Ευρώπη, Ταξίδια, Τα Ξύδια και Backpacking!

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
να πας για ε8ελοντισμο τοτε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
και ξερεις ποσα ΑΠΕΙΡΑ προγραμματα παιζουν εκει? :)
ψαξτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Θα πάω Γερμανία τα Χριστούγεννα και θέλω να ρωτήσω για τα διαβατήρια!

Έχω καινούργια ταυτότητα πρέπει να βγάλω και διαβατήριο;
Ποια τα δικαιολογητικά για τα διαβατήρια;
Οι ώρες για την έκδοση διαβατηρίων στα αστυνομικά τμήματα είναι μόνο πρωινά ή έχει και απογεύματα;
Πρέπει να πάω στα εξουσιοδοτημένα αστ. τμ. της περιοχής μου ή μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε;

Αυτα προς το παρόν! Ευχαριστώ :)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
δε χρειάζεσαι διαβατήριο, αφού έχεις τη νέα ταυτότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
δε χρειάζεσαι διαβατήριο, αφού έχεις τη νέα ταυτότητα!

Βασικά και εγώ αυτό ξέρω αλλά στο χαρτί που μας έδωσαν έλεγε οτι το διαβατήριο είναι απαραίτητο! Θα το ρωτήσω! Ευχαριστώ πάντως :)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
τι χαρτί καλέ είναι αυτό??
ψάξε λίγο στο στέκι για "διαβατήριο", πρέπει να είχαμε ειδικό θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
τι χαρτί καλέ είναι αυτό??

Θα πάω με την τράπεζα της αδερφής μου και μας έδωσαν ένα χαρτι που περιγράφει που θα πάμε και τι θα κάνουμε! Ε εκεί λέει και για το διαβατήριο ;)!


ψάξε λίγο στο στέκι για "διαβατήριο", πρέπει να είχαμε ειδικό θέμα!

Θα το ψάξω! Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τυπικά δεν το χρειάζεστε. Το τι θέλεις για το διαβατήριο το μαθαίνεις από το site του ΚΕΠ. Αλλα αν η τράπεζα, σαν οργανώτρια, θέλει διαβατήρια (πράγμα περίεργο), πρέπει να το μάθετε από την ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Για καλό μπακπάκινγκ αξίζει το Ουλάν Ουντέ στη ρωσική Μογγολία. Δεν υπάρχει τουαλέτα (ούτε χαρτί), μπορείς να βρεις μόνο αλκοόλ και κοτόπουλο, από το πρωί ως το βράδυ όλοι είναι πιωμένοι, έρχεται αεροπλάνο κάθε 5-6 μέρες. όταν το ακούσεις να έρχεται τρέχεις να το προλάβεις Όλα τα λεφτά. Ουδέ τσιγάρα, ουδέ καφές, μόνο βότκα. Για νερό έχει μια λίμνη, αλλά για να πιεις πρέπει να βράσεις το νερό. Μιλάμε για εμπειρία ζωής. Είναι το ένα από τα δύο όνειρά μου να πάω, μαζί με το Θιβέτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Εγώ παιδιά ξεκίνησα αρχικά να πηγαίνω με ένα χορευτικό συγκρότημα ταξίδια.στα 15 μου πήγα Ιταλία.την επόμενη χρονιά Γερμανία-Τσεχία-Πολωνία.Καλά ήταν,δεν λέω αλλά πολύ ταλαιπωρία με τα λεωφορεία.φαντάσου να κάνεις ας πουμε δυο μέρες νον στοπ ταξίδι για να φτάσεις Πολωνία.
Μετά ανακάλυψα τα youth exchange της Ευρ.Ένωσης.Με αυτό το πρόγραμμα πήγα στη Σλοβακία.που είναι πολύ πιο όμορφα από ότι ακούγεται.τη λάτρεψα αυτή τη χώρα...
μην τα πολυλογούμε,τα exchanges τα σπάνε.δεν υπάρχει καλύτερο πρόγραμμα.φεύγεις 15 μέρες,πας με αεροπλάνο,μένεις σε youth hostels κι έτσι,όλα σου τα έξοδα είναι πληρωμένα...και το καλύτερο ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΟΣΜΟ.:D ποοοολύ κόσμο...:Pπάααρα πολύ κόσμο..:clapup:κι απο παντού...εγώ στο exchange αυτό γνώρισα κάτι παιδιά από Ισπανία...και τους επισκέφτηκα το καλοκαίρι.Με το που έκλεισα τα 18,πήρα το αεροπλάνο και σηκώθηκα και πήγα στην άλλη άκρη της Ευρώπης μόνη μου...στο ξεκάρφωτο...
ΟΚ,το ξέρω...και τα μυαλά στα κάγκελα!!!!!!:D:clapup:
Καλή φάση η Μογγολία..λίγο λιώσιμο μου ακούγεται βέβαια..πολλή βότκα!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Θα πάω Γερμανία τα Χριστούγεννα και θέλω να ρωτήσω για τα διαβατήρια!

Έχω καινούργια ταυτότητα πρέπει να βγάλω και διαβατήριο;
Ποια τα δικαιολογητικά για τα διαβατήρια;
Οι ώρες για την έκδοση διαβατηρίων στα αστυνομικά τμήματα είναι μόνο πρωινά ή έχει και απογεύματα;
Πρέπει να πάω στα εξουσιοδοτημένα αστ. τμ. της περιοχής μου ή μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε;

Αυτα προς το παρόν! Ευχαριστώ :)!

