Δίπλωμα οδήγησης

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ξέρεις να οδηγείς; με ρωτάει ο "δάσκαλος" στο πρώτο μας ραντεβού κάπου στην στουρνάρη πριν....22 χρόνια!!!
Από τα 10 νοερά κι από τα 15 κανονικά, του απαντάω με θράσος!!!:pfff:

Ε, τότε πήγαινε με μιά βόλτα...πιάσε την πατησίων δεξιά, ανέβα την αλεξάνδρας κι επιστρέφουμε από σοφίας- κολωνάκι, να σε δω τι ψάρια πιάνεις!!! Ανοίγει και μιά εφημερίδα και με...ξεχνάει εντελώς!

Το θέμα ήταν ότι δεν κατάφερνε να...εστιάσει στα άρθρα επειδή έπαιρνα τις στροφές σαν σε γαλλική ταινία καταδίωξης!!!:D
Τις επόμενες μέρες κάναμε τα ελάχιστα-υποχρεωτικά μαθήματα, δηλαδή καθόταν δίπλα, άνοιγε την εφημερίδα και ...προσπαθούσε να διαβάσει..!
Η μόνη συμβουλή που μου έδωσε και τήρησα φυσικά, ήταν πως αν δεν στρίβω έτσι με τους εξεταστές στά πίσω καθίσματα, για θα κοπανάνε τα κεφάλια τους στα τζάμια, το δίπλωμα το είχαμε σίγουρο!

Αχ οι.....εξεταστές!!!! Απερίγραπτοι τύποι του υπουργείου συγκοινωνιών, με τόση σχέση του αντικειμένου όση εγώ με ...χιπ χοπ μουσική!:whistle:

Κλείνοντας την "συμμετοχή" μου στο θέμα, ήθελα να πω τούτο...
Το αυτοκίνητο, το μαθαίνεις τόσο καλά, όσο το αγαπάς, με ότι αυτό συνεπάγεται!
Όλοι μας όμως, λάτρεις και μη, στο τιμόνι επιβάλλεται να γνωρίζουμε πέρα από τα βασικά για την λειτουργία του και την οδηγική συμπεριφορά μας, κάτι πολύ σημαντικό....

Ότι η υπερεκτίμηση ή υποτίμηση καταστάσεων όταν οδηγούμε, μπορεί να οδηγήσει μέχρι σε αφαίρεση ζωής....επομένως η λέξη "εκτιμώ" για εμένα τουλάχιστον, ορίζει και τον σωστό-ικανό οδηγό!

Καλές διαδρομές :vroum:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πολυ σωστα. Και ποτε μην πειτε "τωρα ξερω", γιατι τότε ειναι που θα την πατησετε!
Οδηγαμε με πληρη συγκεντρωση και χωρις αποσπαση προσοχης! Ο χρονος που χρειαζεται για να γινει ατυχημα ειναι δευτερολεπτα μετρημενα στα δακτυλα του ενος χεριου!
Σεβαστειτε τους αλλους οσο μπορειτε, κι ας μη σας σεβονται εκεινοι ! (τουλαχιστον να χετε καθαρη συνειδηση και να μη μπορει να σας ζητησει και το λογο κανενας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και μην κορνάρετε στους Νιούμπιδες χωρίς λόγο, σκεφτείτε ότι κάποτε(ς) ήσαστε κι εσείς. :P


Το "Ν" είναι για να βοηθάμε :) όχι για να κορνάρουμε και να προσπερνάμε από τα δεξιά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ακριβως! Και οσοι ειστε νεοι, οπως ειπα και πιο πισω, επειδη σιγουρα θα πετυχετε πολλους να κορναρουν κλπ, γραφτε τους κανονικα και μην αγχωνεστε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ακριβως! Και οσοι ειστε νεοι, οπως ειπα και πιο πισω, επειδη σιγουρα θα πετυχετε πολλους να κορναρουν κλπ, γραφτε τους κανονικα και μην αγχωνεστε!
Θα αναφέρω χαρακτηριστικά το ότι ήμουν σε έναν παράδρομο που 'χα STOP και έβγαινε σε μία κεντρική αρτυρία που τρέχουν (εκτός κι αν τους πιάσει φανάρι). Κι επειδή έτυχε κι έπεσα σε... convoy αυτοκινήτων :P έπρεπε να περιμένω αρκετή ώρα.

