Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
ΠΡΑΓΑ

Διάφορα:
1. Η γέφυρα του Καρόλου: τουριστική, πολύς κόσμος, αλλά μαγευτική. Βόλτες πάνω-κάτω, συνδέει τα δύο μέρη της παλιάς πόλης, Stare Mesto και Mala Strana.
2. Στη μεριά της Mala Strana δεσπόζει το κάστρο της Πράγας. Μικρή πολιτίτσα, πας άνετα με ΜΜΜ, μαγευτική η εκκλησία στο κέντρο, γραφικά μαγαζάκια, και το παλάτι.
3. Staromestke namesti, η καρδιά της παλιάς πόλης. Γραφική πλατεία, με καφετέριες και άμαξες... Δε θα έτρωγα εκεί στη θέση σου, αλλά μία βόλτα αξίζει...
4. Το Εθνικό Μουσείο, στο τέλος της κεντρικής λεωφόρου Vaclavske Namesti. Επιβλητικό κτίριο, δωρεάν είσοδος και καλές εκθέσεις.
5. Petrin Hill, λόφος στη Mala Stana μεριά, με πανέμορφη φύση και μαγευτική θέα σε όλη την πόλη! Αν θέλεια ανεβαίνεις και στον σιδερένιο πύργο- μίνι Άιφελ, για περισσότερη προοπτική
6. Municipal House. Πανέμορφο μπαρόκ κτίριο, αξίζει ένα πέρασμα. Και η γύρω περιοχή είναι όμορφη.
7. Βόλτα στη Mala Strana. Περίπλοκα σοκάκια με κλίση προς το ποτάμι...
8. Nove Mesto, στις κυβιστικές γειτονιές του 1920-1930...
9. Το Εβραϊκό νεκροταφείο στο Josefhof... εντυπωσιακό, αν και ακριβό, για τα δεδομένα της πόλης.
10. Το Dancing κτίριο του Frank Gehry
11. Ομίως επισκεφτείτε το Μουσείο Mucha, του μεγάλου Art Nouveau καλλιτέχνη...
, Panskâ 7, Praha 1

Εστιατόρια και φαγητό:
Klub Architektu. Πολύ ατμοσφαιρικό υπόγειο με γοτθικά τόξα και θόλους και πολύ καλό φαγητό!
Kavarna Slavia, παλαί ποτέ στέκι όλων των διανοούμενων
Betlemske kaple
Επίσης έχει πλάκα να φας και κάτι από τα "βρώμικα", τα περίπτερα, που έχει παντού στο δρόμο... Τσέχικο λουκάνικο η κλασικά καπνιστό κρέας.
Πολύ κοντά στο μουσείο Κάφκα έχει ένα εστιατόριο

- Η μπίρα είναι πάμφθηνη, να φάτε οπωσδήποτε Ovocni knedliky, σα γλυκά μπαλάκια άσπρης ζύμης, με γέμιση μούρα και μαρμελάδα-τύπου, με ζεστή κρέμα βανίλια από πάνω...
- Smazny syr, τηγανητό τυρί...
- Διάφορα κρέατα, νόστιμα κρέατα, πάντα με κάποια σάλτσα μούρων...
- Utopenec, ο "πνιγόμενος άνθρωπος" είναι κάτι σα λουκάνικο-κομπόστα, επίσης νόστιμο.
- Καπνιστό κρέας

Τα ΜΜΜ είναι πολύ καλά, πυκνά και τακτικά, μπορείτε να βγάλετε 3ήμερη πχ κάρτα, δες κι εδώ.
Από/Προς το αεροδρόμιο, δείτε αν έχει άμεση ανταπόκριση με ΜΜΜ, αλλιώς έχει και μέσω των ΜΜΜ λεωφορεία προς τα ξενοδοχεία, αλλά και ταξί, στην τελική... Εμείς είχαμε περιμένει πολύ για το λεωφορείο

