Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η διαφωνίας μας τελικά είναι ότι αποδέχεσαι μόνο τους μνημονικούς και μη μνημονικούς, ενώ εγώ αναγνωρίζω τους:

  • Μνημονικούς
  • Μεταρρυθμιστές
  • Φιλελεύθερους
  • Τους πολέμιους του κρατισμού
  • [...]
  • Κρατιστές
  • Αριστερούς
  • Κομμουνιστές
  • Δεν-πληρώνω
Η παραπάνω διαβάθμιση για εμένα ασχημαίνει αν προσθέσω και τους ναζιστές.
Τι σημαίνει "αναγνωρίζεις"; Εγκρίνεις; Ολα αυτά μαζί; (είναι και παράταιρα)
Τι έχουν στην τελική να μου προσφέρουν; :redface:
Εξαρτάται απο το ποιός είσαι και με ποιούς είσαι. Δεν το ξερω οπότε θα απαντήσω γενικά. Η ΧΑ δε έχει τιποτα νομίζω να προσφέρει σε καποιον μνημονιακό.


Τότε γιατί δεν συμφωνείς ότι φυλάκιση τους ήταν κάτι το αναμενόμενο και φυσιολογικό; :)
Αν όλο το σκηνικο είναι στημένο και συμφωνήσω τότε σημαίνει ότι μου αρέσει η δικατορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι σημαίνει "αναγνωρίζεις"; Εγκρίνεις; Ολα αυτά μαζί; (είναι και παράταιρα)
Διακρίνω - καταλαβαίνω ότι υπάρχουν.
Με το τι συμφωνώ είναι άλλο θέμα :)

Η ΧΑ δε έχει τιποτα νομίζω να προσφέρει σε καποιον μνημονιακό.
Και σε κάποιο φίλο της Δημοκρατίας επίσης :)

Αν όλο το σκηνικο είναι στημένο και συμφωνήσω τότε σημαίνει ότι μου αρέσει η δικατορία
elaborate that
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντωμεταξύ ο Κασιδιάρης λέει θα βάλει υποψηφιότητα για δήμαρχος Αθηναίων. Πολύ σίγουρο τον βλέπω και αυτό μόνο θετικό δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος:
απο ποτε το να καιες μαγαζια και να σπας μεζοδρομια και να βαρας ματατζηδες ειναι αντιδραση στην πολιτικη σκηνη?

Ούτε να κακοποιείς μετανάστες με την αστεία δικιολογία οτι δεν είναι Έλληνες είναι αντίδραση στην πολιτική σκηνή, αυτοί όχι μόνο δεν κυβέρνησαν ποτέ αλλά ούτε ψήφισαν αυτούς που σε κυβέρνησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Εντωμεταξύ ο Κασιδιάρης λέει θα βάλει υποψηφιότητα για δήμαρχος Αθηναίων. Πολύ σίγουρο τον βλέπω και αυτό μόνο θετικό δεν είναι.

Απο πριν τη δολοφονία Φυσσα το έλεγε. Και φημολογείτο ότι θα κτυπούσε το Δήμο με σοβαρές πιθανότητες. Μάλιστα ότι αυτός ήταν και ο κύριος λόγος της δολοφονίας του Φυσσα. Μήπως και κατηγορώντας γι'αυτήν την ΧΑ ανέκοπταν την άνοδο της. Τελικά συμβαίνει το απολύτως αντίθετο. Τόσο που προβληματίζομαι το έστησαν μαζί ΝΔ-ΧΑ ή μόνον οι πρώτοι ενάντια στους ΧΑτες; Διότι προφανώς, αναγάγοντας σε αντιστασιακούς ήρωες την ΧΑ με τόσο αγανατισμένο τον κόσμο, ακόμη και ηλίθιος θα περίμενε άνοδο της. Αυτή με τέτοιο αντιστασιακό προφιλ που ανέπτυξε, οχι τον Δήμο Αθηναίων μπορεί να κτυπάει αλλά να φέρει και την άνοδο έκπληξη που έφερε ο ΣΥΡΙΖΑ στις εκλογές του 2012.

Ούτε να κακοποιείς μετανάστες με την αστεία δικιολογία οτι δεν είναι Έλληνες είναι αντίδραση στην πολιτική σκηνή, αυτοί όχι μόνο δεν κυβέρνησαν ποτέ αλλά ούτε ψήφισαν αυτούς που σε κυβέρνησαν.

Ο μετανάστης που αγοράζει το μπλουζάκι που εσύ εισάγεις νόμιμα, απο τη μαύρη αγορα χωρίς δασμούς κλπ, και το πουλάει έξω απο το μαγαζί όπου εσύ πληρώνεις νοικι, ρευμα, υπαλλήλους, ενσημα, ΤΕΒΕ, ΦΠΑ, ΕΦΟΡΙΑ, ΣΤΗ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ κακοποιεί εκείνος εσένα και όχι εσύ αυτόν αν βγείς απο το μαγαζί σου και του τα σπάσεις όλα.

