Γιατί δεν "ξυπνάμε";

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Το θέμα μου δεν έχει καμία σχέση με τον ύπνο που όλοι μας θέλουμε να αυξάνουμε τις ώρες που ερχόμαστε σε επαφή με το κρεβάτι μας!
Τέλος πάντων,ας πάω στο θέμα μου.
Γιατί δεν αντιδράμε σε όσα γίνονται?Εννοώ στα πολιτικά δρώμενα,καθημερινά υπογράφονται και νέοι νόμοι με σκοπό οι Έλληνες πολίτες να πληρώνουν νέους φόρους.
Άνθρωποι με κύρος έχουν καταντήσει να παρακαλάνε για ένα κομμάτι ψωμί.
Μέχρι που θα πάει αυτή η κατάσταση;
Ακραίοι δεξιοί να βαράνε κόσμο και να δολοφονούν,γιατί τους έχουμε αφήσει να πάρουνε τόσοι φόρα?
Με απλά λόγια θέστε την εξής ερώτηση στον εαυτό σας: Σας αρέσει ο τρόπος ζωής σας(η καθημερινότητα που αντιμετωπίζεται ) και τις άπειρες δυσκολίες που αντιμετωπίζεται καθημερινά;;
Επειδή κάποιοι έκλεψαν,θα πληρώσουμε εμείς την ζημία τους;Και αυτοί θα την βγάλουν καθαροί;;;
Εσείς που διαβάσατε το κείμενο μου τι έχετε να πείτε?(εκτός από το τι λέει αυτός τώρα)
ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Γιατί δεν αντιδράμε σε όσα γίνονται?Εννοώ στα πολιτικά δρώμενα,καθημερινά υπογράφονται και νέοι νόμοι με σκοπό οι Έλληνες πολίτες να πληρώνουν νέους φόρους.
Να σου πω εγώ κάποιους λόγους; Ειδικά για τα παιδιά της ηλικίας μας.
Οι περισσότερες οικογένειες παρά την οικονομική κρίση προσπαθούν να προσφέρουν στα παιδιά τους την οικονομική άνεση, αν και είναι πιο δύσκολο από πριν. Λίγα παιδιά πλέον καταλαβαίνουν τους γονείς τους. Λίγοι γονείς πλέον έχουν ήθος και αξίες. Λίγοι δεν είναι τα πρόβατα που θέλει το σύστημα. Ακόμα λιγότεροι είναι αυτοί που θα περάσουν στα παιδιά τους ιδανικά για να μπορέσουν να παλέψουν για το δικαίωμα να ζουν ελεύθεροι και "δημοκρατικά". Ζούμε, λοιπόν, σε ένα κόσμο που τα ΜΜΕ παραπλανούν όσους δεν έχουν "κριτικές" ικανότητες, για να βάλουν το μυαλό τους να δουλέψει.
π.χ.Ποια έξοδο στις αγορές λένε; Τι; Και γιατί δεν έγινε ένα χρόνο πριν και έπεσε δήθεν τυχαία "πάνω" στις ευρωεκλογές και τις δημοτικές/ περιφερειακές εκλογές;
Έχουν καθησυχαστεί όσοι δεν μιλούν, σ' ένα καλύτερο αύριο που θα έρθει χωρίς την αντίδρασή τους, μόνο με την αντίδραση των λίγων αλλά όχι των ίδιων.
Μα όπως, γράφει και δίπλα στο όνομά μου εδώ, η ελευθερία δεν χαρίζεται, αλλά κατακτιέται.
Γιατί πλέον δεν έχουμε ελευθερία αλλά οικονομική χούντα... Μία αυταρχική κυβέρνηση. Ένα "αδυσώπητο" καπιταλιστικό σύστημα.

Άνθρωποι με κύρος έχουν καταντήσει να παρακαλάνε για ένα κομμάτι ψωμί.
Μέχρι που θα πάει αυτή η κατάσταση;
Αν δεν αντιδράσουν και άλλοι, όσο δεν πάει ακόμα. Υπάρχουν και χειρότερα.

