Ψήφος και ιθαγένεια σε νόμιμους και νομιμοποιημένους μετανάστες

Ψήφος και ιθαγένεια στους μετανάστες.Συμφωνείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι, συμφωνώ

    Ψήφοι: 43 46.2%
  • Όχι, διαφωνώ

    Ψήφοι: 42 45.2%
  • Δεν έχω πρόβλημα ότι και αν αποφασιστεί

    Ψήφοι: 8 8.6%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Νομιμότατα και σε υψηλά κοινωνικά στρώματα, ανώτατης εκπαίδευσης.
Κι όμως το ρατσισμό τον αντιμετωπισα... Για πολλούς λόγους, άλλοι σχετικοί με την τοπική ξενοφοβία και άλλοι με την μη αρκουντως ευρωπαϊκή/ δυτική ταυτότητα της Ελλάδας ως χώρας προέλευσης μου.
Νομίζεις ότι αν στη χώρα μου γινόταν πόλεμος σε θα έψαχνα τροπο να παραμείνει έξω;
Νομίζεις ότι δεν πέρασε έστω λαθραία απο το μυαλό μου η ελάφρυνση που θα ήταν για το στάτους μου αν παντρευόμουν τον "ντόπιο" σύντροφο μου;
Και δε σκοπεύω να αντικρούσω κανένα επιχείρημα υπέρ του ποσο μεγάλο πρόβλημα είναι η λαθρομετανάστευση. Αλλα βαρέθηκα να μπλέκουμε τα αυγά με τα πασχάλια. Τρία σημεία:

1) Μετανάστες που συμμετέχουν στα κοινωνικά και οικονομικά του τόπου εδώ και 30 χρονια έχουν δικαιώματα.
Το ότι δεν πρέπει να ξαναεπιτραπει τέτοια είσοδος στη χώρα, ασυζητιτί.
Το ότι δε γίνονται να νομιμοποιούμε εκ των υστέρων, δυσκολο
2) Δεν πιστεύω στα εθνικά κράτη και η έννοια της ιθαγένειας που μπλέκει το αίμα είναι ανόητη το λιγότερο. Αίμα;; Ποιο αίμα;; Του προγονού μου του Ενετού, του θείου της άλλης του Πόντιου, του απογόνου Μικρασιατών ή του γένους αρβανήτιδων; Ελάτε τώρα, ένα μωσαϊκό είναι το "ελληνικο αιμα", τι κι αν εμπλουτιστεί κι άλλο...
3) η Ελλάδα μπήκε πολυυυυυύ χαριστικά στην ΕΟΚ, ας μην κοιτάμε και τόσο αφ'υψηλού τα νέα μέλη ναι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Όσο για τα παιδιά, που γεννιούνται στην Ελλάδα, συμφωνώ υπό την προϋπόθεση ότι ένα παιδί που γεννιέται στην Έλλάδα και αποκτά δικαιώματα, δεν γίνεται το παραθυράκι για τη νομιμοποιηση όλης της οικογένειας από πίσω...

τα παιδιά που δε γεννιούνται στην Ελλάδα αλλά ήρθαν στην Ελλάδα στα 2 τους;
τα παιδιά που δε γεννιούνται στην Ελλάδα αλλά ήρθαν στην Ελλάδα στα 6 τους;
τα παιδιά που δε γεννιούνται στην Ελλάδα αλλά ήρθαν στην Ελλάδα στα 15 τους;
και γιατί να μην γίνεται... "παραθυράκι" της οικογένειάς του; :confused:

και επειδή γίνομαι κουραστική, ποιοι είστε εσείς που θα καθορίσετε πότε και ποιος μπορεί να αποκτήσει την υπηκοότητα;

παρακαλώ, εξηγήστε αν θέλετε πιο αναλυτικά γιατί δε μου κόβει και πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Ενδιαφερον εχει να ακουσουμε και τι αποψη εχουν τα σοβινιστικα παλικαρια του φορουμ και για το δικαιωμα της ψηφου στους μεταναστες.Τοση ωρα μιλαμε μονο για την ιθαγενεια.

υ.γ.1)Φαντασου λεει τωρα να ψηφιζε ο μεταναστης αριστερο ελληνικο παραδοσιακο κομμα.Τρελα ο δικος σου!
2) https://www.youtube.com/watch?v=qViXJ2EqfjM
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
.
υ.γ.1)Φαντασου λεει τωρα να ψηφιζε ο μεταναστης αριστερο ελληνικο παραδοσιακο κομμα.Τρελα ο δικος σου!