Εσύ όμως δεν θέλεις να μπλέξεις, αφού είναι προφανές ότι το κράτος στην έχει στήσει, αφού αμα δεν στην είχε στήσει ούτε τα σύνορα ανοικτά θα τα είχε να έρθει η σαρα και μάρα ούτε οι αστυνομικοι θα επέτρεπαν στον λεχρίτη μπρος στην βιτρίνα σου να σου χαλάει την πιάτσα, και θα τον είχαν προ πολλού μαζέψει, πριν σου χαλάσει και την πελατεία. Επειδή εσύ λοιπόν θέλεις να κάνεις τον νομοταγή σε ένα κράτος που ξέρεις ότι ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΔΙΚΑΙΩΣΕΙ, φωνάζεις στα κρυφα την ΧΑ και τους τα σπάει εκείνη. Οχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Buggs:
Ο μετανάστης που αγοράζει το μπλουζάκι που εσύ εισάγεις νόμιμα, απο τη μαύρη αγορα χωρίς δασμούς κλπ, και το πουλάει έξω απο το μαγαζί όπου εσύ πληρώνεις νοικι, ρευμα, υπαλλήλους, ενσημα, ΤΕΒΕ, ΦΠΑ, ΕΦΟΡΙΑ, ΣΤΗ ΜΙΣΗ ΤΙΜΗ κακοποιεί εκείνος εσένα και όχι εσύ αυτόν αν βγείς απο το μαγαζί σου και του τα σπάσεις όλα.

Δέν έχω δικό μου μαγαζί γι'αυτό δεν μπορώ να σου πω την γνώμη μου αλλά αν είχα απο την στιγμή που δεν με ενοχλούσε δεν είχα κανέναν λόγο να του τα σπάσω όλα άσχετα με τις προκλητικές ευκολίες που του παρείχε το κράτος. Απο την στιγμή που συμμορφώνεται αυτός με το κράτος θεωρείται το ίδιο νομοταγής όπως εγώ άρα δεν φταίει αυτός για να του τα σπάσω αλλά το κράτος που ευνοεί αυτόν και αδικεί εμένα, γι'αυτό θα ζητούσα απο την Χρυσή Αυγή να τιμωρήσει πρώτα τους πολιτικούς ώστε να τους αναγκάσει έστω με εκβιαστικό τρόπο να εφαρμόσουν τον νόμο τότε όλοι οι μετανάστες που πουλάνε μισοτιμής μπροστά σε ξένα μαγαζιά θα αναγκαστούν να εξαφανιστούν. Άν κάποιος μετανάστης κάνει εγκλήματα δεν το συζητώ θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου αλλά οι περιπτώσεις αυτές είναι μεμονωμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δέν έχω δικό μου μαγαζί γι'αυτό δεν μπορώ να σου πω την γνώμη μου αλλά αν είχα απο την στιγμή που δεν με ενοχλούσε δεν είχα κανέναν λόγο να του τα σπάσω όλα άσχετα με τις προκλητικές ευκολίες που του παρείχε το κράτος. Απο την στιγμή που συμμορφώνεται αυτός με το κράτος θεωρείται το ίδιο νομοταγής όπως εγώ άρα δεν φταίει αυτός για να του τα σπάσω αλλά το κράτος που ευνοεί αυτόν και αδικεί εμένα, γι'αυτό θα ζητούσα απο την Χρυσή Αυγή να τιμωρήσει πρώτα τους πολιτικούς ώστε να τους αναγκάσει έστω με εκβιαστικό τρόπο να εφαρμόσουν τον νόμο τότε όλοι οι μετανάστες που πουλάνε μισοτιμής μπροστά σε ξένα μαγαζιά θα αναγκαστούν να εξαφανιστούν. Άν κάποιος μετανάστης κάνει εγκλήματα δεν το συζητώ θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου αλλά οι περιπτώσεις αυτές είναι μεμονωμένες.


