Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Μ'αρέσει που όλοι φέρνετε παραδείγματα αληθινής φιλίας,δίχως κάποιο ίχνος ερωτισμού. Ναι,μπορεί να μην νιώθετε εσείς κάτι για τον άλλον,αλλά αυτόν τον ρωτήσατε; :P

My thoughts exactly :P

Θαθελα να πιστευω πως υπαρχει, αλλα η μεχρι τωρα εμπειρια μου μου εχει δειξει το αντιθετο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
συγγνωμη βρε παιδι μου για να καταλαβω..επειδη ο 22αχρονος εκανε θεμα για αυτα που της ανεβαζες....σταματησε να σου μιλαει?..:confused:

Αρχισε να πιστευει πως ισως ειχε δικιο αυτος και πως τους ζηλευα!! Και τωρα μιλαμε περιστασιακα γιατι ΟΛΗ μερα ειναι με αυτον ενω με τους αλλους φιλους της βρισκεται 1 φορα την βδομαδα λογω Καλοκαιριου και καλα!! Καταντησα οπως ΟΛΟΙ οι αλλοι επειδη μπηκε αναμεσα στην φιλια μας!!

Μ'αρέσει που όλοι φέρνετε παραδείγματα αληθινής φιλίας,δίχως κάποιο ίχνος ερωτισμού. Ναι,μπορεί να μην νιώθετε εσείς κάτι για τον άλλον,αλλά αυτόν τον ρωτήσατε; :P

Ημουν καλος φιλος με μια κοπελα 6 μηνες εγω δεν της φερομουν φιλικα αλλα εκεινη ειχε βαλθει να γινουμε κολλητοι μεχρι που της εριξα την βομβα και γινηκε τσι τρελης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
“A guy and a girl can be just friends, but at one point or another, they will fall for each other...Maybe temporarily, maybe at the wrong time, maybe too late, or maybe forever”

αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ.

Καταρχάς με το όρο "αληθινή φιλία" εννοώ να μπορώ να του μιλήσω όπως θα μίλαγα στην κολλητή μου και το να βγούμε για καφέ οι δυό μας είναι απολύτως ισοδύναμο με το να βγω με την κολλητή μου.

Αρχικά προσπερνώ ότι αν έχεις δεσμό είναι δύσκολο να πείσεις τον άλλο ότι δεν υπάρχει θέμα να βγεις με το Σάκη οι δύο σας για καφέ και ότι όχι, το ότι σε πήρε 3 η ώρα τη νύχτα γιατί είχε τα υπαρξιακά του ΔΕΝ σημαίνει ότι σου την πέφτει. ΕΣΤΩ ότι τον έχεις πείσει ή έστω ότι δεν έχεις δεσμό.

Σε όσες φιλικές σχέσεις είχα με άντρες (όχι απλώς κοινωνικές ή γνωριμίες ή στην ίδια παρέα) αλλά και σε όσες ξέρω από φίλες μου σε κάποια στιγμή της ζωής μου είτε τον σκέφτηκα αλλιώς είτε με σκέφτηκε αυτός αλλιώς. Δεν σημαίνει ότι απαραίτητα έγινε κάτι (βασικά σε καμία περίπτωση δεν έγινε) αλλά κάποια στιγμή μπήκαν άλλες σκέψεις στο μυαλό μου ή του.

Ακόμα και σε περίπτωση γνωστού μου και φίλης μου που είναι μαζί πραγματικά από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε η κοπέλα (έχουν 1 χρόνο διαφορά, τα σπίτια τους είναι πάνω κάτω κ παίζαν από ...βρέφη μαζί, σπούδασαν το ίδιο πράγμα στην ίδια πόλη, επέστρεψαν και οι 2 στα πατρικά τους κτλ) κάποια στιγμή και αυτός την είχε σκεφτεί αλλιώς και αυτή το ίδιο (αν και σε διαφορετικές χρονικές στιγμές).