το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλέγεστε πρέπει να το εχουν μονο οι πολίτες καθε κράτους.
αυτο ισχύει σε ΟΛΕΣ τις χώρες.

ειναι σαν να ψηφίζουν οι εργαζόμενοι σε ενα εργοστάσιο για πρόεδρο, και να απαιτώ εγω ο επισκέπτης η ο πελάτης να συμμετάσχω στην ψηφοφορια. απλα δεν εχει λογική.

αν ειναι ετσι θα πρεπει σε περίπτωση που οι εκλογες γινουν καλοκαίρι να ψηφίζουν και ολοι οι ξενοι τουρίστες για την κυβέρνηση της Ελλάδας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
@Γιώργο και @Γίδι,

Πείτε μου ότι φτάσατε εκεί που έφτασε ο καθένας σας περπατώντας, περάσατε λαθραία τα σύνορα νύχτα χωρίς φεγγάρι, από ένα δύσβατο μονοπάτι και πετάξατε τα χαρτιά σας για να μη μπορούν να σας απελάσουν :whistle:

Έλα όμως που έχω την εντύπωση ότι πήγατε εκεί που πήγε ο καθενας σας νόμιμα, οργανωμένα και με την αποδοχή αυτών που σας υποδέχθηκαν στο εργασιακό, ακαδημαϊκό, και ό,τι άλλο περιβάλλον...

Και ο κύριος Ράι νόμιμα, οργανωμένα, και με την αποδοχή αυτόν που τον υποδέχτηκαν ήρθε στην Ελλάδα να διδάξει αλλά τα σαΐνια της ΕΛΑΣ δε δίστασαν να το μπουζουριάσουνε λόγω του ότι ήταν υπερολικά ...μαύρος.
https://www.inews.gr/135/i-elas-syne...iou-epeidi-ton-perase-gia-lathrometanasti.htm

Πάρτε το χαμπάρι ότι δε μιλάμε πια για τον πρόσφυγα που θα περάσει στη χώρα παράνομα, αλλά για τον κάθε μετανάστη που ζει πια εδώ νόμιμα, με την οικογένειά του για πολλά χρόνια, αλλά παρ' όλα αυτά εξακολουθεί να ζει υπό καθεστώς φόβου.

Χωρίς να διαχωρίζω στο μυαλό μου νόμιμους από παράνομους - όλοι το ίδιο άνθρωποι είναι - απλά πολύ βλέπω να ερμηνεύονται όλα όπως μας συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Φασίστες....Κυκλοφορούν αναμεσά μας...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.


το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλέγεστε πρέπει να το εχουν μονο οι πολίτες καθε κράτους.
αυτο ισχύει σε ΟΛΕΣ τις χώρες.

ειναι σαν να ψηφίζουν οι εργαζόμενοι σε ενα εργοστάσιο για πρόεδρο, και να απαιτώ εγω ο επισκέπτης η ο πελάτης να συμμετάσχω στην ψηφοφορια. απλα δεν εχει λογική.

αν ειναι ετσι θα πρεπει σε περίπτωση που οι εκλογες γινουν καλοκαίρι να ψηφίζουν και ολοι οι ξενοι τουρίστες για την κυβέρνηση της Ελλάδας..

