ψήφο όπως όλοι που κάπου πατήσαμε είτε έστεκε η δικαιολογία είτε όχι. Για αυτό είπα προς το παρόν ψηφίζω την bilibre και δεν είπα ότι είναι και οριστική η ψήφος μου. Από την άλλη παρατηρώ και εγώ όντως την απουσία του i_lie_us ο οποίος εάν έχω προσέξει σωστά έχει κάνει μόνο ένα ποστ αλλά και το ποστ του Johnny15 επίσης με προβληματίζει.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι λογικά μέχρι το απόγευμα θα έχω αλλάξει την ψήφο μου, επειδή παρατήρησα ύποπτες "κινήσεις" μετά από την δική μου ψήφο.

ήμουν και στο Johnny15, αλλά θα το κρατήσω για μελλοντικά να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα!


Άπειρη, άπειρη αλλά σου κάνει εντύπωση η απουσία του i lie us. Το γραφεις θαρρεις και τον ηξερες και απο προηγουμενα.

Επισης κατηγορεις εμμεσα Johnny αλλα θες να τον αφησεις λιγο ακομα. Και γενικοτερα πολλοι θελουν να αφησουν τον Johnny λιγο ακομα μεσα. Οπως ειπα δεν θα παω σε σενα σημερα. Σε θεωρω ευκολο στοχο για να φυγεις σε ψηφοφορια απ τη μαφια, επειδη μιλας πολυ και δεν ξερεις πως να πεις αυτα που θες να πεις.


Αρχική Δημοσίευση από Joaquín:
Πω, Χριστέ μου, τι σπαμ είναι αυτό. Είχα ξεχάσει πόσο σπατάλη χρόνου θα φέρει το Παλέρμο, πραγματικά.
Λοιπόν, όπως είπα πριν το παιχνίδι, σήμερα ταξίδευα και είμαι κομμάτια.Διάβασα τα ποστ σας στα γρήγορα, αν και δεν τα ψύρισα σε καμία περίπτωση.

Μερικές παρατηρήσεις θα δώσω, δεν μπορώ να μπω στην διαδικασία να κάνω παράθεση την κάθε βλακεία που γράφει ο καθένας και φέρνει μόνο σπαμ και καθόλου ουσία. Αν και τι ουσία να βρεις στον 1ο γύρο...
Αλλά με την διαολιά που με διακατέχει, ας πω 5 πράγματα που μου έμειναν:

Πρώτον, σε αυτή τη φάση του παιχνιδιού, αν έχουμε μια ελπίδα να μην πάρουμε στραβό δρόμο, είναι να πάμε με τις πιθανότητες. Λοιπόν, οι πιθανότητες λένε ότι τουλάχιστον ένας μαφιόζος βιάστηκε να απαντήσει στο θέμα σε μια προσπάθεια αθώωσης. Αυτό είναι πολύ πρώιμη σκέψη αλλά όπως είπα και στην αρχή, δουλεύουμε με τις πιθανότητες και με την λογική ότι δεν είναι ιδιοφυίες οι μαφιόζοι. Οπότε ναι, δεν σημαίνει πολλά αυτό, αλλά το ΚΡΑΤΑΩ για μελλοντικά. Το Παλέρμο είναι παιχνίδι πιθανοτήτων και αναξιοπιστίας των στοιχείων, πρέπει να δουλέψουμε με ότι έχουμε.

Δεύτερον, πολλοί είπατε για τον i_lie_us ότι ήταν φουλ ενθουσιασμένος για το παιχνίδι αλλά έχει γράψει μόνο ένα μήνυμα απ'ότι είδα. Λοιπόν τον καλώ να εμφανιστεί, όπως και τον Samael που είναι τακτικό μέλος και δεν έχει κάποια δικαιολογία απουσίας, να συμμετέχουν πιο ενεργά στη συζήτηση και να μιλήσουν για αυτά που βλέπουν. Μπορεί να είναι και άλλοι, αλλά τουλάχιστον για αυτούς τους δυο μου έμεινε. Βέβαια είμαστε στον 1ο γύρο και θα εμφανιστούν όλοι αργά ή γρήγορα αλλά όσο πιο ταχέως δουλέψουν όλοι, τόσο λιγότερες τσάμπα απώλειες θα υπάρξουν.