  • Το να σου παίρνει τη μπουκια απο το στόμα παραβιάζοντας μπρος απο το μαγαζί σου όλους τους νόμους δεν σε ενοχλεί;
  • "Προκλητικές ευκολίες" λεγεται η άδεια για παρανομίες; Γιατί δεν δίνει αυτές τις ευκολιες και σε Έλληνες μαγαζάτορες; Ρατσιστής είναι το κράτος;
  • Η ΧΑ θα τιμωρήσει τους πολιτικούς αν την αφήσουν εντός Βουλής. Γιατί νομίζεις η κυβέρνηση κάνει τα πάντα για να βγάλει τη ΧΑ εγκληματική οργάνωση; Αν είχαν σκοτώσει ή και μαχαιρώσει δεκάδες αλλοδαπούς όπως λένε, γιατί να μην έβρισκαν μάρτυρες γι'αυτά τα εγκληματα; Θα χρειαζόταν να στήσουν το φόνο του Φυσσα μπροστά σε ποσους αστυνομικους στη μέση του δρόμιου, με όλα τα κινητά να τραβάνε βίντεο; Και το Ρουπακια όχι μόνο να παραδίδεται αλλά να ομολογεί κι όλας; Ακόμη και κόντρα στο ρεύμα πηγε με το αυτοκινητο του και το παράτησε για να κάνει το φόνο διακόπτοντας προφανώς την κυκλοφορία. Μη τυχόν και δεν τον παρει χαμπάρι όλος ο κόσμος! Είναι ανάγκη να είναι εγκληματολόγος κάποιος για να τα βρεί γελοία και στημένα όλα αυτά;
  • Το λαθρεμπόριο είναι κορυφαία ζημιογόνο έγκλημα αφού βλάπτει ταυτόχρονα παρα πολλούς και σε μεγάλο βάθος χρόνου. Το ότι φτάσαμε το κράτος να το αβαντάρει ανοικτά και να περιμένουμε απο μια ΧΑ να το σταματήσει τα λέει όλα για το ποιοι είναι η πραγματική εγκληματική οργάνωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Είναι γεγονός οτι το κράτος είναι διαλυμένο αυτό δίνει σε πολλούς καπάτσους την ευκαιρία να κάνουν αυτή την δουλειά, πολλοί μετανάστες μπορούν επειδή είναι μαθημένοι απο την πατρίδα τους αυτό δεν σημαίνει οτι υπάρχει ειδική νομοθεσία που τους ευνοεί τα ίδια κάνουν και Έλληνες που μπορούν, η κόκκινη γραμμή που τραβάτε ανάμεσα σε Έλληνες και μή Έλληνες δεν είναι σωστό. Οι περισσότεροι μετανάστες ζητιανεύουν στα φανάρια, όσοι δεν μπορούν να βγάλουν τίποτα επιστρέφουν στην πατρίδα τους, άλλοι θέλουν να φύγουν αλλά πάλι το κράτος δεν τους αφήνει.
ΥΓ. Τώρα ανακαλύψατε οτι υπάρχει τόσο χοντρό πρόβλημα με τους ξένους, τόσα χρόνια που ήταν περισσότεροι δεν λέγατε τίποτα, τώρα που έχουμε και πατριώτη πρωθυπουργό; Για τον πατριωτισμό του δεν τον βγάλατε αρχηγό της ΝΔ; Μπορεί αυτός σαν πατριώτης να λύσει το πρόβλημα τους επιπλέον πατριώτες τι τους χρειάζεστε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Buggs όλοι βλέπουμε τα κακώς κείμενα αυτά, πχ με το παραεμπόριο. Μάλιστα προσωπικά έχω καλύτερη αντίληψη, λόγο καθημερινότητας, από εσένα προσωπικά για το τι συμβαίνει στην οικονομία. Το σημείο εκκίνησης της διαφωνίας μας μαζί σου είναι προς την λύση, την Χρυσή αυγή. Προσωπικά θα διαφωνώ κάθετα μέχρι να παγώσει η κόλαση και αυτό επειδή:

  • Δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα της οικονομίας η μετανάστευση. Και πίστεψε με, ο μέσος επιχειρηματίας περισσότερο ανησυχεί για τις οφειλές του στον ΟΑΕΕ, παρά ότι απέξω είναι ένας ταλαίπωρος που προσπαθεί να βγάλει κανένα 5€ και αύριο έχει ο Θεός.
  • Η χρυσή αυγή δεν έχει το παραμικρό σχέδιο. Συνέχεια για ξύλο μιλάει και μακάρι το μοναδικό μας πρόβλημα να ήταν το χρώμα δέρματος. :)
  • Πολλές άλλες φωνές έχουν μιλήσει για όλα αυτά και παρακαλώ να τα έχουν πλαισιώσει πολύ καλύτερα από την ΧΑ. Υπάρχουν και άλλοι που επιδιώκουν να χτυπήσουν το πρόβλημα στην ρίζα, το κράτος. Από την μια μεριά έχουμε τον Τζήμερο πχ και από την άλλη το ΚΚΕ. Τα μηνύματα σου θα ήτα πραγματικά πολύ όμορφα αν αντί να καταλήγουν στην ΧΑ κατέληγαν οποιοδήποτε αλλού.
Και τέλος θέλω να επισημάνω ότι στην τελική και επί χούντας αλλά και ο Χίτλερ είχαν αξιοπρόσεχτα λογιστικά αποτελέσματα... αλλά ποίος νοιάζεται; Όποιος νοιάζεται για αυτή την λεπτομέρεια απλά χάνει το δάσος και βλέπει ένα δέντρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Buggs όλοι βλέπουμε τα κακώς κείμενα αυτά, πχ με το παραεμπόριο. Μάλιστα προσωπικά έχω καλύτερη αντίληψη, λόγο καθημερινότητας, από εσένα προσωπικά για το τι συμβαίνει στην οικονομία. Το σημείο εκκίνησης της διαφωνίας μας μαζί σου είναι προς την λύση, την Χρυσή αυγή. Προσωπικά θα διαφωνώ κάθετα μέχρι να παγώσει η κόλαση και αυτό επειδή:

  • Δεν είναι το μοναδικό πρόβλημα της οικονομίας η μετανάστευση. Και πίστεψε με, ο μέσος επιχειρηματίας περισσότερο ανησυχεί για τις οφειλές του στον ΟΑΕΕ, παρά ότι απέξω είναι ένας ταλαίπωρος που προσπαθεί να βγάλει κανένα 5€ και αύριο έχει ο Θεός.
  • Η χρυσή αυγή δεν έχει το παραμικρό σχέδιο. Συνέχεια για ξύλο μιλάει και μακάρι το μοναδικό μας πρόβλημα να ήταν το χρώμα δέρματος. :)
  • Πολλές άλλες φωνές έχουν μιλήσει για όλα αυτά και παρακαλώ να τα έχουν πλαισιώσει πολύ καλύτερα από την ΧΑ. Υπάρχουν και άλλοι που επιδιώκουν να χτυπήσουν το πρόβλημα στην ρίζα, το κράτος. Από την μια μεριά έχουμε τον Τζήμερο πχ και από την άλλη το ΚΚΕ. Τα μηνύματα σου θα ήτα πραγματικά πολύ όμορφα αν αντί να καταλήγουν στην ΧΑ κατέληγαν οποιοδήποτε αλλού.
Και τέλος θέλω να επισημάνω ότι στην τελική και επί χούντας αλλά και ο Χίτλερ είχαν αξιοπρόσεχτα λογιστικά αποτελέσματα... αλλά ποίος νοιάζεται; Όποιος νοιάζεται για αυτή την λεπτομέρεια απλά χάνει το δάσος και βλέπει ένα δέντρο.

Παναγιώτη η ΧΑ όντως δεν φαίνεται να έχει το παραμικρό σχέδιο για μετά τις εκλογές. Πρώτα όμως ξεχερσώνεις ένα χωράφι απο τα παράσιτα και ύστερα το σπέρνεις. Για την πρώτη δουλειά ξέρεις κανέναν καλύτερο; Ολοι οι άλλοι δείχνουν να έχουνε μπεί στο pay roll!

Λές εμένα να μη με ανησυχεί το ότι θα πρέπει να βασιστούμε σε κάποιους τόσο άγαρμπους και βίαιους τύπους για την ανατροπή του υπάρχοντος πολιτεύματος; Ομως το πολίτευμα τώρα είναι δικτατορία καραμπινάτη και ξεκάθαρη. Εχουν παραβιαστεί όλα τα κεκτημένα ανθρώπινα δικαιώματα του 20 αιώνα (μισθοί, συνταξη, κοινωνική πρόνοια, παιδεία, υγεία) πριν καν φτάσουμε στα δημοκρατικά που είναι ανύπαρκτα. Αφού δεν υπάρχει καν νόμος! Κάνουν μια αδικία σε έναν φτωχό σήμερα και, αν υποθέσουμε ότι βρίσκει 15000 ευρώ για να ακολουθήσει τον δικαστικό αγώνα τελεσιδικεί να παρει το δίκιο του δέκα χρόνια μετά!

Δεν νοείται βεβαίως δημοκρατία ίσα επειδή μας αφήνουν να τους βρίζουμε απο το Ιντερνετ κι το 67 ας πούμε δεν έβριζε ξκανείς τον παπαδόπουλο στο δρόμο ή τον Καντάφι στη Λιβύη. Εσύ ειδικά πρέπει να ξέρεις ποσο πολύ στις σύγχρονες οικονομικές δικτατορίες το "ελεύθερο Ιντερεντ" τους συμφέρει και είναι ακρογωνιαίος λίθος τους.

Πρέπει να παραδεχτούμε ότι οι της ΧΑ φαίνονται νταήδες και ημιάγριοι, όμως ταυτόχρονα φαίνονται και ψυχωμένοι και ειλικρινείς. Μεχρι το φόνο του Φυσσα δεν τους είχα δώσει σημασία για να μην πώ ότι τους αντιπαθούσα στερεότυπα. Αφού ο αγκυλωτός σταυρός μου προκαλει ανατριχίλα και δε πα να λέει ο Κασσιδιάρης ότι είναι αρχαιοελληνικό σύμβολο. Εμένα μου θυμίζει τον Χιτλερ και τα εκατοντάδες πτώματα στους ομαδικούς τάφους.

