Το Ακροτελεύτιο Άρθρο 120 του Συντάγματος

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Βρε καλό μου.....δεν κατάλαβες ότι μίλαγε για σένα; :P
Ευπρόσδεκτο!:P
Aυτό που προσπαθώ να υπογραμμίσω, είναι εκτός από το να μιλάμε ο ένας για τον άλλο,και όλοι για την εκάστοτε ηγεσία, ας δούμε λίγο και την καμπούρα μας...
Να μιλήσω προσωπικά;;; Ωραία, μπορεί να μιλάω για τα ρουσφέτια και την ανυπαρξία ίσων ευκαιριών,για πολίτες δύο και τριών ευκαιριών και ταχυτήτων, να διαρρηγνύω τα ιμάτια μου για ισοτιμία και,και,και... όμως μέσα σε όλο αυτό το θεωρητικό παραλλήρημα, καλό είναι να έχω κατά νου ότι πριν κάποια χρόνια είχα μπει και εγώ κάπου βισματικά... Προφανώς και στέρησα από κάποιον την ευκαιρία, με το να πάω να θρονιαστώ εγώ στη θεσούλα... Αυτό γιατί θα πρέπει να μου διαφεύγει , την ώρα που στα λόγια καταφέρομαι εναντίον όλων; Γιατί προφανώς ο εαυτός μας πρέπει να είναι πάντα στο απυρόβλητο...
Θα φέρω σαν παράδειγμα, μιλώντας για κάτι πολύ οικείο σε μένα, το πρόγραμμα Βοήθεια στο Σπίτι...
Σε λίγους μήνες θα ξεχυθούν πάλι στους δρόμους ζητώντας μονιμοποίηση κτλ,και φωνάζοντας ότι μπήκαν με ΑΣΕΠ... Συμφωνώ! Με ΑΣΕΠ μπήκαν όλοι... Να θυμηθούμε όμως και ν'ανατρέξουμε στο παρελθόν με τί ασεπ μπήκαν;; Και να μάθουν και οι υπολοιποι οι μη γνωρίζοντες, που λένε ¨αχ κρίμα μωρέ να χάσουν τη δουλίτσα τους¨, πώς γίνονταν οι προσλήψεις στην τοπική αυτοδιοίκηση;;; Με μάξιμουμ συμμετοχής στην κάθε προκήρυξη του ασεπ -δεν διαφωνώ ότι ήταν ασεπ- δύο - τρεις αιτήσεις;;;Πώς γίνεται άραγε να το μαθαίνουν μόνο δύο-τρείς, αυτοί που συμπτωματικά μπαίνουν κιόλας.... Αθάνατη τοπική αυτοδιοίκηση... Γιατί λοιπόν θεωρείς άδικο το να σουταριστείς, λόγω έλλειψης χρημάτων-στάση εμπορίου, και δεν θεωρείς άδικο τον τρόπο της πρόσληψής σου;;;Μιλώντας για αδικία, καλό δεν είναι να έχουμε μια πιο σφαιρική προσσέγγιση των πραγμάτων, και όχι επιλεκτική του τί μας συμφέρει;; Να αποσιωπούμε ό,τι δεν μας συμφαίρει;; Έτσι δεν γίνεται τίποτα...
Έχεις καβατζώσει στην πλάτη, λοιπόν,με βισματικό τρόπο, μια προϋπηρεσία 5, 6, 7 ετών την ώρα που άλλοι -μη δικτυωμένοι, που δεν χτύπησαν την πόρτα κάποιου αντιδημάρχου, ή που δεν είχαν την τιμή να γνωρίζουν κάποιον τοπικό άρχοντα,- επιδίδονται σε ψάξιμο επί σειρά ετων στην αγορά εργασίας,και πάνε κ'έρχονται στον ΟΑΕΔ,μπας και καταφέρουν ν'αποκτήσουν και αυτοί την πολυπόθητη προϋπηρεσία , που εσύ πολύ εύκολα και χαριστικά απέκτησες... Θέλεις να το παραβλέψουμε και αυτό λοιπόν,-περασμένα ξεχασμένα- και να εστιάσουμε επιλεκτικά μόνο στην αδικία που εσύ αυτή τη στιγμή υφίστασαι χάνοντας τη δουλειά σου....:hmm:
Αυτά... Και ξέρεις, τα λες , και σου καταλογίζουν φασισμό και εμπάθεια... Το ξέρεις εξ αρχής... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Nαι αλλά κι εκείνοι που έγιναν λήπτες των δανείων (εορτοδανείων, διακοποδανείων, euro2004δανείων), δέκτες της επίπλαστης ευδαιμονίας δεν φέρουν ευθύνη; Η κακούργα η ιδεολογία ευθύνεται μονάχα; Τα άτομα εκείνα δεν ήταν σε θέση να αντιληθφούν ότι αργά ή γρήγορα η ευδαιμονία -για την απόκτηση της οποίας "σκοτώνονταν"- θα τους ισοπεδώσει;


