Ακριβά vs φτηνά ρούχα & παπούτσια

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ ξοδεύω χρήματα, αλλά για συγκεκριμένα ρούχα και όχι πολύ ακριβά! Ας πούμε αγοράζω πολλά από τα Benetton που τα θεωρώ πολύ καλά ποιοτικά και βρίσκω και ξεχωριστά κομμάτια με ψάξιμο. Από την άλλη, κοίταζα τα Custo Barcelona που ενώ είναι πολύ στυλάτα είναι εξωφρενικά ακριβά και σαν ποιότητα δεν μου γεμίζουν μάτι!

Για μαύρα μακώ μπλουζάκια και μονόχρωμα γενικά εννοείται πάντα φτήνια. Οπότε θα έλεγα παίζω σε διάφορες τιμές. Από την άλλη, μου κακοφαίνεται να βλέπω άτομα να ψωνίζουν από μάρκες όπως Dior ή Dona Karan. Μου φαίνεται προκλητικό σε έναν κόσμο γεμάτο προβλήματα να αγοράζεις συνολάκια μερικών χιλιάδων ευρώπουλων! Δεν καταλαβαίνω και τι νόημα έχει.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βασικα με ενδιαφέρει περισσότερο να μ' αρέσει το ρούχο, παρα να ειναι μάρκα.. Έχω ελάχιστα τέτοια ρούχα, ενώ αντιθετα έχω πολλά ρούχα των 10?. Με τα παπούτσια ειναι που εχω πόρωση και μπορω να δωσω μέχρι και 100? για ενα ζευγάρι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Για μενα εξαρταται απ'την αγορα.. Πχ φετος πηρα ψιλοτσουχτερες μποτες και καμπαρντινα, αλλα θεωρω οτι ειναι ρουχα που θα τα εχω για 10 χρονια και δε θα παθουν τιποτα χαλαρα, ειναι και πιο κλασικα κομματια οποτε δε με πειραξε τοσο να τ'ακουμπησω..
Στα μπλουζακια, ενω ξερεις την τρελα μου με τα παλαβα:p, θα παρω 1-2 φιρματα και τσιμπημενα (παρ'ολ'αυτα ποτε δε θα δινα πανω απο 60 για μια μπλουζα, κι αυτη αν μ'αρεσε ΠΑΡΑ πολυ, το θεωρω πολυ κοροιδια), αλλα τα περισσοτερα μου θα ειναι μονοχρωμα και πολυ απλα ωστε να φοραω αξεσουαρ που εχω τη δευτερη τρελα(και τελικα καταληγω να τα σκαω γι'αυτα..).
(Στα benetton εχω παρει κατα καιρους κατι γ@ματα playhouse και killer loop, ουτε η custo δε συγκρινεται:p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Στα μπλουζακια, ενω ξερεις την τρελα μου με τα παλαβα:p, θα παρω 1-2 φιρματα και τσιμπημενα (παρ'ολ'αυτα ποτε δε θα δινα πανω απο 60 για μια μπλουζα, κι αυτη αν μ'αρεσε ΠΑΡΑ πολυ, το θεωρω πολυ κοροιδια)

Κι εγώ έτσι λειτουργώ με μπλούζες. Πέρισυ πήρα ένα μπλουζάκι Pepe Jeans πολύ ξεχωριστό κι έδωσα 60, αλλά θα με βγάλει ασπροπρόσωπη για μερικά χρόνια ακόμα, είναι καλής ποιότητας και εντυπωσιάζει όσους το βλέπουν οπότε δεν μετανιώνω. Από την άλλη στα Custo κάτω από 80 ευρώ δεν βρίσκεις, και δεν ρισκάρω να πάρω, κυρίως αν σκεφτείς ότι είναι σαν πανάκια. Και τα Diesel έχουν πολύ ωραία ρούχα αλλά κι αυτά πολύ ακριβά!

