Παραλία με ...

Παραλία με ...

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 199)
  • Μαγαζί και η μουσική να ακούγεται μέσα στη θάλασσα

    Ψήφοι: 26 13.1%
  • Μαγαζί με καρέκλες με 3 μέτρα από τη θάλασσα

    Ψήφοι: 7 3.5%
  • Μαγαζί για όσους θέλουν, αλλά να έχω την επιλογή να αράξω πιο μακρυά χωρίς φασαρία

    Ψήφοι: 102 51.3%
  • Χωρίς κανένα μαγαζί! Και ας διψάσω!

    Ψήφοι: 64 32.2%

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Κάτι που θα ήθελα να δω ΠΟΛΥ σε ελληνική παραλία είναι μία βιβλιοθήκη...
Έχουν ήδη ξεκινήσει τέτοιες πρωτοβουλίες στη Βουλγαρία, το Ισραήλ και την Ουαλία, μακάρι να το δούμε και στην ΕΛλάδα, γιατί για μένα δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από μία έρημη παραλία, χωρίς λάιβ μουσική, και ένα καλό βιβλίο αγκαλιά...
Στην Ελλάδα δύσκολο αυτό νομίζω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί όχι, το bookcrossing έχει ήδη κάνει επιτυχία στην Ελλάδα, μένει να στήσει κάποιος λίγα ράφια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γιατί όχι, το bookcrossing έχει ήδη κάνει επιτυχία στην Ελλάδα, μένει να στήσει κάποιος λίγα ράφια :)
Μακάρι γιατί όντως είναι πολύ καλή ιδέα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα. Πάω και σε παραλίες με κόσμο και σε παραλίες χωρίς. Επειδή πάω και με γονείς, και με συγγενείς γενικά, έχω βολευτεί σε όλες τις ώρες και τις τοποθεσίες. Παράδειγμα, όταν πάω με γονείς πάμε κατα τις 6 το απόγευμα και ανάλογα αν πάμε με την θεία μου πάμε σε παραλία με κόσμο, αν όχι πάμε σε μια που είναι πολύ κοντά μας. Όταν πάω με παππούδες/γιαγιάδες όμως πάω σε μοναχικές κυρίως παραλίες καθώς δεν αντέχουν την πολυκοσμία ή σε παραλίες με πολύ λίγο κόσμο, το μεσημεράκι και γυρνάμε κατα το απόγευμα. Κλασικά εγώ μισώ την πολυκοσμία και αν δεν έχω παρέα και έχει κόσμο κάνω σαν παλαβό, οπότε προτιμώ όταν δεν είναι μαζί φίλοι/ξαδέρφια να πάω σε μοναχικές παραλίες ώστε να κάνω μόνη μου τα παλαβά και να τσιρίζω όσο θέλω. Ποιος θα με παρεξηγήσει,τα δέντρα; :P
Δηλαδή.. Είμαι ανάλογα με την παρέα και όχι το μέρος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπλε.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φιλόλογος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
καλη παρεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με πετσέτα δεν είναι ωραίο να τρέχεις να ζεσταθεις.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν κατι λατρευω τα καλοκαιρια αυτο ειναι οι ωρες που περνω στην παραλια. Στην περιοχη που πηγαινω τα καλοκαιρια (τον Αυγουστο συνηθως) εχουμε πολυ καθαρη θαλασσα, διχως μαγαζια και με πολυ ''καλο'' κοσμο (δηλαδη οχι ενοχλητικα ατομα). Η θαλασσα επιπλεον ειναι βαθια και παραδοξως τα τελευταια χρονια αρκετα ζεστη -σε σχεση με το παρελθον που φημιζοταν για το ποσο κρυα ηταν :p- με αποτελεσμα να κολυμπαω με ευχαριστηση πολλες ωρες. Το ψαρεμα ειναι αλλη μια δραστηριοτητα που απολαμβανει κανεις στην συγκεκριμενη θαλασσα μιας και ειναι πλουσια σε ψαρια (προφανως επειδη ειναι πολυ καθαρη). Ειδικα για το απογευμα ειναι οτι πρεπει. Το βραδυ ειναι υπεροχο να κανεις μια βολτα παραλιακα ειτε με παρεα ειναι μονος σου. Τουλαχιστον εγω ετσι το βρισκω. Μπορεις να κανεις μια σοβαρη συζητηση ειτε να συλλογιστεις μονος σου θεματα που σε απασχολουν παρακολουθωντας τα κυματα να ''ξεσπανε'' στην ακτη και απολαμβανοντας την υπεροχη θαλασσινη αυρα!

