Palermo #46 - Can you reverse the curse?

Ποιος θέλετε να αποχωρήσει; (31/7)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 14)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και να μάθει δεν μπορεί να μας το πει. Πάμε παρακάτω, ψηφίζουμε Τσαρα και ελπίζουμε να τύχουν σε μας οι καλές οι κάρτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Και να μάθει δεν μπορεί να μας το πει. Πάμε παρακάτω, ψηφίζουμε Τσαρα και ελπίζουμε να τύχουν σε μας οι καλές οι κάρτες.

Ναι ισχύει και έμμεσα να το πει δεν συμφέρει έτσι όπως το σκέφτομαι :/:

Καλά σίγουρα αλλά να τύχουν καλές κάρτες σε πιο ενεργούς αθώους δεν έχει νόημα σε κάθε άλλη περίπτωση και δεν παιχτούν Έγκαιρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ θα έλεγα να μην ασχοληθούμε πια με τη Μελανία. Αυτά που ήταν να μάς προσφέρει μας τα έχει προσφέρει ήδη. Αν πάρουμε τυμβωρυχία την παίζουμε στον ντιουμ κατευθείαν. Αν πάρουμε νεκροφάνεια φέρνουμε πίσω Ικαρίονα. Ας συνεχίσουμε να ψηφίζουμε Tsarachaf και αναλόγως πώς θα πέσουν οι κάρτες θα κινηθούμε. Ο τσαρα μπορεί να τη γλιτώσει και τη Δευτέρα αν πάρουν ΑΠ την οποία θα παίξουν τη νύχτα της Κυριακής προς Δευτέρα. Είναι καρτοπόλεμος, όπως είπαμε.

Χοακίν θέλω να μιλήσω μόνο σε σένα. Το ότι το γιολαραμε τόσο ίσως να μη μας έχει βγει πάντα σε καλό. Θα ήθελα να σκεφτούμε και την πιθανότητα αυτό που φαίνεται μπροστά μας σίγουρο να μην είναι και τόσο. Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ σκέψου το, δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Κι αυτό αν έγινε βέβαια δεν είναι τρομερά κακό. Απλά ας το έχουμε υπόψη μας.

Καλό ΣΚ καμάρια!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ComfortablySmug

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ComfortablySmug αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Χοακίν θέλω να μιλήσω μόνο σε σένα. Το ότι το γιολαραμε τόσο ίσως να μη μας έχει βγει πάντα σε καλό. Θα ήθελα να σκεφτούμε και την πιθανότητα αυτό που φαίνεται μπροστά μας σίγουρο να μην είναι και τόσο. Αν καταλαβαίνεις τι εννοώ σκέψου το, δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Κι αυτό αν έγινε βέβαια δεν είναι τρομερά κακό. Απλά ας το έχουμε υπόψη μας.

Καλό ΣΚ καμάρια!:)


Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα τώρα αρχιζουμε να καταλαβαίνουν οι superwow-γαμαω και δέρνω παίκτες του Παλέρμο ότι ίσως να μην έχουν πεσει και τόσο μέσα

Μη το κουράζουμε παιδιά ή 6αδα ( ΔΑ και 5 μαφιόζοι) έχει δωθεί και μαλιστα από μαφιοζο. Για την πόρνη δεν έχω και εγώ κάποια ιδεα αλλά δε χρειάζεται ακομα να αποκαλυφθεί αφού την Τετάρτη οι κακοί θα εχουν πλεονεκτημα

Τέλος δε ξεχνάμε τον ΔΑΙΜΟΝΙΟ (ύστερα από υπόδειξη του οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είναι ύπουλος) tsara τον οποίο και ψηφιζω ΜΗΝ ΞΕΧΝΆΜΕ ΤΑ ΣΗΜΑΤΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Χιμέλα έχεις δίκιο αλλά οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας.Προφανώς δεν είναι σίγουρο ότι κάθε φορά βγάλαμε ή θα βγάζουμε κακό. Αλλά τώρα προχωράμε με Τσαρα και βλέπουμε τι θα γίνει με τις κάρτες από Δευτέρα.Σίγουρα και η Μαφία θα είναι ανάλογα προετοιμασμένη για να μας την φέρει τη Δευτέρα οπότε ο καθένας να κανονίσει την πορεία του σε περίπτωση που πάρει χρήσιμη κάρτα.

Όσον αφορά το ποστ της Μελανίας, τώρα και του Κομφ που διαβάζω, αλλά και τα ενδεχόμενα που γράφει η Σοφία, θα τα σχολιάσω αργότερα το ΣΚ αλλά μην ψαρώνετε γενικά. Κάναμε μια καλή επιλογή δεδομένων των στοιχείων και προχωράμε.Οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας.

