Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Τίποτα, εύχομαι μετά από αυτό να λειτουργεί όπως όταν τον αγόρασες...Α, καλό είναι να κάνεις αναβάθμιση τους drivers όλων των προγραμμάτων για να έχεις τις τελευταίες εκδόσεις...

G O O D L U C K
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HarissonFord

Νεοφερμένος

Ο HarissonFord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγώ αντιμετωπίζω τα εξής προβλήματα...
Πρόσφατα,εγκατέστησα στον υπολογιστή μου τα windows 7!!!!
Στην αρχή δεν είχα κανένα πρόβλημα ώσπου κάποια στιγμή ο υπολογιστής σταμάτησε να συνδέεται στο internet και έπαψε πλέον να αναγνωρίζει δίκτυα internet.Δεν μπορώ να συνδεθώ ούτε μέσω wi-fi ούτε μέσω ethernet.Επίσης,δεν αναγνωρίζει υπηρεσίες ήχου και ουσιαστικά δεν λειτουργούν τα ηχεία ΧΩΡΙΣ να έχουν πρόβλημα.Τα γραφικά aero έχουν απενεργοποιηθεί.
Μήπως γνωρίζετε γιατί συνέβη κάτι τέτοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billtimex

Νεοφερμένος

Ο billtimex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δεν πιστεύω ότι φταίει η υπερθέρμανση αφού κλείνει σε σχετικά κανονικές θερμοκρασίες...ούτε το τροφοδοτικό αφού κλείνει και χωρίς να είναι στην πρίζα.Κάποιες φορές κλείνει και μετά ξανά ανοίγει μόνος του και κάποιες φορές κλείνει τελείως.Επίσης κλείνει συνήθως όταν είμαι στο ιντερνετ ή όταν ακούω μουσική αλλά ποτέ όταν παίζω κάποιο βαρύ παιχνίδι....
καμιά ιδεά??
ευχαριστώ εκ των προτέρων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Τις τελευταίες μέρες,δεν φορτώνει καμια σελιδα στον Chrome εκτός απο το facebook και το tumblr. Την πρωτη φορά που αντιμετώπισα αυτο το προβλημα,διορθώθηκε μονο του μετα απο μια μέρα. Σημερα όμως παλι τα ίδια. Δοκίμασα και απο internet explorer αλλα και εκει τα ίδια. (Δοκιμάζω να κατεβάσω και το Safari but guess what, δεν φορτώνει η σελιδα.) Ξερει κανενας τι μπορει να συμβαίνει; Διάβασα κάπου οτι μαλλον ο Chrome φταίει. Απο κινητό ανοιγουν ολα κανονικα. Αν έφταιγε η σύνδεση στο ιντερνετ,τότε δεν θα μπορούσα να μπω ουτε απο κινητό,σωστά; Εχω τσεκάρει τις επεκτάσεις,το antivirus,τα προγράμματα μηπως εχω εγκαταστήσει τιποτα περιεργο αλλα δεν βρήκα κατι. Καμια ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν πιστεύω ότι φταίει η υπερθέρμανση αφού κλείνει σε σχετικά κανονικές θερμοκρασίες...ούτε το τροφοδοτικό αφού κλείνει και χωρίς να είναι στην πρίζα.Κάποιες φορές κλείνει και μετά ξανά ανοίγει μόνος του και κάποιες φορές κλείνει τελείως.Επίσης κλείνει συνήθως όταν είμαι στο ιντερνετ ή όταν ακούω μουσική αλλά ποτέ όταν παίζω κάποιο βαρύ παιχνίδι....
καμιά ιδεά??
ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Σου βγάζει κάποιο μύνημα σφάλματος ή μπλε οθόνη? Φέναιτε σαν να έχεις πρόβλημα με τους drivers ή το hardware της κάρτας γραφικών.

Τις τελευταίες μέρες,δεν φορτώνει καμια σελιδα στον Chrome εκτός απο το facebook και το tumblr. Την πρωτη φορά που αντιμετώπισα αυτο το προβλημα,διορθώθηκε μονο του μετα απο μια μέρα. Σημερα όμως παλι τα ίδια. Δοκίμασα και απο internet explorer αλλα και εκει τα ίδια. (Δοκιμάζω να κατεβάσω και το Safari but guess what, δεν φορτώνει η σελιδα.) Ξερει κανενας τι μπορει να συμβαίνει; Διάβασα κάπου οτι μαλλον ο Chrome φταίει. Απο κινητό ανοιγουν ολα κανονικα. Αν έφταιγε η σύνδεση στο ιντερνετ,τότε δεν θα μπορούσα να μπω ουτε απο κινητό,σωστά; Εχω τσεκάρει τις επεκτάσεις,το antivirus,τα προγράμματα μηπως εχω εγκαταστήσει τιποτα περιεργο αλλα δεν βρήκα κατι. Καμια ιδέα;

