Η γνώμη σας για τη βάση του 10 για την εισαγωγή στα ΑΕΙ

Ποια είναι η γνώμη σας για τη βάση του 10 για την εισαγωγή στα ΑΕΙ;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • Συμφωνώ

    Ψήφοι: 26 70.3%
  • Διαφωνώ

    Ψήφοι: 9 24.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 5.4%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εισαγωγή στα πανεπιστήμια με 10 και πάνω

Tην επαναφορά της βάσης του 10, στις πανελλαδικές εξετάσεις, για την εισαγωγή στα πανεπιστήμια, προανήγγειλε η υπουργός Παιδείας Νίκη Κεραμέως.

Η υπουργός Παιδείας, μιλώντας στην εφημερίδα «Τα Νέα», υπογράμμισε για τις πανελλαδικές εξετάσεις ότι «είναι παράλογο να εισάγονται φοιτητές με 3 και 4 στα ΑΕΙ. Θα δούμε πότε θα επαναφέρουμε τη βάση του 10, ως προαπαιτούμενο για την εισαγωγή στα πανεπιστήμια».

Σε ό,τι αφορά την επαναφορά της βάσης του 10, η Νίκη Κεραμέως υποστήριξε ότι είναι ειλημμένη απόφαση της κυβέρνησης Μητσοτάκη και του υπουργείου Παιδείας.

Αυτό που μένει να φανεί είναι ο ακριβής χρόνος εφαρμογής της ελάχιστης βάσης στο σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων.

Υπενθυμίζεται ότι προ ημερών η υπουργός Παιδείας τόνισε ότι στο νέο σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων οι διοικήσεις των πανεπιστημίων θα έχουν ενεργό ρόλο στη ρύθμιση των βάσεων εισαγωγής.

Πηγή: zougla.gr
 

adonman

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης Μανασσής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Πολύ σωστή κίνηση, όπως και το ν+2. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η παιδεία και η ακαδημαϊκή εκπαίδευση είναι ένα αγαθό που διεκδικείται με κόπο και θυσίες. Δε γίνεται να τα έχουμε όλα "μπάτε σκύλοι αλέστε".
 

Dimitris_Gr

Νεοφερμένος

Ο Dimitris_Gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Διοικητικής Επιστήμης & Τεχνολογίας Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Πολύ σωστή κίνηση, όπως και το ν+2. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η παιδεία και η ακαδημαϊκή εκπαίδευση είναι ένα αγαθό που διεκδικείται με κόπο και θυσίες. Δε γίνεται να τα έχουμε όλα "μπάτε σκύλοι αλέστε".

Δεν ξέρω αν η βάση του 10 είναι σωστή ή λάθος, αλλά κρατάω τις επιφυλάξεις μου για το ν+2. Υπάρχουν σχολές που και το ν+2 είναι σε αρκετές περιπτώσεις δύσκολο να επιτευχθεί.

Γνωρίζω ότι για παράδειγμα στη Πληροφορική του ΕΚΠΑ πολλοί είναι αυτοί που φτάνουν στο 6ο έτος και ακόμη "παλεύουν" να τελειώσουν.
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Προσωπικά, συμφωνώ με την επαναφορά της βάσης του 10. Δεν νοείται πραγματικά ο Ελληνας φορολογούμενος να πληρώνει από τη τσέπη του κάποιον, ο οποίος έχει εισαχθεί στο Πανεπιστήμιο με 3 ή 4. Δε θέλω να κατηγοριοποιω, άλλα πρέπει να σκεφτόμαστε και την προσπάθεια του καθενός. Ένας φοιτητής που δεν έχει κοπιάσει και δε τον ενδιαφέρει η ακαδημαϊκή του πορεία ή η επαγγελματική δεν αξίζει κατά την γνώμη μου να εισάγεται.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπήρχε παλιά στο φόρουμ ένα θέμα με τίτλο " Μπορεί ένας κακός μαθητής να αντέξει στο πανεπιστήμιο;" Νομίζω όλη η σχετική επιχειρηματολογία βρίσκεται εκεί. https://www.ischool.gr/showthread.php?t=89342
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Νομίζω ο συγκεκριμένος νόμος έχει στόχο να μείνουν σχολές χωρίς φοιτητές και μετά να πάνε για κλεισιμο. Αν το σκεφτείτε αυτή την στιγμή υπάρχουν αρκετές σχολές που το 80-90% των εισακτεων τους έχουν γράψει κάτω απ'την βάση. Προσωπικά είμαι υπέρ της ελλατωσης των σχολών στην Ελλάδα μιας και παραγουμε ένα πολύ υψηλό αριθμό πτυχιούχων που δεν μπορούμε να αξιοποιήσουμε επαγγελματικά
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω ο συγκεκριμένος νόμος έχει στόχο να μείνουν σχολές χωρίς φοιτητές και μετά να πάνε για κλεισιμο. Αν το σκεφτείτε αυτή την στιγμή υπάρχουν αρκετές σχολές που το 80-90% των εισακτεων τους έχουν γράψει κάτω απ'την βάση. Προσωπικά είμαι υπέρ της ελλατωσης των σχολών στην Ελλάδα μιας και παραγουμε ένα πολύ υψηλό αριθμό πτυχιούχων που δεν μπορούμε να αξιοποιήσουμε επαγγελματικά