Ε, η μανδάμ εκεί πίσω ήταν ανυπόμονη, είδε και το "Ν" κι άρχισε να κορνάρει. Δεν ξέρω αν είδε το φορτηγό που ερχόταν, πάντως εγώ επειδή το 'δα απλά την έγραψα κανονικότατα.

Όταν έχετε STOP γενικά ποτέ-ποτέ-ποτέ να μην δίνετε σημασία σε κορναρίσματα των αποπίσω. Βλέπουμε καλά αν έρχεται κανείς και μετά φεύγουμε. Και αν δεν βιάζεστε, στα στενά μην τρέχετε στις διασταυρώσεις που έχετε προτεραιότητα γιατί υπάρχουν διάφοροι που τρέχουν με 50 στα στενά. :vroum:

Και σε δρόμους με πολλαπλές λωρίδες, αν είστε στην δεξιά λωρίδα, don't give a #$%! :Ρ στα κορναρίσματα άλλων. Όποιος δεν γουστάρει περνάει στην αριστερή λωρίδα και σας προσπερνά. Κι εγώ προσπαθώ να είμαι στην δεξιά λωρίδα σε δρόμους όπως η Μεσογείων για τέτοιους λόγους. [εκ προκειμένω στην μεσαία, γιατί η δεξιά είναι για λεωφορεία :Ρ]

Το δικό μου μεγάλο "πρόβλημα" είναι κυρίως η αλλαγή λωρίδας. Αφενός πρέπει να έχω το νου μου στους πλαϊνούς καθρέφτες, να μην έχω αμάξι δίπλα μου, να μην έρχεται μηχανάκι (αυτά ΔΕΝ σταματάνε) κι αφετέρου να κοιτάω και μπροστά μου. :Ρ Δεν ξέρω αν έχετε κι άλλοι νιούμπιδες αυτή τη δυσκολία, πάντως προσοχή στην αλλαγή λωρίδας γενικότερα. Και θυμηθείτε, πληρώνει αυτός που αλλάζει λωρίδα. :P


Το δύσκολο στην οδήγηση δεν είναι να μάθεις να μην κάνεις λάθη (που άλλωστε κανείς δεν είναι αλάθανστος) αλλά να μάθεις να προβλέπεις την μ@λ@κία του αλλουνού. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Το δικό μου μεγάλο "πρόβλημα" είναι κυρίως η αλλαγή λωρίδας. Αφενός πρέπει να έχω το νου μου στους πλαϊνούς καθρέφτες, να μην έχω αμάξι δίπλα μου, να μην έρχεται μηχανάκι (αυτά ΔΕΝ σταματάνε) κι αφετέρου να κοιτάω και μπροστά μου. :Ρ Δεν ξέρω αν έχετε κι άλλοι νιούμπιδες αυτή τη δυσκολία, πάντως προσοχή στην αλλαγή λωρίδας γενικότερα. Και θυμηθείτε, πληρώνει αυτός που αλλάζει λωρίδα. :P
NoΜίζω ότι είναι των περισσότερων νέων οδηγών :). Για κανά εξάμηνο "εντατικής" οδήγησης ένιωθα καλά μόνο αν ήξερα a priori όλη τη διαδρομή που ήθελα να κάνω ώστε να πιάνω τη "σωστή" λωρίδα από Km μακρυά (συγγνώμη οδηγοί που "πέσατε" πάνω μου στο πρώτο εξάμηνο οδήγησης μου στην Β.Σοφίας και θέλατε να πάτε προς σύνταγμα :redface:) γιατί το να αλλάξω λωρίδα ήταν... the worst thing that could happen to me :redface:. Aπό ότι έχω ακούσει/συζητήσει με φίλους δεν ήμουν η μοναδική πάντως. Φαντάζομαι [προσπαθώντας να ανακαλέσω στη μνήμη πότε σταμάτησα να το νιώθω αυτό] ότι η άνεση σε αυτό έρχεται με τον καιρό, όταν η οδήγηση δεν είναι "σκέφτομαι 87 πράγματα για να μην κάνω μλκ/σκέφτομαι να πατήσω το συμπλέκτη/σκέφτομαι ή βλέπω τις στροφές για να αλλάξω ταχύτητα κοκ", αλλά αφού το "πάω με το αμάξι κάπου" γίνεται απλώς "οδηγώ":)


Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος:
Το δύσκολο στην οδήγηση δεν είναι να μάθεις να μην κάνεις λάθη (που άλλωστε κανείς δεν είναι αλάθανστος) αλλά να μάθεις να προβλέπεις την μ@λ@κία του αλλουνού. :P
Don't laugh @it. :P
Eίναι από τις μεγαλύτερες αλήθειες πάνω στο θέμα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θυμαμαι να ενιωσα αγχος ιδιαιτερο με την αλλαγη λωριδας στα ξεκινηματα μου...περισσοτερο με τα μηχανακια, το παρκαρισμα-δε-θα-κανω-2-λεπτα-παραπανω-γιατι-ο-απο-πισω-εχει-ραντεβου-με-τον-πρωθυπουργο, και τους αγνωστους δρομους (που δεν ηξερα τις παγιδες τους και τις σημανσεις).

Τι σας ανησυχει κυριως στην αλλαγη λωριδας ; ...ας πουμε εκτος απο τα μηχανακια που ειναι καπως οικουμενικο. Μηπως αλλαζετε αργοπορημενα και αρα πρεπει να γινει γρηγορα ; Γιατι ειναι συχνο αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Προσωπικά δεν θυμαμαι να ενιωσα αγχος ιδιαιτερο με την αλλαγη λωριδας στα ξεκινηματα μου...περισσοτερο με τα μηχανακια, το παρκαρισμα-δε-θα-κανω-2-λεπτα-παραπανω-γιατι-ο-απο-πισω-εχει-ραντεβου-με-τον-πρωθυπουργο, και τους αγνωστους δρομους (που δεν ηξερα τις παγιδες τους και τις σημανσεις).
:D:D:D:D

Χαχαχαχα... ένα καλό του να μαθαίνεις να παρκάρεις στους Ζωγράφου. Αντιλαμβάνεσαι ότι εκτός κι αν ο πίσω ... πεθαίνει τον γράφεις, γιατί με την έλλειψη θέσεων που υπάρχει ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να την αφήσεις τη θέση, ακόμα κι αν χρειαστείς 09347871563981942874 μανούβρες για να χωρέσεις :P
Τι σας ανησυχει κυριως στην αλλαγη λωριδας ; ...ας πουμε εκτος απο τα μηχανακια που ειναι καπως οικουμενικο. Μηπως αλλαζετε αργοπορημενα και αρα πρεπει να γινει γρηγορα ; Γιατι ειναι συχνο αυτο!
κρίνοντας από τον εαυτό μου [και αρκετούς φίλους-ες] δεν ήταν ότι πράγματι ήταν της τελευταίας στιγμής η αλλαγή. Το σύνηθες πρόβλημα είναι ο φόβος της λάθος εκτίμησης της ταχύτητας του πίσω [i guess εκπαιδευσαι με τον καιρό(!)] και το να συνηθίσεις να βλέπεις "σωστά" το που βρίσκεται ο άλλος. Για μένα τουλ, ο της διπλανής λωρίδας έπρεπε να είναι πραγματικά ΠΟΛΥΥΥ μακρυά για να επιχειρήσω αλλαγές στις αρχές [δλδ, στην περίπτωση του κέντρου της Αθήνας...σχεδόν ποτέ :P]

Άσε που νομίζω ότι και αυτό εντάσσεται στα πλαίσια του "κοιτάω τους καθρέφτες" συνειδητά. Θυμάμαι στις αρχές που κυκλοφορούσα πολύ με μια φίλη που οδηγούσε 4 χρόνια περισσότερα από μένα που μου έλεγε ότι "κοιτάω τους καθρέφτες αλλά δεν τους κοιτάζω" και δεν μπορούσα να καταλάβω τι εννοεί, γιατί για μένα (τότε) ήταν 1. κοιτάω τον κεντρικό 2. κοιτάζω δεξιά 3. κοιτάζω αριστερά κοκ με...συνειδητό τρόπο. Χρειάστηκε να περάσει κάποιος καιρός για να μπορέσς να κάνω αυτό που έκανε αυτή [και μυριάδες άλλοι οδηγοί δλδ :P] να τα κάνω όλα αυτά χωρίς να το...βάζω στο πρόγραμμα ότι πρέπει να το κάνω.