Κάνε επανεκίνηση σε safe mode με network. Σε σταθερό αυτό γίνεται πατώντας f8 όταν ξεκινάει το pc. Για laptop το f8 αλλάζει από κατασκευαστή σε κατασκευαστή μπορέι να είναι f10 f12 κτλ, δοκίμασε. Μόλις μπεις σε safe mode δες αν φροτώνουν οι σελίδες. Αν φορτώνουν σημαίνει πως είτε έχεις malware στο pc είτε το antivirus σου μπλοκάρει τις σελίδες. Απενεργοποίησε το av και κάνε restart σε κανονικό mode. Αν δεν δουλέψει ξανά σε safe mode, κατέβασε το malwarebytes και σκάναρε το pc. Αν δεν δουλεύουν οι σελίδες σε safe mode, σημαίνει πως έχει κάποιο πρόβλημα με το DNS. To DNS βρίσκεται στο router συνήθως στα οικιακά δύκτια. Πήγαινε στις ιδιότητες τις σύνδεσής σου, βρες το NETWORK PROTOCOL TCP/IP, πάτα ιδιότητες και απενεργοποίησε την αυτόματη ανάκτηση IP. Βάλε στατική IP, 192.168.1.67 στο pc σου, 255.255.255.0 subnet mast, 192.168.1.1 default gateway, 192.168.1.1 DNS server adress.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Τον τελευταίο καιρό δεν μου μπαίνει καθόλου το word ούτε ανοίγει τα έγγραφά του...μου εμφανίζει ''Υπήρξε ένα πρόβλημα κατά την αποστολή της εντολής στο πρόγραμμα'' :confused: έχει καμιά ιδέα κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αρχικά, κάνε κλικ στο "Έναρξη" και έπειτα"Υπολογιστής"
Εντόπισε τον φάκελοX:\Αρχεία Εφαρμογών\Microsoft Office\Office14
Δεξί κλικ στο excel>ιδιοτητες
Κάνε κλικ στη καρτέλα Συμβατότητακαι επίλεξε το πλαίσιο Εκτέλεση αυτού του προγράμματος με δικαιώματα διαχειριστή. Μετά ΟΚ
Ανοιξε το Excel, και κάνε κλικ στο Αρχείο, και έπειτα στο Επιλογές
Κάνε κλικ στο Για προχωρημένους, επιλογη στο πλαίσιο Παράβλεψη άλλων εφαρμογών που χρησιμοποιούν δυναμική ανταλλαγή δεδομένων (DDE), κλικ στο ΟΚ, και κλείσε το Excel

Το πρόβλημα πρέπει να λυθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πώς μπορώ να βγάλω τον κωδικό από το κλείδωμα οθόνης;
Είχα κωδικό και όταν άνοιγε ο υπολογιστής αλλά τον έβγαλα, αλλά από το κλείδωμα οθόνης δεν μπορώ να βρω πως να το κάνω!
HELP!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Εννοείς τον κωδικό που εμφανίζεται όταν ανοίγεις τον υπολογιστή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Εννοείς τον κωδικό που εμφανίζεται όταν ανοίγεις τον υπολογιστή?

Ναι.
Αυτόν κατάφερα να τον απενεργοποιήσω αλλά όταν κλειδώνει η οθόνη μου ζητάει πάλι κωδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
πίνακας ελέγχου->υλικό και ήχος->επιλογές παροχής ενέργειας->ρυθμίσεις συστήματος (βήμα-βήμα για win7)
ή
πατάς το εικονίδιο της μπαταρίας στην γραμμή έναρξης -> περισσότερες επιλογές παροχής ενέργειας-> και στην αριστερή στήλη επιλέγεις το "απαιτείται κωδικός πρόσβασης κατά την ενεργοποίηση"

καπου εκεί θα δεις να γράφει "να μην απαιτείται κωδικός πρόσβασης¨ -> το επιλέγεις
ή πιο μπακαλίστικα εκεί που έχει τα εικονίδια με την πρίζα και την μπαταρία επιλέγεις το "καμία ενέργεια":P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
πίνακας ελέγχου->υλικό και ήχος->επιλογές παροχής ενέργειας->ρυθμίσεις συστήματος (βήμα-βήμα για win7)
ή
πατάς το εικονίδιο της μπαταρίας στην γραμμή έναρξης -> περισσότερες επιλογές παροχής ενέργειας-> και στην αριστερή στήλη επιλέγεις το "απαιτείται κωδικός πρόσβασης κατά την ενεργοποίηση"

