Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Το αντίθετο θα συνέβαινε.
Η μητέρα μου ποτέ δεν θα σκεφτόταν ότι είμαι ανοικοκύρευτη, γιατί πολύ απλά είμαι κόρη της.
Θα σκεφτόταν ότι απλα δεν πρόλαβα.
Δεν είναι στο dna της να σκεφεί κάτι κακό για μένα.
Και φόνο να κάνω, η μαμά μου κατευθείαν θα σκεφτεί ότι ήμουν σε αυτοάμυνα.

Όπως αντίστοιχα ποτέ δεν θα περάσει απ το μυαλο της πεθεράς μου ότι εν μέρει φταίει και ο γιος της που δεν βοηθάει καθόλου στις δουλειές του σπιτιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Το αντίθετο θα συνέβαινε.
Η μητέρα μου ποτέ δεν θα σκεφτόταν ότι είμαι ανοικοκύρευτη, γιατί πολύ απλά είμαι κόρη της.
Θα σκεφτόταν ότι απλα δεν πρόλαβα.
Δεν είναι στο dna της να σκεφεί κάτι κακό για μένα.
Και φόνο να κάνω, η μαμά μου κατευθείαν θα σκεφτεί ότι ήμουν σε αυτοάμυνα.

Όπως αντίστοιχα ποτέ δεν θα περάσει απ το μυαλο της πεθεράς μου ότι εν μέρει φταίει και ο γιος της που δεν βοηθάει καθόλου στις δουλειές του σπιτιού.
H δικιά μου πάλι παρόλο που επίσης θα σκεφτόταν ότι είμαι σε αυτοάμυνα κτλ [:P] πάλι ανοικοκυρευτη θα με έλεγε...
Απλώς σε αντίθεση με την "πεθερά" (που θα σταμάταγε μάλλον τη σκέψη εκεί... ή αν τη συνέχιζε θα ήταν για να σκεφτεί κάτι κακό για μένα :P) η ... μανούλα θα τη συνέχιζε ως "αλλά δεν φταίει αυτή... είναι που δουλεύει τόσες ώρες αλλιώς ήξερε αυτή, κούκλα θα το είχε"

:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό.. Η μανούλα σου θα σε δικαιολογούσε.. :)
Όλες οι μανάδες έτσι κάνουν, είμαστε παιδιά τους.
Και της κάθε μάνας το παιδί είναι το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Και που θα με πει κάποιος ανοικοκύρευτη τι?
Χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι.
Άλλα χαρίσματα μετράνε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Και που θα με πει κάποιος ανοικοκύρευτη τι?
Χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι.
Άλλα χαρίσματα μετράνε....

Nα σε πει ανοικοκύρευτη κάποιος γενικά δεν έχει σημασία.
Να σει πει ανοικοκύρευτη (και οτιδήποτε άλλο κοσμητικό) κάποιος με τον οποίον δεν έχεις οικειότητα αλλά τον βλέπεις συχνά, είναι λόγος να νιώθεις άβολα κάθε φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Και που θα με πει κάποιος ανοικοκύρευτη τι?
Χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι.
Άλλα χαρίσματα μετράνε....
Αν δεν σφουγγαριζεις - σκουπιζεις να βρει το σπιτι καθαρο ο αντρας οταν γυριζει κουρασμενος απ τη δουλεια και δεν του φτιαχνεις εναν ωραιο μουσακα κι ενα εκμεκ, τοτε ολα τα υπολοιπα χαρισματα ειναι δευτερευοντα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Και που θα με πει κάποιος ανοικοκύρευτη τι?
Χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι.
Άλλα χαρίσματα μετράνε....

Συμφωνώ πάρα πολύ μαζί σου, αλλά υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες σε κάθε σχέση μεταξύ ανθρώπων.

Ο προϊστάμενος σου μπορεί να σου είναι συμπαθέστατος και να τον εκτιμάς ιδιαιτέρως, να έχετε αρκετά φιλική σχέση κτλ, αλλά ΔΕΝ θέλεις να ξέρει ότι το προηγούμενο βράδυ ήσουν στα πατώματα για το γκόμενο που σε παράτησε.

