Να μείνεις ή να φύγεις από την Ελλάδα;

Να μείνεις η να φύγεις από την Ελλάδα;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 12)
  • Συμφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 10 83.3%
  • Διαφωνώ με την μετανάστευση

    Ψήφοι: 1 8.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 8.3%

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις;
Ότι αν ψάχνουμε τα εύκολα και τα έτοιμα, αργά ή γρήγορα θα τα βρούμε ...μπροστά μας.
Εννοείται, πως υπάρχει λόγος που μένουμε στα δύσκολα, παραμένουμε στην πατρίδα μας, αν σου λέει κάτι αυτό δεν ξέρω :hmm:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.
Ότι αν ψάχνουμε τα εύκολα και τα έτοιμα, αργά ή γρήγορα θα τα βρούμε ...μπροστά μας.
Εννοείται, πως υπάρχει λόγος που μένουμε στα δύσκολα, παραμένουμε στην πατρίδα μας, αν σου λέει κάτι αυτό δεν ξέρω :hmm:


Δεν υπάρχει λόγος να κάτσω στην Ελλάδα για 500€ αν αυτό εννοείς.
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.
Μα γιατί έχεις παθητική νοοτροπία, πιστεύεις ότι στην Ελλάδα όλοι παίρνουν ...500 ευρώ?


Φίλε λέω την αλήθεια είμαι 19 ετών,η ανεργεια στους νέους είναι 39%.Η αλήθεια είναι ότι η Ελλάδα χάλια ήταν,είναι και θα είναι όσο έχουμε αυτή την νοοτροπία.Εσυ βλέπεις καμία βελτίωση 10 χρόνια στην κρίση;Όχι.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν είναι τα 500 ευρώ, είναι το κόστος ζωής. Η Ελλάδα αντικειμενικά είναι μια ακριβή χώρα αν λάβεις υπόψη το μέσο εισόδημα. Είναι μια χώρα που είναι ανίκανη να προσφέρει τα βασικά : ΜΜΜ , ιατρική περίθαλψη κλπ κλπ.
Αν το κόστος ζωής ήταν χαμηλότερο και η ποιότητα ζωής καλύτερη τότε πιστευω πολλοί δε θα επέλεγαν να φύγουν εξωτερικό
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Φίλε λέω την αλήθεια είμαι 19 ετών,η ανεργεια στους νέους είναι 39%.Η αλήθεια είναι ότι η Ελλάδα χάλια ήταν,είναι και θα είναι όσο έχουμε αυτή την νοοτροπία.Εσυ βλέπεις καμία βελτίωση 10 χρόνια στην κρίση;Όχι.
Αυτό ακριβώς, πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία κι όχι να την κοπανάμε δεξιά κι αριστερά όπου ο...βασικός μισθός είναι μεγαλύτερος! Δεν εγγυάται αυτό ποιότητα ζωής, πόσο μάλλον όταν νοιώθεις ότι είσαι φυγόπονος.
Τέλοσπάντων, είναι και θέμα οπτικής αλλά βασικά στάσης ζωής ;)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς, πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία κι όχι να την κοπανάμε δεξιά κι αριστερά όπου ο...βασικός μισθός είναι μεγαλύτερος! Δεν εγγυάται αυτό ποιότητα ζωής, πόσο μάλλον όταν νοιώθεις ότι είσαι φυγόπονος.
Τέλοσπάντων, είναι και θέμα οπτικής αλλά βασικά στάσης ζωής ;)


