Anime: Τι ακριβώς είναι;

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
παλι καλα που ειστε και εσεις εδω....δεν μ'αρεσουν ολα αυτα αλλα ηθελα να μαθω τι ειναι τι...γιατι ακουω καποιους να μιλανε για αυτα και δεν καταλαβαινα τιποτα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για να μη σου αρεσουν ομως και να εισαι σιγουρη οτι οντως δε σου αρεσουν, καλό ειναι πρωτα να μαθεις τι ειναι, να τα καταλαβεις, να δεις και 5-6 , ωστε να εχεις πιο πληρη αποψη :) Οτι αποριες εχεις παντως εδω ειμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Για να μη σου αρεσουν ομως και να εισαι σιγουρη οτι οντως δε σου αρεσουν, καλό ειναι πρωτα να μαθεις τι ειναι, να τα καταλαβεις, να δεις και 5-6 , ωστε να εχεις πιο πληρη αποψη :) Οτι αποριες εχεις παντως εδω ειμαστε :)


ναι εχεις απολυτο δικιο σε αυτο....και πραγματικα θέλω να μάθω τι ειναι...απλά ίσως υποσηνειδητα να τα εχω απορριψει λόγω του οτι όλοι μιλούν για αυτα...

βασικά όταν ήμουν μικρη εβλεπα ενα γιαπωνεζικο...και δεν θυμαμαι πως το λεγανε...θυμαμαι μονο οτι ο τυπακος ετρωγε χιλιάααδες πιάτα μακαρόνια...:clapup::hmm::D:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Τον kabamaru λες, σταθερη αξια με τις μακαροναδες :P

Να προτεινω καποια ανιμε (σειρες) που είδα προσφατα:
Ergo Proxy
Monster
Neon Genesis Evangelion

Και τα τρια αριστουργηματα...

Παντως Μαρω δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρεις κατι που να ταιριαζει στα γουστα σου καθως το γιαπωνεζικο animation aka anime εχει απιστευτα μεγαλη ποικιλια θεματων με τα οποια ασχολειται. Απο χαζοχαρουμενα μεχρι βαθια φιλοσοφικου και ψυχολογικου περιεχομενου οπως αυτα που προτεινα σ' αυτο το ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μη το κάνεις απο αντιδραση. Συνηθως οταν ολοι μιλανε καλα για κατι, κατι θα του βρισκουν :)

Αυτο που εβλεπες μικρή ήταν το Igano Kabamaru . Δες μικρη περιγραφη εδω και στα ελληνικά εδω

(συμπτωματικά αυτο δε το ειδα ποτέ αν και διασημο στην ελλαδα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
ναι λογικά αυτόν λέω γιατί κάτι μου λέει το όνομα...:)
αυτό το anime μου άρεσε πραγματικά...τότε...τώρα δεν ξέρω...θα δείξει...:D

και όλα αυτά που μπορώ να τα δω?στο youtube?:whistle:

Απάντηση στον Lorien: Δεν θα διαφωνήσω...κάποιοι πραγματικά ενδιαφέρονται για τα anime, απλά κάποιοι μπορει να ασχολούνται έτσι απλά λόγω μόδας...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ε αυτους που το κανουν λογω μοδας, αστους. (αν και δεν εχω συναντησει καποιον, ολο ατομα που πραγματικα τους αρεσουν εχω συναντω).

Μπορεις να βρεις anime στο ίντερνετ και youtube και με ολους τους αλλους τροπους που υπαρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
οκ...θα δω κανένα και αμα εχω καμια απορια...αν ειναι θα στειλω...:D

ευχαριστω πολυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επειδη μπορει να τα παρεις και με στραβο ματι αν δεις κατι που δε σου ταιριαζει λογω ενδιαφεροντων, σκεψου τι γενικα σου αρεσει (σαν ειδος) και σιγουρα υπαρχει αντιστοιχη σειρα σε άνιμε (άλλες καλες άλλες κακες). Προτεινω πχ οποιαδηποτε απο τη λιστα που εχα βαλει πιο πριν, αλλά αναλογα με το ειδος που αρεσει στον καθενα, καποιες δεν ειναι για ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
κοιτα...δεν μου αρεσουν τα εξωπραγματικά, που δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα...αν και μπορει καποια εξωπραγματικα να εχουν φτιαχτει ομορφα και να εχουν καλο σεναριο και να μου αρεσουν...
αλλιως δεν μου αρεσουν τα τερατα και τετοιες βλακειουλες...:)
τι εχετε να μου προτεινετε?:confused::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θα προτιμουσες δλδ κατι οχι φαντασιας ; Συμπεριλαμβανεις και την επιστημονικη φαντασια ; (μελλον, μηχανες,ρομποτ, διαστημα , κλπ) ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
κοιτα...δεν μου αρεσουν τα εξωπραγματικά, που δεν εχουν καμια σχεση με την πραγματικοτητα...αν και μπορει καποια εξωπραγματικα να εχουν φτιαχτει ομορφα και να εχουν καλο σεναριο και να μου αρεσουν...
αλλιως δεν μου αρεσουν τα τερατα και τετοιες βλακειουλες...:)
τι εχετε να μου προτεινετε?:confused::whistle:
Genshiken, που να πάρει και να σηκώσει!
Είναι ένα anime-series (έχει γίνει μεταφορά του ομώνυμου manga στην τηλεόραση) που περιγράφει τη ζωή κάποιων φοιτητών που τυχαίνει να είναι και otaku (anime & manga fans). Είναι ό,τι πρέπει για να εισαχθεί κανείς στη φιλοσοφία του anime....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
εεε αφου θα παρει και θα το σηκώσει τοτε ναι!!! :D
ευχαριστω για την ενημερωση!!!καλη χρονια ευχομαι με πολλες δημιουργιες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μια απίστευτη ταινία anime μικρού μήκους που ανακάλυψα, και βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα είναι το cat soup. Μέσα από μια σουρρεαλιστική ιστορία με συνεχείς συμβολισμούς, αναδεικνύει την κατάρρευση, τον ανθρώπινο αμοραλισμό που σημαδεύει μια ακραία κατάσταση επιβίωσης, αλλά και την ελπίδα της αναδημιουργίας και της αποκατάστασης των φθορών.

Το συγκεκριμένο anime μπορείτε να το δείτε στο youtube, χωρίζεται σε 3 μέρη, διάρκειας ~10 λεπτών το καθένα:





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top