Ζήλεια & Σχέση

Ζηλεύετε τον/την σύντροφό σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 109)
  • Ναι και μάλιστα πάρα πολύ.

    Ψήφοι: 26 23.9%
  • Ναι, αλλά πιστεύω ότι είναι μέσα σε κάποια λογικά όρια

    Ψήφοι: 61 56.0%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 22 20.2%

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ωραια ειναι και η ζηλεια σε μια σχεση... απαραιτητη θα ελεγα για να την κρατα σε εγρηγορση... μεσα σε λογικα πλαισια παντα ομως...:)
εγω χωρισα οταν εφυγα για Λαρισα (με χωρισε βασικα) επειδη ειπε οτι '' εχω περασει καιι γω φοιτητης και ξερω τι παιζει.. σορρυ δε μπορω να το ζησω αυτο''... οποτε αυτη τη ζηλεια , τη ζηλεια που σε χωριζει απο τον ανθρωπο σου ,τη ζηλεια αυτη δε τη θελω... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Πάντως νομίζω όλοι θα παραδεχτούν οτι η ζήλεια είναι ένα συναίσθημα που γεννά ο φόβος μη χάσεις τον άλλον, οπότε ή η αγάπη ή η εξάρτηση, κανένα πάντως από τα δύο δεν έχουν κακό σκοπό.
Η εξάρτηση είναι κακό από μόνη της... όταν, δε, αναφέρεται σε άνθρωπο (και όχι σε αλκοόλ, χαρτιά,.....) είναι ένα βαρύτατο φορτίο για τον άλλον.
Η ζήλεια σε επίπεδο "που ήσουν" "με ποιόν μιλούσες" κλπ είναι κατ'αρχήν προσβλητική γιατί θεωρείς ότι ο άλλος είναι ΨΕΥΤΗΣ και κάνει κάτι πίσω από την πλάτη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
προσωπικα ειμαι εναντια σε οποιαδηποτε μορφη ζηλειας!θεωρω οτι κανενας δεν ανηκει σε κανεναν παρα μονο στον εαυτο του και μονο σε αυτον οφειλει εξηγησεις .η πιστη στον αλλον δηλωνει σεβασμο στον εαυτο σου και στο ταιρι σου κι αυτο κερδιζεται σε μια σχεση.ειμαι υπερ της ελευθεριας και κατα της απογορευσης ή της καταπιεσης.με τον συντροφο μου ειμαστε 9 χρονια μαζι ,και ποτε δεν καναμε ο ενας στον αλλον σκηνη ζηλοτυπειας."ζηλιτσες" για να κανουμε ναζακια ναι,αλλα στα σοβαρα ποτε δεν δωσαμε αφορμη και δικαιωμα μεταξυ μας για αμφισβητηση κι ας εχουμε μεινει για μεγαλα χρονικα διαστηματα μακρια.για εμενα δεν υπαρχει μεγαλυτερη αξια σε μια σχεση απο την αισθηση της ελευθεριας του αλλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
πιστεύω ότι κάθε σχέση χρειάζεται και λίγο ζήλεια .. είναι καλό γιατί δείχνεις στον άλλον ότι ενδιαφέρεσαι για εκείνον/η. πρέπει όμως πάντα να υπάρχουν και όρια στη ζήλεια για το λόγο το ότι η υπερβολική ζήλεια μπορεί να καταστρέψει τη σχέση σε πολύ γρήγορο χρονικό διάστημα.. κατα τη γνώμη μου δεν έχει απολύτως καμία σχέση η ζήλεια με την εμπιστοσύνη.. μπορεί να ζηλεύεις και παρ όλα αυτα να του έχεις εμπιστοσύνη.. αυτό είναι ένα είδος ''όμορφη'' ζήλεια..εγώ μπορώ να πω ότι ζηλέυω αρκετά αλλά πάντα μέσα στο όρια τα οποία θα θελά και θα ανεχόμουν εκείνος να ζηλεύει. εγώ έχω φτάσει να ζηλεύω σε υπερβολικό σημείο και έχω χαλάσει έτσι αρκετές μου σχέσεις..από την άλλη επίσης με έχουν ζηλέψει υπερβολικά και από την στιγμή που είδα πως είναι να σε πνίγουν το σταμάτησα να το κάνω και με το άτομο που με ζήλευε παθολογικά είχαμε αρκετά δύσκολο χωρισμό.. δυστηχώς σ αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να είσαι αρκετά δυνατός για να αντέξεις γιατί αυτά τα άτομα όσο ζηλιάριδες είναι τόσο και ανασφαλείς και μπορούν να σου δημιουργήσουν και σε σένα τρελές ανασφάλειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
προσωπικα ειμαι εναντια σε οποιαδηποτε μορφη ζηλειας!θεωρω οτι κανενας δεν ανηκει σε κανεναν παρα μονο στον εαυτο του και μονο σε αυτον οφειλει εξηγησεις .η πιστη στον αλλον δηλωνει σεβασμο στον εαυτο σου και στο ταιρι σου κι αυτο κερδιζεται σε μια σχεση.ειμαι υπερ της ελευθεριας και κατα της απογορευσης ή της καταπιεσης.με τον συντροφο μου ειμαστε 9 χρονια μαζι ,και ποτε δεν καναμε ο ενας στον αλλον σκηνη ζηλοτυπειας."ζηλιτσες" για να κανουμε ναζακια ναι,αλλα στα σοβαρα ποτε δεν δωσαμε αφορμη και δικαιωμα μεταξυ μας για αμφισβητηση κι ας εχουμε μεινει για μεγαλα χρονικα διαστηματα μακρια.για εμενα δεν υπαρχει μεγαλυτερη αξια σε μια σχεση απο την αισθηση της ελευθεριας του αλλου!

