Το επίθετο των παιδιών

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάντως κι εγώ από όσο ξέρω δεν γίνεται... Όπως το λέει ο Άγγελος.

*εκτός κι αν αλλάξει θρήσκευμα, οπότε ξαναβαφτιστεί, οπότε μπορεί να άλλαξει στο νέο όνομα που θα πάρει με τη νέα βάφτιση. Μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις δλδ.

Πράγματι, εφ' όσον το όνομα έχει δοθεί στην εκκλησία και έχει πάρει "την ευλογία του Θεού" δεν αλλάζει. Γνωρίζω περίπτωση στο Καπανδρίτι που ο παπάς παράκουσε κι αντί για Αναστασία, είπε.. Αθανασία και της έμεινε της κοπέλας το όνομα. Ούτε επιτόπου δεν το άλλαζε ο παπάς. :P

Αν και δείτε παρακάτω, κι αυτό γίνεται (αν αλλάξεις Θρήσκευμα).
Διαδικασία αλλαγής επωνύμου/κυρίου ονόματος, σας μεταφέρω από το site της Νομαρχίας Αθηνών:

2.6.1.10. Αλλαγή Επωνύμου/ Κυρίου Ονόματος Θηλέων στα Δημοτολόγια

Δικαιολογητικά:
  1. Αίτηση-υπεύθυνη δήλωση της ενδιαφερόμενης (Έντυπο αίτησης ΔΑΥ 8α) ή των γονέων της ή του γονέα που ασκεί τη γονική μέριμνα ή του επιτρόπου, εφόσον πρόκειται για ανήλικη (Έντυπο αίτησης ΔΑΥ 8β), στην οποία πρέπει:
    • να ορίζεται λεπτομερώς ο σκοπός για τον οποίο επιδιώκεται η μεταβολή,
    • να δηλώνεται το επώνυμο/ κύριο όνομα του οποίου ζητείται η πρόσληψη,
    • να δηλώνεται ότι η ενδιαφερόμενη δεν διώκεται ως φυγόδικος ή φυγόποινος
    • να βεβαιώνεται η ακρίβεια των στοιχείων των υποβληθέντων φωτοαντιγράφων.
  2. Η αίτηση-υπεύθυνη δήλωση απευθύνεται στη Νομαρχία, στην περιφέρεια της οποίας υπάγεται ο Δήμος ή η Κοινότητα στο δημοτολόγιο του οποίου είναι γραμμένη η ενδιαφερόμενη.
  3. Παράβολο δεκαπέντε (15) ευρώ, από οποιαδήποτε Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία (Δ.Ο.Υ.), για τέλος αλλαγής επωνύμου /κυρίου ονόματος.
  4. Φωτοαντίγραφο του δελτίου αστυνομικής ταυτότητας.
  5. Πιστοποιητικό βάπτισης (μόνο στην περίπτωση αλλαγής κυρίου ονόματος λόγω αλλαγής θρησκεύματος).
  6. Πιστοποιητικό περί εγγραφής του προσώπου που αφορά η αίτηση στα δημοτολόγια και στις περιπτώσεις ανηλίκων πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.
  7. Αρνητική ή καταφατική Δήλωση περί φυγοδικίας του προσώπου που αφορά η αίτηση.

Σημειώσεις:

