Παλέρμο #38 - The Game of Thrones

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Το επομενο καντε το με Pokemon ή Digimon or sth :P
Έχω σκεφτεί κάτι για σενάριο με Pokemon!
Αν θέλει, ξέρει ο Τάσος που θα με βρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Αν δεν σας ενδιαφέρει το Παλέρμο γενικά, μην ανοίξετε το spoiler. Τσάμπα θα διαβάζετε. :P Είναι και μεγάλο το κείμενο. Θα ξεκινήσω με disclaimer γιατί εδώ πρέπει σίγουρα να μπει τέτοιο. Δηλώνω λοιπόν εξ’ αρχής πως με το παρόν μήνυμα δεν έχω σκοπό να στοχοποιήσω άτομα και να επιρρίψω ευθύνες, απλώς να πω κι εγώ τα παράπονά μου γιατί έχω κάποια που ίσως βοηθήσουν μελλοντικούς παίκτες και μέλη ΣΕ να δουν και μια άλλη πλευρά.
Ας σταθώ λίγο στο ζήτημα των ρόλων. Δηλώνουμε συμμετοχή σε ένα παιχνίδι που γνωρίζουμε εκ των προτέρων πως έχει κάποιους ρόλους. Ο παράγοντας τύχη είναι ο μόνος που καθορίζει ποιον θα πάρει ο καθένας και είναι πολύ λογικό κάποιοι ρόλοι να μας φαίνονται πιο συμπαθητικοί από άλλους, αλλά μου φαίνεται τουλάχιστον άσχημο να βλέπω άτομα να δηλώνουν πως δεν παίζουν γιατί δεν τους άρεσε ο ρόλος τους. Ακόμη πιο άσχημο να μην εμφανίζονται καν. Ανοίγω το πιμί, βλέπω ρόλο κι αν μ’ αρέσει, σας κάνω την τιμή να παίξω. Πόσο πιο ηλίθιος μπορεί να νιώσεις που ασχολήθηκες να τα κάνεις όλα όσο πιο όμορφα γινόταν; :) Πώς αισθάνονται οι άλλοι που θέλουν πραγματικά να παίξουν ένα ωραίο παιχνίδι και η ομάδα τους ζημιώνεται λόγω γούστου και προτιμήσεων;

Δεύτερο ζήτημα που με απασχόλησε ήταν αυτό των παραιτήσεων. Το βράδυ της τριπλής αποχώρησης, όπως είδατε, δέχτηκα πραγματικά ΠΟΛΛΑ προσωπικά μηνύματα (δεν μέτρησα και τα sms, τηλέφωνα) και προσπαθούσα να μαζέψω την κατάσταση για να μη χαλάσει το παιχνίδι μέχρι που βγήκα και εγώ εκτός ορίων. Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε και την επομένη. Αντιλαμβάνομαι το πάθος σας για παιχνίδι, αλλά με ρέγουλα, παιδιά. Ο Γιώργος το περιέγραψε πολύ γλαφυρά και είναι ρεαλιστικός παρόλη την υπερβολή που φαίνεται στα λόγια του. Ήταν υπερβολικές οι αντιδράσεις και προσωπικά πνίγηκα μέσα σε όλες αυτές τις διαμαρτυρίες από παντού. Θυμάμαι το πρωί μετά την Τρίτη που άρχισε να μου λέει ο Γιάννης κάτι για το Παλέρμο και ήμουν στο τσακ να σας το καταστρέψω, αλλά σεβάστηκα τη διάθεσή σας για παιχνίδι (όχι όλων) και θεώρησα αδικία να συμβεί κάτι τέτοιο για μερικές άσχημες στιγμές. Εκ των υστέρων χαίρομαι που δεν έγινε αυτό, αλλά έχω βάλει τους φίλους μου να υποσχεθούν πως δε θα με αφήσουν ξανά να αναλάβω το συντονισμό σε Παλέρμο ό,τι κι αν λέω.

Κάθε παιχνίδι στήνεται με αφοσίωση, προσπαθούμε να δώσουμε ό,τι μπορούμε και η γεύση είναι bittersweet στο τέλος για μια ψήφο που ξεχάστηκε, ένα σχόλιο, μια αποβολή, αδιαφορία. Και δε χαρακτηρίζω αδιαφορία τη μικρή συμμετοχή. Καθένας διαθέτει όσο χρόνο θέλει, αλλά εφόσον αποφασίζει να παίξει, θα πρέπει να αφιερώσει λίγο από αυτόν για το παιχνίδι κι ας είναι να κάνει ένα ουσιαστικό ποστ. Θα βγει κάποιος να μου πει: Ρε Κιτ, πολύ σοβαρά δεν το παίρνεις; Ναι! Ακριβώς αυτό! Το παίρνω σοβαρά γιατί θέλω να είμαι σωστή απέναντί σας και ζητάω από βλακεία και κάλο στον εγκέφαλο το ίδιο και από εσάς.

