Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Έχουν χιλιοαπαντηθεί, παρ' όλα αυτά τα παρακάτω μηνύματα συνεχίζουν να με κάνουν να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο.






Ναι μωρέ, άκους εκεί να έχουν απαίτηση οι ομοφυλόφιλοι να αντιμετωπίζονται ακριβώς όπως όλοι οι άνθρωποι! Τέρμα φασιστές. Ακούτε καθόλου τι λέτε ή πετάμε κοτσάνες, κουβέντα να γίνεται;

Έχετε την παραπάνω απαίτηση, ταυτόχρονα δεν αφήνετε και κανέναν άλλον να έχει διαφορετική άποψη.

Εκείνοι που είναι κατά ας παρουσιάσουν και κανένα λογικό επιχείρημα γιατί δεν πρέπει να γίνεται αυτό. Για να παίρνεις θέση, σημαίνει ότι έχεις κάτι να πεις και κάποιος λόγος σε ωθεί στο να είσαι υπέρ ή κατά, αλλιώς αν στρίβεις νόμισμα και λες έτσι άβουλα "είμαι υπέρ" ή "είμαι κατά" γίνεσαι απλά ρεζίλι. Μέχρις στιγμής δεν έχω διαβάσει κανένα τέτοιο επιχείρημα, απλά υπολείμματα κομπλεξισμού μιας παλαιότερης εποχής, μασκαρεμένα ως δήθεν αντίλογος σε αυτά που λέγονται υπέρ των δικαιωμάτων των ομοφυλόφιλων.

Γιατί άλλα πράγματα έχει να προσφέρει ο άνδρας και άλλα η γυναίκα στην ανάπτυξη του παιδιού. Για ρώτα κανέναν υπέρμαχο υπέρ των παραχωρήσεων των οομοφυλοφίλων, θα ήθελε να είναι μέλος μιας οικογένειας με 2 άνδρες ή 2 γυναίκες;
Επίσης, (όπως νομίζω ότι ειπώθηκε παραπάνω), δεν υπάρχει πιθανότητα το παιδί να λάβει λάθος μήνυμα περί σεξουαλικού προσανατολισμού;:hmm:


Αν πάλι περιμένετε να σεβαστούμε τις απόψεις σας, ούτε αυτό θα γίνει. Σε δημόσιο φόρουμ η άποψη του καθενός μπορεί να σχολιαστεί, και ιδίως όταν δεν βασίζεται σε λογικό υπόβαθρο αλλά σε προκατειλημμένες αντιλήψεις για το θέμα μπορεί και να γελοιοποιηθεί.
Αν αφαιρέσεις την προκατάληψη από την πλευρά σας, αυτά που γράφεις μπορούν να ισχύσουν και για σας. Μηδεν σεβασμός απόψεων από την πλευρά σας λοιπόν.


Το πρόβλημα, το οποίο δε νομίζω να το έχεις διαισθανθεί, είναι οι ετεροκανονικές αντιλήψεις που δυστυχώς ζουν και βασιλεύουν στην Ελλάδα, ακόμη και σε νέα άτομα όπως δείχνει το thread. Και βεβαίως θα τραβάμε ζόρι με τέτοιες αντιλήψεις όταν γίνονται νόρμα, διότι όταν την άποψη της 'κυρα-Μαρίκας' συμμερίζεται η συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων, καταλαβαίνεις ότι οι ομοφυλόφιλοι αυτομάτως κοινωνικά περιθωριοποιούνται και δεν μπορούνε καν να θεωρηθούν ίσοι με τους υπόλοιπους ως προς τον τρόπο αντιμετώπισης.

Πρόβλημα βαφτίζεις εσύ το γεγονός ότι υπάρχει και διαφορετική άποψη από τη δική σας;
Και που είμαστε νέα άτομα, πρέπει να συνεπάγεται ότι πρέπει να έχουμε τις δικές σας αντιλήψεις-σε περίπτωση που δε συμφωνούμε;:confused: Η ηλικία μας συνεπάγεται δηλαδή συγκεκριμένο είδος απόψεων;



Τώρα δεν έχω ιδέα αν καταλαβαίνεις κι εσύ ο ίδιος τι προσπαθείς να ειρωνευτείς. Ακούγεσαι πάντως σαν τους μουσουλμάνους της μέσης ανατολής (και πιο πέρα), μόνο που αυτοί χώνουν και την 'δυτική επιρροή' μέσα. Βέβαια αυτοί έχουν και τους δικούς τους λόγους, δεν τους συμφέρει ο εκσυγχρονισμός γιατί δε θα μπορούνε πλέον να κακομεταχειρίζονται τις γυναίκες τους και να τους φέρονται χειρότερα από ποντίκια. Ο τρόπος σκέψης όμως είναι ίδιος.