Πολύ σωστά! ΄Ασε που 1) η πλειοψηφία όσων μπήκαν στις σχολές που αναφέρεις έκαναν εγγραφή απλά και μόνο για το πάσο με σκοπό να ξαναδώσουν την επόμενη χρονιά και 2) αυτοί που παραμένουν δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να ανταποκριθούν ώστε να ολοκληρώσουν κάποια στιγμή τις σπουδές τους!
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Έχω να προτείνω και εγώ κάτι στην κα. Υπουργό . Όποιος φοιτητής/τρια χρωστάει πάνω από 5 μαθήματα να διαγράφεται αυτομάτως. Δεν θέλουμε φοιτητές τουρίστες .

Άκου εκεί να επιστρέψει την βάση στο 10 και τολμάνε κάποιοι να αντιδράσουν. Ντροπή σας ρε. Δεν βλέπετε ότι η κα. Υπουργός προσπαθεί για το καλό μας ; Γιατί φωνάζετε ; Επειδή θα κλείσουν πανεπιστήμια ; Θα ανοίξουμε φυλακές στη θέση τους .


ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΗ Η ΒΑΘΜΟΛΑΓΝΕΙΑ .

ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ....Η ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΡΕΤΣΙΝΙΑ !
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Οταν το 60% (καπου εκει δεν ηταν φετος , αν κανω λαθος διορθωστε με ) γραφει κατω απο τη βαση στα Μαθηματικα , ποιο το νοημα τα πανεπιστημια να εχουν ως κατωτατη βαση το 10; Αν τοσα χρονια βαζανε διαβαθμισμενα θεματα στις Πανελληνιες τοτε θα ειχε νοημα αυτο το μετρο.
Συμφωνω πως ως χωρα εχουμε υπεράριθμους φοιτητες και πτυχιουχους , συμφωνω με το να αποφασιζει καθε σχολη τον αριθμο των εισακτέων οπως και με το να ληφθουν μετρα για τους χρονιους φοιτητες.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Οταν το 60% (καπου εκει δεν ηταν φετος , αν κανω λαθος διορθωστε με ) γραφει κατω απο τη βαση στα Μαθηματικα , ποιο το νοημα τα πανεπιστημια να εχουν ως κατωτατη βαση το 10; Αν τοσα χρονια βαζανε διαβαθμισμενα θεματα στις Πανελληνιες τοτε θα ειχε νοημα αυτο το μετρο.
Συμφωνω πως ως χωρα εχουμε υπεράριθμους φοιτητες και πτυχιουχους , συμφωνω με το να αποφασιζει καθε σχολη τον αριθμο των εισακτέων οπως και με το να ληφθουν μετρα για τους χρονιους φοιτητες.

Όσο δύσκολα και εαν είναι τα θέματα κάποιος που έχει προσπαθήσει αρκετά μπορεί να πιάσει την βάση χωρίς πρόβλημα . Λίγο απο εδώ λίγο απο εκεί μαζεύει τις μονάδες . Νομίζω οτι ακριβώς αυτό είναι που μπορούν να καταφέρουν με αυτό το μέτρο : Να διασφαλίσουν οτι για την εισαγωγή,έχεις μάθει να στρώνεσαι και να διαβάζεις το οποίο είναι και το πιο σημαντικό .

