Παραδοσιακή ελληνική μουσική

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Η Ανατολική Ρωμυλία μοιάζει πολύ περισσότερο στη Θράκη, και ακουστικά και χορευτικά.

Συμφωνω απολυτα.

Υπάρχουν και χοροί πολύ γρήγοροι στην Μακεδονία, όπως το Πουστσένο από την Φλώρινα, ή οι χασαπιές.

Βασικα το πουστσενο το εχω ακουσει σε διαφορες εκτελεσεις . Το εχω ακουσει και πολυ πιο αργο απο της Φλωρινας. Τωρα να σου πω και κατι ασχετο να σε στειλω. Επειδη εχουμε την γκαιντα εμεις εδω στη Μακεδονια , μου αρεσει πολυ και σκωτζεζικη folk music που εχουν και αυτη τη δικια τους γκαιντα.
Δες λιγο, δε μοιαζουν παρα πολυ?
https://www.youtube.com/watch?v=5IxKM77KM64
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βασικα το πουστσενο το εχω ακουσει σε διαφορες εκτελεσεις . Το εχω ακουσει και πολυ πιο αργο απο της Φλωρινας. Τωρα να σου πω και κατι ασχετο να σε στειλω. Επειδη εχουμε την γκαιντα εμεις εδω στη Μακεδονια , μου αρεσει πολυ και σκωτζεζικη folk music που εχουν και αυτη τη δικια τους γκαιντα.
Δες λιγο, δε μοιαζουν παρα πολυ?
https://www.youtube.com/watch?v=5IxKM77KM64

Το πουστσένο δεν υπάρχει αλλού εκτός από τη Φλώρινα, και έχει τρεις μορφές, τον κοφτό και την αμολυτή γκάιντα. Τα δύο τελευταία είναι πιο αργά από το πουστσένο!

Πολύ ωραία είναι τα σκωτσέζικα!!! :clapup::clapup:
Απλά η δική τους γκάιντα παίζει σε πιο ψηλές νότες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Το πουστσένο δεν υπάρχει αλλού εκτός από τη Φλώρινα, και έχει τρεις μορφές, τον κοφτό και την αμολυτή γκάιντα. Τα δύο τελευταία είναι πιο αργά από το πουστσένο!

Ναι βλακεια οπως το εθεσα εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι βλακεια οπως το εθεσα εγω.

Αν είσαι στην Αθήνα (ή κάπου κοντά) 19 και 20 Μαϊου έχουμε παράσταση με το χορευτικό στη Δόρα Στράτου! Φέρνουμε ντόπιους μουσικούς από όλη την Ελλάδα, θα ευχαριστηθείς παράδοση! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αν είσαι στην Αθήνα (ή κάπου κοντά) 19 και 20 Μαϊου έχουμε παράσταση με το χορευτικό στη Δόρα Στράτου! Φέρνουμε ντόπιους μουσικούς από όλη την Ελλάδα, θα ευχαριστηθείς παράδοση! :D

Δυστυχως ειμαι πολυ μακρια απο την Αθηνα.Παρεμεινα Μακεδονια. Βλεπω εσυ αφησες τα μερη μας και κατεβηκες κατω...:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αχ, τι ωραία! Δεν έμενα ποτέ μόνιμα πάνω, αλλά η οικογένεια του πατέρα μου είναι όλη πάνω και πάω πολύ συχνά! Θα ανέβω και για τις εκλογές, ψηφίζω εκεί! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Στις κορυφογραμμές και τις γιδόστρατες των βουνών της Πίνδου και της Ηπειρωτικής Ελλάδας...



... ο ήχος από τις ξύλινες χειροποίητες φλογέρες των τσοπαναραίων διακόπτει την βουνίσια ησυχία και συνοδεύει τα γιδοπρόβατα στη βοσκή.
Για χρόνια, όσο η ποιμενική ζωή στα βουνά ήταν πιο ζωντανή, οι τσοπάνηδες [FONT=&quot]«[/FONT]σκάριζαν[FONT=&quot]»[/FONT]* τα πρόβατα με αυτοσχέδιους σκοπούς που έπαιζαν στις φλογέρες τους, αρμονικά συνταιριασμένους με τους ήχους της φύσης.



...κάπως έτσι δημιουργήθηκε ένα από τα πιο κλασικά δείγματα της ηπειρώτικης μουσικής παράδοσης: ο Σκάρος.
Σκοποί σαν εκείνους που παίζονταν στις ποιμενικές φλογέρες, μόνο που τώρα τον ήχο της φλογέρας μιμείται το κλαρίνο και το βιολί.

Στους καταγόμενους από μικρές ορεινές πατρίδες θα είναι οικείος ο ήχος του Σκάρου:



(*) σκαρίζω: βγάζω τα πρόβατα τη νύχτα για βοσκή, σκάρος: η νυχτερινή βοσκή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Περίεργο που μέσα σε τόσα ποστ δεν έχει γίνει ούτε μία αναφορά για τους Χαϊνηδες! Τσ' αγαπώ και τσι λατρεύω! Και το Μαριώ η Κώτη και ο Αποστολάκης είναι απίθανοι.