Ακραίοι δεξιοί να βαράνε κόσμο και να δολοφονούν,γιατί τους έχουμε αφήσει να πάρουνε τόσοι φόρα?
Τέτοιες καταστάσεις οδηγούν τους ανθρώπους πέρα από την λογική. Δεν παρατηρείς ότι όταν υπήρχαν ανέσεις και χρήματα για την κάλυψη των καθημερινών αναγκών, ο φασισμός όφειλε την ύπαρξή του σε ελάχιστους οπαδούς του; Ενώ τώρα η τρέλα που επικρατεί και η εξαθλίωση, οδήγησε την ψυχή των περισσοτέρων σ'αυτό; Όσο για το αν τους έχουμε αφήσει είναι λόγω φόβου οι περισσότεροι. Και η κυβέρνηση επειδή τους βολεύει. Και όταν είπα λόγω φόβου εννοούσα ότι οι περισσότεροι είναι γονείς και φοβούνται για την οικογένειά τους. Όμως για εμένα δεν θα έπρεπε να κοιτούν αυτό. Αλλά τέλος πάντων.

Με απλά λόγια θέστε την εξής ερώτηση στον εαυτό σας: Σας αρέσει ο τρόπος ζωής σας(η καθημερινότητα που αντιμετωπίζεται ) και τις άπειρες δυσκολίες που αντιμετωπίζεται καθημερινά;;
Φυσικά και δεν αρέσει στους περισσότερους εδώ μέσα. Φυσικά και η κοινωνική εξαθλίωση δεν ήταν ποτέ μέρος της καθημερινότητας για να την θέλουμε τώρα.

Επειδή κάποιοι έκλεψαν,θα πληρώσουμε εμείς την ζημία τους;Και αυτοί θα την βγάλουν καθαροί;;;
Δεν το ξέρεις αυτό;! Όχι δεν θα την βγάλουν καθαρή. Και δεν πρέπει να τους αφήσουμε εμείς.
Εσείς που διαβάσατε το κείμενο μου τι έχετε να πείτε?(εκτός από το τι λέει αυτός τώρα)
Ότι ευτυχώς υπάρχουν άτομα της ηλικίας μου, που σκέφτονται και προσπαθούν να δραστηριοποιηθούν για τα τωρινά θέματα που απασχολούν όλους μας. Πρέπει να μας απασχολούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ότι ευτυχώς υπάρχουν άτομα της ηλικίας μου, που προσπαθούν να δραστηριοποιηθούν για τα τωρινά θέματα που απασχολούν όλους μας.

Δηλαδη; Με ποιους τροπους δραστηριοποιειστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Δηλαδη; Με ποιους τροπους δραστηριοποιειστε;
Βασικά εννοούσα την ενημέρωση, αλλά και την συμμετοχή σε θέματα που αφορούν εμάς και πρέπει να μας αφορούν γιατί είναι κομμάτι της κοινωνίας μας, τα δικαιώματά μας. (π.χ. στις απεργίες, αν και πλέον έχει καταντήσει έτσι όπως γίνεται τώρα ανίκανο μέσο για την υπεράσπιση δικαιωμάτων από εμάς τους ίδιους.)
Εγώ μίλησα με βάση αυτά που βλέπω στον κοινωνικό μου περίγυρο και όσα έχω δει ανά καιρούς, από άτομα κυρίως της ηλικίας μου. Δηλαδή μαθητές. Δεν βλέπω ούτε ενημέρωση ούτε τίποτα. Μόνο καφετέριες βλέπω. Κατάλαβες τι εννοώ; ή να το συνεχίσω;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Για πολλούς λόγους
Πρώτα απόλα γίνεται παραπληροφόρηση
2ον όπως είχε πει και ο Μαρξ το ποδόσφαιρο είναι το όπλο του κάθε λαου.
Οπότε θέλουν να ασχολουμαστε με την μπαλα ώστε για να περνάνε αυτοί ότι θέλουνε.
3ον επειδη κάπιοι παραμένουν πιστοί στο κόμμα που ψήφιζαν πάντα
4ον γιατί τότε προσλήψηκαν πολλοι και έτσι άρχισαν να κερδίζουν ψήφους και άλλα πολλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Μπορούσα να μη σχολιάσω το "ώστε για να", μπορούσα να ζήσω με το "προσλήψηκαν", αλλά με το παρακάτω ο Μαρξ έκανε μια κωλοτούμπα στον τάφο του...
όπως είχε πει και ο Μαρξ το ποδόσφαιρο είναι το όπλο του κάθε λαου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ακραίοι δεξιοί να βαράνε κόσμο και να δολοφονούν,γιατί τους έχουμε αφήσει να πάρουνε τόσοι φόρα?
Αμα βγεις απο την φωλιτσα σου θα δεις οτι εκει εξω υπαρχουν ατομα οργανωμενα και με θεληση που πολεμανε τον ΦΑΣΙΣΜΟ (η ακροδεξια ακουγεται πολυ ''light'' ) σε καθε ευκαιρια που τους δινεται.Ειτε προκεται για τον δρομο,για αντισυγκεντρωσεις,πορειες,παρεμβασεις κτλπ. Τοσες αντιφασιστικες συλλογικοτητες(μη κομματοποιημενες) υπαρχουν..αν εσυ( και ο οποιοσδηποτε) δεν συμβαλλεται στην δραση τους, δεν σημαινει οτι τους ''εχουμε αφησει'' κιολας.

