Υγιεινή διατροφή

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,108 μηνύματα.
Δεν νομίζω οτι η CiNefiL είναι υπερβολική . Οι παππούδες και οι γιαγιάδες πράγματι ήταν γιατί παρέπεμπαν στο ίδιο πράγμα με την CiNefiL όμως για εντελώς διαφορετικούς λόγους . Στην προκειμένη,στοχοποιεί μια νοοτροπία που δυστυχώς είναι χαρακτηριστικό πολλών ανθρώπων στις πιο ανεπτυγμένες χώρες . Ουσιαστικά λέει γιατί να πετάξεις φαί,ή λεφτά απλά επειδή έχεις ή μπορείς να τα βρείς σε αφθονία,την ίδια στιγμή που κάποιος παλεύει για τα ελάχιστα . Δυστυχώς μεγαλώνουμε όλοι σε ένα πλαίσιο ασφάλειας,στο οποίο μας παρέχουν σπουδές,φαγητό,στέγη και πολλά άλλα και θεωρούμε οτι κάθε άνθρωπος είναι το ίδιο τυχερός σε όλο τον κόσμο και οτι είναι εντελώς αυτονόητα όλα αυτά .

Δεν εξαιρώ τον εαυτό μου,αλλά μην νομίζουμε οτι επειδή όλοι είναι στα @@ τους και ακούν το "Τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε" σαν κλισέ,οτι μας κάνει λιγότερο λάθος ή περισσότερο σωστούς ,οτι εφόσον κανείς δεν νοιάζεται, είναι υπερβολικό να υπάρχουν ορισμένοι άνθρωποι που είναι ευαισθητοποιημένοι στον κατάλληλο(απαραίτητο ;) βαθμό για αυτό το θέμα. Η φύση του ανθρώπου είναι αυτή του ζώου... Όταν λείψουν οι κατάλληλες συνθήκες ώστε ο άνθρωπος να είναι πολιτισμένος και επικρατήσουν αυτά τα ένστικτα θα καταλάβουμε κατα πόσο είναι υπερβολή.

Κάτι τελευταίο...το φαΐ είναι απόλαυση πέρα απο φυσική ανάγκη.Κάντε μαθηματικά στα αντίστοιχα μαθήματα,ή στην δουλειά σας . Οταν διασκεδάζετε ή προσπαθείτε να απολαύσετε ένα πιάτο προσπαθήστε να σταματήσετε να μετράτε . Καλύτερα να περάσεις ζωή και κότα μέχρι τα 50 και μετά να ψοφήσεις με γεμάτη κοιλιά στα ζεστά όντας χαρούμενος,παρά να ζήσεις μέχρι τα 80 για να μπορείς να βρεις την ιδανική ποσότητα και ποιότητα φαγητού,γκρινιάζοντας ταυτόχρονα για το τι κάνουν οι άλλοι ή πρήζοντας τους άλλους για το τι θεωρείς εσύ πιο σωστό . Είναι πολύ προτιμότερο να αντιλαμβανόμαστε τις διαθέσεις και τις αντιλήψεις του άλλου και να κολλάμε περισσότερη ή λιγότερο .


Κάποιος μπορει να ειναι χαρουμενος επειδη έχει φυσική καταταση 20αρη στα 40 του φλέβα στο χέρι και κοιλιακους οταν σηκώσει τη μπλούζα. Δεν νιώθουν ολοι ευτυχισμένοι επειδη πάνε για τσιπουράκια κάθε βράδυ και άλλες τέτοιες "κοινωνικες" εκδηλώσεις. Οποτε οταν θές φλεβιτσα στα 40 και κοιλιακους οπως έχουμε ξαναπει θα πρέπει λιγο να κάνεις κάτι που δεν κάνουν ολοι. Αλλιως θα ειχαμε γεμισει κοιλιακους και μπράτσα δεν θα ξέραμε τι να κανουμε που λεει και ο Παναγιώτης ο ακτιβιστης.

Εγω στο συγκεκριμενο θρέντ παρατηρησα οτι πιο πολύ οι άλλοι πάνε να μας επιβληθούν και έχουν νευρα παρα εμεις. Μάλλον η αποτομη εκκριση της ινσουλινης απο τα τζάνκ φουντ εκτος απο την υπνηλια φέρνουν και νευρα διοτι τα τζανκ φουντ ως γνωστον ειναι οτι να ναι αρα κάνουν και τις ορμονες οτι να ναι.

Τωρα για το οτι η CiNeFiL και ο κάθε ενας που μπαινει εδω να ειρωνευτει τους υπολοιπους (δεν ειμαι ο μοναδικος που αναγνωρισα τον χλευασμο και την ειρωνεια) δεν έχεις να πεις κάτι και μάλιστα δεν το θεωρεις και υπερβολη (ηδη άλλα 2 άτομα το αναγνωρισαν) τι να σου πω. Εχεις τη κριση σου και τις ιδέες σου. Εγω σιγουρα ειμαι πιο αυστηρος σε αυτα και δεν αφήνων κανέναν να ειρωνευτει και να επιτεθει προσωπικά.
Και φυσικα αποψεις οπως "εγω ετσι κανω οταν βλέπω κατι παραλογο ειρωνευομαι" ναι εγω αυτο δεν το δέχομαι και αν κάνεις έτσι δεν θα μιλησεις μαζι μου. Μιλα με καναν άλλον που γουστάρει την ειρωνεια και να του μιλάνε άσχημα. Οποτε ναι για μενα ειναι υπερβολη και στο αιτιολογω κιολας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόβλημα είναι όταν βγάζεις έντονη υπεροψία στο ότι κάνεις κάτι. Μιλάς για τους άλλους αντιμετωπίζοντας τους ως τιποτένια πράγματα λέγοντας "ποιο ς είσαι εσύ".
Πρέπει να βάλουμε μάλιστα κ φώτο για να...?
 

Compte

Νεοφερμένος

Ο Compte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εγώ σήμερα έφαγα 2 μερίδες μακαρόνια με κιμά και γραβίερα αλλά επειδή δεν έφαγα σχεδόν τίπτοα άλλο η δίαιτα συνεχίζει χωρίς πρόβλημα. :playboy:

Δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται να μην εχετε χρονο να τρωτε υγιεινο πρωινο. Ξυπνηστε νωριτερα. Απο την ημερα που θυμαμαι να πηγαινω σχολειο, μεχρι το πανεπιστημιο και τωρα που δουλευω, τρωω παντα σπιτι και πολυ σπανια θα αγορασω κατι απο εξω. Οταν ειχα μαθημα στις 8 το πρωι, ξυπνουσα απο τις 6 γιατι ειχα 40 λεπτα δρομο με το αστικο και 15 λεπτα περπατημα στο campus. Το οτι εχετε μαθηματα διαφορετικες ωρες δεν λεει κατι. Ξυπνα καθε μερα απο τις 7. Ακομα και στις εξεταστικες εφτιαχνα πρωινο. Χθες ξυπνησα στις 6, εκανα ντους, εφτιαξα ομελεττα με τυρια και μανιταρια, smoothie (φραουλα-μπανανα-πορτοκαλι), καφε για την δουλεια και πηρα φρουτα μαζι μου για το μεσημερι. Μετα την δουλεια, εφτιαξα σαλατα με σολωμο. Μιση ωρα υποθεση.

Οταν ξενυχτατε και βαριεστε να ξυπνησετε και να σπαταλησετε μιση ωρα για πρωινο, τοτε και η διατροφη σας θα ειναι χαλια. Δεν μπορω να διαννοηθω να τρωω καθε πρωι σαβουρα απεξω. Πραγματικα απορω πως το κανετε. Το να κουβαλας ταπερακια δεν ειναι δυσκολο. Ενα σακιδιο πλατης ή ενα lunch bag λυνει το προβλημα.


