Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,878 μηνύματα.
Αυτό άραγε ισχύει;Έχω κάποιες φορές ακούσει πως μερικές γυναίκες βρίσκουν ''ενδιαφέρουσα'' την αντρική ομοφυλοφιλία στις ''ελαφριές ή συναισθηματικές'' εκφράσεις της.

Θυμάμαι μάλιστα που διάβαζα ένα άρθρο από το division of gay psychology (British Psychological Society) και είχαν βρεί ένα σημαντικό αριθμό στρέητ γυναικών να τους αρέσει η θέα ενός τρυφερού/σέξυ γκέι φιλιού μεταξύ ανδρών (ειδικά εαν οι άντρες ήταν σχετικά σέξυ). Επίσης το ίδιο φαινόταν να ισχύει σε ότι αφορούσε ερωτική πλοκή γκέι ζευγαριών στον κινηματογράφο,στην τηλεόραση κτλ.

Κάποια βοήθεια από τις γυναίκες του φόρουμ ;

Για μένα όχι. Δηλαδή μπορεί να δω αυτούς τους άντρες και να μου αρέσουν σεξουαλικά, αλλά από τη στιγμή που δω μπροστά στα μάτια μου οτι είναι gay, θα πω "κρίμα" και θα πάω παρακάτω.Κρίμα θα πω γιατί δεν μπορώ να τους έχω εγώ, όχι επειδή είναι gay! (προλαβαίνω τον Άγγελο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κρίμα θα πω γιατί δεν μπορώ να τους έχω εγώ, όχι επειδή είναι gay! (προλαβαίνω τον Άγγελο).
πώς με ξερειιςς...:rolleyes::shifty::hypno:8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Για μένα όχι. Δηλαδή μπορεί να δω αυτούς τους άντρες και να μου αρέσουν σεξουαλικά, αλλά από τη στιγμή που δω μπροστά στα μάτια μου οτι είναι gay, θα πω "κρίμα" και θα πάω παρακάτω.Κρίμα θα πω γιατί δεν μπορώ να τους έχω εγώ, όχι επειδή είναι gay! (προλαβαίνω τον Άγγελο).


Σε ευχαριστώ Σύλβια για την απάντηση.Αν και νομίζω (αν αναλύω καλά την απάντηση σου) έχεις απαντήσει περισσότερο με ''σεξουαλικά'' κριτήρια παρά με αυτό που έλπιζα να ''ξυπνήσω'' στις γυναίκες του φόρουμ.Δηλάδη έκανα επίκληση στην ''αναλυτικότητα'' τους καθώς στον τρόπο με το οποίο προσεγγίζουν cognitively την ρομαντική και συναισθηματική έλξη η οποία τους προσέγγιση μάλλον από ότι μας πληροφορεί η ψυχολογία είναι διαφορετική στα δύο φύλα.

Έχουμε ήδη καλούς λόγους να θεωρούμε πως εμείς οι άντρες δρούμε λίγο περισσότερο σεξουαλικά από τις γυναίκες (πράγμα για το οποίο κάνει λόγο και το άρθρο που ανάφερα) ενώ εσείς οι γυναίκες ειδικά σε ότι αφορά την ρομαντική και συναισθηματική έλξη (romantic and emotional attractions όπως λέει η APA) διαφέρετε από εμάς.

Οπότε τι λέτε να το βάλουμε αυτό σε τέστ και εδώ; Λέω λοιπόν να κάνουμε ένα μικρό,πολύ μικρούτσικο ''πειραματάκι'' :P Έφαγα τον τόπο λοιπόν και βρήκα το παρακάτω βιντεάκι το οποίο νομίζω κάνει για τις ανάγκες του παραπάνω ερωτήματος μου.Για να μην βγούμε οφ τόπικ όμως θα ήθελα να περιοριστούμε σε θετικές ή αρνητικές ψήφους από γυναίκες.