Συμβουλή λοιπόν προς τους επόμενους παίκτες: Αν δεν έχετε διάθεση για παιχνίδι ανεξάρτητα από το τι θα βγει από την ματρόσκα, μην παίζετε. Αν τύχει κάτι, ενημερώστε. Σεβασμός στους συμπαίκτες και στους βλάκες που είναι όλη μέρα μέσα για να παίζετε εσείς όμορφα.

Συμβουλή προς επόμενες ΣΕ: Μην παίρνετε τόσο σοβαρά το παιχνίδι. Δείτε το όσο χαλαρά μπορείτε για να μην έχετε παρόμοιο αποτέλεσμα. Το άγχος και τα νεύρα δημιουργούν κακή διάθεση και γινόμαστε επιρρεπείς σε λάθη.

Κλείνοντας θέλω να πω ευχαριστώ σε όσους με ενθάρρυναν στη διάρκεια του παιχνιδιού και με χαλάρωναν, στον Μερκ που με άντεξε ως το τέλος και στα παιδιά που έπαιξαν και χάρηκαν το παιχνίδι γιατί μου μετέδωσαν αυτή τη χαρά τους. Συγγνώμη αν στεναχώρησα, αδίκησα, νευρίασα τον οποιονδήποτε από εσάς και επίσης να πω συγγνώμη και στην Drama Prinzessin που έμεινε εκτός παιχνιδιού γιατί δεν πρόλαβε να απαντήσει στο μήνυμα επικύρωσης αν και ήθελε να μπει. Δεν έγινε επίτηδες. :redface:

ΥΓ: Έγινα κομματάκι Drama Queen και δεν μου ταιριάζει. Επ’ ουδενί δεν το παίζω θύμα, δεν είμαι. Ήταν επιλογή μου και δε μετανιώνω. Η χαρά μου όταν τελειώνει όμορφα ένα παιχνίδι και βλέπω πως το χαρήκατε με αποζημιώνει πάντα ό,τι κι αν έχει προηγηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Όσα είπε η Αννιω με καλύπτουν στο απόλυτο και δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω.
Δυστυχως με στεναχώρησε απίστευτα το γεγονός της απόφασης της να μήν ξαναδιετελέσει Σ.Ε. και εν μέρει την καταλαβαίνω και συμπάσχω μαζί της..Και εγώ με την σειρά μου να δηλώσω πως μου είναι άγνωστο άν θα το ξανακάνω στο μέλλον,μου άφησε ανάμικτα συναισθήματα αυτό το Παλέρμο...

Τέλος να ευχαριστήσω όλους όσους δήλωσαν συμμετοχή(και τους 27,έστω και άν έπαιξαν μόνο οι 24),όλους τους παίχτες,που μας έκαναν τη ζωή ποδήλατο για 2 ταραχώδεις εβδομάδες.
Και για το κλείσιμο άφησα Last but not least την Αννιώ.Ήμουνα σίγουρος πως μετά απο όλα όσα περάσαμε δεν επρόκειτο ούτε κάν να μου απευθύνει τον λόγο.Χαίρομαι που τελικά διαψεύστηκα.
Παρ'όλες τις φορτούνες και τα mood swings που είχαμε(βλέπετε δηλώνουμε bipolar και οι δύο:redface:) τελικά τα καταφέραμε και βγάλαμε αυτό το παιχνίδι εις πέρας.Γελάσαμε,αγχωθήκαμε,νευριάσαμε,βριστίκαμε,αλλά κυρίως...το διασκεδάσαμε αμφότεροι.
Ήταν ένα ανεπαναληπτο ταξίδι με συνταξιδιότισσα και οδηγο την Άννα,και την ευχαριστώ απο τα βάθη της καρδιάς μου(ναι εκείνη που έχει στο βαζάκι με την φορμόλη,δίπλα στην Matroshka που έγινε η κλήρωση) που με δέχτηκε σαν Σ.Ε. , με υπέμεινε και με άντεξε όλον αυτόν το καιρό. Ήμουνα για πολλές κλωτσιές ομολογουμένως:redface:
Και δηλώνω ευτυχής που έχω την χαρά και την τιμή να είμαι φίλος τής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Δεν σε κατάλαβα... δεν θα ξαναπαίξεις?