Το πρωινό σε στουμπώνει και σου χαλάει την παραγωγικότητα για την υπόλειπη μέρα. Επίσης, είναι πολύ πιο δύσκολο να διατηρήσεις το βάρος σου και σου παίρνει πολλή ώρα.

Η φάση φίλη Neliel είναι να μαγειρεύεις 2-3 φορές τη βδομάδα και την υπόλοιπη να ζεσταίνεις. No time wasted.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,169 μηνύματα.
Κάποιος μπορει να ειναι χαρουμενος επειδη έχει φυσική καταταση 20αρη στα 40 του φλέβα στο χέρι και κοιλιακους οταν σηκώσει τη μπλούζα. Δεν νιώθουν ολοι ευτυχισμένοι επειδη πάνε για τσιπουράκια κάθε βράδυ και άλλες τέτοιες "κοινωνικες" εκδηλώσεις.

Εγω στο συγκεκριμενο θρέντ παρατηρησα οτι πιο πολύ οι άλλοι πάνε να μας επιβληθούν και έχουν νευρα παρα εμεις. Μάλλον η αποτομη εκκριση της ινσουλινης απο τα τζάνκ φουντ εκτος απο την υπνηλια φέρνουν και νευρα διοτι τα τζανκ φουντ ως γνωστον ειναι οτι να ναι αρα κάνουν και τις ορμονες οτι να ναι.

Τωρα για το οτι η CiNeFiL και ο κάθε ενας που μπαινει εδω να ειρωνευτει τους υπολοιπους (δεν ειμαι ο μοναδικος που αναγνωρισα τον χλευασμο και την ειρωνεια) δεν έχεις να πεις κάτι και μάλιστα δεν το θεωρεις και υπερβολη (ηδη άλλα 2 άτομα το αναγνωρισαν) τι να σου πω. Εχεις τη κριση σου και τις ιδέες σου. Εγω σιγουρα θα ήμουν πολυ πιο αυστηρος σε αυτα και δεν θα τολμουσε κανεις να ειρωνευτει και να επιτεθει προσωπικά.

To be brutally honest,δεν με νοιάζει . Όσο δεν γίνεται προσβλητικός με τους υπόλοιπους ας κάνει οτι τον ευχαριστεί . Ποιος είμαι εγώ να του κάνω υποδείξεις πως να ζήσει την ζωή του;

Ας πώ για αρχή οτι δεν υπάρχει κάποια παραβίαση όρων,και δεν επεμβαίνω για να μιλήσω επι αυτού , αλλά το ξεκαθαρίζω και στο απαντώ συγκεκριμένα για να μην νομίζεις οτι έκανα τα στραβά μάτια,εαν και το πιο σωστό θα ήταν να μην το έκανα.

Εξήγησα τι κατάλαβα απο το post της CiNeFil και δεν θεωρώ οτι είχε σκοπό την στοχοποιήση σου συγκεκριμένα προσωπικά. Είναι κατι που θα έλεγε στον οποιοδήποτε που θεωρούσε οτι ήταν λάθος σαν νοοτροπία στο συγκεκριμένο θέμα . Θα μπορούσε να στο φέρει πιο μαλακά ίσως,δεν ξέρω. Αλλά πιθανότατα να είναι κάπως αγανακτισμένη οταν το βλέπει να συμβαίνει συνέχεια . Σε κάθε περίπτωση τα post που θέλουν να στοχοποιήσουν,να προσβάλλουν ή να μειώσουν φαίνονται. Εδώ αυτό δεν υπήρχε .

Βλέπω οτι προβληματίζεσαι αρκετά επι του θέματος . Εαν οι κυρίες σε θεωρούσαν τόσο κάτω,θα είχαν σταματήσει να ασχολούνται με τα post σου καιρό τώρα . Γνωρίζεις αρκετά καλά οτι οι γυναίκες είναι αρκετά αμείληκτες σε τέτοια θέματα και δεν χαρίζονται απο την στιγμή που θα σχηματιστεί κακή άποψη. Όπως λες και ο ίδιος,εφ'οσον δεν συμπαθείς κάποιον απλά δεν τον παραθέτεις,απολύτως λογικό .Άρα για να υπάρχει ακόμα ανταπόκριση,νομίζω οτι είσαι πιο πολύ στο στάδιο της παρεξήγησης που προσπαθεί να καθαρίσει παρά της αντιπάθειας ,διαφορετικά δεν νομίζω οτι μένουν πολλές εναλλακτικές εξηγήσεις :rolleyes: .
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,108 μηνύματα.
To be brutally honest,δεν με νοιάζει . Όσο δεν γίνεται προσβλητικός με τους υπόλοιπους ας κάνει οτι τον ευχαριστεί . Ποιος είμαι εγώ να του κάνω υποδείξεις πως να ζήσει την ζωή του;

Ας πώ για αρχή οτι δεν υπάρχει κάποια παραβίαση όρων,και δεν επεμβαίνω για να μιλήσω επι αυτού , αλλά το ξεκαθαρίζω και στο απαντώ συγκεκριμένα για να μην νομίζεις οτι έκανα τα στραβά μάτια,εαν και το πιο σωστό θα ήταν να μην το έκανα.

Εξήγησα τι κατάλαβα απο το post της CiNeFil και δεν θεωρώ οτι είχε σκοπό την στοχοποιήση σου συγκεκριμένα προσωπικά. Είναι κατι που θα έλεγε στον οποιοδήποτε που θεωρούσε οτι ήταν λάθος σαν νοοτροπία στο συγκεκριμένο θέμα . Θα μπορούσε να στο φέρει πιο μαλακά ίσως,δεν ξέρω. Αλλά πιθανότατα να είναι κάπως αγανακτισμένη οταν το βλέπει να συμβαίνει συνέχεια . Σε κάθε περίπτωση τα post που θέλουν να στοχοποιήσουν,να προσβάλλουν ή να μειώσουν φαίνονται. Εδώ αυτό δεν υπήρχε .

Βλέπω οτι προβληματίζεσαι αρκετά επι του θέματος . Εαν οι κυρίες σε θεωρούσαν τόσο κάτω,θα είχαν σταματήσει να ασχολούνται με τα post σου καιρό τώρα . Γνωρίζεις αρκετά καλά οτι οι γυναίκες είναι αρκετά αμείληκτες σε τέτοια θέματα και δεν χαρίζονται απο την στιγμή που θα σχηματιστεί κακή άποψη. Όπως λες και ο ίδιος,εφ'οσον δεν συμπαθείς κάποιον απλά δεν τον παραθέτεις,απολύτως λογικό .Άρα για να υπάρχει ακόμα ανταπόκριση,νομίζω οτι είσαι πιο πολύ στο στάδιο της παρεξήγησης που προσπαθεί να καθαρίσει παρά της αντιπάθειας ,διαφορετικά δεν νομίζω οτι μένουν πολλές εναλλακτικές εξηγήσεις :rolleyes: .


Οταν λές την αποψη σου για κάτι ή ακομα οταν θές να κάνεις και υποδειξη ή παρατηρηση αποφεύγεις τους χαρακτηρισμους και τις έντονες επιθέσεις, δεν κλιμακώνεις εξαρχής. Κάνεις κριτική στην ιδέα και ΔΕΝ κάνεις προσωπικη επιθεση με χαρακτηρισμους στο άτομο πχ αλλο να πεις η ιδεα σου δεν ειναι σωστη και αλλο εισαι κακομαθημένος νάρκισος.