Οπότε πράγματι, ΕΝ ΤΕΛΕΙ μπορεί να είναι "καθαρή" φιλία, αλλά θα περάσει τα ...στάδια της πρώτα μάλλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickydask

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Kαλα ας το παμε με τη λογικη λοιπον. Δεν ειναι λιγο απιθανο τοσα δις ανθρωποι να μην υπαρχει καμια περιπτωση ουσιαστικης φιλιας μεταξυ ενος ανδρα και μιας γυναικας? ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι άνετα μπορεί να υπάρξει απλή φιλία (χωρίς ερωτική έλξη) ανάμεσα σε έναν άνδρα και μια γυναίκα. Εγώ έκανα παρέα με ένα κύριο 25 χρόνια μεγαλύτερό μου -γεροντοπαλίκαρο κι έτσι- για 4 χρόνια. Όταν ξεκίνησε η φιλία μας, εγώ ήμουν 29 κι αυτός 54. Ήμασταν και συνάδελφοι και συμφοιτητές κατά σύμπτωση. Είχαμε, κοινά ενδιαφέροντα. Ταιριάζαμε σε όλα, αλλά ποτέ δεν με είδε ερωτικά ούτε εγώ αυτόν. Το είχα εκτιμήσει πάρα πολύ που με έβλεπε ως άνθρωπο με πνευματική και ψυχική οντότητα κι όχι ως ηδονικό σκεύος. Είχαμε πάει μια φορά μαζί στην Ιταλία και μείναμε σε ξεχωριστό δωμάτιο το κάθε άτομο. Επόμενο ήταν, αφού ήμασταν μόνο φίλοι. Ανταλλάσσαμε ιδέες σε θέματα εργασίας, αλληλοβοηθιόμασταν στα μαθήματα της σχολής, αλλά έμενε αυτός στο σπίτι του κι εγώ με τους γονείς μου. Επόμενο είναι αφού ήμασταν μόνο φίλοι.
Πηγαίναμε βόλτα σε μέρη που άρεσαν και στους δύο. Γενικά πέρασα υπέροχα μαζί του αυτά τα 4 χρόνια και το χάρηκα αυτό το φιλικό συναίσθημα. Δεν είναι ανάγκη να υπάρχει έρωτας με έναν εκπρόσωπο του αντίθετου φύλου για να περάσεις καλά. Και οι πνευματικές σχέσεις που βασίζονται στην ψυχική προσέγγιση έχουν μεγάλη αξία. Η διαφορά ηλικίας δεν αποτελούσε πρόβλημα. Αντίθετα μου άρεσε που ήταν αρκετά μεγαλύτερός μου. Άλλωστε σ' αυτή την ηλικία οι άνδρες θέλουν μόνο μια παρέα και ένα ψυχικό άγγιγμα. Ε, αυτό ήθελα κι εγώ, οπότε μου ήρθε κουτί.
Ωστόσο, όταν αυτός πήρε μετάθεση στο σπίτι του στη Λάρισα, πριν δύο χρόνια, χώρισαν οι δρόμοι μας. Εγώ είμαι Αθηναία κι αυτός Λαρισαίος. Τι να έκανε; Να μην πήγαινε στο σπίτι του; Επόμενο ήταν. Έχει τους δικούς του ανθρώπους.
Καλά μέχρι εδώ, αλλά από τότε άλλαξε τηλέφωνο, MSN, mail, facebook, SKYPE και δεν τον ξαναβρήκα ποτέ. Δεν μπορώ να το ερμηνεύσω αυτό. Ελπίζω τουλάχιστον να περνάει καλά εκεί που είναι. Πάντως τον πρώτο χρόνο της απουσίας του μου έλειπε πολύ. Τώρα συνήθισα. Το πήρα απόφαση. Γιατί να μην μου πει μια κουβέντα; Αν είχε παράπονα, μπορούσε να τα συζητήσει μαζί μου και θα διορθωνόμουν, αν και νομίζω ότι του φέρθηκα πολύ καλά. Από τότε πληγώθηκα και δεν θέλω ποτέ πια να συνδεθώ με κανέναν άνδρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Δεν μπορώ να το ερμηνεύσω αυτό.