  • Τα δικαιολογητικά 5 αναζητείται αυτεπάγγελτα από την Υπηρεσία μας, με βάση τις διατάξεις του άρθρου 5 του Ν.3242/2004.
  • Το δικαιολογητικό 6 είναι ενσωματωμένο στη σχετική αίτηση.
  • Μετά την κατάθεση των ανωτέρω δικαιολογητικών στην Υπηρεσία μας, αποστέλλεται στην ενδιαφερόμενη ανακοίνωση προκειμένου να δημοσιεύσει το περιεχόμενό της σε ημερήσια εφημερίδα που εκδίδεται στον οικείο νομό. Σε 15 ημέρες από τη δημοσίευση η ενδιαφερόμενη προσκομίζει ολόκληρη την εφημερίδα καθώς και το δελτίο της αστυνομικής της ταυτότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τόση μεγάλη σημασία έχει το όνομα;
Θέλω να πω, πως αν δε σου αρέσει το βαπτηστικό σου το αλλάζεις σε κάτι άλλο παρόμοιο.
Άλλωστε όταν γνωρίζεις κάποιον, δεν του συστήνεσαι με την ταυτότητα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση πως δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα και το αναφέρεις και πιο πάνω πως δεν το άλλαξες,
αλλά το "συμμόρφωσες". Γενικά νομίζω πως για να βγάλει θετική απόφαση ο αρμόδιος εισαγγελέας πρέπει να υπάρχει
σπουδαίος λόγος, ή εξελληνισμός του ονόματος, ή για λόγους αισθητικής, παπαρόπουλος - ταπαρόπουλος.

κοιταξε να σου πω εγω δεν ταλιπωρηθηκα καθολου σχεδον,μονο η δκηγορος μου,αλλα σου λεω μεσα σε ενα μηνα ειχα διαφορετικο ονομα και επιθετο,το ονομα ειναι τελειως διαφορετικο αλλα το επιθετο μου εχει τα πρωτα τρια γραμματα απο το επιθετο του μπαμπα..αλλα ειναι παλι τελειως διαφορετικο...να πω για το ονμα οτι δεν εχω βαπτιστει στην Ελλαδα και δεν ειχα ελληνικο ονομα..διαλεξα το ονομα Ναταλια καμια σχεση με το παλιο μου ονομα,μα καμια..

Πράγματι, εφ' όσον το όνομα έχει δοθεί στην εκκλησία και έχει πάρει "την ευλογία του Θεού" δεν αλλάζει. Γνωρίζω περίπτωση στο Καπανδρίτι που ο παπάς παράκουσε κι αντί για Αναστασία, είπε.. Αθανασία και της έμεινε της κοπέλας το όνομα. Ούτε επιτόπου δεν το άλλαζε ο παπάς. :P

Αν και δείτε παρακάτω, κι αυτό γίνεται (αν αλλάξεις Θρήσκευμα).
Διαδικασία αλλαγής επωνύμου/κυρίου ονόματος, σας μεταφέρω από το site της Νομαρχίας Αθηνών:

εγω δεν εχω βαπτιστει στη Ελλαδα μηπως για αυτο δεν ειχα καποιο προβληα?παντως σας λεω μεσα σε ενα μηνα τα αλλαξα και τα δυο..τωρα απο νομους δεν γνωριζω για να απαντησω ποια ειναι η διαδικασια και τετοια,εγω απλα σας ειπα την περιπτωση μου,και ο λογος ηταν οτι το ονομα μου δεν ηταν ελληνικο,δηλαδη αυτο ειπα για να μου το αλλαξουν...ειχα και καποιους αλλους λογους που δεν θα ηθελα να αναφερθω τωρα σ'αυτους αλλα ιδιαιτερο κοπο δεν χρειαζεται..εγω μιλαω και απο την εμπειρια μου

Τόση μεγάλη σημασία έχει το όνομα;
Θέλω να πω, πως αν δε σου αρέσει το βαπτηστικό σου το αλλάζεις σε κάτι άλλο παρόμοιο.
Άλλωστε όταν γνωρίζεις κάποιον, δεν του συστήνεσαι με την ταυτότητα. :P