:confused:Το γεγονός ότι προσπαθούμε να δείξουμε ότι δεν είμαστε "συντηρητικοί, , κλπ", εισάγοντας συνήθειες όπως η "παρέλαση" των ομοφυλοφίλων απ΄έξω(τις "σύγχρονες" χώρες.. Και το γεγονός ότι έχει έρθει σε μια από τις πρώτες γραμμές μια ομάδα ατόμων που αποτελούν μικρό ποσοστό του κοινωνικού συνόλου. Και το γεγονός ότι η μη υιοθέτηση παιδιού συνεπάγεται (μεγάλη) "καταπίεση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Έχετε την παραπάνω απαίτηση, ταυτόχρονα δεν αφήνετε και κανέναν άλλον να έχει διαφορετική άποψη.
Είναι ρατσισμός να αντιμετωπίζονται οι ομοφυλόφιλοι ως άνισοι σε σχέση με τους άλλους ανθρώπους. Με το ίδιο ακριβώς σκεπτικό κάποτε ή ακόμα και σήμερα, αντιμετωπίζονται ρατσιστικά και άλλοι συνάνθρωποί μας για το χρώμα του δέρματός τους (βέβαια έχω παρατηρήσει ότι οι ρατσιστές κατά των ομοφυλόφιλων έχουν την εντύπωση ότι δεν έχουν το ίδιο σκεπτικό και ότι δεν έχουν πρόβλημα πχ με τους μαύρους, με χαζο επιχειρήματα για να δικαιολογήσουν το ρατσισμό τους προς τους πρώτους, μάλλον για να τα επαναλαμβάνουν περισσότερο στον εαυτό τους και να νιώθουν εντάξει).

Γιατί άλλα πράγματα έχει να προσφέρει ο άνδρας και άλλα η γυναίκα στην ανάπτυξη του παιδιού. Για ρώτα κανέναν υπέρμαχο υπέρ των παραχωρήσεων των οομοφυλοφίλων, θα ήθελε να είναι μέλος μιας οικογένειας με 2 άνδρες ή 2 γυναίκες;
Επίσης, (όπως νομίζω ότι ειπώθηκε παραπάνω), δεν υπάρχει πιθανότητα το παιδί να λάβει λάθος μήνυμα περί σεξουαλικού προσανατολισμού;:hmm:.
Τρομερό επιχείρημα, είναι τόσο ανήκουστο να είναι κανείς υπέρ των γάμων ή και των υιοθεσιών των ομοφυλόφιλων, που σίγουρα υποκρίνεται και είναι δήθεν. Μάλιστα έχουμε και την απάντηση στα πιο εσωτερικά πιστεύω του, έτοιμη: στη πραγματικότητα δε θα ήθελε ποτέ ο ίδιος να είναι παιδί δύο ομόφυλων γονιών. :)

Και μια ερώτηση: είναι γεγονός ότι ήδη σε άλλες χώρες έχουμε υιοθεσίες από ομοφυλόφιλους. Έχεις δει ή πιστεύεις πραγματικά ότι ένα παιδί, έχοντας μεγαλώσει με αγάπη με τους ομόφυλους γονείς του, θα τους αντικαθιστούσε ποτέ στο μυαλό του με δύο ετερο;
Εμένα κάτι μου λέει πως όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Τρομερό επιχείρημα, είναι τόσο ανήκουστο να είναι κανείς υπέρ των γάμων ή και των υιοθεσιών των ομοφυλόφιλων, που σίγουρα υποκρίνεται και είναι δήθεν. Μάλιστα έχουμε και την απάντηση στα πιο εσωτερικά πιστεύω του, έτοιμη: στη πραγματικότητα δε θα ήθελε ποτέ ο ίδιος να είναι παιδί δύο ομόφυλων γονιών. :)

Μπα, έτσι όπως το πάνε σε λίγο θα κατακρίνεται το να είναι κανείς κατά των παραπάνω αξιώσεων των ομοφυλοφίλων.

Και μια ερώτηση: είναι γεγονός ότι ήδη σε άλλες χώρες έχουμε υιοθεσίες από ομοφυλόφιλους. Έχεις δει ή πιστεύεις πραγματικά ότι ένα παιδί, έχοντας μεγαλώσει με αγάπη με τους ομόφυλους γονείς του, θα τους αντικαθιστούσε ποτέ στο μυαλό του με δύο ετερο;
Εμένα κάτι μου λέει πως όχι.

Όσον αφορά την ερώτησή σου μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.

Επειδή δεν παρακολύθησα το βίντεο, αλλά επικεντρώθηκα στα σχόλια, κάποιος είπε από κάτω ότι τα παιδιά μπορεί και να είναι ηθοποιοι.

