Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
οπως εχω ξαναπει και πιο πανω το θεμα μου ειναι παγερα αδιαφορο.επομενως, το gif δεν με συγκινει.ειτε γινει κατι αντιστοιχο στην ελλαδα ειτε οχι δεν με αφορα απλα.
και μα..λακιες δεν λεω εγω,αλλοι πολλοι λενε που γραφουν κατι κειμεναρες ΝΑ με το συμπαθειο χωρις καμια απολυτως ουσια...

Το ξυδάκι το αρνήθηκες, αλλά δεν συμπεριφέρεσαι και ανάλογα, μόνο ήρεμη δεν φαίνεσαι. Πήγαινε πιες τον καφέ σου, κάνε την ζωάρα σου, στήριξε τις απόψεις σου (αν και όλο αυτό εμένα μου μοιάζει για μια υπαναχώρηση τώρα που σε κράξανε πολλοί, χμμ?), και αφού το θέμα σε αφήνει παγερά αδιάφορη σε παρακαλώ σταμάτα να θες να μας κάνεις να βγάλουμε τα μάτια μας με το κουτάλι με αυτά που γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Δε συνεννοούμαστε μου φαίνεται.

Κάποιοι εδώ όταν συζητάτε το θέμα των σχέσεων μεταξύ ομοφυλόφιλων ανθρώπων αναφέρεστε σε ανωμαλία, σε έλλειψη αγάπης, σε σχέσεις που αφορούν μόνο στην ηδονή, μάλιστα οι σχέσεις αυτές χαρακτηρίστηκαν υποτιμητικά ως "ενασχόληση με τον πρωκτό" από κάποιο χρήστη σε προηγούμενη σελίδα.

Επίσης, συχνά επικαλείστε πιθανά ψυχολογικά προβλήματα των υποθετικών υιοθετημένων παιδιών, μεγαλύτερη πιθανότητα να γίνουν τα παιδιά αυτά ομοφυλόφιλοι μεγαλώνοντας κλπ.

Δεν έχει σημασία αν ο νίκος_ρέθυμνο ή η γεωργία94 είπαν αυτό αλλά δεν είπαν το άλλο. Αυτό που γίνεται φανερό από πλείστες απαντήσεις στο παρόν θέμα είναι ότι υπάρχει μια απίστευτα στρεβλή άποψη του τι συμβαίνει μέσα σε μια ομοφυλοφιλική σχέση.

Γι' αυτό ενθάρρυνα το διάβασμα, θεωρώ απείρως καλύτερο όμως το να υπάρξει η δυνατότητα συζήτησης με ένα ομοφυλόφιλο άνθρωπο που βρίσκεται σε σχέση, ίσως έτσι δείτε τα πράγματα λίγο διαφορετικά, αλλά αυτό (η συζήτηση) δεν είναι πάντα εφικτό καθώς δεν είναι απαραίτητο ότι έχουμε όλοι ομοφυλόφιλους ανθρώπους στον περίγυρό μας, κι έτσι πρότεινα -πιο ρεαλιστικά- μόνο το διάβασμα.

(Νίκο, ο σκύλος δεν είναι άκυρος, παίρνει τηλέφωνο τους ερευνητές στην Αυστραλία).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Έχουν χιλιοαπαντηθεί, παρ' όλα αυτά τα παρακάτω μηνύματα συνεχίζουν να με κάνουν να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο.




Ναι μωρέ, άκους εκεί να έχουν απαίτηση οι ομοφυλόφιλοι να αντιμετωπίζονται ακριβώς όπως όλοι οι άνθρωποι! Τέρμα φασιστές. Ακούτε καθόλου τι λέτε ή πετάμε κοτσάνες, κουβέντα να γίνεται;

Εκείνοι που είναι κατά ας παρουσιάσουν και κανένα λογικό επιχείρημα γιατί δεν πρέπει να γίνεται αυτό. Για να παίρνεις θέση, σημαίνει ότι έχεις κάτι να πεις και κάποιος λόγος σε ωθεί στο να είσαι υπέρ ή κατά, αλλιώς αν στρίβεις νόμισμα και λες έτσι άβουλα "είμαι υπέρ" ή "είμαι κατά" γίνεσαι απλά ρεζίλι. Μέχρις στιγμής δεν έχω διαβάσει κανένα τέτοιο επιχείρημα, απλά υπολείμματα κομπλεξισμού μιας παλαιότερης εποχής, μασκαρεμένα ως δήθεν αντίλογος σε αυτά που λέγονται υπέρ των δικαιωμάτων των ομοφυλόφιλων.

Αν πάλι περιμένετε να σεβαστούμε τις απόψεις σας, ούτε αυτό θα γίνει. Σε δημόσιο φόρουμ η άποψη του καθενός μπορεί να σχολιαστεί, και ιδίως όταν δεν βασίζεται σε λογικό υπόβαθρο αλλά σε προκατειλημμένες αντιλήψεις για το θέμα μπορεί και να γελοιοποιηθεί. Έτσι όπως δε θα λάβω σοβαρά υπόψιν κάποιον που υποστηρίζει ότι το ολοκαύτωμα δεν έγινε και ο Χίτλερ ήταν απλά μια παρεξηγημένη προσωπικότητα (ας πούμε και λίγο για κανονικούς φασιστές μια και μπαλίτσα την κάναμε τη λέξη), έτσι δε θα πάρω κάποιον στα σοβαρά αν είναι κατά των ομοφυλόφιλων με το 'έτσι θέλω', εν έτει 2014 όπου στην άλλη όχθη της γης γίνεται ουσιαστικός αγώνας για την αναγνώριση των δικαιωμάτων τους.