Dont' s:
1. Κοιτάξτε τις τιμές. Η Πράγα εξακολουθεί να είναι φτηνή, δείτε ποιο εστιατόριο ανήκει σε ποια κατηγορία, και πορευτείτε. Παντού καλά είναι, δεν έχει τόσο κορεσμένο τουρισμό.
2. Μην την πατήσετε για κάποιο ρεσιτάλ κλασικής μουσικής. Παντού παίζουν Μότσαρτ και λοιπά, ντυμένοι μπαρόκ... Ακόμα και μέσα σε εκκλησίες. Δε λέει.
3. Προσοχή τους πορτοφολάδες, ειδικά στη γέφυρα του Καρόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα..

Νεοφερμένος

Η Εύα.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
ΠΡΑΓΑ

Διάφορα:
1. Η γέφυρα του Καρόλου: τουριστική, πολύς κόσμος, αλλά μαγευτική. Βόλτες πάνω-κάτω, συνδέει τα δύο μέρη της παλιάς πόλης, Stare Mesto και Mala Strana.
2. Στη μεριά της Mala Strana δεσπόζει το κάστρο της Πράγας. Μικρή πολιτίτσα, πας άνετα με ΜΜΜ, μαγευτική η εκκλησία στο κέντρο, γραφικά μαγαζάκια, και το παλάτι.
3. Staromestke namesti, η καρδιά της παλιάς πόλης. Γραφική πλατεία, με καφετέριες και άμαξες... Δε θα έτρωγα εκεί στη θέση σου, αλλά μία βόλτα αξίζει...
4. Το Εθνικό Μουσείο, στο τέλος της κεντρικής λεωφόρου Vaclavske Namesti. Επιβλητικό κτίριο, δωρεάν είσοδος και καλές εκθέσεις.
5. Petrin Hill, λόφος στη Mala Stana μεριά, με πανέμορφη φύση και μαγευτική θέα σε όλη την πόλη! Αν θέλεια ανεβαίνεις και στον σιδερένιο πύργο- μίνι Άιφελ, για περισσότερη προοπτική
6. Municipal House. Πανέμορφο μπαρόκ κτίριο, αξίζει ένα πέρασμα. Και η γύρω περιοχή είναι όμορφη.
7. Βόλτα στη Mala Strana. Περίπλοκα σοκάκια με κλίση προς το ποτάμι...
8. Nove Mesto, στις κυβιστικές γειτονιές του 1920-1930...
9. Το Εβραϊκό νεκροταφείο στο Josefhof... εντυπωσιακό, αν και ακριβό, για τα δεδομένα της πόλης.
10. Το Dancing κτίριο του Frank Gehry
11. Ομίως επισκεφτείτε το Μουσείο Mucha, του μεγάλου Art Nouveau καλλιτέχνη...
, Panskâ 7, Praha 1

Εστιατόρια και φαγητό:
Klub Architektu. Πολύ ατμοσφαιρικό υπόγειο με γοτθικά τόξα και θόλους και πολύ καλό φαγητό!
Kavarna Slavia, παλαί ποτέ στέκι όλων των διανοούμενων
Betlemske kaple
Επίσης έχει πλάκα να φας και κάτι από τα "βρώμικα", τα περίπτερα, που έχει παντού στο δρόμο... Τσέχικο λουκάνικο η κλασικά καπνιστό κρέας.
Πολύ κοντά στο μουσείο Κάφκα έχει ένα εστιατόριο

- Η μπίρα είναι πάμφθηνη, να φάτε οπωσδήποτε Ovocni knedliky, σα γλυκά μπαλάκια άσπρης ζύμης, με γέμιση μούρα και μαρμελάδα-τύπου, με ζεστή κρέμα βανίλια από πάνω...
- Smazny syr, τηγανητό τυρί...
- Διάφορα κρέατα, νόστιμα κρέατα, πάντα με κάποια σάλτσα μούρων...
- Utopenec, ο "πνιγόμενος άνθρωπος" είναι κάτι σα λουκάνικο-κομπόστα, επίσης νόστιμο.
- Καπνιστό κρέας