Στα παπούτσια που ανέφερε η Kajira κι εγώ τα σκάω, έχω πολύ συμπάθεια στα Camper. Αλλά αν και αγοράζω ακριβά, δεν έχω πολλά ζευγάρια οπότε δεν βλέπω να κάνω κάτι κακό.:redface: Και καλοκαίρι ξεσκίζω και τα σάνδαλα του Μοναστηρακίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν αγοραζω ποτε μαρκες, δεν βρισκω τον λογο. Τα περισσοτερα τζιν μου κοστιζουν γυρο στα 10 εως 20 ευρω, και εχουν κρατισει σχεδων 3ετια τα πιο παλια απο αυτα. Κανενα παντος δεν ειναι για πεταμα, μονο ενα δεν βγηκε καλο, αλλα δεδομενου οτι φοραω και σκισμενα δεν ητανε καθολου προβλημα:P Θα μου πειτε ενα τζιν μαρκας θα κρατισει περισσοτερο, και πιθανων να ειναι και ετσι, αλλα για πιον λογο να δωσω 100+ ευρω και να παρω ενα παντελονι για να κρατισει 10χρονια (που στο κατω-κατω σε τρια χρονια δεν θα μου κανει) και να μην περνω 1 καθε χρονο;
Μπλουζες εχω καπιες που ειναι μαρκας, που μου της εχουν κανει δωρο, αλλα εγω οταν αγοραζω αγοραζω φτηνες, αφου ουτος η αλλος λιγους μηνες θα της βαλω μονο. Και η καλοκαιρινες καμια φορα καταφερνω να της βρω κατευθειαν απο το εργοστασιο, και μου κοστιζουν πολυ φτηνα, αλλιως αναγκαζομαι να παρω απο τα τουριστικα που τσιμπανε αρκετα της τιμες (βλεπετε θελω και "περιεργες":P)
Το μονο ακριβο πραγμα που φοραω ειναι τα παπουτσια μου... Και εχω και πολλα ζευγαια τωρα που το σκευτομαι, και ολα ειναι μαρκα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
εγώ όπως και η ΚΟΥΕ αγοράζω οτι μνου αρέσει και μου πηγαίνει δνε θα αγοράσω κάτι επειδή είναι μάρκας και όχι τόσο ωραίο αντί κάποιο άλλο μάρκα μέκαψες και να μου αρέσει πολύ
δεν έχω τέτοια κολλήματα

κι εγω το ιδιο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ψωνίζω σπάνια. Δεν θέλω ποσότητα αλλά ποιότητα.
([FONT=&quot]Όπως και όλα τα άλλα στην ζωή μου.:))
[/FONT]Αν μου αρέσει το ρούχο(και το μάτι μου πάει αυτόματα στο ακριβό:P) θα το πληρώσω. Δεν θα πληρώσω όμως ποτέ παράλογες τιμές. Έχω ψωνίσει αρκετές φορές και από το κινέζικο. ...μια χαρά καθημερινά ρουχαλάκια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τα ίδια ακριβώς με τη Ρουμάνα μας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εγώ πάλι δεν είμαι για ποιότητα άλλα για ποσότητα, ειμαι ατσούμπαλη πολλύ με ρούχα, δεν μπορώ να βάλω κάτι καλό απευθίας κάτι παθένει πρίν προλάβω να το βάλω, όταν πάλι το βάλω σχεδών πάντα θα πέσει κρασί ή παγωτό, έχω χρισοπληρώσει γνωστές μάρκες και τα πιό πολλά πήγαν στράφι, στο φαί στο πλήσιμο, όλα άπο κάτι πάνε.
Προτειμώ ρούχα όχι φτηνιάρικά ούτε και ακριβά, πέρνω ρούχα άπο ένα καλό μαγαζί, με καλές μάρκες καλές ποιοτητες και λογικές τιμές π.χ. ενα τζίν πάει κάπου στα 60 ευρώ για να πάρετε ιδέα γιατί καμιά φορά για άλλους ειναι λίγα και για άλλους πολλά, απο παπούτσια μόνο απο συγκεκριμένο μαγαζί που πάω χρόνια, όχι για λόγους οικονομίας άλλα λόγο προβλήματος στα πόδια, κανείς δεν μπορεί να μου βρεί παπούτσια που να μην υποφέρω, μήπως τελικά να πάω σε συνεργείο;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως ρε γμτ, όσο κι αν λιγουρεύομαι κάποια ζευγάρια παπούτσια, λυπάμαι να δώσω 300 και 400? για ένα ζευγάρι.. :confused:

Εδώ λυπάμαι και τα 100?..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Τα λυπάμαι τα λεφτά για ακριβά ρούχα.Και γιατί τα χαλάω γρήγορα αλλά κυρίως γιατί τα βαριέμαι πάρα πάρα πολύ γρήγορα.Με δυσκολία θα φορέσω κάτι για 3η σεζόν.Οπότε η λύση είναι..πολλά και οικονομικά (τύπου zara, mango, sfera κλπ).Τα πιο ακριβά τα ψάχνω στις εκπτώσεις και είναι μια χαρά. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Ορισμένα κλασικά και διαχρονικά κομμάτια (π.χ. ένα μαύρο φόρεμα) σαφώς και θα το χρυσοπληρώσω, διότι θέλω να με βγάλει ασπροπρόσωπη για αρκετό καιρό και όχι μόνο για μία σεζόν.
Τα πιο μοδάτα ρούχα, που θα φορεθούν για λίγο καιρό (η μόδα φέτος για παράδειγμα προστάζει 60's & 70's) φροντίζω να τα ψωνίζω από πιο νορμάλ, από άποψη τιμών, μαγαζιά.
Εκεί όμως που έχω σοβαρό πρόβλημα είναι στις τσάντες και στα παπούτσια. Δεν τα λυπάμαι καθόλου τα λεφτά (χμ....ΟΚ δεν μιλάω για εξωφρενικές τιμές του στυλ 1000 ευρώ) και τα καταθέτω με χαρά, αφού η χαρά που εσωκλείει ένα ζευγάρι Tods ή μια τσάντα Longchamp είναι πολύ μεγαλύτερη (για μένα τουλάχιστον).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Επειδή είμαι πολύ αφηρημένος, και ψωνίζω πάντα με κάρτα, δεν δίνω και ιδιαίτερη σημασία στην τιμή. Το μοναδικό κριτήριο είναι να μου αρέσει κάτι και να πηγαίνει καλά πάνω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazy_balloon

Νεοφερμένος

Η crazy_balloon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μιας και δεν θα χαρακτήριζα την οικονομική μου κατάσταση άνετη, επιλέγω ρούχα ανώνυμα καλής ποιότητας σχετικά σε γραμμές και σχέδια που να μου αρέσουν και να μου πηγαίνουν. Άλλωστε μου αρέσουν τα ρούχα και θέλω να έχω πολλά. Επιλέγω λοιπόν να έχω μεγάλη ποικιλία με μικρό σχετικά κόστος.
Δεν έχω ακριβά κομμάτια στην ντουλάπα μου! Δαπανώ παραπάνω χρήματα για κομμάτια όπως πανωφόρια και καλά - βραδινά.
Όσον αφορά στα παπούτσια, το σχέδιο και η άνεση έχουν προτεραιότητα. Ψάχνοντας όμως το θέμα αυτά τα δύο μπορούν να συνδυαστούν άψογα με μία οικονομική τιμή! Λίγο ψάξιμο θέλει το θέμα ντύσιμο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
δεν έχει νόημα να αγοράζεις ακριβά ρούχα
αλλά ακριβά κοσμήματα
χα!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τελευταία λοιπόν δίνω πολλή σημασία στην ποιότητα!
Εξακολουθώ να ψωνίζω με χαρά σε κινέζικα και φτηνά, αλλά για πιο μεγάλες επενδύσεις (εννοώ, για πουλόβερ, όχι πχ για ένα κάποιο μπλουζάκ) μελετάω πολύ το ταμπελάκι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Σωστα. Τα κοσμηματα κλεβονται πιο ευκολα. Χα !

Δεν ψωνιζω πολυ. Για την ακριβεια το παρακανα και μου λειπουν ρουχα :P Παντως δε θελω να διαφημιζω τζαμπα μια μαρκα, δεν προσελκυομαι απο μαρκες, δεν ξερω μαρκες. Το ρουχο μπορεις να το κρινεις (περα απο το αν σου ταιριαζει) και με την αφη και τα ματια, για να δεις την ποιοτητα.

Γενικα ειμαι του "λιγα και καλα" , αλλά συχνα αγοραζω και φθηνα ρουχα αν μαρεσουν. Αλλωστε εχω μια αλλεργεια στο οτι μας πασαρουν για "νορμαλ" τιμες ολο και υψηλοτερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Κ εγώ παρομοίως με Γίδι. Δεν ξέρω αν φταίει το ότι ασχολούμαι κ με τον κλάδο αυτό τώρα τελευταία, αλλά πλέον προτιμώ να δώσω κάτι παραπάνω για ένα ρούχο το οποίο θα μου μείνει για κάποια χρόνια (κ από άποψη ποιότητας κ από άποψη τάσης) παρά να δώσω τα ίδια χρήματα (γτ έτσι καταλήγω πάντα) αγοράζοντας πολλά οικονομικότερα ρούχα τα οποία είναι συνήθως one season.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ή μπορειτε να μην ακολουθειτε τοσο τη μοδα και να τα φορατε περισσοτερες seasons. Γιατι να υπακουμε συνεχως και στενα, στη μοδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Συνήθως τα πιο ακριβά ρούχα είναι πιο κλασσικά. Οπότε αυτόματα αντέχουν στον χρόνο.

Όσο για την μόδα, συμφωνώ. Η μόδα δεν είναι για να την ακολουθούμε πιστά αλλά για να μας ακολουθεί εκείνη κ να προσαρμόζεται στο στυλ μας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top