Δεν μπορούσαν να διαολοστείλουν τον συγκεκριμένο τρόπο ζωής;

Ναι, ούτε ήξεραν ούτε καταλάβαιναν, δυστυχώς! Και αναφέρομαι στο γενικό όρο "λαός". Δυστυχώς είμαστε ένας λαός, που για διάφορους ιστορικούς λόγους, μείναμε απαίδευτοι στα στοιχειώδη, για τα ευρωπαϊκά δεδομένα, αλλά προπαντώς, σε ζητήματα αστικής δημοκρατίας και αστικής οικονομίας. Είμαστε ένας λαός που πάσχει από "εθναρχιδισμό". Από ιδρύσεώς μας ως εθνικό κράτος εξοικειωθήκαμε στην πολιτική αυτή ασθένεια, που άλλοι ευρωπαϊκοί λαοί την καταπολέμησαν καθ' όλο τον 19ο αιώνα, με εξαίρεση, και για πολύ συγκεκριμένες ιστορικές αιτίες, του Γερμανούς υπό τον Χίτλερ, τους Ιταλούς υπό τον Μουσουλίνι και τους Ρώσους υπό τον Στάλιν.
Εδώ, στο Γιουνανιστάν(Ιωνία) κατά τους Ασιάτες, Γκρης(Γραικία) κατά τους Ευρωπαίους και Ελλάδα καθ' ημάς, ο ιστορικός μας τραγέλαφος έμελλε να μας φιλοδωρήσει με τρεις τουλάχιστον "Εθνάρχες". Πρώτα ήταν η οικογένεια Τρικούπηδων, που πατώντας στα ματωμένα χώματα του πρώτου όντως εθναρχεύσαντος Ι. Καποδίστρια, κυβέρνησε τη χώρα μας, με έδρα τους βασικά το Λονδίνο. Έπειτα ήρθε η σειρά του Ε. Βενιζέλου, για να ανανεώσει τα αγγλικά δεσμά, πατώντας στα ματωμένα χώματα του Ιώνα Δραγούμη, προκειμένου αργότερα η λαϊκή παιδευτική μας ένδεια να τον αναγορεύσει ως εθνάρχη και τέλος, φευ, ακριβώς στην εποχή που έμελλε να ζήσουμε την πλέον μακρόχρονη εθνική μας περίοδο με συνθήκες αδιασάλευτης δημοκρατίας, ήταν η σειρά του τρίτου μας εθνάρχη, του Κωνσταντίνου Καραμανλή!
Τι νομίζουμε ότι θα μείνει στην ιστορία από τον εθναρχιδισμό του εν λόγω αειμνήστου; Ισχυρίζομαι πως ο ιστορικός του μέλλοντος θα επιμάνει βασικά τρία του αποφθέγματα:
1.- Ανήκομεν εις την Δύσιν!
2.- Είμαστε (ως χώρα) ένα απέραντο τρελοκομείο και
3.- Στην πολιτική πολλά λέγονται που δεν γίνονται και πολλά γίνονται που δεν λέγονται.