Το πρόβλημα, το οποίο δε νομίζω να το έχεις διαισθανθεί, είναι οι ετεροκανονικές αντιλήψεις που δυστυχώς ζουν και βασιλεύουν στην Ελλάδα, ακόμη και σε νέα άτομα όπως δείχνει το thread. Και βεβαίως θα τραβάμε ζόρι με τέτοιες αντιλήψεις όταν γίνονται νόρμα, διότι όταν την άποψη της 'κυρα-Μαρίκας' συμμερίζεται η συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων, καταλαβαίνεις ότι οι ομοφυλόφιλοι αυτομάτως κοινωνικά περιθωριοποιούνται και δεν μπορούνε καν να θεωρηθούν ίσοι με τους υπόλοιπους ως προς τον τρόπο αντιμετώπισης. Εκτός πια κι αν μερικοί νομίζετε ότι τέτοιες ανισότητες πλέον δεν υφίστανται. Μήπως θέλετε να σας πούνε και ευχαριστώ (!) που δεν τους κυνηγάτε να τους λιντσάρετε πια.




Τώρα δεν έχω ιδέα αν καταλαβαίνεις κι εσύ ο ίδιος τι προσπαθείς να ειρωνευτείς. Ακούγεσαι πάντως σαν τους μουσουλμάνους της μέσης ανατολής (και πιο πέρα), μόνο που αυτοί χώνουν και την 'δυτική επιρροή' μέσα. Βέβαια αυτοί έχουν και τους δικούς τους λόγους, δεν τους συμφέρει ο εκσυγχρονισμός γιατί δε θα μπορούνε πλέον να κακομεταχειρίζονται τις γυναίκες τους και να τους φέρονται χειρότερα από ποντίκια. Ο τρόπος σκέψης όμως είναι ίδιος.





Προσπαθείς να καταλήξεις σε κάποιο συμπέρασμα μέσα από αυτό το παραλήρημα; Παίζει και να νομίζεις ότι συνόψισες σε μια πρόταση το σεξ όταν δεν γίνεται με σκοπό την τεκνοποίηση, αλλά αν είσαι άσχετος και σε αυτόν τον τομέα λογικό μου φαίνεται. Πάντως το ότι οι ομοφυλόφιλοι 'δεν αγαπιούνται αλλά ικανοποιούνται' αποτελεί δικό σου λογικό άλμα (θα 'λεγα καλύτερα παράλογο άλμα). Λες και όσοι δεν τεκνοποιήσανε (ή δεν προσπάθησαν) δεν αγαπήσανε. Με την τελευταία πρότασή σου πάντως συμφωνώ, ας σοβαρευτούμε και λίγο.

Όσο για την άλλη τέλεια ατάκα που ειπώθηκε, ότι δηλαδή δε συμφωνούμε με τον γάμο / παρέλαση των ομοφυλόφιλων επειδή θα θιχτούνε οι "άντρακλες" της Κρήτης, οι στρατιωτικοί και ο πεθαμένος Κολοκοτρώνης, καταλαβαίνετε ότι ο τύπος σας δουλεύει ψιλό γαζί και παρ' όλα αυτά συνεχίζετε να απαντάτε.

:worship:

Οκ κυρια διαβασμενη. Καταρχας δεν σημαινει οτι οποιος δεν υποστηριζει τους γκευ γαμους ειναι αμορφωτος. Το να ικανοποιησε στο σεξ δεν ειναι κακο,ομως αρκει μονο η ικανοποιηση? Θα μου αρεσε να με γλυφει οποιαδηποτε ωραια γυναικα εφοσον μου προκαλει ηδονη ομως που θα μας βγαλει αυτο? Αναπνοη απο το στομαχι ειναι το ιδιο φυσιολογικη οσο το σεξ χωρις τη χρηση των απαραιτητων οργανων. Δηλαδη ετσι οπως τοποθετησε ειναι σαν να μου λες οτι μπορουν να υπαρξουν γκευ γαμοι αφου υπαρχουν τρυπες στο σωμα των γκευ ωστε να την βρισκουν. Και επιστρεφουμε στο ιδιο ερωτημα. Οι γκευ ειναι μαζι μονο για να ικανοποιουνται σεξουαλικα? Επισης θα σε παρακαλουσα να μην χυδαιοποιεις τη συζητηση και να απαντας με επιχειρηματα οπως κανω εγω. Δηλαδη εσυ θα εκανες σχεση με ενα ατομο και θα το παντρευοσουν μονο και μονο επειδη κανετε καλο πρωκτικο? Δεν θα διαφωνησω οτι ειναι δικαιωμα του καθε ενος να την βρισκει οπως θελει ομως οταν υπαρχει απλα σεξουαλικη επαφη χωρις γονημοποιηση καποια στιγμη τοτε το ανθρωπινο ειδος με το περασμα του χρονου θα εξαφανιστει. Αυτο θα επρεπε να το ξερεις αφου εισαι τοσο μορφωμενη.