edit: Θετική στον Τασο για την πρωτότυπη ιδέα για παλέρμο :P
αν θελετε μπαινω και ΣΕ γιατι θα χρειαστειτε καποιον master :P
Έχω σκεφτεί κάτι για σενάριο με Pokemon!
Αν θέλει, ξέρει ο Τάσος που θα με βρει...
pm me :P


και νομιζω οτι ειναι ωρα για μια αλλαγη στο παλερμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ο χρονος θα δειξει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ναι, τι πρέπει να αλλάξει πέρα από 2-3 κανόνες που είναι προφανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Γιώργο και Άννα, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το πήρατε τόσο σοβαρά και γιατί χαλαστήκατε τόσο ώστε να χαλάσετε τη διάθεσή σας και να βριστείτε κιόλας μεταξύ σας. Προσωπικά αν ξαναέκανα ΣΕ κάποια στιγμή δε νομίζω οτι θα άφηνα κανέναν να μου χαλάσει τόσο τη διάθεση. Θα ζητούσα πρώτα από όλα να μου στέλνουν πμ μόνο οι παίκτες με ρόλο και τις συγκεκριμένες ώρες που πρέπει. Αν συνέβαινε κάτι επείγον και μόνο τότε θα επέτρεπα σε άλλους να μου στέλνουν πμ και άλλες ώρες. Κατά τα άλλα θα έκανα αυτό που πρέπει και στο τέλος θα άνοιγα τα πμ. Πιστεύω οτι πολύ κακώς κάποιοι έστελναν πμ στη ΣΕ με παράπονα κι υποδείξεις, και το απέφυγα με νύχια και με δόντια. Τέλος πάντων, εγώ νομίζω οτι ποτέ δε θα άφηνα αυτό το πράγμα να με χαλάσει τόσο πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Λοιπον, θα ηθελα να πω κι εγω κατι, γιατι ειλικρινα δεν αντεχω να το κρατησω μεσα μου. Αν θεωρηθει το μηνυμα προσβλητικο, προσωπικη επιθεση η οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε, ας το σβησετε και ας μου δωσετε ban, δεν εχω κανενα προβλημα.

Για μενα, υπευθυνη για ολον αυτο το χαμο ειναι αποκλειστικα και μονο η Ερις. Ξερω, θα πεσουν οι αρνητικες βροχη και τα ουδετερα σχολια του τυπου "ποτε δε φταιει μονο ενας...", αλλα οταν δηλωνεις συμμετοχη σε ενα παιχνιδι, εισαι υποχρεωμενος να παιξεις και να προσπαθησεις να ακολουθησεις τις εξελιξεις. Εχω παιξει απειρες φορες παλερμο, εχω εκνευριστει ακομα περισσοτερες, αλλα ΠΟΤΕ μου δεν παρατησα παιχνιδι. Πραγματικα, η πρωτη φορα που σκεφτηκα να το κανω ηταν μετα την αποχωρηση της Εριδος. Γιατι οχι, δε μπορεις να φευγεις οποτε θελησεις και να το παιζεις θιγμενη και απο πανω. Αν καποιοι εδω μεσα παιρνετε το παιχνιδι προσωπικα, συγνωμη αλλα δε φταιμε σε τιποτα ολοι οι υπολοιποι. Το παιχνιδι απο τη φυση του χρειαζεται γερα νευρα, αν τα δικα σας λοιπον φτασουν στο σημειο να σπασουν, κλειστε το θεμα και ανοιξτε ο ξανα αυριο!! Η παραιτηση για μενα δειχνει μονο την ανωριμοτητα και την ανευθυνοτητα μερικων ατομων.

Ναι, ισως να ηταν καλυτερο να συζητησω το θεμα προσωπικα με τη Μαρια, αλλα ειλικρινα δεν εχω καμια ορεξη να το κανω.

Αυτα απο μενα και με το μηνυμα μου καντε ο,τι θελετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Λοιπον, θα ηθελα να πω κι εγω κατι, γιατι ειλικρινα δεν αντεχω να το κρατησω μεσα μου. Αν θεωρηθει το μηνυμα προσβλητικο, προσωπικη επιθεση η οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε, ας το σβησετε και ας μου δωσετε ban, δεν εχω κανενα προβλημα.