Είμαι 19 ετών δεν θα περιμένω να πάω 40 για να φτιάξει η Ελλάδα.
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Φώτη για αρχή τελειώνεις την σχολη σου ή φτάνεις τουλάχιστον σε φάση πτυχίου. Αυτή την στιγμή δεν έχεις κάνει καν το πρώτο μάθημα στο στην σχολή σου. Τέτοιες συζητήσεις θα έπρεπε να της εχεθς στο μυαλό σου για το μέλλον. Προσωπικά θεωρώ όλα έρχονται με ένα κόστος. Στο εξωτερικό ας πούμε μπορεί να βρεις έναν μεγαλύτερο μισθό (αν βρεις για αρχή) αλλά δεν θα έχεις ποτέ μόνιμη κατοικία και μπορεί πχ να έχεις και άλλα θέματα προσαρμογής όπως κοινωνικά και τετοια. Εχω ζήσει εξωτερικό Φώτη και τα περισσότερα άτομα που συναναστρεφομουν ήταν από Ελλάδα αυτό σου λέω μόνο
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.
Φώτη για αρχή τελειώνεις την σχολη σου ή φτάνεις τουλάχιστον σε φάση πτυχίου. Αυτή την στιγμή δεν έχεις κάνει καν το πρώτο μάθημα στο στην σχολή σου. Τέτοιες συζητήσεις θα έπρεπε να της εχεθς στο μυαλό σου για το μέλλον. Προσωπικά θεωρώ όλα έρχονται με ένα κόστος. Στο εξωτερικό ας πούμε μπορεί να βρεις έναν μεγαλύτερο μισθό (αν βρεις για αρχή) αλλά δεν θα έχεις ποτέ μόνιμη κατοικία και μπορεί πχ να έχεις και άλλα θέματα προσαρμογής όπως κοινωνικά και τετοια. Εχω ζήσει εξωτερικό Φώτη και τα περισσότερα άτομα που συναναστρεφομουν ήταν από Ελλάδα αυτό σου λέω μόνο


Ο θείος μου ζει Γερμανία και μόνο με Γερμανούς μιλάει.Η γκετοποίηση δεν βοηθά πουθενά.
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Αυτό λέω.Αν η Ελλάδα σοβαρευτεί τα ξαναλέμε;
Η Ελλάδα είσαι εσύ, είμαι εγώ, είναι ο διπλανός μας. Είμαστε εμείς, μπορεί αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις να είναι (συγγνώμη αλλά θα το πω) πουλημένα τομάρια στην πλειοψηφία τους αλλά από μας εξαρτάται κι εμείς τους δίνουμε αυτή την εξουσία.
Δύσκολος καιρός ναι, αλλά όπως προείπα η λύση δεν είναι η φυγή
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.
Η Ελλάδα είσαι εσύ, είμαι εγώ, είναι ο διπλανός μας. Είμαστε εμείς, μπορεί αυτοί που παίρνουν τις αποφάσεις να είναι (συγγνώμη αλλά θα το πω) πουλημένα τομάρια στην πλειοψηφία τους αλλά από μας εξαρτάται κι εμείς τους δίνουμε αυτή την εξουσία.
Δύσκολος καιρός ναι, αλλά όπως προείπα η λύση δεν είναι η φυγή


Ούτε όμως είναι λύση να μείνουμε εδώ και να καταστραφούμε.

Σε ποια χώρα πηγές;
 

doop

Νεοφερμένος

Ο doop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ούτε όμως είναι λύση να μείνουμε εδώ και να καταστραφούμε.

Σε ποια χώρα πηγές;
Ιταλία, Γερμανία και πρόσφατα Γαλλία, πάντα οδικώς με δικό μου αμάξι, δεν είμαι... pullman fan. Επίσης, μικρό με πήγανε οι γονείς μου Τουρκία και Βουλγαρία. Tουρισμό έκανα, μη φανταστείς ...

Υγ Για υπερατλαντικά ταξίδια χρησιμοποιώ Google Earth:happy:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.
Ιταλία, Γερμανία και πρόσφατα Γαλλία, πάντα οδικώς με δικό μου αμάξι, δεν είμαι... pullman fan. Επίσης, μικρό με πήγανε οι γονείς μου Τουρκία και Βουλγαρία. Tουρισμό έκανα, μη φανταστείς ...

Υγ Για υπερατλαντικά ταξίδια χρησιμοποιώ Google Earth:happy:


Α εγώ νόμιζα ότι έμεινες μόνιμα έξω.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φώτη παιδί μου,λες διαρκώς ότι θα φύγεις κ ότι στην Ελλάδα όλα είναι για το πέος κτλ κτλ. Γιατι τότε δίνεις 2 φορές πανελλήνιες κ κόπτεσαι τόσο πολύ να μπεις σε ενα γτπ πανεπιστήμιο?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,253 μηνύματα.
Φώτη παιδί μου,λες διαρκώς ότι θα φύγεις κ ότι στην Ελλάδα όλα είναι για το πέος κτλ κτλ. Γιατι τότε δίνεις 2 φορές πανελλήνιες κ κόπτεσαι τόσο πολύ να μπεις σε ενα γτπ πανεπιστήμιο?


Γιατί δεν μπορώ να επιβαρύνω τους γίνεις μου οικονομικά για να σπουδάσω έξω.
 

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top