Τρίτον, tsarachaf και blue...Λοιπόν, από την μια ο Ακριβός...τουλάχιστον μια φορά(μπορεί και δυο) αυτοθυματοποιήθηκε.Έγραψε στην Χιμέλα αν θυμάμαι καλά(μπορεί σε άλλον), "είπα και γω, δεν θα βρισκόταν κάποιος να με κατηγορήσει". Μπορεί και να μην σημαίνει τίποτα, αλλά θα ψάξω τα μηνύματα γιατί νομίζω ότι έγραψε και δεύτερο μήνυμα σε παρόμοιο τόνο αυτοθυματοποίησης. Η blue, άλλο παλιό μέλος, δεν μου βγάζει καθόλου το ντετεκτιβιλίκι του πολίτη. Πολύ αγαπούλα, πολύ ζάχαρη στην αρχή, δεν ξέρω...

Τέταρτον, η Χιμέλα τι να πω...Γράφει τα δικά της. Τα ψύρισε τα μηνύματα, έγραψε τα δικά της... Δεν ξέρω αν πρέπει να μπούμε σε αυτή την λούμπα, όμως από την άλλη, θα'θελα να την έχω στο παιχνίδι για να ψυρίζει αυτά που δεν θα καταλάβω εγώ. Επίσης, θεωρώ ότι δεν έχει τόσο θράσος να μπει με τις μπάντες στο παιχνίδι ενώ είναι συντεταγμένη με τους μαφιόζους. Οπότε προς το παρόν τίποτα, και περιμένω την συνέχεια και την συνέπεια των κινήσεών της ή τα λάθη της.

Πέμπτον, για σένα Melania(μπορεί και να ισχύει και για άλλους, μην το παίρνεις απολύτως προσωπικά...πχ και η Σοφία ψιλοσπάμαρε τα δικά της) έχω σημειώσει στο χαρτί ότι σπάμαρες απλά για να απαντήσεις λολ Τώρα θυμάμαι ότι έγραψες κι άλλο μήνυμα αλλά το λέω σε σένα και το λέω και στους άλλους ότι ΣΠΑΜ = ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ. Οπότε αν δεν έχουμε να πούμε κάποια σοβαρή θεωρία, μπαίνουμε στο τσατ του ε-στεκι και σπαμάρουμε εκεί. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο να βγει ουσία στους πρώτους γύρους, αλλά είναι εξίσου εύκολο να μπούμε σε μια κακιά λούμπα. Ή μπορεί να βλέπετε περισσότερα από μένα και να πιάνετε τα μικρολάθη. Συνεχίζουμε όλοι ΧΩΡΙΣ σπαμ.


Λοιπόν όπως είδατε απάντησα κυρίως στα μέλη που ξέρω εκ των προτέρων. Δεν έχω χρόνο σήμερα να το λιώσω παραπάνω, είμαι πτώμα. Έγραψα κάποιες γενικές σκέψεις, όποια έχει βάση την κρατάμε.
Σε καλύτερη ανάγνωση το βράδυ ή αύριο, δεν θα παραλείψω να σχολιάσω τα υπόλοιπα μέλη όπως ο Dumenuke, Ikarionas, Deutsch Lover(που την ψήφισα κιόλας :p ), Τάσος κλπ κλπ, όλους.

Καλή συνέχεια και περισσότερο περιμένω να δω μηνύματα από αυτούς που δεν έχουν συμμετάσχει και δεν έχουν ψηφίσει.Πχ μια θεωρία λέει ότι κάποιος/οι μαφιόζοι περιμένουν να ψηφίσουν ότι να'ναι στο τέλος(ή να προστατευθούν με την ψήφο τους σε περίπτωση που ψηφισθούν!!!) και γι'αυτό δεν έχουν ψηφίσει, ούτε καν σχολιάσει ιδιαίτερα μέχρι στιγμής.
Κρατάτε τις κεραίες ανεβασμένες!
Τα λέμε το βράδυ.


Με εξαιρεση αυτο για τη blue δεν ειπες τιποτα σημαντικο. Γενικολογα σχολια και επαναλαμβανεις πραγματα που ειπωθηκαν ηδη. Περιμενω να δω το ποστ σου για τους υπολοιπους γιατι εχεις μενει στην αφανεια κι εσυ.