Μα δε νομίζω κανείς όταν μιλάει για ζήλεια να εννοεί οτι κλειδαμπαρώνει τον άλλον στο σπίτι... Ωραία όλα αυτά που λες, αλλά η ζήλεια είναι κάτι σαν αρρώστεια, δεν είναι θέμα λογικής. Δε λες, εγώ σήμερα θα ζηλέψω, δεν είναι συνειδητή απόφαση, δεν είναι καν απόφαση. Είναι ένα συναίσθημα που σου βγαίνει, και τα συναισθήματα δεν μπορείς να τα εκλογικεύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
...αλλα στα σοβαρα ποτε δεν δωσαμε αφορμη και δικαιωμα μεταξυ μας για αμφισβητηση κι ας εχουμε μεινει για μεγαλα χρονικα διαστηματα μακρια.για εμενα δεν υπαρχει μεγαλυτερη αξια σε μια σχεση απο την αισθηση της ελευθεριας του αλλου!

Ακριβως γι αυτο και δεν υπηρξαν οι λεγομενες "σκηνες"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitral

Δραστήριο μέλος

Η dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 413 μηνύματα.
Μα δε νομίζω κανείς όταν μιλάει για ζήλεια να εννοεί οτι κλειδαμπαρώνει τον άλλον στο σπίτι... Ωραία όλα αυτά που λες, αλλά η ζήλεια είναι κάτι σαν αρρώστεια, δεν είναι θέμα λογικής. Δε λες, εγώ σήμερα θα ζηλέψω, δεν είναι συνειδητή απόφαση, δεν είναι καν απόφαση. Είναι ένα συναίσθημα που σου βγαίνει, και τα συναισθήματα δεν μπορείς να τα εκλογικεύσεις.


ουτε και να φυλακισεις τον αλλον ομως μπορεις με μια εντελως κτητικη συμπεριφορα οπως η ζηλεια για να καλυψεις δικες σου ανασφαλειες.και φυλακιζω τον αλλον δεν σημαινει οτι δεν τον αφηνω να βγει μονος του (που στην τελικη με ποιο δικαιωμα θα του επιτρεψεις ή θα του απογορευσεις να κανει κατι που θελει).φυλακιζω σημαινει οτι τον εγκλωβιζεις σε μια κατασταση οπου φοβαται να κινηθει απο φοβο.