Ψηφίζω Τσάρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Βασικά θα έλεγα ο πολίτης που θα πάρει νεκροφάνεια την Κυριακή να την κρατήσει για μετά τη δολοφονία της Δευτέρας.

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
Αν ήμουν ΔΑ και στην δεύτερη ψηφοφορία ψήφιζα τον μαφιόζο μου και στην τρίτη ψηφοφορία γινόμουν αντιληπτός από όλους, δε θα γελούσα τόσο αλλά όπως βολεύεται ο καθένας.:pleasantry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

TasosZG

Νεοφερμένος

Ο TasosZG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Χθες είχα αναφέρει για Wild_Boy και γιατί πιστεύω ότι είναι μαφιόζος.
Έκατσα και έψαξα όλα τα ποστ του και πρόσεξα τα εξής:

  • #93: Λέει ότι είναι περίεργος ο Κόμφι που είπε ότι ο Τάσος είναι ΑΜ αλλά περίεργος και ο Τάσος.

  • Καταλαβαίνει γιατί ο Ικαρίονας ψήφισε ΚόμφιΛέει ότι το Εμιλούκο Αθωώνει πολλούςΤον προβληματίζει η απουσία του ΗλίαΠιστεύει ότι είναι πιο περίεργη-ύποπτη από όλους η μπλου που μίλησε για συγκατοίκους<Επίσης φοβάται να μπει σε διαμάχη με Ικαρίωνα και το τονίζει και στο επόμενο ποστ>
  • #120: Ρωτάει τον DumeNuke(λογικά μαφ) προς τι η εμμονή για το ότι χρειάζονται πληροφορίες (δεν υπονοεί πουθενά ότι ο Dume είναι ένοχος)

  • #152: Υποστηρίζει ότι είναι περίεργοι όσοι μιλάνε για αθώους και ειδικά "σίγουρους" αθώους

  • #304: Μιλάει με τσαρατσάφ αλλά ούτε αυτόν τον κατηγορεί για ενοχή

  • #316: Λέει ότι είναι ύποπτος ο τρόπος παιχνιδιού αυτών που είναι σίγουροι για κάτι

  • #377: (Εδώ είχαμε ισοψηφία Τζόνι-Ντόιτς στο 5-5 και ο Σαμαελ δεν είχε ανέβει) Λέει ότι πιθανότατα αθώοι και οι 2 και κρύβονται μαφιόζοι στις ψήφους αυτών. (Ψηφίζει Εμιλούκο)

  • #399: (Εδώ είχε πέσει 4η σε Σαμαελ από εμένα) Λέει ότι βρίσκει ενδιαφέρον το ότι αυτοί που συμμετείχαν στο αντίστοιχο χθεσινό κύμα προς Σπυράκο είναι διαφορετικοί από αυτους που πάνε τώρα Σαμαελ(Σαν να λέει ότι ανήκουν σε διαφορετικά στρατόπεδα)



Τα συμπεράσματα που βγάζω είναι ότι σε όλο το παιχνίδι δεν έχει κατηγορήσει κανέναν στοχευμένα και με επιχείρημα, πετάει συνεχώς γενικόλογα και θεωρεί τα πάντα περίεργα και ύποπτα. Επίσης φαινόταν να γνωρίζει για την Αθωώτητα Τζόνι-Ντόιτς και από αυτούς που τους ψήφισαν διάλεξε να ψηφίσει το Εμιλούκο που δεν την έχω στους ενόχους. Όποτε συνομίλησε με Ντουμ-Τσάρα δεν τους κατηγόρησε, ούτε καν τους θεώρησε ύποπτους-περίεργους (όπως του φαινόντουσαν όλα τα άλλα που λέγανε αυτοί που τώρα θεωρούμε όλοι αθώους). Με τον Ικαρίωνα τόνισε 2 φορές ότι δεν θέλει να μπει σε διαμάχη.

Μου ταιριάζει απόλυτα το να είναι μαφιόζος, αν δεν είναι (που δίνω ελάχιστες πιθανότητες) τότε πραγματικά δεν έχει δώσει λόγο να τον κρατήσουμε μέσα και το γεγονός ότι έχει δώσει τόσους λόγους για να κατηγορηθεί και δεν το έχουν κάνει οι μαφιόζοι (Αν ήταν αθώος δεν θα μπορούσε κανένας να τους κατηγορήσει γιατί τον υποψιάστηκαν για μαφιόζο) με κάνει ακόμα πιο σίγουρο.