Συμφωνω πολυ με το κλεισιμο. 100% υπαρχουν κακοι σε οσους ακομη δεν ψηφισαν ακομη αρα ξεροντας ποιοι δεν ψηφισαν, ξερουμε υποψηφιους κακους αναμεσα τους, κατι που μπορει να διευκολυνει το παιχνιδι αργοτερα.

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke:
Έχω απαντήσει σε πολλά ποστ, ελπίζω να τα έβαλα στη σωστή σειρά.

1) Γενικά, η κλασική μεθοδολογία του Παλέρμο αυτό λέει. Από την άλλη βέβαια, έχεις αποδείξει ότι δεν ακολουθείς την κλασική μεθοδολογία του παιχνιδιού. Οπότε, από οποιονδήποτε άλλον θα το δεχόμουν σαν επιχείρημα ότι δεν θα ήθελε να καρφωθεί στον πρώτο γύρο εάν είχε κακό ρόλο. Από εσένα όμως, έχω μεγάλες αμφιβολίες.

2) Εάν και γενικά ο ΑΜ συνδράμει τους πολίτες μέχρι να εξαφανιστούν οι μαφιόζοι, δεν είναι απαραίτητα βοητικό να μην γνωρίζουμε ποιος είναι αυτός. Εάν τον έχουμε εντοπισμένο όσο βρίσκεται στην λανθάνουσα κατάσταση, είναι πιο εύκολο να τον αντιμετωπίσουμε μετά. Προσωπικά, δεν θεωρώ ότι το να δώσεις στους μαφιόζους τον ΑΜ είναι τόσο κακή κίνηση για τους πολίτες. Το κάρφωμα ΑΜ, εάν είναι επιτυχημένο, διώχνει από το παιχνίδι τον ΑΜ, τον μαφιόζο που έκανε το κάρφωμα και έναν πολίτη. Από τη στιγμή που το κάρφωμα ενέχει τον παράγοντα του ρίσκου και ο πολίτης που θα αποχωρήσει είναι τυχαίος, δεν είναι τόσο ωφέλιμη κίνηση για τη μαφία.

Με προβληματίζει κάργα λοιπόν το σκεπτικό...

3) Ό,τι ακριβώς είπα και στον Ικαρίωνα, που προέταξε το ίδιο επιχείρημα, θα πω και σε εσένα. Το να στρέψετε τα βλέμματα πάνω σας, για να αθωωθείτε στην πορεία με τη δικαιολογία "Μα καλά, είμαστε μαφιόζοι και θα σας το δείχναμε την πρώτη μέρα?" είναι κάτι που έχετε αμφότεροι την εμπειρία και τις γνώσεις να το εκτελέσσετε. Στην τελική, εάν είστε αθώοι και οι ψήφοι και η αλληλοστήριξη ήταν τυχαία, γιατί τέτοια μεγαλη αντιδραση;

1) Συμφβνω οτι δεν ακολουθω κλασικες μεθοδολογιες αλλα μαν πρωτη μερα ειναι. Σιγα μην εμφανιστω τοσο νωρις με εναν ακομη μαφιοζο. Δεν εχει κανενα οφελος αν ειμαι μαφια. Δινω δυο μελη στο πιατο.


2) Δεν καταλαβα τι λες. Μπορει να μην σου φαινεται κακη κινηση να φανερωνει καποιος τον αντιπαλο μαφιοζο αλλα εμενα μου φαινεται κακιστη. Ασφαλως η μαφια δεν θα επιχειρησει καρφωμα τωρα αλλα μπορει να τη βοηθησει αργοτερα αυτο και μαλιστα τετοιες αποκαλυψεις αφαιρουν παικτες απο συγκεκριμενους ρολους και βοηθανε τη μαφια να υπολογισει πιο ευκολα τους ρολους των υπολοιπων.


3) Που την ειδες τη μεγαλη αντιδραση;

Αρχική Δημοσίευση από ~Melania~:
Προειδοποιώ δεν είναι με τη σειρά.


Το βασικότερο που θέλω να σχολιάσω και αποτελεί τη πρώτη μου θεωρία (ως γνωστόν η Μελανία ξεκινάει νωρίς με τις θεωρίες της) είναι η περίπτωση της Ριρίκας (blue_butterfly) και του Comfy. Είμαστε βέβαια στην αρχή και δεν προσπαθώ να στοχοποιήσω ακόμα αλλά το εν λόγω σκηνικό με προβλημάτισε.