Ατυχέστατο παράδειγμα, στο εργοστάσιο της χώρας που ζω είμαι εργαζόμενη κι εγώ, κι ας έχω άλλο διαβατήριο ή και άλλο χρώμα από τους "ντόπιους". Άρα έχω κάποια στιγμή δικαίωμα να ψηφίζω, δεν είμαι τουρίστας, δεν είμαι επισκέπτης. Και πληρώνω και ασφάλιση, φόρους, και λοιπά... και εννοείται θα πληρώσω ό,τι άλλο μου αναλογεί εάν πάρω άλλη άδεια παραμονής, πιο "μόνιμη" από αυτήν που έχω, ή ακόμα περισσότερο αν πάρω διαβατήριο. Δούναι και λαβείν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
.............
2) Δεν πιστεύω στα εθνικά κράτη και η έννοια της ιθαγένειας που μπλέκει το αίμα είναι ανόητη το λιγότερο. Αίμα;; Ποιο αίμα;; Του προγονού μου του Ενετού, του θείου της άλλης του Πόντιου, του απογόνου Μικρασιατών ή του γένους αρβανήτιδων; Ελάτε τώρα, ένα μωσαϊκό είναι το "ελληνικο αιμα", τι κι αν εμπλουτιστεί κι άλλο...
Υπάρχουν και άλλοι που ζουν στην Ελλάδα, γιατί δεν αναφέρεσαι και σε αυτούς; Μήπως θέλεις να τους αφήσεις παραπονεμένους;
Δεν πιστεύω;
3) η Ελλάδα μπήκε πολυυυυυύ χαριστικά στην ΕΟΚ, ας μην κοιτάμε και τόσο αφ'υψηλού τα νέα μέλη ναι;;
Εδώ τώρα, θα τα χαλάσουμε.
Γιατι η νομοθεσία και μόνο που υποχρεώθηκε η χώρα μας να αλλάξει, καταδεικνύει τα αρπακτικά που υπάρχουν στην κατά τα άλλα Ευρώπη.
Μόνο χρωστάει στην Ελλάδα η Ευρώπη και αυτό το διαλαλούν όλοι οι φιλέλληνες.:eek::eek::eek:

Γι’ αυτό και έχει ιδιαίτερη σημασία.

Τώρα το κατά πόσο Ελληνίδα αισθάνεσαι εσύ και αυτό φαίνεται.:/::/::/:
Αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα...:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polkiu

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Polkiu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 829 μηνύματα.
Έεεεεελα όλοι οι επαναστάτες να βγάλετε τις σούπερ ουαου ιδέες σας εδώ για το πόσο ριζοσπάστες είστε και πόσο άνετοι με όλο αυτό.. ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Υπάρχουν και άλλοι που ζουν στην Ελλάδα, γιατί δεν αναφέρεσαι και σε αυτούς; Μήπως θέλεις να τους αφήσεις παραπονεμένους;
Δεν πιστεύω; Εδώ τώρα, θα τα χαλάσουμε.
Γιατι η νομοθεσία και μόνο που υποχρεώθηκε η χώρα μας να αλλάξει, καταδεικνύει τα αρπακτικά που υπάρχουν στην κατά τα άλλα Ευρώπη.
Μόνο χρωστάει στην Ελλάδα η Ευρώπη και αυτό το διαλαλούν όλοι οι φιλέλληνες.:eek::eek::eek:

Γι’ αυτό και έχει ιδιαίτερη σημασία.

Τώρα το κατά πόσο Ελληνίδα αισθάνεσαι εσύ και αυτό φαίνεται.:/::/::/:
Αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα...:(:(:(

αναφερθείτε εσείς αφού έχετε τέτοια λαχτάρα , μη σας τη στερήσουμε.
Τώρα το κατά πόσο Ελληνίδα αισθάνεσαι εσύ και αυτό φαίνεται.:/::/::/:
Αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα...:(:(:(
η γνωστή χαζοτακτική που πετάς μια βλακεία απλά για να ρίξεις χολή και κλείνεις την απάντησή σου με ένα :
Αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα...:(:(:(
δημοτικό το λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου καθένας που ζει και εργάζεται νόμιμα σε μια χώρα πρέπει να έχει το δικαίωμα της ιθαγένειας και της ψήφου. Αν για κάποιο λόγο σταματήσει να δουλεύει τότε το πράγμα αλλάζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
ειναι σαν να ψηφίζουν οι εργαζόμενοι σε ενα εργοστάσιο για πρόεδρο, και να απαιτώ εγω ο επισκέπτης η ο πελάτης να συμμετάσχω στην ψηφοφορια. απλα δεν εχει λογική.

Wrong σε τόσα πολλά επίπεδα.
Πς: παρομοίωση για γέλια και για κλάμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Υπάρχουν και άλλοι που ζουν στην Ελλάδα, γιατί δεν αναφέρεσαι και σε αυτούς; Μήπως θέλεις να τους αφήσεις παραπονεμένους;
Ε; Όλα τα παραδείγματα που ανέφερα είναι από ανθρώπους που ζουν στην Ελλάδα, Έλληνες υπήκοους. Οι οποίοι όμως πριν από 200, 100, ή και 50 χρόνια ενδεχομένως να μιλούσαν άλλη γλώσσα/διάλεκτο, και να είχαν άλλο διαβατήριο (αν υπήρχαν).

