Το ότι δεν μιλάμε μερικές φορές δεν σημαίνει ότι είμαστε και ηλίθιοι!

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Δεν σε αδικώ, έτσι που το έγραψα, κι εγώ τώρα που το ξαναδιαβάζω δεν...βγάζω νόημα! :confused:

Αν και αναφέρθηκα γενικά, κολλάει μιά χαρά και στην περίπτωση της ..."σιωπηλής" σου φιλης
Θέλω να πω ότι η (συν) ένοχη σιωπή έχει πάντα την αιτιολογία της, που κι αυτή με την σειρά της έχει την δικαιολογία της!!! ;)

illuminati χθές, πού βρε;
Εκτός από συμφορουμίτες λες να είμαστε και ...στο ίδιο έργο θεατές :hmm:
Το άκουσες κι εσύ από τη γαλαρία... "οι πεφωτισμένοι πότε γιορτάζουν ρε παιδιά, των φώτων;;"

Και δεν είχε, εδώ που τα λέμε, άδικο ο άνθρωπος, αφού οι ίδιοι ισχυρίζονται πως φωτίζονται απ ευθείας από τον θεό χωρίς την βοήθεια μυστηρίων!!! (βαριά κι ασήκωτη η κατάσταση)

ΥΓ Επίσης η...OSRAM δεν είναι τυχαίο που είναι βαυαρική! :D

Ετσι είναι τα πραγματα...συμφωνουμε!Πρεπει να της μιλησω τελικα της κοπελας να τελειωνουμε!

Τους πεφωτισμένους τους είδα στο Village @ The Mall...και μπααα δεν ακουσα κατι τετοιο...ημουν τοσο αφοσιωμενη στην ταινια που δεν ακουγα τιποτα :P

Υ.Γ:Πιο ωραία από τον κώδικα Ντα Βιντσι!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Πραγματι..Προσωπικα βρισκω την τακτικη του κανω τον μαλακα εξαιρετικη ιδιως οταν εχω να κανω με καποιους που εχουν απο πριν αποφασισει οτι δεν θα με παρουν σοβαρα...Οποτε δεν σπαταλαω σαλιο,νευρα και υπομονη μαζι τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 874453

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μαλάκας here.:angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Εγώ κάνω πολλές φορές τον "μ.. Κα" και στη δουλειά μου και στο σπίτι μου. Καταρχάς στη δουλειά μου το κάνω για να μη χάσω "πελάτες" Εν ολίγοις "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" . Φυσικά δε θα δεχόμουν προσβολή και υποτίμηση, δε μου έχει τύχει, αλλά δέχομαι τον εκνευρισμό καποιου πελάτη απέναντι μου, που ενώ δε φταίω εγώ, εγώ τα ακούω. Ακόμα και την αμφισβήτηση τους. Προσπαθώ να τους ηρεμώ κι έτσι στο τέλος ακούω ευχαριστώ και τους έχω ακόμα πελάτες.

Στο σπίτι μου επειδή το σέβομαι και επειδή έχω παιδιά μικρά να μεγαλώσω και να αναθρεψω όσο πιο σωστά μπορέσω, κάνω κι εκεί τον μ.. Κα. Ο άντρας μου είναι πιο παρορμητικος κι ότι αισθάνεται το βγάζει. Εμένα αυτό όμως μου απαγορεύεται. Πχ γυρνάω εξιυθενωμενη και θέλω να αναλάβει τα παιδιά για μια ώρα να ξεκουραστώ. Επειδή αυτός είναι άνθρωπος που δεν αντέχει και πολλά πολλά, πέφτει σε εμένα το μανίκι. Κάνω μοκο λοιπόν και καλμαρω τους πάντες. Πολλες φορες πάνω στην κούραση του γκρινιάζει "γιατί είναι αυτό εδώ, γιατί δε μου έκανες λίστα για το σούπερ μάρκετ, γιατί δε μου έκλεισες ραντεβού με τον γιατρό, γιατί δεν άλλαξες ρούχα όταν μπήκες σπίτι, γιατί το αμάξι σου μυρίζει τσιγάρο, πολλά γιατί που εκείνη την ώρα μου έρχεται να απαντήσω .. Αναλόγως. Γιατί φίλε μου όλη μέρα έδινα αντιπυρετικα κι έτρεχα να ταισω, γιατί έπαιζα ασταμάτητα και δεν προλάβαινα να κατουρησω, γιατί η μικρή ήθελε να μάθει το 12345 ΣΉΜΕΡΑ και να μετράμε 1500 φορές τα ίδια ξανά και ξανά, γιατί στη δουλειά έγινε αυτό, γιατί για να χεις φαΐ ζεστό έφαγα 2 ώρες από τη ζωή μου, γιατί έπρεπε και να ξυριστω μην πιάσεις το πόδι μου και πάθεις εγκεφαλικό γιατί πολλά!