:rofl:

εγω επιμενω πως εισαι τρολλ
δε γινεται να πιστευεις πως αυτος ενιωθε μια "αθωα" φιλια για σενα
οι φιλοι,οι πραγματικοι φιλοι,δε μας γυρνουν την πλατη χωρις δευτερη κουβεντα

απλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitaki17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Αρχισε να πιστευει πως ισως ειχε δικιο αυτος και πως τους ζηλευα!! Και τωρα μιλαμε περιστασιακα γιατι ΟΛΗ μερα ειναι με αυτον ενω με τους αλλους φιλους της βρισκεται 1 φορα την βδομαδα λογω Καλοκαιριου και καλα!! Καταντησα οπως ΟΛΟΙ οι αλλοι επειδη μπηκε αναμεσα στην φιλια μας!!



να σου πω την αληθεια.....δεν φταιει μονο αυτος ..φταιει και η κοπελα η οποια καθεται και να τον ακουει αντι να αναπτυξει ελευθερη βουληση....δηλάδη αν της πει να παει να πνιγει εκεινη θα παει?...εε βεβαια οταν εχεις αγορι ξεχνας τους φιλους σου....ποσο μου την δινει αυτη η συμπεριφορα!!!....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
να σου πω την αληθεια.....δεν φταιει μονο αυτος ..φταιει και η κοπελα η οποια καθεται και να τον ακουει αντι να αναπτυξει ελευθερη βουληση....δηλάδη αν της πει να παει να πνιγει εκεινη θα παει?...εε βεβαια οταν εχεις αγορι ξεχνας τους φιλους σου....ποσο μου την δινει αυτη η συμπεριφορα!!!....

Απεδειξε και αυτη πως δεν ημουν τοσο σημαντικος για αυτην οσο το αλλο της μισο οπως πιστευει πως αυτος ειναι!! Ομως εγω παντα θα την αγαπαω ΣΑΝ ΦΙΛΗ γιατι ηταν το μοναδικο ατομο που ηξερε τα παντα για μενα και δεν με ενοιαζε,ηταν το κολληταρι μου αν και κοριτσαρος!!Μπορουσα να κανω τα παντα μαζι της σαν φιλος αλλα εκεινη διαλεξε να τελειωσουν ετσι τα πραγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alitaki17

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η alitaki17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Απεδειξε και αυτη πως δεν ημουν τοσο σημαντικος για αυτην οσο το αλλο της μισο οπως πιστευει πως αυτος ειναι!! Ομως εγω παντα θα την αγαπαω ΣΑΝ ΦΙΛΗ γιατι ηταν το μοναδικο ατομο που ηξερε τα παντα για μενα και δεν με ενοιαζε,ηταν το κολληταρι μου αν και κοριτσαρος!!Μπορουσα να κανω τα παντα μαζι της σαν φιλος αλλα εκεινη διαλεξε να τελειωσουν ετσι τα πραγματα!

χαχαχα...εγω συμφωνω μαζι σου...επειδη εκεινη..σε εγραψε...σορρυ κιολας....δεν σημαινει πως θα κανεις και συ το ιδιο.....απο οτι καταλαβαινω ειναι ενα σημαντικο κομματι της ζωης σου...απλα δεν εκτιμησε την δικη σου αξια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Βεβαίως και υπάρχει φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας!
Και το λέω από εμπειρία! Με την αδερφή της κοπέλας μου είμαστε κολλητάρια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
:rofl:

εγω επιμενω πως εισαι τρολλ
δε γινεται να πιστευεις πως αυτος ενιωθε μια "αθωα" φιλια για σενα
οι φιλοι,οι πραγματικοι φιλοι,δε μας γυρνουν την πλατη χωρις δευτερη κουβεντα

απλα

Καμία σχέση με τρολ. Εξέφρασα απλώς την εμπειρία μου. Εξάλλου μπορεί ο άνθρωπος να μην ζει. Να μην τον κατηγορώ άδικα.
Το πως βιώνει ο/η καθένας/μία τη σχέση του/της είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Πάντα βρίσκουμε ανθρώπους με παρεμφερή συστήματα αξιών και παρόμοιο τρόπο σκέψης. Υπάρχουν και άνθρωποι με αγνές προθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ.