δε χρειαζεσαι διαβατηριο εκτος αν η τραπεζα σας υποχρεωνει να το παρετε για δικους της λογους. στο αεροδρομιο παντως, και το εδω και το εκει, πας ανετοτατα με ταυτοτητα που εχει λατινικους χαρακτηρες.


Για καλό μπακπάκινγκ αξίζει το Ουλάν Ουντέ στη ρωσική Μογγολία. Δεν υπάρχει τουαλέτα (ούτε χαρτί), μπορείς να βρεις μόνο αλκοόλ και κοτόπουλο, από το πρωί ως το βράδυ όλοι είναι πιωμένοι, έρχεται αεροπλάνο κάθε 5-6 μέρες. όταν το ακούσεις να έρχεται τρέχεις να το προλάβεις Όλα τα λεφτά. Ουδέ τσιγάρα, ουδέ καφές, μόνο βότκα. Για νερό έχει μια λίμνη, αλλά για να πιεις πρέπει να βράσεις το νερό. Μιλάμε για εμπειρία ζωής. Είναι το ένα από τα δύο όνειρά μου να πάω, μαζί με το Θιβέτ

ελεος, οντως ακουγεται εμπειρια ζωης αλλα δεν θα το εκανα με τιποτα σε αυτη τη φαση της ζωης μου...!

Εγώ παιδιά ξεκίνησα αρχικά να πηγαίνω με ένα χορευτικό συγκρότημα ταξίδια.στα 15 μου πήγα Ιταλία.την επόμενη χρονιά Γερμανία-Τσεχία-Πολωνία.Καλά ήταν,δεν λέω αλλά πολύ ταλαιπωρία με τα λεωφορεία.φαντάσου να κάνεις ας πουμε δυο μέρες νον στοπ ταξίδι για να φτάσεις Πολωνία.
Μετά ανακάλυψα τα youth exchange της Ευρ.Ένωσης.Με αυτό το πρόγραμμα πήγα στη Σλοβακία.που είναι πολύ πιο όμορφα από ότι ακούγεται.τη λάτρεψα αυτή τη χώρα...
μην τα πολυλογούμε,τα exchanges τα σπάνε.δεν υπάρχει καλύτερο πρόγραμμα.φεύγεις 15 μέρες,πας με αεροπλάνο,μένεις σε youth hostels κι έτσι,όλα σου τα έξοδα είναι πληρωμένα...και το καλύτερο ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΚΟΣΜΟ.:D ποοοολύ κόσμο...:Pπάααρα πολύ κόσμο..:clapup:κι απο παντού...εγώ στο exchange αυτό γνώρισα κάτι παιδιά από Ισπανία...και τους επισκέφτηκα το καλοκαίρι.Με το που έκλεισα τα 18,πήρα το αεροπλάνο και σηκώθηκα και πήγα στην άλλη άκρη της Ευρώπης μόνη μου...στο ξεκάρφωτο...
ΟΚ,το ξέρω...και τα μυαλά στα κάγκελα!!!!!!:D:clapup:
Καλή φάση η Μογγολία..λίγο λιώσιμο μου ακούγεται βέβαια..πολλή βότκα!!!;)

αναφερεσαι στο youth?
εισαι mentor? εγω οσα exchanges εκανα ειχαν και τον ΟΗΕ μεσα μπλεγμενο... και ηταν ακριβως αυτο που λες, μονο που ηταν ολα πληρωμενα συμπεριλαμβανομενου του πενταστερου ξενοδοχειου!
τα seminars βεβαια ηταν ιδιαιτερα ζορικα στο να τα παρακολουθεις και επρεπε να παρεις και μια διακριση για τη χωρα σου... οποτε λε πουλε, δεν επαιζε απλα και μονο διασκεδαση.. :)

για πες για το δικο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
και ξερεις ποσα ΑΠΕΙΡΑ προγραμματα παιζουν εκει? :)
ψαξτο :)

Ναι, αλλά θέλουν ισπανικά κι εγώ δεν μιλάω την γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
εγω εκανα εθελοντισμο και backpacking σε χωρια στην κορυφη των πυρηναιων οπου οχι αγγλικα δε μιλανε, αλλα ουτε καν ισπανικα μονο μια διαλεκτο...

αν εχεις καποιον να σε κατευθυνει, και σιγουρα θα εχεις σε τετοιους προορισμους, θα τα καταφερεις!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
εγω εκανα εθελοντισμο και backpacking σε χωρια στην κορυφη των πυρηναιων οπου οχι αγγλικα δε μιλανε, αλλα ουτε καν ισπανικα μονο μια διαλεκτο...

αν εχεις καποιον να σε κατευθυνει, και σιγουρα θα εχεις σε τετοιους προορισμους, θα τα καταφερεις!:)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!:PΘα το κοιτάξω, αν και προηγούνται 3-4 άλλα μέρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Για να πάω Πράγα θέλω διαβατήριο ή μου κάνει και η καινούρια ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για να πάω Πράγα θέλω διαβατήριο ή μου κάνει και η καινούρια ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες;
Αρκεί η καινούρια ταυτότητα, καθώς η Τσέχοι είναι στην EU.



Πάντως πάρε ένα τηλέφωνο στο Ελ. Βενιζέλος για επιβεβαίωση. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Σου κάνει η ταυτότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Έχει πάει κανείς Dubai? Αν ναι, τι προτείνετε? Απαντήστε άμεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχει πάει κανείς Dubai? Αν ναι, τι προτείνετε? Απαντήστε άμεσα.
Προσοχή στο πορτοφόλι σου. Να μην κυκλοφορείς έξω αν δεν το έχεις σε κάποια ασφαλή τσέπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top