Στο άλλο θέμα:
Αν εμείς βρίσκουμε και βγάζουμε μαφιόζους και μετά παίζουν τον εξόντια και δεν ξέρω γω τι και νικάνε ενώ είμαστε διπλάσιοι τότε ας το πάρουν.
Εγώ προτείνω όποιος τύχει τυμβωρυχία να την παίξει σε Μελάνια για να δούμε αν όντως έκανε απέλπιδα προσπάθεια να μας ανοίξει τα μάτια. Το ότι πιστεύουμε ότι ο DumeNuke είχε καλύτερες κάρτες και δεν τις έπαιξε γιατί δεν περίμενε να πεθάνει από μάγισσα και γιαυτό θέλουμε να την ρίξουμε σε αυτόν είναι λάθος. 1ον έχουμε τον Dume για σίγουρο μαφιόζο. 2ον, η Μελάνια ακόμα και αν είχε τις καρτάρες πείτε μου τι ακριβώς θα μπορούσε να κάνει και να μην καρφωθεί τέρμα ότι είναι μαφιόζα. Και να δείξει η τυμβωρυχία ότι ήταν μαφιόζα είναι μια χαρά βολικότατο για μας.

Ψηφίζω tsarachaf ως πρώτη προτεραιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Τάσο μού αρέσουν οι ιδέες σου και χαίρομαι.

Αλλά να θυμάσαι οτι οι μαφιόζοι δε θα φέρουν ποτέ πίσω με νεκροφάνεια τη Μελανία. Τον Ντιουμ θα φέρουν. Οπότε η τυμβωρυχία πρέπει να πάει στον Ντιουμ. Η Μελανία αυτό που είχε να μάς δώσει μάς το έδωσε, δε μας χρειάζεται πια και δε βοηθάει σε κάτι τα νούμερά μας. Σκέψου λίγο τί σού λέω, τί είπε η Μελανία χτες το μεσημέρι και ποιον ψήφισε στο τελευταίο της ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TasosZG

Νεοφερμένος

Ο TasosZG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Ό,τι είχε να μας δώσει μας το έδωσε αλλά είναι τελείως διαφορετικό το πως θα το ερμηνεύσουμε ανάλογα σε ποιο στρατόπεδο ανήκει.
Δηλαδή μου λες ότι υπάρχει περίπτωση να γίνει το εξής:

  • Φέρνει ο Χ(και αποκαλύπτεται ότι είναι κακός) τον DumeNuke πίσω

  • Παίζει και ο DumeNuke 2 καρτάρες

  • Και χάνουμε



Είμαστε μέσα 17 άτομα με 4 το πολύ μαφιόζους (+2 κακούς), δεν βλέπω σενάριο στο οποίο μπορούμε να χάσουμε από κάρτες εκτός αν είμαστε σε τελείως λάθος δρόμο για όλους τους υπόλοιπους που έχουμε στο τοπ της λίστας για μπούλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ό,τι είχε να μας δώσει μας το έδωσε αλλά είναι τελείως διαφορετικό το πως θα το ερμηνεύσουμε ανάλογα με το σε ποιο στρατόπεδο ανήκει.
Δηλαδή μου λες ότι υπάρχει περίπτωση να γίνει το εξής:

  • Φέρνει ο Χ(και αποκαλύπτεται ότι είναι κακός) τον DumeNuke πίσω

  • Παίζει και ο DumeNuke 2 καρτάρες

  • Και χάνουμε



Είμαστε μέσα 17 άτομα με 4 το πολύ μαφιόζους (+2 κακούς), δεν βλέπω σενάριο στο οποίο μπορούμε να χάσουμε από κάρτες εκτός αν είμαστε σε τελείως λάθος δρόμο για όλους τους υπόλοιπους που έχουμε στο τοπ της λίστας για μπούλο.

Όχι δε σού λέω οτι θα χάσουμε αν παίξουμε τυμβωρυχία στη Μελανία αλλά οτι θα χάσουμε την κάρτα τυμβωρυχία που μπορούμε να την κρατήσουμε για σίγουρο μαφιόζο (ντιουμ, τσάρα, άλμα). Την τυμβωρυχία πρέπει να την χρησιμοποιήσουμε ώστε να εξουδετερώσουμε μαφιόζους και να μην μπορούν να τους φέρουν πίσω με νεκροφάνεια. Όσο ένας μαφιόζος είναι φάντασμα κινδυνεύουμε να γυρίσει πίσω και να χάσουμε ένα γύρο ώσπου να τον ξαναβγάλουμε.

Είπα παραπάνω οτι η Μελανία δεν είμαι σίγουρη αν ήταν μαφιόζα.

Δεν υπάρχουν μόνο κάρτες και δολοφονίες που μικραίνουν τον αριθμό των πολιτών.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Έγινε νωρίτερα μία ανάρτηση της οποίας το περιεχόμενο κρίθηκε αντικανονικό και ως εκ τούτου διαγράφηκε. Όπως για όλα, έτσι και για το συγκεκριμένο διεγραμμένο ποστ, δεν μπορείτε να το σχολιάσετε. Όσοι είδατε την ανάρτηση απαγορεύεται να κοινοποιήσετε το περιεχόμενό της.

