Γυναίκες και θετικές επιστήμες

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν σου αρεσει πραγματικα κατι,,ειτε το σπουδαζεις ειτε οχι,,το αγαπας και φαινεται

μην κρυβομαστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
εχμ, η διαφορά μεταξύ αντρών και γυναικών είναι ότι η γυναίκα περιμένει κάποιον να της δείξει πως φτιάχνεται κάτι και δεν προσπαθεί από μόνη της να το φτιάξει. Με άλλα λόγια, δεν είναι ανεξάρτητη.

Αμα φοβάμαι πως με τα πειράματά μου μπορεί να χαλάσω κάτι ακριβό, εννοείται πως ζητάω βοήθεια. Αν όμως η αξία αυτού που προσπαθώ να επιδιορθώσω είναι αμελητέα, θα ασχοληθώ από μόνη μου. Δεν θεωρώ ότι τίθεται θέμα ανεξαρτησίας στην περίπτωσή μου, αλλά καθαρά θέμα άγνοιας και φόβου.
Δεν κάθομαι να μάθω ηλεκτρολογικά σε άριστο επίπεδο ώστε να ξέρω να φτιάξω οτιδήποτε άμα χαλάσει. Θα προτιμούσα να μου δείξει ο boyfriend, που είναι και το αντικείμενό του άλλωστε. Οπως και αυτός αντίστοιχα θα με ρωτήσει για διάφορα θωρητικά θέματα που τον ενδιαφέρουν μεν, αλλά δεν θα κάτσει να εξειδικευτεί τόσο στο αντικείμενο ώστε να τα μάθει μόνος του κάποια στιγμή στην πορεία.
Είναι λοιπόν καθαρά θέμα λειτουργικότητας, ο καθένας έχει μια "επίσημη εξειδίκευση" (είτε τον ενδιαφέρει είτε όχι, είτε από σπουδές είτε από εργασιακή εμπειρία) και από εκεί και πέρα, για ενδιαφέροντα και hobby....ρωτόντας πας στην πόλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Αμα φοβάμαι πως με τα πειράματά μου μπορεί να χαλάσω κάτι ακριβό, εννοείται πως ζητάω βοήθεια. Αν όμως η αξία αυτού που προσπαθώ να επιδιορθώσω είναι αμελητέα, θα ασχοληθώ από μόνη μου. Δεν θεωρώ ότι τίθεται θέμα ανεξαρτησίας στην περίπτωσή μου, αλλά καθαρά θέμα άγνοιας και φόβου.
Δεν κάθομαι να μάθω ηλεκτρολογικά σε άριστο επίπεδο ώστε να ξέρω να φτιάξω οτιδήποτε άμα χαλάσει. Θα προτιμούσα να μου δείξει ο boyfriend, που είναι και το αντικείμενό του άλλωστε. Οπως και αυτός αντίστοιχα θα με ρωτήσει για διάφορα θωρητικά θέματα που τον ενδιαφέρουν μεν, αλλά δεν θα κάτσει να εξειδικευτεί τόσο στο αντικείμενο ώστε να τα μάθει μόνος του κάποια στιγμή στην πορεία.
Είναι λοιπόν καθαρά θέμα λειτουργικότητας, ο καθένας έχει μια "επίσημη εξειδίκευση" (είτε τον ενδιαφέρει είτε όχι, είτε από σπουδές είτε από εργασιακή εμπειρία) και από εκεί και πέρα, για ενδιαφέροντα και hobby....ρωτόντας πας στην πόλη.