Προσωπικά ο μεγαλύτερος κίνδυνος θεωρώ ότι είναι τα μηχανάκια, ειδικά όταν "χώνονται" στις νεκρές γωνίες και πραγματικά εμφανίζονται από το πουθενά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
τον γράφεις, γιατί με την έλλειψη θέσεων που υπάρχει ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ να την αφήσεις τη θέση, ακόμα κι αν χρειαστείς 09347871563981942874 μανούβρες για να χωρέσεις :P

:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
γέλα εσύ γέλα :P, αλλά έλα να βρεις πάρκινγκ εδώ που μένω εγώ πριν τις 8 το πρωί ή μετά τις 6 το απογεύμα [εδώ==σε ένα κύκλο ακτίνας km με ανηφοροκατηφόρες ... τρομακτικής κλίσης :P] και τα ξαναλέμε! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλα που μενεις ; σε πιστα μοτο-κρος ; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
πως φαίνεται ότι δεν έχεις περπατήσει ποτέ στους ζωγραφιώτικους δρόμους δεξιά από τις πολυτεχνειούπολη/πανεπιστημιούπολη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
A εχω παει! Καταλαβα που λες περιπου. βεβαια εγω δεν συχναζω εκει, μια περιοδο μονο πηγαινα με το αυτοκινητο βραδυ μεσα στην πανεπιστημιουπολη για μεταμεσονυκτια οργια, οποτε οκ, εχω μια ιδεα, αλλά ναι, δεν εχω περπατησει και κυκλοφορησει στα γυρω δρομακια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αφού λύσαμε το θέμα με την αλλαγή λωρίδας...
Oh my God...κι εγώ το είχα έντονα αυτό στην αρχή :P

Για το παρκάρισμα μην αγχώνεστε και τα χάνεται...
Προσωπικά όπως περιμένω εγώ τους άλλους να παρκάρουν έτσι απαιτώ κι εγώ να με περιμένουν...
Ευτυχώς βέβαια δεν έχω καμία τραγική εμπειρία να μου κορνάρουν...:P
Αλλά χαλαρά πάντα...
Για τους νέους το παρκάρισμα είναι ένα θεματάκι (χμμμ...ακόμα και για εμένα μερικές φορές...που είμαι σίγουρη ότι στάνταρ ο από πίσω μου θα έχει πει...γυναίκα...100 μανούβρες να παρκάρει κλασσικά :P)....
Επίσης κάτι άλλο που εγώ κάνω όταν υπάρχει κόσμος να με περιμένει το χώνω πρόχειρα για να περάσουν και μετά το φτιάχνω με το πάσο μου ;)

Τα κορναρίσματα να τα αγνοείται...δύσκολο στην αρχή αλλά με τον καιρό *^*)*%$^*...Στην τελική όλοι βιαζόμαστε, δεν καθυστερούμε γιατί δεν έχουμε κάτι καλύτερο να κάνουμε....Επίσης μην δίνεται σημασία όταν κορνάρουν στα φανάρια (πόσο μου την σπάει η κόρνα πριν ακόμα ανάψει το πράσινο..ίλεος!!)... Γενικά μην αφήνεται να σας επηρεάσει οτιδήποτε!

Επίσης προσοχή στα σταματημένα αυτοκίνητα...και ειδικά στους ταξιτζήδες (δεν έχω κανένα πρόβλημα με το επάγγελμα) αλλά πόσες φορές μου έχει τύχει να σταματάει ξαφνικά για να πάρει κόσμο ή να ξεκινάει χωρίς φλας την ώρα που περνάω εγώ... Επίσης δεν ανάβουν όλοι φλας κι εκεί πρέπει να έχεις μαντικές ικανότητες....:P

Στην αρχή υπάρχει πάντα δυσκολία συγχρονισμού με τους καθρέφτες...
Και γενικά δηλαδή... Θυμάμαι χαρακτηριστικά να κάνω ένα ένα τα βήματα...
Γι' αυτό πρακτική συνέχεια μέχρι να γίνει η κάθε κίνηση αυτόματη...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
γέλα εσύ γέλα :P, αλλά έλα να βρεις πάρκινγκ εδώ που μένω εγώ πριν τις 8 το πρωί ή μετά τις 6 το απογεύμα [εδώ==σε ένα κύκλο ακτίνας km με ανηφοροκατηφόρες ... τρομακτικής κλίσης :P] και τα ξαναλέμε! :P:P:P