Εξηγώ:

1.Αρχικά θα ήθελα μόνο γυναίκες να συμμέτεχουν σε αυτό το ''πειραματάκι''
2. Θα ήθελα όσες γυναίκες βρίσκουν ότι το παρακάτω βίντεο τους αρέσει να αξιολογήσουν με θετική ψήφο το παρόν πόστ και σε όσες δεν τους αρέσει να το αξιολόγησουν με αρνητική ψήφο.
3.Θα ήθελα να ψηφίσουν μόνο οι γυναίκες που έχουν ετεροφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό ή περισσότερο ετεροφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό
4.Παρακαλώ το βιντεάκι να μην σχολιαστεί από κανέναν στα επόμενα πόστ (είτε θετικά είτε αρνητικά είτε με έμμεσο ή άμεσο τρόπο).Αν οπωσδήποτε θέλετε διευκρίνηση στείλτε μου πμ και θα σας απαντήσω.
5. Επίσης παρακαλώ να αγνοήσετε την μουσική όσο το δυνατόν περισσότερο μπορείτε και αυτό γιατί κάποιες από εσάς μπορεί και να επηρρεαστήτε (δε μπορούσα να βρώ κάποιο βίντεο στο YT που να με καλύπτει και να μην έχει μουσική).
6.Ψηφίστε το χωρίς να σκεφτήτε πολύ και αμέσως μετά την πρώτη θέαση.
7.Τέλος, με το σας ''αρέσει'' ή ''δεν σας αρέσει'' εννοώ οτιδήποτε μπορεί να είναι αυτό το οποίο ενστικτωδώς θα προκαλέσει τα αντανακλαστικά σας.


Δύο λόγια για το βίντεο (μεταφρασμένη περίληψη από Αγγλικό σαίτ)

Πρόκειτε για αποσπασματα μιας Γερμανικής καθημερινής σειράς στην απογευματινή ζώνη.Είναι αποσμάσματα από την ιστορία αγάπης ένος από τα μακροβιότερα γκεί ζευγάρια διεθνώς στην ιστορία των καθημερινών σειρών.Η ιστορία τους ακόμα συνεχίζεται στη Γερμανία και σήμερα.Ο ένας χαρακτήρας (ο ξανθός) άρχισε να παίζει τον ρόλο ενός στρέητ μπόξερ ενώ στη πορεία και μετά από κάποια γεγονότα ανακαλύπτει πως ύστερα από ένα αναπάντεχο φιλί νιώθει πως ερωτεύεται τον άλλο χαρακτήρα.Σήμερα είναι 4 χρόνια μαζί στο σόου και οι ''περιπέτειες'' τους συνεχίζονται.Και οι δύο ηθοποιοί δηλώνουν πως έχουν ετεροφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό στη πραγματική ζωή.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,878 μηνύματα.
Το μόνο πράγμα που μου αρέσει στο παραπάνω βίντεο είναι οτι αυτοί οι δύο άνθρωποι (αδιάφορο το φύλο) νιώθουν αγάπη και έντονα συναισθήματα ο ένας για τον άλλον, είναι αυτυχισμένοι κι αυτό με κάνει χαρούμενη για αυτούς. Κατά τα άλλα δε μου ξυπνάει κάποιο άλλο συναίσθημα. Απαντάω σε ποστ κι όχι με ψήφο γιατί δεν κατάλαβα αν "σας αρέσει" εννοείς αν μας ερεθίζει σεξουαλικά η θέαση δύο αντρών που φιλιούνται. Σε αυτό όχι. Στα παραπάνω που είπα ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
. Απαντάω σε ποστ κι όχι με ψήφο γιατί δεν κατάλαβα αν "σας αρέσει" εννοείς αν μας ερεθίζει σεξουαλικά η θέαση δύο αντρών που φιλιούνται. Σε αυτό όχι. Στα παραπάνω που είπα ναι.

Βασικά περίπου το είπα,οτιδήποτε μπορεί να είναι αυτό.Ακόμα και γνώμη θετική.Από εδώ και πέρα όποια από εσάς θέλει κάποια διευκρίνηση ας μου στείλει ένα πμ και θα απαντησω!Κατά τα άλλα συνεχίστε κανονικά τον σχολιασμό του θέματος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πιστεύω ότι στην ερώτηση οι περισσότεροι δε θα ψηφίσουν αυτό που πραγματικά πιστεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
εγω εβαλα θετικη γιατι μου προξενησε γελιο (οχι αυτο που ακουγεται). βασικα τους βρηκα πολυ γλυκουληδες αλλα οταν ηταν πολυ διαχυτικοι μου βγηκε ενα χαμογελο ομολογω.
σορυ, τωρα θυμηθηκα οτι δεν πρεπει να σχολιασουμε. (αν κ κατα τη γνωμη μου κ τα ποιοτικα χαρακτηριστικα της ψηφου εχουν σημασια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
εγω εβαλα θετικη γιατι μου προξενησε γελιο (οχι αυτο που ακουγεται). βασικα τους βρηκα πολυ γλυκουληδες αλλα οταν ηταν πολυ διαχυτικοι μου βγηκε ενα χαμογελο ομολογω.
σορυ, τωρα θυμηθηκα οτι δεν πρεπει να σχολιασουμε. (αν κ κατα τη γνωμη μου κ τα ποιοτικα χαρακτηριστικα της ψηφου εχουν σημασια)