Θες να μου πεις ότι (ας μιλήσουμε για staight ζευγάρια) τα άτομα που δεν θέλουν να κάνουν παιδιά, θα πρέπει αναγκαστικά να κάνουν ώστε να μην μειωθεί ο αριθμός των ανθρώπων (ο οποίος εκ των πραγμάτων είναι ήδη πολύ αυξημένος, 7 δις απο εκεί που πριν έναν αιώνα ήταν μόλις 1,5). Τρέλανέ μας τώρα. :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
ΟΚ...απο τα συμφραζομενα λοιπον ορισμένων να υποθεσω ότι θεωρείτε πως όποιος δεν είναι <<φυσιολογικός>> σύμφωνα με τα δικά σας πιστεύω,δεν έχει αυτά τα δικαιώματα;
Μια ξεκαθαρη απάντηση σε αυτό,ακριβώς πάνω σε αυτό που ρωτάω.Διότι εδω το θέμα μας δεν εξεταζει την φυσιολογικοτητα των ομοφυλοφιλων,αλλα το αν εχουν αυτα τα δικαιωματα.Αν το συσχετιζουν λοιπον,οκ..ας το παραδεχτουν.Αν ομως οχι..τοτε απλα ειναι ασχετα με το θεμα αυτο.

Σημείωμα συντονιστή:Θα παρακαλούσα θερμά να πέσουν οι τόνοι και να λείπουν οι χαρακτηρισμοί ως προς τα άτομα έτσι ώστε η συζήτηση να μπορέσει να διεξαχθεί σε ένα αξιοπρεπές κλίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων χρειάζονται τόσες συζητήσεις και σκέψεις για το αν πρέπει να υπάρχουν ή όχι. Άνθρωποι δεν είναι; Άρα ναι έχουν και αυτοί ίδια δικαιώματα με όλους όπως το δικαίωμα του γάμου για παράδειγμα. Για ποιο λόγο σε ορισμένους σας φαίνεται τόσο παράλογο αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
ρε παιδια επειδη αναφερθηκε πιο πανω οτι 'αν σ ελεγαν οτι οι μπριζολες γεννανε μυγες,ενω η επιστημη λεει αλλα,τι θ ελεγες?' για ποιο λογο τοτε δημιουργηθηκε το τοπικ κ υπαρχει ψηφοφορια???αυτο σημαινει αυτοματα οτι μπορουμε να εκφρασουμε τις αποψεις μας οποιες και αν ειναι(η αποψη μου πχ υπαρχει και στη ψηφορορια ως επιλογη,αρα που το παραλογοοο???).αρα, μην μου λετε οτι καποια πραγματα ειναι στανταρ αφου εχει αποφανθει η επιστημη!αλλιως, δν θ υπηρχε λογος καν να υπαρχει ως θεμα συζητησης,θ ελεγαν απλα ολοι 'νομιμοποιησηη!!τι ωραια κ καλα!!!!'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
ρε παιδια επειδη αναφερθηκε πιο πανω οτι 'αν σ ελεγαν οτι οι μπριζολες γεννανε μυγες,ενω η επιστημη λεει αλλα,τι θ ελεγες?' για ποιο λογο τοτε δημιουργηθηκε το τοπικ κ υπαρχει ψηφοφορια???αυτο σημαινει αυτοματα οτι μπορουμε να εκφρασουμε τις αποψεις μας οποιες και αν ειναι(η αποψη μου πχ υπαρχει και στη ψηφορορια ως επιλογη,αρα που το παραλογοοο???).αρα, μην μου λετε οτι καποια πραγματα ειναι στανταρ αφου εχει αποφανθει η επιστημη!αλλιως, δν θ υπηρχε λογος καν να υπαρχει ως θεμα συζητησης,θ ελεγαν απλα ολοι 'νομιμοποιησηη!!τι ωραια κ καλα!!!!'
Θα πρέπει να ξανά διαβάσεις πάνω σε τι σου απαντούσανε, γιατί φαίνεται δεν κατάλαβες.
Για να σε βοηθήσω, θα σου συντόμως ότι η επιστήμη έχει αποφανθεί για το αν η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική και για το αν τα άτομα που έχουν αυτή τη συμπεριφορά είναι ψυχικά υγιή. Στη δημοσκόπηση τίθεται το θέμα αν συμφωνούμε με τους γάμους των ομοφυλόφιλων και όχι το αν η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική. Εκτός κι αν βλέπω άλλη δημοσκόπηση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Θα πρέπει να ξανά διαβάσεις πάνω σε τι σου απαντούσανε, γιατί φαίνεται δεν κατάλαβες.
Για να σε βοηθήσω, θα σου συντόμως ότι η επιστήμη έχει αποφανθεί για το αν η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική και για το αν τα άτομα που έχουν αυτή τη συμπεριφορά είναι ψυχικά υγιή. Στη δημοσκόπηση τίθεται το θέμα αν συμφωνούμε με τους γάμους των ομοφυλόφιλων και όχι το αν η ομοφυλοφιλία είναι φυσιολογική. Εκτός κι αν βλέπω άλλη δημοσκόπηση. :P