Τα ΜΜΜ είναι πολύ καλά, πυκνά και τακτικά, μπορείτε να βγάλετε 3ήμερη πχ κάρτα, δες κι εδώ.
Από/Προς το αεροδρόμιο, δείτε αν έχει άμεση ανταπόκριση με ΜΜΜ, αλλιώς έχει και μέσω των ΜΜΜ λεωφορεία προς τα ξενοδοχεία, αλλά και ταξί, στην τελική... Εμείς είχαμε περιμένει πολύ για το λεωφορείο

Dont' s:
1. Κοιτάξτε τις τιμές. Η Πράγα εξακολουθεί να είναι φτηνή, δείτε ποιο εστιατόριο ανήκει σε ποια κατηγορία, και πορευτείτε. Παντού καλά είναι, δεν έχει τόσο κορεσμένο τουρισμό.
2. Μην την πατήσετε για κάποιο ρεσιτάλ κλασικής μουσικής. Παντού παίζουν Μότσαρτ και λοιπά, ντυμένοι μπαρόκ... Ακόμα και μέσα σε εκκλησίες. Δε λέει.
3. Προσοχή τους πορτοφολάδες, ειδικά στη γέφυρα του Καρόλου.

Ω σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο!Χρήσιμες πληροφορίες,αλήθεια!Θα τα έχω υπόψη μου αν τελικά πάω!Σε ευχαριστώ και πάλι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ω σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο!Χρήσιμες πληροφορίες,αλήθεια!Θα τα έχω υπόψη μου αν τελικά πάω!Σε ευχαριστώ και πάλι!:D

Τίποτα, χαρά μου ! :D
Όταν πήγα ήταν καλός ο καιρός, και νομίζω βοηθάει πολύ στο να αναδειχτεί η ομορφιά της πόλης... Μία φίλη είχε πάει χειμώνα κι είπε ότι έμπαιναν από το ένα καφέ στο άλλο γιατί κρύωναν πολύ. Αλλά δεν ξέρω αν έπεσε σε εξαιρετικά κρύο καιρό, ή αν είναι γενικά έτσι, πάντως η πόλη είναι μαγική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα..

Νεοφερμένος

Η Εύα.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Τίποτα, χαρά μου ! :D
Όταν πήγα ήταν καλός ο καιρός, και νομίζω βοηθάει πολύ στο να αναδειχτεί η ομορφιά της πόλης... Μία φίλη είχε πάει χειμώνα κι είπε ότι έμπαιναν από το ένα καφέ στο άλλο γιατί κρύωναν πολύ. Αλλά δεν ξέρω αν έπεσε σε εξαιρετικά κρύο καιρό, ή αν είναι γενικά έτσι, πάντως η πόλη είναι μαγική!

Βασικά είναι η πρώτη φορά που θα πάω μόνη μου στο εξωτερικό και έχω λίγο άγχος!:P
Την πρώτη φορά είχα πάει με γρουπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μη ανησυχείς, ειδικά με την πρόοδο του ίντερνετ και τις αναλυτικές κριτικές σε σελίδες όπως το Tripadvisor, το booking.com, κλπ, όλα τέλεια θα είναι :D
A, να το ξενοδοχείο μας, www.umedvidku.cz. Παλιά μπυραρία, το εστιατόριό του πρέπει να'ναι πολυ καλό, και το όνομα σημαίνει "Το αρκουδάκι" :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εύα..