Ναι,σίγουρα έχουν απλά μέσω νετ δε γίνονται πολλά πράγματα (θέλουν συνέντευξη αυτά δλδ) οπότε είπα να το ψάξω καθαρά στατιστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
βρε κορίτσια,θα μου απαντήσει καμιά σας σε αυτό που ρώτησα παραπάνω.Είναι γενικευμένο φαινόμενο αυτό ; Με έχει φάει η περιέργεια να δώ τι θα πουν οι δεσποσύνες του φόρουμ :P
Tσου...
Βασικά δεν ξέρω αν είναι γενικευμένο φαινόμενο αλλά τουλ για μένα δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πιστεύω ότι στην ερώτηση οι περισσότεροι δε θα ψηφίσουν αυτό που πραγματικά πιστεύουν.
μαντης εισαι?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

1.Αρχικά θα ήθελα μόνο γυναίκες να συμμέτεχουν σε αυτό το ''πειραματάκι''
2. Θα ήθελα όσες γυναίκες βρίσκουν ότι το παρακάτω βίντεο τους αρέσει να αξιολογήσουν με θετική ψήφο το παρόν πόστ και σε όσες δεν τους αρέσει να το αξιολόγησουν με αρνητική ψήφο.
3.Θα ήθελα να ψηφίσουν μόνο οι γυναίκες που έχουν ετεροφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό ή περισσότερο ετεροφυλόφιλο σεξουαλικό προσανατολισμό

4.Παρακαλώ το βιντεάκι να μην σχολιαστεί από κανέναν στα επόμενα πόστ (είτε θετικά είτε αρνητικά είτε με έμμεσο ή άμεσο τρόπο).Αν οπωσδήποτε θέλετε διευκρίνηση στείλτε μου πμ και θα σας απαντήσω.
5. Επίσης παρακαλώ να αγνοήσετε την μουσική όσο το δυνατόν περισσότερο μπορείτε και αυτό γιατί κάποιες από εσάς μπορεί και να επηρρεαστήτε (δε μπορούσα να βρώ κάποιο βίντεο στο YT που να με καλύπτει και να μην έχει μουσική).
6.Ψηφίστε το χωρίς να σκεφτήτε πολύ και αμέσως μετά την πρώτη θέαση.
7.Τέλος, με το σας ''αρέσει'' ή ''δεν σας αρέσει'' εννοώ οτιδήποτε μπορεί να είναι αυτό το οποίο ενστικτωδώς θα προκαλέσει τα αντανακλαστικά σας.


Εάν δεν αλλοιώνεται η επιστημονική υφή του Πειράματος,
θα ήθελα όσες γυναίκες πάρουν μέρος στην ψηφοφορία,
να ποστάρουν και μια ολόσωμη φωτό τους με μαγιώ.
kk thnx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Eυχαριστώ είπα? α ναι. οκ νταξ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Αλήθεια και μένα μου χτυπάει κάπως αυτή η ατάκα. Πλέον την μεταφράζω για κάποιες περιπτώσεις ''σαφώς και δε συμφωνώ με την ομοφυλοφιλία αλλά στο πλαίσιο του να φανώ πολιτισμένος να χαιρέσαι που σου δίνω το ελεύθερο να κάνεις αυτό που κάνεις ''




Διότι ως γνωστό οι γκέι έχουν μια τάση να το κάνουν στο δρόμο.Κάθε μέρα τους βλέπεις.Τι να πώ ,ελπίζω αυτό Άγγελε να μην προέρχεται από κάποια στερεοτυπική θεώρηση γιατί αν ναί τότε γηράσκω αει διδασκόμενος.




Αυτό άραγε ισχύει;Έχω κάποιες φορές ακούσει πως μερικές γυναίκες βρίσκουν ''ενδιαφέρουσα'' την αντρική ομοφυλοφιλία στις ''ελαφριές ή συναισθηματικές'' εκφράσεις της.

