• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Μαύρισμα / ηλιακή ακτινοβολία

Η γνώμη σας για το μαύρισμα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 43)
  • Είναι ελκυστικό. Δεν βλάπτει και τόσο.

    Ψήφοι: 6 14.0%
  • Είναι εκλυστικό. Βλαπτει σημαντικά.

    Ψήφοι: 17 39.5%
  • Ούτε ιδιαίτερα ελκυστικό, ουτε απωθητικό. Δεν βλάπτει και τόσο.

    Ψήφοι: 2 4.7%
  • Ούτε ιδιαίτερα ελκυστικό, ουτε απωθητικό. Βλάπτει σημαντικά.

    Ψήφοι: 13 30.2%
  • Δεν μου αρέσει. Δεν βλάπτει και τόσο.

    Ψήφοι: 2 4.7%
  • Δεν μου αρέσει. Βλάπτει σημαντικά.

    Ψήφοι: 3 7.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει, θεωρώ ότι βλάπτει και αν κάποιος θέλει να "μαυρίσει" θα πρέπει να έχει πολύ λεία επιδερμίδα, χωρίς ίχνος ρυτίδας ή κάποιας άλλης ατέλειας γιατί το μαύρισμα καλώς ή κακώς αναδεικνύει την κάθε ατέλεια στο έπακρο.

καθε αλλο...
ισχυει το ακριβως αντιθετο!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
"Προκύπτει" και "τεκμαίρεται" :P:P:P από τα μάτια μου. Δηλαδή, όπως προείπα, κατά την άποψή μου, φαίνονται περισσότερο οι ατέλειες καθώς αν κάποιος έχει σπυράκια ή σημάδια αυτά "εντείνονται" προς το χειρότερο με την επίδραση της ηλιακής ακτινοβολίας. Επίσης, οι ραγάδες φαίνονται πολύ περισσότερο, η κυτταρίτιδα, κατά την άποψή μου, φαίνεται είτε στο μαυρισμένο είτε στο λευκό, ακριβώς το ίδιο, επίσης πολλοί βγάζουν πανάδες ή διάφορα σημαδάκια, οι φακίδες φαίνονται εξαιρετικά. Οι πόροι στα πόδια έχεις δίκιο, φαίνονται λιγότερο στα μαυρισμένα πόδια, όμως και πάλι, ένα δέρμα που "καίγεται" είναι λογικό να μη δείχνει τόσο φρέσκο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
εγω αναφερομαι στο οτι π.χ τα μαυρισμενα ποδια φαινονται πιο αδυνατα....η κυτταριτιδα ειναι λιγοτερο ορατη κ.ο.κ.
σε ο,τι αφορα τις ραγαδες..ναι σε ενα λευκο δερμα ειναι λιγοτερο ορατες .
σαφως και οταν καιγεται το δερμα καταστρεφεται...δεν αντιλεγω σε αυτο.
Και οσο για το προσωπο..? μια λεξη...καταστροφη:)
Εγω ειχα στο μυαλο μου το σωμα...κατα γενικη ομολογια ενα μαυρισμενο σωμα δειχνει πιο αδυνατο και τυχων ατελειες ειναι λιγοτερο ορατες εκτος των ραγαδων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά εγώ είχα στο μυαλό μου φυσικό σκούρο δέρμα, όχι απο μαύρισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Τώρα που είπες για σκούρο δέρμα (αν και το το θέμα απ' ότι βλέπω είναι μαύρισμα), θα σας πω κάτι άλλο. Θυμάμαι, τα αρχαία εκείνα χρόνια, πριν φύγω για UK, ήμουν μελαχρινή, τουλάχιστον αυτό μου λέγανε και αυτό έβλεπα. Τα καλοκαίρια δε, σκέτο γυφτάκι. Από την Αγγλία (4,5 χρόνια) και μετά, ΚΑΜΜΙΑ σχέση, θεωρούμαι "άσπρη", το δέρμα μου έχει γίνει τελείως λευκό, δηλαδή σε σύγκριση με φωτογραφίες από λύκειο, σε ότι αφορά το χρώμα του δέρματος, καμμία ΜΑ καμμία σχέση... σαν να μεταλλάχθηκα ένα πράγμα!:confused: Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη και δεν το έχω ψάξει, αλλά μου το λένε και άλλοι ότι έχει αλλάξει το χρώμα του δέρματός μου και αυτό με έβαλε σε σκέψεις για το αν και κατά πόσο παίζει ρόλο το μέρος που μπορεί να κατοικεί κανείς, αλλά και το σύντομο χρονικό διάστημα για να φτάσει σε σημείο να αλλάξει, μόνιμα, το χρώμα του δέρματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Τώρα που είπες για σκούρο δέρμα (αν και το το θέμα απ' ότι βλέπω είναι μαύρισμα), θα σας πω κάτι άλλο. Θυμάμαι, τα αρχαία εκείνα χρόνια, πριν φύγω για UK, ήμουν μελαχρινή, τουλάχιστον αυτό μου λέγανε και αυτό έβλεπα. Τα καλοκαίρια δε, σκέτο γυφτάκι. Από την Αγγλία (4,5 χρόνια) και μετά, ΚΑΜΜΙΑ σχέση, θεωρούμαι "άσπρη", το δέρμα μου έχει γίνει τελείως λευκό, δηλαδή σε σύγκριση με φωτογραφίες από λύκειο, σε ότι αφορά το χρώμα του δέρματος, καμμία ΜΑ καμμία σχέση... σαν να μεταλλάχθηκα ένα πράγμα!:confused: Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη και δεν το έχω ψάξει, αλλά μου το λένε και άλλοι ότι έχει αλλάξει το χρώμα του δέρματός μου και αυτό με έβαλε σε σκέψεις για το αν και κατά πόσο παίζει ρόλο το μέρος που μπορεί να κατοικεί κανείς, αλλά και το σύντομο χρονικό διάστημα για να φτάσει σε σημείο να αλλάξει, μόνιμα, το χρώμα του δέρματος.