προφανως και εσυ δεν καταλαβες :)
πηγαινε πιο πανω και βρες ενα μηνυμα μου που να υποστηριζει πως δεν ειναι η ομοφυλοφιλια φυσιολογικη.
οι απαντησεις μου ηταν καθαρα για το γαμο!απλα βρες μου ενα μηνυμα μου που να λεει γ τ αν ειναι φυσιολογικοι η οχι οι ομοφυλοφιλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
προφανως και εσυ δεν καταλαβες :)
πηγαινε πιο πανω και βρες ενα μηνυμα μου που να υποστηριζει πως δεν ειναι η ομοφυλοφιλια φυσιολογικη.
οι απαντησεις μου ηταν καθαρα για το γαμο!απλα βρες μου ενα μηνυμα μου που να λεει γ τ αν ειναι φυσιολογικοι η οχι οι ομοφυλοφιλοι!
Ναι, αμέ. Εδώ διαβάζουμε:
οπως και να το κανουμε στη ζωη υπαρχουν πραγματα που ειναι αφυσικα και δεν μπορουμε να τα χαρακτηρισουμε φυσιολογικα..
Επίσης εδώ διαβάζουμε:
παμε να κανουμε τα αφυσικα φυσιολογικα!
+
γιατι να το συγκρινουν με εναν αποτυχημενο γαμο?ειναι και τα 2 εξισου νοσηρα για ενα παιδι!ισως γιατι με την καμια δεν μπορει να φτασει το επιπεδο ενος φυσιολογικου ετεροφυλικου..
+
μπορει να τους δημιουργηθει τεραστιο προβλημα..ακομα και στη σεξουαλικη τους ταυτοτητα..ισως μπερδευτουν..

Και το αποκορύφωμα, εδώ, σου λένε ότι:
Ρε κοριτσι μου,για επιμενεις οτι ειναι κατι το μη φυσιολογικο,ενω η επιστημη ομοφωνα,και πρωτιστως η ψυχιατρικη,εχει αποδειξει το αντιθετο?
και απαντάς:
γιατι εγω δεν δεχομαι 100% τα πορισματα της επιστημης!μονο μεχρι καποιο σημειο!δεν λειτουργω ΠΟΤΕ βασει της επιστημης μονο..

Αν μιλάς μόνο για το θέμα του γάμου και όχι για την ομοφυλοφιλία ως συμπεριφορά, για ποιους λόγους νόμιζες ότι σου παραθέσαμε την ψυχολογία, την ψυχιατρική και την κοινωνιολογία, με τις οποίες, δήλωσες ότι διαφωνείς. :hmm: Απλά να καταλάβουμε και να λυθεί η παρεξήγηση, αν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ολοι e-σεις που πατροναρετε τους ομοφυλοφιλους & Co και κοπτεστε τοσο για τα δικαιωματα τους, δειτε τα αισχη των προστατευομενων σας!:)

https://www.logiosermis.net/2014/06/gay-pride.html#.U6BiUyhtwVE
Στους αγανακτισμένους και κάθε λογής αντί-μνημονική και και αντί-ιμπεριαλιστική πορεία γίνονται τρις χειρότερα, αρά μας λες ότι αυτές οι τάσεις δεν είναι "φυσιολογικές" και πρέπει να τις πατάξουμε;! :D

Όσο πιέζουμε μια μερίδα ανθρώπων, τόσο θα έχουμε ακραίες συμπεριφορές και επί της ουσίας θα την κάνουμε πιο γνωστή. Πιθανών να είσαι ο μεγαλύτερος φίλος των ομοφυλοφίλων και δεν το γνωρίζεις, το μένος σου είναι τέτοιο που ακόμη και ένας "αδιάφορος" παίρνει θέση έναντι στους ομοφοβικούς σου παραλογισμούς. Η σεξουαλική προτίμηση είναι κάτι επουσιώδη για το κοινωνικό σύνολο. Μπορεί σαν μονάδες να είναι σχεδόν η καθημερινότητα μας αλλά δεν επηρεάζει καθόλου την πορεία μας, αν θέλεις, ως έθνος. Και αν σου φαίνεται αστεία η εικόνα στρατιωτών που είναι "ντιντιδές", σε πληροφορώ ότι εξίσου αστεία είναι και η εικόνα στρατιωτών "κάγκουρες", πιθανών ο μέσος όρος του Έλληνα άντρα!

Δεν υπάρχει η παραμικρή απόδειξη ή ένδειξη ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι χειρότεροι οικογενειάρχες ή κακοί γονείς. Θα βρεις ιστορίες και από τις δυο πλευρές, όπως θα βρεις θετικές και αρνητικές ιστορίες για τους ετερόφυλους. Το κριτήριο αυτό, ακόμη και αν τεκμηριωθεί πλήρως ότι είναι κάτι εκ γενετής, είναι άσχετο και πολύ γενικό. Πιο ορθολογικό είναι να ισχυριστούμε ότι οι πλούσιοι γονείς δίνουν περισσότερες ευκαιρίες στα παιδιά τους και οι πολύ φτωχοί γονείς τα χαντακώνουν, παρά περί σεξουαλικού προσανατολισμού. Και δες το ανάποδα, αν απαγορέψουμε σε μια ομάδα το μεγάλωμα παιδιών ή την δημιουργία οικογενείας γιατί να μην την απαγορέψουμε και σε άλλες κατηγορίες; Και αν φτάσουμε σε αυτό σημείο, σε τι θα διαφέρουμε αγαπητέ από τον Χίτλερ και τις ιδέες του για την "γαμάτη" φυλή;