Αλλά, εν πάσει περιπτώσει, δε βγάζεις συμπέρασμα, από μια ιστορία μόνο (υποθετικά αληθινή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Επειδή δεν παρακολύθησα το βίντεο, αλλά επικεντρώθηκα στα σχόλια, κάποιος είπε από κάτω ότι τα παιδιά μπορεί και να είναι ηθοποιοι.

Αλλά, εν πάσει περιπτώσει, δε βγάζεις συμπέρασμα, από μια ιστορία μόνο (υποθετικά αληθινή).
Να μας δείξεις κι εσύ μια ιστορία, με παιδιά που δε θέλουν τους ομόφυλους γονείς τους. Για να γίνει 1-1, οπότε πράγματι να "μπορούμε να μιλήσουμε μόνο με υποθέσεις". :D
Εγώ ξέρω (στη πραγματική ζωή) και παιδιά που έχουν ομοφυλόφιλο πατέρα (ή μάλλον αμφισεξουαλικό), και ασφαλώς δεν έχουν θέμα μαζί του, τον έχουν αγαπήσει και αποδεχτεί όπως είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Να μας δείξεις κι εσύ μια ιστορία, με παιδιά που δε θέλουν τους ομόφυλους γονείς τους. Για να γίνει 1-1, οπότε πράγματι να "μπορούμε να μιλήσουμε μόνο με υποθέσεις". :D

Επαναλαμβάνω: Από μεμονωμένες ιστοριούλες και βιντεάκια (όπως αυτό, που τα παιδάκια μπορεί να είναι ηθοποιοί, δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω: Από μεμονωμένες ιστοριούλες και βιντεάκια (όπως αυτό, που τα παιδάκια μπορεί να είναι ηθοποιοί, δεν μπορούν να βγουν συμπεράσματα.
Μα εσύ το έχεις βγάλει ήδη το συμπέρασμα:
Γιατί άλλα πράγματα έχει να προσφέρει ο άνδρας και άλλα η γυναίκα στην ανάπτυξη του παιδιού. Για ρώτα κανέναν υπέρμαχο υπέρ των παραχωρήσεων των οομοφυλοφίλων, θα ήθελε να είναι μέλος μιας οικογένειας με 2 άνδρες ή 2 γυναίκες;
Οπότε οι "υπέρμαχοι" των ομοφυλόφιλων δε θα ήθελαν να έχουν γκει γονείς, δε τολμώ να φανταστώ για τους μη υπερμάχους.
Πόσο μάλλον τα παιδάκια που βιώνουν αυτό το φρικτό γεγονός στη ζωή τους!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena.joan

Νεοφερμένος

Η Elena.joan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Του Εμμανουήλ Πολυζόπουλου
Ψυχίατρος-Ψυχοθεραπευτής

Τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια δεν έχουν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ως προς την ποιότητα της προσωπικής τους σχέσης, που να τα διαφοροποιεί ως προς τα ετερόφυλα. Σχέσεις αγάπης, συνεργασίας, κατανόησης, επίγνωσης καθήκοντος και ότι άλλο μπορεί να χαρακτηρίσει μια επιτυχή ετερόφυλη σχέση που οδηγείται να ολοκληρώσει την οικογένεια με την απόκτηση παιδιών, μπορεί εξίσου καλά να υφίστανται και στα ομοφυλόφιλα ζευγάρια. Τα προβλήματα έχουν κυρίως να κάνουν με την διαντίδραση με το κοινωνικό περιβάλλον, το οποίο έχει ακόμα συγκρατημένη ανοχή σε περιπτώσεις οικογενειών με ομοφυλόφιλους γονείς.

Τα ίδια τα παιδιά, παρόλο που μπορεί να έχουν από νωρίς εξοικειωθεί με την ιδέα των «δύο μαμάδων» ή «δύο μπαμπάδων», αντιμετωπίζουν μεγάλες δυσκολίες όταν αρχίσουν να κοινωνικοποιούνται και κυρίως στο σχολείο.
Η σημαντική παράμετρος της εξάλειψης του κοινωνικού στίγματος που προκαλεί η διαφορετικότητα, θα ήταν σίγουρα η πιο αποτελεσματική λύση όχι μόνο στα προβλήματα των οικογενειών με ομοφυλόφιλους γονείς, αλλά και σε μια σειρά άλλων καταστάσεων, που ενεργοποιούν στερεότυπα αιώνων. Βέβαια, αυτό προϋποθέτει άλλες λύσεις, βασιζόμενες κυρίως στην Παιδεία της κοινωνίας και που σίγουρα δεν θα έχουν άμεσα ή βραχυπρόθεσμα αποτελέσματα, παρά μόνο σε πάροδο χρόνου και ίσως ανθρώπινων γενεών.