Εκ της ΣΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όσο δεν έχουμε καμία πληροφορία για τον ρόλο της Μελανίας, δηλαδή δεν έχει ούτε το μέντιουμ ( αν ζει) ώστε έμμεσα, κάπως να μας δώσει κάποια πληροφορία, καλύτερα να κρατήσουμε την τύμβο για κάποιον σίγουρο, συμφωνώ και εγώ με αυτό το σκεπτικό.

Ψήφος από τώρα στον Tsaratsaf, να μη ξεχνιόμαστε :upside:

Καλό ΣΚ, παιδάκια :*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Τάσο είχα σκεφτεί και εγώ τύμβο στην Μελανία, αλλά:
Υπάρχουν 2 σενάρια είτε είναι αθώα (που δεν νομίζω, δεν δίνω καν πολλές πιθανότητες) οπότε χάνουμε έναν μέλος της ομάδας μας, είτε αποδεικνύεται ότι καλώς κάναμε που την βγάλαμε εκτός.

Από την άλλη, εάν είναι αθώα η Μελανία (σκέφτομαι αυτό που είπα και το πρωί) και δεν είναι στην ομάδα της μαφίας, είτε η μαφία της κάνει τύμβο και βγαίνει αθώα όπως συνέβη με την Μπλου και μας βγάζουν ένα παίκτη, ή αποδεικνύεται ότι είναι ΑΜ ή πόρνη. Εμάς οτιδήποτε από τα 2 τελευταία (πόρνη ή ΑΜ μας συμφέρει να βγει).

Στις λίγες περιπτώσεις που είναι αθώα η Μελανία και είπες ότι το έκανε για να μας ανοίξει τα μάτια νομίζεις ότι θα είναι καλό να το ρισκάρουμε μόνο και μόνο για να το επιβεβαιώσουμε και να βγει τελικά αθώα ; (πες ότι σπάει ο διάβολος ο το ποδάρι του :P)

Να μου πεις βέβαια μπορεί να την ρίξει η μαφία, με βάση το παραπάνω συλλογισμό μου και να συμβεί το πρώτο ενδεχόμενο οπότε μία η άλλη, αλλά υπάρχει και μία διαφορά στο βγάζω εγώ κάποιον αθώο έξω ο αντίπαλος(βλέπε ότι έγινε με μπλου).

Ύστερα:

Εάν ρίξουμε τύμβο στον Dume που είναι στάνταρ μαφιόζος αποκλείουμε τον ενδεχόμενο να επιστρέψει με νεκροφάνεια, από τα υπόλοιπα μέλη της μαφίας.

Εάν δεν ρίξουμε σε αυτόν τύμβο, φοβάμαι έτσι όπως τα σκέφτομαι να δίνουμε στους αντιπάλους μας 2 λύσεις:

1) Επιστρέφει ο Dume με νεκροφάνεια, έχει ισχυρές (πιθανώς) κάρτες και βγάζει με τύμβο εκτός τον Ικαρίωνα πχ (εφόσον εμείς δεν πάρουμε νεκροφάνεια ή πάρουμε και δεν προλάβουμε να τον γυρίσουμε πίσω έγκαιρα) . Μπορεί να ρίξει και στον Σούκου βέβαια!

(Αυτό το σημειώνω ότι δεν είναι τυχαίο που δολοφονήθηκε Ικαρίωνας και Σούκου) απανωτά μετά από όσα είχαν γίνει και πιστεύω ότι σε όλο αυτό έπαιξε και η Μελανία ρόλο αν ισχύουν τα σενάριά μας ότι είναι προς μαφία μεριά.

2) Σκέφτομαι και το σενάριο αντί για τύμβο προς τον Ικαρίωνα, ο Dume να ρίξει νεκροφάνεια στην Μελανία και να επιστρέψει, με την λογική ότι αν θυμάμαι καλά την ψήφισε χθες, μόνο και μόνο για να μας κάνει να πιστέψουμε ότι ΔΕΝ είναι ένοχος έτσι όπως το σκέφτομαι εγώ τουλάχιστον. Βέβαια θα το κάνει τόσο ξεκάρφωτα να μου πεις ; Ίσως αυτό που λέω τώρα να μην στέκει καν ! Όσο αυτό για τις κάρτες που είπα εγώ και η himela πιστεύω πως έχει ένα point βέβαια αυτό που λες ισχύει ότι θα το έκανε τόσο φανερά με τις ισχυρές καρτάρες που υποθέτουμε ότι είχε; Συμφωνώ με αυτήν την λογική.

