Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ρωτάς λάθος άτομο που δε θα σου δώσει την απάντηση που θες.:P
Αν αυτοί οι δύο είναι καλά και περνάνε καλά, εγώ τι ρόλο βαράω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grayxx

Νεοφερμένος

Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Ρωτάς λάθος άτομο που δε θα σου δώσει την απάντηση που θες.:P
Αν αυτοί οι δύο είναι καλά και περνάνε καλά, εγώ τι ρόλο βαράω;

Νταξει συζητηση κανουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αηδια ,πραγματικα σορρυ κιολας,ειναι σαν να παντρευτηκε την κορη του, δεν ειναι ωραιo παντως να δινεις τετοιες συμβουλες σε ενα 18χρονο που καλα καλα δεν ξερει που παταει,για ποιο λογο να προτιμησει εναν αντρα τοσο μεγαλυτερο?Καλυτερα θα ειναι να βρει καποιον κοντα στην ηλικια της να ειναι στο ιδιο μηκος κυματος που λεμε.

Αηδία ο έρωτας; Προσωπικά αηδιαστικό βρίσκω τον κυνισμό σου but to each his own. :)

Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν διαλέγουμε ποιόν θα ερωτευτούμε. "Αααα ο Μήτσος είναι καλό παιδί και κοντά στην ηλικία μου, ας πατήσω το διακόπτη *κλικ* Αααααχ, μόλις ερωτεύτηκα!". Όσον αφορά την ηλικία της κοπέλας, ενήλικη είναι, έχει υποτίθεται την κρίση να κάνει τις επιλογές της χωρίς να έχει εσένα ή οποιονδήποτε άλλο ανάγκη να φιλτράρει τι φτάνει σε αυτή. Το πολύ πολύ να πληγωθεί, όπως πιθανότατα θα συνέβαινε και με κάποιον μικρότερο. Τουλάχιστον με τον μεγαλύτερο, οι πιθανότητες να περάσει καλά στο κρεβάτι αυξάνονται δραματικά :D

Πως θα σου φαινοταν η σχεση ενος 20χρονου με μια 45αρα?

Ξέρω και τέτοια σχέση (24χρονος με 44χρονη) και είναι μια χαρά ευτυχισμένοι εδώ και σχεδόν 2 χρόνια :) Το ίδιο είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grayxx

Νεοφερμένος

Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Δεν ξερω που τις βλεπετε εσεις τι σχεσεις αυτες... Εγω τετοιες ηλικιακες διαφορες δεν βλεπω στα ζευγαρια τριγυρω μου.
Και που ξερεις εσυ οτι θα πληγωθει με εναν συνομηλικο της και δεν θα περασει καλα και θα κανεις τις τρελες της και θα εχει ενα ατομο που να βιωνουν τα ιδια πραγματα?Ο 32χρονος ως πιο εμπειρος θα την εχει "παιχνιδακι"σηκω πανω κατσε κατω, και εγω πιστευω οτι θα εχει αλλα θελω και αλλες αναγκες.Και ετσι και αλλιως η 18χρονη τι μπορει να προσφερει σε εναν 32χρονο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν ξερω που τις βλεπετε εσεις τι σχεσεις εσεις αυτες... Εγω τετοιες ηλικιακες διαφορες δεν βλεπω στα ζευγαρια τριγυρω μου.
Και που ξερεις εσυ οτι θα πληγωθει με εναν συνομηλικο της και δεν θα περασει καλα και θα κανεις τις τρελες της και θα εχει ενα ατομο που να βιωνουν τα ιδια πραγματα?Ο 32χρονος ως πιο εμπειρος θα την εχει "παιχνιδακι"σηκω πανω κατσε κατω, και εγω πιστευω οτι θα εχει αλλα θελω και αλλες αναγκες.Και ετσι και αλλιως η 18χρονη τι μπορει να προσφερει σε εναν 32χρονο???

