Τα ντουρντουβάκια

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
:redface::redface::hmm::devil:!!!


«Ντουρντουβάκ(ι)», ήταν (και είναι; ), ο Τούρκος στρατιώτης σε στάση προσοχής. Μεταφορικά, ήταν ο άνθρωπος του Τούρκου (και όχι μόνον) τσιφλικά, που δεν το είχε, ούτε στο μυαλό ούτε στη μοίρα του, να ζήσει ανεξάρτητα από τον αφέντη του. Τελικά έμεινε έτσι να λέγεται ο κάθε «στάσιμος άνθρωπος», ο υποτακτικός και πειθήνιος προς «πάσαν αρχήν και εξουσίαν».
Τα ντουρντουβάκια είναι λοιπόν άνθρωποι που συνήθως γίνονται θύματα άγριας εκμετάλλευσης, χωρίς ποτέ αυτά να αισθανθούν την ανάγκη να γογγύξουν, έστω. Ίσως το είδος αυτό ανθρώπων να προϋπήρχε, της πάγιας πλέον πολιτισμικής και ηθικής μας αρχής «εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο». Ίσως χάρη αυτών αναδείχθηκε και επικράτησε, η βάση αυτή του πολιτισμού μας. Γιʼ αυτό συνήθως, όταν χαρακτηρίζουμε και σήμερα στο χωριό μου κάποιον ως ντουρντουβάκι, είναι για να τον περιγελάσουμε, άσχετα απʼ το αν και οι ίδιοι είμαστε εν πολλοίς ντουρντουβάκια κάποιων, που ούτε καν τους γνωρίζουμε!

Ντουρντουβάκια όλου του κόσμου ενωθείτε, γ@μ@το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν τη γνωριζα τη λεξη, ενδιαφερον Νωευ.

Αλλα οχι και να ενωθουν τα ντουρντουβακια, διοτι αν ενωθουν, ''ντουρντουβαδες'' θα γινουν και πανε οι πασαδες μετα και οι αφεντες!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

Αλλα οχι και να ενωθουν τα ντουρντουβακια, διοτι αν ενωθουν, ''ντουρντουβαδες'' θα γινουν και πανε οι πασαδες μετα και οι αφεντες!!:D

Ιστορικά έχεις δίκιο, τσιρκομυαλωμένη μου φίλη: τα ντουρντουβάκια και οι γραικύλοι δεν γίνεται να ενωθούν ποτέ τους. Πάνω τους θα πρέπει να έχουν γίνει ιστορικά οι πρώτες εφαρμογές του "διαίρει και βασίλευε", πριν οι αφεντάδες του κόσμου τούτου το κάνουν στρατηγικό τους πλεονέκτημα. Να δες, ακόμη και σε τούτη την έρημη χώρα με τους ερασιτέχνες της πολιτικής, που το 'φερε η μοίρα να γεννηθούμε κι εμείς. Με τι μαεστρία μας την έφεραν: ο "δικομματισμός" της αστικής διακυβέρνησης αφενός και η αριστερωσύνη της ελάσσονος αντιπολίτευσης αφετέρου, από τη μεταπολίτευση και εντεύθεν. Μας φόρεσαν το φέσι του καρατζαφερισμού αφενός και μας έπνιξαν στα χρέη μέχρι και για το άδηλο μέλλον αφετέρου.
Μου 'λεγε η προγιαγιά μου: "Πουλάκι μου, στα μέρη μας", και εννοούσε βασικά όλη την τότε οθωμανική επικράτεια, " τα καλύτερα ντουρντουβάκια ήταν οι Βούλγαροι, μετά οι Αλβανοί, μετά οι Γραικοί και τέλος οι Τούρκοι. Οι Αγάδες και οι Πασσάδες, μόνον Σέρβους, Βλάχους και Σαρακατσαναίους δεν ήθελαν στη δούλεψή τους... δεν έκαναν για ντουρντουβάκια..."!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top