Τρία αποφθέγματα, που, λαμβανομένων υπόψη και των σημερινών μας δεδομένων, αρκούν στη κοινή λογική, πόσο μάλλον στην ιστορική κρίση, για να αποκαθηλώσει το εν λόγω ιστορικό πρόσωπο από τον θώκο της Εθναρχηγίας. Κι όμως, ως λαός και κοινωνία πορευθήκαμε, καθ' όλη την Μεταπολίτευση, αποδίδοντας σ' αυτόν και τους συμπαίχτες του τα εύσημα!
Έπρεπε να μας παραχωρήσει εκείνος "εις την Δύσιν", για να έρθει με τη σειρά του ο έτερος λαομπαίχτης, ο Ανδρέας Γ. Παπανδρέου και παραφράσει το χιτλερικό ανάλογο με το "Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες"(τώρα το έχουν λάβαρό τους οι Καρατζαφέρης και Σία!). Κι όχι μόνον αυτό, αλλά είχαμε κι εκείνη την πρέζα εξστρεμισμού: "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο Συνδικάτο"!
Έπρεπε επίσης να μας χαρακτηρίσει, ο έσχατος(; ) Εθνάρχης μας συλλήβδην τρελούς, ως λαό και κοινωνία, για να 'χουν το δίκιο τους φιλοσοφούντες τύποι σαν πχ τον Ν. Δήμου, όταν δήλωναν πως "Ντρέπομαι που είμαι Έλληνας". Κι εδώ που τα λέμε, σε μία Ευρώπη μεταπολεμική, τι διαφορά είχε ένας τρελός από έναν απαίδευτο;:redface::redface::redface:
Αλλά εκείνο που η ιστορία δε θα συγχωρέσει στη "Γενιά του Πολυτεχνείου" αφορά την πλέον αντιδημοκρατική απόφανση του Κ. Καραμανλή και την οποία πλειστάκις αναμάσησαν κατοπινοί του συνεχιστές στη λαοπλάνευση και δημαγώγευσή μας. Ντρέπομαι που ανήκω στη "Γενιά του Πολυτεχνείου", για πολλά πράγματα, αλλά το ό,τι ποτέ κι εγώ δεν διείδα, το πόσο βαθιά φασιστικό, αντιδημοκρατικο, αντιλαϊκό και αντεθνικό μήνυμα εξέμπεμπε με το τρίτο του αυτό απόφθεγμα, ε αυτό προσωπικά δεν μου το συγχωρώ, που μόλις τώρα το αντιλαμβάνομαι από τις περιρρέουσες συνέπειές του! Υπήρξα κι εγώ, τελικά, ένας "Εθναρχίδης", έστω κι αν ποτέ μου δεν υπήρξα, ούτε "Καραμανλικός" ούτε "Παπανδρεϊκός", απεχθανόμενος πάντα πολιτικά την οικογενειοκρατία, ως σαράκι κατά της Δημοκρατίας!

ΥΓ: Τυπολογικά: εθναρχιδισμός= γράφω στ' αρχίδια μου το έθνος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Παρασκευή 15 Απριλίου 2011








Ο Ρομπάι ήλθε, είπε και απήλθε! Αλλά τι είπε; Προσωπικά εκτιμώ, ότι επί της ουσίας είπε, από εκείνα που κατά τους μεταπολιτευτικούς μας εξουσιαστές "στην πολιτική δεν λέγονται, αλλά γίνονται". Εν κατακλείδι είπε στους εδώ "τοποτηρητές των Αγορών"( στους Γιωργάκηδες και δε συμμαζευόμαστε!): "Αν δεν...εκείνο, αν δεν... το άλλο ...κλπ", τότε να ξέρετε παιδιά, κάτι που ξέρουν ακόμη και τα παιδιά στο E-steki. gr : "Προδιάθεση του χάους είναι η τάξη"!
Λοιπόν, καρντάσια, κάντε υπομονή: το χάος ξεκινάει από Ιούνιο και μέτα, αλλά η εξ αυτού τάξη θεωρείται εισέτι αβέβαιης έναρξης και...γενιάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Χωρίς δανεικά, δεν κινείται η αγορά. Υπάρχει ένας θεμελειώδης νόμος: Αν η παραγωγικότητα αυξάνει χωρίς ανάλογη αύξηση των πραγματικών μισθών, τότε δημιουργείται κρίση υπερσυσσώρευσης (υπερπληθόρα αγαθών που μένουν στα ράφια). Αύξηση της παραγωγικότητας σημαίνει περισσότερα αγαθά που πρέπει να καταναλωθούν, η περισσότερη κατανάλωση όμως απαιτεί περισσότερο χρήμα στις τσέπες των πολιτών. Μέχρι το 1970 η αγοραστική δύναμη του λαού αυξανόταν (όχι ανάλογα με τα κέρδη των κεφαλαιούχων) αλλά αυξανόταν. Όταν σταμάτησε να συμβαίνει αυτό, για να συνεχιστεί η κατανάλωση επινοήθηκε η λύση του δανεισμού.
Τι ακριβώς υποστηρίζεις και μπλέκεις τα δάνεια; Δεν καταλαβαίνω... Κακώς μας δίναν δάνεια; Χαίρω πολύ! Σαφώς και κακώς, όπως κακώς ένα έμπορος ναρκωτικός πουλάει πρέζα. Τουλάχιστον όμως ο τραπεζήτης σε βάζει να υπογράψεις ότι αν δεν πληρώνεις το δάνειο θα σου πάρουν το σπίτι. Τώρα αν εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό που υπογράφεις έχει διαβαθμίσεις, όπως ότι δεν θα έχεις λεφτά για το φροντιστήριο του παιδιού σου, γιατί αν το στείλεις φροντιστήριο δεν θα πληρώσεις το δάνειο όποτε bye-bye σπίτι. Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει την ευθύνη ενός δανείου είναι δικό του πρόβλημα, ο καπιταλισμός δεν φταίει σε τίποτα. Αντίθετα ο καπιταλισμός μπορεί να είναι το μονόφθαλμο σύστημα, γιατί π.χ. στην αναρχία ο τραπεζητής μπορεί να σου έλεγε "κοίτα να δεις φιλαράκο, ούτε αυτό το μήνα δεν πλήρωσες όλη σου την δόση. Κοίτα τι θα κάνουμε, θα έρχομαι μια φορά το μήνα και θα σου πηδάω την γυναίκα και τα δανιάκια σου όποτε μπορείς. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή για τα παιδιά σου, αφού η μόνη εναλλακτική είναι να σου πάρω το σπίτι". Μπορεί εσύ να πιστεύεις υπερβολικά στις αξίες και να μην δεχόσουν κάτι τέτοιο αλλά κοίτα γύρω σου και πες μου πόσες οικογένειες χτυπημένες από την φτώχεια βλέπεις όπου θα δέχονταν ένα τέτοιο deal.