καλη μου δεν ειχα ελληνικο ονομα,ελληνιδα ειμαι απλα το ονομα μου ηταν απισιο,κατα τη γνωμη μου φυσικα και αφου αποφασισα οτι θα αλλαζα επιθετο ειπα να παρω σβαρνα και το ονομα:D ηταν μια αποφαση πολυ συνειδητη και δεν το μετανιωσα καθολου αντιθετα χαρηκα πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Πράγματι, εφ' όσον το όνομα έχει δοθεί στην εκκλησία και έχει πάρει "την ευλογία του Θεού" δεν αλλάζει. Γνωρίζω περίπτωση στο Καπανδρίτι που ο παπάς παράκουσε κι αντί για Αναστασία, είπε.. Αθανασία και της έμεινε της κοπέλας το όνομα. Ούτε επιτόπου δεν το άλλαζε ο παπάς

τρου στόρυ
από τότε οι συγγενείς του παιδιού , φωνάζουν τον παπά- Άρη με συγκοπτόμενα φωνήεντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
το ξερετε το ανεκδοτο..

με την Ελένη Πούτση που αλλαξε το ονομα της σε Μαρία Πούτση..:hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά, ρε παιδιά, αλλα τι γίνεται με τους τίτλους σπουδών και με τα πτυχία;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Θα ήθελα, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Εγώ έχω δύο επίθετα και ο δικός μου το ίδιο. Τι θα κάνουμε λοιπόν? Πόσο μάλλον που ο ίδιος πρόσφατα απέκτησε το δεύτερο (για λόγους διαιώνισης, μετά από πίεση συγγενών) αλλά μια ζωή είχε του πατέρα του (και πιστεύω αυτό θα ήθελε να δώσει στα παιδιά). Ασε που μπορεί να μην συμφωνούμε στο πρώτο όνομα και να δώσουμε δύο πρώτα...Οπότε δεν θέλω να το σκέφτομαι μέχρι να προκύψει.
Εγώ που είχα από τη γέννησή μου δύο μου αρέσει πολύ. Βέβαια είναι λίγο ταλαιπωρία στα γραφειοκρατικά και όταν είχα πάει για ΑΜΙ, ΑΦΜ και τα σχετικά με γράφανε πάντα λάθος και έτρεχα. Αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ βολικό, χρησιμοποιείς όποιο θες και μερικές φορές νιώθεις και λιγο σαν κατάσκοπος. :P

Οσον αφορά πτυχία, διπλώματα, τίτλους κατοχής κλπ, έχεις χαρτιά που αποδεικνύουν το "παλιο" όνομα (σε περίπτωση ριζικής αλλαγής) οπότε όλα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Θα ήθελα, αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα. Εγώ έχω δύο επίθετα και ο δικός μου το ίδιο. Τι θα κάνουμε λοιπόν?
Um, το ίδιο που θα έκανες αν είχε ένα: Θα διαλέξεις ένα από τα δικά σου. Ε, τώρα που έχει δύο θα πρέπει να κάνει κι αυτός το ίδιο. Οπότε τα παιδιά θα πάρουν πάλι δύο επίθετα, ένα από τον καθένα σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Um, το ίδιο που θα έκανες αν είχε ένα: Θα διαλέξεις ένα από τα δικά σου. Ε, τώρα που έχει δύο θα πρέπει να κάνει κι αυτός το ίδιο. Οπότε τα παιδιά θα πάρουν πάλι δύο επίθετα, ένα από τον καθένα σας.

Δεν το έχω συζητήσει καθόλου (φοβάμαι μην κρυφτεί σε καμιά σπηλιά) αλλά ξέρω ότι το καινούριο επίθετο θα αναγκαστεί να το βάλει γιατί αυτός είναι ο λόγος που το απέκτησε. Αλλά το άλλο πάλι θα το θέλει νομίζω... Και σε τέτοια περίπτωση δεν θα πατήσω πόδι να μπει και ένα δικό μου για να μην έχουμε εντάσεις χωρίς σοβαρό λόγο.
Γίνεται το ένα παιδί να έχει τα δύο δικά του και το άλλο τα δύο δικά μου? Η α+γ, β+δ? Θα ήταν πρωτότυπο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Στο εξωτερικό γίνεται αυτό, αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα πρέπει όλα τα παιδιά να έχουν το ίδιο επώνυμο.
Με αποτέλεσμα αν κάνεις αυτό που λες, να είσαι η μόνη στην απέξω και όλη η υπόλοιπη οικογένεια να έχει κοινό επίθετο.

