Ποιος "κέρδισε" το debate;

Ποιος κέρδισε τις εντυπώσεις στο ντιμπέιτ? (παρακαλώ όσο μπορείτε πιο αμερόληπτα)
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 23)
  • Κώστας Καραμανλής (Νέα Δημοκρατία)

    Ψήφοι: 6 26.1%
  • Γιώργος Παπανδρέου (ΠΑ.ΣΟ.Κ.)

    Ψήφοι: 2 8.7%
  • Αλέκα Παπαρήγα (Κ.Κ.Ε.)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Αλέκος Αλαβάνος (ΣΥ.ΡΙΖ.Α.)

    Ψήφοι: 7 30.4%
  • Γιώργος Καρατζαφέρης (ΛΑ.Ο.Σ.)

    Ψήφοι: 2 8.7%
  • Στέλιος Παπαθεμελής (Δημοκρατική Αναγέννηση)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κανένας

    Ψήφοι: 6 26.1%

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Κάθισα τις 3 τελευταίες ώρες και παρακολούθησα το ντιμπέιτ των 6. Συνήθως λέμε ότι κάποιος κέρδισε το ντιμπέιτ. Πέρα από κομματικές παρωπίδες, όσο είναι δυνατόν, ποιος νομίζετε ότι κέρδισε το ντιμπέιτ. Θα εκτιμούσα μία κριτική σε κάθε πρόσωπο ξεχωριστά. Θα επαλέλθω αργότερα να γράψω και τη δική μου γνωμη, αλλά έχω να ανασυντάξω τις σκέψεις μου, οπότε δώστε μου κανένα μισάωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Προτείνω να μπει και μια ψηφοφορία που ο καθένας να μπορεί να κάνει 1-3 επιλογές.

edit: Δε θα ήταν καλύτερα να είχαμε παραπάνω από μία επιλογή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Θεωρώ πως ο Παπανδρέου τα πήγε μετριότατα.Ελάχιστη πειθώ και ακρετά κολλήματα στον λόγο του.

Η Παπαρήγα αναγκάστηκε να υποχωρήσει ορθά σε κάποιες κολλημένες απόψεις.

Ο Αλαβάνος τα πήγε πολύ καλά απαντώντας σωστά με κατάλληλη δόση συναισθηματισμού,δίνωντας έναν νέο τόνο στον ΣΥΝ

Ο Καραμανλής προσπαθούσε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα,αλλά παρέμεν ψύχραιμος,συνεπής και ετοιμόλογος και του το αναγνωρίζω

Ο Παπαθεμελής είχε λίγο τρακ σε κάποιες ερωτήσεις και φάνηκε

Ο Καρατζαφέρης ήταν αρκετά ψύχραιμος και ετοιμόλογος με μερικές αξιόλογες απαντήσεις (πχ τι πρέπει να κάνει κάποιος για να είναι πρωθυπουργός)

Θεωρώ πως τις εντυπώσεις κέρδισαν οι Καραμανλής,Αλαβάνος,Καρατζαφέρης

Από τους δημοσιογράφους θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Παπαχελά.Σοβαρός,σωστός,αξιόλογος και συνεπής :)

Προσωπικά ο Αλαβάνος με έπεισε πάρα πολύ και είμαι σίγουρος πλέον πως θα ψηφίσω ΣΥΝ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Θεωρώ πως τις εντυπώσεις κέρδισαν οι Καραμανλής,Αλαβάνος,Καρατζαφέρης

Από τους δημοσιογράφους θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Παπαχελά.Σοβαρός,σωστός,αξιόλογος και συνεπής :)

Συμφωνω απολυτως.

Οσο και αν διαφωνω με τον Καρατζαφερη, του αναγνωριζω το χαρισμα του λογου.
Ο Καραμανλης επαιζε τελεια το "επικοινωνιακο παιχνιδι" και ειμαι σιγουρη οτι κερδισε πολυ εδαφος αποψε.
Περιμενα με αγωνια να ακουσω τον Αλαβανο γιατι εχω ακουσει πολυ κοσμο να τον κατηγορει για τον τροπο που μιλα και με ενδιαφερει αμεσα επειδη σκεφτομαι να ψηφισω ΣΥΝ, και πιστευω οτι ηταν καλος. Δεν επεσε και στα γνωστα λαθη του Κ.Κ.Ε. και μου αρεσει που εμενει στην ενωμενη αριστερα.
Η Παπαρηγα χρησιμοποιησε παλι τον ιδιο τροπο που απεχθανομαι (κατηγορω τα παντα και τους παντες) και σιγουρευτηκα ακομα μια φορα για το οτι δεν θα ψηφιζα ποτε Κ.Κ.Ε.
Ο Παπαθεμελης, ψιλοαδιαφορος. Δεν συμφωνω μαζι του και μου τη σπανε και οι χριστιανικες αναφορες.
Τελευταιος και...καταιδρωμενος, ο Παπανδρεου, που θεωρω οτι ειναι απλα αναξιος πολιτικος.-