Για μενα, υπευθυνη για ολον αυτο το χαμο ειναι αποκλειστικα και μονο η Ερις. Ξερω, θα πεσουν οι αρνητικες βροχη και τα ουδετερα σχολια του τυπου "ποτε δε φταιει μονο ενας...", αλλα οταν δηλωνεις συμμετοχη σε ενα παιχνιδι, εισαι υποχρεωμενος να παιξεις και να προσπαθησεις να ακολουθησεις τις εξελιξεις. Εχω παιξει απειρες φορες παλερμο, εχω εκνευριστει ακομα περισσοτερες, αλλα ΠΟΤΕ μου δεν παρατησα παιχνιδι. Πραγματικα, η πρωτη φορα που σκεφτηκα να το κανω ηταν μετα την αποχωρηση της Εριδος. Γιατι οχι, δε μπορεις να φευγεις οποτε θελησεις και να το παιζεις θιγμενη και απο πανω. Αν καποιοι εδω μεσα παιρνετε το παιχνιδι προσωπικα, συγνωμη αλλα δε φταιμε σε τιποτα ολοι οι υπολοιποι. Το παιχνιδι απο τη φυση του χρειαζεται γερα νευρα, αν τα δικα σας λοιπον φτασουν στο σημειο να σπασουν, κλειστε το θεμα και ανοιξτε ο ξανα αυριο!! Η παραιτηση για μενα δειχνει μονο την ανωριμοτητα και την ανευθυνοτητα μερικων ατομων.

Ναι, ισως να ηταν καλυτερο να συζητησω το θεμα προσωπικα με τη Μαρια, αλλα ειλικρινα δεν εχω καμια ορεξη να το κανω.

Αυτα απο μενα και με το μηνυμα μου καντε ο,τι θελετε.
Συμφωνώ σε έναν τεράστιο βαθμό μαζί σου, με εκφράζεις απόλυτα!
Κι εγώ σκεφτόμουν την παραίτηση εκείνο το βράδυ κι αντίθετα με ό,τι πιστεύουν οι περισσότεροι ο λόγος ήταν ένας και τον αναφέρει πάνω ο Φρικ.
Η στάση της Έριδος ήταν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.
Δε θα σχολιάσω κάτι παραπάνω, με κάλυψε απόλυτα απ πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί παραιτήθηκε η κοπέλα, και μου φαίνεται οτι υπάρχουν πράγματα που συζητάτε ή γνωρίζετε κάποιοι και δεν τα έχετε πει.:confused:

Πάντως αν θέλει κάποιος τη γνώμη μου, πιο πολύ σέβομαι την κίνηση της Μαρίας να πει "δε γουστάρω να παίξω άλλο, δεν αντέχω βρε αδελφέ!" από τη στάση κάποιων που δεν ασχολήθηκαν σχεδόν καθόλου με το παιχνίδι ενώ μια μέρα πριν είχαν πει οτι θα παίξουν ή με κάποιους που δεν τους άρεσε ο ρόλος τους και "παραιτήθηκαν" απλά με το να μη βοηθάνε την ομάδα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Χαλαρώστε μωρέ, μη το ψάχνετε τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Πόσο στενοχωρήθηκα όταν διάβασα το ποστ της Άννας και του Γιώργου :( Παιδιά ειλικρινά συγγνώμη για αυτό που περάσατε, νιώθω πολύ εγωίστρια που πέρασα τόσο καλά :redface: Το μόνο που μπορώ να σας πω είναι πως αυτό το παλέρμο για μένα θα είναι από τις καλύτερες εμπειρίες αυτού του καλοκαιριού!! Σας ευχαριστώ τόσο πολύ! Ήσασταν η καλύτερη ΣΕ :)




αν θελετε μπαινω και ΣΕ γιατι θα χρειαστειτε καποιον master :P

pm me :P


και νομιζω οτι ειναι ωρα για μια αλλαγη στο παλερμο!

Εγώ Τάσο θέλω :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Και κάπου εδώ φτάνουμε και τυπικά στο τέλος του τωρινού ταξιδιού μας στην πόλη του Palermo.
Εκ μέρους της Σ.Ε. του Παλέρμο #38-Game of Thrones,σας ευχόμαστε ένα καλό καλοκαίρι και δροσερά μπάνια στη θάλασσα.




Oh...and :lock:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top