Ομιλείτε Ελληνικά

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Για φωτίστε με λίγο. Τρισδιάστατος ή τριδιάστατος; Νομίζω ότι το σωστό είναι το δεύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
τρις + διίσταμαι, το πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Για φωτίστε με λίγο. Τρισδιάστατος ή τριδιάστατος; Νομίζω ότι το σωστό είναι το δεύτερο.

τρις + διίσταμαι, το πρώτο.
Κι όμως, το σωστό είναι το δεύτερο.
Κρίμα να λείπει η Άννα. :( Όταν το δει θα επιβεβαιώσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Έψαξα σε δύο λεξικά που έχω σπίτι, αλλά και στο ίντερνετ, πουθενά δεν είδα την λέξη τριδιάστατος, αλλά παντού την βλέπω σαν τρισδιάστατος
Οπότε μάλλον η theodora έχει δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Ένας άλλος λανθασμένος τύπος που χρησιμοποιείται ευρύτατα - αν όχι και αποκλειστικά - είναι τα επίθετα τρισδιάστατος και δισδιάστατος. Και όμως το σωστό είναι να λέμε και να γράφουμε τριδιάστατος και διδιάστατος, αφού δεν πρόκειται περί των επιρρημάτων δις και τρις (= δύο ή τρεις φορές) ως πρώτων συνθετικών, όπως για παράδειγμα στα επίθετα τρισκατάρατος (= τρεις φορές καταραμένος), τρισόλβιος (= τρεις φορές ευτυχισμένος), τρισβάρβαρος ή τρισένδοξος, αλλά περί δύο ή τριών διαστάσεων. Όπως, λοιπόν, λέμε τριώροφο και διώροφο το σπίτι που έχει τρεις ή δύο ορόφους, όπως λέμε τρικάταρτο (και όχι τρισκάταρτο) το σκάφος που έχει τρία κατάρτια ή όπως λέμε τριτάξιο (και όχι τριστάξιο) το σχολείο που έχει τρεις τάξεις, έτσι και ό,τι έχει τρεις ή δύο διαστάσεις είναι τριδιάστατο ή διδιάστατο αντίστοιχα. [Η πρώτη που μου είχε επιστήσει την προσοχή στο θέμα ήταν η Μαρίνα Λαμπράκη-Πλάκα, πριν από αρκετά χρόνια, λέγοντάς μου ότι ο δάσκαλός της, ο Πρεβελάκης, τόνιζε πως οι τύποι τρισδιάστατος, η, ο και δισδιάστατος, η, ο δεν είναι σωστοί.]
https://www.tovima.gr/default.a...41&ct=47&dt=29/06/2003

Ας ξεκινήσουμε με τον όρο «τρισδιάστατος» ή «τριδιάστατος» και «δισδιάστατος» ή «διδιάστατος». Τα περισσότερα λεξικά και οι ορθογράφοι αναφέρουν ως σωστό το «τρισδιάστατος» και το «δισδιάστατος». Είναι όμως έτσι; Ο συνάδελφος Κ. Ζώτος σε παλαιότερη επιστολή του στο Ενημερωτικό δελτίο του ΤΕΕ εξηγεί: Το πρόθεμα «τρις» είναι πολλαπλασιαστικό. Χρησιμοποιείται σε λέξεις που θέλουν να μεγεθύνουν την έννοια που ακολουθεί. Π.χ. τρισευτυχισμένος (τρεις φορές ευτυχισμένος), τρισκατάρατος (τριπλά καταραμένος), τρίσβαθα της ψυχής (το πολύ βαθύ μέρος της ψυχής). κ.ά. Η σωστή λέξη είναι τριδιάστατος (όπως εξάλλου διδιάστατος και όχι δισδιάστατος). Το πρόθεμα «τρι» είναι απαριθμητικό. Π.χ. τριφύλλι (αυτό που έχει τρία φύλλα, τρίπτυχο (αυτό που έχει τρεις πτυχές), και ομοίως τρικάταρτο σκάφος, τρίτομο λεξικό, τρίτροχο όχημα, τριήρης ναύς.