κοιτα, δεν αναφέρομαι σε άτομα που το αγόρι τους έχει σπουδάσει το επάγγελμα, αλλά σε άτομα που ουσιαστικά και η γυναίκα αλλά και ο άντρας, έχουν πάνω κάτω την ίδια εμπειρία. Θυμάμαι όταν ήμουν μικρή και ήθελα να κανω τρύπα με τρυπάνι στον τοίχο, ερχόταν ο αδερφός μου και μου έλεγε "δεν ξέρεις, θα το κάνω εγώ" παρόλο που και αυτός είχε την ίδια εμπειρία με έμενα. Στο τέλος μαλώναμε ποιός θα το κάνει :lol: Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που η γυναίκα θεωρεί τον άντρα ως πιο έμπειρο, παρόλο που έχουν την ίδια εμπειρία και μόρφωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Αμα φοβάμαι πως με τα πειράματά μου μπορεί να χαλάσω κάτι ακριβό, εννοείται πως ζητάω βοήθεια. Αν όμως η αξία αυτού που προσπαθώ να επιδιορθώσω είναι αμελητέα, θα ασχοληθώ από μόνη μου. Δεν θεωρώ ότι τίθεται θέμα ανεξαρτησίας στην περίπτωσή μου, αλλά καθαρά θέμα άγνοιας και φόβου.
Δεν κάθομαι να μάθω ηλεκτρολογικά σε άριστο επίπεδο ώστε να ξέρω να φτιάξω οτιδήποτε άμα χαλάσει. Θα προτιμούσα να μου δείξει ο boyfriend, που είναι και το αντικείμενό του άλλωστε. Οπως και αυτός αντίστοιχα θα με ρωτήσει για διάφορα θωρητικά θέματα που τον ενδιαφέρουν μεν, αλλά δεν θα κάτσει να εξειδικευτεί τόσο στο αντικείμενο ώστε να τα μάθει μόνος του κάποια στιγμή στην πορεία.
Είναι λοιπόν καθαρά θέμα λειτουργικότητας, ο καθένας έχει μια "επίσημη εξειδίκευση" (είτε τον ενδιαφέρει είτε όχι, είτε από σπουδές είτε από εργασιακή εμπειρία) και από εκεί και πέρα, για ενδιαφέροντα και hobby....ρωτόντας πας στην πόλη.
Όντως, δεν μπορείς να ρισκάρεις να φτιάξεις κάτι που έχει μεγάλη αξία χωρίς να ξέρεις τι κάνεις, είτε είσαι γυναίκα είτε άντρας, αυτό είναι αυτονόητο. Πάντως κι εμένα τα ηλεκτρολογικά αντικείμενό μου είναι, αν και από μικρός μ'άρεσε να ανοίγω και να εξετάζω διάφορες ηλεκτρικές συσκευές ακόμα κι όταν δεν είχα ιδέα τι πρέπει να κάνω. Μια μέρα, παλιά τώρα, που ο θερμοσίφωνας που είχαμε δεν δούλευε καλα, ήθελε πολλή ώρα να ζεστάνει το νερό, αποφάσισα να τον ανοίξω για να τον φτιάξω. Αποτέλεσμα ήταν να χαλάσει περισσότερο και να μη ζεσταίνει καθόλου:confused: Βέβαια και το τι άκουσα από τη μάνα μου εκείνη τη μέρα δεν περιγράφεται:D Όχι τόσο για τον θερμοσίφωνα όσο για το ότι έβαλα τα χέρια μου χωρίς να ξέρω. Δικαιολογούμαι πάντως για αυτη την πατατα καθώς δεν ήμουν καν 16 και χωρίς να έχω βασικές ηλεκτρολογικές γνώσεις:( Πιστεύω όμως ότι έτσι είναι, ανεξάρτητα από το φύλο, αν δεν κάνεις πρώτα μα*α*ίες δεν θα μάθεις, κανείς δε γεννιέται γνώστης, όποιο αντικείμενο ή επάγγελμα κι αν επιλέξει. Πάντως, εγώ, προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσω βοήθεια από κάποιον για τέτοια τεχνικά θέματα αν δεν το παλέψω πρώτα μόνος μου μέχρι τέλος και δω ότι δεν μπορώ να το κάνω ο ίδιος. Ειδικά μπροστά στην κοπέλα μου δεν θα ζητούσα ποτέ τη βοήθεια άλλου άντρα για τέτοια θέματα, θα μου έπεφτε η μύτη μου πιστεύω:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Όντως, δεν μπορείς να ρισκάρεις να φτιάξεις κάτι που έχει μεγάλη αξία χωρίς να ξέρεις τι κάνεις, είτε είσαι γυναίκα είτε άντρας, αυτό είναι αυτονόητο. Πάντως κι εμένα τα ηλεκτρολογικά αντικείμενό μου είναι, αν και από μικρός μ'άρεσε να ανοίγω και να εξετάζω διάφορες ηλεκτρικές συσκευές ακόμα κι όταν δεν είχα ιδέα τι πρέπει να κάνω. Μια μέρα, παλιά τώρα, που ο θερμοσίφωνας που είχαμε δεν δούλευε καλα, ήθελε πολλή ώρα να ζεστάνει το νερό, αποφάσισα να τον ανοίξω για να τον φτιάξω. Αποτέλεσμα ήταν να χαλάσει περισσότερο και να μη ζεσταίνει καθόλου:confused: Βέβαια και το τι άκουσα από τη μάνα μου εκείνη τη μέρα δεν περιγράφεται:D Όχι τόσο για τον θερμοσίφωνα όσο για το ότι έβαλα τα χέρια μου χωρίς να ξέρω. Δικαιολογούμαι πάντως για αυτη την πατατα καθώς δεν ήμουν καν 16 και χωρίς να έχω βασικές ηλεκτρολογικές γνώσεις:( Πιστεύω όμως ότι έτσι είναι, ανεξάρτητα από το φύλο, αν δεν κάνεις πρώτα μα*α*ίες δεν θα μάθεις, κανείς δε γεννιέται γνώστης, όποιο αντικείμενο ή επάγγελμα κι αν επιλέξει. Πάντως, εγώ, προσωπικά δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσω βοήθεια από κάποιον για τέτοια τεχνικά θέματα αν δεν το παλέψω πρώτα μόνος μου μέχρι τέλος και δω ότι δεν μπορώ να το κάνω ο ίδιος. Ειδικά μπροστά στην κοπέλα μου δεν θα ζητούσα ποτέ τη βοήθεια άλλου άντρα για τέτοια θέματα, θα μου έπεφτε η μύτη μου πιστεύω:whistle:

Χαχα, μου θυμίζεις τον δικό μου που έτσι και χαθεί δεν υπάρχει περίπτωση να ζητήσει οδηγίες. Βέβαια έχει χαθεί επειδή "ο χάρτης είναι λάθος" αλλά θα το βρει μόνος του επειδή έχει τέλεια αίσθηση προσανατολισμού.
Μήπως τελικά οι άντρες απλά ντρέπονται να ζητήσουν βοήθεια (και για αυτό το παλευουν μόνοι τους μέχρι να πετύχει) ενώ οι γυναίκες δεν έχουν τόσο πολύ αυτό το κόμπλεξ (άρα ρωτάνε από την αρχή)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μήπως τελικά οι άντρες απλά ντρέπονται να ζητήσουν βοήθεια (και για αυτό το παλευουν μόνοι τους μέχρι να πετύχει) ενώ οι γυναίκες δεν έχουν τόσο πολύ αυτό το κόμπλεξ (άρα ρωτάνε από την αρχή)?
ειναι θεμα της ουσιας αρσενικου θηλυκου,,οχι κομπλεξ τοσο..

ποσες γυναικες λενε με το παραμικρο "αχρηστε" τον ανδρα που πρεπει να τα ξερει ολα κλπ?

αρχηστη πιο σπανια το ακους?