Νεοφερμένος

Η Εύα.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Μη ανησυχείς, ειδικά με την πρόοδο του ίντερνετ και τις αναλυτικές κριτικές σε σελίδες όπως το Tripadvisor, το booking.com, κλπ, όλα τέλεια θα είναι :D
A, να το https://www.umedvidku.cz/ μας. Παλιά μπυραρία, το εστιατόριό του πρέπει να'ναι πολυ καλό, και το όνομα σημαίνει "Το αρκουδάκι" :D
Λέει not found!
Άντε μακάρι να πάω!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μην τρομαζετε με το εξωτερικο, ολα ειναι πολυ πιο ευκολα απο οσο νομιζουμε, ουτε κανενας που πηγε μονος του χαθηκε ουτε τιποτα. Προσωπικα δν εχω κανει ουτε ενα ταξιδι με γκρουπ και ουτε προκειται εκτος αν εχω μεινει γερος με ενα δοντι. Απο το ιντερνετ πλεον κλεινεις πανευκολα εισιτηρια, ξενοδοχεια, βρισκεις κριτικες για εστιατορια, διαμονη κλπ, βλεπεις τα δρομολογια των τρενων κλπ κλπ. Πας ετοιμος.

Οσο για την Πραγα, κατα τη γνωμη μου ειναι υπερτιμημενη, τιποτα το ιδιαιτερο, υπαρχουν δεκαδες πιο ωραιες πολεις στην Ευρωπη που αν καποιος ειναι νεος στα ταξιδια αξιζει να παει πρωτα. Αυτο που εχω σαν συμβουλη για οποιον παει ειναι για κανενα λογο να μην δωσει Ευρω σκεπτομενος οτι ελα μωρε αφου παιρνουν κι ευρω γιατι να αλλαζω. Στα ανταλλακτηρια σε ολη την πολη οταν ειχα παει εγω σου αλλαζαν με 25 κορωνες(?) το ενα ευρω και στα μαγαζια ηθελαν να στο αλλαξουν με 20. Αρκετα καλη λυση ειναι και η χρηση πιστωτικης καρτας που δν χρεωνει προμηθεια αλλα μονο την μετατροπη του νομισματος με βαση τι ισχυει εκεινη τη μερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Αν πάτε Βενετία μη χάσετε την ''Piazza San Marco'' ..ή πλατεία του Αγίου Μάρκου ελληνιστί...Αν και έχει ιδιαίτερη υγρασία τους καλοκαιρινούς μήνες..είναι υπέροχα! Μπορείτε να δείτε και τα 4 επιχρυσωμένα άλογα τα οποία είχαν κλαπεί από την Κωνσταντινούπολη!Πλέον διακοσμούν τη Βασιλική του Αγίου Μάρκου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αν πάτε Βενετία μη χάσετε την ''Piazza San Marco'' ..ή πλατεία του Αγίου Μάρκου ελληνιστί...Αν και έχει ιδιαίτερη υγρασία τους καλοκαιρινούς μήνες..είναι υπέροχα! Μπορείτε να δείτε και τα 4 επιχρυσωμένα άλογα τα οποία είχαν κλαπεί από την Κωνσταντινούπολη!Πλέον διακοσμούν τη Βασιλική του Αγίου Μάρκου!

Είναι δυνατόν να πάει κάποιος στη Βενετία και να μην πάει εκεί;:P

Έχω ακούσει ακόμα ότι τα πρωτότυπα άλογα είναι στο μουσείο (στο παλάτι του Δόγη) και ότι αυτά που κοσμούν τον Άγιο Μάρκο είναι αντίγραφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Είναι δυνατόν να πάει κάποιος στη Βενετία και να μην πάει εκεί;:P

Έχω ακούσει ακόμα ότι τα πρωτότυπα άλογα είναι στο μουσείο (στο παλάτι του Δόγη) και ότι αυτά που κοσμούν τον Άγιο Μάρκο είναι αντίγραφα.