ΑΛΛΆ δεν τα λέω. Πολλες φορες δεν τα λέω ειδικά μπροστά στα παιδιά. Γιατί ξέρω πως θα τσακωθούμε, γιατί ξέρω πως είσαι κουρασμένος κι έτρεχες όλη μέρα για εμάς. Γιατί ξέρω πως αγαπάς τα παιδιά σου σαν τρελός αλλά η μικρή όταν σου φοράει κοκαλάκια και σε τρέχει στις κούνιες σε κομπλαρει. Κι εσύ σαν καλός μπαμπάς κάθεσαι. (αλλοίμονο σου κι αν δεν κάτσεις.. )
Και γιατί αγαπώ την οικογένεια μου και η σιωπή είναι χρυσός πολλές φορές.

Ξέρω πως μετά θα με αγκαλιάσεις και θα με φιλήσεις. Και αύριο θα κάνουμε σχέδια για το επόμενο ταξίδι μας..

Προτιμώ όσα παράπονα έχωζ να τα κάνω εκ των υστέρων με το γάντι. Μόνο τότε έχω προσέξει πως κερδίζω. Και φυσικά με τη συμπεριφορά μου. Αν είμαι ψυχρή είναι η καλύτερη απάντηση σε όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Ναι σιγα μη δεν απαντησω για να καλμάρω τον άλλον .... και τι ειμαι εγω η μητερα Τερέζα;;;

Παλιά ειχαμε έναν στο γραφειο που ητανε χωρισμένος (τωρα έχει βρει άλλη) και έλεγε οτι τον ξυπνουσε η γυναικα του επειδη το μωρο έκλαιγε και την μάλωνε να πάει αυτη. Μετά καταλαβα ποσο τεμπελχανάς ητανε γιατι και στο γραφειο ο ιδιος τεμπέλης ηταν και εγωϊστης. Ευτυχως έφαγε 2-3 αρνητικές αξιολογησεις απο τον προϊσταμενο του και τον πηρανε άμεσα. Δεν μπορεις να συνενοηθεις με τέτοια άτομα. Εβγαζε γλώσσα θυμαμαι και στον προϊσταμενο. Απιστευτος. Ειχε το θρασος να κράζει κιολας.

Και τωρα καταλαβα γιατι τον έτζασε και η γυναικα του. Που την έκραζε.


Οι δουλειες στο σπιτι πρέπει να μοιράζονται. Και βεβαια να δουλευουν ΚΑΙ οι 2. Εγω δεν προκειται να παντρευτω αν δεν πληρούνται αυτες οι προϋποθεσεις. Δεν πειράζει μονος ... μονος. Τα λεφτά μου η δουλεια μου τα ταξιδάκια μου και άντε γεια ! Και ολο και κάποια θα βρεθει.


