Τελικά ξέρουμε τι αγοράζουμε;

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς Άγγελε, αυτό που λες το έκανα.
Όταν όμως άρχισα να έχω σοβαρό οικονομικό πρόβλημα στο σπίτι μου και να βλέπω ότι βασικά έξοδα μήνα με το μήνα πληρώνονται με τρομερό κόπο και πολλές φορές καθόλου, ταρακουνήθηκα και άρχισα λίγο να βλέπω διαφορετικά τα πράγματα και να ακουμπάω τα "πολλά" χρήματα εκεί που αξίζει αλλά βλέπω ότι πάλι κορόιδο πιάστηκα και δεν άξιζε να τα ακουμπήσω εκεί.
Και όσο τα σκέφτομαι τρελαίνομαι ακόμη περισσότερο γιατί είχα μικρά σημάδια μπροστά μου και δεν τα έβλεπα.
Πάντα από συγκεκριμένα μαγαζιά (κάποια τα αναφέρω και πιο πάνω) στις 4 μπλούζες που έπαιρνα πχ, η μια ήταν χαλασμένη, θα ήταν ξεχειλωμένη, θα είχε μια τρύπα, θα είχα ξεθωριάσει το χρώμα, όμως ποτέ δεν είπα "τέλος δεν ξανά ψωνίζω από εκεί" μόνο και μόνο επειδή τα μαγαζιά θεωρούνται "καλά" και είναι της μόδας, και δε ξέρω και εγώ τι άλλο.
Και πλέον τουλάχιστον αυτά τα μαγαζιά εδώ στη Θεσσαλονίκη έχουν γίνει σαν γυφτοπάζαρα, 0 προσωπικό, ρούχα πεταμένα από εδώ κι από κει, αλλά πατημένα με παπούτσια και άλλα έχουν συρθεί σε όλο το μαγαζί από τα κλοτσίδια και το μόνο που κάνουν οι κοπέλες του προσωπικού είναι να τα μαζεύουν να τα διπλώνουν λίίίγο και να τα βάζουν πάλι πίσω, και πάει η κάθε χαζοβιόλα το αρπάζει από το ράφι και παίρνει κατεστραμμένα ρούχα. Το έζησα εχθές αυτό σε ΌΛΑ αυτά τα "κυριλάτα" μαγαζιά που πήγα να σουλατσάρω και για αυτό το λέω, απλά μεταφέρω την τραυματική εμπειρία μου.
Να πάει να γαμηθεί και η μόδα εδώ που φτάσαμε, αυτό το λάθος που έκανα στον εαυτό μου και στη τσέπη μου δε θα το ξανά κάνω, θα προσπαθήσω να γίνω πιο γάτα και να εκτιμάω και τα φτηνά που στη τελική μπορεί να είναι και καλύτερα από αυτά τα δήθεν ακριβά.
Αφού γελούσα εχθές, μου πήρε η μαμά μου μια φούτερ μπλούζα και έδωσε 35 ευρώ, ενώ εγώ παλιότερα ήμουν ικανή να δώσω τόσα για ένα κοντομάνικο μπλουζάκι με ηλίθιο τύπωμα επάνω και τόσο λεπτό που ήταν σαν ψεύτικο. Κοινώς δεν ήξερα να ξεχωρίζω τη ποιότητα και δεν σκεφτόμουν και τόσο τα λεφτά (ίσως επειδή δεν ήταν και δικά μου, δηλαδή δεν τα είχα βγάλει εγώ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
για τα απορυπαντικα πχ,,η μανα μου βρηκε τσαμπα λυση απιστευτη
για απορρυπαντικο για τι πλυντηριο τριβει πλακες σαπουνι ασπρο μασσαλιας -παμφθηνο ειναι-με τον τριφτη σε χλιαρο νερο μεσα σε μπουκαλι,,και το κουναει..
και καθαριζει σαν τα εμπορικα και καλυτερα και μυριζει ωραια..
στα καθημερινα πραγματα αν βρουμε φτηνες λυσεις θα γλυτωσουμε πολλα λεφτα,,και χωρις να χασουμε ποιοτητα συχνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ε αν ξέρετε κάτι συγκεκριμένο πείτε το αυτό λέω, δε θα ρθει κανείς να σας τραβήξει το αυτί