Υπερβολες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Το πολύ πολύ να πληγωθεί, όπως πιθανότατα θα συνέβαινε και με κάποιον μικρότερο. Τουλάχιστον με τον μεγαλύτερο, οι πιθανότητες να περάσει καλά στο κρεβάτι αυξάνονται δραματικά :D

ΟΚ. Δεκτόν.
Άλλωστε μια 18άρα -20άρα κλπ. εξιδανικεύει τον 30++ στα μάτια της. Και το σεξ θα είναι καλό... διότι η μικρή ψάχνει εμπειρίες και ο μεγάλος φρέσκο κρέας (θα σου μιλήσω ωμά, αλλά στα πλαίσια του επιτρεπτού). Όμως αν πρόκειται αυτή η σχέση να γίνει πιο σοβαρή, τότε λυπάμαι και τους δύο. Την μικρή γιατί θα δεθεί με ένα 30+ και θα στερήσει από τον εαυτό της και άλλες εμπειρίες και γιατί δεν είναι δυνατόν στα 20 της μια κοπέλα να ξέρει τι θέλει για το υπόλοιπο της ζωής της. Όταν εκείνη θα είναι π.χ. 28άρα, εκείνος θα είναι στην πρώτη του κλιμακτήριο(oh yes, περνούν και οι άντρες).

Εκείνη θα τον έχει σκυλοβαρεθεί και θα γνωρίζει πως έχει πολλά ακόμα να ζήσει και πως η επιλογή της πρώτης νιότης δεν ήταν τελικά και τόσο ιδανική. Εκείνος θα πλησιάζει προς την ηρεμία και προς το άραγμα και θα θέλει μια γυναίκα που να του δώσει κάτι παραπάνω από καλό κρεβάτι και φοιτητική διασκέδαση (την οποία για λίγο θα μπορεί να ακολουθήσει). Αφού ο ίδιος θα τα έχει ζήσει αυτά και δεν θα τον νοιάζουν τόσο πολύ. Ως αποτέλεσμα ,δεν θα μπορεί να ακολουθεί για πάντα την πιτσιρίκα.

Είναι το λεγόμενο χάσμα, και όσοι το λένε, πίστεψέ με δεν το έβγαλαν τυχαία από το κεφάλι τους. Το έζησαν και το είπαν.
Τεσπα.
Δέχομαι ότι γνωρίζεις ζευγάρι που το κατάφερε, αλλά είναι η εξαίρεση του κανόνα. Διότι δυστυχώς όπως έχουν εξελιχθεί οι σημερινές σχέσεις, είναι εξαίρεση να πετύχεις σωστό σύντροφο που να μείνει μέχρι το τέλος. Πόσο μάλλον όταν με τον σύντροφο αυτόν σας χωρίζουν έτη πολλά και σας ενώνει μόνο το σεξ. Και το πιο δυσάρεστο θα είναι αυτό που λες....να πληγωθεί κάποιος! Kαι συνήθως είναι πάντα ο μικρότερος. Ο μεγαλύτερος, αφού πάρει αυτό που θέλει, θα φύγει κάποια στιγμή. Τώρα, αν κάποιος το μόνο που θέλει, είναι απλά να συγκεντρώσει εμπειρίες χωρίς να δεθεί συναισθηματικά....τότε πάω πάσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ξερω που τις βλεπετε εσεις τι σχεσεις αυτες... Εγω τετοιες ηλικιακες διαφορες δεν βλεπω στα ζευγαρια τριγυρω μου.
Και που ξερεις εσυ οτι θα πληγωθει με εναν συνομηλικο της και δεν θα περασει καλα και θα κανεις τις τρελες της και θα εχει ενα ατομο που να βιωνουν τα ιδια πραγματα?Ο 32χρονος ως πιο εμπειρος θα την εχει "παιχνιδακι"σηκω πανω κατσε κατω, και εγω πιστευω οτι θα εχει αλλα θελω και αλλες αναγκες.Και ετσι και αλλιως η 18χρονη τι μπορει να προσφερει σε εναν 32χρονο???
Αφού βρε grayxx δεν βλέπεις τέτοιες σχέσεις στο περιβάλλον σου, δεν αφήνεις το σχηματισμό άποψης για αργότερα, όταν θα έχεις τέτοια παραδείγματα κοντά σου; Δεν είναι κακό να μην έχουμε άποψη επί παντός επιστητού, ίσα ίσα είναι δείγμα ωριμότητας. Μου θυμίζεις κάτι ομοφοβικούς που μπορούν να μιλούν κατά των ομοφυλόφιλων για ώρες και όταν τους ρωτήσεις αν έχουν γνωρίσει ποτέ κανέναν σου απαντούν με απόλυτη φυσικότητα όχι...