Όλους μας ενόχλησε (και μάλιστα είδα ότι σχολιάστηκε και από πολλούς) η κίνηση του Κόμφι. Μπαίνει μέσα φορτσάτος και στα πρώτα κιόλας ποστ πετάει μια θεωρία για τον ΑΜ και αναρωτιόμαστε όλοι γιατί. Έρχεται λοιπόν η Ριρίκα (που είναι και απο τις πιο παλιές και έμπειρες παίκτριες) παρατηρεί και κατακρίνει με ποστ της που παραθέτω παρακάτω την κίνηση:


... και παρόλα αυτά έρχεται μετά από λίγο και κάνει ακριβώς την ίδια, αποκαλώντας κάποιους συγκάτοικους ρωτώντας μας κιόλας αν το θεωρούμε πιθανό να ισχύει κάτι τέτοιο. Γιατί τόση μανία να αποδοθούν ρόλοι από τώρα; Η δικαιολογία ήταν ότι αυτοί δεν καρφώνονται.. και δεν με καλύπτει. Ναι δεν καρφώνονται αλλά σκοτώνονται και κάθε αποκάλυψη ρόλου βοηθάει την μαφία.

Θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο Comfy είναι ενθουσιώδης παικτης που μπηκε και πεταξε απλα κατι περίεργο; (όπως και άλλοι άλλωστε) Ενώ αρχικά με παραξένεψε η στάση του και ήμουν από τους πρώτους που την σχολίασαν, τώρα πιο πολύ με παραξενεύει της Ριρίκας που ενώ έκανε την παρατήρηση έκανε το ίδιο... μια του κλέφτη δυο του κλέφτη... Μπορούμε να δεχτούμε το πρώτο σαν μια ενθουσιώδη κίνηση ή απλά οτι προσπάθησε να πει κατι για να πει κάτι; Ίσως.. αλλά της Ριρίκας τυχαία η κινηση δεν ειναι...


Η ψήφος μου θα πάει προς το παρόν σε εσένα μέχρι να δω αν υπάρχει κάτι πιο ύποπτο. sophie_96
γιατί το ύφος "σιγανό ποταμάκι" δεν με έχει πείσει τόσο..



Το περίμενα το ποστ σου και ήμουν έτοιμη για την επίθεση αχαχα (ως τοπ ύποπτη φυσικά). Είμαι σίγουρη ότι αυτό προήλθε επειδή νομίζεις ότι σε "αθώωσα". Αλίμονο ξερω πως παίζεις. Όταν κάποιος σε υπερασπίζεται φωνάζεις "δεν ξέρω γιατί με υπερασπίζεται" κλπ κλπ. Εγώ απλά είπα ότι η κουβέντα σου με την Χιμελα δεν με έκανε να σας θεωρησω προς το παρον υποπτους. Ούτε αθωώνω ούτε κατηγορώ απο τωρα. Απλά παρατηρώ και σχολιαζω. Περιμενω να δω τι έχεις να μου προσάψεις. Αν έχεις να πεις και εσύ ότι δεν έγραψα τίποτα ουσιαστικό, θα δεις ουσία απο δω και πέρα που όντως ανοίγουν καταστάσεις και έχουμε πραγματα να πουμε


Συμφωνω με τις παρατηρησεις για κονφορ και μπλε. Για τα υπολοιπα θα γραψω οταν ειναι καιρος. Ποτε δεν ειπα οτι εισαι τοπ θποπτη. Εβαλα μια τετραδα στην οποια σας ειπα οτι υπαρχει σιγουρα τουλαχιστον ενας κακος. Δεν ανεφερα ονομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εμένα πάντως η Μελανία για να θεωρεί ύποπτη ακόμα και την στιχομυθία μου με τον Samael και να υποστηρίζει τον TasosZG δίνοντάς μου ψήφο, όπως και αυτός πριν λίγη κάποια ώρα, μου φαίνεται ότι υπάρχει κάποια συνεργασία μεταξύ τους και ήταν αποφασιμένη και προς την μεριά της, πόσο μάλλον όταν εξαφανίστηκε ο άλλος. Δεν έδωσα ψήφο επειδή με ψήφισε άλλωστε το τόνισα δεν είναι η τακτική μου ψηφίζω όποιον με ψήφισε απλά ήταν μία αφορμή ώστε να μου κάνει τελικά το κλικ ώστε να της δώσω ψήφο λόγω της στοχοποίησής μου. Γιατί δεν ασχολείται τόσο πολύ άραγε με κάποιον άλλον; :hmm: Άλλωστε θα μπορούσα να είχα ψηφίσει από αντιδικία τον ίδιο τον TasosZG κατευθείαν χωρίς να κάνω περεταίρω συλλογισμούς αν και αυτός συνεχίζει να είναι στα υπόψη ...