Καταρχάς με το όρο "αληθινή φιλία" εννοώ να μπορώ να του μιλήσω όπως θα μίλαγα στην κολλητή μου και το να βγούμε για καφέ οι δυό μας είναι απολύτως ισοδύναμο με το να βγω με την κολλητή μου.

Αρχικά προσπερνώ ότι αν έχεις δεσμό είναι δύσκολο να πείσεις τον άλλο ότι δεν υπάρχει θέμα να βγεις με το Σάκη οι δύο σας για καφέ και ότι όχι, το ότι σε πήρε 3 η ώρα τη νύχτα γιατί είχε τα υπαρξιακά του ΔΕΝ σημαίνει ότι σου την πέφτει. ΕΣΤΩ ότι τον έχεις πείσει ή έστω ότι δεν έχεις δεσμό.

Σε όσες φιλικές σχέσεις είχα με άντρες (όχι απλώς κοινωνικές ή γνωριμίες ή στην ίδια παρέα) αλλά και σε όσες ξέρω από φίλες μου σε κάποια στιγμή της ζωής μου είτε τον σκέφτηκα αλλιώς είτε με σκέφτηκε αυτός αλλιώς. Δεν σημαίνει ότι απαραίτητα έγινε κάτι (βασικά σε καμία περίπτωση δεν έγινε) αλλά κάποια στιγμή μπήκαν άλλες σκέψεις στο μυαλό μου ή του.

Ακόμα και σε περίπτωση γνωστού μου και φίλης μου που είναι μαζί πραγματικά από την πρώτη μέρα που γεννήθηκε η κοπέλα (έχουν 1 χρόνο διαφορά, τα σπίτια τους είναι πάνω κάτω κ παίζαν από ...βρέφη μαζί, σπούδασαν το ίδιο πράγμα στην ίδια πόλη, επέστρεψαν και οι 2 στα πατρικά τους κτλ) κάποια στιγμή και αυτός την είχε σκεφτεί αλλιώς και αυτή το ίδιο (αν και σε διαφορετικές χρονικές στιγμές).

Οπότε πράγματι, ΕΝ ΤΕΛΕΙ μπορεί να είναι "καθαρή" φιλία, αλλά θα περάσει τα ...στάδια της πρώτα μάλλον...

Συμφωνω με ολο το ποστ , αλλα πιστευω ειδικα η παραγραφος που τονισα με τα bold τα λεει ολα.
Ευγε Resident!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ClairDeLune

Νεοφερμένος

Η ClairDeLune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εννοείται ότι υπάρχει! Και μάλιστα είναι και καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Φιλία Άνδρα με Άνδρα = Μια ζωή

Φιλία Γυναίκα με Άνδρα = Έξι μήνες

Φιλία Γυναίκα με Γυναίκα = Έξι μήνες

Επίσης άνδρες - γυναίκες αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά αυτήν την φιλοσοφία της πραγματικής φιλίας.
Δηλαδή οι άνδρες εννοούν για ολόκληρη την ζωή ενός ανθρώπου ενώ οι γυναίκες το μεσοδιάστημα των έξι μηνών.
Δεν είναι κάτι κακό απλά έτσι λειτουργεί το κάθε φύλο.

Επίσης για να στηρίξω το επιχείρημα αυτό θα σας δώσω τα εξής.