Είμαι σίγουρος ότι αυτό που πραγματικά σε ενοχλεί η είναι ποιότητα, στέκεσαι σε πολύ συγκεκριμένα πράγματα τα όποια όμως δεν είναι καθημερινότητα και ακριβώς η ίδια έλλειψη ποιότητα θα την βρεις σε ετερόφυλες ομάδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Πιθανών να είσαι ο μεγαλύτερος φίλος των ομοφυλοφίλων και δεν το γνωρίζεις, το μένος σου είναι τέτοιο που ακόμη και ένας "αδιάφορος" παίρνει θέση έναντι στους ομοφοβικούς σου παραλογισμούς....
Να ξανατονισω για πολλοστη φορα πως δεν τρεφω κανενα μενος προς τους ομοφυλοφιλους!:)
Και προτείνω να επιλεγει / βρεθει επιτελους μια άλλη εκφραση για τις αντίθετες αποψεις από τον ορο-καραμελα ομοφοβια.
Εκτος του ότι χρησιμοποιείται συνεχως και αδικως ως "συνοδευτικο αποψης", είναι και ασχετη, καθως κανεις δε φοβαται τους ομοφυλοφιλους!:)

Την αποψη μου την e-κφραζω θαρραλεα και εξισου θαρραλεα την θετω (συνεχως) σε δημοσια κριση. Δε χαρακτηρισα καμμια ομοφυλοφιλη, δηλ. αντιθετη στη δικη μου αποψη ως ...ετεροφοβικη, γιατι φοβος εκατέρωθεν δεν υφισταται - ενώ θα μπορουσα καλλιστα -, οποτε νομιζω πως το να χαρακτηρίζομαι ως ομοφοβικος είναι ακυρη επιλογή. :)
Δεν υπάρχει η παραμικρή απόδειξη ή ένδειξη ότι οι ομοφυλόφιλοι είναι χειρότεροι οικογενειάρχες ή κακοί γονείς. Θα βρεις ιστορίες και από τις δυο πλευρές, όπως θα βρεις θετικές και αρνητικές ιστορίες για τους ετερόφυλους.
Και δες το ανάποδα, αν απαγορέψουμε σε μια ομάδα το μεγάλωμα παιδιών ή την δημιουργία οικογενείας γιατί να μην την απαγορέψουμε και σε άλλες κατηγορίες; Και αν φτάσουμε σε αυτό σημείο, σε τι θα διαφέρουμε αγαπητέ από τον Χίτλερ και τις ιδέες του για την "γαμάτη" φυλή;
Θα συμφωνησω, καθοτι δεν υπαρχουν ακομη ικανα δεδομενα. Αυτά θα προκυψουν, μολις νομιμοποιηθεί η ομοφυλοφιλια ως ισοτιμη σεξουαλικη νορμα, οποτε θα εχουμε και οικογενειες ομοφυλοφιλων και παιδια από αυτές. Απο ομοφυλοφιλες οικογενειες μπορουν να προκυψουν σαφως και φυσιολογικα παιδια, αλλα όπως εχω πει, η δυνατοτητα από το παιδι της επιλογης της σεξουαλικης ταυτότητας, εφόσον η ομοφυλοφιλια θα είναι ισοτιμη με την ετεροφυλοφιλια, θα εχει σε βαθος χρονου ως αποτέλεσμα την αυξηση του ποσοστού των ομοφυλοφιλων - κατά την ταπεινη μου αποψη παντα.

Η λογικη λεει πως δε μπορεις να κανεις διακρισεις. Όμως οι κοινωνιες ρυθμίζονται από νομους προκειμενου να διασφαλιζεται η ειρηνη και η ταξη. Προς τουτο, υπαρχουν και οι διακρισεις. Δε μπορουν ολοι να τα εχουν ολα.
Αν δωσουμε στους ομοφυλοφιλους αυτά που διεκδικουν, με την ιδια λογικη θα πρεπει να παρουν σειρα για "νομιμοποιηση" και αλλα (σεξουαλικα και μη) κοινωνικα υποσύνολα όπως π.χ οι σαδομαζοχιστες, οι νεκροφιλοι, οι παιδοφιλοι κλπ. Η λογικη της μη διακρισης, θελει να επιτρεψουμε πχ. και στο νεκροφιλο να κυκλοφορει δημοσια με το αγαπημενο του πτωμα (θα ηταν καιρια διεκδικηση του θαρρω:D)και στους BDSM να κυκλοφορουν με δερματινα εσώρουχα και λουράκια στο λαιμο σαν τα σκυλάκια:D. Και φυσικα θα πρεπει να νομιμοποιήσουμε και όλα τα "πονετικα" που λαμβανουν χωρα στις μεταξυ τους συνευρέσεις, καθοτι το να ασκεις βια (εστω και συναινετικη) είναι (ακομη) παρανομο και αν βγεις στο δρομο με μελανώσεις και ξυλιες, θα πανε σουμπιντο το "συντροφο" σου μεσα!:)
Και ότι είναι παρανομο, και αν υπαρχει ισχυρη κοινωνικη πιεση,με έναν απλο νομο γινεται νομιμο.

