Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Για κάποιο λόγο έχω την αίσθηση ότι τα greeklish έχουν περιοριστεί πολύ στις μέρες μας, καμία σχέση με δεκαετία '00.
Ας πούμε στο facebook σπάνια θα δω greeklish και μάλιστα από πιο "παλιούς". Το ίδιο και στο Viber.

Συμφωνώ και νομίζω ότι σε αυτό συνεισφέρουν πολύ τα smartphones και το autocorrect. Eίναι πλέον πιο γρήγορο να γράφεις Ελληνικά από το κινητό...
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Τελευταία φορά που είδα κάποιον να γράφει greeklish ήταν πριν μερικές εβδομάδες, και αυτό επειδή, από όσο μου είπε, δεν ήξερε καλή ορθογραφία.

Πάντως δεν ξέρω αν τα προτιμώ από το autocorrect. Τουλάχιστον όταν κάποιος γράφει greeklish, an den to kanei apo epilogh, έχει το θάρρος να παραδεχτεί ότι δεν ξέρει ορθογραφία. Το autocorrect μου φαίνεται κἀπως "ψεύτικο".
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Βασικά είναι αυτό που λέει ο Orange: είναι ζήτημα ταχύτητας. Εγώ από τότε που ανακάλυψα στο Android κινητό μου τη συγγραφή κειμένου μέσω φωνής, έπαψα και να πληκτρολογώ, πέραν των σημείων στίξεως.
 

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο κίνδυνος των Greeklish επισείεται κατά τακτά χρονικά διαστήματα και σχολιάζεται ποικιλοτρόπως από επίσημους φορείς. Όταν άρχισε να εξαπλώνεται η χρήση του διαδικτύου και αργότερα των κινητών τηλεφώνων, απουσίαζαν παντελώς τεχνικές δυνατότητες για απόδοση των ελληνικών χαρακτήρων. Κατά συνέπεια, οι χρήστες ήταν κατά κάποιον τρόπο υποχρεωμένοι να μεταχειρίζονται τη μιγαδική γραφή. Όμως, τα σύγχρονα ηλεκτρονικά μέσα γραφής (υπολογιστές, κινητά τηλέφωνα κ.λπ.) διαθέτουν γραμματοσειρές με μονοτονικό (ή και με πολυτονικό, για όσους το επιλέξουν), εκμηδενίζοντας το τεχνικό πρόβλημα που ενυπήρχε σ' αυτά παλαιότερα. Συνεπώς, η χρήση των Greeklish αποτελεί κατά κύριο λόγο μια συνειδητή επιλογή, που σε καμιά περίπτωση δεν εκτιμάται ως έξωθεν επιβαλλόμενη μορφή γραπτής επικοινωνίας.

Η επιλογή συνήθως στοιχεί με την ταχύτητα και την οικονομία, αλλά, δεδομένου ότι η μορφή γραφής χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο από τους νέους, υποκρύπτει ένα είδος νεανικής κουλτούρας και τάσης προς δημιουργία ιδιαίτερου γλωσσικού κώδικα. Στην πραγματικότητα ελλοχεύει ένας κίνδυνος που απορρέει από την ολοένα συχνότερη χρήση του συγκεκριμένου τρόπου γραφής. Βαθμηδόν ο χρήστης αποξενώνεται από το οπτικό ίνδαλμα των λέξεων καθώς ισχναίνει η δυνατότητα ανάκλησης της ορθογραφίας στη μνήμη. Η προϊούσα αποξένωση προξενεί σοβαρές απώλειες στον γραπτό λόγο, όταν μάλιστα η ιστορική ορθογραφία (που αποτυπώνεται στη γραπτή έκφραση) δεν συνιστά πολυτέλεια ή επουσιώδης παρακαταθήκη, αλλά έχει άρρηκτη σχέση με τη σημασία και τη γλωσσική οικογένεια των λέξεων. Στο όνομα λοιπόν μιας χρηστικής αντίληψης του αξιακού συστήματος που διέπει τη γλώσσα, ατονούν πολύτιμα συστατικά που σχετίζονται με την ποιοτική χρήση της.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Για κάποιο λόγο έχω την αίσθηση ότι τα greeklish έχουν περιοριστεί πολύ στις μέρες μας, καμία σχέση με δεκαετία '00.
Ας πούμε στο facebook σπάνια θα δω greeklish και μάλιστα από πιο "παλιούς". Το ίδιο και στο Viber.


Έχει περιοριστεί σε αρκετά μεγάλο βαθμό!
 

Alex2001

Νεοφερμένος

Ο Alex2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
eimai kata
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
Tα greeklish είναι η φυσική εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας. Πρέπει να τα αποδεχτείτε.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παλιά τα χρησιμοποιούσα. Προτιμώ να γράφω πλέον στα ελληνικά, όχι γιατί δεν είναι με λατινικούς αλλά γιατί με βοηθάει στη στίξη όταν γράφω. Δεν θα το απαγόρευα αν ήμουν Υπουργός =P. Αν θέλει να γράψει ο άλλος, ας γράψει όπως θέλει.
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Tα greeklish είναι η φυσική εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας. Πρέπει να τα αποδεχτείτε.