Το τι θεωρεί ο καθένας σοβαρό λόγο υποθέτω ότι διαφέρει ανά άνθρωπο. Η μητέρα μου το έθεσε ως απαραίτητη προυπόθεση για να παντρευτεί τον πατέρα μου, τόσο σοβαρό το θεωρούσε. Και δικαίως, το επίθετο έχει μεγάλη σημασία, όσο κι αν οι περισσότερες γυναίκες έχουν εκπαιδευτεί να το θεωρούν ανούσιο για να τηρούν αδιαμαρτύρητα τις πατριαρχικές παραδόσεις ακόμη και σήμερα που η αρχική του σημειολογία (της ιδιοκτησίας) είναι παρωχημένη και που οι γυναίκες είναι εξίσου ολοκληρωμένες προσωπικότητες.

Μόνο και μόνο το ότι θεωρείς ότι μπορεί να προκαλέσει εντάσεις το να είναι ΈΝΑ από τα ΔΥΟ επίθετα του παιδιού δικό σου (απαίτηση καθ'όλα δίκαιη), δείχνει πόσο σημαντικό το θεωρεί ο σύντροφος σου. Μήπως λοιπόν δεν είναι όσο ανούσιο νομίζεις; Think about it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Στο εξωτερικό γίνεται αυτό, αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα πρέπει όλα τα παιδιά να έχουν το ίδιο επώνυμο.
Με αποτέλεσμα αν κάνεις αυτό που λες, να είσαι η μόνη στην απέξω και όλη η υπόλοιπη οικογένεια να έχει κοινό επίθετο.

Το τι θεωρεί ο καθένας σοβαρό λόγο υποθέτω ότι διαφέρει ανά άνθρωπο. Η μητέρα μου το έθεσε ως απαραίτητη προυπόθεση για να παντρευτεί τον πατέρα μου, τόσο σοβαρό το θεωρούσε. Και δικαίως, το επίθετο έχει μεγάλη σημασία, όσο κι αν οι περισσότερες γυναίκες έχουν εκπαιδευτεί να το θεωρούν ανούσιο για να τηρούν αδιαμαρτύρητα τις πατριαρχικές παραδόσεις ακόμη και σήμερα που η αρχική του σημειολογία (της ιδιοκτησίας) είναι παρωχημένη και που οι γυναίκες είναι εξίσου ολοκληρωμένες προσωπικότητες.

Μόνο και μόνο το ότι θεωρείς ότι μπορεί να προκαλέσει εντάσεις το να είναι ΈΝΑ από τα ΔΥΟ επίθετα του παιδιού δικό σου (απαίτηση καθ'όλα δίκαιη), δείχνει πόσο σημαντικό το θεωρεί ο σύντροφος σου. Μήπως λοιπόν δεν είναι όσο ανούσιο νομίζεις; Think about it.


Καλά, κι εμένα στην περίπτωσή μου η μητέρα μου επέμεινε να πάρουμε και το δικό της (δεν νομίζω να ήταν όρος γάμου, γιατι έκανε παιδιά πολύ αργότερα). Επειδή σε αυτό το θέμα οι μισοί είναι σαν κι εμας και θεωρούν το διπλό επώνυμο χρήσιμο και βολικο, ενώ οι υπολοιποι το θεωρουν "σιδηρόδρομο" και ταλαιπωρία, δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Ισως αν είχα δύο μεγάλα επώνυμα να μην μ' άρεσε τόσο (το ένα είναι μεγάλο και το δεύτερο μικρό στην περίπτωσή μου). Και σκέψου και ότι κάθε φορά στο "ονομα πατρός" και "γένος" το παιδί θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να γράφει δύο επώνυμα. Φοβάμαι λίγο ότι μπορεί να γυρίσει μια μέρα και να μου πει: "ρε μάνα, τι μου βαλες και μένα δύο και με ταλαιπωρείς?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Καλά, κι εμένα στην περίπτωσή μου η μητέρα μου επέμεινε να πάρουμε και το δικό της (δεν νομίζω να ήταν όρος γάμου, γιατι έκανε παιδιά πολύ αργότερα).
Το επίθετο των (μελλοντικών) παιδιών το δηλώνεις όταν παντρευτείς, όχι όταν κάνεις παιδιά.