Δεν είπα ότι θα πληγωθεί με έναν συνομήλικο, είπα ότι είναι εξίσου πιθανό. Σχεδόν σε κάθε σχέση ο ένας από τους δύο πληγώνεται, άρα κατά 50% θα πληγωθεί με όποιον και να είναι :) Μπορεί ο μεγαλύτερος να την κάνει ο,τι θέλει, μπορεί και να τη βλέπει σαν το λαχείο που έτυχε στο δρόμο του και να την έχει σαν θεά. Έχω δει και τα δύο παραδείγματα. Ή αντίστοιχα ο συνομήλικος μπορεί να τη λατρεύει ή να μην τη θεωρεί και τίποτα ιδιαίτερο και να την έχει δεδομένη. Και τέτοια παραδείγματα έχω.

Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι τόσο πολύπλοκες που είναι τουλάχιστον αφελές να βγάζουμε συμπεράσματα για το αν θα δουλέψουν με τόσο απλοϊκούς κανόνες όπως η ηλικία, αγνοώντας όλες τις υπόλοιπες μεταβλητές. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν δύο άνθρωποι πραγματικά θέλουν να είναι μαζί, και βουνά θα κινήσουν για να το καταφέρουν. Μπροστά σε άλλα εμπόδια, η ηλικία είναι το λιγότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ΟΚ. Δεκτόν.
Άλλωστε μια 18άρα -20άρα κλπ. εξιδανικεύει τον 30++ στα μάτια της. Και το σεξ θα είναι καλό... διότι η μικρή ψάχνει εμπειρίες και ο μεγάλος φρέσκο κρέας (θα σου μιλήσω ωμά, αλλά στα πλαίσια του επιτρεπτού). Όμως αν πρόκειται αυτή η σχέση να γίνει πιο σοβαρή, τότε λυπάμαι και τους δύο. Την μικρή γιατί θα δεθεί με ένα 30+ και θα στερήσει από τον εαυτό της και άλλες εμπειρίες και γιατί δεν είναι δυνατόν στα 20 της μια κοπέλα να ξέρει τι θέλει για το υπόλοιπο της ζωής της. Όταν εκείνη θα είναι π.χ. 28άρα, εκείνος θα είναι στην πρώτη του κλιμακτήριο(oh yes, περνούν και οι άντρες).

Εκείνη θα τον έχει σκυλοβαρεθεί και θα γνωρίζει πως έχει πολλά ακόμα να ζήσει και πως η επιλογή της πρώτης νιότης δεν ήταν τελικά και τόσο ιδανική. Εκείνος θα πλησιάζει προς την ηρεμία και προς το άραγμα και θα θέλει μια γυναίκα που να του δώσει κάτι παραπάνω από καλό κρεβάτι και φοιτητική διασκέδαση (την οποία για λίγο θα μπορεί να ακολουθήσει). Αφού ο ίδιος θα τα έχει ζήσει αυτά και δεν θα τον νοιάζουν τόσο πολύ. Ως αποτέλεσμα ,δεν θα μπορεί να ακολουθεί για πάντα την πιτσιρίκα.

Είναι το λεγόμενο χάσμα, και όσοι το λένε, πίστεψέ με δεν το έβγαλαν τυχαία από το κεφάλι τους. Το έζησαν και το είπαν.
Τεσπα.
Δέχομαι ότι γνωρίζεις ζευγάρι που το κατάφερε, αλλά είναι η εξαίρεση του κανόνα. Διότι δυστυχώς όπως έχουν εξελιχθεί οι σημερινές σχέσεις, είναι εξαίρεση να πετύχεις σωστό σύντροφο που να μείνει μέχρι το τέλος. Πόσο μάλλον όταν με τον σύντροφο αυτόν σας χωρίζουν έτη πολλά και σας ενώνει μόνο το σεξ. Και το πιο δυσάρεστο θα είναι αυτό που λες....να πληγωθεί κάποιος! Kαι συνήθως είναι πάντα ο μικρότερος. Ο μεγαλύτερος, αφού πάρει αυτό που θέλει, θα φύγει κάποια στιγμή. Τώρα, αν κάποιος το μόνο που θέλει, είναι απλά να συγκεντρώσει εμπειρίες χωρίς να δεθεί συναισθηματικά....τότε πάω πάσο.
Εεεε, κάποιος ξέφυγε εδώ! Καταρχάς οι πιθανότητες μια τυχαία σχέση να κρατήσει τόσα χρόνια είναι απειροελάχιστες, και ποτέ δεν κρατίεται μόνο και μόνο για το σεξ (εκτός πια αν το σεξ είναι out of this world). Αν όντως κρατήσει τόσο, θα έχουν βρει και άλλα σημεία επαφής.
Κάνεις πολλά gross generalizations στο πόστ σου, ειδικά για τις 18χρονες. Υπάρχουν 18χρονες που άνετα μπορούν να βρουν σημεία επαφής με μεγαλύτερους ανθρώπους και να διατηρήσουν ένα intelligent conversation. Δεν είναι για όλες το μόνο τους ενδιαφέρον τα φοιτητικά πάρτι ξέρεις.