Όταν λες φυσική εξέλιξη; Πέρα από τομείς όπου τα greeklish είναι μονόδρομος, υπάρχει λόγος na ta xrhsimopoihsei kaneis allou;
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πώς τα Greeklish είναι η φυσική εξέλιξη της γλώσσας μας; Σωκράτης, Πλάτωνας, Αριστοτέλης και Greeklish νομίζω δεν είναι ίδια.. Με τα greeklish αναντίρρητα υποβαθμιζονται αιώνες διηνεκούς γλωσσικής εξέλιξης, καθώς και νοητικής, πνευματικής και πολιτισμικής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 475402

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Tα greeklish είναι η φυσική εξέλιξη της ελληνικής γλώσσας. Πρέπει να τα αποδεχτείτε.

Επειδή παρόμοιες σκέψεις εκφράζονται συχνά, θα αποπειραθώ να καταθέσω την προσωπική μου άποψη. Η μιγαδική γραφή ήταν αναμενόμενο να περιοριστεί, αν όχι ελαχιστοποιηθεί, αφού το πάγιο αίτημα να υποστηρίζονται οι ελληνικοί χαρακτήρες ικανοποιήθηκε. Και αφού αυτό συντελέστηκε, η πλειοψηφία των χρηστών άρχισε να αποτάσσεται τον συγκεκριμένο τρόπο γραφής. Έπειτα, η χρήση των Greeklish σε περιπτώσεις όπως η οικονομία χρόνου ή ως απότοκος ενός γλωσσικού προβλήματος (όταν πρόκειται λ.χ. για περίπτωση δυσορθογραφίας) δεν τα ανάγει σε φλέγον θέμα της επικαιρότητας. Ωστόσο, το γεγονός αυτό δεν προεξοφλεί τον χαρακτηρισμό του ζητήματος ως ήσσονος σημασίας, καθώς ο κίνδυνος που προανέφερα καιροφυλακτεί, ιδίως όταν η περιστασιακή χρήση καθίσταται συνήθεια.

Κατά τα άλλα, το ζήτημα της αντικατάστασης του ελληνικού αλφαβήτου από το λατινικό είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο. Καθώς όμως πρόκειται για ένα ζήτημα βαρύνουσας πνευματικής, παιδευτικής και ιστορικής σημασίας, είναι μάλλον ατυχές να παίζουμε εν ου παικτοίς. Συνεπώς, η ανακίνηση του θέματος μέσω δημοσιευμάτων του Τύπου, πόσω μάλλον εδώ, είναι στην πραγματικότητα άστοχη. Κανένας καταξιωμένος επιστήμονας, κανένας υπουργός Παιδείας, καμία υπηρεσία δεν έθεσαν τέτοιο ζήτημα, ώστε να οδηγηθεί ένας επίσημος φορέας στη διαπραγμάτευσή του. Εξάλλου, παρεμφερείς συζητήσεις ή άκαιρες ενέργειες από θεσμούς θα ήταν δυνατό να εγείρουν ερωτήματα εκ του μη όντος. Έχοντας αυτό κατά νου, ένας οποιοσδήποτε γραφικός ή ιδιόμορφος τύπος που υποστηρίζει τη χρήση του λατινικού αλφαβήτου, δεν είναι επιτρεπτό να αναγορεύεται σε αντίπαλο συζητητή της πολιτείας ή άλλων επίσημων φορέων. Ούτε είναι δυνατό η πρώτη να σκιαμαχεί εναντίον κάποιας ιδιότυπης στάσης που δήθεν επιβουλεύεται το ελληνικό αλφάβητο και επιζητά εμπρόθετα την αντικατάστασή του από το πιο εύχρηστο λατινικό. Για τούτο, η αναμέτρηση με σκοτεινές δυνάμεις που υποτίθεται ότι αποσκοπούν στην καθιέρωση του λατινικού αλφαβήτου είναι υπερβολική και αδικαιολόγητη.

Εξετάζοντας το ζήτημα επί της ουσίας, ένας νουνεχής πολίτης θα διαπίστωνε ότι οι Έλληνες είναι αδιανόητο να απεκδυθούν κάτι που αποτελεί προσδιοριστικό στοιχείο της ταυτότητάς τους. Η αποτύπωση της Ελληνικής με ένα ολοκληρωμένο και επαρκές αλφάβητο αποτελεί ιδιόμορφο πολιτιστικό μόρφωμα το οποίο κανείς δεν δικαιούται να μεταβάλει εποχούμενος από κάποια χρησιμοθηρική ή πρακτική σκοπιμότητα. Και, ως επιμύθιο, μια χρήσιμη επισήμανση που κακώς λαμβάνει προεκτάσεις εθνικιστικής πατριδοκαπηλίας: το λατινικό αλφάβητο, όπως διδάσκεται σήμερα, είναι στην πραγματικότητα το δυτικό ελληνικό αλφάβητο της Χαλκίδας που μεταφέρθηκε στην ιταλική χερσόνησο και διαδόθηκε από τους Λατίνους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top