Δεν πιστεύω; Εδώ τώρα, θα τα χαλάσουμε.
Γιατι η νομοθεσία και μόνο που υποχρεώθηκε η χώρα μας να αλλάξει, καταδεικνύει τα αρπακτικά που υπάρχουν στην κατά τα άλλα Ευρώπη.
Μόνο χρωστάει στην Ελλάδα η Ευρώπη και αυτό το διαλαλούν όλοι οι φιλέλληνες.:eek::eek::eek:

Γι’ αυτό και έχει ιδιαίτερη σημασία.
Γιατί;
Αν κοιτάξεις λίγο τα οικονομικά στοιχεία, η Ελλάδα μπήκε στην ΕΟΚ πιο πολύ από ελπίδα παρά χάρη στα κεκτημένα της. Και αυτό δε θα ήταν κακό αν είχε προλάβει να φτάσει τα ευρωπαϊκά στάνταρ στο ενδιάμεσο... αλλά δεν το'κανε, και να'μαστε. Δεν το λέω εγώ, και ΜΑΚΑΡΙ να μην ήταν έτσι. Διάβασε πχ λίγο Tony Judt, νομίζω ότι και ο Clogg (Richard, αν δεν κάνω λάθος) το αναφέρει.
Υποχρεώθηκε να συμμορφωθεί με τους όρους που έθεσε μία ομάδα χωρών, ώστε με τη σειρά της να επωφεληθεί. Takes two to tango.

Τώρα το κατά πόσο Ελληνίδα αισθάνεσαι εσύ και αυτό φαίνεται.:/::/::/:
Αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα...:(:(:(
Αυτή είναι η γνώμη σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
γνώμη που ομολογουμένως βρίσκεται εκτός θέματος και δε μας αφορά στο ελάχιστο.

+του ότι πρόκειται για επίθεση στο ήθος σου, αλλά μάλλον προσβολή θεωρείται μόνο το... πανηλίθιος γκουχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Τα τσουβάλιασες ΟΛΑ όμως. Λαθρομετανάστες και παιδιά νόμιμων μεταναστών, θρησκείες, όλα. Μείνε στο θέμα μας.

Σε πληροφορώ ότι σε δύο χρόνια δικαιούμαι την υπηκοότητα της χώρας όπου ζω. Κανείς δε θα με ρωτήσει σε ποιο Θεό πιστεύω, ή γιατί δεν πιστεύω. Και ξέρω Έλληνες μη-ελληνικής καταγωγής που ζουν πάνω από 20ετία και δεν έχουν την ευκαιρία να πάρουν ελληνικό διαβατήριο ή υπηκοότητα.


δεν νομίζω ότι θα δικαιούσαι την ιθαγένεια της χώρας που ζεις.

θα δικαιούσαι να κάνεις αίτηση για την απόκτηση της ιθαγένειας με πολιτογράφηση
και αν ναι, ω ναι, θα σε ρωτήσουν όχι σε τι θεό πιστεύεις αλλά σε τι θεό και άνθρωπο
πιστεύουν στη χώρα που ζεις.

κάνω λάθος;

όσο αφορά την Κώδικα Ελληνικής Ιθαγένειας που ισχύει στη χώρα μας
πριν να λέτε ότι...λέτε, διαβάστε τι ισχύει.

για τα αιτήματα πολιτογράφησης μετά τις 16-03-2010

το 1Α και το 24 κρίθηκαν αντισυνταγματικά.

και τι ίσχυε,

3284/04

2910/01

3370/55 όπως τροποποιήθηκε από τον 1438/84

περί ψήφου μεταναστών.

η άσκηση του δικαιώματος του εκλέγειν όσο και η άσκηση του δικαιώματος του εκλέγεσθαι επιφυλάσσεται μόνο στους Έλληνες πολίτες και δεν μπορεί να επεκταθεί και στους μη έχοντες την ιδιότητα αυτή, χωρίς αναθεώρηση της σχετικής διατάξεως του Συντάγματος
άρθρα 1, 52 και 102 του Συντάγματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι, δε θα με ρωτήσουν σε τι πιστεύω.
Ευχαριστούμε για τους νόμους, δεν αμφέβαλα για το τι ισχύει. :)