Πειραιά έχεις έρθει ποτέ; Γιατί τολμώ να πω ότι είμαστε κάπως (ε δεν γίνεται πολύ και να θες :P) χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτό με τους καθρέφτες είναι ένα θέμα... Ειδικά με τον δεξιό, δεν μπορώ ποτέ να καταλάβω πού είναι ο άλλος που έρχεται από πίσω και δεξιά μου, οπότε αρκετές φορές γυρίζω και ρίχνω και μια ματιά πίσω όταν είναι να αλλάξω λωρίδα, just in case :X

Βασικά εγώ έχω πρόβλημα με τις ανηφόρες. Παρότι έδωσα εξετάσεις στις απίστευτες ανηφοροκατηφόρες της Πεντέλης και ενώ έριχνε χιονόνερο :S, με έχουν πείσει πως η Κατεχάκη είναι ένας δρόμος τον οποίο θα έκανα καλά να αποφεύγω, λόγω της μεγάλης κλίσης που έχει και της κίνησης που μαζεύει. (κοινώς, μπορεί να βρεθώ σταματημένη στα μισά ή ακόμα χειρότερα ...πιο πάνω, και να φάω φρίκη! :worry:)
Έτσι δεν έχω πάει ποτέ από εκεί και πάντα πήγαινα από μέσα από το Ψυχικό, για να βρεθώ Ζωγράφου- ενώ θα μπορούσα να πάρω Κηφισίας και μετά Κατεχάκη και να φτάνω στον μισό χρόνο... Έχω πάθει φοβία, γιατί σκέφτομαι πως θα μου φύγει το αυτοκίνητο προς τα πίσω- ενώ αυτό είναι κάτι που ναι μεν μπορεί να συμβεί, μα αν χρησιμοποιήσω το χειρόφρενο (το οποίο ανέκαθεν ήταν το φορτε μ, αλλά έχω να το "χρησιμοποιήσω" από τότε π έδωσα εξετάσεις!) δύσκολα θα φύγει πίσω- έτσι δεν είναι;..
Πώς ξεπερνάμε το φόβο για τις ανηφόρες βρε γκαιζ;
...kαι μη μου πείτε "πάμε στις ανηφόρες"!

πς. Αθηνάαααα πώς παρκάρεις στου Ζωγράφου παιζίμ;! πωπωω, είσαι φοβερή
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Καλυψούδα :) εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την Κατεχάκη είναι η αλήθεια, γιατί δεν έχει τόσο μεγάλη κλίση. Προλαβαίνεις να ξεκινήσεις και "κλασικά" (αφήνεις φρένο-πατάς γκάζι).

Ένας τρόπος είναι ο εξής: πάρε την μάμη σου ή ένα φίλο σου για συνοδηγό (έμπειρο οδηγό κατά προτίμηση, πχ εμένα :slourp:). Στην αρχή θα 'χει το χέρι του στο χειρόφρενο just in case. Ε, σιγά-σιγά θα συνηθίσεις.
Αν η Κατεχάκη είναι ανηφορική, στο Γαλάτσι δηλαδή τι θα κάνεις; :P

Και για τις κανονικές ανηφόρες... εγώ έμαθα να χρησιμοποιώ το χειρόφρενο επειδή η ανάγκη με έριξε σε αυτό. :P

Μόλις την τρίτη (?) μέρα που πήρα μόνος μου το αυτοκίνητο είπαμε να πάμε με κάτι παιδιά να φάμε σε ένα (γνωστό) εστιατόριο στου Παπάγου. Ε, πάρκαρα σε ανηφόρα. Αυτό νταξ, ήταν εύκολο γιατί είχε χώρο για δύο αμάξια. :P

Στο ξεπαρκάρισμα όμως που πάρκαραν και μπροστά μου... εκεί τι να κάνω ο καψερός; Μανούβρες και χειρόφρενο.

Τώρα, το ξεκίνημα με χειρόφρενο στο δρόμο ακόμα δεν το 'χω καταφέρει. Μία φορά δοκίμασα στην Αγίας Παρασκευής, δεν μου 'πιασε (μάλλον δεν άφησα τον συμπλέκτη; :P) και δεν το ξαναδοκίμασα. Γενικά είμαι λίγο χεζμένος με αυτό το θέμα. :S




[edit] Βέβαια εγώ παίρνω την Κατεχάκη από Μεσογείων κι όχι από Κηφισίας κι εκεί η κλίση, τώρα που το ξανασκέφτομαι, είναι πράγματι κάμπως περίεργη. :S Αναφερόμουν στο τμήμα Μεσογείων - Κοκκινοπούλου, είχα ξεχάσει ότι εσύ την αρχίζεις από πιο ψηλά.