Θυμάμαι μάλιστα που διάβαζα ένα άρθρο από το division of gay psychology (British Psychological Society) και είχαν βρεί ένα σημαντικό αριθμό στρέητ γυναικών να τους αρέσει η θέα ενός τρυφερού/σέξυ γκέι φιλιού μεταξύ ανδρών (ειδικά εαν οι άντρες ήταν σχετικά σέξυ). Επίσης το ίδιο φαινόταν να ισχύει σε ότι αφορούσε ερωτική πλοκή γκέι ζευγαριών στον κινηματογράφο,στην τηλεόραση κτλ.

Κάποια βοήθεια από τις γυναίκες του φόρουμ ;

ισως επειδη δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως βρισκουν ο ενας στον αλλον οχι απλα δεν μ αρεσει αλλα ...μου προκαλει αηδια η θεα δυο αντρων να φιλιουνται...πιο ευκολα μπορω να συζητησω κ να καταλαβω(καποιες,οχι ολες) ομοφυλοφιλικες φαντασιωσεις που γινονται στα πλαισια πιο εντονου σεξουαλικου ερεθισμου,παρα το οτι μπορει να καλυπτεται συναισθηματικα καποιος απο το ιδιο φυλλο.....
παρολο ομως που εγω δεν μπορω να καταλαβω τι ευχαριστηση εχει μια τετοιου ειδους σεξουαλικη ταυτοτητα,αν κ εφοσον ειναι συνειδητη επιλογη κ δεν απορρεει απο καποιο ψυχικο τραυμα....(πχ καποιος βιασμος σε μικρη ηλικια κλπ)
τοτε καλα κανουν,κ διεκδικουν την ευτυχια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Συνειδητή επιλογή δεν είναι, όπως δεν είναι η δική σου να σου αρέσουν άντρες.
Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι απορρέει από ψυχικό τραύμα, όπως δεν απορρέει από ψυχικό τραύμα η αριστεροχειρία, παρ'ότι είναι σε εξίσου μικρό ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Συνειδητή επιλογή δεν είναι, όπως δεν είναι η δική σου να σου αρέσουν άντρες.
Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι απορρέει από ψυχικό τραύμα, όπως δεν απορρέει από ψυχικό τραύμα η αριστεροχειρία, παρ'ότι είναι σε εξίσου μικρό ποσοστό.

Spot on Λία (γενικά προσέχω ότι είσαι πολύ καλά διαβασμένη στο συγκεκριμένο) !

Σωστά.Από τα λίγα που γνωρίζουμε μάλλον δε μιλάμε για συνειδητή επιλογή.Γενικά φαίνεται πως οι περισσότεροι άνθρωποι έχουν πολύ μικρή (εως καθόλου) αίσθηση επιλογής σε ότι αφορά τον σεξουαλικό τους προσανατολισμό.

Σε ότι αφορά το τραύμα, για να είμαστε ακριβείς στη διεθνή βιβλιογραφία έχουν αναφερθεί self-reports που αποδίδουν την ομοφυλοφιλία τους σε κάτι τραυματικό αν και γενικά αυτά τα πέρνουμε σε face value καθώς πλέον η τάση είναι να εξετάζουμε σήμερα τέτοιες αναφορές σε σχέση με ευρύτερη ψυχοπαθολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ Πάνο, και καλή χρονιά!

Δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να γνωρίζει κάποιος κατά πόσον κάτι προέρεχεται από ψυχικό του τραύμα, μόνο εκτιμήσεις και εικασίες μπορεί να κάνει.

Γενικά όσο διαβάζω περισσότερα για ψυχολογία, τόσο περισσότερο συνειδητοποιώ ότι βουλωμένο γράμμα διαβάζουμε όλοι, και για τον εαυτό μας, και για τους γύρω μας, οπότε δηλώσεις σαν του νυχτολούλουδου παραπάνω περί συνειδητών επιλογών μου προκαλούν μειδίαμα. Το είχα ψυλλιαστεί και πριν το ψάξω (από παρατήρηση του περιβάλλοντος και του εαυτού μου), αλλά δεν φανταζόμουν την τεράστια έκταση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Συνειδητή επιλογή δεν είναι, όπως δεν είναι η δική σου να σου αρέσουν άντρες.
Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι απορρέει από ψυχικό τραύμα, όπως δεν απορρέει από ψυχικό τραύμα η αριστεροχειρία, παρ'ότι είναι σε εξίσου μικρό ποσοστό.