Απαντησα συγκεκριμενα σε αυτην την ερωτηση επειδη την εχω ακουσει επανειλημμένως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
2ον όπως είχε πει και ο Μαρξ το ποδόσφαιρο είναι το όπλο του κάθε λαου.
Τι λες καλέ.:P
Ο Μαρξ το μόνο που είχε πει και μπορώ να το παρομοιάσω ήταν ότι η θρησκεία είναι το όπιο του λαού. Τίποτα απ' το παραπάνω.
Αμα βγεις απο την φωλιτσα σου θα δεις οτι εκει εξω υπαρχουν ατομα οργανωμενα και με θεληση που πολεμανε τον ΦΑΣΙΣΜΟ (η ακροδεξια ακουγεται πολυ ''light'' ) σε καθε ευκαιρια που τους δινεται.Ειτε προκεται για τον δρομο,για αντισυγκεντρωσεις,πορειες,παρεμβασεις κτλπ. Τοσες αντιφασιστικες συλλογικοτητες(μη κομματοποιημενες) υπαρχουν..αν εσυ( και ο οποιοσδηποτε) δεν συμβαλλεται στην δραση τους, δεν σημαινει οτι τους ''εχουμε αφησει'' κιολας.

Απαντησα συγκεκριμενα σε αυτην την ερωτηση επειδη την εχω ακουσει επανειλημμένως
Βέβαια και υπάρχουν αντιδράσεις αλλά είναι τόσο λίγες και η εξάπλωση του φασισμού τόσο μεγάλη που δεν γίνονται και πολλά. Στην περιοχή γεμίσαμε φασίστες, αλλά τι να κάνει η αντίδραση 2-3 ατόμων; Μου λες;:P Γιατί δεν είναι μόνο η Αθήνα, που έχει γεμίσει.
Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τον flash1997, αλλά σου λέω αυτά που βλέπω εγώ εδώ που μένω. Έχοντας και μια εικόνα από Αθήνα (όχι από τα ΜΜΕ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Βέβαια και υπάρχουν αντιδράσεις αλλά είναι τόσο λίγες και η εξάπλωση του φασισμού τόσο μεγάλη που δεν γίνονται και πολλά. Στην περιοχή γεμίσαμε φασίστες, αλλά τι να κάνει η αντίδραση 2-3 ατόμων; Μου λες;:P Γιατί δεν είναι μόνο η Αθήνα, που έχει γεμίσει.
Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τον flash1997, αλλά σου λέω αυτά που βλέπω εγώ εδώ που μένω. Έχοντας και μια εικόνα από Αθήνα (όχι από τα ΜΜΕ).
Βασίκα ε τους φασίστες που γέμισε η χώρα φταίνε τα ΜΜΕ. Επίσης η παίδεία του κάθε ανθρώπου το επιρεάζει. Αλλά όλα αυτά που γίνονταν τόσο καιρό (εννοώ τα σκάνδαλα) ο κόσμος αγανάκτισε και είχαμε άνοδο των άκρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Επειδή κάποιοι έκλεψαν,θα πληρώσουμε εμείς την ζημία τους;Και αυτοί θα την βγάλουν καθαροί;;;
Δεν το ξέρεις αυτό;! Όχι δεν θα την βγάλουν καθαρή. Και δεν πρέπει να τους αφήσουμε εμείς.