γνωριζω ζευγαρι που πλακωθηκαν επειδη η κοπελα καταλαβε οτι σε ενα παιχνιδι που επαιζε ο αντρας της στο νετ υπηρχε και μια κοπελα.και εγινε χαμος στο σπιτι.κλαιγανε τα μωρα ,φωνες,σπασανε πιατα κτλ.τελικα εκεινος της ειπε κοβω το νετ για να μην εχουμε προβληματα,εκεινη το ευχαριστηθηκε που περασε το δικο της κι ολα καλα.ξερεις ποσα απωθημενα κρυβει μεσα του αυτος ο ανθρωπος που δεν μπορει να κανει αυτα που θελει;και ποσο τελικα ηλιθια ειναι αυτη η κοπελα που δεν εχει καμια εμπιστοσυνη στον αντρα της που χαλαρωνει παιζοντας σκακι μπροστα της .δεν τους δινω περισσοτερο απο 3 χρονια να ζησουνε μαζι.αλλα οσο κι αν αντεξουν θα ειναι δυστυχισμενοι.διοτι δεν θα κανουν αυτο που θελουν!και την συμπεριφορα της κοπελα προσωπικα δεν αποδιδω στην υπερβολικη της αγαπη ,αλλα στην υπερβολικη της ανασφαλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Πάντως νομίζω όλοι θα παραδεχτούν οτι η ζήλεια είναι ένα συναίσθημα που γεννά ο φόβος μη χάσεις τον άλλον, οπότε ή η αγάπη ή η εξάρτηση, κανένα πάντως από τα δύο δεν έχουν κακό σκοπό.

Μα δεν πρόκειται για φόβο μήπως χάσεις τον άλλον πρόκειται για ανασφάλεια δική σου μήπως δεν είσαι αρκετά καλή για να τον κρατήσεις. Αυτό είναι και το άρρωστο της υπόθεσης. Αν ήταν φόβος μήπως τον χάσεις δεν θα φοβόσουν όλη την ώρα, αλλά πχ όταν τσακωνόσασταν, όταν τον φλέρταραν κλπ. Από τη στιγμή που ένας άνθρωπος φοβάται το παραμικρό, χωρίς να έχει ενδείξεις για κάποιο πρόβλημα, πρόκειται για φαινόμενο παθολογικό που έχει να κάνει καθαρά με το πόσο εσύ είσαι συμφιλιωμενη με τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,052 μηνύματα.
Μα δεν πρόκειται για φόβο μήπως χάσεις τον άλλον πρόκειται για ανασφάλεια δική σου μήπως δεν είσαι αρκετά καλή για να τον κρατήσεις. Αυτό είναι και το άρρωστο της υπόθεσης. Αν ήταν φόβος μήπως τον χάσεις δεν θα φοβόσουν όλη την ώρα, αλλά πχ όταν τσακωνόσασταν, όταν τον φλέρταραν κλπ. Από τη στιγμή που ένας άνθρωπος φοβάται το παραμικρό, χωρίς να έχει ενδείξεις για κάποιο πρόβλημα, πρόκειται για φαινόμενο παθολογικό που έχει να κάνει καθαρά με το πόσο εσύ είσαι συμφιλιωμενη με τον εαυτό σου.

Μα δεν είπα οτι ζηλεύω όλη την ώρα κι ούτε οτι φοβάμαι το παραμικρό. Του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη, αλλά κάποιες φορές η ζήλεια μου χτυπάει την πόρτα κι εγώ η ηλίθια ανοίγω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μερικά σοφα/ομορφα ρητα περι ζηλειας :

[FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]In jealousy there is more self-love than love. ~François, Duc de La Rochefoucauld, Maxims, 1665

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]If malice or envy were tangible and had a shape, it would be the shape of a boomerang. ~Charley Reese

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]The jealous are troublesome to others, but a torment to themselves. ~William Penn, Some Fruits of Solitude, 1693