Τωρα αυτο μια και κάνουμε συζητηση οχι οτι δεν θα κοιμηθω αποψε πχ επειδη η άλλη με ειπε κακομαθημένο νάρκισσο ή ο άλλος οτι ειμαι παιδι της μπιάφρας ειδες ουτε αναφορά δεν εκανα. Ο καθενας μπορει να λέει οτι του έρθει τι με ενδιαφέρει εμενα εδω ο άλλος ειπε οτι έχω αγυμναστα ποδια που ειναι το πιο δυνατο σημειο πάνω μου και με έχουν σταματησει ακομα και αγνωστοι στο γυμναστηριο για να μου το πούν λοιπον δεν θα πάρω στα σοβαρα κανέναν τέτοιον τυπάκο που λέει σαχλαμαριτσες χωρις να τις σκεφτεται πρώτα :lol: , και για τον Μηλά ειπανε πως ειναι χάλιας (κάποιοι) και ο τύπος ειναι κομμάτια στα 40 του. Και για τον Κώστα εμπειρο οτι ειναι αναβολιασμενος και δεν ξέρει να κανει γυμναστική.

Οποιος θέλει ας τους ψάξει στο γιουτιουμπ να δει. Δεν μπορεις να λές για τέτοιους ανθρώπους οτι δεν ξέρουν τι κάνουνε τοσα χρονια και έχουν αυτη την φυσική κατασταση. Τα διαβασαμε και αυτα εδω μέσα. Εσυ ποιος εισαι ας πουμε βάλε φωτο να σε δούμε. Υπο αυτη την έννοια ειναι το αιτημα για την φώτο που κάποιοι παρεξηγησαν. Και ποιος εισαι εσυ ρε φιλαράκι που μας ζητας φωτο ... εσυ ποιος εισαι ρε φιλαράκι που κρινεις τους πάντες; :)

Να εισαι σιγουρος οτι με τον τροπο που χειριζονται κάποιοι-κάποιες την διαφωνια απο εδω μέσα και με τις προσφατες απαντήσεις που ειδα σε ένα ευρυτερο εργασιακο ή άλλο περιβάλλον εκτος φορουμ έχουν βγει οφφ και δεν το ξέρουν. Προσωπικά οι δικές μου απαντησεις ηταν πάντα μέσα στο σωστο ύφος και δεν ειχαν σκοπο να προσβάλλουν κανέναν.

Και θα ήθελα να πω σε ολους αυτους που μας σηκώνουν το δάχτυλο και αρχιζουν την επιθεση επειδη βλέπουν μια άποψη με πυγμη και τους χαλάει το γλυκο επειδη νιώθουν οτι χάνουν τα ηνία : Mάγκες κοιταξτε πρωτα τη πάρτη σας και την καμπούρα σας κοιτάξτε πρωτα να διορθώσετε πρωτα τις δικές σας αδυναμιες και τρωτά σημεια και μετά ασχοληθειτε με το αν ο διπλανος σας ειναι αδυνατος ή τριχωτος ή αγυμναστος ή χοντρος ή δεν ξέρω και εγω τι άλλο. Εγω μπήκα έγραψα το προγραμμα μου δεν χλευασα κανεναν οπως ειπε και η @Nelliel με την οποια επισης έχω τσακωθει στο παρελθον για να μην νομιζετε οτι ειμαστε κολλητάρια και το ειπε :P ισως να έκραξα κάποιον που πρώτος με έκραξε. Αλλα αυτο δεν λέγεται επιθεση λέγεται άμυνα και φυσικα ειναι δικαιωμα μου και το κάνω ανα πάσα στιγμή και χωρις προειδοποιησεις. Εγω bullying δεν σηκωνω, τα χουμε ξαναπει.

Δεν γράφω άλλο σεντονι τέλος εδω με τις διαφωνιες δεν απαντάω άλλη φορά σε άκυρες κριτικές.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Οταν λές την αποψη σου για κάτι ή ακομα οταν θές να κάνεις και υποδειξη ή παρατηρηση αποφεύγεις τους χαρακτηρισμους και τις έντονες επιθέσεις, δεν κλιμακώνεις εξαρχής. Κάνεις κριτική στην ιδέα και ΔΕΝ κάνεις προσωπικη επιθεση με χαρακτηρισμους στο άτομο πχ αλλο να πεις η ιδεα σου δεν ειναι σωστη και αλλο εισαι κακομαθημένος νάρκισος.
θα το ληξω εδω γιατι βαριεμαι κ επειδη ο ορος μπουλινγκ εχει γινει καραμελα ( κ οχι τιποτα αλλο ειναι κ τιγκα στη ζαχαρη)
μιλαω γενικα το να πετας φαι γιατι θες να εχεις μια χ εικονα σωματος ειναι ναρκισσιστικη αφορμη
ειναι ή δεν ειναι?
το ειπες πριν κ μονος σου δεν βγαζεις φλεβα ετσι κ ολα τα συναφη αρα ο λογος σου ειναι το φαινεσθαι αρα το κινητρο ειναι ναρκισσιστικο και δικαιωμα σου οπως δικαιωμα μου να το θεωρω πολυτελεια και αχαριστεια οπως εχω δικαιωμα να εκφρασω το οτι θεωρω προβλημα 2ου κοσμου το πεταω πατατες γιατι δεν θα φαινονται οι κοιλιακοι μου και ως ενα σημειο θλιβερο οτι μια μεγαλη μεριδα ανθρωπων εχει πειστει απο τα σημερινα προτυπα στο να εχει προταιρεοτητες που αφορουν μονο την παρτη της και το πως φαινεται εξωτερικα

και οσο για τα τζανκ φουντ ειμαι κ εγω κατα για αλλους λογους κυριως επειδη σιχαινομαι την υπερκαταναλωτικη κουλτουρα και τα χιλιαδες περιβαλλοντολογικα προβληματα που δημιουργει πολυ βιαστηκες να πεις ναι μιλατε εσεις που ζειτε με τζανκ φουντ

οπως και να χει
δεν ξερω τι προσβλητικο βλεπεις σε αυτο που ειπα τα γεγονοτα παραθετω απλα τερμα ωμα ισως
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,169 μηνύματα.
Οταν λές την αποψη σου για κάτι ή ακομα οταν θές να κάνεις και υποδειξη ή παρατηρηση αποφεύγεις τους χαρακτηρισμους και τις έντονες επιθέσεις, δεν κλιμακώνεις εξαρχής. Κάνεις κριτική στην ιδέα και ΔΕΝ κάνεις προσωπικη επιθεση με χαρακτηρισμους στο άτομο πχ αλλο να πεις η ιδεα σου δεν ειναι σωστη και αλλο εισαι κακομαθημένος νάρκισος.

Τωρα αυτο μια και κάνουμε συζητηση οχι οτι δεν θα κοιμηθω αποψε πχ επειδη η άλλη με ειπε κακομαθημένο νάρκισσο ή ο άλλος οτι ειμαι παιδι της μπιάφρας ειδες ουτε αναφορά δεν εκανα. Ο καθενας μπορει να λέει οτι του έρθει τι με ενδιαφέρει εμενα εδω ο άλλος ειπε οτι έχω αγυμναστα ποδια που ειναι το πιο δυνατο σημειο πάνω μου και με έχουν σταματησει ακομα και αγνωστοι στο γυμναστηριο για να μου το πούν λοιπον δεν θα πάρω στα σοβαρα κανέναν τέτοιον τυπάκο που λέει σαχλαμαριτσες χωρις να τις σκεφτεται πρώτα :lol: , και για τον Μηλά ειπανε πως ειναι χάλιας (κάποιοι) και ο τύπος ειναι κομμάτια στα 40 του. Και για τον Κώστα εμπειρο οτι ειναι αναβολιασμενος και δεν ξέρει να κανει γυμναστική.