Ενδιαφέρον το:
Τέκνο αλλοδαπών που γεννιέται και συνεχίζει να ζει στην Ελλάδα από γονείς που διαμένουν μόνιμα και νόμιμα και οι δυο στη Χώρα επί πέντε τουλάχιστον συνεχή έτη, αποκτά από τη γέννησή του την Ελληνική Ιθαγένεια, εφόσον οι γονείς του υποβάλουν κοινή σχετική δήλωση και αίτηση εγγραφής του τέκνου στο δημοτολόγιο του δήμου της μόνιμης κατοικίας του, μέσα σε τρία έτη από τη γέννηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ε; Όλα τα παραδείγματα που ανέφερα είναι από ανθρώπους που ζουν στην Ελλάδα, Έλληνες υπήκοους. Οι οποίοι όμως πριν από 200, 100, ή και 50 χρόνια ενδεχομένως να μιλούσαν άλλη γλώσσα/διάλεκτο, και να είχαν άλλο διαβατήριο (αν υπήρχαν).
Προσπάθησε ακόμα λίγο και θα βρεις και άλλα παραδείγματα.
Γιατί;
Αν κοιτάξεις λίγο τα οικονομικά στοιχεία, η Ελλάδα μπήκε στην ΕΟΚ πιο πολύ από ελπίδα παρά χάρη στα κεκτημένα της.
Αδριβώς εδώ είναι η καρδιά του προβλήματος.
Η προδοσία της Ελλάδος, έχει αρχίσει πολύ πριν την είσοδο της στο Ευρώ.
Και επειδή κάποιοι λένε ότι την ιστορία την γράφει ο νικητής, εγώ θα αλλάξω την πρόταση και θα πω τα εξής: την σύγχρονη Ευρωπαϊκή Ιστορία, την έχουν προετοιμάσει αυτοί που αδυνατούμε να τους δούμε.
Οπότε δεν επαρκεί η τετριμμένη φράση, «το είπε ο τάδε ή ο άλλος», που και οι δύο είναι σοφοί.

Οσον αφορά στην ελπίδα και τα κεκτημένα της, που αναφέρεσαι, θα σου πω, ότι πάντοτε ο Ελληνας, έψαχνε να στηριχτεί από κάποιον Αγγλο, Γάλο, Πορτογάλλο και του απόμεινε μόνο ο Παπαγάλος, να λέει βλακείες.
Και αυτό δε θα ήταν κακό αν είχε προλάβει να φτάσει τα ευρωπαϊκά στάνταρ στο ενδιάμεσο... αλλά δεν το'κανε, και να'μαστε.
Για ποια Ευρωπαϊκά στάνταρ μιλάς;
Είναι δυνατό να μπαίνει ένα νέο μέλλος στην Ευρώπη και να του επιτρέπουν την διάλυση του; (γιατι στην ουσία για διάλυση κράτους μιλάμε σήμερα).
Δεν το πιστεύω τόσο εύκολα.
Εχοντας ζήσει τις δεκαετείες από την μεταπολίτευση ως τώρα, είμαι σε θέση να κάνω συγκρίσεις και τα συμπεράσματα μου, να μην είναι μακριά από την πραγματικότητα.
Αρα, συμπερασματικά, φαίνεται ότι οι κερδισμένοι είναι οι ξένοι.
(π.χ. ΟΤΕ και cosmote). Είχαν βγεί κάτι πληροφορίες σχετικά με την εξαγόραση του ΟΤΕ.
Αλλά και για την πραγματικότητα, που ζούμε σήμερα.
Βλέπεις να καρπώνονται αποκλειστικά Ελληνικές εταιρίες την αποκαλούμενη ανάπτυξη;
Δεν το λέω εγώ, και ΜΑΚΑΡΙ να μην ήταν έτσι. Διάβασε πχ λίγο Tony Judt, νομίζω ότι και ο Clogg (Richard, αν δεν κάνω λάθος) το αναφέρει.
Δεν γνωρίζω τους κυρίους! Αυτοί με γνωρίζουν;
Υποχρεώθηκε να συμμορφωθεί με τους όρους που έθεσε μία ομάδα χωρών, ώστε με τη σειρά της να επωφεληθεί. Takes two to tango.

Αυτή είναι η γνώμη σου.
Μου θύμισες τον «αρκουδιάρη»!

Ο ακρουδιάρης, χτυπούσε τον «ταμπουρά», και η αρκούδα δήθεν χόρευε.