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]Jealousy is simply and clearly the fear that you do not have value. Jealousy scans for evidence to prove the point - that others will be preferred and rewarded more than you. There is only one alternative - self-value. If you cannot love yourself, you will not believe that you are loved. You will always think it's a mistake or luck. Take your eyes off others and turn the scanner within. Find the seeds of your jealousy, clear the old voices and experiences. Put all the energy into building your personal and emotional security. Then you will be the one others envy, and you can remember the pain and reach out to them. ~Jennifer James

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]Jealousy in romance is like salt in food. A little can enhance the savor, but too much can spoil the pleasure and, under certain circumstances, can be life-threatening. ~Maya Angelou

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]Envy is a symptom of lack of appreciation of our own uniqueness and self worth. Each of us has something to give that no one else has. ~Elizabeth O'Connor

[/FONT][FONT=georgia, bookman old style, palatino linotype, book antiqua, palatino, trebuchet ms, helvetica, garamond, sans-serif, arial, verdana, avante garde, century gothic, comic sans ms, times, times new roman, serif]Jealousy... is a mental cancer. ~B.C. Forbes[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Λοιπόν.... Κοιτάξτε τώρα τι έπαθα... Τα έχω με ένα παιδί 2,5 βδομάδες... Η ανοησία είναι ότι αρχίσαμε να μιλάμε μέσω νετ.. Δεν μου άρεσαν οι γνωριμίες μέσω νετ, αλλά δεν μετάνιωσα μέσα σε αυτές τις 2,5 βδομάδες που βγήκα μαζί του... Τα πηγαίνουμε πολύ καλα.. Υπάρχει όμως το "αλλά".... Είμαστε πολύ καλά, αλλά είναι αρκετά ζηλιάρης... Δεν το δείχνει βέβαια με σκηνές κι έτσι, αλλά καταλαβαίνω πως νευριαζει κάθε φορά που ακούει κάτι για κάποιον άλλον... Βέβαια δεν κρατάει μούτρα, αλλά δεν θέλω να τον βλέπω νευριασμένο ούτε για λίγο... Σήμερα νευρίασα με κάτι που είπε και καταλάθος είπα το όνομα ενός παιδιού που είχε γίνει παλιότερα κάτι και ο "δικός μου" τον ζηλεύει... Τον πείραξε πολύ και μου το είπε... Κι εγώ ζηλεύω αλλά όχι έτσι... Εσείς ζηλεύετε??? Νομίζετε πως με τη ζήλεια φαίνεται το ενδιαφέρον ή απλά καταστρέφεται η σχέση??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Είμαι αρκετά ζηλιάρα μπορώ να πω..:redface: Πιστεύω πως με τη ζήλεια δείχνουμε ενδιαφέρον αλλά μέχρι ένα σημείο.. Δε θα μου άρεσε να μου κάνουν σκηνές ζηλοτυπίας γιατί μ'αυτό τον τρόπο καταστρέφεται μια σχέση,διότι δημιουργείται γκρίνια,η οποία δεν οδηγεί σε κάτι καλό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rosa azul