Δεν εχει νοημα να πω συγκεκριμενα πρατιρια. Ξερω με πολυ μεγαλη σιγουρια για 2 πρατηρια οτι δεν την νοθευουν, και απο συνδιασμο αυτων που ακουγονται και των αποτελεσματων που ειδα ο ιδιος σε δικα μου οχηματα εχω συμπερανει για αλλα 2 οτι την νοθεουν.
Δεν θα δυσφιμισω ομως ενα πρατιριο χωρις αποδειξεις, ουτε θα διαφημισω καποιο αλλο επειδη εγω ειμαι ευχαριστιμενος πελατης ή και εργαζομενος. Αλλωστε στην τοπικη αγορα λιγο-πολυ ολοι γνωριζουν περιπου τι παιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς Άγγελε, αυτό που λες το έκανα.
Όταν όμως άρχισα να έχω σοβαρό οικονομικό πρόβλημα στο σπίτι μου και να βλέπω ότι βασικά έξοδα μήνα με το μήνα πληρώνονται με τρομερό κόπο και πολλές φορές καθόλου, ταρακουνήθηκα και άρχισα λίγο να βλέπω διαφορετικά τα πράγματα και να ακουμπάω τα "πολλά" χρήματα εκεί που αξίζει αλλά βλέπω ότι πάλι κορόιδο πιάστηκα και δεν άξιζε να τα ακουμπήσω εκεί.
Και όσο τα σκέφτομαι τρελαίνομαι ακόμη περισσότερο γιατί είχα μικρά σημάδια μπροστά μου και δεν τα έβλεπα.
Πάντα από συγκεκριμένα μαγαζιά (κάποια τα αναφέρω και πιο πάνω) στις 4 μπλούζες που έπαιρνα πχ, η μια ήταν χαλασμένη, θα ήταν ξεχειλωμένη, θα είχε μια τρύπα, θα είχα ξεθωριάσει το χρώμα, όμως ποτέ δεν είπα "τέλος δεν ξανά ψωνίζω από εκεί" μόνο και μόνο επειδή τα μαγαζιά θεωρούνται "καλά" και είναι της μόδας, και δε ξέρω και εγώ τι άλλο.
Και πλέον τουλάχιστον αυτά τα μαγαζιά εδώ στη Θεσσαλονίκη έχουν γίνει σαν γυφτοπάζαρα, 0 προσωπικό, ρούχα πεταμένα από εδώ κι από κει, αλλά πατημένα με παπούτσια και άλλα έχουν συρθεί σε όλο το μαγαζί από τα κλοτσίδια και το μόνο που κάνουν οι κοπέλες του προσωπικού είναι να τα μαζεύουν να τα διπλώνουν λίίίγο και να τα βάζουν πάλι πίσω, και πάει η κάθε χαζοβιόλα το αρπάζει από το ράφι και παίρνει κατεστραμμένα ρούχα. Το έζησα εχθές αυτό σε ΌΛΑ αυτά τα "κυριλάτα" μαγαζιά που πήγα να σουλατσάρω και για αυτό το λέω, απλά μεταφέρω την τραυματική εμπειρία μου.
Να πάει να γαμηθεί και η μόδα εδώ που φτάσαμε, αυτό το λάθος που έκανα στον εαυτό μου και στη τσέπη μου δε θα το ξανά κάνω, θα προσπαθήσω να γίνω πιο γάτα και να εκτιμάω και τα φτηνά που στη τελική μπορεί να είναι και καλύτερα από αυτά τα δήθεν ακριβά.
Αφού γελούσα εχθές, μου πήρε η μαμά μου μια φούτερ μπλούζα και έδωσε 35 ευρώ, ενώ εγώ παλιότερα ήμουν ικανή να δώσω τόσα για ένα κοντομάνικο μπλουζάκι με ηλίθιο τύπωμα επάνω και τόσο λεπτό που ήταν σαν ψεύτικο. Κοινώς δεν ήξερα να ξεχωρίζω τη ποιότητα και δεν σκεφτόμουν και τόσο τα λεφτά (ίσως επειδή δεν ήταν και δικά μου, δηλαδή δεν τα είχα βγάλει εγώ)

Μπραβο βρε Ζωή. Πολύ ώριμα τα λες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.