Εγω δεν ειχα ποτε πολυ σκουρο δερμα, αλλα μετα απο 4 χρονια στην Αγγλια, εχω γενικα αισθητα πιο ασπριδερη.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τώρα που είπες για σκούρο δέρμα (αν και το το θέμα απ' ότι βλέπω είναι μαύρισμα), θα σας πω κάτι άλλο. Θυμάμαι, τα αρχαία εκείνα χρόνια, πριν φύγω για UK, ήμουν μελαχρινή, τουλάχιστον αυτό μου λέγανε και αυτό έβλεπα. Τα καλοκαίρια δε, σκέτο γυφτάκι. Από την Αγγλία (4,5 χρόνια) και μετά, ΚΑΜΜΙΑ σχέση, θεωρούμαι "άσπρη", το δέρμα μου έχει γίνει τελείως λευκό, δηλαδή σε σύγκριση με φωτογραφίες από λύκειο, σε ότι αφορά το χρώμα του δέρματος, καμμία ΜΑ καμμία σχέση... σαν να μεταλλάχθηκα ένα πράγμα!:confused: Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη και δεν το έχω ψάξει, αλλά μου το λένε και άλλοι ότι έχει αλλάξει το χρώμα του δέρματός μου και αυτό με έβαλε σε σκέψεις για το αν και κατά πόσο παίζει ρόλο το μέρος που μπορεί να κατοικεί κανείς, αλλά και το σύντομο χρονικό διάστημα για να φτάσει σε σημείο να αλλάξει, μόνιμα, το χρώμα του δέρματος.
Πλάκα πλάκα, κι εγώ τα τελευταία χρόνια που δεν πολυκάνω μπάνια στη θάλασσα και γενικά το καλοκαίρι αποφεύγω να βγαίνω έξω όταν είναι ψηλά ο ήλιος, έχω διαπιστώσει οτι έχω γίνει πιο άσπρη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
μέχρι πριν 20 χρόνια θα έλεγα μαύρισμα ρουλζ
τώρα πλέον είναι η μεγαλύτερη βλακεία που μπορει να κάνει κανείς..
όλος ο κόσμος καρκίνο έχει
έλεος δλδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Προσωπικά το μαύρισμα με αφήνει αδιάφορη. Ούτε εμένα με ενδιαφέρει να κάθομαι ώρες κάτω από τον ήλιο θέτοντας τον εαυτό μου σε κίνδυνο, ούτε μου φαίνεται ελκυστικός ένας μαυρισμένος από τον ήλιο άνθρωπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Με το καλοκαιρι να ξεκιναει, καλο ειναι να ξαναδιαβασουμε λιγο καποια πραγματα για τον ηλιο και την προστασια απο αυτον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οσα θα θέλατε να γνωρίζετε για τα αντηλιακά.