Πρέπει να βρεις μια κοπελα ή εναν άντρα να ειναι συνεργασιμοι , υπομονετικοι και σωστοι άνθρωποι και βέβαια να δουλευουν και αυτοι για να συμβάλλουν στο σπιτι. Εγωϊσμοι και υφάκια και ιστοριες τέτοιες εεε καλα δεν γινονται έτσι οικογένειες. Η οικογενεια δεν ειναι παιχνιδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Ναι σιγα μη δεν απαντησω για να καλμάρω τον άλλον .... και τι ειμαι εγω η μητερα Τερέζα;;;

Παλιά ειχαμε έναν στο γραφειο που ητανε χωρισμένος (τωρα έχει βρει άλλη) και έλεγε οτι τον ξυπνουσε η γυναικα του επειδη το μωρο έκλαιγε και την μάλωνε να πάει αυτη. Μετά καταλαβα ποσο τεμπελχανάς ητανε γιατι και στο γραφειο ο ιδιος τεμπέλης ηταν και εγωϊστης. Ευτυχως έφαγε 2-3 αρνητικές αξιολογησεις απο τον προϊσταμενο του και τον πηρανε άμεσα. Δεν μπορεις να συνενοηθεις με τέτοια άτομα. Εβγαζε γλώσσα θυμαμαι και στον προϊσταμενο. Απιστευτος. Ειχε το θρασος να κράζει κιολας.

Και τωρα καταλαβα γιατι τον έτζασε και η γυναικα του. Που την έκραζε.


Οι δουλειες στο σπιτι πρέπει να μοιράζονται. Και βεβαια να δουλευουν ΚΑΙ οι 2. Εγω δεν προκειται να παντρευτω αν δεν πληρούνται αυτες οι προϋποθεσεις. Δεν πειράζει μονος ... μονος. Τα λεφτά μου η δουλεια μου τα ταξιδάκια μου και άντε γεια ! Και ολο και κάποια θα βρεθει.


Πρέπει να βρεις μια κοπελα ή εναν άντρα να ειναι συνεργασιμοι , υπομονετικοι και σωστοι άνθρωποι και βέβαια να δουλευουν και αυτοι για να συμβάλλουν στο σπιτι. Εγωϊσμοι και υφάκια και ιστοριες τέτοιες εεε καλα δεν γινονται έτσι οικογένειες. Η οικογενεια δεν ειναι παιχνιδι.

Καλησπέρα, στο δικό μου ποστ απαντάς? Διότι αν απαντάς σε αυτό ουδεμία σχέση δεν έχει η περιγραφή που κάνεις με όσα εγώ καταθέτω.. Ίσως αν ξαναδιάβαζες τι έγραψα και πως το έγραψα.. Κι επιπλέον αν επιτρέπεται ποσών ετών είσαι?

Φιλικα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Εγώ κάνω πολλές φορές τον "μ.. Κα" Επειδή αυτός είναι άνθρωπος που δεν αντέχει και πολλά πολλά, πέφτει σε εμένα το μανίκι. Κάνω μοκο λοιπόν και καλμαρω τους πάντες. Πολλες φορες πάνω στην κούραση του γκρινιάζει "γιατί είναι αυτό εδώ, γιατί δε μου έκανες λίστα για το σούπερ μάρκετ, γιατί δε μου έκλεισες ραντεβού με τον γιατρό, γιατί δεν άλλαξες ρούχα όταν μπήκες σπίτι, γιατί το αμάξι σου μυρίζει τσιγάρο, πολλά γιατί που εκείνη την ώρα μου έρχεται να απαντήσω .. Αναλόγως. Γιατί φίλε μου όλη μέρα έδινα αντιπυρετικα κι έτρεχα να ταισω, γιατί έπαιζα ασταμάτητα και δεν προλάβαινα να κατουρησω, γιατί η μικρή ήθελε να μάθει το 12345 ΣΉΜΕΡΑ και να μετράμε 1500 φορές τα ίδια ξανά και ξανά, γιατί στη δουλειά έγινε αυτό, γιατί για να χεις φαΐ ζεστό έφαγα 2 ώρες από τη ζωή μου, γιατί έπρεπε και να ξυριστω μην πιάσεις το πόδι μου και πάθεις εγκεφαλικό γιατί πολλά!