Χμμ γιατί το λες αυτό;


Χωρίς καμία διάθεση υπεράσπισης της Μελανίας, δεν ήταν η μόνη που της φάνηκε περίεργο αυτό. Αυτό που λέω είναι ότι πρακτικά ο λόγος που την κατηγορείς είναι ότι σε πιέζει και ψάχνει τα λεγόμενά σου. Δε βλέπω κάποιο άλλο επιχείρημα, άρα επί της ουσίας είναι με κατηγορείς, σε κατηγορώ και με ψηφίζεις σε ψηφίζω. Και αναρωτιέμαι, είναι αυτός λόγος να παίξεις κάρτα επιπλέον ψήφου; Θα έλεγα όχι.
Ακριβώς επειδή επιλέγεις να παίξεις την κάρτα επιπλέον ψήφου, αλλά την χρησιμοποιείς και λάθος αυτό με παραπέμπει στο να υποπτευώ ότι είναι πιθανώς στημένο για να βγει κάποιος αν κινδυνεύσεις και να πει, μα το κορίτσι δεν ξέρει να παίξει την κάρτα, δε θα την μάζευαν από την μαφία; Το οποίο είναι βολική δικαιολογία. Δεν λέω ότι ισχύει, λέω ότι μου κινεί τις υποψίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Καλησπέρα Παλέρμο!
Ξυπνησα, μισοδιαβασα τα posts γιατι ο καφες δεν εχει λειτουργησει ακομα και ηρθα για την ωρα να πω γενικες μου σκεψεις και να ριξω μια αρχικη ψηφο μηπως δουμε κινησεις.

Αυτή τη στιγμη ειμαι απο κινητο πραγμα που σημαινει οτι ουτε να γραψω σεντονι βολευομαι ουτε να κανω παραθεσεις.

Ειμαστε στον πρωτο γυρο οπου ξερουμε οτι οι γνωσεις ειναι λιγοστες σε καποιους συγκεκριμενους ρολους και το σουσουρο που δημιουργειται ειναι κυριως μεταξυ πολιτων που ψαχνονται.
Προσωπικα ακριβως επειδη ειναι πρωτος γυρος δε θελω να σταθω σε αυτα μεχρι τα πραγματα να γινουν με αλλαγες-καρτες-δολοφονιες λιγο πιο συγκεκριμενα.

Το μονο ισως πραγμα που μου φανηκε υποπτο ας πουμε για την ωρα ειναι το να αναφερομαστε σε συγκεκριμενους ρολους που δεν ανηκουν στο συνασπισμο της μαφιας καθως αν αυτοι εχουν τυχει σε απειρο παιχτη δινουν ενα μπουσουλα στη μαφια.
Εκεινοι που το εκαναν αυτον αν παρατηρησα σωστα ειναι οι Comfortably και Blue, ο μεν για τον ΑΜ, η δε για τους συγκατοικους.

Απο τη μια θεωρω οτι η ευρεση του ΑΜ δε θα βοηθουσε καποιον περα των μαφιοζων σε αυτο το σημειο κι απο την αλλη δεν πιστευω και οτι το τιμ της μαφιας θα εβαζε καποιον να κανει κατι τοσο χτυπητο, συνεπως θα σκεφτομουν οτι ο Comfortably εδρασε αυτονομα σε μια προσπαθεια να αναζητησει κατι. Πολυ νωρις για να θεωρησω οτι ο λογος της αναζητησης του ειναι επειδη τον συμφερει να βρεθει ο ΑΜ τωρα, αλλα αυτο θα ειναι κατι που θα εχω υποψην.
Οσον αφορα τη μπλου, οπως ειπατε κι εσεις ειναι μια εμπειρη παικτρια (που αμα δεν κανω λαθος εχει και καποιο καιρο να παιξει) οποτε η πιθανη αναφορα της σε ρολους θεωρω οτι θα εχει καποια σκοπιμοτητα (το καλη ή κακη, και παλι δεν ειμαι σε θεση ακομα να το προσδιορισω καλυτερα).