Η σειρα ειναι σειρα "καλης εντυπωσης" και δεν εχει σχεση με το πιο κομμα υποστηριζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ο Παπαθεμελης, ψιλοαδιαφορος. Δεν συμφωνω μαζι του και μου τη σπανε και οι χριστιανικες αναφορες.

Μα γι'αυτό και κατέβηκε ο Παπαθεμελής, απ'ότι έμεθα δηλαδή. Για να αποσπάσει το κομμάτι των χριστιανών του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Κάτι τέτοιο..

Παρ'όλα αυτά, δεν το παρακολούθησα σωστά για να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μα γι'αυτό και κατέβηκε ο Παπαθεμελής, απ'ότι έμεθα δηλαδή. Για να αποσπάσει το κομμάτι των χριστιανών του ΠΑ.ΣΟ.Κ. Κάτι τέτοιο..

Ε, δεν αμφιβαλλω. Αλλα μου την εσπασε. Τετοιες τεχνικες χρησιμοποιουν αυτοι που δεν εχουν ιδεες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Ο Παπαθεμελής είναι από τους ελάχιστους πολιτικούς που μπαίνουν στη Βουλή συνεχώς μετά την Μεταπολίτευση, χωρίς να έχει το όνομα του πατέρα του ή να είναι προστατευόμενος κάποιου πολιτικού. Δεν μπορεί να το κάνει τόσα χρόνια μόνο από τους Χριστιανούς που τον ψηφίζουν.;)

Προσωπικά τον θεωρώ ικανό πολιτικό γι' αυτά που ανέφερα παραπάνω και μου είναι συμπαθής. Κακό είναι που είναι Χριστιανός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Κακο δεν ειναι! Αλλα για εμενα, ενα πολιτικο κομμα δεν πρεπει να εχει σχεση με θρησκειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Καραμανλής: Απέδειξε ότι είναι εξαιρετικός ρήτορας. Απάντησε σε όλα όσα τέθηκαν, είχε θέσεις, αν και για άλλη μια φορά μίλησε για έναν "μεγάλο ασθενή".Απέφυγε να αναλάβει ευθύνη για τα θέματα της παιδείας, όσο και αν ζήτησε συγγνώμη σε περίπτωση που δεν πρόλαβε να εντάξει στο χρονοδιάγραμμα κάποιες από τις παλιές του δεσμεύσεις. Είπε όμως, ότι όσο φταίει η κυβέρνηση, άλλο τόσο φταίνε και τα άλλα κόμματα επειδή αποχώρησαν από το διάλογο. Στο πιο τυπικό είναι υπέρ τυο ότι σεβόταν το χρόνο πάντα

Παπανδρέου: ήταν καλύτερος από ότι συνήθως, αλλά αυτό δεν λέει και πολλά. Δεν έδειξε πρόγραμμα και αρκέστηκε σε στείρες επιθέσεις στην κυβέρνηση. Αν και δεν ξέφυγε ποτέ από το χρόνο έχασε πόντους μιλώντας πολύ σε πρώτο πρόσωπο.

Παπαρήγα: Αντίθετα με ότι γίνεται συνήθως δεν ήταν ξεκάθαρη στις θέσεις της. Συνέχισε τις επιθέσεις, τόσο σε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ αλλά και στον ΣΥΡΙΖΑ. Βέβαια στο θέμα της παιδείας είχε μία πλήρη και σαφή απάντηση. Ωστόσο, για άλλη μια φορά ήταν ξύλινη και άκαμπτη.

