Πρόβλημα με το επώνυμο

kostas007

Νεοφερμένος

Ο kostas007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια εχω την ατυχια να ονομαζομαι Φλωρος στο επιθετο:D(ναι και εγω γελαω οταν το λεω) και ενω οι περισσοτεροι εχουν παψει να με κοροιδευουν, μου τη δινει αφανταστα οταν καποιος φιλος με προσφωνησει με το επιθετο αλλα εγω το προσπερνω.Ακομη, ενω εχω ξεχασει την εμμονη που ειχα ,αντιμετωπιζω προβληματα οταν την πεφτω σε κοριτσια ,γιατι πολυ απλα δεν τους αρεσει η ιδεα να τα εχουν με ''τον Φλωρο'':redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπράβο σου ρε Κώστα που το αντιμετωπίζεις με τόσο χιούμορ. Νομίζω το επώνυμο αλλάζει με κάποιες γραφειοκρατικές διαδικασίες που σίγουρα κάποιος από εδώ θα βρεθεί να σου εξηγήσει, όμως ετοιμάσου για κατήχηση από την οικογένειά σου, ιδιαίτερα αν είναι παλαιών αρχών.

Υπάρχουν και πολύ χειρότερα επώνυμα πάντως φίλε μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Την επιλογή να το αλλάξεις το επώνυμο την σκέφτηκες καθόλου;
Βέβαια δεν μας είπες και πόσο είσαι.


Υπάρχουν και πολύ χειρότερα επώνυμα πάντως φίλε μου.
Αυτό είναι αλήθεια.
Δεν θυμάμαι που.Αλλά κάποια εκπομπή στην τηλεόραση είχε κάνει αφιέρωμα με τα πιό περίεργα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas007

Νεοφερμένος

Ο kostas007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
16 χρονων ειμαι ρε παιδια τι αλλαγες επωνυμων λετε??:confused: Καμια συμβουλη για το πως να κανω και τους υπολοιπους να μην κολλανε στο ονομα εχετε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
16 χρονων ειμαι ρε παιδια τι αλλαγες επωνυμων λετε??:confused: Καμια συμβουλη για το πως να κανω και τους υπολοιπους να μην κολλανε στο ονομα εχετε??

Εγώ θυμάμαι όταν είχα βγάλει ταυτότητα,μου είχαν δώσει την επιλογή να αλλάξω το επιθετό μου επιτόπου(έχω περίεργο λόγω καταγωγής απ'το εξωτερικο).
Αν δεν έχεις βγάλει,ψάξ'το.

Tώρα για αυτό που ζητάς:
Καταρχάς θα συστήνεσαι ΠΑΝΤΑ με το μικρό σου.Κάν'το συνήθεια όλοι να σε προσφωνούν με αυτό.
Αν δείξεις πως δεν σε πειράζει εσένα τον ίδιο,θα σταματήσουν και τα πειράγματα.
Και κυριότερον..Αυτοσαρκάσου με αυτο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Eιχα καποτε μια καθηγητρια μου την ελεγαν Σ. Πιπα....:redface:
Μην αγχωνεσαι ..Και το δικο μου το επιθετο ειναι αστειο (οχι και πολυ) αλλα το αντιμετωπιζω με χιουμορ...
Αν σε πειραζουν να τους λες με υφος(καταλαβες πως...)

<<Εεε και ?Τιμη μου και καμαρι μου καλε!>> με τα χερια γυρω απο την μεση .....

Ομως για στασου.......
Τσεκαρε εδω....;) Yπαρχει και ενα πουλακι που λεγεται ετσι

τι είναι ενας φλώρος;
ΦΛΩΡΟΣ – (Carduelis chloris)
Στην χώρα μας όπου η ορνιθοπανίδα μετρά περισσότερα από 400 είδη πουλιών λίγα είναι αυτά που ο λαός γνωρίζει και θαυμάζει για την ομορφιά και το τραγούδι τους. Μέσα σε αυτά ξεχωριστή θέση έχει ο γνωστός μας Φλώρος. Ο Φλώρος είναι είδος του γένους (carduelis) και είναι εξαπλωμένος στο μεγαλύτερο μέρος της Ευρώπης από την Ιρλανδία μέχρι τα Ουράλια όρη, και από τη Σκανδιναβία έως τη βορειοανατολική Αφρική, το Ισραήλ και τη βόρεια Περσία.

Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι όπως συμβαίνει και με άλλα συγγενικά με το Φλώρο είδη, στις νοτιότερες περιοχές της Ευρώπης το μέγεθός τους είναι μικρότερο από τα αντίστοιχα πουλιά που ζουν στο Βορρά αλλά έχουν εντονότερο χρωματισμό. Οι διαφορές αυτές κλιμακώνονται σταδιακά από Βορρά προς Νότο δηλαδή όσο Βορειότερα ζουν τα κοπάδια των Φλώρων, τόσο μεγαλύτερο μέγεθος έχουν αλλά και τόσο πιο άτονα χρώματα διαθέτουν.

Περήφανο και αρχοντικό πουλί ο Φλώρος μπορεί να μην διαθέτει τη ποικιλία των χρωμάτων άλλων πουλιών όπως η Καρδερίνα, αλλά το έντονο κιτρινοπράσινο φτέρωμα με τη λαδί απόχρωση, το τέλειο σε σχήμα σώμα, το γεμάτο δύναμη ράμφος και το αγέρωχο παρουσιαστικό. Τα θηλυκά, έχουν σκουρότερο χρωματισμό με περισσότερο καφέ-γκρίζο και υστερούν σημαντικά στο κιτρινοπράσινο χρωματισμό των αρσενικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Eιχα καποτε μια καθηγητρια μου την ελεγαν Σ. Πιπα....:redface:

Μου θύμισες μία πρόσφατη ελληνική ταινία με την Παπουτσάκη.
Που στο όνομα την λένε Ακριβή και πρόκειται να την παντρευτεί ένας δήμαρχος αν θυμάμαι καλά που τον λένε Πίπας στο επώνυμο.
Και την ρωτάει ένας:"όταν παντρευτείς τον δήμαρχο,πώς θα σε λένε;"
Και απαντάει:"Ακριβή Πίπα":laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κώστα, δεν νομίζω πως υπάρχει καλύτερος τρόπος από τη στάση που έχεις ήδη. Αν ο κόσμος δει ότι αστειεύεσαι κι εσύ με το επίθετό σου, τον αφοπλίζεις και δεν μπορεί μετά να το χρησιμοποιήσει για να σε κοροϊδέψει. Αφού βλέπει άλλωστε ότι δεν πιάνει.
Νομίζω δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα περισσότερο από το να διατηρήσεις την άνεση που έχεις ήδη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Την επιλογή να το αλλάξεις το επώνυμο την σκέφτηκες καθόλου;
Βέβαια δεν μας είπες και πόσο είσαι.

Πρόσεξα πώς αυτό δεν είναι η επιλογή του θεματοθέτη αλλά για να μην πλανάται ως ιδέα θα αναφέρω δύο πράγματα.

1ον : Αλλαγή επωνύμου ανηλίκου γίνεται μόνο από τους γονείς του, οι οποίοι συνιστούν τους νόμιμους αντιπροσώπους του.
2ον: Απαιτείται σπουδαίος λόγος για την αλλαγή.Ένας από αυτούς που νομολογιακά έχουν γίνει δεκτοί είναι και η αρνητική έννοια που αντικειμενικώς έχει κάποιο επώνυμο π.χ. Tσιγγούνης.

Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρω τα παραπάνω ως προτροπή.
Από τη στιγμή που δεν έχει το ίδιο το άτομο πρόβλημα πέρα από την αντίδραση των γύρω του, φυσικά και δεν υφίσταται ανάγκη αλλαγής.
Και, μεταξύ μας, είναι ελαφρώς ανώριμο να δίνει κανείς τόσο βάρος στο επώνυμο κάποιου ώστε να δυσχεραίνονται οι μεταξύ τους σχέσεις.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άλλαξε το και πάρε το επίθετο της μητέρας σου. Απορώ γιατί οι γονείς σου δεν το έκαναν από μόνοι τους δηλαδή, πολύ μυαλό θέλει; Έλεος με αυτή την εμμονή στις πατριαρχικές συνήθειες, ξεπερνάει κάθε λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδια εχω την ατυχια να ονομαζομαι Φλωρος στο επιθετο:D(ναι και εγω γελαω οταν το λεω) και ενω οι περισσοτεροι εχουν παψει να με κοροιδευουν, μου τη δινει αφανταστα οταν καποιος φιλος με προσφωνησει με το επιθετο αλλα εγω το προσπερνω.Ακομη, ενω εχω ξεχασει την εμμονη που ειχα ,αντιμετωπιζω προβληματα οταν την πεφτω σε κοριτσια ,γιατι πολυ απλα δεν τους αρεσει η ιδεα να τα εχουν με ''τον Φλωρο'':redface::P


Μην ασχολείσαι άλλωστε αυτά είναι τα χρόνια που χτίζεις και τα πιο τελευταία σκαλιά αυτοπεποίθησης.. πιθανόν με τον ίδιο τρόπο να σε προσφωνούσαν φίλοι και αν σε έλεγαν Παπαδόπουλο.. απλά όποιος έχει τη μύγα..
όσο για τα κορίτσια το θέμα δεν είναι να ασχολείσαι με αυτές που δεν τους αρέσει η μια ή η άλλη ιδέα (γιατί και αυτό να μην υπήρχε θα έβρισκαν κάτι άλλο..) το θέμα είναι να ασχολείσαι μόνο με αυτές που θα ασχολούνται μαζί σου και όχι με το αυτοκίνητό/κινητό/αν φοράς επώνυμα ρούχα ή όχι/αν έχεις ipad κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Υπάρχουν και χειρότερα χδ
το δικο μ παραδειγμα που με φωναζουνε καπρή :ρ
χοχο ελεος...απλα αγνοησε τους,ή φροντισε να μην μαθευεται ευκολα το επιθετό σου...
εμένα προσωπικά μ'αρέσει.
και μια φίλη μου την λένε φλώρου στο επίθετο :ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ξέρω κι εγώ έναν Φλώρο, δεν το σκέφτηκα ποτέ με αυτή την έννοια (αν και θα έπρεπε, γιατί ο συγκεκριμένος είναι και λίγο). Βέβαια υπάρχουν και χειρότερα, κάποτε τα είχα με έναν Γιώτη και όλοι οι φίλοι μου μου έλεγαν: θα φας και κρέμα Γιώτης? Σαν δεν ντρέπονται, τα προστυχόπαιδα.
Επίσης, διάβασε κι εδώ μερικά πολύ χειρότερα https://cnf.e-steki.gr/showthread.php?p=17783
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Γαμάτο επίθετο ξεχωρίζεις θα σε προτιμούσαν να σε λένε παπαδόπουλο.... και να φωνάζουνε ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ και να γυρίζουν οι μισοί. Η μόνη μαλακία είναι ότι το επίθετο σου αρχίζει από φ. Στις ουρές όπου εξυπηρετούνται αλφαβητικά θα είσαι πάντοτε ο τελευταίος. Προτείνω με το που ενηλικιωθείς να μεταονομαστείς σε άφλωρος και φλώρος δεν θα είσαι και θα εξυπηρετήσε αμέσως στις ουρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εμενα μου αρεσουν πολυ τα δισυλλαβα επιθετα σε αντιθεση με κατι επιθετα-σιδηροδρομους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penni_k