Nefeli Graf: Μέχρι στιγμής αυτοί μια χαρά είναι!Δεν τους έχει πειράξει κάνεις,εντάξει,μπορεί να αναφέρει κάποιος τον Τσοχατζόπουλο, ένας είναι αυτός,οι υπόλοιποι που βρίσκονται;(τον ανέφερα ως τυχαίο παράδειγμα).


Δηλαδη; Με ποιους τροπους δραστηριοποιειστε;

mindcircus: Ο καθένας έχει τον τρόπο του.Πολλά παιδιά της ηλικίας μας δεν έχουνε ιδέα το τι γίνεται,δεν μπορώ να πω πως και εγώ ξέρω τα πάντα όλα σε σχέση με τα πολιτικά.Αλλά εσείς οι μεγάλοι που έχετε δικαίωμα ψήφου γιατί δεν κάνετε τίποτα παραπάνω;Γιατί συνέχεια ψηφίζατε τα ίδια κόμματα;Μήπως σας είχαν υποσχεθεί κάποια θέση εργασίας;;;(δεν ξέρω το τι έχεις κάνει εσύ προσωπικά,γενικά μιλάω).


Αμα βγεις απο την φωλιτσα σου θα δεις οτι εκει εξω υπαρχουν ατομα οργανωμενα και με θεληση που πολεμανε τον ΦΑΣΙΣΜΟ (η ακροδεξια ακουγεται πολυ ''light'' ) σε καθε ευκαιρια που τους δινεται.Ειτε προκεται για τον δρομο,για αντισυγκεντρωσεις,πορειες,παρεμβασεις κτλπ. Τοσες αντιφασιστικες συλλογικοτητες(μη κομματοποιημενες) υπαρχουν..αν εσυ( και ο οποιοσδηποτε) δεν συμβαλλεται στην δραση τους, δεν σημαινει οτι τους ''εχουμε αφησει'' κιολας.

Απαντησα συγκεκριμενα σε αυτην την ερωτηση επειδη την εχω ακουσει επανειλημμένως

Dimitris_SM: Νομίζω πως δεν τον πολεμάμε όλοι,πολύ δεν θέλουν τον φασισμό,αλλά λένε γιατί να πάω εγώ στην πορεία;Σου λέω για το πιο απλό πράγμα,όπου ο καθένας θα μπορούσε να πάει σε μια ειρηνική αντιφασιστική πορεία.
Στην πόλη μου,Δεκέμβριο μήνα άνοιξαν τα γραφεία ενός άκρο δεξιού κόμματος.Από κάποια αριστερά κόμματα οργανώθηκε πορεία οπού οι πολίτες ήταν κατά το άνοιγμα των γραφείων αυτού του κόμματος.Στην πορεία πήγα με κάποιους φίλους μου.Η πόλη μου έχει γύρω 19.605 κατοίκου (πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/Πρέβεζα ) ενώ από ότι είδα στην πορεία ήταν το πολύ 800 άτομα.Οι υπόλοιπη που ήταν;Και οι περισσότεροι από αυτούς ήταν φοιτητές από άλλες πόλεις.

Υ.Γ. Δεν ξέρω κατά πόσο πέτυχαν οι παραθέσεις.Δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα με την λειτουργία της σελίδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Nefeli Graf: Μέχρι στιγμής αυτοί μια χαρά είναι!Δεν τους έχει πειράξει κάνεις,εντάξει,μπορεί να αναφέρει κάποιος τον Τσοχατζόπουλο, ένας είναι αυτός,οι υπόλοιποι που βρίσκονται;(τον ανέφερα ως τυχαίο παράδειγμα).
Καλά το είπες. Μέχρι στιγμής. Αν δεν υπάρξει "δράση" και κινητοποίηση; Να βρεθούν αποδεικτικά στοιχεία και ο ίδιος ο λαός να τους "καταδικάσει"; Μέχρι τότε θα τρώνε με τα λεφτά μας και εμείς θα "κοιμόμαστε".
Βέβαια δεν χρειάζεται να βρεθούν αποδεικτικά στοιχεία σε βάθος, μόνο τον πρωθυπουργό μας να δεις, είναι ο πιο ανίκανος από ποτέ. Δεν έχει δουλέψει πραγματικά ποτέ του. Φυσικά, και δεν θεωρώ δουλειά την πολιτική. Την τωρινή πολιτική, ειδικά.