Αλαβάνος: Ένας από τους μεγάλους κερδισμένους της βραδιάς. Από πλευράς ίματζ κατάφερε να διαφέρει, καθώς ήταν ο μόνος άνδρας χωρίς γραβάτα. Σεβόταν πάντα μα πάντα το χρόνο και δεν τα έχασε ποτέ. ήταν μαχητικός, αν και κάποια στιγμή παρερμήνευσε κάποια λόγια του Καραμανλή και επιτέθηκε άδικα. Σταθερός στις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ, μίλησε για τη νεολαία, την οποία εκθείαζε συνεχώς, λέγοντας ότι δεν είναι γενιά του καναπέ, όπως φάνηξκε με τις κινητοποιήσεις του άρθρου 16. ήξερε όλα τα προβλήματα και ήταν κοντά στον πολίτη. >Τέλος, μίλησε για τους bloggers και για το θετικό έργο που έπαιξαν μετά τις πυρκαγιές

Καρατζαφέρης: Πολύ καλός ομιλητής, πάντα ενημερωμένος για τα θέματα που αφορούν τον τόπο. Ωστόσο είναι πέραγια πέρα λαϊκιστής, μιλώντας για την κυρία Μαρίτσα από τις Σέρρες κλπ. Έπεσε σε μεγάλες αντιφάσεις σχετικά με δηλώσεςι του τα τελευταία χρόνο ακυρώνοντας τρεις φορές παλιότερα λεγόμενά του.

Παπαθεμελής: Έμοιαζε ηττοπαθής και δεν έμεινε ούτε μία φορά στα πλαίσια του χρονομέτρου. Μιλούσε μόνο για τον εαυτό του λες και δεν υπάρχει κόμμα από πίσω του (λες?) Όπως είπε ο Χατζηνικολάου νμπαίνει σε διαγωνισμό πατριωτισμού και χριστιανοφροσύνης με τον Καρατζαφέρη. Στο μήνυμα των 2 λεπτών ήταν ο μόνος που διάβαζε από χαρτί.


Όσον αφορά τους δημοσιογράφους εξαιρετικοί ήταν ο Παπαχελάς και η Στάη, αναμενόμενα καλός ο Χατζηνικολάου, ενώ τραγικός για άλλη μία φορά, κάτι που ανάγκασε τους άλλους να του βάλουν χέρι, ο Αιμίλιος Λιάτσος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Ε, δεν αμφιβαλλω. Αλλα μου την εσπασε. Τετοιες τεχνικες χρησιμοποιουν αυτοι που δεν εχουν ιδεες.


Απλά το ανέφερα, συμφωνώ μαζί σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Στην Ελλάδα αυτά είναι αλληλένδετα, τώρα θα το δούμε πρώτη φορά?;)

Εδώ το κυβερνών κόμμα έχει ένα τραγουδάκι με το ανεπανάληπτο ρεφρέν:
"Ζήτω η Ελλάδα, Ζήτω η θρησκεία, Ζήτω η Νέα Δημοκρατία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Στην Ελλάδα αυτά είναι αλληλένδετα, τώρα θα το δούμε πρώτη φορά?;)

Εδώ το κυβερνών κόμμα έχει ένα τραγουδάκι με το ανεπανάληπτο ρεφρέν:
"Ζήτω η Ελλάδα, Ζήτω η θρησκεία, Ζήτω η Νέα Δημοκρατία".


Μπορεί να είμαι αντίθετος σε όλα με τη ΝΔ, αλλά ποτέ δεν το έχει εγκρίνει αυτό η ηγεσία ης. ¨ηταν ιδέα και τέκνο του κυρίου Καρατζαφέρη που έχει τώρα άλλο εξίσου αστείο τραγουδάκι σε μουσική παλιού εμβατηρίου που είχε χρσιμοποιήσει και ο Βελουχιώτης ως αντάρτικο υμνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Μπορεί να είμαι αντίθετος σε όλα με τη ΝΔ, αλλά ποτέ δεν το έχει εγκρίνει αυτό η ηγεσία ης. ¨ηταν ιδέα και τέκνο του κυρίου Καρατζαφέρη που έχει τώρα άλλο εξίσου αστείο τραγουδάκι σε μουσική παλιού εμβατηρίου που είχε χρσιμοποιήσει και ο Βελουχιώτης ως αντάρτικο υμνο.