Τι είναι, επιτέλους, ο περιβόητος δείκτης προστασίας (SPF);
Ο ʽμαγικόςʼ αριθμός που αναγράφεται πάνω στις συσκευασίες δηλώνει πόσες φορές περισσότερο μπορούμε να μείνουμε εκτεθειμένοι στον ήλιο απʼ ό,τι χωρίς αντηλιακό, χωρίς να προκληθεί ερεθισμός (κοκκινίλα). Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι με το δείκτη 2 μπορεί κανείς να μείνει στον ήλιο διπλάσια ώρα απʼ ό,τι χωρίς αυτόν. Ο δείκτης 30, από την άλλη, ενισχύει 30 φορές την άμυνα της επιδερμίδας στον ήλιο και απομακρύνει το 97% των ακτίνωνν που τη βλάπτουν.
Ισχύει ότι η εφαρμογή του αντηλιακού πρέπει να γίνεται αρκετή ώρα πριν βγω στον ήλιο και ποιο είναι το προτεινόμενο διάστημα;
Είκοσι λεπτά πριν από την έκθεση στον ήλιο είναι ένα ικανοποιητικό διάστημα ώστε να δράσει το αντηλιακό και να μην κινδυνεύσετε από τον ήλιο.
...
Αν πάρω το μεγαλύτερο δυνατό δείκτη (και ασπρίσω από την εφαρμογή του), μπορώ να κάτσω στον ήλιο άφοβα;
Όχι! Καταρχήν, ο μεγάλος δείκτης προστασίας αφορά συγκεκριμένες ομάδες πληθυσμού: άτομα που πάσχουν από δερματοπάθειες που επιδεινώνονται από την έκθεση στον ήλιο ή μικρά παιδιά. Ένας δείκτης προστασίας της τάξης του SPF 30 είναι ικανοποιητικός για το μέσο πληθυσμό. Μη φανταστείτε, όμως, ότι με τον όρο ʽικανοποιητικόςʼ εννοούμε ότι λειτουργεί ως ασπίδα. Με κανένα αντηλιακό δεν καθόμαστε στον ήλιο όση ώρα θέλουμε!
Το babyoilκάνει κακό ή απλώς δεν προστατεύει;
Ναι μεν, χαρίζει λάμψη και υγιή όψη στην επιδερμίδα, τα οφέλη, όμως, από το baby oil σταματούν εδώ. Η προστασία που παρέχει από τον ήλιο είναι απλώς μηδενική.
...
Αν δεν κάνω καθόλου ηλιοθεραπεία στην παραλία και κολυμπάω όση ώρα είμαι στη θάλασσα, εξακολουθώ να χρειάζομαι αντηλιακό;
Οι πολυμήχανες ακτίνες του ήλιου φτάνουν σʼ εμάς και όταν κολυμπάμε. Το νερό, εξάλλου, δεν φιλτράρει τις ακτίνες του ήλιου. Η μόνη διαφορά είναι ότι δεν κινδυνεύετε να καείτε, τουλάχιστον στο βαθμό που αυτό μπορεί να συμβεί όταν είστε ακίνητοι στην άμμο. Επιπλέον, το μαύρισμα εν κινήσει είναι πάντα πιο ομοιόμορφο.



