Dezperadoz - The Legend And The Truth

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Dezperadoz - The Legend And The Truth



1. Dezperadoz - The Legend And The Truth (2:29)
2. Dezperadoz - Dust Of History (4:47)
3. Dezperadoz - First Blood (5:10)
4. Dezperadoz - Deadman Walking (4:51)
5. Dezperadoz - Rawhide (2:23)
6. Dezperadoz - Tombstone (1:49)
7. Dezperadoz - Hellbilly Square (3:42)
8. Dezperadoz - March To Destiny (4:30)
9. Dezperadoz - Ok Corral (4:45)
10. Dezperadoz - Shootout (0:49)
11. Dezperadoz - Look Into The Barrel Of My Gun (2:30)
12. Dezperadoz - Earp Vendetta (4:04)
13. Dezperadoz - Friends 'Till The End (4:20)
14. Dezperadoz - Echoes Of Eternity (4:10)
15. Dezperadoz - Alex (0:23)



Δεν ξέρω αν είναι απο τις καλύτερες κυκλοφορίες του 2006, αλλά σίγουρα είναι μια πολύ καλή δουλειά και πρωτότυπη θα έλεγα. Εξαιρετικό σε όλα του.
Σύνθεση και ερμηνεία, άψογες.

Ο λόγος για τους Γερμανούς Dezperadoz. Αν και στην αρχή το όνομα και το εξώφυλο του CD δεν μου γέμισαν το μάτι, εν τούτοις μπήκα στον πειρασμό να τους ακούσω εντελώς διαισθητικά.
Και ευτυχώς δηλαδή... Γιατί με μεγάλη μου έκπληξη διαπίστωσα πως πρόκειται για μια πολύ προσεγμένη δουλειά με έναν ήχο διαφορετικό από αυτόν που συνηθίσαμε να ακούμε στο χώρο της metal.
Αν και θα επαναστατήσουν οι metal fans με το genre, οι Dezperadoz θεωρούνται «Western Metal». Χα! Το ακούσαμε κι αυτό! :P

Και όμως... Είναι αυτό ακριβώς που λέει. Μια καλή περιγραφή που χρησιμοποιούν οι ίδιοι για τον εαυτό τους είναι: «Metallica meets Morricone».
Και όπως θα διαπιστώσετε με το άνοιγμα του album ο ήχος παραπέμπει πάραυτα στον μεγάλο αυτόν συνθέτη, αλλά και η φωνή του Alex Kraft μάλλον θυμίζει την φωνή του Hetfield.

Το «The Legend And The Truth» έχει ακριβώς τη δύναμη που θα χρειαζόταν μια σύγχρονη ταινία western. Έτσι φαντάζομαι δηλαδή μιας και ποτέ δεν ήμουν φανατική του είδους. :P
Το επόμενο τραγούδι που μου έκανε κλικ με το 1ο κιόλας άκουσμα ήταν το «OK Corral» και στη συνέχεια το πολύ δυνατό και πορωτικό και παθιασμένο από κάθε άποψη, «Dust Of History» όπως και το ακριβώς επόμενο, «First Blood». Τραγούδια για πολύ χτύπημα. Σπάω το κεφάλι μου να βρω τί μου θυμίζουν... :P
Το δε «March To Destiny» επίσης πολύ δυνατό με εμφανείς τις επιρροές από western και βασισμένο σε κάποια πολύ κλασική μελωδία που δυστυχώς μου διαφεύγει.
Δεν θα γινόταν να μην υπάρχει και μια μπαλάντα. Αυτή είναι το «Deadman Walking». Ξεκινά με κεραυνούς και αργή κιθάρα και ίσως θυμίζει λίγο BREED77 στο style του. Το συγκεκριμένο τραγούδι πιστεύω πως θα αρέσει ακόμα και σε όσους δεν ακούνε σκληρούς ήχους.
Α! Και να μην ξεχάσω να αναφέρω και την ξεσηκωτική διασκευή στο κλασικό «Rawhide». Τη μουσική από τη γνωστή σειρά με τον Clint Eastwood.
Δεν λείπουν ούτε και τα instrumentall όπως τα «Tombstone», «Shoutout», «Echoes» και «Alex» τα οποία είναι πολύ κινηματογραφικά με ανάλογα ηχητικά εφέ.


Έχουμε και ενδιαφέρουσες συμμετοχές:
  • First Blood: Michael Weikath (Helloween)
  • March To Destiny: Tobias Sammet (Edguy)
  • OK Corral: Joacim Cans (Hammerfall)
  • Ring Of Fire: Tom Angelripper (Sodom)
  • Earp's Vendetta: Doro Pesch
  • Echoes Of Eternity: altogether
Χορταστικό πέραν του δέοντος όλο το album με 15 τραγούδια που το καθένα έχει τη δική του προσωπικότητα. Κανένα δεν μοιάζει με κάποιο άλλο.
Είναι η 4η φορά που το ακούω σερί και νομίζω πως έχω ακόμα πολλά να ανακαλύψω.
Το concept του album είναι η «αληθινή» ιστορία του θρυλικού Wyatt Earp.


Εν ολίγοις πρόκειται για μια πολύ επιτυχημένη μίξη metal/hard rock/western/country/cinematic μουσικής που δεν σε αφήνει να βαρεθείς.

Επειδή όμως πάλι έγραψα πολλά, ακούστε τη μουσική τους στο site τους.
Σχεδόν όλα τα τραγούδια του album θα τα βρείτε εκεί για να πάρετε μια γεύση.

Ξέχασα τίποτα να αναφέρω; Ίσως το να πω ότι μου άρεσε πολύ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Εντάξει δεν είναι και οι απίστευτοι, αλλά φάση έχουν!:clapup: Έχω το Dawn of Dying.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cristina

Νεοφερμένος

Η Cristina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Το «Dawn Οf Dying» δεν με ενθουσίασε καθόλου σε σχέση με αυτό. :)
Η ωριμότητα που απέκτησαν από το ένα album στο άλλο βγήκε με τον καλύτερο τρόπο στην τελευταία τους δουλειά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top