Γενικα αντιπαθω το φαινομενο εκμεταλευσης των περιοχων που διαθετουν ''καλες'' θαλασσες μιας και εχει συνηθως ασχημο αντικτυπο στο περιβαλλον αλλα και στον αισθητικη της παραλιας. Αφηστε που δεν κοβουν και καμια αποδειξη τα λαμογια που διαθετουν τα μαγαζια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NatashaLP

Νεοφερμένος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
να εχει επιλογες και για τους μεν που θελουν ησυχια και για τους δε που θελουν ξεφαντωμ.μην τα ισοπεδωνουμε κι ολα!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδοντίατρος. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Οπωσδήποτε ξαπλώστρα και καφεδάκι (ναι, εντελώς ψωνάρα:redface:). Κατα προτίμηση εύκολη πρόσβαση, όχι να πρέπει να ανεβοκατέβω κανα κορφοβούνι ντάλα μεσημέρι με καύσωνα!!!
Τώρα αν μπορώ και να μιλήσω με τον διπλανό μου χωρίς να ουρλιάζω ή να κουφαθώ από τις αηδίες που παίζουν συνήθως κάτι καμένοι με cd από κυριακάτικη εφημερίδα, ακόμη καλύτερα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alonel

Νεοφερμένος

Η alonel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
...ρακετες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
.....πολλές ωραίες κοπελίτσες :redface: :P :D και το όνομα της παραλίας Paradise
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detectiveal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Detectiveal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Προτιμώ τις ερημικές παραλίες, όχι καφέ, μουσική, φασαρία... Καλή παρέα, μπάνιο, ρακέτες, παιχνίδια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εγώ που λέτε, από μωρό-σκατό όλα τα καλοκαίρια μου τα περνούσα στο εξωχικό.
Φουλ κόσμο, φουλ μαγαζιά, και ποτέ χαλαρή παραλία.
Οι δικοί μου το σιχαινόντουσαν αυτό το πράγμα, όταν είχαν φτιάξει το εξωχικό στη συγκεκριμένη περιοχή δεν περίμεναν ότι θα ανέβει τόσο πολύ τουριστικά και ότι ο κόσμος θα αρχίσει να έρχεται προς τα εκεί, έτσι κάτι έπρεπε να κάνουν.
Άρχισε λοιπόν ο μπαμπάς μου ένα καλοκαίρι να οργώνει όλο το χωριό (γιατί μεταξύ σοβαρού κι αστείου χωριό ήταν, μετά έγιναν και καλά "οικισμοί") ώστε να βρει μια καταραμένη παραλία μακριά από τα δυνατά beach bar, τους τουρίστες και τους ανάγωγους έλληνες, χωρίς όμως να κατεφέρνει κάτι.
Έτσι του ήρθε μια ίδεα, αφού δε μπορώ να βρω ερημική παραλία, θα φτιάξω δικιά μου!
Το εξωχικό μας είχε ακριβώς μπροστά θέα τη θάλασσα αλλά δεν είχες πρόσβαση γιατί ουσιαστικά μπροστά ήταν γκρεμός, έτσι ο μπαμπάς ξερίζωσε μερικά δέντρα για να κάνει άνοιγμα,κούρεψε τα υπόλοιπα και έφαγε όλο το καλοκαίρι του τότε να φτιάχνει σκαλιά με τσιμέντο και ξύλα!
Το επόμενο καλοκαίρι η ερημική παραλία μας περίμενε, είχαν θεριέψει κάπως και τα δέντρα από πέρσυ και πλέον έκρυβαν τελείως το άνοιγμα και τα σκαλιά, δεν το γνώριζε κανένας και ήταν όλη δική μας!
Βέβαια μετά από λίγο καιρό μαθεύτηκε αφού μας έβλεπαν όλο το σόι στη σειρά να χώνεται μέσα στα δέντρα με πράγματα παραλίας.
Πλέον το χρησιμοποιούν αρκετοί που το έμαθαν και μάλιστα ο δήμος βοήθησε και έβαλε και καγκελάκια στη σκάλα!
Φέτος σκεφτόμασταν να κάνουμε και μια ταμπέλα καλοσωρίσματος και να δώσουμε όνομα στη παραλία για να μη χάσουμε και τη δόξα, αφού εμείς το σκεφτήκαμε και το κάναμε. :P