Λέω δήθεν, γιατι λειτουργούσαν τα ανακλαστικά της αρκούδας, τα οποία είχε αποκτήσει, κατά την διάρκεια που για την εξάσκηση της, έβαζαν μια λαμαρίνα επάνω στα κάρβουνα και μετά χτυπούσαν τον ταμπουρά, με αποτέλεσμα η αρκούδα να χορεύει πάνω στην λαμαρίνα, που ήταν πάνω σε αναμμένα κάρβουνα.
Ετσι και η Ελλάδα μας, έχει μάθει να χορεύει ταγκό για δύο
με την διαφορά οτι ο παρτενέρ της Ελλάδας, είναι η κόρη της η Ευρώπη.
:hmm::hmm::hmm: :(:(:(


Εμένα, αυτή είναι η δική μου γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
διάλυση κράτους

δε νομιζω.
τα κρατη ειναι απλως μαγαζιά. δε διαλύονται.
ανοιγουν με νεα διευθυνση

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
τα παιδιά που δε γεννιούνται στην Ελλάδα αλλά ήρθαν στην Ελλάδα στα 2 τους;
τα παιδιά που δε γεννιούνται στην Ελλάδα αλλά ήρθαν στην Ελλάδα στα 6 τους;
τα παιδιά που δε γεννιούνται στην Ελλάδα αλλά ήρθαν στην Ελλάδα στα 15 τους;
και γιατί να μην γίνεται... "παραθυράκι" της οικογένειάς του; :confused:

και επειδή γίνομαι κουραστική, ποιοι είστε εσείς που θα καθορίσετε πότε και ποιος μπορεί να αποκτήσει την υπηκοότητα;

παρακαλώ, εξηγήστε αν θέλετε πιο αναλυτικά γιατί δε μου κόβει και πολύ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
ΣτΕ: Αντισυνταγματικός ο ''νόμος Ραγκούση'' για την ιθαγένεια

Το Συμβουλίου της Επικρατείας έκρινε αντισυνταγματικές τις διατάξεις του νόμου Ραγκούση για την απόδοση της ελληνικής ιθαγένειας σε αλλοδαπούς καθώς η τελική απόφαση επιβεβαιώνει τις αρχικές εισηγήσεις που είχαν υποχρεώσει την κυβέρνηση να παγώσει τις σχετικές διαδικασίες έως την έκδοσή της.

Οι συνέπειες της απόφασης αυτής αναμένεται να είναι η ακύρωση όλων των πράξεων απονομής ιθαγένειας από το 2010 έως σήμερα σε όσους είτε γεννήθηκαν στην Ελλάδα από αλλοδαπούς γονείς είτε φοίτησαν σε ελληνικά σχολεία ενώ θα συζητηθεί η τύχη των δημοτικών εκλογών του 2010 στα συγκεκριμένα εκλογικά τμήματα όπου είχαν εγγραφεί αλλοδαποί στους εκλογικούς καταλόγους.

Η απόφαση του ΣτΕ επισημαίνει ότι οι ρυθμίσεις του συγκεκριμένου νόμου προσκρούουν στις επιταγές του Συντάγματος καθώς η πολιτογράφηση που προβλέπει ο αντισυνταγματικός νόμος (3838/10) γίνεται με βάση αμιγώς τυπικές προϋποθέσεις (χρόνος νόμιμης διαμονής του αιτούντος αλλοδαπού ή της οικογένειας του, φοίτηση σε ελληνικό σχολείο επί ορισμένο χρόνο, ανυπαρξία καταδίκης για ορισμένα σοβαρά ποινικα αδικήματα) και χωρίς να γίνεται εξατομικευμένη κρίση για τη συνδρομή της ουσιαστικής προϋπόθεσης του δεσμού προς το ελληνικό έθνος του αλλοδαπού εκείνου που υποβάλλει αίτηση πολιτογράφησης.

Επίσης, αναφέρεται ότι το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι επιφυλάσσεται μόνο στους Ελληνες πολίτες και δεν μπορεί να επεκταθεί και στους μη έχοντες την ιδιότητα αυτή, χωρίς αναθεώρηση της σχετικής διάταξης του Συντάγματος.


Πηγή



Εὐτυχῶς ὁ ἄθλιος νόμος Ῥαγκούση κατέπεσε ἀπὸ τὴν ἴδια τη δικαιοσύνη. Ἀναμένουμε τώρα καὶ οἱ πολιτικοὶ νὰ ἀρθοῦν στὸ ὕψος τῶν περιστάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top