Noob απορίες περί linux...

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Θα πας μέσω terminal στο φάκελο που το έχεις αποθηκεύσει και εκεί θα του δώσεις δικαιώματα εκτέλεσης
Code:
chmod +x GoogleEarthLinux.bin
και μετά για να το τρέξεις
Code:
sudo ./GoogleEarthLinux.bin


Δε σε κατάλαβα, στο desktop το έχω...:confused:

help μαν. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θα γράψεις :
Code:
cd /home/borat/Desktop
όπου borat το username σου.

Και μετά τα υπόλοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Οκ, πάω να το φτιάξω και αυτό...

Και πάλι ευχαριστώ για όλη τη βοήθεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
(το πρωτο ποστ δεν με αφηνει να το κανω edit)..
τωρα γραφω απο ubuntu 64..
και ηδη ειχα προβλημα..μου κολλησαν ολες οι αναβαθμισεις..και του λειτουργικου σε 10,04 lts και των υπολοιπων..
ακυρωσα..τι να κανω τωρα..
τα μπερδεματα που λεγαμε...

και ξεκιναει πχ χωρις προσαρτημενα τα παρτισιον..και ετσι μου κοβει καθε συντομευση κανω σε αλλο τμημα..
δεν μου κανει αντιγραφη με ghost επειδη παλι υπαρχει προβλημα με την προσαρτηση..

αλλα βλεπω οτι τρεχει σχετικα καλυτερα τις σελιδες..:)(αλλα εχει πολυ μεγαλα γραμματα στην μπαρα του firefox και θελω να τα μικρυνω γιατι δεν χωρανε..κουφο..)

τελικα ειχε προβλημα το ελληνικο κεντρο..τα καταβαζει μια χαρα απο το ξενο κεντρο..
τωρα μου κανει αναβαθμιση σε lynx lts,,κατι τετοιο..μη αναστρεψιμη..ελπιζω να ειναι καλο..

επιλογη παντως στη δημοσκοπηση για δυο λειτουργικα δεν εχεις..αυτο ειναι το καλυτερο για μενα..

περιεργως μου φαινεται στο youtube πχ καλυτερος ο ηχος με το linux παρα με τα win..

μολις εβαλα το lynx..ωραιο ειναι..αλλα δεν μπορω να βαλω τη εναλλαγη γλωσσας στην κατω μπαρα απο την πανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και μια τελυταια ερωτηση..το ορκιζομαι..:P

γιατι δεν μπορω να κανω συντομευση του κεντρικου παρτιτιον του ubuntu στην επιφανεια εργασιας?
μου το βγαζει παντα σπασμενο..!
ενω τα αλλα παρτιτιον γινονται μια χαρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Ήρθε κι η ώρα να βοηθήσετε εμένα:
Μηχανάκι set top box με nvidia ion chipset. Mint linux 10 επάνω, αλλά μου έκανε τα ίδια και με ubuntu 10.04. Προσπαθώ να βγάλω ήχο από το HDMI και δε βγαίνει με τίποτα. Στο control panel όταν επιλέγω την κανονική έξοδο (καρφάκι για ηχεία) παίζει, αλλά όταν επιλέγω το HDMI μούγκα. Όταν επιλέγω να βγάζει και από τα δύο, μούγκα και τα δύο. Στα windows παίζει. Ακολουθούν σχετικα config file dumps.
aplay -l
Code:
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 0: ALC662 rev1 Analog [ALC662 rev1 Analog]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 1: ALC662 rev1 Digital [ALC662 rev1 Digital]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
card 0: NVidia [HDA NVidia], device 3: NVIDIA HDMI [NVIDIA HDMI]
  Subdevices: 1/1
  Subdevice #0: subdevice #0
aplay -L
Code:
default
pulse
    Playback/recording through the PulseAudio sound server
front:CARD=NVidia,DEV=0
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Analog
    Front speakers
surround40:CARD=NVidia,DEV=0
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Analog
    4.0 Surround output to Front and Rear speakers
surround41:CARD=NVidia,DEV=0
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Analog
    4.1 Surround output to Front, Rear and Subwoofer speakers
surround50:CARD=NVidia,DEV=0
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Analog
    5.0 Surround output to Front, Center and Rear speakers
surround51:CARD=NVidia,DEV=0
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Analog
    5.1 Surround output to Front, Center, Rear and Subwoofer speakers
surround71:CARD=NVidia,DEV=0
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Analog
    7.1 Surround output to Front, Center, Side, Rear and Woofer speakers
iec958:CARD=NVidia,DEV=0
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Digital
    IEC958 (S/PDIF) Digital Audio Output
hdmi:CARD=NVidia,DEV=0
    HDA NVidia, NVIDIA HDMI
    HDMI Audio Output
dmix:CARD=NVidia,DEV=0
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Analog
    Direct sample mixing device
dmix:CARD=NVidia,DEV=1
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Digital
    Direct sample mixing device
dmix:CARD=NVidia,DEV=3
    HDA NVidia, NVIDIA HDMI
    Direct sample mixing device
dsnoop:CARD=NVidia,DEV=0
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Analog
    Direct sample snooping device
dsnoop:CARD=NVidia,DEV=1
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Digital
    Direct sample snooping device
dsnoop:CARD=NVidia,DEV=3
    HDA NVidia, NVIDIA HDMI
    Direct sample snooping device
hw:CARD=NVidia,DEV=0
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Analog
    Direct hardware device without any conversions
hw:CARD=NVidia,DEV=1
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Digital
    Direct hardware device without any conversions
hw:CARD=NVidia,DEV=3
    HDA NVidia, NVIDIA HDMI
    Direct hardware device without any conversions
plughw:CARD=NVidia,DEV=0
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Analog
    Hardware device with all software conversions
plughw:CARD=NVidia,DEV=1
    HDA NVidia, ALC662 rev1 Digital
    Hardware device with all software conversions
plughw:CARD=NVidia,DEV=3
    HDA NVidia, NVIDIA HDMI
    Hardware device with all software conversions