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δεν συμφωνω καθολου με την ιδεα που σου προτεινουν να ''κρυβεις'' το επιθετο σου ή να το αλλαξεις. Σιγα το παραξενο επιθετο? Εχω φιλο με αυτο το επιθετο δεν το θεωρω καθολου αστειο και ουτε που το ειχα προσεξει οτι μοιαζει με το ''φλωρο''!!!
Το μονο που χρειαζεται ειναι να μην εχεις εσυ ο ιδιος κομπλεχ με αυτο και οταν καποιος σε ενοχλησει κανε πλακα ..
Σκεψου ποσοι ανθρωποι εχουν γινει διασημοι ενω εχουν πολυ χαλια επιθετα.. πχ Σαββας Πουμπουρας, Δημητρης Βλαχος... ελεος:tongue:!!
Οσον αφορα το θεμα κοριτσια μην τους λες και με το καλημερα ειμαι ο Φλωρος.
Ειμαι σιγουρη οτι ολο αυτο δημιουργειται απο το χαζο κλημα που επικρατει στο σχολειο. Οταν φυγεις απο 'κει ουτε που θα το σκεφτεσαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν συμφωνω καθολου με την ιδεα που σου προτεινουν να ''κρυβεις'' το επιθετο σου ή να το αλλαξεις.

Ε βέβαια. Είναι τόσο απίστευτα σημαντικό να έχει το επίθετο του πατέρα του και όχι της μάνας του που τον γέννησε, που πρέπει να το αποδεχτεί αν είναι γελοίο αντί να το αλλάξει έστω κατόπιν εορτής.
[...]Είναι τόσο κολλημένα τα μυαλά στην φαλλοκρατική συνήθεια να παίρνει το παιδί το επίθετο του πατέρα, που οτιδήποτε έξω από αυτό ακούγεται τρελό. Έστω κι αν είναι επιλογή του ίδιου του παιδιού, κατόπιν εορτής!

Γελοίοι που είναι οι άνθρωποι. Πλήρης έλλειψη λογικής. Ο,τι μάθαμε αναπαράγουμε, χωρίς καμία κριτική. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

MakingMirrors

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ντένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Σόρυ για το άκυρο αλλά η πατριαρχία οδηγεί σε άτακτο σεξισμό και κοινωνική καταπίεση . Η πατριαρχία αποτελεί την πιο ύπουλη και πιο μεγάλη μορφή ρατσισμού που έχει ποτέ βιώσει η ανθρωπότητα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ε βέβαια. Είναι τόσο απίστευτα σημαντικό να έχει το επίθετο του πατέρα του και όχι της μάνας του που τον γέννησε, που πρέπει να το αποδεχτεί αν είναι γελοίο αντί να το αλλάξει έστω κατόπιν εορτής.
[...]Είναι τόσο κολλημένα τα μυαλά στην φαλλοκρατική συνήθεια να παίρνει το παιδί το επίθετο του πατέρα, που οτιδήποτε έξω από αυτό ακούγεται τρελό. Έστω κι αν είναι επιλογή του ίδιου του παιδιού, κατόπιν εορτής!

Γελοίοι που είναι οι άνθρωποι. Πλήρης έλλειψη λογικής. Ο,τι μάθαμε αναπαράγουμε, χωρίς καμία κριτική. :/:
[...]
Οταν προτινες αυτο το πραγμα το παιδι ειχε ηδη πει οτι δεν σκεφτεται να αλλαξει το επιθετο του, το γιατι και πως δεν τα σχολιασε κα δεν υπαρχει και λογος αλλωστε. Οπως και να εχει, ενω εχει ηδη το παιδι οτι δεν θελει να αλλαξει το επιθετο του, εσυ του προτινεις να αλλαξει, περνωντας μαλιστα της μητερας του. Δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα με οσους το κανουν, το εχει κανει και η αδερφη μου μαλιστα, και το επιθετο του καθε ενα ειναι καθαρα δικη του υποθεση. Εσυ ομως δειχνεις την ιδια προσκολιση στην διθεν προοδευτικοτιτα για την οποια κατακρινεις τους αλλους για την φαλλοκρατια!
Στην τελικη, αμα το παιδι θελει να αλλαξει επιθετο γιατι να παρει της μανας του και οχι καποιο που απλα του αρεσει η να νιωθει οτι ταιριαζει στον χαρακτιρα του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Γίνε 18 ,τελείωσε το Στρατό, πάρε έναν δικηγόρο ,κάνε δικαστήριο και άλλαξέ το σε ότι θέλεις.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top