mindcircus: Ο καθένας έχει τον τρόπο του.Πολλά παιδιά της ηλικίας μας δεν έχουνε ιδέα το τι γίνεται,δεν μπορώ να πω πως και εγώ ξέρω τα πάντα όλα σε σχέση με τα πολιτικά.Αλλά εσείς οι μεγάλοι που έχετε δικαίωμα ψήφου γιατί δεν κάνετε τίποτα παραπάνω;Γιατί συνέχεια ψηφίζατε τα ίδια κόμματα;Μήπως σας είχαν υποσχεθεί κάποια θέση εργασίας;;;(δεν ξέρω το τι έχεις κάνει εσύ προσωπικά,γενικά μιλάω).
Αυτό το πρώτο. Ήθελα να πω. Οι περισσότεροι μαθητές κοιτούν καλοπέραση και εμφάνιση. Τίποτα άλλο... Πέρα από τις σχέσεις τίποτα. :loltooth:
Βλέπω στο facebook που έχω κάτι καψουροτράγουδα όλη την ώρα από μαθητές και κάτι ερωτικές ρήσεις κτλ. Εντάξει ρε φίλε είσαι ερωτευμένος αλλά δεν υπάρχει κάτι πιο σημαντικό; Όλο σου το μέλλον ένας έρωτας;:confused:

Οι περισσότεροι ειδικά οι μεγάλοι, ηλικιωμένοι/ μεσήλικες δεν έχουν κρίση πλέον. Λέω οι περισσότεροι όχι όλοι. Βέβαια πάντα υπάρχουν οι εξαιρέσεις. Πως να τακτοποιήσουμε το παιδάκι μας; Ααα ψηφίζοντας ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ ή ότι άλλο μας βολέψει. Και όλο το σόι καταλήγει να ψηφίζει για μια γ***μένη θέση εργασίας που μπορεί να χαθεί αν αλλάξει η κυβέρνηση, έχοντας ήδη καταστρέψει όμως μέλλον μικρών-μεγάλων, εφόσον η κυβέρνηση είναι ανίκανη και τα "παίρνει" κάτω από το τραπέζι...
Dimitris_SM: Νομίζω πως δεν τον πολεμάμε όλοι,πολύ δεν θέλουν τον φασισμό,αλλά λένε γιατί να πάω εγώ στην πορεία;Σου λέω για το πιο απλό πράγμα,όπου ο καθένας θα μπορούσε να πάει σε μια ειρηνική αντιφασιστική πορεία.
Στην πόλη μου,Δεκέμβριο μήνα άνοιξαν τα γραφεία ενός άκρο δεξιού κόμματος.Από κάποια αριστερά κόμματα οργανώθηκε πορεία οπού οι πολίτες ήταν κατά το άνοιγμα των γραφείων αυτού του κόμματος.Στην πορεία πήγα με κάποιους φίλους μου.Η πόλη μου έχει γύρω 19.605 κατοίκου (πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/Πρέβεζα ) ενώ από ότι είδα στην πορεία ήταν το πολύ 800 άτομα.Οι υπόλοιπη που ήταν;Και οι περισσότεροι από αυτούς ήταν φοιτητές από άλλες πόλεις.
Ακριβώς αυτό ήθελα να πω. Τι να σου κάνουν π.χ. 500 άτομα σε 8.000 κατοίκους; Ούτε οι μισοί δεν είναι. Φυσικά ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται, αλλά από αναλογική πλευρά είναι τόσος μικρός ο αριθμός των πρώτων....
Υ.Γ. Δεν ξέρω κατά πόσο πέτυχαν οι παραθέσεις.Δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα με την λειτουργία της σελίδας.
Μια χαρά είναι. Απλά δεν φαίνεται από την ίδια την παράθεση ποιος είχε γράψει. Αλλά δεν πειράζει.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jolene