σε ποιοι συμπερασμα καταληγουμε λοιπον?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Μα εσύ το έχεις βγάλει ήδη το συμπέρασμα:

Οπότε οι "υπέρμαχοι" των ομοφυλόφιλων δε θα ήθελαν να έχουν γκει γονείς, δε τολμώ να φανταστώ για τους μη υπερμάχους.
Πόσο μάλλον τα παιδάκια που βιώνουν αυτό το φρικτό γεγονός στη ζωή τους!! :P

Κανένα συμπέρασμα δεν έχω βγάλει. Είπα και πριν ότι μόνο υποθέσεις κάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Έχετε την παραπάνω απαίτηση, ταυτόχρονα δεν αφήνετε και κανέναν άλλον να έχει διαφορετική άποψη.



Γιατί άλλα πράγματα έχει να προσφέρει ο άνδρας και άλλα η γυναίκα στην ανάπτυξη του παιδιού. Για ρώτα κανέναν υπέρμαχο υπέρ των παραχωρήσεων των οομοφυλοφίλων, θα ήθελε να είναι μέλος μιας οικογένειας με 2 άνδρες ή 2 γυναίκες;
Επίσης, (όπως νομίζω ότι ειπώθηκε παραπάνω), δεν υπάρχει πιθανότητα το παιδί να λάβει λάθος μήνυμα περί σεξουαλικού προσανατολισμού;:hmm:



Αν αφαιρέσεις την προκατάληψη από την πλευρά σας, αυτά που γράφεις μπορούν να ισχύσουν και για σας. Μηδεν σεβασμός απόψεων από την πλευρά σας λοιπόν.




Πρόβλημα βαφτίζεις εσύ το γεγονός ότι υπάρχει και διαφορετική άποψη από τη δική σας;
Και που είμαστε νέα άτομα, πρέπει να συνεπάγεται ότι πρέπει να έχουμε τις δικές σας αντιλήψεις-σε περίπτωση που δε συμφωνούμε;:confused: Η ηλικία μας συνεπάγεται δηλαδή συγκεκριμένο είδος απόψεων;





:confused:Το γεγονός ότι προσπαθούμε να δείξουμε ότι δεν είμαστε "συντηρητικοί, , κλπ", εισάγοντας συνήθειες όπως η "παρέλαση" των ομοφυλοφίλων απ΄έξω(τις "σύγχρονες" χώρες.. Και το γεγονός ότι έχει έρθει σε μια από τις πρώτες γραμμές μια ομάδα ατόμων που αποτελούν μικρό ποσοστό του κοινωνικού συνόλου. Και το γεγονός ότι η μη υιοθέτηση παιδιού συνεπάγεται (μεγάλη) "καταπίεση".

Τώρα κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω ή όντως δεν καταλαβαίνεις; Όταν η 'διαφορετική' αυτή άποψη είναι αναχρονιστική και απλά τραγική κατ' εμέ, τι περιμένεις να σου πούμε, μπράβο που έχεις άποψη; Φυσικά και θα κατακριθεί και θα σχολιαστεί για τους λόγους που ήδη έχω εξηγήσει παραπάνω. Δεν θα μπω στο τρυπάκι των ένα-προς-ένα απαντήσεων στα points μια και αφενός ξεφεύγει από τον σκοπό του θέματος, αφετέρου είναι μάταιο γιατί θα βρείτε σκαλοπατάκια να συνεχίζετε τον κενό αυτό αντίλογο.

Όσο για το παραπάνω 'επιχείρημα' που έχει αναμασηθεί πόσες φορές σε αυτό το thread (και έχει χιλιοαπαντηθεί πάλι, αλλά μάλλον δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις πριν μιλήσεις), θα περιοριστώ στο εξής: πρώτον, ανάφερε και αιτιολόγησε τι προσφέρει ο άνδρας και η γυναίκα στην οικογένεια, που δεν μπορούν να προσφέρουν δύο ομοφυλόφιλοι άνδρες ή δύο ομοφυλόφιλες γυναίκες. Μην αναφερθείς στην τάχα ψυχοσύνθεση του παιδιού επειδή δε θα βλέπει έναν μπαμπά και μία μαμά γιατί μετά θα κληθείς να στηρίξεις αυτά που λες και με στοιχεία από σύγχρονη ψυχολογία (εδώ είναι που όλοι αρχίζουν και λένε μπούρδες). Μην αναφερθείς επίσης σε κλισέ εκφράσεις όπως το ότι "η κοινωνία δεν είναι έτοιμη" γιατί και αυτά έχουν αποδειχθεί μπούρδες πολλάκις. Δεύτερον, αν έχεις στοιχεία για τον σεξουαλικό προσανατολισμό του ανθρώπου και πώς επηρεάζεται, μοιράσου τα μαζί μας γιατί είναι...φλέγον ζήτημα στο οποίο δεν έχει δοθεί ακόμη απάντηση από όσο γνωρίζω. Μην ανησυχείς πάντως, ένα σωρό λάθος πρότυπα μπορεί να λάβει το παιδί από οποιουδήποτε τύπου οικογένεια, και το να αποφασίζει με ποιον ή ποια θα κοιμάται στο κρεβάτι είναι το "λιγότερο κακό" imo.