και χρονια πολλα βτγ
ευτυχισμένο το ποιο ετος μπηκε, δεν τα μετραω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πέρα από αυτό όμως εγώ δεν εστιάζω τόσο στη "μάρκα",τι με νοιάζει τώρα τι γράφει το καρτελάκι, λες και θα το δει κανείς, το θέμα είναι να νιώθω άνετο το ρούχο , να μη μου προκαλεί δερματικά προβλήματα και να μου αρέσει αισθητικά, εστιάζω πιο πολύ στην απάτη που στήνεται, γιατί όπως είπα, αν είναι να μη πληρώνω τη ποιότητα και να πληρώνω το όνομα ας το βράσω.
Το καρτελάκι το κοιτάμε για τους εξής λόγους:
1. Αν πληρώσω την Χ μάρκα που κοστίζει ένας μισθός η μπλούζα, ε πρέπει τουλάχιστον να είναι της Χ μάρκας και όχι μαϊμού!
2. Δεν θα πληρώσω το elastance σαν να είναι μαλλί ή βαμβάκι απλώς και μόνο επειδή μου το πασσάρει η Χ εταιρεία.
3. Δεν θα πληρώσω την τρίτη mercedes της Υ κοσμικής κυρίας για να πάρω ένα μπλουζάκι "made in china" με τον κόπο μικρών παιδιών και κόστος close to nothing. Θα το αγοράσω το πανακριβίξ ρούχο αλλά για να στηρίξω τον εργαζόμενο που πληρώνεται για να το παράγει. Για να βασανίζω ένα ακόμα παιδάκι στην ταιβάν, την Κίνα ή δεν ξέρω εγώ που αλλού δεν θα το κάνω.

Και
4. θα κοιτάξω το καρτελάκι (και θα χώσω μπουνιά κατά πάσα πιθανότητα στην πωλήτρια) του παιδικού ρούχου που μου ζητάνε να το πληρώσω χρυσάφι για να το φορέσει το παιδί 2 μήνες το πολυ και οι αλήτες δεν θα έχουν φροντίσει να είναι 100% βαμβακερό/μάλλινο αλλά θα προσπαθήσουν να θησαυρίσουν και απο κεί σε βάρος παιδιών, ιδιαίτερα όταν δεν σου επιτρέπουν να το αγγίξεις.
(έχω κόψει τα μισά επώνυμα καταστήματα παιδικών ρούχων γιατί οι πωλήτριες επιμένουν ότι το ρούχο που μου πάνε να μου πουλήσουν είναι 100% βαμβακερό και made in EE, όταν στην πραγματικότητα δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο και ΔΕΝ μου επιτρέπουν να γυρίσω το ρούχο ανάποδα και να ελέγξω το καρτελάκι του)

Δεν είναι τόσο σχετικό με το θέμα της μαιμουδοκοροϊδίας αλλά θεωρώ ότι είναι πράγματα που μπορούμε να κάνουμε όλοι μας και να βοηθήσουμε στο να μην μας κοροϊδευουν κάποιοι επιτήδειοι στα μούτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
4. θα κοιτάξω το καρτελάκι (και θα χώσω μπουνιά κατά πάσα πιθανότητα στην πωλήτρια) του παιδικού ρούχου που μου ζητάνε να το πληρώσω χρυσάφι για να το φορέσει το παιδί 2 μήνες το πολυ και οι αλήτες δεν θα έχουν φροντίσει να είναι 100% βαμβακερό/μάλλινο αλλά θα προσπαθήσουν να θησαυρίσουν και απο κεί σε βάρος παιδιών.

Γιατί θα χώσεις μπουνιά στη πωλήτρια? Δεν σε υποχρεώνει να το αγοράσεις. Ο καθένας μπορεί να πουλησει ότι θέλει...