Ομως βλέποντας τώρα την τελείως άθλια δίωξη τους, χωρίς στοιχεία πόσο μάλλον που σκότωσαν δυο δικούς τους, όπως καταλαβαίνεις άρχισα να σκέφτομαι: Μή[ως αυτοί ε/ιναι πράγματι εχθροί των μνημονιακών απατεώνων; Εκεί που όλοι οι άλλοι τους παριαστάνουν και απο πίσω "τα βρίσκουν" με το αζημίωτο; Και ύστερα μας πουλάνε όλους;

Το ΚΚΕ κάνει το κορόιδο 30 χρόνια τώρα για να καλοπερνάει στα έδρανα με τους παχουλούς μισθούς και τις ανύ[παρκτες ευθύνες της αντιπολίτευσης. Ο ΣΥΡΙΖΑ πούλησε τις εκλογές του 2012 το κατάλαβαν και οι κότες. Δικές του ήτανε. Γιατί; μα γιατί το "αιώνια αντιπολίτευση" είναι το πιο ασφαλές επάγγελμα, ας όψεται και ο πρώτος διδάξας το ΚΚΕ. Αλλιώς οι δυο αυτοί θα είχανε κανει κυβέρνηση και εμείς θα είχαμε σήμερα ίσως γλιτώσει απο τους δικτάτορες. Η ΔΗΜΑΡ; Ακόμη χειρότερη εξαγορά, αυτή πουλήθηκε όλως διόλου. Ο Πανος Καμένος όλο φωνάζει φωνάζει όμως όλο και παχαίνει όλα αυτά τα 4 χρόνια. Πως γίνεται αυτό ρε παιδί μου;

Θα μου πεις απο την κοιλιά τους βγάζεις τα συμπεράσματα σου για τους πολιτικούς; Απο πολλά βγάζω τα συμπεράσματα μου. Το σίγουρο είναι ότι για μια φορά ο κυβερνητικός εκπρόσωπος είπε μια αλήθεια μέσα στον ορυμαγδό απο ψέματα που μας βομβαρδίζουν καθημερινά: Η ΧΑ σχεδίαζε την ανατροπή του ισχύοντος πολιτεύματος. Μόνο γι'αυτό μπορεί να δικαιολογηθεί τόση λύσσα να την πετάξουνε εκτός Βουλής, αφού αν είχαν όντως διατάξει τον φόνο του Φυσσα θα τους είχανε κρεμάσει ανάποδα μήνες τώρα. Ομως, δεν είχαν κανένα λόγο να το κάνουν κι αυτό το ξέρουν ικαι οι πιο άσχετοι πλέον, σε κάθε άκρη της Ελλάδας, ίσα απο την ανάγνωση της σχετικής ειδησεογραφίας απο τότε στα κοινωνικά δίκτυα.

Η σημαίνουσα ερώτηση λοιπόν είναι: Ποιος ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ την ανατροπή του ισχύοντος πολιτεύματος αλήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παναγιώτη η ΧΑ όντως δεν φαίνεται να έχει το παραμικρό σχέδιο για μετά τις εκλογές. Πρώτα όμως ξεχερσώνεις ένα χωράφι απο τα παράσιτα και ύστερα το σπέρνεις. Για την πρώτη δουλειά ξέρεις κανέναν καλύτερο; Ολοι οι άλλοι δείχνουν να έχουνε μπεί στο pay roll!
Όσο λογικό ή παράλογο και αν είναι κάποιος να είναι ΧΑ άλλο τόσο λογικό ή παράλογο είναι κάποιος να είναι ΝΔ και αυτό οφείλεις να το αναγνωρίσεις. Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι 1) επιτέλους διοικητές στα νοσοκομεία, 2) επιτέλους συζητιέται έμπρακτα η μείωση του κράτους 3) επιτέλους έχουμε και γενόσημα 4) επιτέλους είναι εύκολο ένα μη ευρωπαϊκό κρουαζιερόπλοιο μπορεί να επιλέξει την Ελλάδα 5) επιτέλους πολιτικοί που δεν τους νοιάζει το πολιτικό κόστος. Είναι και αυτά επιχειρήματα και δεδομένης της περίστασης μοιάζουν εξίσου αλλόκοτα με τον ναζισμό και από την στιγμή που για τους λόγους σου έχεις επιλέξει να του δώσεις μια ευκαιρία, παρόλο που πιθανών να προλάβεις να πάρεις μια γεύση από την Χούντα, τότε οφείλεις να αναγνωρίσεις ότι κάποιοι σκέφτονται το ακριβώς ανάποδο από εσένα και από την στιγμή που θέλεις να εκφράζεσαι, οφείλεις να τους αφήσεις και σε αυτούς τον απαραίτητο χρονοχώρο.