Ο έχων τρεις διαστάσεις λοιπόν είναι τριδιάστατος και ο έχων τριπλάσια διάσταση (τριπλάσιο μέγεθος) είναι τρισδιάστατος. Και μπορούμε να συνεχίσουμε εμείς με λέξεις όπως τρισμέγιστος, δηλ. είναι τρεις φορές μέγιστος, δίκοχο καπέλο, δηλ. έχει δύο κόχες, δίφωνο, τρίχορδο, δίδυμο, κλπ.
Το δελτίο των Σηράγγων, Οκτώβριος 2002

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και εγώ είδα Μπαμπινιώτη, Τεγόπουλο και internet.
Τελικά, γιατί θεωρείτε το δεύτερο;
Δε γίνεται κάποια συγχώνευση or something.

Edit: Μια ζωή έτσι το ξέρω, τώρα αν ο καθένας βγάζει τη γραμματική του δε του φταίω σε τίποτα. :Ρ
Τρισδιάστατος: που έχει 3 διαστάσεις.
Μπαμπινιώτης:
View attachment 38354
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Πολλές φορές, όταν κάτι χρησιμοποιείται από όλους λάθος, στο τέλος γίνεται αποδεκτό, άρα θεωρείται και σωστό. Come on, ο Μπαμπινιώτης αναγνώρισε μέχρι και πληθυντικό στο ευρώ - τα ευρά, επειδή χρησιμοποιείται. Μη σας κάνει εντύπωση λοιπόν.
Κι όμως, το σωστό είναι το δεύτερο.
Κρίμα να λείπει η Άννα. :( Όταν το δει θα επιβεβαιώσει. :P
Είμαι πολύ υπερήφανη για 'σενα. :redface: Ο μαθητής ξεπέρασε το δάσκαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Καλα η λεξη παραπλανιζει δεν υπαρχει?

Ενεστωτας για αυτο το ρημα δεν υπαρχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Καλα η λεξη παραπλανιζει δεν υπαρχει?

Παρατατικος για αυτο το ρημα δεν υπαρχει?

Αν μιλάς για το ρήμα αυτό, είναι παραπλανώ και όχι παραπλανίζω. Επίσης έχει παρατατικό που κάνει παραπλανούσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πολλές φορές, όταν κάτι χρησιμοποιείται από όλους λάθος, στο τέλος γίνεται αποδεκτό, άρα θεωρείται και σωστό. Come on, ο Μπαμπινιώτης αναγνώρισε μέχρι και πληθυντικό στο ευρώ - τα ευρά, επειδή χρησιμοποιείται. Μη σας κάνει εντύπωση λοιπόν.

Είμαι πολύ υπερήφανη για 'σενα. :redface: Ο μαθητής ξεπέρασε το δάσκαλο.
Δηλαδή λες πως ο Μπαμπινιώτης κάνει λάθος;
Πώς γίνεται τότε όλα τα λεξικά να αναπαράγουν τα λάθη του Μπαμπινιώτη και να βρίσκουμε μία, ως και ελάχιστες, πηγές που να υπερασπίζονται το δεύτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Δηλαδή λες πως ο Μπαμπινιώτης κάνει λάθος;
Πώς γίνεται τότε όλα τα λεξικά να αναπαράγουν τα λάθη του Μπαμπινιώτη και να βρίσκουμε μία, ως και ελάχιστες, πηγές που να υπερασπίζονται το δεύτερο;
Ναι, λέω ότι κάνει λάθος, γιατί η λογική μου λέει ότι οι 2-3 που λένε το άλλο είναι σωστοί.

Πέρασαν πολλοί αιώνες μέχρι να αμφισβητηθεί η θεωρία του Αριστοτέλη για την πτώση των σωμάτων και τελικά ο καημένος ο Γαλιλαίος τι έπαθε; Τον είπαν αιρετικό και γεια σας. Οκέι, δε θα έρθει η Ιερά Εξέταση να τους μαζέψει, αλλά γιατί να τον αμφισβητήσουν; Ίσως να μην το σκέφτηκαν καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Λέξη: "Συγκεκριμένα"
Χρήση: "Συγκεκριμένα, οι λόγοι για την υλοποίηση του τάδε είναι οι εξής"