Σε σένα απαντάω ναι. Καλησπέρα κιολας. :) ειμαι 32 χρονών και δεν έχω παντρευτει ποτέ ουτε συζήσει με κάποια. Αλλα τα μαυρισμένα μου φαινονται αδιανοητα τι θα πει δεν αντέχει πολλά πολλά .... εγω θα κλεισω στην άλλη άδεια για το γιατρο;;; να το κανει μονη της. Ισως επειδη δεν ειχα και ποτέ μεγάλες μακροχρονιες σχέσεις. Δεν έχω μάθει να κανω και υποχωρησεις. Αλλα νομιζω πως με τους φιλους μου μια χαρα τα πηγαινα .... θέλω να πω ειχα μακροχρονιες φιλιες δεν ειναι οτι γενικα ήμουν περιεργος σαν άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Εγώ κάνω πολλές φορές τον "μ.. Κα" και στη δουλειά μου και στο σπίτι μου. Καταρχάς στη δουλειά μου το κάνω για να μη χάσω "πελάτες" Εν ολίγοις "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" . Φυσικά δε θα δεχόμουν προσβολή και υποτίμηση, δε μου έχει τύχει, αλλά δέχομαι τον εκνευρισμό καποιου πελάτη απέναντι μου, που ενώ δε φταίω εγώ, εγώ τα ακούω. Ακόμα και την αμφισβήτηση τους. Προσπαθώ να τους ηρεμώ κι έτσι στο τέλος ακούω ευχαριστώ και τους έχω ακόμα πελάτες.

Στο σπίτι μου επειδή το σέβομαι και επειδή έχω παιδιά μικρά να μεγαλώσω και να αναθρεψω όσο πιο σωστά μπορέσω, κάνω κι εκεί τον μ.. Κα. Ο άντρας μου είναι πιο παρορμητικος κι ότι αισθάνεται το βγάζει. Εμένα αυτό όμως μου απαγορεύεται. Πχ γυρνάω εξιυθενωμενη και θέλω να αναλάβει τα παιδιά για μια ώρα να ξεκουραστώ. Επειδή αυτός είναι άνθρωπος που δεν αντέχει και πολλά πολλά, πέφτει σε εμένα το μανίκι. Κάνω μοκο λοιπόν και καλμαρω τους πάντες. Πολλες φορες πάνω στην κούραση του γκρινιάζει "γιατί είναι αυτό εδώ, γιατί δε μου έκανες λίστα για το σούπερ μάρκετ, γιατί δε μου έκλεισες ραντεβού με τον γιατρό, γιατί δεν άλλαξες ρούχα όταν μπήκες σπίτι, γιατί το αμάξι σου μυρίζει τσιγάρο, πολλά γιατί που εκείνη την ώρα μου έρχεται να απαντήσω .. Αναλόγως. Γιατί φίλε μου όλη μέρα έδινα αντιπυρετικα κι έτρεχα να ταισω, γιατί έπαιζα ασταμάτητα και δεν προλάβαινα να κατουρησω, γιατί η μικρή ήθελε να μάθει το 12345 ΣΉΜΕΡΑ και να μετράμε 1500 φορές τα ίδια ξανά και ξανά, γιατί στη δουλειά έγινε αυτό, γιατί για να χεις φαΐ ζεστό έφαγα 2 ώρες από τη ζωή μου, γιατί έπρεπε και να ξυριστω μην πιάσεις το πόδι μου και πάθεις εγκεφαλικό γιατί πολλά!