Πιο πρακτικά, αν και προσωπικά αμετανόητα φιλελεύθερος αναγνωρίζω και σέβομαι τους λόγους σου. Οφείλεις και εσύ με την σειρά σου να κάνεις τα ίδιο. Αυτό σημαίνει δημοκρατία, έχω τις απόψεις μου και μπορώ να τις υποστηρίζω, παράλληλα όμως δεν σκοτώνω τον ανταγωνισμό :)

Πιο σημαντικό πρόβλημα βρίσκω να βρεθεί ένας αντάξιος ηγέτης, παρά πως θα εκδικηθώ τους προηγούμενους. Εσύ μιλάς για εκδίκηση. Εγώ νοιάζομαι για το μέλλον. :)

Λές εμένα να μη με ανησυχεί το ότι θα πρέπει να βασιστούμε σε κάποιους τόσο άγαρμπους και βίαιους τύπους για την ανατροπή του υπάρχοντος πολιτεύματος;
Βασικά είμαι σίγουρος ότι δεν σε ανησυχεί κάτι τέτοιο :P
Και για σοβαρευτώ:
Μέχρι στιγμής τι κατάφερε η ΧΑ που μας έφερε πιο κοντά από την επιθυμητή ανατροπή;
Από την ΧΑ μόνο η ΝΔ κερδίζει πόντους

Πρέπει να παραδεχτούμε ότι οι της ΧΑ φαίνονται νταήδες και ημιάγριοι, όμως ταυτόχρονα φαίνονται και ψυχωμένοι και ειλικρινείς.
Χαχα γέλασα πραγματικά με το ημιάγριος :P
Ημιάγριος κατά το ημίθεος του Jesus Crist ή κατά του ολίγον-έγκυος :P

Ειλικρίνεια; Όπως ότι η σβάστικα είναι αρχαιοελληνικό σύμβολο;
Όπως ότι χρειάστηκε να αλλάξουν ολόκληρο το καταστατικό τους όταν έπρεπε να γίνουν πιο politically correct;

Το ΚΚΕ κάνει το κορόιδο 30 χρόνια τώρα για να καλοπερνάει στα έδρανα με τους παχουλούς μισθούς και τις ανύ[παρκτες ευθύνες της αντιπολίτευσης. Ο ΣΥΡΙΖΑ πούλησε τις εκλογές του 2012 το κατάλαβαν και οι κότες. Δικές του ήτανε. Γιατί; μα γιατί το "αιώνια αντιπολίτευση" είναι το πιο ασφαλές επάγγελμα, ας όψεται και ο πρώτος διδάξας το ΚΚΕ. Αλλιώς οι δυο αυτοί θα είχανε κανει κυβέρνηση και εμείς θα είχαμε σήμερα ίσως γλιτώσει απο τους δικτάτορες. Η ΔΗΜΑΡ; Ακόμη χειρότερη εξαγορά, αυτή πουλήθηκε όλως διόλου. Ο Πανος Καμένος όλο φωνάζει φωνάζει όμως όλο και παχαίνει όλα αυτά τα 4 χρόνια. Πως γίνεται αυτό ρε παιδί μου;
Χαίρομαι που δεν σχολίασες τον Τζήμερο ;)
Υπάρχουν παρόλα αυτά και άλλες επιλογές.
Δράση, οικολόγοι πράσινοι κτλ κτλ.
--
Εσύ ειδικά πρέπει να ξέρεις ποσο πολύ στις σύγχρονες οικονομικές δικτατορίες το "ελεύθερο Ιντερεντ" τους συμφέρει και είναι ακρογωνιαίος λίθος τους.
Οι δικτατορίες, όπως τις ορίζεις, δεν θέλουν ελεύθερο Internet. Τους χαλάει τις πατέντες, τους χαλάει το TOR, τους χαλάει τα p2p πρωτόκολλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Οι δικτατορίες, όπως τις ορίζεις, δεν θέλουν ελεύθερο Internet. Τους χαλάει τις πατέντες, τους χαλάει το TOR, τους χαλάει τα p2p πρωτόκολλα.

Οι οικονομικές (και ηλεκτρονικές) δικτατορίες σαν τη δική μας δεν είναι σαν του Καντάφι ή του Ιντι αμιν Νταντά. Στηρίζονται απόλυτα στην "ψευδαίσθηση δημοκρατίας" την οποία εξυπηρετεί ακριβώς η άδεια να λέει ο καθένας ότι θέλει στο Ιντερνετ. Αν το απαγόρευαν αυτό, τότε οι πολίτες θα τα έλεγαν όλα αυτά κρυφά και δια ζώσης και αυτό είναι πολύ πιο κοντά σε μια μαζική εξέγερση απο το να βρίζει ή να "φωνάζει" κάποιος πληκτρολογώντας μόνος του απέναντι σε μια οθόνη. Πέραν του ότι με τα σύγχρονα μέσα ότι γράφουμε στο Ιντερνετ είναι γνωστό ενώ τα άλλα τα μιλητά δεν θα τα ήξεραν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Buggs:
Οι οικονομικές (και ηλεκτρονικές) δικτατορίες σαν τη δική μας δεν είναι σαν του Καντάφι ή του Ιντι αμιν Νταντά. Στηρίζονται απόλυτα στην "ψευδαίσθηση δημοκρατίας" την οποία εξυπηρετεί ακριβώς η άδεια να λέει ο καθένας ότι θέλει στο Ιντερνετ. Αν το απαγόρευαν αυτό, τότε οι πολίτες θα τα έλεγαν όλα αυτά κρυφά και δια ζώσης και αυτό είναι πολύ πιο κοντά σε μια μαζική εξέγερση απο το να βρίζει ή να "φωνάζει" κάποιος πληκτρολογώντας μόνος του απέναντι σε μια οθόνη. Πέραν του ότι με τα σύγχρονα μέσα ότι γράφουμε στο Ιντερνετ είναι γνωστό ενώ τα άλλα τα μιλητά δεν θα τα ήξεραν.