Τι ακριβώς αναζητάτε και τι ακριβώς περιμένετε από τον καπιταλισμό ή από έστω οποιοδήποτε σύστημα; Νομίζεις ότι στον κομμουνισμό αν χάσεις το σπίτι σου στο poker ή επειδή σε χώρισε η γυναίκα σου θα σου δώσουν άλλο σπίτι; Το κράτος ή ο οποιοσδήποτε δεν μπορεί να βοηθάει τους πάντες. Κανένα πολιτικός σύστημα (εκτός του κομμουνισμού) δεν έχει υποσχεθεί ότι θα σε βοηθάει ακόμη στα στις βασικές σου ανάγκες. Τα κράτη κατά την γνώμη μου έπρεπε να υπάρχουν μόνο για θέματα άμυνας, σχολείου, υγείας, δικαιοσύνης και άλλων τυπικών θεμάτων (όπως αν η στάση του λεωφορείου θα είναι έξω από το σπίτι του Νίκου ή του Κώστα). Δεν καταλαβαίνω γιατί γκρινιάζετε για την ανεργία και γιατί περιμένετε από τα κράτη να δημιουργούν θέσεις εργασίας, από την στιγμή που οποιασδήποτε μπορεί να δημιουργήσει μια θέση εργασίας. Κάποιος άνεργος μπορεί να πει "Τι μου αρέσει να κάνω; Να πίνω καφέ; Ωραία ανοίγω μια καφετέρια, θα ζητήσω βοήθεια και από τον φίλο μου τον Κώτσο που είναι και αυτός άνεργος. Δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει". Ξέρω ότι δεν είναι εύκολο το ξεκίνημα κάτι αποκλειστικά δικό σου, αλλά γιατί πιστεύετε ότι είναι για τον Γιωργάκι και τον Παπακωνσταντίνου; Ειδικότερα από την στιγμή πριν προλάβουν να πουν 20 λέξεις στην σειρά, πολλοί από εμάς ψιθυρίσμουμε "τι μαλακίες λένε" πίσω από την οθόνη της tv. Και έστω λοιπόν περιμένετε όντως από αυτούς να λύσουν το θέμα της ανεργίας, ειλικρινά γιατί ψηφίζατε ΠΑΣΟΚ; Τόσο πολύ σας ξεγέλασε το υποκριτικό ταλέντο του Γιωργάκι; Κοιτά να δεις τον Γιωργάκι! Μπράβο του, έχει τουλάχιστον ένα ταλέντο και βγάζει λεφτά από αυτό.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
..."κοίτα να δεις φιλαράκο, ούτε αυτό το μήνα δεν πλήρωσες όλη σου την δόση. Κοίτα τι θα κάνουμε, θα έρχομαι μια φορά το μήνα και θα σου πηδάω την γυναίκα και τα δανιάκια σου όποτε μπορείς. Νομίζω ότι είναι η καλύτερη επιλογή για τα παιδιά σου, αφού η μόνη εναλλακτική είναι να σου πάρω το σπίτι"...έχει τουλάχιστον ένα ταλέντο και βγάζει λεφτά από αυτό.. .
:hmm::hmm::hmm:: Κάπως έτσι θα πρέπει να ξεκίνησε και η ιεροδουλεία στη Βαβυλώνα, κατά την μετά Χαμουραμπί εποχή! Ίσως εξ ου και το "ίσα, μωρή χαμούρα"! Έσχισες πάλι, μεγάλε Τζώνυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Τι ακριβώς υποστηρίζεις και μπλέκεις τα δάνεια; Δεν καταλαβαίνω... Κακώς μας δίναν δάνεια; Χαίρω πολύ! Σαφώς και κακώς, όπως κακώς ένα έμπορος ναρκωτικός πουλάει πρέζα. Τουλάχιστον όμως ο τραπεζήτης σε βάζει να υπογράψεις ότι αν δεν πληρώνεις το δάνειο θα σου πάρουν το σπίτι. Τώρα αν εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι αυτό που υπογράφεις έχει διαβαθμίσεις, όπως ότι δεν θα έχεις λεφτά για το φροντιστήριο του παιδιού σου, γιατί αν το στείλεις φροντιστήριο δεν θα πληρώσεις το δάνειο όποτε bye-bye σπίτι. Αν κάποιος δεν καταλαβαίνει την ευθύνη ενός δανείου είναι δικό του πρόβλημα, ο καπιταλισμός δεν φταίει σε τίποτα.