Ε, η πεθερά είναι ο άνθρωπος που ΔΕΝ θέλεις να σκεφτεί κάτι τέτοιο για σένα γιατί σε κάνει να νιώθεις άβολα (έτσι ακριβώς όπως τα ανέφερε η christinelle).

Τα άλλα χαρίσματα τα έχει δει ο γιος της [μάλλον!] και για αυτό είναι μαζί σου η πεθερά σου δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να τα δει με τον ίδιο τρόπο αν έχετε ... θεμελιώδεις διαφορές σε πράγματα όπως αυτό.
(όχι εσένα προσωπικά καταλαβαίνεις πώς το λέω)

--Για την ιστορία με τπτ δεν θα επέτρεπα στην "πεθερούλα" να βρει το σπίτι μου ανω κάτω. Έχει μπόλικα καλά η γυναίκα δεν λέω, αλλά δεν μου είναι τόσο οικεία ως άτομο (δεν ξέρω αν μετά από 100 χρόνια θα γίνει(!)) ώστε να νιώθω άνετα να βλέπει το σπίτι μου μπ*****ο όπως είναι ενίοτε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,986 μηνύματα.
Συμφωνώ πάρα πολύ μαζί σου, αλλά υπάρχουν κάποιες ιδιαιτερότητες σε κάθε σχέση μεταξύ ανθρώπων.

Ο προϊστάμενος σου μπορεί να σου είναι συμπαθέστατος και να τον εκτιμάς ιδιαιτέρως, να έχετε αρκετά φιλική σχέση κτλ, αλλά ΔΕΝ θέλεις να ξέρει ότι το προηγούμενο βράδυ ήσουν στα πατώματα για το γκόμενο που σε παράτησε.

Ε, η πεθερά είναι ο άνθρωπος που ΔΕΝ θέλεις να σκεφτεί κάτι τέτοιο για σένα γιατί σε κάνει να νιώθεις άβολα (έτσι ακριβώς όπως τα ανέφερε η christinelle).

Τα άλλα χαρίσματα τα έχει δει ο γιος της [μάλλον!] και για αυτό είναι μαζί σου η πεθερά σου δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να τα δει με τον ίδιο τρόπο αν έχετε ... θεμελιώδεις διαφορές σε πράγματα όπως αυτό.
(όχι εσένα προσωπικά καταλαβαίνεις πώς το λέω)

--Για την ιστορία με τπτ δεν θα επέτρεπα στην "πεθερούλα" να βρει το σπίτι μου ανω κάτω. Έχει μπόλικα καλά η γυναίκα δεν λέω, αλλά δεν μου είναι τόσο οικεία ως άτομο (δεν ξέρω αν μετά από 100 χρόνια θα γίνει(!)) ώστε να νιώθω άνετα να βλέπει το σπίτι μου μπ*****ο όπως είναι ενίοτε :redface:

Αν ο άντρας μου δέχεται οτι το σπίτι είναι όπως είναι, οτι ίσως κάποιες φορές δεν είναι τέλειο και δεν έχει πρόβλημα με αυτό, τι θα σου κάνει η πεθερά ή ο πεθερός; Θα πει στο γιο της να με χωρίσει; Όχι. Αυτό που φοβάμαι ουσιαστικά είναι η γλωσσοφαγιά. Φοβάμαι οτι αν πουν κάτι κακό για μένα κάτι θα πάθω. Μόνο γι' αυτό το λόγο ίσως να προσέξω να σουλουπώσω το σπίτι ή να κάνω κάτι που δε θα φέρει σχόλια, για να μη μας γλωσσοτρώνε. Κατά τα άλλα, πραγματικά τον "κόσμο" τον έχω γραμμένο. Αν εγώ κι ο άντρας μου είμαστε καλά στο σπίτι μας, οι εξωτερικοί παράγοντες καλά θα κάνουν να παραμείνουν εξωτερικοί...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Ωραίο θέμα!