Κοινώς, θέλω παραλία με πολύ ήσυχία και πλάτες φορτωμένες από ψυγειάκια και ομπρέλες, μέχρι ολόκληρες σκηνές για διανυκτέρευση. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detectiveal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Detectiveal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 134 μηνύματα.
Εγώ που λέτε, από μωρό-σκατό όλα τα καλοκαίρια μου τα περνούσα στο εξωχικό.
Φουλ κόσμο, φουλ μαγαζιά, και ποτέ χαλαρή παραλία.
Οι δικοί μου το σιχαινόντουσαν αυτό το πράγμα, όταν είχαν φτιάξει το εξωχικό στη συγκεκριμένη περιοχή δεν περίμεναν ότι θα ανέβει τόσο πολύ τουριστικά και ότι ο κόσμος θα αρχίσει να έρχεται προς τα εκεί, έτσι κάτι έπρεπε να κάνουν.
Άρχισε λοιπόν ο μπαμπάς μου ένα καλοκαίρι να οργώνει όλο το χωριό (γιατί μεταξύ σοβαρού κι αστείου χωριό ήταν, μετά έγιναν και καλά "οικισμοί") ώστε να βρει μια καταραμένη παραλία μακριά από τα δυνατά beach bar, τους τουρίστες και τους ανάγωγους έλληνες, χωρίς όμως να κατεφέρνει κάτι.
Έτσι του ήρθε μια ίδεα, αφού δε μπορώ να βρω ερημική παραλία, θα φτιάξω δικιά μου!
Το εξωχικό μας είχε ακριβώς μπροστά θέα τη θάλασσα αλλά δεν είχες πρόσβαση γιατί ουσιαστικά μπροστά ήταν γκρεμός, έτσι ο μπαμπάς ξερίζωσε μερικά δέντρα για να κάνει άνοιγμα,κούρεψε τα υπόλοιπα και έφαγε όλο το καλοκαίρι του τότε να φτιάχνει σκαλιά με τσιμέντο και ξύλα!
Το επόμενο καλοκαίρι η ερημική παραλία μας περίμενε, είχαν θεριέψει κάπως και τα δέντρα από πέρσυ και πλέον έκρυβαν τελείως το άνοιγμα και τα σκαλιά, δεν το γνώριζε κανένας και ήταν όλη δική μας!
Βέβαια μετά από λίγο καιρό μαθεύτηκε αφού μας έβλεπαν όλο το σόι στη σειρά να χώνεται μέσα στα δέντρα με πράγματα παραλίας.
Πλέον το χρησιμοποιούν αρκετοί που το έμαθαν και μάλιστα ο δήμος βοήθησε και έβαλε και καγκελάκια στη σκάλα!
Φέτος σκεφτόμασταν να κάνουμε και μια ταμπέλα καλοσωρίσματος και να δώσουμε όνομα στη παραλία για να μη χάσουμε και τη δόξα, αφού εμείς το σκεφτήκαμε και το κάναμε. :P

Κοινώς, θέλω παραλία με πολύ ήσυχία και πλάτες φορτωμένες από ψυγειάκια και ομπρέλες, μέχρι ολόκληρες σκηνές για διανυκτέρευση. :clapup:
Φοβερή ιδέα, μπράβο σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παραλία με... ησυχία γιατί οι παραλίες που είναι γεμάτες κόσμο δε μου αρέσουν καθόλου! :tongue:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Μια θάλασσα, μια άμμος, 5 βράχια, 2 δέντρα. Αρκούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Ανάλογα με την περίσταση.
1η επιλογή (κύρια) : Μικρό ερημικό λιμανάκι (που πάει μόνο το βαρκάκι μου), μόνον για το ζευγάρι (και κάποιες φορές ακόμα ένα πολύ κολλητό ζευγάρι).
2η επιλογή : Παραλία γυμνιστών, για το ζευγάρι ή παρέα με φιλικά ζευγάρια.
3η επιλογή : Παραλία με beach bar και μουσική, για μεγάλη παρέα.
4η επιλογή : Παραλία με θαλάσσια σπορ (είμαι λάτρης του θαλάσσιου σκι), συνήθως με παρέα με παρόμοια ενδιαφέροντα.



Υ.Γ. Γιατί όμως έχω την εντύπωση ότι το καλοκαίρι αργεί πολύ ακόμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υ.Γ. Γιατί όμως έχω την εντύπωση ότι το καλοκαίρι αργεί πολύ ακόμα?

Δεν έχεις και άδικο, αλλά κάποιοι ακόμη κάνουν μπανάκια στη θάλασσα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Η παραλία μ' αρέσει ήσυχη... να ακούω μόνο το κύμα που πέφτει και σκάει στα βράχια!!!Η απόλυτη χαλάρωση!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Προτιμώ παραλία με βότσαλα και κρυστάλλινα νερά όπως είναι το Κάθισμα στη Λευκάδα:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top