Επειδή σε αυτό το θέμα οι μισοί είναι σαν κι εμας και θεωρούν το διπλό επώνυμο χρήσιμο και βολικο, ενώ οι υπολοιποι το θεωρουν "σιδηρόδρομο" και ταλαιπωρία, δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Ισως αν είχα δύο μεγάλα επώνυμα να μην μ' άρεσε τόσο (το ένα είναι μεγάλο και το δεύτερο μικρό στην περίπτωσή μου). Και σκέψου και ότι κάθε φορά στο "ονομα πατρός" και "γένος" το παιδί θα πρέπει έτσι κι αλλιώς να γράφει δύο επώνυμα. Φοβάμαι λίγο ότι μπορεί να γυρίσει μια μέρα και να μου πει: "ρε μάνα, τι μου βαλες και μένα δύο και με ταλαιπωρείς?"
Κι εγώ έχω ένα μικρό και ένα μεγαλύτερο. Το μικρό είναι της μαμάς, και έχω καταλήξει ανεπίσημα να χρησιμοποιώ μόνο αυτό και στο χώρο μου όλοι με ξέρουν με αυτό.
Αν γυρίσει καμια μέρα και σου πει κάτι τέτοιο, να του πεις ότι έτσι έχει δικαίωμα ΕΠΙΛΟΓΗΣ. Μπορεί να κρατήσει και τα δύο, ή μπορεί να διαλέξει το ένα που του ακούγεται καλύτερα. Σίγουρα δεν είναι καμιά τεράστια επιλογή, αλλά έχει τρεις φορές περισσότερες επιλογές από τα άλλα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Γίνεται το ένα παιδί να έχει τα δύο δικά του και το άλλο τα δύο δικά μου? Η α+γ, β+δ? Θα ήταν πρωτότυπο. :)
Δεν γίνεται.
Επίσης όπως είπε και η StC το επίθετο των παιδιών το δηλώνεις όταν είναι να παντρευτείς και όχι όταν τα κάνεις τα παιδιά... :)

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι αν πχ. διαλέξετε το επώνυμο του συζύγου και αυτός έχει διπλό επίθετο δεν μπορείς να κρατήσεις μόνο το ένα για τα παιδιά. Τουλάχιστον αυτό είπαν σε φίλή που ο άντρας της έχει διπλό επώνυμο. Όταν δήλωσαν επώνυμο για τα παιδιά τους είπαν ότι αναγκαστικά τα παιδιά τους (επέλεξαν το επώνυμο του συζύγου για επώνυμο των παιδιών) θα έχουν και τα 2 επώνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι, ξέρει κανείς, αν το παιδί έχει πάρει τα επίθετα και των δυο γονιών του και παντρευτεί με μια κοπέλα που επίσης έχει τα επίθετα και των 2 γονιών της και αποκτήσουν δικό τους παιδί, τι ακριβώς θα γίνει? Μη πείτε μόνο ότι θα έχει 4 επίθετα γιατι πλέον θα είναι όλοκληρο σύγγραμμα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν γίνεται.
Επίσης όπως είπε και η StC το επίθετο των παιδιών το δηλώνεις όταν είναι να παντρευτείς και όχι όταν τα κάνεις τα παιδιά... :)