Επίσης, το να κρατήσει πολλά χρόνια η σχέση και "να χάσει άλλες εμπειρίες" είναι πιθανότητα και με συνομήλικο, ίσως και μεγαλύτερη, με όλες τις συνέπειες που αναφέρεις. Οπότε πού καταλήγουμε; Να μην κάνει σχέσεις μην τυχόν και κρατήσουν; :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Εεεε, κάποιος ξέφυγε εδώ! Καταρχάς οι πιθανότητες μια τυχαία σχέση να κρατήσει τόσα χρόνια είναι απειροελάχιστες, και ποτέ δεν κρατίεται μόνο και μόνο για το σεξ (εκτός πια αν το σεξ είναι out of this world). Αν όντως κρατήσει τόσο, θα έχουν βρει και άλλα σημεία επαφής.
Κάνεις πολλά gross generalizations στο πόστ σου, ειδικά για τις 18χρονες. Υπάρχουν 18χρονες που άνετα μπορούν να βρουν σημεία επαφής με μεγαλύτερους ανθρώπους και να διατηρήσουν ένα intelligent conversation. Δεν είναι για όλες το μόνο τους ενδιαφέρον τα φοιτητικά πάρτι ξέρεις.

Επίσης, το να κρατήσει πολλά χρόνια η σχέση και "να χάσει άλλες εμπειρίες" είναι πιθανότητα και με συνομήλικο, ίσως και μεγαλύτερη, με όλες τις συνέπειες που αναφέρεις. Οπότε πού καταλήγουμε; Να μην κάνει σχέσεις μην τυχόν και κρατήσουν; :wacko:
Ήμουν σαφής. "Όμως αν πρόκειται αυτή η σχέση να γίνει πιο σοβαρή". Δηλαδή να οδηγηθεί σε γάμο και παιδιά όπως των γνώριμων σου. Μην αναμασάω. Όσο για τις 18χρονες, άσε με να έχω γνώμη, αφού είμαι άντρας και μετά τα 30. Δεν μίλησα για φοιτητικά πάρτι, αλλά αυτό το είπα για την ανεμελιά που έχει (και πρέπει να έχει) αυτή η ηλικία.
Καταλήγουμε στο να κάνεις σχέσεις μόνο για την εμπειρία. Όχι για να παντρευτεί το 20χρονο τον 35άρη. :/: Θα φάει το κεφάλι του. Τόσο απλά. Είμαι και εγώ σε αυτές τις ηλικίες και θα με βόλευε μια χαρά να πω ναι! τα κοριτσάκια πρέπει να πηγαίνουν μαζί μας. Αλλά δεν είμαι τόσο άκυρος, you know. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ήμουν σαφής. "Όμως αν πρόκειται αυτή η σχέση να γίνει πιο σοβαρή". Δηλαδή να οδηγηθεί σε γάμο και παιδιά όπως των γνώριμων σου. Μην αναμασάω. Όσο για τις 18χρονες, άσε με να έχω γνώμη, αφού είμαι άντρας και μετά τα 30. Δεν μίλησα για φοιτητικά πάρτι, αλλά αυτό το είπα για την ανεμελιά που έχει (και πρέπει να έχει) αυτή η ηλικία.
Καταλήγουμε στο να κάνεις σχέσεις μόνο για την εμπειρία. Όχι για να παντρευτεί το 20χρονο τον 35άρη. :/: Θα φάει το κεφάλι του. Τόσο απλά. Είμαι και εγώ σε αυτές τις ηλικίες και θα με βόλευε μια χαρά να πω ναι! τα κοριτσάκια πρέπει να πηγαίνουν μαζί μας. Αλλά δεν είμαι τόσο άκυρος, you know. :)
Ahem, συνήθως οι γυναίκες που γνωρίζει κανείς λένε περισσότερα για τον ίδιο, παρά για τις γυναίκες εν γένει ή τις γυναίκες κάποιας συγκεκριμένης ηλικίας εν γένει. Κοινώς, το ότι οι 18χρονες που γνωρίζεις έχουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, δεν σημαίνει ότι όλες οι 18χρονες έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Το δείγμα σου δεν είναι απαραίτητα αντιπροσωπευτικό.