Έτυχε πριν τις τελευταίες βουλευτικές εκλογές να είμαι σε "πάρτυ", υποψήφιου βουλευτή της ΝΔ που τελικά μπήκε στην Βουλή και το τραγούδι έπαιξε και τραγουδήθηκε από τους παρευρισκόμενους, ουκ ολίγες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Έτυχε πριν τις τελευταίες βουλευτικές εκλογές να είμαι σε "πάρτυ", υποψήφιου βουλευτή της ΝΔ που τελικά μπήκε στην Βουλή και το τραγούδι έπαιξε και τραγουδήθηκε από τους παρευρισκόμενους, ουκ ολίγες φορές.

Ω, Παναγιά μου. Αυτό είναι πολιτικός πολιτισμός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glen1992

Νεοφερμένος

Ο glen1992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε τον Καραμανλη "ρητωρ" , σκευτητε ποσο χαμηλα εχουμε πεσει σε επιπεδο γενικοτερα. Καλα, οσο για πολιτικο πολιτισμο, μηπως να αναρωτηθουμε καλυτερα αν ακουσαμε πολιτικο λογο;
Ισως εμφανιζομαι αφοριστικος, αλλα με εξαιρεση την κ. Παπαρηγα που χρησιμοποιησε τον αναχρονιστικο πολιτικο λογο του ΚΚΕ δεν νομιζω οτι ειδαμε κατι διαφορετικο απο αυτο που περιμεναμε.
Καραμανλης: Καταντα μονοτονη + αστεια συνηθεια πλεον το ποιημα "καναμε λαθη, αλλα τα βρηκαμε ολα χαλια, δεν υλοποιησαμε τις υποσχεσεις μας, αλλα ψηφιστε μας ξανα για να τις κανουμε τωρα".

Παπανδρεου: Αφου δεν το 'χει γιατι ταλαιπωριτε και ταλαιπωρει και μας. Δεσμευεται προσωπικα ελεγε και ξαναλεγε. Του ειπαν να ανεβασει τους τονους μπας και... αλλα δεν.

Παπαρηγα: Παλαια συνθηματα, αναγκη ανανεωσης, ειχε δυνατοτητα να τα παει καλυτερα.

Αλαβανος: Σιγουρα, ο κερδισμενος της βραδιας με απιστευτη ταση λαϊκισμου. Δεν "εχωσε" αρκετα οπως περιμεναν ολοι για τον Πολυδωρα, παρα τις 3 πασες δημοσιογραφων.

Καρατζαφερης: Καλος επικοινωνιακα, αλλα οι παλαιοτερες δηλωσεις του τον κολησαν στον τοιχο, καθως και η εμμονη του για μετεκλογικο ανοιγμα σε περιπτωση μη αυτοδυναμιας.

Παπαθεμελης: Οπως ειπε καποιος πολυ ευστοχα, μηπως δεν υπαρχει κομμα πισω του, ολο για εαυτον ακουγαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μπορουμε να κανουμε το poll πολλαπλης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν εχουμε φτασει στο σημειο να θεωρουμε τον Καραμανλη "ρητωρ" , σκευτητε ποσο χαμηλα εχουμε πεσει σε επιπεδο γενικοτερα. Καλα, οσο για πολιτικο πολιτισμο, μηπως να αναρωτηθουμε καλυτερα αν ακουσαμε πολιτικο λογο;

Περί προσωπικοτήτων θα σχολιάσω μόνο γιατί οι πολιτικές επιλογές όλων μπάζουν νερά.
Πολιτικός πολιτισμός δεν υπάρχει σ'αυτή τη χώρα όπως δεν υπάρχει πια καθόλου πολιτισμός και γι'αυτό ευθύνεται ο λαός και όχι οι ηγέτες του. Προσωπικότητες λοιπόν : Ο Καραμανλής είναι χαρισματικός, ανθρώπινος, ηθικός και καλός στο λόγο, αλλά πιστεύω ότι όσο καλός και συμπαθής μου είναι ως άνθρωπος, τόσο κακός αυτοκαταστροφικός πρωθυπουργός δεν έχει υπάρξει από την εποχή 1985-1989.

Παπανδρεου: Αφου δεν το 'χει γιατι ταλαιπωριτε και ταλαιπωρει και μας. Δεσμευεται προσωπικα ελεγε και ξαναλεγε. Του ειπαν να ανεβασει τους τονους μπας και... αλλα δεν.