Πολύ δραστήριο μέλος

Η rosa azul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Λοιπόν.... Κοιτάξτε τώρα τι έπαθα... Τα έχω με ένα παιδί 2,5 βδομάδες... Η ανοησία είναι ότι αρχίσαμε να μιλάμε μέσω νετ.. Δεν μου άρεσαν οι γνωριμίες μέσω νετ, αλλά δεν μετάνιωσα μέσα σε αυτές τις 2,5 βδομάδες που βγήκα μαζί του... Τα πηγαίνουμε πολύ καλα.. Υπάρχει όμως το "αλλά".... Είμαστε πολύ καλά, αλλά είναι αρκετά ζηλιάρης... Δεν το δείχνει βέβαια με σκηνές κι έτσι, αλλά καταλαβαίνω πως νευριαζει κάθε φορά που ακούει κάτι για κάποιον άλλον... Βέβαια δεν κρατάει μούτρα, αλλά δεν θέλω να τον βλέπω νευριασμένο ούτε για λίγο... Σήμερα νευρίασα με κάτι που είπε και καταλάθος είπα το όνομα ενός παιδιού που είχε γίνει παλιότερα κάτι και ο "δικός μου" τον ζηλεύει... Τον πείραξε πολύ και μου το είπε... Κι εγώ ζηλεύω αλλά όχι έτσι... Εσείς ζηλεύετε??? Νομίζετε πως με τη ζήλεια φαίνεται το ενδιαφέρον ή απλά καταστρέφεται η σχέση??:hmm:
Νομιζω οτι καταστρεφει τη σχεση...:/:Με τον συντροφο μου δεν ειχαμε και δεν εχουμε βιωσει ποτε τετοιο προβλημα ...η σχεση εδραζεται σε σταθερα θεμελεια εμπιστοσυνης και αγαπης διχως τον παραγοντα της καταπιεσης ή αλλως της εξουσιας που στερουν την ελευθερια και τον σεβασμο στη διαπροσωπικη σχεση δυο ανθρωπων...:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Την θέλω την ζήλεια στη σχέση, και από τις δύο μεριές ¨τόσο όσο¨...
Συνήθιζα να λέω σε σχέσεις μου ¨αλίμονο αν δεις ότι σταματάω να σε ζηλεύω¨...
Ωστόσο , θεωρώ τον εαυτό μου άτομο που ζηλεύει λίγο και μου αρέσει να νιώθει ο σύντροφός μου ελεύθερος δίπλα μου...-και φυσικά περιμένω ανταπόδοση ομοιοτρόπως-...
Μου τη σπάνε τρελλά ψαξίματα κινητών, παρακολουθήσεις κτλ...
Μου τη σπάνε οι -γκόμενες συνήθως το κάνουν-, που προσπαθούν ντε και καλά να κάνουν τον άλλο να ζηλέψει,-πολλές φορες κατασκευάζοντας ιστορίες απ'το κεφάλι τους- μου τη σπάνε που θέλουν να τον ξεκόψουν από τους πάντες , από τα χόμπι του,από οικογένειά του και μετά... γκρινιάζουν ότι τους φορτώθηκε κ'από πάνω και τους έχει γίνει βδέλλα!.... ;)
Μου τη σπάει η γκομενίστικη υστερία ¨πώς ήτανε η τάδε πρώην;;; ήταν πιο όμορφη από εμένα ;;; έκανε καλύτερο σεξ;;; είχε ωραίο κώλο;;; είχε ωραίο στήθος;;; είχε κυτταρίτιδα;;; πόσους οργασμούς έκανε μέσο όρο;;;¨
Σόρυ αν σας τη σπάω κορίτσια,και ξέρω ότι δεν θα σας αρέσει αυτό που θα πω, αλλά θεωρώ τη ζήλεια κυρίως γένους θηλυκού... Την ανασφάλεια, επίσης, κυρίως γένους θηλυκού...
Γενικώς σε σχέση με έντονες ζηλοτυπικές εκφράσεις νιώθω σαν να φοράω παπούτσι 3 νούμερα μικρότερο....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
προσωπικα πιστευω πως λιιιιιιιιιιιγο ζηλεια χρειαζεται στη σχεση. αν δε ζηλευει καθολου ο αλλος ισως σημαινει πως δε τον ενδιαφερεις κιολας. τωρα αν απλα εχει ο ενας στον αλλον τοοοοοσο πολυ εμπιστοσυνη, τι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tania_K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tania_K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Έχετε δίκιο κορίτσια! Λίγο ζήλεια ίσως χρειάζεται... Η ζήλεια όμως εξαρτάται από την εμπιστοσύνη? Για παράδειγμα αν ο άλλος σου έχει εμπιστοσύνη σε ζηλεύει? Ή η ζήλεια δεν έχει καμία σχέση με την εμπιστοσύνη? Ακούστε το συνειρμό μου...
Σήμερα.. μάλλον χθες το βράδυ μου είπε "σ'αγαπάω"... Το είπε πολύ νωρίς.. Κι εκείνος το ξέρει πως το είπε νωρίς... Δεν ξέρω αν πρέπει να τον πιστέψω... Μου είπε πως με εμπιστεύεται και πως με αγαπάει αν και είναι νωρίς... Αλλά αν η ζήλεια εξαρτάται απο την εμπιστοσύνη, εφόσον δεν με εμπιστεύεται δεν μπορεί να με αγαπάει κιολας... Σωστά?? Εξαρτάται τελικά η ζήλεια απο την αγάπη ή όχι??