(Αν και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο νόημα αυτού που έγραψες..).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γιατί θα χώσεις μπουνιά στη πωλήτρια? Δεν σε υποχρεώνει να το αγοράσεις. Ο καθένας μπορεί να πουλησει ότι θέλει...

(Αν και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο νόημα αυτού που έγραψες..).

έκανα διόρθωση .

Does it make sense now? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
έκανα διόρθωση .

Does it make sense now? ;)

Ναι απόλυτο. Αν θες παρέα να τις δείρουμε μαζί, πες μου.
Είμαι ψηλή και βαράω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Όλο αυτό δεν ισχύει για ρούχα μόνο, αλλά και για τα περισσότερα καθημερινά ψώνια.
Πηγαίνω και ψωνίζω από 2 μεγάλες αλυσίδες σούπερ μάρκετ εδώ στην Θεσσαλονίκη. Η αλήθεια είναι ότι τα προιόντα που είναι μάρκα του σούπερ μάρκετ (δηλαδή δεν έχουν επωνυμία κάποιου κατασκευαστή/παραγωγού), ποτέ δεν μου πολυγέμιζαν το μάτι γιατί υπήρχε μια πολύ μεγάλη απόκλιση στην τιμή σε σχέση με ΟΛΑ τα άλλα ίδια προιόντα.

Έλα όμως που δεν γίνεται να αγοράζεις συνέχεια "επώνυμα"...:/:
Όπως τραβάω λοιπόν ένα προιόν μάρκας σούπερ μάρκετ και το γυρνάω να δω λήξη...μένω έτσι --> :eek: (ήτανε φέτες γαλοπούλας)
Ξέρετε γιατί?
Γιατί αυτό το "ευτελές" και φθηνό προιόν (όπως πίστευα για την ποιότητά του)...το παρασκεύαζε γνωστή μάρκα αλλαντικών!
Και ήτανε σε πολύ χαμηλότερη τιμή σε σχέση με τα άλλα επώνυμα προιόντα του!:eek:

Εντάξει, από εκεί και πέρα ξεκίνησα να τα ψάχνω αυτά τα προιόντα, και είδα ότι τα περισσότερα τα παρασκευάζουν γνωστές εταιρίες, απλά δεν δίνουν την επωνυμία...και προφανώς γι' αυτό είναι και τόσο πιο φθηνά:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Εγώ θα πω για συγκεκριμένο προιόν.
Παλιά έπαιρνα τόνο σε κονσέρβα και επειδή με είχε πιάσει να τα ψωνίζω όλα Ελληνικά (ακόμα με έχει πιάσει), αγόραζα μάρκες Τράτα κτλ, και όχι RIO MARE.
Ένιωθα ότι έτσι στήριζα την Ελλάδα.
Ο τόνος TRATA ήταν λίγο πιο φτηνός από τον RIO MARE.
Ε λίγο μετά ο τόνος αυτός ακρίβυνε και τώρα πια είναι πιο ακριβός από τον RIO MARE.
Εγώ συνεχίζω να τον αγοράζω, αλλά καλό θα ήταν οι Ελληνικές μάρκες να φροντίζουν λιγάκι τους καταναλωτές τους.
Δεν γίνεται κάτι που δεν έχει μεταφορικά έξοδα να κοστίζει περισσότερο από κάτι που έρχεται από το εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Όλο αυτό δεν ισχύει για ρούχα μόνο, αλλά και για τα περισσότερα καθημερινά ψώνια.
Πηγαίνω και ψωνίζω από 2 μεγάλες αλυσίδες σούπερ μάρκετ εδώ στην Θεσσαλονίκη. Η αλήθεια είναι ότι τα προιόντα που είναι μάρκα του σούπερ μάρκετ (δηλαδή δεν έχουν επωνυμία κάποιου κατασκευαστή/παραγωγού), ποτέ δεν μου πολυγέμιζαν το μάτι γιατί υπήρχε μια πολύ μεγάλη απόκλιση στην τιμή σε σχέση με ΟΛΑ τα άλλα ίδια προιόντα.