Οποιος θέλει ας τους ψάξει στο γιουτιουμπ να δει. Δεν μπορεις να λές για τέτοιους ανθρώπους οτι δεν ξέρουν τι κάνουνε τοσα χρονια και έχουν αυτη την φυσική κατασταση. Τα διαβασαμε και αυτα εδω μέσα. Εσυ ποιος εισαι ας πουμε βάλε φωτο να σε δούμε. Υπο αυτη την έννοια ειναι το αιτημα για την φώτο που κάποιοι παρεξηγησαν. Και ποιος εισαι εσυ ρε φιλαράκι που μας ζητας φωτο ... εσυ ποιος εισαι ρε φιλαράκι που κρινεις τους πάντες; :)

Να εισαι σιγουρος οτι με τον τροπο που χειριζονται κάποιοι-κάποιες την διαφωνια απο εδω μέσα και με τις προσφατες απαντήσεις που ειδα σε ένα ευρυτερο εργασιακο ή άλλο περιβάλλον εκτος φορουμ έχουν βγει οφφ και δεν το ξέρουν. Προσωπικά οι δικές μου απαντησεις ηταν πάντα μέσα στο σωστο ύφος και δεν ειχαν σκοπο να προσβάλλουν κανέναν.

Και θα ήθελα να πω σε ολους αυτους που μας σηκώνουν το δάχτυλο και αρχιζουν την επιθεση επειδη βλέπουν μια άποψη με πυγμη και τους χαλάει το γλυκο επειδη νιώθουν οτι χάνουν τα ηνία : Mάγκες κοιταξτε πρωτα τη πάρτη σας και την καμπούρα σας κοιτάξτε πρωτα να διορθώσετε πρωτα τις δικές σας αδυναμιες και τρωτά σημεια και μετά ασχοληθειτε με το αν ο διπλανος σας ειναι αδυνατος ή τριχωτος ή αγυμναστος ή χοντρος ή δεν ξέρω και εγω τι άλλο. Εγω μπήκα έγραψα το προγραμμα μου δεν χλευασα κανεναν οπως ειπε και η @Nelliel με την οποια επισης έχω τσακωθει στο παρελθον για να μην νομιζετε οτι ειμαστε κολλητάρια και το ειπε :P ισως να έκραξα κάποιον που πρώτος με έκραξε. Αλλα αυτο δεν λέγεται επιθεση λέγεται άμυνα και φυσικα ειναι δικαιωμα μου και το κάνω ανα πάσα στιγμή και χωρις προειδοποιησεις. Εγω bullying δεν σηκωνω, τα χουμε ξαναπει.

Δεν γράφω άλλο σεντονι τέλος εδω με τις διαφωνιες δεν απαντάω άλλη φορά σε άκυρες κριτικές.

Το κακομαθημένος όπως είπα το εννοούσε σε ενα γενικότερο πλαίσιο που πιάνει πολλούς ανθρώπους σε ανεπτυγμένες χώρες . Θα μπορούσε να πήγαινε ακόμα και σε εμένα ή σε κάποιον άλλο . Σε κάθε περίπτωση νομίζω το νόημα της πρέπει να είναι αυτό που θα μας μείνει,ειδάλλως κοιτάμε το δέντρο για να χάσουμε το δάσος . Το θέμα που θίγει παρα είναι αρκετά σημαντικό ώστε να χρειάζεται να προβληματιστούμε παρά να προσβληθούμε .

Απο εκεί και πέρα , ο νάρκισσος δεν είναι βρισιά ας το πιάσουμε απο εκεί . Είναι κομμάτι του χαρακτήρα κάθε ανθρώπου και είναι απαραίτητος μάλιστα για μια καλή ψυχική υγεία,όλοι είμαστε ως έναν βαθμό . Το πρόβλημα δημιουργείται οταν αρχίζει να γίνεται υπέρμετρος . Ακόμα και τότε μιλάμε για ψυχολογική πάθηση και οχι βρισιά .

Παρακάτω λοιπόν . Αυτό που πιστεύω οτι προσπαθούν να σου πουν τα παιδιά είναι οτι γίνεσαι εγωκεντρικός . Αυτό που θα σου έλεγα υπο άλλες συνθήκες είναι γάματο,καθώς αποτελεί άποψη δική μου και άλλων που μπορεί σε άλλους να μην φαίνεται έτσι .
Ωστόσο διαβάζοντας κανείς τα post σου προσεκτικά,μπορεί να το αντιληφθεί αυτό εύκολα . Πρόκειται για fact,όπως η ημέρα έχει 24 ώρες,1+1 = 2,το νερό βράζει στους 100 σε κανονικές συνθήκες κτλπ. είναι ολα γεγονότα και οχι προσωπικές απόψεις . Εαν κάποιος δεν είναι σε θέση να το αντιληφθεί τοτε συμβαίνουν 3 πράγματα α) Η νοητική του ικανότητα δεν του το επιτρέπει και επομένως δεν μπορεί ούτε να το δεχθεί ακόμα και οταν οι άλλοι του το δείχνουν , β) Είναι εγωιστής οπότε δεν θέλει να το αποδεχθεί , γ) Για λόγους συμπάθειας/αντιπάθειας ορίζει το εκάστοτε σωστό σύμφωνα με το δικό του bias και αναμένει να βρεθούν ομοιδεάτες και τότε να πεί "να είσασταν λάθος" . Εαν θες δέχεσαι την κριτική διαφορετικά την απορρίπτεις,εσύ ξέρεις καλύτερα. Γνωρίζω οτι είναι πιθανό να σου κακοφαίνεται(ελπίζω όχι) και είναι εντάξει αυτό . Είναι στην ανθρώπινη φύση να απορρίπτουμε την κριτική,ένα είδος άμυνας,και το εχω δεί συχνά. Κάποιος να λέει ενα x πράγμα και μην γίνεται δεκτό και αλλος να λέει παλι το x πράγμα αλλα γίνεται δεκτό. Νομίζω κατανοείς οτι αυτοί οι άνθρωποι είναι παράλογοι και οτι δεν θα υπάρχει πάντα στην ζωή τους κάποιος να τους λέει που το χάνουνε με λόγια που θα τους φαίνονται αρεστά . Αυτά αφορούν την δική σου προσωπική εξέλιξη διότι ειδάλλως εγώ δεν είχα λόγο να ασχοληθώ καν με την υπόθεση,μπορούσα απλά να αγνοήσω τα post εφ'όσον δεν συμφωνούσα ή δεν γούσταρα να απαντήσω .

Bottom line λοιπόν : Devil,κάνε μπλοκ όσους δεν θες να ασχολούνται μαζί σου,γνωρίζεις και ο ίδιος οτι η κριτική δεν σταματάει ποτέ,όμως αυτή που θεωρείς biased και κακοπροέραιτη μπορείς να την εντοπίσεις και να την περιορίσεις . Λοιποί,αγνοήστε τα post του Devil και σταματήστε να τον ενοχλείτε . Εαν δεν συμφωνήσατε μαζί του την 1η,2η,3η φορά, δεν θα τον κάνετε να αλλάξει τις απόψεις του για τις δικές σας την 4η ,οπότε πέρα απο το να τον τυραννάτε και να του χαλάτε την διάθεση δεν καταφέρνετε κάτι .

Κάτι τελευταίο,το circlejerk να λείπει . Καλύτερα να υπάρχει πιο ζεσταμένη ατμόσφαιρα παρα να καταλήξουν τα threads σε στρατόπεδα του με έβρισες,σε έβρισα ,με στήριξες χθες θα σε στηρίξω εγώ σήμερα,με έβρισες χθες θα σε βρίσω εγώ σήμερα . Εαν συμφωνείτε με κατι έχει καλώς . Εαν διαφωνείτε σε κάτι τεκμηριώστε το επαρκώς . Το να παρουσιάζουμε μια γνώμη και να προσπαθούμε να δείξουμε οτι έχουμε δίκιο δεν σημαίνει οτι μια άλλη άποψη είναι λάθος εαν δεν προσφέρουμε μια ανταπόδειξη . Σας υπενθυμίζω οτι οι σχετικά πιο λίγο στροφών που έχω δεί το είχαν κοινό χαρακτηριστικό. Don't be like them γαμώτο, δεν είστε σκύλοι :P .
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Λοιποί,αγνοήστε τα post του Devil και σταματήστε να τον ενοχλείτε . Εαν δεν συμφωνήσατε μαζί του την 1η,2η,3η φορά, δεν θα τον κάνετε να αλλάξει τις απόψεις του για τις δικές σας την 4η ,οπότε πέρα απο το να τον τυραννάτε και να του χαλάτε την διάθεση δεν καταφέρνετε κάτι .