Και ο καταλογος δεν εχει τελος....:)

Δηλ. μετα τους ομοφυλοφιλους, θα ανοιξει η ορεξη και σε άλλες "καταπιεσμένες" ομαδες για διεκδικηση ζωτικων δικαιωμάτων. Ανθρωποι είναι και αυτοι και εχουν κάθε δικαιωμα να αισθάνονται και αυτοι ριγμένοι ως προς τα δικαιωματα.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Σοβαρά τώρα, εξακολουθείτε κάποιοι να συγκρίνετε τους ομοφυλόφιλους με τους παιδόφιλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Θα συμφωνησω, καθοτι δεν υπαρχουν ακομη ικανα δεδομενα. Αυτά θα προκυψουν, μολις νομιμοποιηθεί η ομοφυλοφιλια ως ισοτιμη σεξουαλικη νορμα, οποτε θα εχουμε και οικογενειες ομοφυλοφιλων και παιδια από αυτές. Απο ομοφυλοφιλες οικογενειες μπορουν να προκυψουν σαφως και φυσιολογικα παιδια, αλλα όπως εχω πει, η δυνατοτητα από το παιδι της επιλογης της σεξουαλικης ταυτότητας, εφόσον η ομοφυλοφιλια θα είναι ισοτιμη με την ετεροφυλοφιλια, θα εχει σε βαθος χρονου ως αποτέλεσμα την αυξηση του ποσοστού των ομοφυλοφιλων - κατά την ταπεινη μου αποψη παντα.
Είναι ένα οφθαλμοφανές ορθό επιχείρημα ότι ένα έφηβο παιδί που καθημερινά έρχεται αντιμέτωπο με την ομοφυλοφιλία μέσω γονέων θα έχει θετική προδιάθεση προς αυτή. Εδώ μόνο ένας καλός επιστήμονας κοινωνικού τομέα μπορεί να απαντήσει σοβαρά. Νομίζω ότι μπερδεύουμε όμως την "συνήθεια" με την "προπαγάνδα" και το υποθετικό αυτό παιδί μάλλον θα συνηθίσει την ομοφυλοφιλία. Είναι διαφορετικό να μην "σκιάζεσαι" επειδή είδες ένα gay φιλί στο δρόμο, και διαφορετικό να τρως σφαλιάρες επειδή σου αρέσει η Αννούλα και όσο αφορά τις σφαλιάρες πρέπει να παραδεχτούμε ότι είναι μέσο διαπαιδαγώγησης "παραδοσιακών" ανθρώπων.

Σε κάθε περίπτωση όμως δεν είναι λέρα η ομοφυλοφιλία και να απαιτούμε να μένει κρυφή στα υπόγεια και αν ο περίφημος "Ανδρισμός" είναι τόσο ευαίσθητος που επειδή θα δει ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι θα μπει σε διαδικασία αυτό-αμφισβήτησης, τότε μάλλον δεν είναι και τόσο περίφημος όσο θέλουμε να είναι. :P

Η λογικη λεει πως δε μπορεις να κανεις διακρισεις. Όμως οι κοινωνιες ρυθμίζονται από νομους προκειμενου να διασφαλιζεται η ειρηνη και η ταξη. Προς τουτο, υπαρχουν και οι διακρισεις. Δε μπορουν ολοι να τα εχουν ολα.
Αν δωσουμε στους ομοφυλοφιλους αυτά που διεκδικουν, με την ιδια λογικη θα πρεπει να παρουν σειρα για "νομιμοποιηση" και αλλα (σεξουαλικα και μη) κοινωνικα υποσύνολα όπως π.χ οι σαδομαζοχιστες, οι νεκροφιλοι, οι παιδοφιλοι κλπ. Η λογικη της μη διακρισης, θελει να επιτρεψουμε πχ. και στο νεκροφιλο να κυκλοφορει δημοσια με το αγαπημενο του πτωμα (θα ηταν καιρια διεκδικηση του θαρρω:D)και στους BDSM να κυκλοφορουν με δερματινα εσώρουχα και λουράκια στο λαιμο σαν τα σκυλάκια:D. Και φυσικα θα πρεπει να νομιμοποιήσουμε και όλα τα "πονετικα" που λαμβανουν χωρα στις μεταξυ τους συνευρέσεις, καθοτι το να ασκεις βια (εστω και συναινετικη) είναι (ακομη) παρανομο και αν βγεις στο δρομο με μελανώσεις και ξυλιες, θα πανε σουμπιντο το "συντροφο" σου μεσα!:)
Και ότι είναι παρανομο, και αν υπαρχει ισχυρη κοινωνικη πιεση,με έναν απλο νομο γινεται νομιμο.

Και ο καταλογος δεν εχει τελος....:)

Δηλ. μετα τους ομοφυλοφιλους, θα ανοιξει η ορεξη και σε άλλες "καταπιεσμένες" ομαδες για διεκδικηση ζωτικων δικαιωμάτων. Ανθρωποι είναι και αυτοι και εχουν κάθε δικαιωμα να αισθάνονται και αυτοι ριγμένοι ως προς τα δικαιωματα.....:P
Να γιατί είσαι ομοφοβικός. Παραλογίζεσαι και σε πληροφορώ ότι το BDSM είναι ένα πλήρως και διαδεδομένο "hobby" και είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν κάμποσα παντρεμένα ζευγάρια που τα "βρήκανε" μέσα από το BDSM. Παρόλο που είναι τόσο διαδεδομένο, μια φορά μόνο στην ζωή μου αντίκρισα BDSM ζευγάρι και αυτό σε κατάλληλο club που είχε κατάλληλο party και πρέπει να παραδεχτώ ότι η εικόνα ήταν πολύ ωραία, τουλάχιστον πιο ωραία από τον γκάγκουρα και σούργελο του με το Peugeot 106 που από τα τόσα φωτάκια το περνάς για πυγολαμπίδα της ασφάλτου.

Πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι κάθε άλλη σεξουαλική ταυτότητα, πέρα του ετεροφυλόφιλου δεν συνεπάγεται με καθημερινά δημόσια όργια. Και αυτοί οι άνθρωποι δουλεύουνε, πάνε για κάφε, διαβάζουν βιβλία και πηγαίνουν σε συναυλίες. Το gay parade δεν είναι παρά μια παρέλαση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Θα συμφωνησω, καθοτι δεν υπαρχουν ακομη ικανα δεδομενα. Αυτά θα προκυψουν, μολις νομιμοποιηθεί η ομοφυλοφιλια ως ισοτιμη σεξουαλικη νορμα, οποτε θα εχουμε και οικογενειες ομοφυλοφιλων και παιδια από αυτές. Απο ομοφυλοφιλες οικογενειες μπορουν να προκυψουν σαφως και φυσιολογικα παιδια, αλλα όπως εχω πει, η δυνατοτητα από το παιδι της επιλογης της σεξουαλικης ταυτότητας, εφόσον η ομοφυλοφιλια θα είναι ισοτιμη με την ετεροφυλοφιλια, θα εχει σε βαθος χρονου ως αποτέλεσμα την αυξηση του ποσοστού των ομοφυλοφιλων - κατά την ταπεινη μου αποψη παντα.

Η λογικη λεει πως δε μπορεις να κανεις διακρισεις. Όμως οι κοινωνιες ρυθμίζονται από νομους προκειμενου να διασφαλιζεται η ειρηνη και η ταξη. Προς τουτο, υπαρχουν και οι διακρισεις. Δε μπορουν ολοι να τα εχουν ολα.
Αν δωσουμε στους ομοφυλοφιλους αυτά που διεκδικουν, με την ιδια λογικη θα πρεπει να παρουν σειρα για "νομιμοποιηση" και αλλα (σεξουαλικα και μη) κοινωνικα υποσύνολα όπως π.χ οι σαδομαζοχιστες, οι νεκροφιλοι, οι παιδοφιλοι κλπ. Η λογικη της μη διακρισης, θελει να επιτρεψουμε πχ. και στο νεκροφιλο να κυκλοφορει δημοσια με το αγαπημενο του πτωμα (θα ηταν καιρια διεκδικηση του θαρρω:D)και στους BDSM να κυκλοφορουν με δερματινα εσώρουχα και λουράκια στο λαιμο σαν τα σκυλάκια:D. Και φυσικα θα πρεπει να νομιμοποιήσουμε και όλα τα "πονετικα" που λαμβανουν χωρα στις μεταξυ τους συνευρέσεις, καθοτι το να ασκεις βια (εστω και συναινετικη) είναι (ακομη) παρανομο και αν βγεις στο δρομο με μελανώσεις και ξυλιες, θα πανε σουμπιντο το "συντροφο" σου μεσα!:)
Και ότι είναι παρανομο, και αν υπαρχει ισχυρη κοινωνικη πιεση,με έναν απλο νομο γινεται νομιμο.

Και ο καταλογος δεν εχει τελος....:)

Δηλ. μετα τους ομοφυλοφιλους, θα ανοιξει η ορεξη και σε άλλες "καταπιεσμένες" ομαδες για διεκδικηση ζωτικων δικαιωμάτων. Ανθρωποι είναι και αυτοι και εχουν κάθε δικαιωμα να αισθάνονται και αυτοι ριγμένοι ως προς τα δικαιωματα.....:P
Οπότε αυτό που εκφράζεις Hept, είναι φόβος για το μέλλον.
Όμως αν είχαμε αυτή τη στάση σαν κοινωνία, δε θα πηγαίναμε ποτέ μπροστά.
Δε μπορείς να αποκλείσεις τα δικαιώματα των ομοφυλόφιλων επειδή φοβάσαι για "μετέπειτα" διεκδικήσεις δικαιωμάτων, από άλλες ομάδες όπως πχ άτομα με παραφυλίες. Είναι και άδικο και παράλογο. Είναι ή ίδια στάση, σαν να λες ότι δεν δίνεις δικαιώματα στους δούλους, γιατί αργότερα μπορεί να γίνουν αφεντικά ή να σου πάρουν τη δουλειά και πωπω τι τραγικό, θα χαλάσει όλη η δομή της κοινωνίας και της οικονομίας.

Η κοινωνιολόγος στη σχολή μου, μας έλεγε (εγώ δεν τα πρόλαβα αυτά), ότι ο ρομαντικός έρωτας (δηλαδή το να αγαπιούνται-είναι ερωτευμένοι δύο άνθρωποι) δεν ήταν ΚΑΘΟΛΟΥ αυτονόητο* κάποτε στο να γίνει ένας γάμος και ότι ο έρωτας θεωρούνταν αδυναμίας.
Γενικά η κοινωνία (κι εσύ ως παρατηρητής :D ) αντιμετωπίζει εδώ και αιώνες έννοιες όπως αγάπη, έρωτας και ΣΕΞ με πολύ καχυποψία και φόβο για το παραμικρό που μπορεί να αλλάξει.

