Eίναι πατάτα τα ποντίκια λέιζερ ;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Οσο χρησιμοποιούσα το κλασσικό ποντίκι δεν είχα κανένα πρόβλημα και το πετούσα στα σκουπίδια πάρα πάρα πολύ καιρό μετά. Απ'τη στιγμή που ξεκίνησα να αγοράζω ποντίκια με λέιζερ φέτος βλέπω ότι μετά από πολύ λίγο καιρό είναι για πέταμα. Είναι δικό μου το πρόβλημα μόνο ή μου φαίνεται ότι η υπερβολική ταχύτητα προκαλεί πρόβλημα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εμένα πάντως μια χαρά είναι. :hmm:

Είχα ένα οπτικό της Microsoft για περίπου δύο χρόνια αλλά το άλλαξα γιατί μου χάλασε το μεσαίο click που έχει το ροδάκι. :)

edit: χμμ μήπως αναφέρεσαι γενικά στα οπτικά και όχι ειδικά στα laser mice; :hmm:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Γενικότερα είναι μια χαρά, αλλά το 2001 όταν κάηκε το τροφοδοτικό μου, έδωσε περισσότερο ρεύμα και το φωτοκύτταρο έκαψε το mousepad, το οποίο χρησιμοποιούσα μιας και το γραφείο ήταν γυάλινο και δεν έπιανε διαφορετικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εμένα πάντως μια χαρά είναι. :hmm:

Είχα ένα οπτικό της Microsoft για περίπου δύο χρόνια αλλά το άλλαξα γιατί μου χάλασε το μεσαίο click που έχει το ροδάκι. :)

edit: χμμ μήπως αναφέρεσαι γενικά στα οπτικά και όχι ειδικά στα laser mice; :hmm:


-petros

Αυτό που έχω είναι λέιζερ, έχει το ροδάκι που λες, laser mice. Με κουράζει και χαλάει πολύ εύκολα, η πωλήτρια δεν το αρνήθηκε αλλά ούτε και το επιβεβαίωσε (τα γνωστά..ο πελάτης έχει πάντα δίκιο). Τώρα τελευταία πρέπει να κάνω κλικ τρεις τέσσερις φορές μέχρι να σταθεροποιηθεί εκεί που κλικάρω και έχω αλλάξει μέσα σε λίγους μήνες 3 φορές ποντίκι. Θέλω να γυρίσω στα κλασσικά αλλά μου είπαν ότι δεν βγάζουν πια κλασσικά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω παντος εχω ενα με λαΐσερ απο το 2004,microsoft φτηνιαρικο, και δουλευει τζαμι! Και ο ξαδερφος μου ειχε παρει ενα πολυ φτηνιαρικο μαρκα μεκαψες και το κρατισε δυο χρονια, οσπου πειρε αλλο pc που ειχε μαζι και ποντικι οποτε δεν χρειαστικε το παλιο. Και γενικα δεν ξερω κανεναν που να εχει προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Και γενικα δεν ξερω κανεναν που να εχει προβλημα...[/quote]

Γνώρισες εμένα. Πχ όταν κάνω bold κάτι για να το κάνω αποκοπή, βλέπω ότι δεν κρατιέται εύκολα bold. Ποιά μάρκα προτείνεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Εχω εχω ενα της logitech καμποσα χρονια τωρα και δουλευει μια χαρα.
Μονο το wheel τα ειχε παιξει σε καποιοα φαση αλλα εφταιγε το οτι μεσα ειχε πιασει σκονες,σκουπιδακια,πτωμτα,αγνωστου ταυτοτητας και προελευσης ουσιες κτλ κτλ...:P
Το ανοιξα το καθαρισα και ειναι σαν καινουργιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Δεν είναι πατάτα ρε συ.

Εγώ είχα ένα τέλειο μάρκα μεκαψες 4 χρόνια.

Μία μέρα ξαφνικά πέθανε αλλά έως τότε με είχε βγάλει ασπροπρόσωπη. Το είχα αγοράσει περίπου 8 ευρώ :P, το πολύ 10 και να φανταστείς ήταν σειριακό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν είναι πατάτα ρε συ.