Νεοφερμένος

Η Jolene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Επειδή δεν εχει βρεθεί ακόμη κάποιος ή κατι να μας 'ξυπνήσει'..όταν η δυστυχία χτυπήσει την πόρτα σου,τοτε καταλαβαίνεις ...δεν εχουμε φθάσει ακόμη στο πάτο του βαρελιού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Το θέμα όμως είναι να μην φτάσουμε στον πάτο του βαρελιού,γιατί μετά θα είναι πολύ δύσκολα να γεμίσεις πάλι το βαρέλι...η Ελλάδα έχει πάρει τον δρόμο προς την καταστροφή...και τα χειρότερα δεν τα έχουμε δει ακόμα αν συνεχίσουμε έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Μέχρι που θα πάει αυτή η κατάσταση;
Αν ρωτάς για την Ελλάδα,προφανώς ωθείται αργά και βασανιστικά στα όρια της τριτοκοσμικότητας!

Και η απάντηση είναι πως όχι,δε μπορεί ρεαλιστικά να γίνει κάτι απ'τους απλούς πολίτες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
100 άνθρωποι ελέγχουν όλο το πλανήτη - η χειρότερη ιδέα που έχει αναπτυχθεί πότε. Κάποιοι αόρατοι, άγνωστοι άνθρωποι ελέγχουν τα πάντα. Κάθε χώρα, κάθε πόλη, κάθε κόμμα και κάθε μαγαζί και επιχείρηση και κάθε δάσκαλο και αστυνομικό. Και εμείς σκλάβοι τους. Γιατί ζούμε και γιατί υπάρχουμε; Η μόνη επανάσταση λοιπόν είναι κλειδωθούμε στα σπίτια μας, να αποσυνδέσουμε τα routers και να κλείσουμε τους γενικούς. Τουλάχιστον έτσι θα δούμε ποίοι είναι αυτοί οι 100 :P.

Είναι μια ιδέα που δεν μπορείς να την πολεμήσεις, ποίος θα ασχοληθεί με κάποιον που ισχυρίζεται ότι στον σπίτι του έχει έναν τεράστιο αόρατο ροζ ελέφαντα; Η ιδέα αυτή είναι ακριβώς το ίδιο. Και το αποτέλεσμα της ιδέας; Μας ενώνει για ένα καλύτερο αύριο; Όχι, μόνο ηττοπάθεια δημιουργεί.

Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι με παραπάνω εξουσία και βρίσκονται σε κομβικά σημεία αποφάσεων και επιρροής. Εξάλλου το απαιτεί και η δημοκρατία, η δημοκρατία δεν είναι τίποτα περισσότερο από την οικειοθελή παραχώρηση ελευθερίας με αντάλλαγμα μια όχι άγρια καθημερινότητα.

Το δια ταύτα όμως όλοι ζούμε σε μια πόλη, σε μια χώρα. Πολλοί από εμάς μπορεί να δουλεύουμε για έναν ιδιώτη ή για μια μεσαία επιχείρηση, ενώ κάποιοι άλλοι μπορεί να δουλεύουμε για τον δήμο ή και για κάποια θυγατρική πολυεθνικής εταιρίας. Αν ο καθένας λοιπόν έκανε ότι καλύτερο για το μικρόκοσμο του, αν αναδεικνύει κάθε κακό κείμενο και αν ο ίδιος πολεμούσε με τον συνάνθρωπο που κλέβει το ταμείο, τον ορειβάτη συνάνθρωπο που παίρνει επιδόματα αναπηρίας ή την στείρα μητέρα που παίρνει επίδομα πολυτέκνων - αν λοιπόν ο καθένας μας ασχολούνταν με την υγεία του μικρόκοσμου του τότε θα είχαμε τουλάχιστον ένα ασφαλής καταφύγιο. Μπορεί να στέρεψαν τα κυβερνητικά ταμεία, αλλά την ίδια στιγμή ξεκίνησε με ραγδαία ταχύτητα ένα τρομερό ντόμινο. Αυτό δείχνει ότι η σαπίλα ήταν πολύ βαθιά!!