Εμείς τουλάχιστον τις μοιράζουμε ανάλογα με τις προτιμήσεις μας και τον ελεύθερο χρόνο που έχει ο καθένας. Ας πούμε εγώ προτιμώ το πλύσιμο των πιάτων (μέχρι να αποκτήσουμε αυτό το αναθεματισμένο πλυντήριο πιάτων!!) και το σιδέρωμα και ο καλός μου είναι αυτός που ξεσκονίζει και βάζει ηλεκτρική τις περισσότερες φορές. Αυτή τη στιγμή είμαστε και οι δύο φοιτητές, αλλά εγώ επιπλέον δουλεύω, οπότε η μοιρασιά δεν πάει ακριβώς 50-50. Επίσης, όπως δεν περιμένω εγώ να υπάρχει έτοιμο φαγητό, όταν γυρνάω από τη δουλειά, έτσι δεν το περιμένει ούτε εκείνος. Άσε που τρώμε και εντελώς διαφορετικά φαγητά τώρα λόγω δικής μου δίαιτας, οπότε ο καθένας ετοιμάζει τα δικά του. Ακούγεται κρυόκωλο, ε; :P Ε, φάση είναι, θα περάσει.

Όποιος έχει παράπονα για τις δουλειές του σπιτιού, να πάει να μείνει με τη μανούλα του. (Βέβαια στη δική μας περίπτωση, δε θα ήταν λύση αυτό, μιας και δεν υπάρχει περίπτωση η πεθερά να τον είχε σπίτι της να τεμπελιάζει. :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Κατα κόρων εμείς οι γυναίκες, αυτό δεν αλλάζει. :D
Αυτό ομως που πρέπει να ξέρουν οι άντρες είναι η έννοια της λέξης σεβασμός. ;)
Δε μπορεί εγώ να σκοτώνομαι όλη μέρα στη δουλειά μετά να επιστρέφω στο σπίτι να κάνω τις δουλειές να μαγειρεύω κι εκείνος ως το πρωί να το έχει κάνει όλο μπουρδέλο με την ακαταστασία του. :mad:

Αν θέλει να με βοηθήσει π.χ στο να μαγειρέψουμε είτε παρέα είτε μόνος δεκτό, δε δέχομαι όμως να μαγειρέψει να καταντήσει την κουζίνα σεράγεβο και να πρέπει μετά να επαναφέρω ΠΑΛΙ εγώ την κατάσταση στα φυσιολογικά. Αν είναι έτσι καλύτερα να μαγειρεύω ΜΟΝΟ εγώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Νομίζω ότι καλό είναι οι δουλειές του σπιτιού να μοιράζονται. Για παράδειγμα αυτό που βλέπω σε πολλές οικογένειες που δουλεύουν και οι δύο και η γυναίκα πρέπει να κάνει όλες τις δουλειές χωρίς καμία βοήθεια δεν με αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Η γυναίκα εννοείται.Σε λίγο θα μας βάλετε να βυζαίνουμε και τα μωρά όπως το πάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Η γυναίκα εννοείται.Σε λίγο θα μας βάλετε να βυζαίνουμε και τα μωρά όπως το πάτε.
Σώπα ρε άντρα:worry: Και τι είναι η γυναίκα; Η δουλάρα της υπόθεσης και ο άντρας τα βρίσκει όλα έτοιμα;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Μερικά (κακά) σχετικά ανέκδοτα:

- Γιατί οι νύφες φοράνε άσπρα?
- Για να είναι ασορτί με τις ηλεκτρικές συσκευές της κουζίνας.

- Πώς μπορούν να διευρυνθούν οι ορίζοντες της γυνάκας?
- Μεγαλώνοντας την κουζίνα.

- Πώς μπορεί ο άντρας να βοηθήσει τη γυναίκα στο σκούπισμα?
- Να σηκώσει τα πόδια του καθώς διαβάζει εφημερίδα.