Εγώ είχα ένα τέλειο μάρκα μεκαψες 4 χρόνια.

Μία μέρα ξαφνικά πέθανε αλλά έως τότε με είχε βγάλει ασπροπρόσωπη. Το είχα αγοράσει περίπου 8 ευρώ :P, το πολύ 10 και να φανταστείς ήταν σειριακό!

Μα τι παθαίνουν όλα στα χέρια μου ; Ο μικρός Μητσοτάκης είμαι ; Ρίξτε κανένα ξόρκι, ακόμα και τα ποντίκια τα φτύνουν. 'Εχω αλλάξει κασετόφωνα μυριάδες και τελευταία που ρώτησα τον μάστορα μου είπε ότι απλά θα πρέπει να έχω πολύ στιβαρό χέρι. Μαστροχαλαστής από μικρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Εγω παντος εχω ενα με λαΐσερ απο το 2004,microsoft φτηνιαρικο, και δουλευει τζαμι!
Για την ιστορία, τα οπτικά ποντίκια με το κοκκινο φωτάκι απο κάτω δεν ειναι laser. Είναι απλα ποντίκια που δουλεύουν με οπτικό τρόπο και εχουν ενα led να φωτίζει την επιφάνεια του τραπεζιου. Απλα το κοκκινο του led σας θυμίζει το κοκκινο του laser γιατι ειναι και τα δύο μονοχροματική ακτινοβολία. Τα τελευταια 2-3 χρονια κυκλοφορούν laser ποντικια, που εχουν δηλαδη laser στον αισθητηρα τους, τα οποια ομως δεν φωτιζουν απο κατω (για να μειωσουν τον κινδυνο να βγαλει κανα μικρο τα ματια του χρησιμοποιουν μερος του φασματος που δεν φαινεται και απορροφάται απο το νερο (και αρα απο το υαλόδες σώμα του ματιου) αλλα το "βλέπει" ο αισθητήρας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory1987

Νεοφερμένος

Ο Γρηγόρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγω ειχα ενα lazer microsoft 2 χρονια και το αλλαξα επειδη το βαρεθηκα αλλα και για να μειωσω τα καλωδια με ενα microsoft wireless optical mouse...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roof3770

Νεοφερμένος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Απο οτι καταλαβα το προβλημα του DrStrangelove δεν αφορα την τεχνολογια laser η γενικα την οπτικη τεχνολογια που εχουμε εδω και καποια χρονια στα ποντικια.

Εγω ειχα απο την πρωτη στιγμη οπτικα ποντικια. Το μονο προβλημα που ειχα ηταν σαν αυτο που αναφερετε στο ποστ ν4 αλλα ηταν σε ασυρματο οπτικο ποντικι και η βλαβη δεν ηταν στο ποντικι αλλα στον δεκτη.

Διαβασα κατι πρωτοφανες στο ποστ 3... αυτο συγνωμη κιολας αλλα πρεπει να το δω...και αυτο λογω του οτι το κυτταρο του laser που εχουν τα ποντικια δεν μπορει να δωσει τοσο μεγαλη ταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phalanx

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω και εγω οτι είναι πρακτικά αδύνατο να θερμάνει η οπτική δέσμη φωτός του mouse κάποια επιφάνεια , πόσο μάλον να την κάψει.

Κατα τα άλλα και προσωπικά η μόνη περίπτωση να άλλαξα οπτικό ποντίκι ήταν επειδή το βαρέθηκα και βγήκε κάποιο άλλο ποιο μοντέρνο εργονομικά κ.τ.λ. Είναι εξάλλου και οι τιμές τους πλέον αρκετά χαμηλές θα έλεγα.

Ο Bill Gates σε πρόσφατη εκδήλωση της microsoft προέβλεψε την κατάργηση του mouse και του πληκτρολογιου στο άμεσο μέλλον. Αναμένουμε...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Γιατί να είναι πατάτα;
Μια χαρά είναι και βολεύουν και πάρα πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top