Σωστό αλλά είναι αδύνατο να απαγορεύσεις το Ίντερνετ σήμερα σε τέτοιο βαθμό που έχει κυριαρχήσει στον κόσμο ούτε κάν σε ξεφωνημένη δικτατορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
"ψευδαίσθηση δημοκρατίας" την οποία εξυπηρετεί ακριβώς η άδεια να λέει ο καθένας ότι θέλει στο Ιντερνετ.
αλλα απαγορευει δημοσι,,σε καναλια κλπ

οι ζωντανες ομιλιες με τηλεθεατες εχουν κοπει εδω και χρονια στις ενημερωτικες εκπομπες..

τα παντα ελεγχομενα και σε κασετα μην και κεφυγει καμια βρισια ή κατι που δεν θελουν να ακουσουν

και αν σε καμια εκπομπη ακουστει τιποτα μη πλιτικως ορθο και απαγορευμενο..πεφτουν διαφημισεις κτα λαθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σωστό αλλά είναι αδύνατο να απαγορεύσεις το Ίντερνετ σήμερα σε τέτοιο βαθμό που έχει κυριαρχήσει στον κόσμο ούτε κάν σε ξεφωνημένη δικτατορία.

Οι ξεφωνημένες είναι οι παλιές δικτατορίες, Γ Ραιχ, το Ιντερνετ είναι το αγαπημένο εργαλείο του Δ Ραιχ

αλλα απαγορευει δημοσι,,σε καναλια κλπ

οι ζωντανες ομιλιες με τηλεθεατες εχουν κοπει εδω και χρονια στις ενημερωτικες εκπομπες..

τα παντα ελεγχομενα και σε κασετα μην και κεφυγει καμια βρισια ή κατι που δεν θελουν να ακουσουν

και αν σε καμια εκπομπη ακουστει τιποτα μη πλιτικως ορθο και απαγορευμενο..πεφτουν διαφημισεις κτα λαθος..

ολα τα ζωντανά δεν ελέγχονται και δεν αμφισβητούνται επίσης. Οταν όμως γράφει ο κάθε ένας με ενα ψευδώνυμο ότι του κατέβει, ποιος νοιάζεται; Και παράλληλα να την και η ψευδαίσθηση δημοκρατίας !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,359 μηνύματα.
Μα .....να σχολιαζουμε την ΧΑ ως κόμμα;Ήμαρτον παναγίτσα μου!Τα οφθαλμοφανέστατα,πάμε να τα καμουφλάρουμε;Εμ..δεν καμουφλάρονται πλέον.Τι μνημόνια και ξεμνημόνια και μπούρδες;Όλοι ξέρουμε οτι η ΧΑ ειναι ναζιστές ,τραμπούκοι και εγκληματίες.
Πλάκα κανουμε τωρα;Επειδή οι αλλόι τα έφαγαν,πρέπει εγω να γίνω ναζίστρια ,να χαιρετάω χιτλερικά και να ψηφίσω τα κνώδαλα;Απο τους κλέφτες δηλαδή στους εγκληματίες;: :crazy: Ειλικρινά,πιο παράλογα ''επιχειρήματα ''δεν έχω ξανακούσει.Το ''παράλογα'΄,χαριστικά το χρησιμοποιώ,ως κομπλιμέντο.Άλλες λέξεις αξίζουν εδώ.Υπάρχουν και άλλα κόμματα που δεν είναι μνημονιακά,που δεν έχουν έρθει στην εξουσία και δεν εχουν φάει και δεν είναι εγκληματίες.Απο αυτούς θα διαλλέξω.Ως άνθρωπος που έχει σωας τα φρένα του.Και καλά αναλύσεις,και αναδρομές στο παρελθόν..και τριτο ραιχ και τεταρτο ραιχ και τι έκανε η θειά μου πρόπερσυ και πάει λέγοντας.:crazy:Ναι..και φάγανε και είπιανε και κλέψανε ,αλλά δόξα τον Θεό..υπάρχουν τόσα κόμματα,που είναι κόμματα και όχι τραμπούκοι και εγκληματίες.
Ας τελειώνει πια αυτό το παραμυθάκι,δεν πειθει κανεναν και δεν θα πάρουμε άλλο.Κουραστήκαμε πια.Ε...αρκετά.Αλλάξτε κασέτα λέμε.Με αυτήν ,ότι γέλιο είχαμε να ρίξουμε το ρίξαμε.:hehe:
Οι μεν τα φάγανε,οι άλλοι είναι εγκληματίες.Καλά...να μην μιλήσω για αυτούς που κατηγορούν τους πολιτικούς που τα φάγανε,αλλα και οι ίδιοι απειρες φορές έχουν ''φαει'' τα μαλλιοκέρατα τους κατακλέβοντας το κράτος,τουτέστιν εμας τους υπόλοιπους που τους πληρώνουμε και έχουν επίσης χρησιμοποιήσει τους βουλευτάδες για να κάνουν τα δικά τους.Ας το παραδεχτούμε.Οι κυβερνήσεις αντικτατροπτίζουν εμάς.Μέρος της κοινωνίας είναι.Απλά όταν μας πατήσουν τον κάλο,τότε οι άλλοι είναι κλέφτες.Όταν όμως εμείς κλέβουμε...εκεί είμαστε απλά έξυπνοι.
Όταν λοιπόν εμείς διορθώσουμε τις αφεντομουτσουνάρες μας και γίνουμε τίμιοι πολίτες,τότε ας βγαίνουμε να κατηγορούμε και τους πολιτικούς,που παρεπιτόντως εμείς ψηφίζουμε.(καμία πρόθεση δεν έχω να τους υποστηρίξω..ισα ισα.Την υποκρισία και τον συμφεροντολογισμό δεν αντέχω,που καμουφλάρονται.)
Ο Α πληθυντικός,για λόγους ευγενείας καθότι στη ζωή μου δεν έχω κλέψει ούτε μισό λεπτό απο το κράτος.