Έχω βρεθεί και σ' αυτό το κομμάτι (εκεί με συνοδεία :P), αλλά μόνο στην κατηφόρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ζωρζ έχω οδηγήσει σε δρόμους με ανηφόρες- και στο Γαλάτσι και στον Περισσό και στον Καρέα ακόμη. Και δεν είχα πρόβλημα- απλά στο μυαλό μου είναι... :)
Δεν βοήθησε επίσης καθόλου το γεγονός ότι μου έλεγαν "γι αρχή πήγαινε από εύκολους δρόμους". Λάθος τραγικό- πρέπει από την αρχή να μάθεις να οδηγείς σε όλους τους δρόμους γιατί μόνο έτσι θα μάθεις.


εδιτ. βρε εγώ μιλάω για την Κατεχάκη, από Κηφισίας μέχρι το ΕΜΠ. Το κομμάτι Μεσογείων-Κοκκινοπούλου δεν είναι τπτ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πώς ξεπερνάμε το φόβο για τις ανηφόρες βρε γκαιζ;
...kαι μη μου πείτε "πάμε στις ανηφόρες"!
Καλα δε στο λεω. Θα σου πω ομως το εξης :
στις ανηφορες παμε ! :P
Βασικα,..βρες μια ερημικη ανηφορα, διαλεξε ωρα της ημερας που ειναι ακομα πιο ερημικη (και βραδυ ακομα), και μη φυγεις αν δε τελειωσει η βενζινη ή δε το ξεκινας ευκολα, γρηγορα και ανετα.

Και δε θα προτεινα χειροφρενα κλπ. Καλυτερα να συνηθισετε συμπλεκτη-γκαζι. Αν στην ανηφορα, με 1η σχεση στο κιβωτιο, αφησετε το συμπλεκτη σιγα σιγα μεχρι να αρχισει ο κινητηρας να κανει πιο αργο θορυβο σα να παει να σβησει, αφηστε το φρενο και το αμαξι δε θα παει πουθενα. Και καντε ξεκινηματα ετσι. Βοηθαει στα παρκαρισματα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Επειδή λέτε για ανηφόρες μου θυμίσατε το αυτοκίνητο με το οποίο έδωσα εξετάσεις.
Το είχαν φτιάξει έτσι (απ΄ότι έμαθα γίνεται αν ανεβάσεις το ρελαντί) ώστε αν άφηνες ελάχιστα τον συμπλέκτη μέχρι ένα σημείο χωρίς να πατήσεις γκάζι, το αυτοκίνητο προχωρούσε. Αυτό συνέβαινε και στις ανηφόρες αλλά για λιγότερα μέτρα.
Έτσι σε στοπ σε ανηφόρα άφηνα το συμπλέκτη αυτό προχωρούσε κι όταν άρχιζε να ελαττώνει ταχύτητα πατούσα γκάζι.

Ναι ακούγεται τρελό. Όταν το είχα πει στον πατέρα μου τραβούσε τα λιγοστά μαλλιά του.. λέγοντάς μου ότι είμαι τόσο ζώο που δεν καταλαβαίνω ότι πατάει το γκάζι ο δάσκαλος.:P
Τον τράβηξα με το ζόρι στο γραφείο του να του εξηγήσει πως το έχουν φτιάξει και δεν ξαναείπε κουβέντα.

Ίσως κάτι τέτοιο σε βοηθήσει kalypso, αλλά δεν ξέρω την επιβάρυνση που φέρει στο αυτοκίνητο ενδεχομένως κάτι τέτοιο.

Επίσης κατά την εξέτασή μου είχα πιάσει ψιλή κουβέντα με τους εξεταστές (γενικά δε θέλω και πολύ :P) και αφού έκανα όλη τη διαδρομή χωρίς κανένα λάθος όταν πλέον συνειδητοποιούμε όλοι ότι είχα ξεχάσει να βάλω ζώνη.. ακούω ένα "δε βαριέσαι.. μας έφτιαξες τη μέρα, δεν έκανες κανένα λάθος, άστο να πάει στα κομμάτια"

Συμπέρασμα και οι εξεταστές είναι άνθρωποι..:P

Τι θέλετε να πείτε ότι δεν έπρεπε να είχα πάρει δίπλωμα; :mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top