Οσον αφορα αλλα που πηρε το ματι μου να σημειωσω οτι γενικως κι εμενα δεν μου αρεσουν τα τρολλουφη ή τα σεμι-τρολλουφη των ποστς οπως ειδα σε Ζαξ-Τασος-ενδεχομενως και Τζονυ που ειπε απλα κατι γενικολογο. Στιλ, οχι κατι που θα με κανει να θεωρησω οτι εχουν κακο ρολο τοσο γρηγορα, απλως κατι που θα εχω κατα νου.

Και παμε στις ψηφους που ελαβα και αντιστοιχα στην δικη μου πρωτη ψηφο.
Αρχικα, οσον αφορα την απουσια μου να σας πω οτι μεχρι οταν επεσα για υπνο δεν ειχα διαβασει κατι στο οποιο ειχα κατι να σταθω καθως οπως ειπα και στην αρχη συνηθως εχουμε να κανουμε με κουβεντες που δημιουργουνται μεταξυ πολιτων που ψαχνονται και θελουν να ξεκινησει το παιχνιδι και καπου εκει θα χωνεται και καποιος μαφιοζος ωστε να ριξει λαδι στη φωτια.
Φυσιολογικα πραγματα για να παρει μπρος το παιχνιδι, οπως φυσιολογικες και οι ψηφοι που εχω λαβει, αφενος απο την πρεσβυτερα που ψαχνεται ενεργα κι αφετερου απο τον τσαρατσαφ που ριχνει 2η ψηφο (και καλα κανει θελοντας να τσεκαρει κινησεις).

Οσον αφορα την για την ωρα ψηφο μου θα παει οπου θα πηγαινε ουτως η αλλως μιας που για την ωρα δεν θελω να πιαστω απο κατι που μπορει απλα να διωξει καποιον πολιτη.
Ο λογος για τον Σπυρακο λοιπον που νομιζω μεχρι την εκκινηση συνταξης του ποστ μου δεν μας εχει χαιρετησει καν :/
Απο τη μια δε μου αρεσει που του δινω δευτερη ψηφο και τον ισοψηφω με μενα, απο την αλλη ομως αν στους τοπ ψηφισμενους υπαρχει καποιος υποπτος υποθετω θα δουμε καποιες υπερασπίσεις (η καποια στησιματα τυπου παω να σωσω αυτον ωστε να τον κανω frame ως μαφιοζο αν η μαφια διαλεξει να κινηθει ετσι σημερα).

Επειδη οπως προειπα ειμαι απο κινητο, δεν εχω προσβαση σε πισι τωρα κι ελπιζω να αποκτησω ξανα μεχρι τις 7 γυρω, δεν μου ειναι και βολικο να γραψω κατι παραπανω.
Θα ξαναδιαβασω ποστς μετα, και τα παλαιοτερα και οτι νεα εχουν γραφτει να δω αν μου φαινεται κατι περισσοτερο επιληψιμο απο αυτα στα οποια ηδη σταθηκα, αν εχω να προσθεσω κατι-αλλαξω ψηφο ετσετερα.

// Παιζει να πηρε 3 τεταρτα η συνταξη αυτου, αχ, τα ωραια του Παλερμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Θέλω να πω γενικά πράγματα γιατί αν κάνω quote θα χαθώ:

Για τον Dumenuke: Φυσικά και θα μιλήσω για 3-4 άτομα (ή 5) στην αρχή του παιχνιδιού ώστε να τα "ξυπνήσω" και να αρχίσουν να μιλάνε, όπως και έγινε. Δε μοιράζω κατηγορίες, απλά λέω την αίσθηση που μού προκαλούν όπως οφείλουμε να κάνουμε όλοι. Κολλάς στη δική μου τυχαία ψήφο (την οποία μετά άλλαξα) αλλά τη δική σου τυχαία ψήφο τη δικαιολογείς. Παράλληλα, όπως τόνισε και ο Τσαρα, βγαίνεις ΚΑΙ ΕΣΥ και μοιράζεις σχόλια για όλους, ενώ πριν κατηγόρησες εμένα οτι το κάνω.