cat /proc/asound/cards
Code:
 0 [NVidia         ]: HDA-Intel - HDA NVidia
 HDA NVidia at 0xfae78000 irq 21

Έχω βρεί αυτό αλλα φαίνεται να είναι άλλο πρόβλημα, συν οτι δεν υπάρχει το συγκεκριμένο package που λεει για τις ρυθμίσεις.

Καμιά ιδέα; Δεν το κατέχω το sound model του alsa, help.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Πραγματικά περίεργο.
Αυτό που μπορείς να κάνεις καταρχήν είναι να τρέξεις από το τερματικό
alsamixer
και να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις από εκεί.
Αν προτιμάς τις ευκολίες του γραφικού περιβάλλοντος κατέβασε από το κέντρο λογισμικού το gnome alsamixer
και κοίτα αν όλα είναι καλά.
πόσταρε και κανα screenschot από το alsamixer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτό το πρόβλημα με το hdmi το είχα και εγώ. Ήχο δε κατάφερα με τίποτα να βάλω. Το άλλο αρνητικό είναι κάθε φορά πως έπρεπε να αλλάζω ανάλυση το hdmi. Αυτό που έκανα είναι να βάζω τον ήχο με αναλογικά καλώδια.

Eβαλα τα windows 7 και βρήκα την υγειά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Πραγματικά περίεργο.
Αυτό που μπορείς να κάνεις καταρχήν είναι να τρέξεις από το τερματικό
alsamixer
και να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις από εκεί.
Αν προτιμάς τις ευκολίες του γραφικού περιβάλλοντος κατέβασε από το κέντρο λογισμικού το gnome alsamixer
και κοίτα αν όλα είναι καλά.
πόσταρε και κανα screenschot από το alsamixer.

Το χα τρέξει το alsamixer, αλλά δεν είδα κάτι που το θεώρησα λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • alsa1.png
    alsa1.png
    48.2 KB · Εμφανίσεις: 143
  • alsa2.png
    alsa2.png
    46 KB · Εμφανίσεις: 136

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Λοιπον παιδια..

μια απορια.. εχω δυο δισκους 500αρηδες.στον εναν ειναι τα xp και αλλα partition, και ο δευτερος ειναι κενος..

θελω να βαλω το linux ubuntu στο δευτερο δισκο.θα μου δημιουργησει κανα προβλημα?

στην εκκινηση του pc εχω επιλογη f12 να επιλεξω πια συσκευη να φορτωσω,και αναμεσα στους δυο δισκους,το εχω δοκιμασει και λειτουργει.

τι λετε? στο δευτερο δισκο θα βαλω τον grub loader και τα partition του ubuntu, και καποια partition ntfs ακομα..


και κατι αλλο..τα win 7 οταν εχεις και ubuntu μπουταρει παλι με grub loader?δεν σου βγαζει καθολου win loader με επιλογη ubuntu πριν?
επειδη κατι τετοιο διαβασα στο νετ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
μια απορια.. εχω δυο δισκους 500αρηδες.στον εναν ειναι τα xp και αλλα partition, και ο δευτερος ειναι κενος..
θελω να βαλω το linux ubuntu στο δευτερο δισκο.θα μου δημιουργησει κανα προβλημα?
Γιατί να σου δημιουργήσει πρόβλημα; Να μου 'λεγες ότι έχεις Vista να σου πω ντάξει, πάντα υπάρχει πιθανότητα να σκάσουν γιατί είναι Vista.