Είπε πριν ο Χουακίν ότι κάθε φορά δεν είναι σίγουρο ότι θα βγάζουμε μαφιόζο κάτι με το οποίο συμφωνώ απόλυτα όπως και ότι όλες οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας. Βλέπω παράλληλα και από την άλλη για ένα λόγο να είναι διστακτική η Himela για την ενοχή της Melania και να είναι πιο σίγουρη για τον DumeNuke στον οποίο επιθυμεί και περισσότερο την τύμβο (και φυσικό)

Εγώ είμαι μπερδεμένη ως προς τι όντως τελικά συμφέρει περισσότερα από τα 2 να κάνουμε γιατί και η δική σου λογική Τάσο για τύμβο στην Μελανία με βρίσκει οκ αλλά και του Χουακίν και Himela επίσης είναι λογική! Αλλά θα ήθελα πρώτα να σχολιάσει ο Χουακίν τα δικά μου ενδεχόμενα σε περίπτωση τύμβου της μαφίας προς την Μελανία(εάν βέβαια γίνει κάτι τέτοιο) για να δω και αυτήν την πλευρά). !

Ντόιτς επειδή σκέφτηκα και εγώ το μέντιουμ να μας πει έμμεσα για τον ρόλο της Μελανίας (εφόσον είναι στο παιχνίδι) πόσες είναι οι πιθανότητες να το καταλάβει η μαφία και να το δολοφονήσει όμως ; :/: Βέβαια αυτό θα είναι τέρμα ξεκάρφωτο και πάλι, αλλά λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν ήταν τυχαία η δολοφονία Ικαρίωνα και Σούκου.

Παιδιά δεν ξέρω αυτά που λέω μπορεί να είναι βλκς αλλά αυτά σκέφτηκα τώρα και αυτά είπα!

Βέβαια θέλω να προσθέσω κάτι στον συλλογισμό που έκανα το πρωί που μου ήρθε τώρα λαμβάνοντας υπόψη το ενδεχόμενο το να είναι στάνταρ η μελανία μαφία. (τα παρακάτω σενάρια αν η μελενία έχει ρόλο ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΕΝΟ με την μαφία)

1ο :

Η μελανία είναι πόρνη. Το έχει καταλάβει η μαφία οπότε και δεν θα την βγάλει με τύμβο. Θα την επιστρέψει με νεκροφάνεια; λίγο ξεκάρφωτο ; Ή θα την θυσιάσει τώρα που είναι φάντασμα και την αφήσει όπως έχει, περιμένοντας από εμάς κάποια κίνηση μπερδεύοντας μας με το να μας κάνουν να αμφιβάλλουμε για την ενοχή της, με κάποιο τρόπο; Και αναφέρομαι σε αυτούς που ψήφισαν τσάρα ότι κάτι δεν μου πάει καλά με αυτούς υπό την έννοια ότι ήθελαν να την προστατέψουν ή και καλά τον θεωρούσαν πιο ύποπτο και ότι έπρεπε να βγει πρώτος.


Εάν η μελανία είναι πόρνη και δεν το έχει κτλβ η μαφία πχ και παιχτεί τύμβος προς εκείνην, δικό τους το κακό.

2ο:

Πόρνη είναι ο Ηλίας όπως έχουμε σκεφτεί πολλοί. Εάν η μαφία ξέρει ότι η μελανία δεν είναι μαφία αλλά ούτε έχει ρόλο συνασπισμένο με την μαφία, τότε θα θεωρήσει ότι είναι ΑΜ ή αθώα.

3ο :

Η μαφία δεν έχει κτλ ποιος είναι πόρνη(ηλίας ή μελανία πχ) οπότε δύσκολα και αυτή με την σειρά της να ρισκάρει πχ να ρίξει τύμβο προς μελανία και να χάσουνε άτομο της ομάδας τους .


Δεν αναφέρω την Μελανία ως ΔΑ γιατί ΔΑ καταλήξαμε ότι είναι ο Κούμφι.

Δεν αναφέρομαι στα υπόλοιπα παιδιά απλά κάνω τα σενάρια μου με βάση την βασική εξάδα ενόχων μου αλλά και την πιθανή. Ελπίζω μην μπερδεύω , αυτά που σκέφτομαι λέω :(
Σχωράτε με!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σοφία ωραία σκέψη. Και εγώ συμφωνώ ότι είναι ρίσκο να πέσει τυμβωρυχία στην Μελανία. Καλύτερα στον σίγουρο Dumenuke.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σοφία ωραία σκέψη. Και εγώ συμφωνώ ότι είναι ρίσκο να πέσει τυμβωρυχία στην Μελανία. Καλύτερα στον σίγουρο Dumenuke.

Ισχύει, αλλά αν υπάρχει πολίτης με κάρτα όνειρο είναι επίσης ένα βοηθητικό στοιχείο πέρα του μέντιουμ ώστε να μάθουμε και την ταυτότητα της Μελανίας ως φάντασμα. Να μου πεις γιατί να την σπαταλήσουμε την κάρτα εάν υπάρχει μέσα ο μέντιουμ αλλά και πώς θα ξέρουμε ότι υπάρχει ακόμα στο παιχνίδι. Βέβαια ίσως και να είναι ρίσκο στο εάν αυτός ο παίχτης με την κάρτα όνειρο το δηλώσει έμμεσα ότι η Μελανία είναι όντως μαφιόζα όπως είναι και του μέντιουμ.