Αναστέλλεται η χρηματοδότηση της Χρυσής Αυγής
Με 241 ΝΑΙ και 26 ΟΧΙ η Βουλή ενέκρινε την αναστολή της κρατικής χρηματοδότησης προς τη Χρυσή Αυγή. Η ψηφοφορία ήταν ονομαστική και συμμετείχαν 272 βουλευτές. Πέντε βουλευτές δήλωσαν "παρών".
πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ο Α πληθυντικός,για λόγους ευγενείας καθότι στη ζωή μου δεν έχω κλέψει ούτε μισό λεπτό απο το κράτος.
δεν πηρεςποτε τιποτα χωρις αποδειξη?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
... Υπάρχουν και άλλα κόμματα που δεν είναι μνημονιακά,που δεν έχουν έρθει στην εξουσία και δεν εχουν φάει και δεν είναι εγκληματίες.Απο αυτούς θα διαλλέξω.Ως άνθρωπος που έχει σωας τα φρένα του.https://www.alfavita.gr/arthron/αναστέλλεται-η-χρηματοδότηση-της-χρυσής-αυγής

Στα 4 χρόνια δικτατορία δυο πράγματα φοβήθηκαν μόνον οι νταήδες των μνημονίων: Το Δημοψήφισμα Παπανδρέου και την ΧΑ. Όλους τους άλλους είτε τους έχουν εξαγοράσει εδώ και πολυ καιρό και τους ελέγχουν πλήρως είτε είναι αμελητέες ποσότητες.

Δεν έχεις υποχρέωση να κάνεις κάτι για να διώξεις τους δεσμοφύλακες που κάνουν χιλιάδες συμπολίτες σου σαπούνι στο Αουσβιτς-Ελλάς; Αντί να εκμεταλλεύεσαι την κατάσταση για να επιδειχθείς σαν σαν "καλή" "ανώτερη" "εξυπνη" και έχουσα "σωας τας φρένας" μόνο απο το γεγονός ότι εσύ ΘΑ διάλεγες ένας σικ κόμμα;

Που θα έκανε τι με 2 και 3%; Στο μεταξύ ομως, όσο εσύ το κλωθογυρίζεις οι άλλοι πεθαίνουν μέσα στο Αουσβιτς. Τους κάνουν σαπούνι κατα χιλιάδες. Εκεί δεν υπάρχει ΘΑ γι'αυτούς.

Δεν είναι τρέλα να το βλεπεις, και να μην κάνεις τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Buggs:
Στα 4 χρόνια δικτατορία δυο πράγματα φοβήθηκαν μόνον οι νταήδες των μνημονίων: Το Δημοψήφισμα Παπανδρέου και την ΧΑ. Όλους τους άλλους είτε τους έχουν εξαγοράσει εδώ και πολυ καιρό και τους ελέγχουν πλήρως είτε είναι αμελητέες ποσότητες.

Το δημοψήφισμα Παπανδρέου το φοβήθηκαν για την ΧΑ μην είσαι τόσο σίγουρος, όλα δείχνουν οτι την χρησιμοποιούν σαν μέσο για να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο όταν θέλει η κυβέρνηση να περάσει τα σκληρότερα μέτρα πέφτουν όλοι σαν τις ακρίδες πάνω στην ΧΑ για να ασχολούνται οι πάντες μαζί της όταν το πετύχουν πέφτουν όλα τα μέτρα χωρίς να καταλάβεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top