Εαν και έχω εκφράσει την γνώμη μου και για το ν+2,η αλήθεια είναι οτι ένα κατάλληλο σύστημα εισαγωγής που φιλτράρει επιδέξια τους κατάλληλους υποψήφιους,και διαγράφει απευθείας φοιτητές οι οποίοι στοχεύουν να γίνουν αιώνιοι θα έχει άμεση επίδραση στο επίπεδο των σχολών . Καλύτερες αναλογίες φοιτητών/καθηγητών ,καλύτερες υποδομές και εργαστήρια κτλπ .
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Όσο δύσκολα και εαν είναι τα θέματα κάποιος που έχει προσπαθήσει αρκετά μπορεί να πιάσει την βάση χωρίς πρόβλημα . Λίγο απο εδώ λίγο απο εκεί μαζεύει τις μονάδες . Νομίζω οτι ακριβώς αυτό είναι που μπορούν να καταφέρουν με αυτό το μέτρο : Να διασφαλίσουν οτι για την εισαγωγή,έχεις μάθει να στρώνεσαι και να διαβάζεις το οποίο είναι και το πιο σημαντικό .

Εαν και έχω εκφράσει την γνώμη μου και για το ν+2,η αλήθεια είναι οτι ένα κατάλληλο σύστημα εισαγωγής που φιλτράρει επιδέξια τους κατάλληλους υποψήφιους,και διαγράφει απευθείας φοιτητές οι οποίοι στοχεύουν να γίνουν αιώνιοι θα έχει άμεση επίδραση στο επίπεδο των σχολών . Καλύτερες αναλογίες φοιτητών/καθηγητών ,καλύτερες υποδομές και εργαστήρια κτλπ .


Εαν η καθε σχολη επιλεγει τον αριθμο των εισακτεων της , ο οποιος με τα σημερινα δεδομενα πιστευω θα ειναι μειωμενος , το να θεσουν επιπλεον μετρο το 10 ως κατωτατη βαση εισαγωγης ειναι περιττό πιστευω. Θεωρω οτι οι βασεις διαμορφωνονται συμφωνα με τη δυσκολια των θεματων : αν λοιπον εχουμε δυσκολα θεματα, μειωμενο αριθμο εισακτεων συν κατωτατη βαση εισαγωγης το 10 ποιο το νοημα;
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Εαν η καθε σχολη επιλεγει τον αριθμο των εισακτεων της , ο οποιος με τα σημερινα δεδομενα πιστευω θα ειναι μειωμενος , το να θεσουν επιπλεον μετρο το 10 ως κατωτατη βαση εισαγωγης ειναι περιττό πιστευω. Θεωρω οτι οι βασεις διαμορφωνονται συμφωνα με τη δυσκολια των θεματων : αν λοιπον εχουμε δυσκολα θεματα, μειωμενο αριθμο εισακτεων συν κατωτατη βαση εισαγωγης το 10 ποιο το νοημα;

Νομίζω ο "στόχος" του 10 είναι αυτό που εξήγησα παραπάνω και όχι τόσο να φιλτράρουν τις σχολές με βάση το αν κάποιος έκανε αρκετά σοβαρή προσπάθεια για να γράψει 10 στις πανελλελε
Έχω να προτείνω και εγώ κάτι στην κα. Υπουργό . Όποιος φοιτητής/τρια χρωστάει πάνω από 5 μαθήματα να διαγράφεται αυτομάτως. Δεν θέλουμε φοιτητές τουρίστες .

Άκου εκεί να επιστρέψει την βάση στο 10 και τολμάνε κάποιοι να αντιδράσουν. Ντροπή σας ρε. Δεν βλέπετε ότι η κα. Υπουργός προσπαθεί για το καλό μας ; Γιατί φωνάζετε ; Επειδή θα κλείσουν πανεπιστήμια ; Θα ανοίξουμε φυλακές στη θέση τους .


ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΥΤΗ Η ΒΑΘΜΟΛΑΓΝΕΙΑ .

ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ....Η ΑΡΙΣΤΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΡΕΤΣΙΝΙΑ !

Λάνσελοτ ναι πράγματικα ναι και δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται κακό. Πολύ χαιδεμα έχει πέσει τόσα χρόνια και είμαστε εδώ που είμαστε. Ναι να κλείσουν πανεπιστημία. Όταν σαν χώρα το μόνο που εξάγουμε σε μεγάλα νούμερα είναι "μορφωμένοι" πτυχιούχοι νέοι κάτι πάει λάθος. Και αυτό είμαστε αν όχι η μοναδική χώρα που το κάνει τότε μια από τις ελαχιστες. Έλεος αυτή η κατάσταση που ενώ χρειαζόμαστε πχ 1000 δικηγορους/γιατρούς/μηχανικούς κάθε χρόνο βγάζουμε 5000 επειδή όλες οι μαμάδες έχουν καύλα να δουν το παιδί τους να ορκιζεται. Ας επενδύσουμε σαν χώρα στον πρωτογενή τομέα και στον τουρισμό μπας και κάποια στιγμή αποκτήσουμε και βιομηχανία και πάμε μπροστα. Γιατί μπροστά δεν θα πάμε βγάζοντας μια πληθώρα δικηγόρων ούτε 10000 οικονομολόγους κάθε χρόνο που ΔΕΝ έχουμε ανάγκη αλλά εξάγοντας και δια μέσου του τουρισμού. Πραγματικά αδύνατω να καταλάβω γιατί η Ελλάδα σαν χώρα δεν επενδύει σε αυτά που πρέπει και ζούνε όλοι σε μια φούσκα από ψέματα που κατασκεύασε εκείνο το ρεμαλι που λέγεται Ανδρέας Παπανδρέου και θεωρείται και μορφή τρομάρα του. Και ναι να ανοίξουν όσες φυλακές χρειάζονται για να χώραν ΟΛΟΥΣ τους εγκληματίες και να μην έχουμε άλλους νομούς Παρασκευοπούλου
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Πολύ κακό μέτρο που δεν πρόκειται και δεν πρέπει να εφαρμοστεί καθώς πολλές σχολές θα μείνουν χωρίς φοιτητές.

Από τη στιγμή που ο μαθητής παίρνει απολυτήριο Λυκείου και έχει πρόσβαση σε αρκετές σχολές παγκοσμίως είναι λάθος να τρώει πόρτα από τα ελληνικά πανεπιστήμια. Αν όποιος συγκέντρωνε κάτω από δέκα δεν έπαιρνε καθόλου απολυτήριο Λυκείου και δεν το δεχόταν κανένα πανεπιστήμιο του εξωτερικού, ίσως θα είχε κάποια λογική και να υποστήριζα το μέτρο.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Νομίζω ο "στόχος" του 10 είναι αυτό που εξήγησα παραπάνω και όχι τόσο να φιλτράρουν τις σχολές με βάση το αν κάποιος έκανε αρκετά σοβαρή προσπάθεια για να γράψει 10 στις πανελλελε


Λάνσελοτ ναι πράγματικα ναι και δεν ξέρω γιατί σου φαίνεται κακό. Πολύ χαιδεμα έχει πέσει τόσα χρόνια και είμαστε εδώ που είμαστε. Ναι να κλείσουν πανεπιστημία. Όταν σαν χώρα το μόνο που εξάγουμε σε μεγάλα νούμερα είναι "μορφωμένοι" πτυχιούχοι νέοι κάτι πάει λάθος. Και αυτό είμαστε αν όχι η μοναδική χώρα που το κάνει τότε μια από τις ελαχιστες. Έλεος αυτή η κατάσταση που ενώ χρειαζόμαστε πχ 1000 δικηγορους/γιατρούς/μηχανικούς κάθε χρόνο βγάζουμε 5000 επειδή όλες οι μαμάδες έχουν καύλα να δουν το παιδί τους να ορκιζεται. Ας επενδύσουμε σαν χώρα στον πρωτογενή τομέα και στον τουρισμό μπας και κάποια στιγμή αποκτήσουμε και βιομηχανία και πάμε μπροστα. Γιατί μπροστά δεν θα πάμε βγάζοντας μια πληθώρα δικηγόρων ούτε 10000 οικονομολόγους κάθε χρόνο που ΔΕΝ έχουμε ανάγκη αλλά εξάγοντας και δια μέσου του τουρισμού. Πραγματικά αδύνατω να καταλάβω γιατί η Ελλάδα σαν χώρα δεν επενδύει σε αυτά που πρέπει και ζούνε όλοι σε μια φούσκα από ψέματα που κατασκεύασε εκείνο το ρεμαλι που λέγεται Ανδρέας Παπανδρέου και θεωρείται και μορφή τρομάρα του. Και ναι να ανοίξουν όσες φυλακές χρειάζονται για να χώραν ΟΛΟΥΣ τους εγκληματίες και να μην έχουμε άλλους νομούς Παρασκευοπούλου
Γιατί δεν επένδυσε η οικογένεια σου στην γεωργία και πας πανεπιστήμιο ;
Κάνε αυτοκριτική πρώτα και άσε τα δάχτυλα .