Βρε καλέ μου άνθρωπε, γιατί είναι τόσο δύσκολο να καταλάβεις ότι χωρίς δανεικά, καπιταλισμός γιοκ, καπούτ, φινίτο! :hmm: Ρε θα λυσσάξει, ρε θα σου κάνει πλύση εγκεφάλου, ρε θα σε βομβαρδίσει με πλαστούς παραδείσους, ρε θα σε παίρνει κάθε μέρα σπίτι να σου πουλήσει πιστωτικές κάρτες, δεν την γλιτώνεις....

Κι αν είσαι τόσο στραβάδι :crazy: και κατσικωθείς μακριά από δάνεια, θα σε φτωχοποιήσει, θα σε γεμίσει αρρώστιες, θα σε αναγκάσει να χτυπήσεις την πόρτα της τράπεζας με το έτσι θέλω. Ο κάνων σαφώς κακώς που δίνει δάνεια, νομίζεις ότι τελικά δεν φταίει σε τίποτα; :blink:

Τα κράτη κατά την γνώμη μου έπρεπε να υπάρχουν μόνο για θέματα άμυνας, σχολείου, υγείας, δικαιοσύνης και άλλων τυπικών θεμάτων (όπως αν η στάση του λεωφορείου θα είναι έξω από το σπίτι του Νίκου ή του Κώστα).

Η ιδέα του κράτος-μινιμάλ είναι γνωστή, χιλιομασημένη δεκαετίες τώρα και εφαρμόζεται με πάθος από νεοφιλελεύθερους και σοσιαλδημοκράτες πακέτο. Αφού λοιπόν ο ΓΑΠ ανακοινώνει σήμερα το ξεπούλημα των πάντων, γιατί δώσανε μαζί με τον χοντρό 107 δις στις τράπεζες δωράκι; Να το διαλύσουμε το κράτος δεν έχω αντίρρηση. Τι θα βάλουμε στη θέση του είναι το θέμα....

Δεν καταλαβαίνω γιατί γκρινιάζετε για την ανεργία και γιατί περιμένετε από τα κράτη να δημιουργούν θέσεις εργασίας, από την στιγμή που οποιασδήποτε μπορεί να δημιουργήσει μια θέση εργασίας. Κάποιος άνεργος μπορεί να πει "Τι μου αρέσει να κάνω; Να πίνω καφέ; Ωραία ανοίγω μια καφετέρια, θα ζητήσω βοήθεια και από τον φίλο μου τον Κώτσο που είναι και αυτός άνεργος. Δεν έχει κάτι καλύτερο να κάνει".