δεν ειπα οτι ειναι απαραιτητο να ειναι καποιο ψυχικο τραυμα....αλλα υπαρχουν κ ανθρωποι που επειδη ζησαν τραυματικες στιγμες,επηρεαστηκε η σεξουαλικη τους ταυτοτητα....
οσο για την δικη μου επιλογη....αν κρινω απο το πως νοιωθω οταν μυριζω,νοιωθω,αισθανομαι,ενα αρσενικο....οπως λεει κ το τραγουδι"μαζι σου δυο φορες γυναικα"ειναι σιγουρα συνειδητη επιλογη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
η αριστεροχειρία, παρ'ότι είναι σε εξίσου μικρό ποσοστό.

A, επί της ευκαιρίας να πώ ότι πολύ καλή έρευνα για την όποια σχέση μεταξύ αριστεροχειρίας και ομοφυλοφιλίας έχει κάνει ο Simon LeVay (μεταξύ πολλών άλλών μελετών γύρω από την ομοφυλοφιλία). Ο Simon LeVay φαίνεται πως είναι πρωτοπόρος σε διάφορες έρευνες για την φύση της ομοφυλοφιλίας και γενικότερα του ανθρώπινου σεξουαλικού προσανατολισμού.Μάλιστα ο ίδιος είναι Ψυχολόγος,ομοφυλόφιλος και αριστερόχειρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
Ευχαριστώ Πάνο, και καλή χρονιά!

Δεν νομίζω ότι είναι σε θέση να γνωρίζει κάποιος κατά πόσον κάτι προέρεχεται από ψυχικό του τραύμα, μόνο εκτιμήσεις και εικασίες μπορεί να κάνει.

Γενικά όσο διαβάζω περισσότερα για ψυχολογία, τόσο περισσότερο συνειδητοποιώ ότι βουλωμένο γράμμα διαβάζουμε όλοι, και για τον εαυτό μας, και για τους γύρω μας, οπότε δηλώσεις σαν του νυχτολούλουδου παραπάνω περί συνειδητών επιλογών μου προκαλούν μειδίαμα. Το είχα ψυλλιαστεί και πριν το ψάξω (από παρατήρηση του περιβάλλοντος και του εαυτού μου), αλλά δεν φανταζόμουν την τεράστια έκταση του.

μπορει αν θελει καποιος να ψαξει κατα ποσο οι σεξουαλικες του επιλογες ειναι συνειδητες η οχι...φυσικα οχι απλως διαβαζοντας ψυχολογικα βιβλια....αλλα ψαχνοντας ο ιδιος τον εαυτο του μεσω την ψυχολογιας,που την γνωριζουμε κυριως βιωνοντας την,θετοντας τον μοναδικο εαυτο μας,με τα μοναδικα βιωματα μας,με τα μοναδικα αισθηματα μας σε αυτην την διαδικασια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Εμένα πάντως ως - αμιγώς- ομοφυλόφιλο, μου προκαλούνται θετικά συναισθήματα όταν βλέπω τόσο ομοφυλόφιλες όσο και ετεροφυλόφιλες σκηνές, όπως το παραπάνω βίντεο. Αυτό το αποδίδω στο γεγονός ότι έχοντας μεγαλώσει σε μια κοινωνία όπου κυριαρχεί η ετεροφυλοφιλία, έχω αποδεχτεί και αναγνωρίζω τα συναισθήματα που μπορούν να έχουν δύο άνθρωποι ανεξαρτήτως φύλου, σε αντίθεση με τους ετεροφυλόφιλους που δεν έχουν ιδιαίτερη επαφή στη ζωή τους με ομοφυλοφιλικές σκηνές.
Να πω επίσης ότι και η θέα δύο ανδρών να κάνουν έρωτα, μου αρέσει και πιστεύω ότι αυτό συμβαίνει τόσο λόγω του προσανατολισμού μου, όσο και από το γεγονός ότι έχω συνηθίσει να το βλέπω.
Βέβαια να πω ότι όσο πιο πολύ "του γούστου μου" είναι τα άτομα που βλέπω, τόσο πιο έντονα συναισθήματα που δημιουργούνται.
(panos, απαντάω χάριν της συζήτησης, δεν συμμετείχα στην mini έρευνά σου, μιας που δεν με αφορά)

Κλείνοντας, πάρτε και μια ωραία φωτογραφία. :clapup:

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top