ΑΝΔΡΕΑ θα λέτε και πλένετε το στοματάκι σας....
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ναι γιατί ως γνωστόν ο μαθητής με 3.000 και 4.000 μόρια έκανε τρομερή προσπάθεια και θα του κόψουν τα φτερά.Αν δεν κουραστείς τίποτα δεν πάει μπροστά στην ζωή.


Η βάση του 10 την θεωρω υψηλή,το ιδανικό θα είναι να ξεκινούν οι σχολές απο 7.000 μόρια, δηλαδή να μην υπάρχουν σχολές με 4,5,6000 μόρια γιατί για εμένα είναι γελοίο.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Γιατί δεν επένδυσε η οικογένεια σου στην γεωργία και πας πανεπιστήμιο ;
Κάνε αυτοκριτική πρώτα και άσε τα δάχτυλα .


ΑΝΔΡΕΑ θα λέτε και πλένετε το στοματάκι σας....

Την αυτοκριτική μου την έχω κάνει. Η οικογένεια μου δεν έχει αρκετά χωράφια για να επενδύσει στην γεωργια. Σε διαβεβαιω ωστόσο οτι τα λίγα στρέμματα που έχουμε τα εκμεταλλεύομαστε. Ούτε στον τουρισμό μπορούσε να επενδύσει η οικογένεια μου γιατί ούτε τουριστική επιχείρηση έχουμε ούτε μένουμε σε τουριστική περιοχή. Αν πάλι είχαμε τέτοια οικογενειακή επιχείρηση επίσης σε διαβεβαιω ότι θα σπούδαζα κάτι σχετικό για να την αναλαβω. Επειδή λοιπόν δεν υπήρχε άλλη επιλογή πέρα είτε από το να βγω κατευθείαν στην αγορά εργασίας ως ανειδίκευτος είτε να σπουδάσω επέλεξα το 2ο. Και ακόμα και οι σπουδές μου είναι μια επένδυση μιας και οι δικοί μου μου έχουν ήδη ξεκαθαρίσει ότι τα φράγκα θα πέφτουν μέχρι τα ν+1 χρόνια και μετά ας κόψω το κεφάλι μου για να την συνεχίσω. Όπως και το φροντιστήριο που με έστελναν ήταν μια επένδυση μιας και στόχος ήταν να μπω σε μια σχολή με κάπως καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Στην ζωή μου έχω μάθει λοιπόν να είμαι πρακτικός και να αφήνω τις ουτοπίες για την ώρα του ύπνου
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Εαν η καθε σχολη επιλεγει τον αριθμο των εισακτεων της , ο οποιος με τα σημερινα δεδομενα πιστευω θα ειναι μειωμενος , το να θεσουν επιπλεον μετρο το 10 ως κατωτατη βαση εισαγωγης ειναι περιττό πιστευω. Θεωρω οτι οι βασεις διαμορφωνονται συμφωνα με τη δυσκολια των θεματων : αν λοιπον εχουμε δυσκολα θεματα, μειωμενο αριθμο εισακτεων συν κατωτατη βαση εισαγωγης το 10 ποιο το νοημα;


Ο αριθμός εισακτέων είναι ο μέγιστος αριθμός φοιτητών που μπορεί να πάρει μια σχολή κάθε έτος . Εαν δεν τον έχει καλύψει,συνεχίζει να παίρνει υποψηφίους μέχρι να συμπληρώσει όλες τις κενές θέσεις ανεξάρτητα της βαθμολογίας των μαθητών. Πρακτικά καταλαβαίνω τι λες. Το μέτρο αυτό όμως αποτελεί επίσημη έγκριση του δικαιώματος της εκάστοτε σχολής να απορρίπτει υποψηφίους βάσει και της βαθμολογίας τους και όχι μόνο βάσει της αδυναμίας προσφοράς θέσης .