Σε ότι με αφορά δεν με ενδιαφέρει να αλλάξω την άποψη κανενός και δη αγνώστου. Μπορείς να τρως ό,τι θες and nobody cares.

Κατακρίνω και με ενοχλούν άρρωστες νοοτροπίες. Διατροφή δεν είναι μόνο γκουντις vs σπανακόρυζο και η μοναδική διατροφική διαταραχή στον κόσμο δεν είναι η παχυσαρκία. Η ενοχική προσέγγιση έφαγα μια κρέπα --> πρέπει να τρέχω μια ώρα να την κάψω τώρα, δε μπορώ να πάω διακοπές σε μέρος με γαμάτη κουζίνα και να δοκιμάσω ότι τραβάει η ψυχή μου χωρίς να σκέφτομαι "πόσες θερμίδες πήρα τώρα", είμαι στη θάλασσα και βράζεις αβγό πάνω στην άμμο από τη ζέστη αλλά απαξιώ να φάω 1 παγωτό γιατί έχει ζάχαρη δεν θεωρώ ότι πρέπει να επικροτείται. Άνθρωποι έκει έξω τρώνε τηγανιτές πατάτες or whatever για να φαίνονται όλα καλά και όλα ωραία και μετά πάνε στο μπάνιο και τις βγάζουν. Το να μειώσεις τις τηγανιτές πατάτες είναι αρκετά εύκολο, άλλωστε προσωπικά μ'αρέσουν περισσότερο στο φούρνο με πολλά αρωματικά. Το να εξαλείψεις αυτό το τερατάκι στο μυαλό πάλι είναι τραγικά πιο δύσκολο ειδικά με τα πρότυπα που προβάλλονται ευρέως σήμερα. Τι θα κερδίσω αν πάω να φάω σε μια θεία μου και αρχίσω να λέω ότι οι ξεροψημένες τηγανιτές πατάτες που έφτιαξε έχουν ακρυλαμίδιο που είναι καρκινογόνο και άρα είναι για πέταμα? Θα καταστραφεί ο οργανισμός μου αν φάω λίγες χωρίς να κάνω σαν τη βασίλισσα Ελισάβετ μακριά από τους chefs της? Δεν είναι πιο υγιής συμπεριφορά τόσο διατροφικά όσο και κοινωνικά να πεις "ξέρεις τι εμεις δεν τηγανίζουμε σχεδόν καθόλου πλέον γιατί τις κάνουμε έτσι κ βγαίνουν τέλειες, δοκίμασε το".

Όπως λες και συ το φαγητό είναι και απόλαυση και εάν δεν συντρέχουν λόγοι υγείας δεν πρέπει να στερείται αυτό το κομμάτι κανείς. Δικαίωμα του αν το θέλει, δικαίωμα του να ζητάει σεβασμό που δεν έφαγε παγωτό κι ας μη νοιάζεται κανείς πραγματικά, όμως το "δεν το ξέρω - δεν ισχύει, όλοι οι άλλοι κολυμπάτε μέσα σε μπεσαμελ με ντοριτος" δεν μπορεί να σταθεί σαν επιχείρημα ούτε να μην φέρει αντιδράσεις, ειρωνείες κλπ.

Όταν οι πηγές σου είναι οι trending bodybuilders influencers της Ελλάδας πρέπει να είναι σαφές ότι δεν ταυτίζονται με τον μέσο πληθυσμό αυτοί και οι συνήθειες τους, και ότι πιθανώς κατά βάση θες να προσεγγίσεις την εμφάνιση τους και έπειτα γενικότερη υγεία. Οτι εκτός από το ότι δεν είναι υγιεινό να τρώω 5 πράγματα όλα κι όλα δεν είναι διατηρήσιμο και εύκολα αποθαρρύνει κάποιον από το να προσπαθήσει να αλλάξει τη διατροφή του προς το καλύτερο. H κοπέλα αυτή κάνει πλέον υγιεινή διατροφή χωρίς να διατείνεται ότι είναι η γκουρού του κόσμου όλου ας πούμε. Απίστευτα θετική αύρα και ότι φαγητό δείχνει κατά καιρούς μοιάζει πεντανόστιμο και απολαυστικό. Επίσης ακολουθεί συμβουλές ειδικού και πάλι πετάει disclaimers οτι δεν είναι διατροφολόγος και παντογνώστης όπως πρέπει άλλωστε γιατί πολύ απλά δεν ξέρεις τι πρόβλημα έχει ο απέναντι και σίγουρα όλοι οι άνθρωποι δεν είμαστε ίδιοι.

Over and out.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,108 μηνύματα.
Το κακομαθημένος όπως είπα το εννοούσε σε ενα γενικότερο πλαίσιο που πιάνει πολλούς ανθρώπους σε ανεπτυγμένες χώρες . Θα μπορούσε να πήγαινε ακόμα και σε εμένα ή σε κάποιον άλλο . Σε κάθε περίπτωση νομίζω το νόημα της πρέπει να είναι αυτό που θα μας μείνει,ειδάλλως κοιτάμε το δέντρο για να χάσουμε το δάσος . Το θέμα που θίγει παρα είναι αρκετά σημαντικό ώστε να χρειάζεται να προβληματιστούμε παρά να προσβληθούμε .

Απο εκεί και πέρα , ο νάρκισσος δεν είναι βρισιά ας το πιάσουμε απο εκεί . Είναι κομμάτι του χαρακτήρα κάθε ανθρώπου και είναι απαραίτητος μάλιστα για μια καλή ψυχική υγεία,όλοι είμαστε ως έναν βαθμό . Το πρόβλημα δημιουργείται οταν αρχίζει να γίνεται υπέρμετρος . Ακόμα και τότε μιλάμε για ψυχολογική πάθηση και οχι βρισιά .

Παρακάτω λοιπόν . Αυτό που πιστεύω οτι προσπαθούν να σου πουν τα παιδιά είναι οτι γίνεσαι εγωκεντρικός . Αυτό που θα σου έλεγα υπο άλλες συνθήκες είναι γάματο,καθώς αποτελεί άποψη δική μου και άλλων που μπορεί σε άλλους να μην φαίνεται έτσι .
Ωστόσο διαβάζοντας κανείς τα post σου προσεκτικά,μπορεί να το αντιληφθεί αυτό εύκολα . Πρόκειται για fact,όπως η ημέρα έχει 24 ώρες,1+1 = 2,το νερό βράζει στους 100 σε κανονικές συνθήκες κτλπ. είναι ολα γεγονότα και οχι προσωπικές απόψεις . Εαν κάποιος δεν είναι σε θέση να το αντιληφθεί τοτε συμβαίνουν 3 πράγματα α) Η νοητική του ικανότητα δεν του το επιτρέπει και επομένως δεν μπορεί ούτε να το δεχθεί ακόμα και οταν οι άλλοι του το δείχνουν , β) Είναι εγωιστής οπότε δεν θέλει να το αποδεχθεί , γ) Για λόγους συμπάθειας/αντιπάθειας ορίζει το εκάστοτε σωστό σύμφωνα με το δικό του bias και αναμένει να βρεθούν ομοιδεάτες και τότε να πεί "να είσασταν λάθος" . Εαν θες δέχεσαι την κριτική διαφορετικά την απορρίπτεις,εσύ ξέρεις καλύτερα. Γνωρίζω οτι είναι πιθανό να σου κακοφαίνεται(ελπίζω όχι) και είναι εντάξει αυτό . Είναι στην ανθρώπινη φύση να απορρίπτουμε την κριτική,ένα είδος άμυνας,και το εχω δεί συχνά. Κάποιος να λέει ενα x πράγμα και μην γίνεται δεκτό και αλλος να λέει παλι το x πράγμα αλλα γίνεται δεκτό. Νομίζω κατανοείς οτι αυτοί οι άνθρωποι είναι παράλογοι και οτι δεν θα υπάρχει πάντα στην ζωή τους κάποιος να τους λέει που το χάνουνε με λόγια που θα τους φαίνονται αρεστά . Αυτά αφορούν την δική σου προσωπική εξέλιξη διότι ειδάλλως εγώ δεν είχα λόγο να ασχοληθώ καν με την υπόθεση,μπορούσα απλά να αγνοήσω τα post εφ'όσον δεν συμφωνούσα ή δεν γούσταρα να απαντήσω .