Όπως και να έχει, πρόβλημα δεν βαφτίζω την διαφορετική άποψη αλλά την προβληματική, ειδικότερα όταν αυτή γίνεται και ο κανόνας. Τώρα το πώς από εκεί εσύ το πήγες σε γενικότερες αντιλήψεις που τάχα είπα πως πρέπει να είναι ίδιες, αυτό πρόκειται για ατελή επαγωγή με βέβαια λανθασμένο συμπέρασμα. Μια που μας είπες ότι διαβάζεις μαθηματικά, αυτό τουλάχιστον θα το καταλαβαίνεις.



εχω σιχαθει αυτη τη καραμελα περι παραθεσης λογικων επιχειρηματων.δεν ειμαι υπολογος σε ΚΑΝΕΝΑΝ.αυτη ειναι η αποψη μου.δεν ειμαι αμορφωτη(ξερω οτι καποιος τωρα θα το σχολιασει αυτο) και εχω πληρης επιγνωση των 'πιστευω' μου.τωρα για το ποιοι θιγονται απο αυτα δεν με ενδιαφερει καθολου.
βια δεν ασκω ουτε στερω απο καποιον δικαιωματα.ειναι απλα η αποψη μου και τελος!
αν δεν αρεσουν σε καποιον οι αποψεις μου θα πω το κλασικο...ΞΥΔΑΚΙ ΓΙΑ ΤΑ ΝΕΥΡΑΚΙΑ!

Κοινώς είπες την λαμακία σου, εκτέθηκες, και αντί να την στηρίξεις (αλλά πώς να στηρίξεις τα αστήρικτα...) αποφάσισες να το γυρίσεις σε άμυνα και να συνεχίζεις να πετάς μαργαριτάρια το ένα μετά το άλλο. Όχι μόνο δε φάνηκε ότι έχεις "πλήρη επίγνωση των πιστεύω σου", φάνηκε ξεκάθαρα η ανασφάλεια που σε διέπει σε αυτό το θέμα. Αυτό όμως δεν είναι δικό μας θέμα, είναι δικό σου. Με αυτά που λες εσύ γελοιοποιείσαι και στο μέλλον μπορεί και να περιθωριοποιείσαι. Και τα δύο κατ' εμέ αξίζουν σε άτομα όσο κρατούν απόψεις σαν κι αυτές.

Και για να μην βγαίνουμε εντελώς εκτός θέματος, πάρτε ένα gif από τις εξελίξεις για τους γάμους ομοφυλόφιλων στις Ηνωμένες Πολιτείες.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
κανεις μεγαλο λαθος.ειναι καθαρο δικο σου το θεμα.το τι πιστευω δεν σε αφορα.απλα το εκφραζω γιατι μου δινεται η δυνατοτητα.
ειτε σ αρεσει ειτε οχι δεν μπορεις να αλλαξεις τη γνωμη κανενος και ειδικα πουλωντας ειρωνια .δεν περνανε αυτα παντου φιλε μου.
οπως εχω ξαναπει και πιο πανω το θεμα μου ειναι μαγερα αδιαφορο.επομενως, το gif δεν με συγκινει.ειτε γινει κατι αντιστοιχο στην ελλαδα ειτε οχι δεν με αφορα απλα.
και μα..λακιες δεν λεω εγω,αλλοι πολλοι λενε που γραφουν κατι κειμεναρες ΝΑ με το συμπαθειο χωρις καμια απολυτως ουσια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Τώρα κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω ή όντως δεν καταλαβαίνεις; Όταν η 'διαφορετική' αυτή άποψη είναι αναχρονιστική και απλά τραγική κατ' εμέ, τι περιμένεις να σου πούμε, μπράβο που έχεις άποψη; Φυσικά και θα κατακριθεί και θα σχολιαστεί για τους λόγους που ήδη έχω εξηγήσει παραπάνω. Δεν θα μπω στο τρυπάκι των ένα-προς-ένα απαντήσεων στα points μια και αφενός ξεφεύγει από τον σκοπό του θέματος, αφετέρου είναι μάταιο γιατί θα βρείτε σκαλοπατάκια να συνεχίζετε τον κενό αυτό αντίλογο.
Κανείς δεν έχει ανάγκη τα "μπράβο" κανενός εδώ πέρα. Απλά, λίγος σεβασμός να υπάρχει. Γίνεται;:hmm:

Όσο για το παραπάνω 'επιχείρημα' που έχει αναμασηθεί πόσες φορές σε αυτό το thread (και έχει χιλιοαπαντηθεί πάλι, αλλά μάλλον δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις πριν μιλήσεις), θα περιοριστώ στο εξής: πρώτον, ανάφερε και αιτιολόγησε τι προσφέρει ο άνδρας και η γυναίκα στην οικογένεια, που δεν μπορούν να προσφέρουν δύο ομοφυλόφιλοι άνδρες ή δύο ομοφυλόφιλες γυναίκες. Μην αναφερθείς στην τάχα ψυχοσύνθεση του παιδιού επειδή δε θα βλέπει έναν μπαμπά και μία μαμά γιατί μετά θα κληθείς να στηρίξεις αυτά που λες και με στοιχεία από σύγχρονη ψυχολογία (εδώ είναι που όλοι αρχίζουν και λένε μπούρδες).
Καλά, η σύγχρονη ψυχολογία αντιμετωπίζει την ομοφυλοφιλία ως κάτι φυσιολογικό, οπότε δεν θα μπορούσα ως προς αυτό το κομμάτι να την επικαλεστώ. Εντωμεταξύ, όλοι οι υπέρμαχοι της υιοθεσίας από ομοφυλοφίλους, τι "στοιχεία από τη σύγχρονη Ψυχολογία" έχουν παραθέσει;

Μην ανησυχείς πάντως, ένα σωρό λάθος πρότυπα μπορεί να λάβει το παιδί από οποιουδήποτε τύπου οικογένεια, και το να αποφασίζει με ποιον ή ποια θα κοιμάται στο κρεβάτι είναι το "λιγότερο κακό" imo.

Συμφωνώ ως προς το πρώτο,αλλά διαφωνώ με το σκέλος μετά το "και...". Τι είναι το imo;

Όπως και να έχει, πρόβλημα δεν βαφτίζω την διαφορετική άποψη αλλά την προβληματική, ειδικότερα όταν αυτή γίνεται και ο κανόνας. Τώρα το πώς από εκεί εσύ το πήγες σε γενικότερες αντιλήψεις που τάχα είπα πως πρέπει να είναι ίδιες, αυτό πρόκειται για ατελή επαγωγή με βέβαια λανθασμένο συμπέρασμα. Μια που μας είπες ότι διαβάζεις μαθηματικά, αυτό τουλάχιστον θα το καταλαβαίνεις.

Και κρίνεις ως "προβληματική" την άποψη, με την οποία δε συμφωνείς. Δεν ανταποδίδω την ειρωνεία, έτσι κι αλλιώς σκοπός μου δεν είναι η εξάσκησή της εδώ.






Κοινώς είπες την λαμακία σου, εκτέθηκες, και αντί να την στηρίξεις (αλλά πώς να στηρίξεις τα αστήρικτα...) αποφάσισες να το γυρίσεις σε άμυνα και να συνεχίζεις να πετάς μαργαριτάρια το ένα μετά το άλλο. Όχι μόνο δε φάνηκε ότι έχεις "πλήρη επίγνωση των πιστεύω σου", φάνηκε ξεκάθαρα η ανασφάλεια που σε διέπει σε αυτό το θέμα. Αυτό όμως δεν είναι δικό μας θέμα, είναι δικό σου. Με αυτά που λες εσύ γελοιοποιείσαι και στο μέλλον μπορεί και να περιθωριοποιείσαι. Και τα δύο κατ' εμέ αξίζουν σε άτομα όσο κρατούν απόψεις σαν κι αυτές.

Και για να μην βγαίνουμε εντελώς εκτός θέματος, πάρτε ένα gif από τις εξελίξεις για τους γάμους ομοφυλόφιλων στις Ηνωμένες Πολιτείες.

Ενώ η χρήση λέξεων όπως "λακαμία", δείχνει έλλειψη "ανασφάλειας".
Όποιος δηλαδή δε δηλώσει σύμφωνος με τις νέες συνήθειες που θα εισαχθούν , θα παθαίνει ό,τι δηλώνει το μάυρο τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Επειδή αρκετά με τη μπουρδολογία, ανοίξτε τα μάτια σας και διαβάστε κανένα study, διότι παιδιά μεγαλώνουν ΗΔΗ από ομοφυλόφιλα ζευγάρια και το θέμα έχει μελετηθεί εκτενώς από έρευνες, δεν είναι καμία θεωρητική δυστοπία.

Με ένα πρόχειρο Google search σας βρήκα πολύ υλικό:

The scientific research that has directly compared outcomes for children with gay and lesbian parents with outcomes for children with heterosexual parents has been generally consistent in showing that lesbian and gay parents are as fit and capable as heterosexual parents, and their children are as psychologically healthy and well-adjusted as children reared by heterosexual parents,[3][4][5] despite the reality that considerable legal discrimination and inequity remain significant challenges for these families
https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_parenting#Consensus

According to preliminary findings from the world’s largest study on the issue, the children of gay parents are doing equally well or better than the children of straight parents on a number of key health and well-being indicators. (Not that it’s a competition or anything!)
https://www.salon.com/2013/06/05/wor...rents_finds_the_kids_are_more_than_all_right/

Worried about children growing up with gay parents? Well, stop. These kids are alright.