Τα κοινά δεν είναι η ψήφος μόνο, ούτε η αφισοκόλληση. Είναι να αξιολογούμε και τι συμβαίνει γύρω μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Dimitris_SM: Νομίζω πως δεν τον πολεμάμε όλοι,πολύ δεν θέλουν τον φασισμό,αλλά λένε γιατί να πάω εγώ στην πορεία;Σου λέω για το πιο απλό πράγμα,όπου ο καθένας θα μπορούσε να πάει σε μια ειρηνική αντιφασιστική πορεία.
Στην πόλη μου,Δεκέμβριο μήνα άνοιξαν τα γραφεία ενός άκρο δεξιού κόμματος.Από κάποια αριστερά κόμματα οργανώθηκε πορεία οπού οι πολίτες ήταν κατά το άνοιγμα των γραφείων αυτού του κόμματος.Στην πορεία πήγα με κάποιους φίλους μου.Η πόλη μου έχει γύρω 19.605 κατοίκου (πηγή: https://el.wikipedia.org/wiki/Πρέβεζα ) ενώ από ότι είδα στην πορεία ήταν το πολύ 800 άτομα.Οι υπόλοιπη που ήταν;Και οι περισσότεροι από αυτούς ήταν φοιτητές από άλλες πόλεις.

Υ.Γ. Δεν ξέρω κατά πόσο πέτυχαν οι παραθέσεις.Δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα με την λειτουργία της σελίδας.


Νομίζεις ότι η "αριστερή" επαναστατική ιδεολογία είναι τόσο αγνή όσο τη φαντάζεσαι; Τα κοσμητικά επίθετα «ειρηνική, αντιφαστιστική» δεν μου λένε κάτι. Ξέρω πολύ καλά, όσο μου επιτρέπει η κριτική μου σκέψη, ότι εξυπηρετούν το δικό τους μαγαζί, την δική τους πελατεία. Λένε και αυτοί κάτι απλά για να λένε. Αν η δεξιά είναι συνυφασμένη με την υποταγή στο "κεφάλαιο" άνευ όρων, η αριστερά (στο δεξί ψαλτήρι) που έχουμε στην Ελλάδα, πρέπει να βρει κάτι άλλο για να έλξει τον κόσμο της. Βέβαια εμμέσως, με το κεφάλαιο στέκονται όρθιοι. Ο ένας λέει να τον ψηφίσεις διότι πιστεύει στο άσπρο, ο άλλος λέει ότι αυτός είναι καλύτερος και να τον ψηφίσεις, διότι πιστεύει στο μαύρο. Ο καθένας αυτοχρήζεται ικανός και χρήσιμος για την κοινωνία χωρίς να γνωρίζει αν η κοινωνία τον έχει πράγματι ανάγκη. Οι ψηφοφόροι είναι απλοί τηλεθεατές. Το σύστημα σου παρουσιάζει συγκεκριμένες επιλογές και σου λέει να ψηφίσεις μεταξύ αυτών. Να ψηφίσεις τι πράγμα; Ανθρώπους που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η επόμενη προεκλογική περίοδος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Να πω σ'αυτό το σημείο και κάτι για τη γενιά μας!Αυτή ντε που υποτίθεται ότι παραδειγματίστηκε απ'τα λάθη των προηγουμένων και θα αλλάξει το μέλλον προς το καλύτερο...
Εγώ βλέπω ότι τα περισσότερα άτομα ηλικίας 18-30 ετών τα ίδια και χειρότερα ΣΚΑΤΑ είναι μ'αυτούς που προηγήθηκαν!

Από τους συνομιλήκους μου που έχουν τελειώσει με σπουδές κ.λπ. πάνω στον τομέα τους δεν εργάζεται ΚΑΝΕΝΑΣ!