Bottom line λοιπόν : Devil,κάνε μπλοκ όσους δεν θες να ασχολούνται μαζί σου,γνωρίζεις και ο ίδιος οτι η κριτική δεν σταματάει ποτέ,όμως αυτή που θεωρείς biased και κακοπροέραιτη μπορείς να την εντοπίσεις και να την περιορίσεις . Λοιποί,αγνοήστε τα post του Devil και σταματήστε να τον ενοχλείτε . Εαν δεν συμφωνήσατε μαζί του την 1η,2η,3η φορά, δεν θα τον κάνετε να αλλάξει τις απόψεις του για τις δικές σας την 4η ,οπότε πέρα απο το να τον τυραννάτε και να του χαλάτε την διάθεση δεν καταφέρνετε κάτι .

Κάτι τελευταίο,το circlejerk να λείπει . Καλύτερα να υπάρχει πιο ζεσταμένη ατμόσφαιρα παρα να καταλήξουν τα threads σε στρατόπεδα του με έβρισες,σε έβρισα ,με στήριξες χθες θα σε στηρίξω εγώ σήμερα,με έβρισες χθες θα σε βρίσω εγώ σήμερα . Εαν συμφωνείτε με κατι έχει καλώς . Εαν διαφωνείτε σε κάτι τεκμηριώστε το επαρκώς . Το να παρουσιάζουμε μια γνώμη και να προσπαθούμε να δείξουμε οτι έχουμε δίκιο δεν σημαίνει οτι μια άλλη άποψη είναι λάθος εαν δεν προσφέρουμε μια ανταπόδειξη . Σας υπενθυμίζω οτι οι σχετικά πιο λίγο στροφών που έχω δεί το είχαν κοινό χαρακτηριστικό. Don't be like them γαμώτο, δεν είστε σκύλοι :P .

Δεν εχω προβλημα με την κριτική αρκει να γινεται σωστά και απο ανθρώπους που ξέρουν. Πχ εγω ξέρω οτι στο δικο μου σωματοτυπο θέλω 4-5 κιλά ποιοτικά-μυϊκα σε στηθος και ώμους-πλάτη πράγμα που θα επιχειρησω απο τον χειμώνα στον νέο πλεον κυκλο του όγκου. Στα ποδια δεν θέλω τιποτα ειμαι ηδη πολύ καλος , χέρια επισης ειμαι οκ άντε 2-3 εκατοστα άνοιγμα και ως εκει.Κοιλιά εχω στεγνωσει με 2-3 μηνες γυμναστική στους κοιλιακους ειμαι οκ.

Δεν μπορω να κανω μια συζητηση με 500 φορες την φράση μεσα "Ναι αλλα δεν ξέρω και δεν ειμαι ειδικος" οποιος θέλει τέτοια κούρα απο ειδικους πληρώνει επισκεψη. Δεν τις δινουν τσάμπα οι ειδικοι τις συμβουλες.

Σε ότι με αφορά δεν με ενδιαφέρει να αλλάξω την άποψη κανενός και δη αγνώστου. Μπορείς να τρως ό,τι θες and nobody cares.

Κατακρίνω και με ενοχλούν άρρωστες νοοτροπίες. Διατροφή δεν είναι μόνο γκουντις vs σπανακόρυζο και η μοναδική διατροφική διαταραχή στον κόσμο δεν είναι η παχυσαρκία. Η ενοχική προσέγγιση έφαγα μια κρέπα --> πρέπει να τρέχω μια ώρα να την κάψω τώρα, δε μπορώ να πάω διακοπές σε μέρος με γαμάτη κουζίνα και να δοκιμάσω ότι τραβάει η ψυχή μου χωρίς να σκέφτομαι "πόσες θερμίδες πήρα τώρα", είμαι στη θάλασσα και βράζεις αβγό πάνω στην άμμο από τη ζέστη αλλά απαξιώ να φάω 1 παγωτό γιατί έχει ζάχαρη δεν θεωρώ ότι πρέπει να επικροτείται. Άνθρωποι έκει έξω τρώνε τηγανιτές πατάτες or whatever για να φαίνονται όλα καλά και όλα ωραία και μετά πάνε στο μπάνιο και τις βγάζουν. Το να μειώσεις τις τηγανιτές πατάτες είναι αρκετά εύκολο, άλλωστε προσωπικά μ'αρέσουν περισσότερο στο φούρνο με πολλά αρωματικά. Το να εξαλείψεις αυτό το τερατάκι στο μυαλό πάλι είναι τραγικά πιο δύσκολο ειδικά με τα πρότυπα που προβάλλονται ευρέως σήμερα. Τι θα κερδίσω αν πάω να φάω σε μια θεία μου και αρχίσω να λέω ότι οι ξεροψημένες τηγανιτές πατάτες που έφτιαξε έχουν ακρυλαμίδιο που είναι καρκινογόνο και άρα είναι για πέταμα? Θα καταστραφεί ο οργανισμός μου αν φάω λίγες χωρίς να κάνω σαν τη βασίλισσα Ελισάβετ μακριά από τους chefs της? Δεν είναι πιο υγιής συμπεριφορά τόσο διατροφικά όσο και κοινωνικά να πεις "ξέρεις τι εμεις δεν τηγανίζουμε σχεδόν καθόλου πλέον γιατί τις κάνουμε έτσι κ βγαίνουν τέλειες, δοκίμασε το".

Όπως λες και συ το φαγητό είναι και απόλαυση και εάν δεν συντρέχουν λόγοι υγείας δεν πρέπει να στερείται αυτό το κομμάτι κανείς. Δικαίωμα του αν το θέλει, δικαίωμα του να ζητάει σεβασμό που δεν έφαγε παγωτό κι ας μη νοιάζεται κανείς πραγματικά, όμως το "δεν το ξέρω - δεν ισχύει, όλοι οι άλλοι κολυμπάτε μέσα σε μπεσαμελ με ντοριτος" δεν μπορεί να σταθεί σαν επιχείρημα ούτε να μην φέρει αντιδράσεις, ειρωνείες κλπ.

Όταν οι πηγές σου είναι οι trending bodybuilders influencers της Ελλάδας πρέπει να είναι σαφές ότι δεν ταυτίζονται με τον μέσο πληθυσμό αυτοί και οι συνήθειες τους, και ότι πιθανώς κατά βάση θες να προσεγγίσεις την εμφάνιση τους και έπειτα γενικότερη υγεία. Οτι εκτός από το ότι δεν είναι υγιεινό να τρώω 5 πράγματα όλα κι όλα δεν είναι διατηρήσιμο και εύκολα αποθαρρύνει κάποιον από το να προσπαθήσει να αλλάξει τη διατροφή του προς το καλύτερο. H κοπέλα αυτή κάνει πλέον υγιεινή διατροφή χωρίς να διατείνεται ότι είναι η γκουρού του κόσμου όλου ας πούμε. Απίστευτα θετική αύρα και ότι φαγητό δείχνει κατά καιρούς μοιάζει πεντανόστιμο και απολαυστικό. Επίσης ακολουθεί συμβουλές ειδικού και πάλι πετάει disclaimers οτι δεν είναι διατροφολόγος και παντογνώστης όπως πρέπει άλλωστε γιατί πολύ απλά δεν ξέρεις τι πρόβλημα έχει ο απέναντι και σίγουρα όλοι οι άνθρωποι δεν είμαστε ίδιοι.