Εάν σου βγάλει πρόβλημα αυτό θα είναι θέμα hardware - που σημαίνει ότι με οποιοδήποτε λειτουργικό θα το αντιμετώπιζες.

στην εκκινηση του pc εχω επιλογη f12 να επιλεξω πια συσκευη να φορτωσω,και αναμεσα στους δυο δισκους,το εχω δοκιμασει και λειτουργει.
τι λετε? στο δευτερο δισκο θα βαλω τον grub loader και τα partition του ubuntu, και καποια partition ntfs ακομα..
Τι θες να πούμε; Καλορίζικοι. :P

Εμένα η πρότασή μου πάντως είναι να βάλεις τον Grub Loader στο MBR του ΠΡΩΤΟΥ δίσκου, Ή να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του BIOS ώστε να μπουτάρει μόνο από τον δεύτερο δίσκο.


και κατι αλλο..τα win 7 οταν εχεις και ubuntu μπουταρει παλι με grub loader?δεν σου βγαζει καθολου win loader με επιλογη ubuntu πριν?
επειδη κατι τετοιο διαβασα στο νετ..
Τα Win 7 μπουτάρουν με τον δικό τους loader. Ο grub θα σου βγάλει επιλογή για να κάνει chain triggering του windows loader.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα Win 7 μπουτάρουν με τον δικό τους loader. Ο grub θα σου βγάλει επιλογή για να κάνει chain triggering του windows loader.
δεν αντικαθιστα τον loader οπως στα xp?πιο ασφαλες μου φαινεται..

Εμένα η πρότασή μου πάντως είναι να βάλεις τον Grub Loader στο MBR του ΠΡΩΤΟΥ δίσκου, Ή να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του BIOS ώστε να μπουτάρει μόνο από τον δεύτερο δίσκο.
μα αυτο θελω να αποφυγω,,το μπλεξιμο loaders..εντελως ξεχωρα συστηματα θελω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Θέλω να βάλω και linux... αν εγκαταστήσω το wubi θα έχω τα linux στη κανονική τους μορφή; ή να ψάξω κάτι άλλο για τα linux; 30gb που δίνει το wubi φτάνουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Eρώτηση:
σκέφτομαι να περάσω σε ένα παλιό μηχάνημα ubuntu 12.04.4.
Υπάρχει πιθανότητα να καταφέρω να συνδεθώ στο νετ με ένα usb wifi receiver belkin F5D9050B και να δουλέψει ένα σετάκι ασύρματα logitech ex100 (ποντίκι και mouse);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Για το πληκτρολόγιο-ποντίκι ίσως να μην δουλεύουν τα "extra" κουμπιά.
Για το wifi μόνο μια δοκιμή θα σου απαντήσει στα σίγουρα.

Γιατί ubuntu 12 και όχι 13;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Eν αρχή, Πάνο! Πόσος καιρός!!! :)


Πάμε στο ζουμί
Ubuntu 12.04.4 LTS is a long-term support release. It has continuous hardware support improvements as well as guaranteed security and support updates until April 2017.

και
Ubuntu 13.10 will be supported for 9 months and includes cutting-edge new features that make your music, videos, documents and apps much easier to access.

Οπότε για σιγουριά κατέβασα το 12.
Έπειτα, όλα αυτά με το πληκτρολόγιο και το usb της belkin θα δουλέψουν pnp;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
καλυτερα η 12.04 . Ασε που τα 13.* εχουν ακομα και τωρα καποια προβληματα.

Βαλε τα με live cd και δομκιμαστε τις εξωτερικε ςσυσκευες. Με παλιο hardware συνηθως δεν υπαρχει προβλημα αλλα αν δε δοκιμασεις δε μπορεις να εισαι σιγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αν δηλαδή με το live cd δουλέψουν πληκτρολόγιο ποντκι και το belkin τότε θα δουλέψουν και όλα με τη κανονική εγκατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Αν απαντηση=ναι τοτε εισαι ΟΚ
Αν απαντηση=Ισως τοτε
{
Κατα την εγκατασταση των ubuntu αν θυμαμαι καλα σου ζητα να ορισεις ζωνη,γλωσσα , διαταξη πληκτρολογιου(εκει τεσταρεις) και γενικοτερα ελεγχους γι αυτα. Επισης σου ζητα να συνδεθεις στο δικτυο για να λαβεις ενημερωσεις κατα την εγκατασταση. Αν κατι δε δουλευει τοτε δεν προχωρας το install
}
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έκανα εγκατάσταση αφότου το τσέκαρα με το live cd. Δουλεύουν όλα εκτός από τα βίντεο που μου τα δείχνει με άλλα αντί άλλων χρώματα. Καμία ιδέα κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top