Συγνώμη σε τι κόσμο ζεις; Η γενιά των 570 ευρώ θα βρει ποτέ το κεφάλαιο να ανοίξει καφετέρια; :confused: Ή μήπως θεωρείς ότι το 15,7 επίσημη ανεργία είναι δείκτης ανάπτυξης της οικονομίας; Έξυπνο παιδί είσαι, συγκέντρωσε λίγο τις σκέψεις σου, δες λίγο τα πράγματα σφαιρικά και θα καταλάβεις εύκολα με ποιο τρόπο οι μάζες κατευθύνονται από το "αόρατο" χέρι της αγοράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Το τι γράφει εύκολα και γρήγορα μπορεί να βρεθεί.

Αλλά το τι σημαίνει στην ουσία δεν εχω κατανοήσει...:hmm:

Σημείωση:
Τα μηνύματα 27 έως 31 προέρχονται από το συγχωνευμένο θέμα "Τι σημαίνει το άρθρο 120 του Συντάγματος;".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=77386

Με απλά λόγια, το άρθρο αυτό καλεί σε εξέγερση τον λαό όταν το Σύνταγμα καταλυθεί.
Το λάθος που συχνά κάνουμε είναι να θεωρούμε λόγο ύστατης αντίστασης την παραβίαση του Συντάγματος. Όμως το ίδιο το Σύνταγμα προβλέπει την παραβίασή του και δίνει το περιθώριο στον νομοθέτη να "συμμορφωθεί" με τις βασικές αρχές του.

Πάνω σε αυτό βασίζονται ακροβατούν στη νομιμότητα. Δεν έχουμε και Συνταγματικό δικαστήριο για να αποδίδει τελεσίδικα τις ευθύνες, είναι πολύ εύκολο γι' αυτούς να υφαρπάζουν τη νομιμότητα για όσο καιρό βολεύει τα σχέδιά τους (πρακτικά μέχρι την αντισυνταγματική διακήρυξη απ' το ΣΤΕ).

Καλώς ή κακώς, το Σύνταγμα δεν είναι καταφύγιο. Το μόνο καταφύγιο που έχει ο λαός είναι η αλληλεγγύη σε μια αυτοδιαχειριζόμενη κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Καλώς ή κακώς, το Σύνταγμα δεν είναι καταφύγιο. Το μόνο καταφύγιο που έχει ο λαός είναι η αλληλεγγύη σε μια αυτοδιαχειριζόμενη κοινωνία.

Ναι,σωστα, θα συμφωνησω οτι χρειαζομαστε μια συνειδησιακη παιδεια αλληλεγγυης και το νομικο να ερχεται σε δευτερη μοιρα απο το συνειδησιακο...μα,ομως, αν δεν κανω λαθος αναμεσα μας εχουμε γενιες ανθρωπων,που δεν απεβιωσαν ακομη, και αγωνιστηκαν για ενα κατοχυρωμενο συνταγμα και υποθετω οτι αυτοι θελουν να υπαρχει συνταγμα.
Ομως,το αλλο ζητημα που προκυπτει ειναι αν το σημερινο συνταγμα αποτελει το μη χειρον βελτιστον ή μπορει να υπαρξει αλλο αναθεωρημενο συνταγμα...ή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Ένα Σύνταγμα απ' το λαό για τον λαό, φυσικά και θα αποτελούσε σημείο αναφοράς. Έγινε στην Ισλανδία, όταν μετά την κατάρρευση που βιώσανε, γράψανε οι ίδιοι οι πολίτες το νέο τους Σύνταγμα.

Εμείς θα ξαναβρούμε την ελπίδα για μια νέα Ελλάδα, όταν η Γερμανία εγκαταλείψει μόνη της το ευρώ και γυρίσει στο μάρκο. Όταν θα έχει χαθεί και το τελευταίο τους πρόσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
... την ελπίδα...

Παρατηρω πως βρισκουμε την ελπιδα καθε μερα που περναει,μεσα στην κριση.Μιζερια στην πλειονοτητα και υπολειμματα φιλοτομαρισμου αναδυονται.
Ποια ελπιδα μπορουμε να βρουμε,οταν δεν ειμαστε ρεαλιστες...;
Που ο Σαμαρακης ,αν ζουσε μεχρι σημερα, θα ξαναεγραφε <<Ζητειται ελπις>> ,για αγγελια...ή μαλλον δεν θα χρειαζοταν,αφου ειναι επικαιρη ακομη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top