Over and out.

Ηθελα να ηξερα ποιος ειδικος της ειπε να φάει φέτα με παξιμάδια το βράδυ. Τα παξιμάδια ειναι υδατανθρακας αργης απορροφησης κάτι δηλαδη που το τρως πριν την προπονηση και οχι μετά και κατα τις βραδινες ώρες διοτι ενδέχεται να σε φορτωσει με λιπος αν ο υδατανθρακας δεν "καει" μεσα στην ημέρα η δε φέτα ειναι μέσα στα λιπαρα.

κακη επιλογη για βράδυ αυτο που προτεινει αλλα εφοσον ειναι κοριτσάκι λεπτεπιλεπτο και μέσα στο λαϊφ σταιλ και δεν προτεινει "αυστηρες" λυσεις οκ μας κανει :lol:

Θα αντιπροτεινα ενα γιαουρτάκι με καρυδια. Το δε γιαουρτι έχει καζεϊνη και ειναι η πρωτεϊνη που θα χρησιμοποιήσει ο οργανισμος οταν κοιμάσαι και άρα ο οργανισμος θα αναρρώνει απο την προπονηση οποτε τι καλυτερο η πρωτεϊνη για το μυϊκο συστημα και καρυδια που ειναι Ω3 καλα λιπαρά.

Τωρα φέτες και παξιμάδια και "σαλατες" "φιτνεσ" μπορεις να φάς αλλα μετά μην απορεις γιατι δεν φευγει η κοιλιτσα αν θες να την διώξεις ;)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Υπαρχουν απειροι λογοι να πεταξεις τις πατατες. Απο μονες της ειναι καρκινογονες. Πες οτι το παραβλεπεις αυτο. Δεν ξερεις σε τι λαδια τηγανιστηκαν. Και δεν μιλαω για το αν το λαδι ηταν ηλιελαιο ή σπορελαιο. Αναφερομαι οτι δεν ξερεις ποσες μερες χρησιμοποιηθηκε το συγκεκριμενο λαδι για το τηγανισμα και αν εχει οξειδωθει. Επισης δεν ηταν βιολογικες και οι πατατες μαζι με κερασια, φραουλες και μερικα ακομα τροφιμα ειναι φορτωμενα στα φυτοφαρμακα.
Παμε και στην διατροφικη τους αξια. Εχουν γλυκαιμικο δεικτη οσο ενα κομματι τουρτα. Οτι χειροτερο. Επισης ρουφανε απειρο λαδι και στην πλειοψηφεια τους τα λαδια αυτα ειναι οτι πιο ανθυγιεινο μπορεις να φας.
Και εγω στην θεση του devil θα τις πετουσα, ειδικα αν μου τις επεβαλλαν με το ετσι θελω. Ασε που δεν μου αρεσουν οι τηγανητες πατατες. Αηδια σκετη.

Δεν μπορεις να ειρωνευεσαι και να χλευαζεις τον αλλον επειδη θελει να τρωει υγιεινα. Νομιζω οτι ο devil δεν ειρωνευτηκε αλλα ουτε χλευασε καποιον για την σαβουρα που τρωει. Εσυ γιατι αντιμετωπιζεις με τετοιον τροπο καποιον που θελει να τρεφεται οσο καλυτερα μπορει;

Δεν συμφωνω με τον devil σε αρκετα σημεια στην διατροφη του, πχ στα χαμηλα λιπαρα τροφιμα, αλλα δεν τον χλευαζω, ουτε αναφερομαι χλευαστικα σε δηθεν προγραμμα διατροφης με νεροβραστες φακες.
Θα είχε πολύ ενδιαφέρον αν έμπαινες ποτέ στον κόπο να σχολιάσεις την οικονομική παράμετρο σε σχέση με το φαγητό. Και όχι φυσικά από την πολυτέλεια που από ότι φαίνεται ζεις εσύ και μπορείς να αγοράσεις βιολογικά κτλ. Γιατί μερικοί άνθρωποι παίζει να μην έχουν καν την επιλογή σε μάρκα μακαρόνια που λέει ο λόγος οπότε μη σε φαίνεται τρελό που κάποιος σχολίασε το ότι να πετάς φαγητό δείχνει κάτι κακομαθημένο. Επίσης να μας σχολιάσεις για τα πρότυπα υγείας-αναβολιασμένοι στόκοι που μας σπαμμάρει ο Ντέβιλ αφού ξες από ιατρικά κάτι παραπάνω. Μη μπαίνεις μόνο να βρίσεις τις τηγανητές πατάτες και τις κρέπες, κρίμα είναι.
Και όσο για τον χλευασμό προς τη διατροφάρα του ενώ το "καημένο" δεν μας πείραξε ξαναδές το γιατί ειλικρινά αν το συνειρμό που από την απάντηση δεν μετράω θερμίδες σε βγάζει τόφαλο και ότι τρως κάθε μέρα μπεσαμέλ τον βρίσκεις οκει και λογικό μάλλον έχουμε θέμα.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εντάξει φίλε ότι να ναι. Πιάστηκες εσύ από το παξιμάδι και βρήκες να ακυρώσεις. Πρέπει η Πηνελόπη και η κάθε Πηνελόπη να τρώει βραστό κοτόπουλο και βρώμη (btw τρώει) όλη μέρα σαν τον συνονόματο σου και να γίνει πορωμένη no lifer. Η θετική διάθεση και η καμία πρόθεση να υποβαθμίσει άλλες διατροφές και να πετάξει μπουγάτσες σου περνάνε απαρατήρητα. Το ότι δεν έχασε 20 κιλά για να γίνει Αντριάνα Λίμα επίσης. Επίσης θεωρείς αυτονόητο ότι τρωει κι αυτή κ εγώ κ η μάνα μου κάθε βράδυ 5 ντάκους. Εχμ όχι.

Κατά μέσο όρο 4 στα 7 βράδια της βδομάδας τρώω γιαούρτι μικρές οικογενειακές φάρμες μια που λέμε και μάρκες με ροδάκινο το καλοκαίρι, μήλο το χειμώνα, λίγο μέλι και λίγα φυστίκια.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ο καθένας εδώ μέσα εκφέρει την άποψη του η οποία στα περισσότερα θέματα είναι δημόσια καί αυτό σημαίνει ότι μπορεί να διαβαστεί και να επηρεάσει τον οποιονδήποτε τη διαβάσει. Εγώ προσωπικά, ίσως επειδή είμαι έτσι ως άτομο ίσως επειδή γνωρίζω πολλούς απο εσάς δεν αισθάνομαι άνετα να εκφέρω γνώμη σε ζητήματα για τα οποία δεν έχω ιδέα ή δεν τα έχω ψάξει η ίδια. Πιστεύω λοιπόν , ότι είναι καλό να εκφέρονται τεκμηριωμένες απόψεις με επιχειρήματα. Καλό είναι επίσης να παραμερίσουμε λίγο τον εγωισμό μας και να παραδεχόμαστε τα λαθη μας ή έστω να τα συζητάμε.
Στην περίπτωση του Devil όπως και κάποιων άλλων εδώ μέσα, γνωρίζουμε ότι υποστηρίζει πράγματα που πολλές φορές επιστημονικά κλπ δε στέκουν. Δε θεωρώ κακό λοιπόν να υπάρχουν άτομα που του απαντάνε.
 