Αυτό που λες είναι ανδεαφικό. Δεν μπορείς να ξέρεις στο ξεκίνημα μιας σχέσης αν θα τελειώσει σε ένα μήνα, σε ένα χρόνο ή "όταν σας χωρίσει ο θάνατος". Συνήθως απλά υπάρχει ένα attraction, ξεκινάμε και βλέπουμε που θα πάει. Δεν υπογράφουμε συμβόλαιο. Και πολλές φορές μπορεί το εκ πρώτης όψεως "perfect match" να σου προκύψει μια χαρά και δυό τρομάρες και κάποιος/α φαινομενικά αταίριαστος να σε κάνει ευτυχισμένο. Και αν όχι, δεν πειράζει, και το να πληγωθούμε μέσα στο παιχνίδι είναι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ahem, συνήθως οι γυναίκες που γνωρίζει κανείς λένε περισσότερα για τον ίδιο, παρά για τις γυναίκες εν γένει ή τις γυναίκες κάποιας συγκεκριμένης ηλικίας εν γένει. Κοινώς, το ότι οι 18χρονες που γνωρίζεις έχουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, δεν σημαίνει ότι όλες οι 18χρονες έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Το δείγμα σου δεν είναι απαραίτητα αντιπροσωπευτικό.

Kαταρχήν 18 ετών και 20 είναι ακόμα παιδί. Εσυ μιλάς για γυναίκες. Δεν είναι ακόμα ολοκληρωμένες προσωπικότητες γυναικών. Δεν έχει να κάνει με το δείγμα μου. Πριν 2 χρόνια η 18χρονη ήταν 16. Πόσο έπηξε το φρουι ζελέ στο κεφαλάκι της μέσα σε δυο χρονάκια? Μπόρεσε και πήρε όλο το απόσταγμα της ζωής? Τι έζησε?
Και αν όχι, δεν πειράζει, και το να πληγωθούμε μέσα στο παιχνίδι είναι :)
Και εδώ πάω πάσο. Επιλογές είναι αυτές. Δεν τις κρίνω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grayxx

Νεοφερμένος

Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Λια η 18χρονη τι μπορει να προσφερει σε εναν 32χρονο???Επισης νομιζω οτι αυτο με το κασινο και το οριο ηλικιας που ειπα εχει καποια σχεση με την ωριμοτητα και πως την βλεπουν οι ανθρωποι και για αυτο εχουν βαλει ενα τετοιο οριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grayxx

Νεοφερμένος

Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Kαταρχήν 18 ετών και 20 είναι ακόμα παιδί. Εσυ μιλάς για γυναίκες. Δεν είναι ακόμα ολοκληρωμένες προσωπικότητες γυναικών. Δεν έχει να κάνει με το δείγμα μου. Πριν 2 χρόνια η 18χρονη ήταν 16. Πόσο έπηξε το φρουι ζελέ στο κεφαλάκι της μέσα σε δυο χρονάκια? Μπόρεσε και πήρε όλο το απόσταγμα της ζωής? Τι έζησε?

Ποσο συμφωνω λες και σε 2-3 χρονια ξαφνικα ωριμασανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Ποσο συμφωνω λες και σε 2-3 χρονια ξαφνικα ωριμασανε
Και το χειρότερο.... να σε αφησουν και με κανένα μωρό στην αγκαλιά και να τρέχουν για νέες περιπέτειες. Θέλει σκέψη η τελική επιλογή, δεν παίρνεις μπριζόλα απο τον χασάπη. Για τους άντρες μιλάω. Τους 30++. Αυτοί θα μείνουν με τον μπουναμά. Αλλά για λίγο φίλε, είναι διασκεδαστικό. Προσωπικά ποτέ δεν τα κατάφερε να με κερδίσει μικρή. Άσε που δύσκολα πλέον θα την αφήσω να έρθει και κοντά μου. Δεν παίζεις με αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