Είμαι σίγουρος ότι αν βρισκόσουν σε μια κοινωνία με τα δεδομένα που περιέγραψα στον αστερίσκο, τα ίδια θα μας έλεγες και χειρότερα, για τις ετερόφυλες σχέσεις. :D

Σε άλλες χώρες που η ομοφυλοφιλία τείνει να είναι εντελώς αποδεκτή, δε νομίζω να παρατηρούμε αυτή την "εκφύλιση" που εκφράζεις (και μη μου πείτε για το κόμμα των παιδόφιλων στην Ολλανδία που το ελληναριό έκανε καραμέλα πριν μερικά χρόνια για να μας πει πόσο εκφυλισμένοι είναι οι Ολλανδοί και τι καλά που είμαστε εδώ στην Ελλάδα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giannisK13

Νεοφερμένος

Ο giannisK13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγω θα ηθελα να ρωτησω ποσοι απο εσας τους 'εξελιγμενους' θα συνοδευατε τον γιο σας στην εκκλησια για να παντρευτει τον αντρα του. Ακομα και εσεις χρησιμοποιειται τον ορο ομοφιλοφιλος,αδερφη,π...στης και λοιπα σαν βρισια σε περιπτωση καβγα η εστω και για πλακα. Αυτο σημαινει οτι ουτε εσεις τους εχετε αποδεχτει πληρως,ετσι δεν ειναι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εγω θα ηθελα να ρωτησω ποσοι απο εσας τους 'εξελιγμενους' θα συνοδευατε τον γιο σας στην εκκλησια για να παντρευτει τον αντρα του. Ακομα και εσεις χρησιμοποιειται τον ορο ομοφιλοφιλος,αδερφη,π...στης και λοιπα σαν βρισια σε περιπτωση καβγα η εστω και για πλακα. Αυτο σημαινει οτι ουτε εσεις τους εχετε αποδεχτει πληρως,ετσι δεν ειναι ?
Μάθαμε νέα βρισιά παιδιά. Από 'δω και πέρα όταν θέλω να βρίσω κάποιον θα του λέω "Άντε βρε ομοφυλόφιλε!!!" :clapup:

Τα αδερφή και πούστης τα χρησιμοποιούν οι κάφροι, ενώ εμείς οι κυριλάτοι λέμε ομοφυλόφιλε (το λες και γεμίζει το στόμα σου βρε παιδί μου) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγω θα ηθελα να ρωτησω ποσοι απο εσας τους 'εξελιγμενους' θα συνοδευατε τον γιο σας στην εκκλησια για να παντρευτει τον αντρα του. Ακομα και εσεις χρησιμοποιειται τον ορο ομοφιλοφιλος,αδερφη,π...στης και λοιπα σαν βρισια σε περιπτωση καβγα η εστω και για πλακα. Αυτο σημαινει οτι ουτε εσεις τους εχετε αποδεχτει πληρως,ετσι δεν ειναι ?
Το ότι για μένα είναι περίεργο σαν σεξουαλική προτίμηση δεν σημαίνει ότι δεν θα αποδεχόμουν το παιδί μου σε περίπτωση που ήταν γκέι. Επίσης το γεγονός ότι ουσιαστικά μάθαμε να λέμε κάποιον "πούστη" για να τον βρίζουμε (το χρησιμοποιώ και εγώ δεν είναι ντροπή) δεν πάει να πει ότι τους μισεί αυτός που το λέει. Δηλαδή εγώ δεν το θεωρώ κακό να είναι κάποιος γκέι απλά σαν βρισιά το συνήθισα επειδή το άκουγα χρόνια. Παρόλα αυτά το έχω ελαττώσει σχετικά με παλιά που το έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisK13

Νεοφερμένος

Ο giannisK13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μάθαμε νέα βρισιά παιδιά. Από 'δω και πέρα όταν θέλω να βρίσω κάποιον θα του λέω "Άντε βρε ομοφυλόφιλε!!!" :clapup:

Τα αδερφή και πούστης τα χρησιμοποιούν οι κάφροι, ενώ εμείς οι κυριλάτοι λέμε ομοφυλόφιλε (το λες και γεμίζει το στόμα σου βρε παιδί μου) :)

Δηλαδη δεν θα σε πειραξει αν σε πει καποιος ομοφυλοφιλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Δηλαδη δεν θα σε πειραξει αν σε πει καποιος ομοφυλοφιλο?

Ποιόν θα πείραζε; Εμένα αν μου έλεγαν "Αντε απο κει μωρή ομοφυλόφιλη" θα έσκαγα στα γέλια και μετα θα έλεγα και ευχαριστώ γιατί με έκαναν να γελάσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Εγω θα ηθελα να ρωτησω ποσοι απο εσας τους 'εξελιγμενους' θα συνοδευατε τον γιο σας στην εκκλησια για να παντρευτει τον αντρα του. Ακομα και εσεις χρησιμοποιειται τον ορο ομοφιλοφιλος,αδερφη,π...στης και λοιπα σαν βρισια σε περιπτωση καβγα η εστω και για πλακα. Αυτο σημαινει οτι ουτε εσεις τους εχετε αποδεχτει πληρως,ετσι δεν ειναι ?

Δε μιλάμε για θρησκευτικό γάμο των ομοφυλοφίλων, μιλάμε για πολιτικό. Η εκκλησία μπορεί και έχει δικαίωμα να διατηρήσει τη στάση που θέλει. Η πολιτεία όμως έχει υποχρέωση να αναγνωρίζει τα ίδια δικαιώματα σε όλους τους πολίτες.

Οπότε, αν παραφράσω την ερώτησή σου, θα σου απαντήσω ότι δε θα είχα κανένα πρόβλημα να συνοδεύσω το γιο μου στο δημαρχείο για να παντρευτεί τον άντρα του. Δε θα είχα κανένα πρόβλημα να συνοδεύσω το παιδί μου, κορίτσι ή αγόρι, οπουδήποτε, για να κάνει κάτι που θα του έφερνε ευτυχία.

Την αγάπη που δίνεται με εκπτώσεις και υποσημειώσεις εγώ τη φοβάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top