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,108 μηνύματα.
Εντάξει φίλε ότι να ναι. Πιάστηκες εσύ από το παξιμάδι και βρήκες να ακυρώσεις. Πρέπει η Πηνελόπη και η κάθε Πηνελόπη να τρώει βραστό κοτόπουλο και βρώμη (btw τρώει) όλη μέρα σαν τον συνονόματο σου και να γίνει πορωμένη no lifer. Η θετική διάθεση και η καμία πρόθεση να υποβαθμίσει άλλες διατροφές και να πετάξει μπουγάτσες σου περνάνε απαρατήρητα. Το ότι δεν έχασε 20 κιλά για να γίνει Αντριάνα Λίμα επίσης. Επίσης θεωρείς αυτονόητο ότι τρωει κι αυτή κ εγώ κ η μάνα μου κάθε βράδυ 5 ντάκους. Εχμ όχι.

Κατά μέσο όρο 4 στα 7 βράδια της βδομάδας τρώω γιαούρτι μικρές οικογενειακές φάρμες μια που λέμε και μάρκες με ροδάκινο το καλοκαίρι, μήλο το χειμώνα, λίγο μέλι και λίγα φυστίκια.

Αανρωτηθηκα τι δουλεια εχει το παξιμάδι και η φέτα φουλ λιπαρών λιγο πριν πέσεις για ύπνο και θεωρειται αυτο καλυτερη συμβουλη απο αυτα που έχω γράψει εγω.

Ο καθένας εδώ μέσα εκφέρει την άποψη του η οποία στα περισσότερα θέματα είναι δημόσια καί αυτό σημαίνει ότι μπορεί να διαβαστεί και να επηρεάσει τον οποιονδήποτε τη διαβάσει. Εγώ προσωπικά, ίσως επειδή είμαι έτσι ως άτομο ίσως επειδή γνωρίζω πολλούς απο εσάς δεν αισθάνομαι άνετα να εκφέρω γνώμη σε ζητήματα για τα οποία δεν έχω ιδέα ή δεν τα έχω ψάξει η ίδια. Πιστεύω λοιπόν , ότι είναι καλό να εκφέρονται τεκμηριωμένες απόψεις με επιχειρήματα. Καλό είναι επίσης να παραμερίσουμε λίγο τον εγωισμό μας και να παραδεχόμαστε τα λαθη μας ή έστω να τα συζητάμε.
Στην περίπτωση του Devil όπως και κάποιων άλλων εδώ μέσα, γνωρίζουμε ότι υποστηρίζει πράγματα που πολλές φορές επιστημονικά κλπ δε στέκουν. Δε θεωρώ κακό λοιπόν να υπάρχουν άτομα που του απαντάνε.

Δεν διαβασα πουθενά τεκμηριωνα επιστημονικη αποψη που να αναιρει κάτι απο αυτα που έχω γράψει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν διαβασα πουθενά τεκμηριωνα επιστημονικη αποψη που να αναιρει κάτι απο αυτα που έχω γράψει.

Πόσες έρευνες σου έχουμε παραθέσει ή τεσπα πράγματα που αν ψάξεις λίγο τα βρίσκεις εύκολα μόνος σου. Πολλές φορές, και είναι κάτι που στο λένε συνεχώς. Λυπάμαι πολύ που δεν είσαι σε θέση/δε θέλεις να το παραδεχθεις. Ειλικρινά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,108 μηνύματα.
Πόσες έρευνες σου έχουμε παραθέσει ή τεσπα πράγματα που αν ψάξεις λίγο τα βρίσκεις εύκολα μόνος σου. Πολλές φορές, και είναι κάτι που στο λένε συνεχώς. Λυπάμαι πολύ που δεν είσαι σε θέση/δε θέλεις να το παραδεχθεις. Ειλικρινά.

Εσυ συγκεκριμενα για ποιο πράγμα μου έχεις παραθέσει έρευνα ή οι άλλες ; ποτέ δεν θυμαμαι κάτι τέτοιο.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αανρωτηθηκα τι δουλεια εχει το παξιμάδι και η φέτα φουλ λιπαρών λιγο πριν πέσεις για ύπνο και θεωρειται αυτο καλυτερη συμβουλη απο αυτα που έχω γράψει εγω.

Είπα τις προάλλες ότι η κοκα κολα λαιτ ξε λαιτ δεσμεύει το ασβέστιο από τα οστά. Ξέρεις αυτό στέκει επιστημονικά και δεν είναι άποψη. Στα πλαίσια του cheat meal είναι ίσως όσο οκ είναι ένα cheesecake αλλά επειδή εσύ πίνεις απαυτή και δεν τρως cheesecake την υπερασπίζεσαι λες και σου δίνουν ποσοστά γιατί ως γνωστόν ότι κάνεις εσύ είναι η μόνη σωστή επιλογή στο γαλαξία.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εσυ συγκεκριμενα για ποιο πράγμα μου έχεις παραθέσει έρευνα ή οι άλλες ; ποτέ δεν θυμαμαι κάτι τέτοιο.
Σου έχω παραθέσει έρευνα σχετικά με τα STDs του παγκόσμιου οργανισμού υγείας και νομίζω και απο το pubmed .
Έχω κάτσει αρκετές φορές να κάνω συζήτηση μαζί σου και αυτό φαίνεται από τα posts μου.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,108 μηνύματα.
Σου έχω παραθέσει έρευνα σχετικά με τα STDs του παγκόσμιου οργανισμού υγείας και νομίζω και απο το pubmed .
Έχω κάτσει αρκετές φορές να κάνω συζήτηση μαζί σου και αυτό φαίνεται από τα posts μου.

Ενταξει ισως τοτε να έκανα εγω λάθος σε αυτο. Θα το κοιτάξω και θα σου πώ.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,925 μηνύματα.
Για ακόμα μια φορά θα σας παρακαλέσω να παραμείνουμε στο θέμα. Οποιαδήποτε συζήτηση εκτός θέματος μπορεί να γίνει μέσω πμ. :thumbup:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή θιχθηκε παραπάνω το θέμα των χρημάτων θεωρώ σκόπιμο να αναφέρω πως η υγιεινή διατροφή δεν είναι αναγκαστικα και ακριβή. Αυτά που κοστίζουν κυρίως είναι αυτά που τρώει ο Ντεβιλ, δηλαδή κάτι γιαούρτια με μέλια και σταφίδες και άλλα τέτοια είναι αρκετά ακριβά, ειδικά άμα αγοράσεις τις μικρές συσκευασίες από σούπερ καρτέλ.

Ένα θετικό του να έχεις σταθερό πρόγραμμα διατροφής είναι πως μπορείς να υπολογίσεις κάθε μήνα πόσο και τι φαΐ χρειάζεσαι και να αγοράσεις μαζικά. Αν ξέρεις ότι το μήνα θα φας 15 κιλά ψάρι ας πούμε δε χρειάζεται να είσαι μέρα παρά μέρα στη ψαραγορά, αλλά πας μια φορά σε ψαρά και αγοράζεις μαζικά και τα χώνεις όλα κατάψυξη και είσαι μια χαρά. Το ίδιο ισχύει με τα κρέατα, ρυζια λαχανικά ή οτιδήποτε.

Γενικά στις μέρες μας έχει χαθεί εντελώς η έννοια της οικιακής οινομιας και κανένας πλέον δεν πεονοει αλλά είναι όλοι κάθε μέρα σούπερ μάρκετ. Ειδικά για κάποια πράγματα όπως π.χ χαρτιά υγείας και άλλα τέτοια είναι ανόητο να τα αγοράζεις κομμάτι κομματι ενώ μπορείς να αγοράσεις χονδρικής. Γλιτώνεις πάρα πολλά χρήματα έτσι μακροπροθεσμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top