Το θέμα με τον Παπανδρέου δεν είναι ότι δεν μπορεί να κυβερνήσει, είναι ότι κατά βάθος δεν θέλει να κυβερνήσει. Θα του έκανε καλό λίγη ψυχανάλυση. Είναι η προσωπικότητα του gentleman, δεν κάνει για την πολιτική όσο και να προσπαθήσει και ακόμα κι αν κάποτε κυβερνήσει, θα είναι δυστυχής. 'Εχει φοβερές τάσεις φυγής και έχω την αίσθηση ότι μιμείται και τον πατέρα του και γελιοποιείται. Καλύτερα να'ναι ο εαυτός του. Τον έχω δει σε παλιές εκπομπές - όταν ακόμα είχε μαλλιά :D - και ήταν μια χαρά άνθρωπος. Τον χάλασε η ηγεσία.

Παπαρηγα: Παλαια συνθηματα, αναγκη ανανεωσης, ειχε δυνατοτητα να τα παει καλυτερα.

Η μόνη συνεπής πολιτικός μαζί με τον Καρατζαφέρη, γιατί όμως όποτε την ακούω νοιώθω ότι μισεί τους πάντες και τα πάντα ; Δεν αγαπάει τη ζωή αυτή η γυναίκα μου φαίνεται, σαν να βαριέται που ζει, και νομίζω ότι έτσι που μιλάει μερικές φορές ξεχνάει τί θέλει να πει. Δεν χαμογελάει πολύ κι όταν χαμογελάει χαμογελά ψεύτικα. Φαντάζεσαι να ήταν η Λιάνα στην ηγεσία του ΚΚΕ ; :D Τρέμε Αλαβάνο.:boxing:

Αλαβανος: Σιγουρα, ο κερδισμενος της βραδιας με απιστευτη ταση λαϊκισμου. Δεν "εχωσε" αρκετα οπως περιμεναν ολοι για τον Πολυδωρα, παρα τις 3 πασες δημοσιογραφων.

Δεν τον πάω καθόλου σαν άνθρωπο, με απωθεί το στυλ του, και όσο καλός και να ήταν χθες δεν με έπεισε ότι μπορεί να με γυρίσει πίσω στο κόμμα του. Δεν υπήρξε αρκετά επιθετικός απέναντι στο ΠΑΣΟΚ και μπορεί να λέει ότι δεν θα συνεργαστούν, αλλά υπάρχει ομοφωνία σε όλα τα θέματα με το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Θα προτιμήσω το άκυρο ή κάποιο πολύ μικρό κόμμα. Δεν με ενδιαφέρει να διαμαρτυρηθώ για την κυβέρνηση, με απασχολεί η κατάντια της Αριστεράς και ειδικά του λεγόμενου εκσυγχρονιστικού κομματιού.

Καρατζαφερης: Καλος επικοινωνιακα, αλλα οι παλαιοτερες δηλωσεις του τον κολησαν στον τοιχο, καθως και η εμμονη του για μετεκλογικο ανοιγμα σε περιπτωση μη αυτοδυναμιας.

Η εμμονή του για μετεκλογικό άνοιγμα είναι και η μεγαλύτερη βλακεία του. Είμαι σίγουρος ότι απ'αυτό έχασε ήδη αρκετούς που θα τον ψήφιζαν μόνο για αντίδραση. Χαρισματικός και πολύ δυνατός και χρήσιμος για Ευρωβουλή αλλά επικίνδυνος για το ελληνικό κοινοβούλιο. Δυστυχώς μ'αυτά που λέω έχασα και την 'Εφη τώρα. Ααααχ 'Εφη 'Εφη :rolleyes: συγνώμη.

Παπαθεμελης: Οπως ειπε καποιος πολυ ευστοχα, μηπως δεν υπαρχει κομμα πισω του, ολο για εαυτον ακουγαμε.
Δεν θα ψήφιζα ποτέ έναν μπαλαντέρ όσο ηθικός και να'ναι. Ψηφίζω πια μόνο για κυβέρνηση. ''Το κουράζω'' πολύ πριν ψηφίσω και έχω ψηφίσει τελείως διαφορετικά ανάλογα με τις περιστάσεις και με διαφορετικό σκεπτικό αν είναι δημοτικές, ευρωεκλογές ή εθνικές εκλογές, και χωρίς να περιμένω διορισμούς. Αλλά χθες όσο και να το κούρασα δεν με έπεισε κανείς. Είναι οι πρώτες εκλογές που τους αποδοκιμάζω συλλήβδην.
Το μόνο που ελπίζω είναι μήπως υπάρξει έλλειψη αυτοδυναμίας και βγει κάτι καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Βρε δόκτωρ, δεν θέλω να κρίνω την επιλογή σου ως προε το τι θα ψηφίσεις, όμως η παρακάτω φράση σου μου χτυπάει άσχημα:
"Δεν με ενδιαφέρει να διαμαρτυρηθώ για την κυβέρνηση, με απασχολεί η κατάντια της Αριστεράς και ειδικά του λεγόμενου εκσυγχρονιστικού κομματιού."