Ναι μπορεί και να ισχύει και εγώ το έχω ακούσει!Πάντως και πάλι το θέαμα είναι ωραίο!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στη Βενετια ειχα βρεθει την πρωτη φορα καλοκαιρι με 30 βαθμους βραδυ και 99% υγρασια :P

Εμενα δν μου αρεσε, παραειναι τουριστικη. Αλλα σαν εμπειρια αξιζει να τη δεις με δυο προυποθεσεις 1) Χειμωνα 2) Με την κοπελα σου και κανενα αλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Μου ειχε πει ενα παιδι οτι στην Βενετια αγοραζεις σπιτι πολυ φθηνα λογω του κλιματος.
Ξερετε αν ισχυει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnie Hunter

Νεοφερμένος

Ο Johnnie Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Αυτό που ξέρω είναι ότι η Βενετία είναι πανάκριβη σε όλα της. Επίσης στην εκπομπή Εικόνες του άλφα ο Δούσης έλεγε ότι οι νέοι πλέον δε μένουν στην ιστορική πόλη της Βενετίας αλλά στα γύρω νησιά λόγω ακριβώς του καιρού. Τώρα για το αν είναι φθηνά τα σπίτια δεν το γνωρίζω, αλλά σίγουρα η Βενετία, παρ' ότι είναι πανέμορφη, είναι ταυτόχρονα και βαρετή για να μείνεις καθώς υπάρχει μηδενική (κυριολεκτικά...) νυχτερινή ζωή και πέραν του τουρισμού, δεν υπάρχει αυτό που λέμε «πραγματική ζωή». Γι' αυτό το λόγο εγώ δε θα πήγαινα να μείνω μόνιμα, αλλά εννοείται θα πήγαινα για τουρισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο κοσμος μενει στις κοντινες πολεις, οπως ειναι το Mestre. Η Βενετια οταν οι τουριστες φευγουν, γινεται ενα ερημος τοπος που το μονο που σπαει τη μονοτονια ειναι η μυρωδια απο χασισι σε διαφορα στενα. Ακομα και αν ειναι φθηνα τα σπιτια (που με μια απλη αναζητηση ιταλικου real estate στο ιντερνετ μπορεις να επαληθευσεις) ειναι τελειως αβολο μερος να μενεις, δν μπορεις να εχεις αυτοκινητο, ενδεχεται απο οποιαδηποτε νεροποντη να πλημμυρισεις και εχεις 70% υγρασια 365 μερες το χρονο. Τι να το κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μην τρομαζετε με το εξωτερικο, ολα ειναι πολυ πιο ευκολα απο οσο νομιζουμε, ουτε κανενας που πηγε μονος του χαθηκε ουτε τιποτα. Προσωπικα δν εχω κανει ουτε ενα ταξιδι με γκρουπ και ουτε προκειται εκτος αν εχω μεινει γερος με ενα δοντι. Απο το ιντερνετ πλεον κλεινεις πανευκολα εισιτηρια, ξενοδοχεια, βρισκεις κριτικες για εστιατορια, διαμονη κλπ, βλεπεις τα δρομολογια των τρενων κλπ κλπ. Πας ετοιμος.

Οσο για την Πραγα, κατα τη γνωμη μου ειναι υπερτιμημενη, τιποτα το ιδιαιτερο, υπαρχουν δεκαδες πιο ωραιες πολεις στην Ευρωπη που αν καποιος ειναι νεος στα ταξιδια αξιζει να παει πρωτα. Αυτο που εχω σαν συμβουλη για οποιον παει ειναι για κανενα λογο να μην δωσει Ευρω σκεπτομενος οτι ελα μωρε αφου παιρνουν κι ευρω γιατι να αλλαζω. Στα ανταλλακτηρια σε ολη την πολη οταν ειχα παει εγω σου αλλαζαν με 25 κορωνες(?) το ενα ευρω και στα μαγαζια ηθελαν να στο αλλαξουν με 20. Αρκετα καλη λυση ειναι και η χρηση πιστωτικης καρτας που δν χρεωνει προμηθεια αλλα μονο την μετατροπη του νομισματος με βαση τι ισχυει εκεινη τη μερα