Το να έχει κάποιος από την άλλη και κάρτα όνειρο και κάρτα τύμβου είναι δύσκολο έτσι; Σκέφτομαι αν από την μία αν ισχύει ότι η Μελανία είναι μαφιόζα και το πάρει ως απάντηση από τον χρησμό και είναι τυχερός και έχει κάρτα τύμβου απλά την πετάει εκτός και όλα καλά!

Προφανώς το λέω αυτό γιατί :
1) Η μελανία είναι μαφία : Οπότε θα θέλουν να την επιστρέψουν ώστε να την σώσουν.
2) Η μελανία είναι πόρνη (και το έχουν καταλάβει): Οπότε θα θέλουν να την επιστρέψουν.

Αλλά και να ισχύει, δε θα είναι ξεκάρφωμα αν την επιστρέψουν με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο;
Ή θα την θυσιάσουν και χάσουν απλά ένα ακόμα μέλος τους ;

Το να δολοφονήσουν είτε αυτόν που έριξε τύμβο στην μελανία (έχοντας μάθει από τον χρησμό σίγουρα τον ρόλο της), είτε αυτόν που έστω είχε κάρτα όνειρο και λέει έμμεσα "παιδιά ναι η Μελανία είναι μαφιόζα πχ ή πόρνη" είναι επίσης ενδεχόμενα. Ξεκάρφωτα ναι μεν, αλλά μην ξεχνάμε ότι η δολοφονία Ικαρίωνα και Σούκου μάλλον δεν είναι τυχαία! Είναι ρίσκο αλλά θα έχουμε -2 ακόμα εκτός από την μαφία εάν είμαστε τυχεροί και πάρουμε 2 τύμβους (δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται αυτό).

Αλλά προφανώς για να γίνει αυτό απαιτεί και λίγο τύχη και συντονισμό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Νομίζω δε χρειάζεται να ασχοληθούμε τόσο πολύ με την Μελανία. Και πολίτης να ειναι, δε θα μάθουμε τίποτα παραπάνω για τη μαφία με την αποκάλυψη αυτού. Εγώ λέω να συνεχίσουμε με τον σίγουρο Τσάρα τη Δευτέρα, και από Τρίτη το ξανασυζητάμε.

Αν κάποιος πολίτης έχει όνειρο υπάρχουν πολύ πιο σκιώδες παίκτες να την παίξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Νομίζω δε χρειάζεται να ασχοληθούμε τόσο πολύ με την Μελανία. Και πολίτης να ειναι, δε θα μάθουμε τίποτα παραπάνω για τη μαφία με την αποκάλυψη αυτού. Εγώ λέω να συνεχίσουμε με τον σίγουρο Τσάρα τη Δευτέρα, και από Τρίτη το ξανασυζητάμε.

Αν κάποιος πολίτης έχει όνειρο υπάρχουν πολύ πιο σκιώδες παίκτες να την παίξει.


Έχεις δίκιο :ok:, ελπίζω να βγάλουμε τον Dume εκτός, πέρα από τον Τσάρα την Δευτέρα που ελπίζω να μην τον ξαναφέρουν πίσω!

Απλά έθεσα τον προβληματισμό μου σχετικά με την Μελανία σε περίπτωση που ... !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Να σας ενημερώσω ότι ο καιρός ήταν καλούτσικος και άραζα παραλιάρα μέχρι τώρα και σας γύρισα ανανεωμένος. Θα σοβαρευτείτε να βγάλουμε και κανένα μαφιόζο ή σας έφτασε ο Σαμ κι ο Ντιουμ; :hmm:

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα τώρα αρχιζουμε να καταλαβαίνουν οι superwow-γαμαω και δέρνω παίκτες του Παλέρμο ότι ίσως να μην έχουν πεσει και τόσο μέσα

Μη το κουράζουμε παιδιά ή 6αδα ( ΔΑ και 5 μαφιόζοι) έχει δωθεί και μαλιστα από μαφιοζο. Για την πόρνη δεν έχω και εγώ κάποια ιδεα αλλά δε χρειάζεται ακομα να αποκαλυφθεί αφού την Τετάρτη οι κακοί θα εχουν πλεονεκτημα

Τέλος δε ξεχνάμε τον ΔΑΙΜΟΝΙΟ (ύστερα από υπόδειξη του οφείλω να ομολογήσω ότι δεν είναι ύπουλος) tsara τον οποίο και ψηφιζω ΜΗΝ ΞΕΧΝΆΜΕ ΤΑ ΣΗΜΑΤΑ

Kομφάρα παιχταρά μου, μπορεί να σε λένε ΔΑ και να με κατηγορείς, αλλά μόνο εσύ έχεις μυαλό εδώ μέσα. Δείξε τους πώς να βγάλουν μαφία, γιατί δεν τους κόβει!