Για παραπάνω πληροφορίες κάντε κλικ στο λινκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αα..με προλαβες ! Αυτα ηθελα να συμπληρωσω ακριβως. Καλο ειναι να τα διαβασουν ολοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_33

Νεοφερμένος

Η anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ο ήλιος δεν κάνει μόνο κακό στο δέρμα. Παράλληλα με τα ηλιακά εγκαύματα, η έκθεση στον ήλιο συντελεί και στην παραγωγή της βιταμίνης D. Δυστυχώς οι υπεριώδεις ακτίνες του ήλιου που είναι υπεύθυνες για την παραγωγή αυτή είναι οι ίδιες που προκαλούν καρκίνο στο δέρμα και πρόωρη γήρανση. Η βιταμίνη D βρίσκεται μεν σε μερικές τροφές (λιπαρά ψάρια, γάλα, δημητριακά και πορτοκάλια) αλλά οι διατροφικές συνήθειες από μόνες τους δεν είναι αρκετές για ένα υγιές επίπεδο στο αίμα χωρίς τη συνδρομή και της ηλιακής ακτινοβολίας για την παραγωγή της βιταμίνης D.

Η έλλειψη της βιταμίνης D μπορεί να προκαλέσει ραχίτιδα στα παιδιά και οστεοπόρωση στους ενήλικες. Επίσης διάφορες επιστημονικές έρευνες έχουν δείξει ότι η έλλειψη βιταμίνης D μπορεί να ευθύνεται σε ένα ποσοστό και για μια σειρά άλλων προβλημάτων όπως ο καρκίνος του εντέρου και του στήθους, ο προστάτης, η σκλήρυνση και ο διαβήτης τύπου 1.

Η έκθεση στον ήλιο συχνά είναι αρκετή για την παραγωγή επαρκούς βιταμίνης D αλλά παράλληλα προκαλούνται και προβλήματα στο δέρμα μας (Διαβάστε σχετικά: Προστασία από τις ακτίνες UVA & UVB). Η χρήση αντηλιακού μειώνει τα τελευταία αλλά ταυτόχρονα μειώνει και την παραγωγή της βιταμίνης.

Το μαυρισμένο δέρμα, η προχωρημένη ηλικία και η χαμηλή εκπομπή ακτινοβολίας UV (χειμερινοί μήνες σε βόρειες χώρες) αποτελούν μερικούς από τους παράγοντες που προκαλούν τη μειωμένη παραγωγή βιταμίνης D. Οι παράγοντες που επηρεάζουν την παραγωγή αυτή είναι πολυποίκιλοι (πχ εποχή, ώρα της ημέρας, καιρικές συνθήκες, κατηγορία του δέρματος, ηλικία) κι έτσι καθίσταται αδύνατος ο ακριβής προσδιορισμός του πόση ώρα πρέπει ημερησίως να εκθέτουμε το δέρμα μας στον ήλιο για να παράγουμε την αναγκαία ποσότητα βιταμίνης D.

Η ποσότητα της βιταμίνης D που περιέχεται σε μια τροφή ή σε ένα συμπλήρωμα μετριέται σε Διεθνείς Μονάδες (International Units – IU - ). Ακόμα οι επιστήμονες δεν έχουν καταλήξει σε ασφαλή συμπεράσματα σχετικά με την ημερήσια ανάγκη του οργανισμού μας σε βιταμίνη D. Οι πιο ασφαλείς εκτιμήσεις μιλούν για περίπου 400 με 600 IU ημερησίως ως ανάγκη του ανθρώπινου οργανισμού. Ακόμα πιο ασαφή είναι τα πράγματα για τα παιδιά μια και γι’ αυτά οι επιστήμονες δεν έχουν καταλήξει σε ένα ασφαλές συμπέρασμα.