Όντως σ' αυτό για τα γκρουπ έχεις δίκιο!Το τι αισχροκέρδεια παίζει δε λέγεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μην τρομαζετε με το εξωτερικο, ολα ειναι πολυ πιο ευκολα απο οσο νομιζουμε, ουτε κανενας που πηγε μονος του χαθηκε ουτε τιποτα. Προσωπικα δν εχω κανει ουτε ενα ταξιδι με γκρουπ και ουτε προκειται εκτος αν εχω μεινει γερος με ενα δοντι. Απο το ιντερνετ πλεον κλεινεις πανευκολα εισιτηρια, ξενοδοχεια, βρισκεις κριτικες για εστιατορια, διαμονη κλπ, βλεπεις τα δρομολογια των τρενων κλπ κλπ. Πας ετοιμος.

Οσο για την Πραγα, κατα τη γνωμη μου ειναι υπερτιμημενη, τιποτα το ιδιαιτερο, υπαρχουν δεκαδες πιο ωραιες πολεις στην Ευρωπη που αν καποιος ειναι νεος στα ταξιδια αξιζει να παει πρωτα. Αυτο που εχω σαν συμβουλη για οποιον παει ειναι για κανενα λογο να μην δωσει Ευρω σκεπτομενος οτι ελα μωρε αφου παιρνουν κι ευρω γιατι να αλλαζω. Στα ανταλλακτηρια σε ολη την πολη οταν ειχα παει εγω σου αλλαζαν με 25 κορωνες(?) το ενα ευρω και στα μαγαζια ηθελαν να στο αλλαξουν με 20. Αρκετα καλη λυση ειναι και η χρηση πιστωτικης καρτας που δν χρεωνει προμηθεια αλλα μονο την μετατροπη του νομισματος με βαση τι ισχυει εκεινη τη μερα

Μη ανησυχείς, ειδικά με την πρόοδο του ίντερνετ και τις αναλυτικές κριτικές σε σελίδες όπως το Tripadvisor, το booking.com, κλπ, όλα τέλεια θα είναι :D
A, να το ξενοδοχείο μας, www.umedvidku.cz. Παλιά μπυραρία, το εστιατόριό του πρέπει να'ναι πολυ καλό, και το όνομα σημαίνει "Το αρκουδάκι" :D

Το Tripadvisor δεν θα σου φανεί και πολύ χρήσιμο αν θέλεις φθηνές διακοπές.Μπες κι εδώ https://www.hostelbookers.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fylakas

Νεοφερμένος

Ο fylakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αν παει κανεις Αγγλια αξιζει να επικεσκεφτει το Alton Towers

Επισης ενα αλλο ωραιο μερος ειναι η Βουδαπεστη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Προσωπικα δν εχω κανει ουτε ενα ταξιδι με γκρουπ και ουτε προκειται εκτος αν εχω μεινει γερος με ενα δοντι.
Κακό του κεφαλιού σου!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vegasmaster

Νεοφερμένος

Ο Σπύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Για όσους αντέχουν τα οικονομικά τους η Αγία Πετρούπολη είναι το κάτι άλλο. Παρίσι και Βενετία είναι επίσης εξαιρετικοί προορισμοί ενώ όσοι είναι λάτρεις του καλοκαιριού θα τους πρότεινα την Βαρκελώνη! Φτηνά, όμορφα και αρκετά ανατολίτικα Κωνσταντινούπολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Πολύ όμορφα Χριστούγεννα πέρασα πριν λίγα χρόνια στην Ολλανδία, όπου ήμουν φιλοξενούμενος σε συγγενικό σπίτι! Το Άμστερνταμ είναι πολύ όμορφο χριστουγεννιάτικα, όπως και οι μικρές επαρχιακές πόλεις στην Ολλανδία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top