Όποιο καλό παιδάκι μου βρει όσο περισσότερα συνώνυμα του "Συγκεκριμένα" γίνεται, θα πάρει γλειφιτζούρι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Λέξη: "Συγκεκριμένα"
Χρήση: "Συγκεκριμένα, οι λόγοι για την υλοποίηση του τάδε είναι οι εξής"

Όποιο καλό παιδάκι μου βρει όσο περισσότερα συνώνυμα του "Συγκεκριμένα" γίνεται, θα πάρει γλειφιτζούρι. :P

Νομίζω πως δύσκολα θα βρεις διαφορετικές λέξεις που να σημαίνουν ακριβώς το ίδιο πράγμα και να χρησιμοποιούνται με ακριβώς τον ίδιο τρόπο. Μπορείς να βρεις, όμως, πολλές λέξεις με παρεμφερείς σημασίες που θα μπορούσαν κάλλιστα να μπουν μέσα στην πρότασή σου κάνοντας μικρές αλλαγές σε αυτήν (π.χ. στην σύνταξη).

Για παράδειγμα, μονολεκτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις λέξεις: ειδικότερα, σαφέστερα, συγκεκριμενοποιώντας. Περιφραστικά, υπάρχουν οι εκφράσεις: με άλλα λόγια, πιο αναλυτικά, κάνοντας το πιο σαφές. Και τέλος υπάρχουν και οι πιο... αργκό εκφράσεις όπως: για να στο κάνω λιανά ή για να στο κάνω πιο φραγκοδίφραγκο...

Οκ, σταματάω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Καλα η λεξη παραπλανιζει δεν υπαρχει?

όχι , αλλά υπάρχει το γνωστό σύνθημα :

τόρνος , φρέζα , πλάνη
είστε όλοι ανθρωπάκια και ρουφιάνοι

το θεωρώ προσβλητικό και ισοπεδωτικό για τους μηχανικούς , αλλά το αναφέρω για γλωσσικούς λόγους :redface:

επόμενη ερώτηση : τι δι@ολο θα πει , γλωσσικός λόγος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Και τέλος υπάρχουν και οι πιο... αργκό εκφράσεις όπως: για να στο κάνω λιανά ή για να στο κάνω πιο φραγκοδίφραγκο...

Οκ, σταματάω! :P
Αυτά είμαι σίγουρη ότι θα του φανούν χρήσιμα. :lol: Spam σας λέω. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Αυτά είμαι σίγουρη ότι θα του φανούν χρήσιμα. :lol: Spam σας λέω. :redface:

Σαφέστατα! Και συνοδεύονται, επίσης, ωραιότατα από εκφράσεις του τύπου: βρ' αδελφέ, ρε φιλάρα, ρε μάγκα μου, να 'ουμ κλπ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Λέξη: "Συγκεκριμένα"
Χρήση: "Συγκεκριμένα, οι λόγοι για την υλοποίηση του τάδε είναι οι εξής"

Όποιο καλό παιδάκι μου βρει όσο περισσότερα συνώνυμα του "Συγκεκριμένα" γίνεται, θα πάρει γλειφιτζούρι. :P
Ειδικά
Λεπτομερώς
Αναλυτικά
Σαφώς
Γενικά
Επίσης αν θες να βρεις τα συνώνυμα στο Word του Office τσεκάρεις τη λέξη πατάς δεξί κλικ και ζητάς τα συνώνυμα της λέξης
https://office.microsoft.com/el-gr/word-help/HP010151361.aspx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ειδικά
Λεπτομερώς
Αναλυτικά
Σαφώς
Γενικά
https://office.microsoft.com/el-gr/word-help/HP010151361.aspx
"γενικά" συνώνυμο του "συγκεκριμένα"; :hmm:

Κάπου βρήκα και "ρητά".

(Παίρνω γλειφιτζούρι?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
οικογένεια ή οικογένια ;

κοίτα διλλήματα που έχει ο άνθρωπος , όταν άλλοι έχουνε το
οικογένεια ή καριέρα
:redface:
ή
οικογένια ή καριέρα
:redface:
ούτε για το δίλημμα είμαι σίγουρος ε
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top