Χθες είχα αναφέρει για Wild_Boy και γιατί πιστεύω ότι είναι μαφιόζος.
Έκατσα και έψαξα όλα τα ποστ του και πρόσεξα τα εξής:

  • #93: Λέει ότι είναι περίεργος ο Κόμφι που είπε ότι ο Τάσος είναι ΑΜ αλλά περίεργος και ο Τάσος.
  • Καταλαβαίνει γιατί ο Ικαρίονας ψήφισε ΚόμφιΛέει ότι το Εμιλούκο Αθωώνει πολλούςΤον προβληματίζει η απουσία του ΗλίαΠιστεύει ότι είναι πιο περίεργη-ύποπτη από όλους η μπλου που μίλησε για συγκατοίκους<Επίσης φοβάται να μπει σε διαμάχη με Ικαρίωνα και το τονίζει και στο επόμενο ποστ>
  • #120: Ρωτάει τον DumeNuke(λογικά μαφ) προς τι η εμμονή για το ότι χρειάζονται πληροφορίες (δεν υπονοεί πουθενά ότι ο Dume είναι ένοχος)
  • #152: Υποστηρίζει ότι είναι περίεργοι όσοι μιλάνε για αθώους και ειδικά "σίγουρους" αθώους
  • #304: Μιλάει με τσαρατσάφ αλλά ούτε αυτόν τον κατηγορεί για ενοχή
  • #316: Λέει ότι είναι ύποπτος ο τρόπος παιχνιδιού αυτών που είναι σίγουροι για κάτι
  • #377: (Εδώ είχαμε ισοψηφία Τζόνι-Ντόιτς στο 5-5 και ο Σαμαελ δεν είχε ανέβει) Λέει ότι πιθανότατα αθώοι και οι 2 και κρύβονται μαφιόζοι στις ψήφους αυτών. (Ψηφίζει Εμιλούκο)
  • #399: (Εδώ είχε πέσει 4η σε Σαμαελ από εμένα) Λέει ότι βρίσκει ενδιαφέρον το ότι αυτοί που συμμετείχαν στο αντίστοιχο χθεσινό κύμα προς Σπυράκο είναι διαφορετικοί από αυτους που πάνε τώρα Σαμαελ(Σαν να λέει ότι ανήκουν σε διαφορετικά στρατόπεδα)

Τα συμπεράσματα που βγάζω είναι ότι σε όλο το παιχνίδι δεν έχει κατηγορήσει κανέναν στοχευμένα και με επιχείρημα, πετάει συνεχώς γενικόλογα και θεωρεί τα πάντα περίεργα και ύποπτα. Επίσης φαινόταν να γνωρίζει για την Αθωώτητα Τζόνι-Ντόιτς και από αυτούς που τους ψήφισαν διάλεξε να ψηφίσει το Εμιλούκο που δεν την έχω στους ενόχους. Όποτε συνομίλησε με Ντουμ-Τσάρα δεν τους κατηγόρησε, ούτε καν τους θεώρησε ύποπτους-περίεργους (όπως του φαινόντουσαν όλα τα άλλα που λέγανε αυτοί που τώρα θεωρούμε όλοι αθώους). Με τον Ικαρίωνα τόνισε 2 φορές ότι δεν θέλει να μπει σε διαμάχη.

Μου ταιριάζει απόλυτα το να είναι μαφιόζος, αν δεν είναι (που δίνω ελάχιστες πιθανότητες) τότε πραγματικά δεν έχει δώσει λόγο να τον κρατήσουμε μέσα και το γεγονός ότι έχει δώσει τόσους λόγους για να κατηγορηθεί και δεν το έχουν κάνει οι μαφιόζοι (Αν ήταν αθώος δεν θα μπορούσε κανένας να τους κατηγορήσει γιατί τον υποψιάστηκαν για μαφιόζο) με κάνει ακόμα πιο σίγουρο.

Στο άλλο θέμα:
Αν εμείς βρίσκουμε και βγάζουμε μαφιόζους και μετά παίζουν τον εξόντια και δεν ξέρω γω τι και νικάνε ενώ είμαστε διπλάσιοι τότε ας το πάρουν.
Εγώ προτείνω όποιος τύχει τυμβωρυχία να την παίξει σε Μελάνια για να δούμε αν όντως έκανε απέλπιδα προσπάθεια να μας ανοίξει τα μάτια. Το ότι πιστεύουμε ότι ο DumeNuke είχε καλύτερες κάρτες και δεν τις έπαιξε γιατί δεν περίμενε να πεθάνει από μάγισσα και γιαυτό θέλουμε να την ρίξουμε σε αυτόν είναι λάθος. 1ον έχουμε τον Dume για σίγουρο μαφιόζο. 2ον, η Μελάνια ακόμα και αν είχε τις καρτάρες πείτε μου τι ακριβώς θα μπορούσε να κάνει και να μην καρφωθεί τέρμα ότι είναι μαφιόζα. Και να δείξει η τυμβωρυχία ότι ήταν μαφιόζα είναι μια χαρά βολικότατο για μας.