Ως προς τα αγόρια σκεφτόμαστε με την ΛΟΓΙΚΉ όπως όσα έχουμε περάσει δηλαδή το παρελθόν μετά έχουμε να καλύψουμε τις ανάγκες ένας τον άλλων (κοινώς πάρε-δώσε), την αμοιβαιότητα ( ο λόγος μας είναι συμβόλαιο ) ακόμα έχουμε το αίσθημα του κοινού ( αμάξι , μηχανάκι , λεφτά , κοινές γκόμενες "κοινώς δημόσιες μήτρες :P ", τρώμε ακόμα και από το ίδιο πιάτο. )

Διαχρονικές αξίες*

Ως προς τα κορίτσια σκεφτόμαστε με τον ΣΥΝΑΊΣΘΗΜΑ όπως το μυστήριο που μας εμπνέει η άλλη κοπέλα (δηλαδή το πάθος το καινούργιο), αλλαγή τρόπου ζωής στα νέα δεδομένα ( νέος τρόπος ζωής ), ανταγωνισμός ("κοινώς μαθήματα, ομορφιά, ανωτερότητα" σε αυτό το σημείο να παραθέσω ότι ο ανταγωνισμός αυξάνει δραματικά το συναισθηματισμό.

Μη διαχρονικές αξίες*

Ως προς εμένα,
Ναι υπάρχει για τους άνδρες΄- άνδρες πραγματική φιλία (πραγματική) ζωής. Όχι έξι μηνών.
Ναι υπάρχει για τους άνδρες - γυναίκες πραγματική φιλία (πραγματική) έξι μηνών. Όχι ζωής. (όπου είναι και το θέμα μας)
Ναι υπάρχει για τους γυναίκες - γυναίκες πραγματική φιλία (πραγματική) έξι μηνών. Όχι ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Φιλία Άνδρα με Άνδρα = Μια ζωή

Φιλία Γυναίκα με Άνδρα = Έξι μήνες

Φιλία Γυναίκα με Γυναίκα = Έξι μήνες

Και έβγαλες τέτοια βαρύγδουπα συμπεράσματα στα 21 σου χρόνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Και έβγαλες τέτοια βαρύγδουπα συμπεράσματα στα 21 σου χρόνια?

Κατά την εμπειρία σου πόσο πιστεύεις ότι είναι? :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου, δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος είναι άντρας ή γυναίκα.
Έχει να κάνει με τον άνθρωπο.
Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική σταθερότητα, αφοσίωση κτλ.
Σαν γενική παρατήρηση λέω ότι οι άντρες κρατούν φιλίες χρόνια, όμως η φιλία είναι "επιφανειακή", δηλαδή μπασκετάκι, μπυρίτσα, καμια συζήτηση για κανένα γκομενάκι και μέχρι εκεί. Δεν υπάρχει εμβάθυνση.

Και πάλι αυτό όμως είναι γενικό γιατί έχω δει και ένα σωρό άντρες που ανοίγονται.

Αυτό το μέσα σε όρια έξι μηνών δεν καταλαβαίνω.
Μου φαίνεται πολύ αφελές και βιαστικό.

Φιλικά πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritisole

Νεοφερμένος

Ο Μαργαρίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ως προς τα αγόρια σκεφτόμαστε με την ΛΟΓΙΚΉ
όπως όσα έχουμε περάσει δηλαδή το παρελθόν μετά έχουμε να καλύψουμε τις ανάγκες ένας τον άλλων (κοινώς πάρε-δώσε), την αμοιβαιότητα ( ο λόγος μας είναι συμβόλαιο ) ακόμα έχουμε το αίσθημα του κοινού ( αμάξι , μηχανάκι , λεφτά , κοινές γκόμενες "κοινώς δημόσιες μήτρες :P ", τρώμε ακόμα και από το ίδιο πιάτο. )

Διαχρονικές αξίες*

Ως προς τα κορίτσια σκεφτόμαστε με τον ΣΥΝΑΊΣΘΗΜΑ όπως το μυστήριο που μας εμπνέει η άλλη κοπέλα (δηλαδή το πάθος το καινούργιο), αλλαγή τρόπου ζωής στα νέα δεδομένα ( νέος τρόπος ζωής ), ανταγωνισμός ("κοινώς μαθήματα, ομορφιά, ανωτερότητα" σε αυτό το σημείο να παραθέσω ότι ο ανταγωνισμός αυξάνει δραματικά το συναισθηματισμό.