Έλα όμως που δεν γίνεται να αγοράζεις συνέχεια "επώνυμα"...:/:
Όπως τραβάω λοιπόν ένα προιόν μάρκας σούπερ μάρκετ και το γυρνάω να δω λήξη...μένω έτσι --> :eek: (ήτανε φέτες γαλοπούλας)
Ξέρετε γιατί?
Γιατί αυτό το "ευτελές" και φθηνό προιόν (όπως πίστευα για την ποιότητά του)...το παρασκεύαζε γνωστή μάρκα αλλαντικών!
Και ήτανε σε πολύ χαμηλότερη τιμή σε σχέση με τα άλλα επώνυμα προιόντα του!:eek:

Εντάξει, από εκεί και πέρα ξεκίνησα να τα ψάχνω αυτά τα προιόντα, και είδα ότι τα περισσότερα τα παρασκευάζουν γνωστές εταιρίες, απλά δεν δίνουν την επωνυμία...και προφανώς γι' αυτό είναι και τόσο πιο φθηνά:/:
Προφανώς λες για τον Μασούτη :redface:
Ναι τ' αλλαντικά του μασούτη φτιάγνονται στο ίδιο εργοστάσιο με τ' αλλαντικά ΠΑΣΣΙΑΣ (έτσι νομίζω πως είχα διαβάσει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Προφανώς λες για τον Μασούτη :redface:
Ναι τ' αλλαντικά του μασούτη φτιάγνονται στο ίδιο εργοστάσιο με τ' αλλαντικά ΠΑΣΣΙΑΣ (έτσι νομίζω πως είχα διαβάσει)

Ναι, αλλά όχι μόνο.:redface:
Και τα champion Μαρινόπουλος έχουνε τέτοια προιόντα.

Νομίζω τα αλλαντικά είναι του Υφαντή, αλλά δεν παίρνω όρκο. Και τα χαρτικά του είναι από γνωστή εταιρία, και το ελαιόλαδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Με αφορμη τα αλλαντικα, να ειστε προσεκτικοι με το τι μελι αγοραζετε. Πολλες εταιριες αγοραζουν μελη απο ντοπιους παραγωγους, το αναμειγνιουν με μελια απο Κινα και αλλες περιοχες ή/και με αμυλοσιροπα και τα πουλανε στο ραφι με ετικετα ντοπιου μελιου και τιμι ελαχιστα χαμηλοτερη απο το μελι ντοπιων παραγωγων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Με αφορμη τα αλλαντικα, να ειστε προσεκτικοι με το τι μελι αγοραζετε. Πολλες εταιριες αγοραζουν μελη απο ντοπιους παραγωγους, το αναμειγνιουν με μελια απο Κινα και αλλες περιοχες ή/και με αμυλοσιροπα και τα πουλανε στο ραφι με ετικετα ντοπιου μελιου και τιμι ελαχιστα χαμηλοτερη απο το μελι ντοπιων παραγωγων.


και οι ντοποιοι παραγωγοι νοθευουν τα μελια τους ομως :P



υγ. μην αγχώνεστε για την ποιοτητα των διαφορετικων προϊοντων απο την ιδια εταιρία.
σας βεβαιώνω πως είναι και τα δύο το ιδιο άσχημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Όλο αυτό δεν ισχύει για ρούχα μόνο, αλλά και για τα περισσότερα καθημερινά ψώνια.
Πηγαίνω και ψωνίζω από 2 μεγάλες αλυσίδες σούπερ μάρκετ εδώ στην Θεσσαλονίκη. Η αλήθεια είναι ότι τα προιόντα που είναι μάρκα του σούπερ μάρκετ (δηλαδή δεν έχουν επωνυμία κάποιου κατασκευαστή/παραγωγού), ποτέ δεν μου πολυγέμιζαν το μάτι γιατί υπήρχε μια πολύ μεγάλη απόκλιση στην τιμή σε σχέση με ΟΛΑ τα άλλα ίδια προιόντα.