Ψηφίζω tsarachaf ως πρώτη προτεραιότητα.

Εσύ λες βλακείες και θες να μπερδέψεις τους πολίτες, πρέπει να φύγεις χθες! Δε πείθομαι εγώ που πήγε η γιατρέσσα και σ' έβγαλε συγκάτοικο...

Ισχύει, αλλά αν υπάρχει πολίτης με κάρτα όνειρο είναι επίσης ένα βοηθητικό στοιχείο πέρα του μέντιουμ ώστε να μάθουμε και την ταυτότητα της Μελανίας ως φάντασμα. Να μου πεις γιατί να την σπαταλήσουμε την κάρτα εάν υπάρχει μέσα ο μέντιουμ αλλά και πώς θα ξέρουμε ότι υπάρχει ακόμα στο παιχνίδι. Βέβαια ίσως και να είναι ρίσκο στο εάν αυτός ο παίχτης με την κάρτα όνειρο το δηλώσει έμμεσα ότι η Μελανία είναι όντως μαφιόζα όπως είναι και του μέντιουμ.

Το να έχει κάποιος από την άλλη και κάρτα όνειρο και κάρτα τύμβου είναι δύσκολο έτσι; Σκέφτομαι αν από την μία αν ισχύει ότι η Μελανία είναι μαφιόζα και το πάρει ως απάντηση από τον χρησμό και είναι τυχερός και έχει κάρτα τύμβου απλά την πετάει εκτός και όλα καλά!

Προφανώς το λέω αυτό γιατί :
1) Η μελανία είναι μαφία : Οπότε θα θέλουν να την επιστρέψουν ώστε να την σώσουν.
2) Η μελανία είναι πόρνη (και το έχουν καταλάβει): Οπότε θα θέλουν να την επιστρέψουν.

Αλλά και να ισχύει, δε θα είναι ξεκάρφωμα αν την επιστρέψουν με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο;
Ή θα την θυσιάσουν και χάσουν απλά ένα ακόμα μέλος τους ;

Το να δολοφονήσουν είτε αυτόν που έριξε τύμβο στην μελανία (έχοντας μάθει από τον χρησμό σίγουρα τον ρόλο της), είτε αυτόν που έστω είχε κάρτα όνειρο και λέει έμμεσα "παιδιά ναι η Μελανία είναι μαφιόζα πχ ή πόρνη" είναι επίσης ενδεχόμενα. Ξεκάρφωτα ναι μεν, αλλά μην ξεχνάμε ότι η δολοφονία Ικαρίωνα και Σούκου μάλλον δεν είναι τυχαία! Είναι ρίσκο αλλά θα έχουμε -2 ακόμα εκτός από την μαφία εάν είμαστε τυχεροί και πάρουμε 2 τύμβους (δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται αυτό).

Αλλά προφανώς για να γίνει αυτό απαιτεί και λίγο τύχη και συντονισμό!

Εσύ τώρα τι πας να κάνεις; Να μπερδέψεις κανέναν δόλιο να ξοδέψει όνειρο στα φαντάσματα, αντί να ψάξει να βρει κανένα μαφιόζο; Τί ύπουλο παιχνίδι παίζεις;; :worry:

Επίσης τον tsarachaf(είναι χου όχι τσου, γαμώ το κέρατό μου), τον θέλετε μέσα να σας σώσει. Άντε μπράβο. Οι περισσότεροι το ξέρουν αλλά ντρέπονται να σας το πουν γιατί θα τους πείτε μαφιόζους.

Κι επειδή είμαι καλό παιδί, θα σας πω να θυμηθείτε την συμβουλή μου για τις κάρτες, πριν σας πιάσουν στον ύπνο οι μαφιόζοι. Τις ΑΠ προσέξτε μόνο, γιατί στάνταρ κρατάνε ακυρώσεις, αλλιώς δε θα μ' αφήνανε να βγάλω έξω το Ριρίκι(το μοναδικό μου λάθος στο παιχνίδι και με σταυρώνετε γι' αυτό).

Αυτά είχα να σας πω για σήμερα. Τα υπόλοιπα αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξαναλέω, η μαφία πρέπει να σπάει πολύ πλάκα στο σκαιπ της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Τσάρα αρχικά σας έχουμε βρει, έχετε αποκαλυφθεί αν όχι όλοι οι περισσότεροι, δεύτερον αν αυτό πιστεύεις δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Jonny το μόνο σίγουρο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top