Μη διαχρονικές αξίες*

Κατά τη γνώμη μου, δεν έχει να κάνει με το αν κάποιος είναι άντρας ή γυναίκα.
Έχει να κάνει με τον άνθρωπο.
Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική σταθερότητα, αφοσίωση κτλ.
Σαν γενική παρατήρηση λέω ότι οι άντρες κρατούν φιλίες χρόνια, όμως η φιλία είναι "επιφανειακή", δηλαδή μπασκετάκι, μπυρίτσα, καμια συζήτηση για κανένα γκομενάκι και μέχρι εκεί. Δεν υπάρχει εμβάθυνση.

Και πάλι αυτό όμως είναι γενικό γιατί έχω δει και ένα σωρό άντρες που ανοίγονται.

Αυτό το μέσα σε όρια έξι μηνών δεν καταλαβαίνω.
Μου φαίνεται πολύ αφελές και βιαστικό.

Φιλικά πάντα.

Συμφωνώ αρκετά μαζί σου.

"Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική σταθερότητα, αφοσίωση κτλ. " Εδώ συμφωνώ απολυτός.

Στην παραπάνω παρένθεση σου γράφω πως είναι τα αγόρια και ότι λειτουργούν με την λογική.
Όποτε ναι φαίνονται όλα ποιο επιφανείς. Για κάτι τέτοιο όπως η εκβάθυνση χρειάζεται το συναίσθημα όπου
δεν υπάρχει στα αγόρια, άρα είναι αδύνατο να γίνει.

Όσο για το χρονικό όριο των έξι μηνών.

Εδώ για να καταλάβεις καλύτερα αν δεις πάλι στα παραπάνω που έγραψα ότι οι γυναίκες λειτουργούν συναισθηματικά, όπως το "καινούργιο" και ο ανταγωνισμός. Εδώ αν το καλοσκεφτούμε το καινούργιο δεν έιναι διαχρονικό και κάποια στιγμή θα γίνει παλιό οπώς και ο ανταγωνισμός κάποια στιγμή θα καταρρεύση. Οι γύναικες δεν χρησημοποιούν την λογική όποτε είναι αδύνατη η διαχρονικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jordan48

Νεοφερμένος

Ο jordan48 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Και βέβαια μπορεί να υπάρξει , σε ότι αφορά το ενδιαφέρων και την αγάπη, αλλά δύστυχος ή ευτυχώς είναι δύσκολο να διατηρηθούν οι ισορροπίες. Κακά τα ψέματα οι άντρες πάντα σκεπτόμαστε το θέμα του σεξ οπότε εκεί χρειάζεται αρκετή ωριμότητα και από τους δυο για να διατηρηθεί η φιλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί φοβόμαστε τόσο πολύ το ερωτικό στοιχείο μέσα σε μια φιλία. Αν οι εμπλεκόμενοι είναι άνθρωποι ώριμοι που ξέρουν τι θέλουν, νομίζω οτι και το φλερτ μπορεί να υπάρχει χωρίς να δημιουργεί κάποιο κίνδυνο.
Βλέπω τώρα τι είχα γράψει πριν 4 χρόνια σχεδόν και ναι, επιμένω οτι μπορούν ένας άντρας και μια γυναίκα να είναι απλά φίλοι. Εξάλλου και στατιστικά να το δεις στη ζωή μας θα έχουμε άντρες με τους οποίους θα μας ενώνει αναγκαστικά μόνο μια φιλία (οι άντρες των συγγενών μας, των φίλων μας, οι εργοδότες μας, οι καθηγητές μας κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top