Επίσης, έχω την εντύπωση ότι αν πχ. διαλέξετε το επώνυμο του συζύγου και αυτός έχει διπλό επίθετο δεν μπορείς να κρατήσεις μόνο το ένα για τα παιδιά. Τουλάχιστον αυτό είπαν σε φίλή που ο άντρας της έχει διπλό επώνυμο. Όταν δήλωσαν επώνυμο για τα παιδιά τους είπαν ότι αναγκαστικά τα παιδιά τους (επέλεξαν το επώνυμο του συζύγου για επώνυμο των παιδιών) θα έχουν και τα 2 επώνυμα.
Δεν μου ακούγεται σωστό αυτό.
Αν είναι πάντως, ένας λόγος παραπάνω να μην παντρευτώ ποτέ στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:D εγώ πιστεύω ότι είναι ανόητο να συζητάμε τέτοια πράγματα. Η φύση, η κοινωνία μας και η τύχη επέλεξε να παίρνουν το όνομα του πατρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
:D εγώ πιστεύω ότι είναι ανόητο να συζητάμε τέτοια πράγματα. Η φύση, η κοινωνία μας και η τύχη επέλεξε να παίρνουν το όνομα του πατρος.

Ρε Φοκο, γιατι οποτε βλεπω το ονομα σου σε θεμα το μυαλο μου παει κατευθειαν σε τρολλ...Ελεος βρε αγορι μου....

Στο θεμα τωρα.
Νομιζω οτι το θεμα των επιθετων ειναι χειροτερο και απο το θεμα του ονοματος των παιδιων. Ειδικα αμα μπουνε και τα σογια στην μεση.
Ερωτηση: Τι γινεται στην περιπτωση που το παιδι γεννηθει εκτος γαμου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ρε Φοκο, γιατι οποτε βλεπω το ονομα σου σε θεμα το μυαλο μου παει κατευθειαν σε τρολλ...Ελεος βρε αγορι μου....

Στο θεμα τωρα.
Νομιζω οτι το θεμα των επιθετων ειναι χειροτερο και απο το θεμα του ονοματος των παιδιων. Ειδικα αμα μπουνε και τα σογια στην μεση.
Ερωτηση: Τι γινεται στην περιπτωση που το παιδι γεννηθει εκτος γαμου??
:hmm: σκέφτομαι σοβαρά να αλλάξω το nick μου γιατί με έχετε παρεξηγήσει. Εξαιτίας κάποιων μηνυματων μου έχει περάσει στους συμφορουμίτες ότι είμαι τρολ (Βεβαίως φταίω και εγώ για αυτό αλλά δύσκολα μπορώ να το διορθώσω με το υπάρχων nick).

Θεωρώ σωστό ένα παιδί να παίρνει το επίθετο του πατέρα του αν δεν υπάρχει πατέρας (που το αναγνωρίζει παέι στη μαμά). Δε συμφωνώ ένα παιδάκι να επιλέξει γιατί δεν είναι σωστο απέναντι στον γονέα.
Πιστεύω επίσης ότι το ανδρογυνο πρέπει να έχει κοινό επίθετο (ή του πατέρα ή αν δεν της αρέσει της γυναίκας να διαλέξουν ένα καινούριο).

Δε θεωρώ το γάμο παιχνίδι όπως μερικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ερωτηση: Τι γινεται στην περιπτωση που το παιδι γεννηθει εκτος γαμου??

Έχω την εντύπωση πως αν αναγνωριστεί από τον πατέρα παίρνει του πατέρα και το αντιστροφο αν δεν.
Αλλά μη σου λέω και μαλακίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εγώ που έχω μόνο το επίθετο της μαμάς μου επειδη ετσι αποφασισαν απο κοινου οι γονεις μου, ανήκω σε πρωτοποριακή οικογένεια..?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top