Υ.Γ. Μη βαράτε όλες μαζί. Δεν τα πιστεύω αυτά. Για πλάκα τα έγραψα). :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Σώπα ρε άντρα:worry: Και τι είναι η γυναίκα; Η δουλάρα της υπόθεσης και ο άντρας τα βρίσκει όλα έτοιμα;:worry:

η γυναίκα πρέπει να ξέρει τη θέση της.Και από την εμπειρία που έχω μέχρι σήμερα,έχω καταλάβει πως όταν μια γυναίκα με γουστάρει πραγματικά δεν καταδέχεται να με αφήσει να κάνω την νοικοκυρούλα.Χωρίς να της πω εγώ τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
η γυναίκα πρέπει να ξέρει τη θέση της.Και από την εμπειρία που έχω μέχρι σήμερα,έχω καταλάβει πως όταν μια γυναίκα με γουστάρει πραγματικά δεν καταδέχεται να με αφήσει να κάνω την νοικοκυρούλα.Χωρίς να της πω εγώ τίποτα.
Και ποια είναι η θέση της; :worry:

Τι να σε πω αν πιστεύεις ότι οι γυναίκες υπάρχουν μόνο για να κάνουν δουλειές του σπιτιού και να μεγαλώνει τα παιδάκια της πάνε ζήσε σε άλλον αιώνα ή σε κανένα χωριό της Αφρικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
είπα εγώ ΜΟΝΟ?Η θέση της είναι να είναι θυληκό και αντι να ενδιαφέρεται για τη gate4 και τον ΠΑΟΚ να ενδιαφέρεται για το σπίτι.Το παιδί από τη φύση του όταν κλαίει και θέλει κάτι θα φωνάξει μαμά.Αυτό είναι το φυσιολογικό.Δε θα πάω εγώ με το μπιμπερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
είπα εγώ ΜΟΝΟ?Η θέση της είναι να είναι θυληκό και αντι να ενδιαφέρεται για τη gate4 και τον ΠΑΟΚ να ενδιαφέρεται για το σπίτι.Το παιδί από τη φύση του όταν κλαίει και θέλει κάτι θα φωνάξει μαμά.Αυτό είναι το φυσιολογικό.Δε θα πάω εγώ με το μπιμπερό.

weeell, και αααν ειναι μονογονεικη οικογενεια-πατερας σκετο?
θα τα αφησει ολα σκατα και θα περιμενει να ερθει ταχυδρομικος γυναικα το συντομοτερο δυνατον για να κανει τις δουλειες?

comeee on man, bullshit!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
weeell, και αααν ειναι μονογονεικη οικογενεια-πατερας σκετο?
θα τα αφησει ολα σκατα και θα περιμενει να ερθει ταχυδρομικος γυναικα το συντομοτερο δυνατον για να κανει τις δουλειες?

comeee on man, bullshit!

Αλλο σε τέτοια περίπτωση.Μπορείς να το καταλάβεις ότι μιλάω για περιπτώσεις που και οι δυο γονείς συμβιώνουν μαζί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
είπα εγώ ΜΟΝΟ?Η θέση της είναι να είναι θυληκό και αντι να ενδιαφέρεται για τη gate4 και τον ΠΑΟΚ να ενδιαφέρεται για το σπίτι.Το παιδί από τη φύση του όταν κλαίει και θέλει κάτι θα φωνάξει μαμά.Αυτό είναι το φυσιολογικό.Δε θα πάω εγώ με το μπιμπερό.
Από τον μεσαίωνα ήρθες εσύ;

Ξες η γυναίκα είναι άνθρωπος, έχει προσωπικότητα. Όπως ακριβώς έχει και ένας άντρας. Καμία διαφορά απολύτως. Αν εσύ πχ θέλεις μία γυναίκα για να σε καθαρίζει το σπίτι και να σε μεγαλώσει τα παιδιά πάρε μία υπηρέτρια και μία μέιμπι σίτερ και όλα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top