καπου εκεί θα δεις να γράφει "να μην απαιτείται κωδικός πρόσβασης¨ -> το επιλέγεις
ή πιο μπακαλίστικα εκεί που έχει τα εικονίδια με την πρίζα και την μπαταρία επιλέγεις το "καμία ενέργεια":P:P

Ωωω σε ευχαριστώ πάρα πολύ!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Αρχικά, κάνε κλικ στο "Έναρξη" και έπειτα"Υπολογιστής"
Εντόπισε τον φάκελοX:\Αρχεία Εφαρμογών\Microsoft Office\Office14
Δεξί κλικ στο excel>ιδιοτητες
Κάνε κλικ στη καρτέλα Συμβατότητακαι επίλεξε το πλαίσιο Εκτέλεση αυτού του προγράμματος με δικαιώματα διαχειριστή. Μετά ΟΚ
Ανοιξε το Excel, και κάνε κλικ στο Αρχείο, και έπειτα στο Επιλογές
Κάνε κλικ στο Για προχωρημένους, επιλογη στο πλαίσιο Παράβλεψη άλλων εφαρμογών που χρησιμοποιούν δυναμική ανταλλαγή δεδομένων (DDE), κλικ στο ΟΚ, και κλείσε το Excel

Το πρόβλημα πρέπει να λυθεί
Tα έκανα όλα αυτά αλλά τίποτα δεν έγινε...:/: ευχαριστώ πάντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Backdrop

Δραστήριο μέλος

Η Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 676 μηνύματα.
Tα έκανα όλα αυτά αλλά τίποτα δεν έγινε...:/: ευχαριστώ πάντως!!


Απεγκατάσταση και εγκατάσταση από την αρχή των office δοκίμασες να κάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Απεγκατάσταση και εγκατάσταση από την αρχή των office δοκίμασες να κάνεις?

τελικά δεν χρειάστηκε...μου πήρε λίγο καιρό, αλλά το έφτιαξα! ;) ''έκανα διάγνωση και επιδιόρθωση προβλημάτων'' από τις επιλογές του excel και όλα οκ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Τώρα τελευταία, (κανένα 10ήμερο) αρκετά συχνά (2 φορές τη μέρα περίπου) στα καλά καθούμενα, "σβήνει" το laptop μου ενόσω είμαι online, και μου βγάζει το εξής μήνυμα κατά τη διάρκεια της αυτόματης επανεκκίνησης:

*Το laptop μου είναι Dell Inspiron15.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;;


pc.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι κάνεις εκείνη τη στιγμή θυμάσαι? Βλέπεις video ακούς μουσική κτλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Τι κάνεις εκείνη τη στιγμή θυμάσαι? Βλέπεις video ακούς μουσική κτλ?

Άλλοτε είμαι εδώ στο φόρουμ, άλλοτε διαβάζω επιστημονικά άρθρα και ειδήσεις... Δε νομίζω να μου έχει τύχει να μου "κλείσει" ενόσω είμαι στην επιφάνεια εργασίας ας πούμε, ή όταν ακούω μουσική. Δε ξέρω τι φταίει. Από ένα googleαρισμα που έκανα, είδα ότι και άλλα dell inspiron, είχαν εμφανίσει αυτό το θεματάκι.:/:
*Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συνήθως όταν κλίνει ένα pc έτσι απλά, αιτία είναι ή η υπερθέρμανση του hardware είτε κάποιο πρόβλημα στους drivers που δημιουργεί ένα ατέρμονο loop στο σύστημα. Το πρώτο μπορείς να το ελέγξεις κατεβάζοντας κάποιο πρόγραμμα που ελέγχει τις θερμοκρασίες. Το δεύτερο είναι λίγο δύσκολο να το ελέγξεις και δεν βοηθάει και το γεγονός ότι το error message του υπολογιστή δεν λέει απολύτως τίποτα για τη φύση του προβλήματος.

Edit:

Δεν είδα τα μικρά γράμματα στην φωτογραφία σου. Τελικά έχεις error message. Το πρόβλημά σου μάλλον είναι κάποιος driver ή κάποιο application που είναι corrupt. Πρέπει να δεις το errordumpfile του υπολογιστή για να βρεις τον ένοχο. Κατέβασε αυτό το πρόγραμμα (blueScreenView).
https://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html

Θα σου επιτρέψει να δεις τα dumpfiles του υπολογιστή μετά από κάθε blui screen restart. Αφού βρεις ποιο πρόγραμμα ή driver κάνει τη ζημιά πρέπει να κάνεις restart σε safe mode και να το απεγκαταστήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το κάνω, και όταν έχω το αποτέλεσμα θα σου πω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top