Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ πάλι χρησιμοποιώ τον αέρα σχεδόν στα πάντα και ποτέ δεν είχα θέμα νοστιμιάς.. :hmm:

αν αρχίσεις να μαγειρεύεις με αντιστάσεις σε χαμηλή φωτιά και για μεγάλη διάρκεια, τότε θα δεις ότι είχες θέμα με τις γεύσεις και δεν το ήξερες :P

λοιπόν, επειδή το χοιρινό τηγανιά μου φαίνεται λίγο στο μάτι :redface: αποφάσισα πως θα συμπληρώσω το μενού μου με παϊδάκια στο φούρνο με δεντρολίβανο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
λοιπόν, επειδή το χοιρινό τηγανιά μου φαίνεται λίγο στο μάτι :redface: αποφάσισα πως θα συμπληρώσω το μενού μου με παϊδάκια στο φούρνο με δεντρολίβανο :D
παίρνω το πρώτο αεροπλάνο και έρχομαι Αθήνα :slourp::slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Χμμμ η άσχετη....ο αέρας είναι αυτός που έχει αυτό το σημαδάκι; = μέσα σε ένα κουτάκι; :redface:
Αυτό είναι οι αντιστάσεις νομίζω Βικάκι...
Ο αέρας είναι που έχει ένα σαν ανεμιστήρα
:)


...ε; χμ..!! πάω να δω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αυτό είναι οι αντιστάσεις νομίζω Βικάκι...
Ο αέρας είναι που έχει ένα σαν ανεμιστήρα
:)


...ε; χμ..!! πάω να δω!

well said καλυψούδι :P
μην πας να δεις, καλά τα λες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Από δυό σελίδες πρίν:

Πολύ καλό σαγανάκι γίνεται με πεκορίνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Τι ειναι ενα πεκορινο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Τι ειναι ενα πεκορινο;
Τυρί Σικελικής προέλευσης, που όμως εδώ και πολλά χρόνια παρασκευάζεται και στην Ελλάδα. Μοιάζει κάπως με κεφαλοτύρι. Προτείνεται ως καλύτερο αυτό της Αμφιλοχίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
αχ θα παω να το ζητησω και το ενα και το αλλο και ελπιζω να βρω... να στε καλα παιδια... τωρα πως θα το τηγανισω δεν ξερω δηλ, μονο του ή να βαλω αλευρι ας πουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, το βρέχεις λίγο, το περνάς λίγο με αλεύρι και το κάνεις σε ζεσταμένο λαδάκι 2-3 λεπτά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Ναι, το βρέχεις λίγο, το περνάς λίγο με αλεύρι και το κάνεις σε ζεσταμένο λαδάκι 2-3 λεπτά! :)
Ακόμη καλύτερα σε αντικολλητικό τηγάνι χωρίς τίποτα. Πιο υγιεινό και κατ'εμέ διατηρεί και καλύτερα τη γεύση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
να στε καλα παιδια ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Διαθέτω:
-Κριθαράκι
-Τοματοπολτό (μπόλικο, 4 κονσέρβες!!)
-αλάτι, πιπερι και λοιπά μυρωδικά

Θα μου πει κανείς με απλά λογάκια πώς να φτιάξω κάτι με αυτά που να τρώγεται και κάπως γρήγορα γιατί με έχει κόψει λόρδα; :P :redface: :redface: :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Βάζεις στην κατσαρόλα σου λάδι. Ψιλοκόβεις κρεμμυδάκι αν έχεις και το ρίχνεις για να ροδίσει λίγο. Έπειτα προσθέτεις την ντομάτα (τη μισή κονσέρβα δλδ) και βάζεις αλάτι/πιπέρι/ ο,τι άλλο σου αρέσει.
Τα αφήνεις για 1-2 λεπτάκια και προσθέτεις κανα 2 ποτήρια νερό. Ρίχνεις το μισό φακελάκι κριθαράκι και είσαι από πάνω του ανακατεύοντας τακτικά για να μην κολλήσει.
Αν δεις και έχει πήξει χωρίς να είναι έτοιμο το κριθαράκι, πρόσθεσε κι άλλο νερό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ανέφερα πουθενά ότι έχω λάδι; :P :P :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
A ok.. βιταμ έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μόνο becel light (το έχει ξεχάσει εδώ η μαμά μου από τότε που είχε έρθει) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ε οκ βάλε αυτό απ΄το τίποτα.:P
Δηλαδή βάλε 1+ κουτάλι της σούπας στο τηγάνι και άσε το να λιώσει πριν βάλεις τα υπόλοιπα.

Α και κάτι που ξέχασα πριν, το νερό με τη σάλτσα θα τα αφήσεις να βράσουν πριν βάλεις το κριθαράκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αχα, ευχαριστώ!
Κάτι παρόμοιο μου είπε και ένας φίλος στο μσν.
Θα σας πω πώς πήγε και αν τρωγόταν :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αχα, ευχαριστώ!
Κάτι παρόμοιο μου είπε και ένας φίλος στο μσν.
Θα σας πω πώς πήγε και αν τρωγόταν :D
Α ωραία, τουλάχιστον δε θα φταίω μόνο εγώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λοιπόν, το έφτιαξα, έφαγα...
Κριθαράκι κοκκινιστό δεν θύμιζε, αλλά τρωγόταν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top