Τα συμπληρώματα διατροφής είναι πιο αποτελεσματικά από το φαγητό για τη λήψη της βιταμίνης D. Σε κάθε περίπτωση όμως πρέπει να προσέχουμε διότι η βιταμίνη D είναι τοξική και μια υπερβολική δόση (πάνω από 2000 IU) μπορεί να έχει τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Παντως με τον Ελληνικο καιρο και διατροφη (ψαρια, αυγα, μανιταρια) δεν ειναι δυσκολο να παιρνουμε την ποσοτητα που χρειαζεται. Ισως ομως να ξεφευγουμε λιγακι απο το τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ice-girl

Νεοφερμένος

Η ice-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Μου αρέσει το μαυρισμένο δέρμα αλλά χωρίς υπερβολες.Εγώ δε μαυρίζω ποτέ όσο θέλω γιατι είμαι πάντα στη σκιά και φοράω 3 τόνους αντηλιακο και αρπάζω μόνο στους ώμους!:(
Θέλω πολύ να μαυρίσω στο σώμα(οχι στο προσωπο) αλλά δε ξέρω αν υπάρχει ασφαλής τρόπος...!
Aν ξέρει κανεις ας μου πει!:P(και το σολαριουμ ανεβάζει τις πιθανοτητες για δημιουργια καρκινου...δε ξέρω για τις κρέμες και τα σπρει fake tan)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Παντως εγω για τα συμπληρωματα διατροφης εχω διαβασει οτι υπαρχουν πολλες αμφιβολιες και δεν ειναι καλο να τα συστηνουμε εαν δεν υπαρχει σοβαρος λογος. Νομιζω οτι σε οποιονδηποτε υγιη ανθρωπο, μια σωστη διατροφη μπορει να του προσφερει ολες τις απαραιτητες βιταμινες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_33

Νεοφερμένος

Η anna_33 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Να συπληρώσω και κάτι σχετικό άσχετο?
Προς όλες τις μαμάδες: ΜΗΝ βάζετε αντηλιακό σε βρέφη πριν από τους 6 μήνες ζωής τους.
ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Να συπληρώσω και κάτι σχετικό άσχετο?
Προς όλες τις μαμάδες: ΜΗΝ βάζετε αντηλιακό σε βρέφη πριν από τους 6 μήνες ζωής τους.
ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ
Γιατί; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Tα βρεφη εχουν μεγαλυτερη ευαισθησία και πιθανοτητα για αλλεργικη αντιδραση, κυριως επειδη έχουν μεγαλύτερο λόγο επιφανειας δερματος/μαζα σωματος απ'ότι αργότερα. Για τον ιδιο λόγο, μαζί με το γεγονός οτι ο μηχανισμός μειωσης της θερμοκρασίας τους μεσω εφίδρωσης δεν λειτουργει πολυ καλα ακομα, το αντιηλιακο θα τα ζεστανει μεχρι να απορροφηθει.

Η καλυτερη λυση ειναι να ειναι σκεπασμενα με ρουχα, να ειναι στη σκια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Tα βρεφη εχουν μεγαλυτερη ευαισθησία και πιθανοτητα για αλλεργικη αντιδραση, κυριως επειδη έχουν μεγαλύτερο λόγο επιφανειας δερματος/μαζα σωματος απ'ότι αργότερα. Για τον ιδιο λόγο, μαζί με το γεγονός οτι ο μηχανισμός μειωσης της θερμοκρασίας τους μεσω εφίδρωσης δεν λειτουργει πολυ καλα ακομα, το αντιηλιακο θα τα ζεστανει μεχρι να απορροφηθει.

Η καλυτερη λυση ειναι να ειναι σκεπασμενα με ρουχα, να ειναι στη σκια κλπ.

:eek: εμένα πέρσι τον Αύγουστο μου έδωσε ο παιδίατρος για το μωρό μου που ήταν και 2.5 μηνών αντηλιακό απλά μου είχε πει να μην την αφήνω πολύ στον ήλιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top