Το οποίο κατα την γνώμη μου είναι ιδιαίτερα καλό . Επειδή δεν υπάρχει κάποιος καλός δεν σημαίνει οτι πρέπει ντε και καλά να πάρουν υποψηφίους που δεν ξέρουν τι τους γίνεται . Έτσι πολεμάνε την ανεργία,ξεφορτώνονται αιώνιους και διατηρούν ενα καλό ακαδημαϊκό επίπεδο αφού δεν χρειάζεται να πέφτει η ποιότητα του μαθήματος για να καλύπτονται κενά των ασυνεπών φοιτητών .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Την αυτοκριτική μου την έχω κάνει. Η οικογένεια μου δεν έχει αρκετά χωράφια για να επενδύσει στην γεωργια. Σε διαβεβαιω ωστόσο οτι τα λίγα στρέμματα που έχουμε τα εκμεταλλεύομαστε. Ούτε στον τουρισμό μπορούσε να επενδύσει η οικογένεια μου γιατί ούτε τουριστική επιχείρηση έχουμε ούτε μένουμε σε τουριστική περιοχή. Αν πάλι είχαμε τέτοια οικογενειακή επιχείρηση επίσης σε διαβεβαιω ότι θα σπούδαζα κάτι σχετικό για να την αναλαβω. Επειδή λοιπόν δεν υπήρχε άλλη επιλογή πέρα είτε από το να βγω κατευθείαν στην αγορά εργασίας ως ανειδίκευτος είτε να σπουδάσω επέλεξα το 2ο. Και ακόμα και οι σπουδές μου είναι μια επένδυση μιας και οι δικοί μου μου έχουν ήδη ξεκαθαρίσει ότι τα φράγκα θα πέφτουν μέχρι τα ν+1 χρόνια και μετά ας κόψω το κεφάλι μου για να την συνεχίσω. Όπως και το φροντιστήριο που με έστελναν ήταν μια επένδυση μιας και στόχος ήταν να μπω σε μια σχολή με κάπως καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Στην ζωή μου έχω μάθει λοιπόν να είμαι πρακτικός και να αφήνω τις ουτοπίες για την ώρα του ύπνου


Γνωρίζεις πόσοι είναι στην κατάσταση τη δικιά σου ; Γνωρίζεις πόσοι σκέφτηκαν και σκέφτονται το ίδιο ;
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Γνωρίζεις πόσοι είναι στην κατάσταση τη δικιά σου ; Γνωρίζεις πόσοι σκέφτηκαν και σκέφτονται το ίδιο ;

Ένα τεράστιο ποσοστό των νεων. Όμως γνωρίζω παράλληλα και περιπτώσεις όπως παιδι που οι γονείς του είχαν ξενοδοχειακή επιχείρηση στην Μύκονο και αυτός σπουδάζει ΤΕΙ μηχανολόγων Πάτρα και αυτή την χρονιά μπαίνει στο 6ο έτος. Άτομο που ούτε προφανώς τρέφει κάποιο φοβερό ενδιαφέρον για την σχολή αλλά ούτε και έκανε και κάποια φοβερή προσπάθεια στις πανελλήνιες κάνει αυτή την στιγμή έναν "αγώνα" για να πάρει ένα πτυχίο που θα το κάνει τι εκτός από κορνίζα; Ποιος είναι υπεύθυνος που οι νέοι στρέφονται λοιπόν μόνο σε πανεπιστημιακές σπουδες; Το κράτος που δεν επενδύει στον πρωτογενή τομεα; Οι τεράστιοι αριθμοί εισακτεων που μπορείς με ελάχιστη έως και μηδαμινή προσπάθεια να εισαχθείς σε μια σχολή; Η ελληνική νοοτροπία που επιβάλει σε όλους ένα πτυχίο που μπορεί εν τέλει να είναι άχρηστο; Όλα μαζί; Αυτή η κατάσταση δεν πρέπει να αλλάξει δηλαδή; Σαν χώρα είμαστε καταδικασμένοι να μείνουμε έτσι όπως είμαστε τώρα αν δεν υπάρξει κάποια αλλαγη
 

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι είναι δύσκολο να κάνεις μια δουλειά που δεν σου αρέσει για όλη σου την ζωή μόνο και μόνο για να βγάλεις χρήματα. Και εγώ έχω στρωμένη επιχείρηση να με περιμένει αν το θέλω, όμως η ζωή κάνοντας αυτή τη δουλειά είναι αφόρητη.

Όσο για την βάση του 10 συμφωνώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top