Οι μεν ευκατάστατοι ενώ θα μπορούσαν να απασχοληθούν κάπου προτιμούν να φάνε τα τελευταία απομεινάρια της πατρικής περιουσίας "σνομπάροντας" το χαμηλό μισθό και προτιμώντας να ασχολούνται με γελοιότητες τύπου ΟΝΝΕΔ,Rotaract κ.α. και να ξεφτιλίζονται***,οι δε βιοπαλαιστές μη βρίσκοντας κάτι "βολικό" αντί να εντείνουν τις προσπάθειες τους,αντί να αναζητήσουν την τύχη τους σε άλλη χώρα ή στο φινάλε να συμβιβαστούν με κάτι κατώτερο απ'αυτό που ονειρεύονταν προτιμούν να τη βγάζουν στο πατρικό τους νυχθημερόν μπροστά σε ένα laptop χαζεύοντας παπαριές...
Τις προάλλες π.χ. είπα σ'ένα συνάδελφο που ξέρω ότι βαράει μύγες ότι ψάχνουμε άτομο για πρόχειρες κολλήσεις argon να βοηθήσει λίγο την κατάσταση σ'ένα έργο και μόνο που δε μ'έβρισε που τόλμησα να του προτείνω τέτοια ποταπή δουλειά!:whatever:

Έτσι η σάπια νοοτροπία διαιωνίζεται και η κατάσταση στη χώρα παραμένει πάνω κάτω η ίδια...

***Θα μου πείτε,στα μάτια ποιανού ξεφτιλίζονται όταν η πλειοψηφία των νέων παρακαλάει για μια θέση στα "gala" και τις εκδηλώσεις τέτοιων γελοίων οργανώσεων;Τα δικά μου;Χέστηκε η φοράδα Stallone!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joanna Mi

Νεοφερμένος

Η Joanna Mi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Φιλοι μου, ας είμαστε αντικειμενικοί έστω για μια φορα. Οι Έλληνες σα λαός μια ζωή κοιτάμε να σώσουμε το τομάρι μας. Δε κοιτάμε άλλο από τον εαυτό μας. Είμαστε εγωηστες. Δεν ενδιαφερομαστε αν ο διπλα μας πεινάει, δυστυχει, πονάει, εμείς κοιτάμε τον εαυτό μας και το δικό μας το καλό. Μια ζωή κοιτάμε πίσω στους αγώνες των προγόνων μας και νιώθουμε περιφανεια για αυτούς, μια ζωή ζούμε στο παρελθόν μας και δε δημιουργούμε μελλον. Δε δημιουργούμε ένα καινούριο αύριο για τα παιδιά μας. Δε φτιάχνουμε ιστορία. Καθόμαστε όλη μέρα μέσα σε τέσσερεις τοίχους μπροστά σε μια οθονη και παίρνουμε καταθλιπτικά. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Εδω ατιμασαμε τη Δημοκρατία, φέραμε το φασισμό μέσα στη Βουλή, θα ξυπνήσουμε κιόλας; Με το να κλαίμε τη μοίρα μας δεν καταφέρνουμε τίποτα. Οι πράξεις θα μας σώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αυτή η κοινωνική πραγματικότητα Joanna Mi μας «συντροφεύει» από το νεοσύστατο Ελληνικό κράτος. Τα πάθη δύσκολα αλλάζουν. Η αιτία είναι μια: δεν κοιταζόμαστε στα μάτια με ειλικρίνεια. Ο ένας πιστεύει άσπρο και ο άλλος μαύρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Αύριο είναι η ευρώ-εκλογές μια πολύ σημαντική μέρα για τους Έλληνες πολίτες...έβλεπα ειδήσεις στης 8 και ρωτάγαν τον κόσμο το τι θα κάνει αύριο και οι απάντηση που δώσανε μερικοί ωραία μέρα θα είναι αύριο θα πάω να κάνω το μπάνιο μου στην παραλία....και από την άλλη κλαιγόμαστε γιατί κόβουν τη σύνταξη της γιαγιάς μας...Αυτό μας αξίζει!!!
Το εκπαιδευτικό σύστημα των ελληνικών σχολείων βγήκε από τα κατώτερα στην Ευρώπη...επειδή το σχολείο το έχουμε χεσ***** ε θα πληρώσει ο πατέρας μου και θα με πάει φροντηστήριο να μάθω τα μαθήματα της κατεύθυνσης μου και μόνο να μην αποκτήσουμε πλατιές γνώσεις...
ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ??? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top