φταινε και οι δυο σε αυτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Οι θετικές επιστήμες χρειάζονται τις γυναίκες. Οι εγκέφαλοι των γυναικών δουλεύουν διαφορετικά από των ανδρών, οπότε το καλύτερο αποτέλεσμα είναι πιο πιθανό να επιτευχθεί με ενέργειες και των δύο φύλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
συμφωνω

και γενικα οι επιστημες χρειαζονται περισσοτερη θηλυκη σκεψη
αλλα και η πολιτικη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,809 μηνύματα.
Τι είναι η θηλυκή σκέψη σε σχέση με την επιστήμη και την έρευνα ρε παιδιά; :P


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και όποιος απαντήσει στον πετρο ας μου πει κι εμένα τι σχέση έχει η περιέργεια για το πως δουλεύει το ... καζανάκι με τις θετικές επιστήμες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
παντως το καζανακι κ γω το εχω ανοιξει κ βρηκα κ τη βλαβη χα! :pfff: :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
παντως το καζανακι κ γω το εχω ανοιξει κ βρηκα κ τη βλαβη χα! :pfff: :baby:

και εγώ! :lol: :lol: :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
https://www.scientificamerican.com/article.cfm?id=anything-boys-can-do

Παλιότερα πιστεύαμε ότι οι άντρες ήταν καλύτεροι στα μαθηματικά.
Μετά πιστεύαμε ότι τα δύο φύλα είναι ίδιας ικανότητας κατά μέσο όρο, αλλά οι άντρες έχουν διαφορετική (πιο απλωμένη) κατανομή.
Πλέον απεδείχθη και αυτό λανθασμένο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν απεδειχθη λαναθασμενο
These ranged from 0.91 to 1.52 (where a ratio of 1 means the two sexes’ variance is equal, and a number greater than 1 means males’ scores were more spread out than women’s).

αν ηταν απο 0.52 εως 1.52 θα ελεγα οτι ειναι ισα,,αλλα γερνει προς τα δεξια

Psychology professor Stephen Ceci of Cornell University calls the new analysis “a very important argument” in the debate over the sources of sex differences in math careers. But, he adds, the findings do not mean that biology plays no role. Just because diet affects human height, for instance, does not mean “that nature is unimportant.” Now that the greater male variability hypothesis has fallen short, nature is not looking as important as scientists once thought.


In the U.S., the ratio of boys to girls scoring above 700 on the math SAT fell from 13:1 in the 1970s to 3:1 in the 1990s.

καποια αληθεια μπορει να εχει,,αλλα ειδες και τα σχολια απο κατω..ο λογος 3/1 στν αμερικη που λεει πώς ταιριαζει με τα αποπανω?


και την κατανομη κλπ-περισσοτεροι ανδρες στα ψηλα iq- την εδειξαν τεστ IQ ,,οχι απλα εξετασεις μαθηματικων που μαθαινεις και ασκησεις απο πριν και υπαρχι περισσοτερη προτεοιμασια και διαβασμα που ευνοει τη γυναικα και οχι αυθορμητη ευφυια χωρις καμια προτεοιμασια..

αν δω τεστ IQ που να βγαζουν τετοια αποτελεσματα θα ειναι σοβαροτερα..

αλλο εξετασεις μαθηματικων-που πεφτει διαβασμα αλλο iq τεστ-που ειναι πιο αντικειμενικο αφου δεν θελει διαβασμα πριν σε καθε κοινωνια χωρα κλπ-

περισσοτερο μια αποψη που στηριζεται σε καποια δεδομενα ειναι,,παρα επιστημονικη καθαρη αποδειξη..



επισης,,στα θεωρητικά μαθηματα οπως τα μαθηματικα -αλλα και οικονομικά καπως ειναι περισσοτερα κοντα τα δυο φυλα .


αλλα οσο παμε στα ακρα σε φιλολογιες ψυχολογιες και απο την αλλη σε πιο εφαρμοσμενη μηχανικη και τεχνολογια οι διαφορες ειναι ακομα καθαροτερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
αλλα οσο παμε στα ακρα σε φιλολογιες ψυχολογιες και απο την αλλη σε πιο εφαρμοσμενη μηχανικη και τεχνολογια οι διαφορες ειναι ακομα καθαροτερες

Για δώσε πηγές για το παραπάνω.