Έλα όμως που δεν γίνεται να αγοράζεις συνέχεια "επώνυμα"...:/:
Όπως τραβάω λοιπόν ένα προιόν μάρκας σούπερ μάρκετ και το γυρνάω να δω λήξη...μένω έτσι --> :eek: (ήτανε φέτες γαλοπούλας)
Ξέρετε γιατί?
Γιατί αυτό το "ευτελές" και φθηνό προιόν (όπως πίστευα για την ποιότητά του)...το παρασκεύαζε γνωστή μάρκα αλλαντικών!
Και ήτανε σε πολύ χαμηλότερη τιμή σε σχέση με τα άλλα επώνυμα προιόντα του!:eek:

Εντάξει, από εκεί και πέρα ξεκίνησα να τα ψάχνω αυτά τα προιόντα, και είδα ότι τα περισσότερα τα παρασκευάζουν γνωστές εταιρίες, απλά δεν δίνουν την επωνυμία...και προφανώς γι' αυτό είναι και τόσο πιο φθηνά:/:

στα περισσότρα αν τα γυρίσετε από πίσω που γράφει εργοστάσιο παραγωγής,,, θα εκπλαγείτε λίγο :redface:

στα επώνυμα πρακτικά όνομα και διαφήμιση πληρώνεις

Θυμάμαι μια φορά μικρός κοίταζα τα γιαούρτια με τον πατέρα μου και ήταν μια πωλήτρια της νουνού εκεί που τα διαφήμιζε. Τα συγκρίνει με τα noname δίπλα ίδιο εργοστάσιο ίδιο κυπελάκι ρόμπα η πωλήτρια :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
και οι ντοποιοι παραγωγοι νοθευουν τα μελια τους ομως :P

Παντα και παντου υπαρχουν λαμογια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
4. θα κοιτάξω το καρτελάκι (και θα χώσω μπουνιά κατά πάσα πιθανότητα στην πωλήτρια) του παιδικού ρούχου που μου ζητάνε να το πληρώσω χρυσάφι για να το φορέσει το παιδί 2 μήνες το πολυ και οι αλήτες δεν θα έχουν φροντίσει να είναι 100% βαμβακερό/μάλλινο αλλά θα προσπαθήσουν να θησαυρίσουν και απο κεί σε βάρος παιδιών, ιδιαίτερα όταν δεν σου επιτρέπουν να το αγγίξεις.
(έχω κόψει τα μισά επώνυμα καταστήματα παιδικών ρούχων γιατί οι πωλήτριες επιμένουν ότι το ρούχο που μου πάνε να μου πουλήσουν είναι 100% βαμβακερό και made in EE, όταν στην πραγματικότητα δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο και ΔΕΝ μου επιτρέπουν να γυρίσω το ρούχο ανάποδα και να ελέγξω το καρτελάκι του).

Συγγνώμη, τι σου έχουν πει ακριβώς, όταν τους λες πως θες να ελέγξεις το καρτελάκι; Έχω μεγάλη περιέργεια για τις δικαιολογίες που χρησιμοποιούν. :confused:

Με αφορμη τα αλλαντικα, να ειστε προσεκτικοι με το τι μελι αγοραζετε.

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Συγγνώμη, τι σου έχουν πει ακριβώς, όταν τους λες πως θες να ελέγξεις το καρτελάκι; Έχω μεγάλη περιέργεια για τις δικαιολογίες που χρησιμοποιούν. :confused:
:P

"Δεν επιτρέπουμε τα παιδικά ρούχα να τα αγγίζετε γιατί είναι για παιδάκια κι αν δεν τα πάρετε θα τους έχετε μεταφερει μικρόβια χωρίς λόγο, καταλαβαίνετε ε?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
"Δεν επιτρέπουμε τα παιδικά ρούχα να τα αγγίζετε γιατί είναι για παιδάκια κι αν δεν τα πάρετε θα τους έχετε μεταφερει μικρόβια χωρίς λόγο, καταλαβαίνετε ε?"

Εκεί βγάζεις αντισηπτικό από την τσάντα ή τους ζητάς να σου δώσουν το δικό τους γιατί για να τα πιάνουν, θα απολυμαίνουν συχνά τα χέρια τους... :lol: «Θέλω να δω την ποιότητα, καταλαβαίνετε, ε;»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top