ΑΛΛΆ δεν τα λέω. Πολλες φορες δεν τα λέω ειδικά μπροστά στα παιδιά. Γιατί ξέρω πως θα τσακωθούμε, γιατί ξέρω πως είσαι κουρασμένος κι έτρεχες όλη μέρα για εμάς. Γιατί ξέρω πως αγαπάς τα παιδιά σου σαν τρελός αλλά η μικρή όταν σου φοράει κοκαλάκια και σε τρέχει στις κούνιες σε κομπλαρει. Κι εσύ σαν καλός μπαμπάς κάθεσαι. (αλλοίμονο σου κι αν δεν κάτσεις.. )
Και γιατί αγαπώ την οικογένεια μου και η σιωπή είναι χρυσός πολλές φορές.

Ξέρω πως μετά θα με αγκαλιάσεις και θα με φιλήσεις. Και αύριο θα κάνουμε σχέδια για το επόμενο ταξίδι μας..

Προτιμώ όσα παράπονα έχωζ να τα κάνω εκ των υστέρων με το γάντι. Μόνο τότε έχω προσέξει πως κερδίζω. Και φυσικά με τη συμπεριφορά μου. Αν είμαι ψυχρή είναι η καλύτερη απάντηση σε όλα...


Καλησπερα!
Το ποστ σου αντικατοπτρίζει την καθημερινότητα μιας γυναίκας, συζύγου, εργαζόμενης και μητέρας. Αν και θα «ακουστεί» καπως αυτό που θα πω αλλά θ το πω : καλά κανεις και κανεις τον «μαλακα» κι δεν απαντάς την στιγμή που γίνεται η έκρηξη ή η γκρίνια από το σύζυγο γιατί τότε θ γινόταν χειρότερα τα πράγματα και ειδικά από τη στιγμή που έχετε παιδιά σταματάτε να συμπεριφέρεστε ελεύθερα. Το timing, η κατάλληλη στιγμή ή όπως αλλιώς θέλεις να το πεις είναι ότι καλύτερο μπορείς να κανεις. Μόλις έχετε ηρεμήσει να μιλας. Μη τα μαζεύεις. Γιατί κάποια στιγμή θα κανεις το μπαμ και οι συνέπειες θα είναι οδυνηρές.
Γενικά σε όλα όσα λες σε καταλαβαίνω παρόλο που δεν έχω δικά μου παιδιά, έχουν μερικές φίλες μου και βλέπω πως λειτουργεί όλο αυτό.
Ωστόσο έχω μια ένσταση όσον αφορά το συζηγο που δεν χωράει δικαιολογία. Μα να του κλείνεις ραντεβού για το γιατρό βρε χρυσή μου; Μαμά του είσαι; Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μην μπορεί να μιλήσει στη δουλειά ή κάποια μέρα να είναι τρομερά αγχωτική για εκείνον όποτε το βάρος να πέφτει σε εσένα αλλά όλα έχουν και ένα όριο. Και αυτό το όριο μπορεί να ξεπεραστεί γρήγορα αν δεν θέσετε εξ αρχής τα όρια προκειμένου να μη το χάσετε εντελώς το παιχνίδι. Επίσης δεν καταλαβαίνω το «δεν είναι για πολλά πολλά». Μήπως κάπου επαναπαύτηκε; Από πτι διαβάζω, Εσυ μαγειρεύεις, Εσυ κανονίζεις τους λογαριασμούς, εσυ το σούπερ, Εσυ τα παιδιά, Εσυ όλα. Εκείνος; Τι; Δεν είναι για πολλ πολλά; Και είσαι εντάξει με μια αγκαλιά το βράδυ και τα ξεχνάς όλα με τη διοργάνωση του επόμενου ταξιδιού σας;
Γνωρίζω ήδη ότι η καθημερινότητα είναι δύσκολη και απαιτεί συμβιβασμούς και ειδικά όταν έχεις και παιδιά άκομη περισσότεροι συμβιβασμοί. Αλλά επειδή βλέπω ότι ακόμη είσαι πολύ μικρή Καλο είναι να κάτσεις να συζητήσετε λιγακι. Γιατί μια ζωή με γκρίνια και γιατί το ένα και γιατί το άλλο δεν βγαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top