Δεν προσπαθώ να σε παρακινήσω να διαμαρτυρηθείς για την κυβέρνηση, αλλά αυτός ο τόπος πιστεύω, έχει σοβαρότερα προβλήματα από την κατάντια της Αριστεράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Βρε δόκτωρ, δεν θέλω να κρίνω την επιλογή σου ως προε το τι θα ψηφίσεις, όμως η παρακάτω φράση σου μου χτυπάει άσχημα:
"Δεν με ενδιαφέρει να διαμαρτυρηθώ για την κυβέρνηση, με απασχολεί η κατάντια της Αριστεράς και ειδικά του λεγόμενου εκσυγχρονιστικού κομματιού."


Δεν προσπαθώ να σε παρακινήσω να διαμαρτυρηθείς για την κυβέρνηση, αλλά αυτός ο τόπος πιστεύω, έχει σοβαρότερα προβλήματα από την κατάντια της Αριστεράς.

Nαι, αλλά η εσκυγχρονιστική Αριστερά δεν είναι οποιαδήποτε δύναμη, ήταν πάντα η έκφραση της ελεύθερης σκέψης, του ορθολογισμού, της αισθητικής και δεν ήταν ποτέ τόσο ταυτισμένη με το ΠΑΣΟΚ και εγώ το ΠΑΣΟΚ το θεωρώ καταστροφή για την χώρα, και επιπλέον δυσκολεύομαι να κατανοήσω πως αυτοί της Αριστεράς ενώ τους πρόδωσε και τους εκμεταλλεύθηκε και τους χρησιμοποίησε τόσα χρόνια το ΠΑΣΟΚ, εξακολουθούν και ''δουλεύουν'' γι'αυτό. Λυπάμαι αλλά δεν διακρίνω καμμία διαφορά μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και ΠΑΣΟΚ και αν ήταν να συμφωνώ με πασοκ θα το ψήφιζα κατευθείαν, δεν θα χρειαζόταν να πάω να το ψηφίσω μέσω Σύριζα. Η καλύτερη διαμαρτυρία για την κυβέρνηση είναι το να μην την ψηφίσει κανείς ξανά. Το να ψηφίσω όμως κάτι που δεν κινεί τα πράγματα το θεωρώ άσκοπο κι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Nαι, αλλά η εσκυγχρονιστική Αριστερά δεν είναι οποιαδήποτε δύναμη, ήταν πάντα η έκφραση της ελεύθερης σκέψης, του ορθολογισμού, της αισθητικής και δεν ήταν ποτέ τόσο ταυτισμένη με το ΠΑΣΟΚ και εγώ το ΠΑΣΟΚ το θεωρώ καταστροφή για την χώρα, και επιπλέον δυσκολεύομαι να κατανοήσω πως αυτοί της Αριστεράς ενώ τους πρόδωσε και τους εκμεταλλεύθηκε και τους χρησιμοποίησε τόσα χρόνια το ΠΑΣΟΚ, εξακολουθούν και ''δουλεύουν'' γι'αυτό. Λυπάμαι αλλά δεν διακρίνω καμμία διαφορά μεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και ΠΑΣΟΚ και αν ήταν να συμφωνώ με πασοκ θα το ψήφιζα κατευθείαν, δεν θα χρειαζόταν να πάω να το ψηφίσω μέσω Σύριζα. Η καλύτερη διαμαρτυρία για την κυβέρνηση είναι το να μην την ψηφίσει κανείς ξανά. Το να ψηφίσω όμως κάτι που δεν κινεί τα πράγματα το θεωρώ άσκοπο κι αυτό.

Σεβαστή η γνώμη σου, όμως διαφωνώ.
Ξέρεις πολύ καλά οτι η μη συμμετοχή είναι η χειρότερη. Στο βρόντο θα πάει, μη σου πω μάλιστα οτι θα τους κάνεις και χάρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top