morphine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 297 μηνύματα.
Αν περνουν καλα, γιατι οχι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Kαταρχήν 18 ετών και 20 είναι ακόμα παιδί. Εσυ μιλάς για γυναίκες. Δεν είναι ακόμα ολοκληρωμένες προσωπικότητες γυναικών. Δεν έχει να κάνει με το δείγμα μου. Πριν 2 χρόνια η 18χρονη ήταν 16. Πόσο έπηξε το φρουι ζελέ στο κεφαλάκι της μέσα σε δυο χρονάκια? Μπόρεσε και πήρε όλο το απόσταγμα της ζωής? Τι έζησε?
18 είναι ενήλικη σύμφωνα με το νόμο. Μπορεί να ψηφίσει, να οδηγήσει, να πιει αλκόολ (στην Ελλάδα). Δεν ορίζεις εσύ τι σημαίνει παιδί, σορρυ που στο χαλάω. Θυμάμαι πολύ καλά τον εαυτό μου στα 18. Ναι, μπορεί να είχα λιγότερες εμπειρίες, ναι μπορεί να έχω αλλάξει κάποιες απόψεις, αλλά η core προσωπικότητα μας διαμορφώνεται πολύ πιο νωρίς. Έχω γνωρίσει 18χρονες που όχι μόνο θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν σε σχέση με 30+χρονο, αλλά πιθανότατα θα ήταν και intellectually superior του. Εξαιρέσεις σίγουρα, αλλά υπάρχουν out there.

Επίσης, ακόμη κι αν δεν πάμε σε εξαιρέσεις, οι σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικίας πολλές φορές διαμορφώνουν μια δυναμική δασκάλου - apprentice που μπορεί να είναι γοητευτική και για τους δύο, ανεξαρτήτως φύλου. Μπορώ να δω το appeal και στο να σε θαυμάζουν, και στο να θαυμάζεις. Έχω βρεθεί και στους δύο ρόλους, δεν μετάνιωσα κανέναν. :)

Και εδώ πάω πάσο. Επιλογές είναι αυτές. Δεν τις κρίνω....

“I'm not saying that love always takes you to heaven. Your life can become a nightmare. But that said, it is worth taking the risk.” —Paulo Coelho (not the best person to quote, αλλά δεν επιχειρώ argumentum ad auctoritatem, just giving proper credit :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grayxx

Νεοφερμένος

Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
λια σε ρωτησα κατι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Επίσης, ακόμη κι αν δεν πάμε σε εξαιρέσεις, οι σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικίας πολλές φορές διαμορφώνουν μια δυναμική δασκάλου - apprentice που μπορεί να είναι γοητευτική και για τους δύο, ανεξαρτήτως φύλου. Μπορώ να δω το appeal και στο να σε θαυμάζουν, και στο να θαυμάζεις. Έχω βρεθεί και στους δύο ρόλους, δεν μετάνιωσα κανέναν. :)
Συνήθως... κάπως έτσι λειτουργεί ο μεγαλύτερος για την μικρότερη. Σωστή. Όμως κάποια στιγμή για την μικρή... ο μεγάλος δάσκαλος, θα γίνει ένας βαρετός δάσκαλος.
Πάντως χαίρομαι που δεν το μετάνιωσες (και το εννοώ).
Your life can become a nightmare.
Αυτό φοβάμαι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Άλλο να κρύβεται ο άλλος, κι άλλο απλά να μη το ανακοινώνει παντού.
Στη πρώτη περίπτωση είναι άρρωστο. ΤΙ είναι; Φυγάδες;
Και το ότι δεν έχουν τίποτα να πουν, ντάξει, τι να πω. Γιατί είναι σε αυτή τη σχέση;

Ακριβώς, αν δεν έχεις τι να πεις με τον σύντροφό σου τότε μένετε μαζί για έναν και μόνο λόγο,να περνάτε καλά και από εκεί και πέρα τίποτα:/: Η κοπέλα που της συμβαίνει αυτό έχει αρχίσει να την κουράζει η όλη κατάσταση, αλλά μένει μαζί του λόγω ανασφάλειας κάτι που εγώ δεν μπορώ να καταλάβω.:/:. Κρύβεται όχι επειδή θέλει να κρατήσει την σχέση της για τον αυτό της αλλά επειδή φοβάται τις αντιδράσεις των γονιών της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
διότι η μικρή ψάχνει εμπειρίες και ο μεγάλος φρέσκο κρέας

Δηλαδή ένας 30χρονος βλέπει μια 18χρονη-20χρονη αποκλειστικά και μόνο ως φρέσκο κρέας;Και μόνο για το κρεβάτι;
Δεν μπορεί να την βλέπει ως κάποια με την οποία να θέλει να κάνει σχέση και να μοιραστεί πράγματα μαζί της;

Εντάξει δεν μιλάμε για γάμο και παιδιά και κανείς δεν ξέρει πόσο θα κρατήσει μια σχέση,μια οποιαδήποτε σχέση σε οποιαδήποτε ηλικία με οποιοδήποτε αλλά νομίζω ότι είναι πολύ ωμό και σκληρό αυτό...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top