That's according to the initial findings of a new study from Melbourne University in Australia that found kids of same-sex couples are on average even healthier and more adjusted than kids of straight couples.
https://www.nydailynews.com/life-sty...sex-parents-healthier-study-article-1.1365963

Θέλετε κι άλλα; Άπειρα resources υπάρχουν. Η άποψη σας είναι εξίσου scientifically valid με το να λέτε ότι όοοοχι, δεν καταγόμαστε από τους πιθήκους αλλά από τον Αδαμ και την Εύα. Αν είστε οκ με αυτό, πάσο, αλλά αναγνωρίστε το. Αλλιώς, ώρα για introspection.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Καλα στην Αυστραλια εχουν εισαγειμε δικαστικη αποφαση τον όρο ''τριτο φυλο'', τι περιμενεις να συμπερανουν οι ερευνες εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Καλα στην Αυστραλια εχουν εισαγειμε δικαστικη αποφαση τον όρο ''τριτο φυλο'', τι περιμενεις να συμπερανουν οι ερευνες εκει.

Α δηλαδή τώρα αποκλείουμε αποτελέσματα ερευνών επειδή έγιναν στην Αυστραλία και όχι στην Ουγκάντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλα στην Αυστραλια εχουν εισαγειμε δικαστικη αποφαση τον όρο ''τριτο φυλο'', τι περιμενεις να συμπερανουν οι ερευνες εκει.
Λωλ, τώρα αυτό είναι επιχείρημα δηλαδή; :crazy:
Εξήγησε μου σε παρακαλώ, πώς ακριβώς το να υπάρχουν νόμοι κατά του discrimination επηρεάζει τα αποτελέσματα ερευνών που αφορούν αν τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια μεγαλώνουν σωστά παιδιά.
Επίσης, τέτοιες έρευνες δεν έχουν γίνει μόνο στην Αυστραλία, αλλά και σε πολλές άλλες χώρες.

Πόσο πιο εμφανές πρέπει να το κάνει ο οργανισμός σου για να δεις επιτέλους ότι Ο,ΤΙ στοιχεία και να σου φέρουν, απλά ΔΕΝ ΘΕΣ να αλλάξεις άποψη; Έχεις αυτό που στην ψυχολογία λέγεται confirmation bias. Τα αντεπιχειρήματα σου θα γίνονται όλο και πιο παράλογα, όσο πιο πολλά και πιο sound στοιχεία σου φέρνουν για το ότι κάνεις λάθος. Μόνη ελπίδα είναι όταν πια περάσεις ένα threshold παραλογισμού να αναρωτηθείς μόνος σου «μα καλά, τι λέω;».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koukimanster

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
Επειδή αρκετά με τη μπουρδολογία, ανοίξτε τα μάτια σας και διαβάστε κανένα study, διότι παιδιά μεγαλώνουν ΗΔΗ από ομοφυλόφιλα ζευγάρια και το θέμα έχει μελετηθεί εκτενώς από έρευνες, δεν είναι καμία θεωρητική δυστοπία.

Με ένα πρόχειρο Google search σας βρήκα πολύ υλικό:


https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_parenting#Consensus


https://www.salon.com/2013/06/05/wor...rents_finds_the_kids_are_more_than_all_right/


https://www.nydailynews.com/life-sty...sex-parents-healthier-study-article-1.1365963

Θέλετε κι άλλα; Άπειρα resources υπάρχουν. Η άποψη σας είναι εξίσου scientifically valid με το να λέτε ότι όοοοχι, δεν καταγόμαστε από τους πιθήκους αλλά από τον Αδαμ και την Εύα. Αν είστε οκ με αυτό, πάσο, αλλά αναγνωρίστε το. Αλλιώς, ώρα για introspection.

Σιγά μη διαβάσουμε κιόλας, τι λες καλέ, αφού έχουμε γνώμη δικιά μας από την κοιλιά μας, επειδή κάθονται κάτι γελοίοι χαρτογιακάδες φλώροι και κάνουν έρευνα σε πανεπιστήμια να κάτσουμε εμείς να διαβάσουμε;;; Λολ!!! :pc::panwkatw::strong::beer:

Καλα στην Αυστραλια εχουν εισαγειμε δικαστικη αποφαση τον όρο ''τριτο φυλο'', τι περιμενεις να συμπερανουν οι ερευνες εκει.