Πάμε παρακάτω:

Ενώ δε μού άρεσε το οτι η Μπλου "έδωσε" πιθανούς συγκατοίκους, παρατήρησα όμως κάτι. Μόλις το είπε πετάχτηκαν tsarachaf, Deutsch και Emilouko και είπαν ουσιαστικά το ίδιο ΛΑΘΟΣ πράγμα: οτι αν ήταν συγκάτοικοι δε θα τσακώνονταν.


Αν τυχόν είναι συγκάτοικοι κάτι κάνουν λάθος, αν μαλώνουν μεταξύ τους στο θρεντ.

1. Δεν θα τους «μάζευαν» ; Θα τους άφηναν να τρώγονται;
2. Τι κερδίζουν με το να κατηγορούν ο ένας τον άλλον αν είναι συγκάτοικοι; Να
Μη φανεί πως είναι μαζί;
3. Από μια κόντρα στον πρώτο γύρο βγαίνει τόσο αβίαστα ένα συμπέρασμα;

Όσο για συγκατοικους που αναφέρθηκε για billie re και Tasos χλωμο το βλέπω γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να μιλούσαν τόσο ανοιχτά πρώτο γύρο.

Ας σημειώσω οτι η bilire έχει γράψει ΕΝΑ ποστ σε όλο το θέμα. Δεν έχει εμφανιστεί από χτες το βράδυ, δεν έχει συζητήσει πόσω μάλλον τσακωθεί με κανέναν. Κι ενώ η Μπλου το λέει πολύ ανοιχτά (τασος-μπιλιρε), τρία άτομα το επόμενο εικοσάλεπτο καταλαβαίνουν το ίδιο λάθος: οτι η μπλου εννοούσε τον Τάσο με τη Σόφη! Δε σας φαίνεται περίεργο αυτό; Οτι σαν να έγινε μια ξαφνική συνεννόηση κι όλοι να έσπευσαν να δικαιολογήσουν (αλλά και να κατηγορήσουν "χαϊδεύοντας") την Μπλου; Σύμπτωση; Δεν πιστεύω σε συμπτώσεις στο παλέρμο... Δεν κατηγορώ κάποιον, σχόλια κάνω απλά.

Και βλέπω οτι πάει να δημιουργηθεί ένα κύμα προς τη Σόφη η οποία βρέθηκε στο στόχαστρο... λόγω χαζομάρας θα έλεγα. Δε μού άρεσε καθόλου η συμπεριφορά του Τζόνυ ο οποίος, ενώ συμφωνεί με πολλά που έχουν ειπωθεί, πάει και ψηφίζει τον ultraviolence ενώ δεν έχει κανένα ουσιαστικό λόγο να το κάνει.

Η Σόφη πανικοβλήθηκε και προσπαθεί να σώσει το τομάρι της. Παίζει λάθος την κάρτα, τσακώνεται όλη μέρα με τον Τάσο, φαίνεται οτι προσπαθεί κάπως να βρει ένα ρυθμό. Αυτή την απειρία πάνε να εκμεταλλευτούν κάποιοι και να βγάλουν ένα εύκολο θύμα. Μελανία καταλαβαίνω οτι όλο αυτό σού φαίνεται ύποπτο, αλλά δες τη μεγάλη εικόνα. Έχουμε την Μπλου να διατυμπανίζει τους συγκατοίκους και μετά να δίνει χαζές δικαιολογίες και να εξαφανίζεται. Έχουμε τον i-lie-us που περιμένει το παιχνίδι πώς και πώς αλλά δε μάς έχει κάνει την τιμή. Έχουμε τον Τζόνυ ο οποίος το πρωί σχολιάζει οτι λίγοι έχουν μιλήσει και αυτό είναι κακό, και ενώ τώρα συμφωνεί με αυτά που είπαν κάποιοι, πάει και δίνει μια άκυρη ψήφο προφανώς για να μην πάρει θέση. Μελανία και όλοι οι υπόλοιποι, σκεφτείτε. Η Σόφη είναι το εύκολο θύμα. Δεν την υποστηρίζω, έκανε τις βλακείες της, αλλά αν ήταν μαφία θα την άφηναν να σπαμάρει (όπως είπε ο Χοακίν) το θέμα τόσο πολύ;

Αυτά είχα να πω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top