Υ.Γ. Κορίτσια... Δεν έχω ιδέα τι σημαίνουν αυτά που λέει απο κάτω απο το μήνυμα (παράθεση για παράδειγμα..) Ας μου εξηγήσει κάποια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Είμαι κατά της ζήλιας. Δεν μ αρέσουν οι υστερίες και οι επεναλαμβανόμενοι έλεγχοι. Ιδιαίτερα όταν δεν δίνω κανένα δικαίωμα. Ούτε κι εγώ ζηλεύω στις σχέσεις μου. Μου έχει τύχει να ζηλέψω μια φορα έναν σύντροφό μου αλλά μου είχε δώσει άπειρα δικαιώματα.. τελικά χώρισα και ησύχασα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Ζηλευω και μαλιστα πολυ:redface:

κανω σκηνες απο το τιποτα και βλεπω παντου φαντασματα,εχω τρελα ισχυρη προσωπικοτητα και σηκωνω παντιερα με το πρωτο (π λενε και στο χωριο :whistle:)
Εκεινος ζηλευει διακριτικα και με ελεγχει εντος οριων(το οποιο και σεβομαι)
Και οι 2 ,εμπιστευομαστε ο ενας τον αλλον,βασικα δεν ζηλευω μην κανει αυτος τιποτα,απλα του την πεφτουν συχνα και τσαντιζομαι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Στην αρχή της σχέσης μπορεί να ζηλεύω, μετά...δεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

πινεζα

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κεραμειές (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
η ζηλια οταν ειναι σε λογικα πλαισια μεσα σε μια σχεση απο τη μια πλευρα θα ελεγα, φανερωνει ενδιαφερον προς το συντροφο απο την αλλη ομως σε περιπτωση που το παρακανει ο αλλος δειχνει ελλειψη εμπιστοσυνης... ε και αυτο δε νομιζω να ειναι και οτι καλυτερο στη σχεση! εγω μεσα σε λογικα πλαισια θα ελεγα ζηλευω, αλλα δεν ειμαι και απο τα ατομα που θα κανουν σκηνη με το παραμικρο και αν νιωσω ζηλεια θα προτιμησω να μην πω τιποτα.. π.χ. το προηγουμενο καλοκαιρι ειχα βγει με το τοτε αγορι το μιχαλη, σε κλαμπ ειμασταν μεγαλη παρεα ε και καποια στιγμη μεσα στην παρεα εμφανιστηκε μια πρωην του και αυτη χορευε γενικα και καποια στιγμη αρχισε να χορευει και με το μιχαλη και ηταν και μεσα στις αγκαλιες κτλ κτλ μολις το βλεπω φουντωνω και σταματαω το χορο καθομαι σε μια ακρουλα και χαζευω το μαγαζι ερχεται μετα ο μιχαλης που καταλαβε προφανως τι μου συμβαινει και αρχισε τις συγνωμες και μονο φιλικα χορευαμε και αυτη ηρθε και με επιασε και ηταν αγενια να της πω οχι και κατι τετοια! εγω του λεω καλα πας καλα πως σου ηρθε οτι ζηλευω?? απλα δεν ενιωθα και πολυ καλα για αυτο εχω καθισει και τι ειναι αυτα που λες τωρα και κατι τεοια... τα σκεφτομουν μετα και γελαγα!!!!!!!!! και ελεγα σιγα μην με πιστεψε ζηλιαρα θα ελεγε οτι ημουν!!!! αλλα με δικαιολογω με την πρωην του ητανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top