Τι βλάκες αυτοί οι πανεπιστημιακοί στην Αυστραλία, ας τους πει κάποιος ότι ο νίκος_ρέθυμνο τους θεωρεί ανάξιους ερευνητές, να μην τρώνε τη ζωή τους στην έρευνα οι άνθρωποι :!:

*RINGING AUSTRALIA AS WE SPEAK*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisK13

Νεοφερμένος

Ο giannisK13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
-
Ο κόλπος, το πέος, η μύτη, ο αφαλός, ο σπλήνας, είναι όλα πράματα δικά μας και τα κάνουμε ό,τι θέλουμε. Άμα εγώ τη βρίσκω να με πασπατεύει ο γκόμενός μου στον αφαλό, θαρρώ δε σε αφορά. Σε αφορά;

Το τι κάνει ένα ζευγάρι όταν αγαπιέται κι έχει κ@ύλες είναι διαφορετικό απ' αυτό που κάνει όταν θέλει να κάνει παιδί. Βασικά μπορεί να είναι και το ίδιο πράμα (κολπική διείσδυση) αλλά να χρησιμοποιούν αντισύλληψη. Εκτός αν ούτε αυτό επιτρέπεται, περιμένω να με διαφωτίσεις σχετικά.

Το να ικανοποιείσαι στο σεξ είναι κακό;

Σου αρέσει να σε γλείφει η κοπέλα σου ή όχι;

Τι είναι η αναπνοή απ' το στομάχι; Δεν καταλαβαίνω τι λες.

Θαρρώ έθεσα όλα τα καίρια ερωτήματα :!:



Αν κατάλαβες καλά, αυτό που λέμε όλοι εδώ που ανήκουμε στην απέναντι πλευρά και διαρρηγνύουμε τα ιμάτιά μας είναι ότι είναι καλό γενικά όλοι να ξεστρβωθούμε, να διαβάσουμε, να εκπαιδευτούμε, να ξέρουμε τι λέμε και να έχουμε σοβαρά επιχειρήματα, κατανόηση της πραγματικότητας, ανεκτικότητα προς ό,τι μας μοιάζει ξένο. Η ερώτηση που μου απευθύνεις είναι άτοπη, δε θα σου υπαγορεύσω τι να πιστεύεις και τι να καταλάβεις μετά το διάβασμα. Απλά θεωρώ ότι χρειάζεται να πετύχεις όλα τα παραπάνω. Μία καλή λύση για να το καταφέρεις είναι το διάβασμα.
Οκ κυρια διαβασμενη. Καταρχας δεν σημαινει οτι οποιος δεν υποστηριζει τους γκευ γαμους ειναι αμορφωτος. Το να ικανοποιησε στο σεξ δεν ειναι κακο,ομως αρκει μονο η ικανοποιηση? Θα μου αρεσε να με γλυφει οποιαδηποτε ωραια γυναικα εφοσον μου προκαλει ηδονη ομως που θα μας βγαλει αυτο? Αναπνοη απο το στομαχι ειναι το ιδιο φυσιολογικη οσο το σεξ χωρις τη χρηση των απαραιτητων οργανων. Δηλαδη ετσι οπως τοποθετησε ειναι σαν να μου λες οτι μπορουν να υπαρξουν γκευ γαμοι αφου υπαρχουν τρυπες στο σωμα των γκευ ωστε να την βρισκουν. Και επιστρεφουμε στο ιδιο ερωτημα. Οι γκευ ειναι μαζι μονο για να ικανοποιουνται σεξουαλικα? Επισης θα σε παρακαλουσα να μην χυδαιοποιεις τη συζητηση και να απαντας με επιχειρηματα οπως κανω εγω. Δηλαδη εσυ θα εκανες σχεση με ενα ατομο και θα το παντρευοσουν μονο και μονο επειδη κανετε καλο πρωκτικο? Δεν θα διαφωνησω οτι ειναι δικαιωμα του καθε ενος να την βρισκει οπως θελει ομως οταν υπαρχει απλα σεξουαλικη επαφη χωρις γονημοποιηση καποια στιγμη τοτε το ανθρωπινο ειδος με το περασμα του χρονου θα εξαφανιστει. Αυτο θα επρεπε να το ξερεις αφου εισαι τοσο μορφωμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Καλά, η σύγχρονη ψυχολογία αντιμετωπίζει την ομοφυλοφιλία ως κάτι φυσιολογικό, οπότε δεν θα μπορούσα ως προς αυτό το κομμάτι να την επικαλεστώ.
Η σύγχρονη ψυχολογία αντιμετωπίζει την ομοφυλοφιλία ως κάτι φυσιολογικό, η ψυχιατρική δεν την αντιμετωπίζει ως ασθένεια, η κοινωνιολογία επίσης δεν παίρνει αρνητική στάση ως προς αυτήν, οπότε τι έχετε να επικαλεστείτε πέρα από την προσωπική σας δυσφορία και στάση ζωής, γι' αυτά που λέτε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top