Σε συνεργασία με τον τεράστιο Ψαραντώνη ΚΟΝΤΥΛΙΕΣ ΤΟΥ ΙΕΡΩΝΥΜΟΥ ΜΟΝΚ

1) ΧΑΪΝΗΣ 2) ΜΑΛΕΒΙΖΙΩΤΙΚΟΣ

Και κάτι δικό τους μη παραδοσιακό: ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΜΑΓΕΙΡΙΚΗΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όσες διασκευές έχουν κάνει σε παραδοσιακά τραγούδια είναι πολύ...έντεχνες...Κάτι που είναι πολύ άσχημο για αυτούς που αγαπούν την καθαρή παραδοσιακή μουσική (σαν και μένα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.




Οι Σουλιώτισσες δε μάθαν
για να ζούνε μοναχά
Ξέρουνε και να πεθαίνουν
να μη στέργουν στη σκλαβιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.
Το πουστσένο δεν υπάρχει αλλού εκτός από τη Φλώρινα, και έχει τρεις μορφές, τον κοφτό και την αμολυτή γκάιντα. Τα δύο τελευταία είναι πιο αργά από το πουστσένο!

Πολύ ωραία είναι τα σκωτσέζικα!!! :clapup::clapup:
Απλά η δική τους γκάιντα παίζει σε πιο ψηλές νότες!!



Να και μια πολύ ωραία εκτέλεση. https://www.youtube.com/watch?v=ORpIxexQgMA&feature=related

Το σαξόφωνο είναι τέλειοοοοο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia...!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η π = 3,14159 26535... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
ισως το αγαπημενο μου...
Της τριανταφυλλιάς τα φύλλα βρ' αμάν
θα τα κάνω φορεσιά αμάν γκελ αμάν
σεβνταλή μ' αμάν

Να τα βάλω να περάσω βρ' αμάν
να σου κάψω την καρδιά αμάν γκελ αμάν
σεβνταλή μ' αμάν

Σένα τα λέγω κι άκου τα
πάρε χαρτί και γράψε τα

Απεφάσισα πουλί μου βρ' αμάν
απεφάσισε κι εσύ αμάν γκελ αμάν
σεβνταλή μ' αμάν

Δυο καρδιές να γίνουν ένα βρ' αμάν
ένα σώμα μια ψυχή αμάν γκελ αμάν
σεβνταλή μ' αμάν

Σένα τα δίνω τα φλουριά
μαύρα μου μάτια και γλυκά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evdokia...

Νεοφερμένος

Η Evdokia... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
παρακολουθώ μαθήματα σε σύλλογο παραδοσιακών χορών εδώ και 8 χρόνια. Μου αρέσει πάρα πολύ να χορεύω και πάντα χόρευα σε παραστάσεις (και σε γλέντια βεβαια...πρωτη!). Είμαι τυχερή που πηγαίνω απο μικρή, έχω πολλές γνώσεις σε αυτούς τους χορούς και μπορώ τώρα πια με άνεση να παρουσιαστώ και να δείξω τις γνώσεις μου. Επισης...πρεπει να πω πως λατρεύωωω τους κρητικούς χορούς <3<3<3 (Χανιώτικο, καστρινό, σιγανό-πεντοζάλι, λαζώτης, σούστα ♥) αλλά και τους ποντιακούς. Ίσως είναι και το οτι τους έμαθα φέτος...μου είναι ακόμα φρέσκοι και έχω ψιλοπορωθεί!
Λατρεμένος συνδυασμός: https://www.youtube.com/watch?v=-mfs6_sv3GM&feature=relmfu
Κρητικοποντιακό ♥♥♥
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Εδω πηζουμε τυρογαλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Εδω πηζουμε τυρογαλα;
Η αλήθεια είναι ότι η τυροκομική αποτελεί κομμάτι της παράδοσης της Ελλάδας από αρχαιοτάτων χρόνων....
Φαντάζομαι και στη πρόσφατη παράδοση μας το τυρί να αποτελεί μέρος του γλεντιού και του κεφιού μαζί με το κρασί και το ψωμί....
Έτσι φαντασιακά σκέπτομαι ένα γεμάτο τραπέζι με τυριά άφθονο κρασί ψωμί πολλά καλοκαιρινά φρούτα και πανέμορφοι νέοι και νέες να χορεύουν στο ρυθμό της παραδοσιακής μουσικής....

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι καθόλου φαντασία ...έχει πραγματοποιηθεί σε συγκέντρωση Ικάριων να καθόμαστε όλοι σε μεγάλα τραπέζια να απολαμβάνουμε το φαί το τυρί τα λαχανικά στη λαδόκολλα και πάνω στο κέφι να σηκωνόμαστε και να κάνουμε ένα τεράστιο σαλίγκαρο πάνω από 200 άτομα και να χορεύουμε τον συρτό Ικαριώτικο χορό...Σκέτη απόλαυση ο χορός, η μουσική και η απόλαυση του τυριού στο στόμα.....

https://www.youtube.com/watch?v=kuR5k1i82Zc

https://www.youtube.com/watch?v=QBzgYSvMg7E

Η παράδοση εξελίσσεται και μεταλλάσσεται....




https://www.youtube.com/watch?v=s4ELanGNCpQ



Ζωντανή παράδοσή...που συνεχίζεται από όλους τους νέους....!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ο πετρακος αδυνατει να καταλαβει το αστειο..Οσο κοβει στον καθενα :D
Α..και για να ταιριαξω με το περιβαλλον



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εδω πηζουμε τυρογαλα;

έφτασεεεεεεεεεεεεεε!
ένα τυρογαλάκι για τη διοτίμα!




(έλα γρηγόρη σαλάγα τα!)

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=DV1fdbmi1Rs&feature=related ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top