Επίσης σε ότι αφορά αυτό με το ratios που το δίνεις ως αντεπιχείρημα ίσως θα έπρεπε να δώσεις και την ακριβώς από πάνω πρόταση η οποία είναι

Another clue that gender differences in math performance are not innate comes from the shrinking gender gap.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στα μηχανολογικα επαγγελματα και σχολες οι διαφορες ειναι ισχυροτερες στα φυλα,,ευκολα βρισκεις τα στοιχεια..


τωρα βαριεμαι να ψαξω ειδικα,,αλλα ειναι γνωστο θεμα,,"γιατι στον τομεα του engineering που λενε και οι αμερικανοι ειναι τοση η διαφορα των φυλων..

και στη νασα υπαρχουν γυναικες μηχανικοι,,αλλα ειναι τεραστια μειοψηφια..

για παραδειγμα

While UC Berkeley is 51 percent female, the college of engineering is 23 percent. And individual departments can be more homogenous. The mechanical engineering program was 15 percent female in 2010, according to data from the American Society for Engineering Education.

Why is Engineering such a male-dominated field?

ειναι ενα γνωστο θεμα..
τωρα οι εξηγησεις ειναι και θεμα αποψης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
στα μηχανολογικα επαγγελματα και σχολες οι διαφορες ειναι ισχυροτερες στα φυλα,,ευκολα βρισκεις τα στοιχεια..


εμ,δε κάνουμε έτσι δουλειά.Δώσε μου ένα paper ή μια καλή πηγή με τα διεθνή στατιστικά γιατί ενδιαφέρομαι.Κυρίως για αυτό που είπες για ψυχολογίες μιας ειδικά την τελευταία δεκαετία ειδικά στη Βρετανία που η ψυχολογία είναι consistently από τις πρώτες επιλογές των Βρετανών για σπουδές είμαστε 50/50. Για να μη σου πω ότι στο μάστερ μου τρώγαμε τις γυναικές κατά 4 άτομα περισσότερα επι συνόλου 25 ατόμων.

για παραδειγμα




τωρα οι εξηγησεις ειναι και θεμα αποψης..


κάτι σε journal έχεις να δώ και το ερευνητικό background?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι ανδρες κυριαρχουν καθαρα στα μηχανικα επαγγελματα,,αυτο ειναι γεγονος αριθμητικά τουλαχιστον

στις σχολες ειναι μικροτερη διαφορα,, αλλα ακομα λιγοτερες γινονται μηχανικοι μετα..

με ενα ψαξιμο στο google θα το βρεις..

εχω βαλει καθε ερευνα που βρηκα εδω μεσα για διαφορες των δυο φυλων..

μην ξαναρχισουμε παλι,, ευκολα βρισκονται στο νετ για οποιον θελει να ψαξει..

..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
εχω βαλει καθε ερευνα που βρηκα εδω μεσα για διαφορες των δυο φυλων..

μην ξαναρχισουμε παλι,, ευκολα βρισκονται στο νετ για οποιον θελει να ψαξει..

..

Βρε συ είπες κάτι για την ψυχολογία και σε καλώ να το υποστηρίξεις.Έβαλες ότι έρευνα βρήκες για τι ακριβώς πράγμα και ποιας ποιότητας η πηγή σου; Φαντάστηκα ότι κάτι έχεις διαβάσει για τις ψυχολογίες και ρώτησα γιατί ειλικρινά δεν έχω ασχοληθεί με τα στατιστικά αυτά.Απλά αναφέρω ότι όπως θυμάμαι στη σχολή μου στο μπατσελορ χοντρικά μας έκοβα 50/50 άντρες γυναίκες αλλά στο μάστερ μου στην ψυχολογια εμείς τις τρώγαμε τις γυναίκες (οκ ίσως αυτό να είχε και σχέση με την φύση του μάστερ μου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top