Διαφορές στη νοοτροπία Ελλήνων και Γερμανών

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Αυτό που κάνει ο Φώτης και ο κάθε Φώτης που κράζει την χώρα του, την πόλη του, την οικογένεια του κτλ λέγεται virtue signaling.

Από την μία γενικεύει τους Ελληνες σε μια μοναδική μάζα με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και μετά εντελώς παράλογως βγάζει τον εαυτό του απέξω και αρχίζει να κράζει. Κραζοντας και καταδικάζοντας σε ένα φόρουμ την κατάσταση κάνει τον εαυτό του να φαινεται καλός, χωρίς φυσικά να επομιζεται κάποιο προσωπικό κόστος για την καλοσύνη αυτή.


Γενικά σε όποιον δεν αρέσει μια κατάσταση, ειτε στην χώρα ειτε στην οικογένεια του, είτε στην δουλειά του, είτε παντού έχει τρεις επιλογές. Η φεύγει για άλλα λιβάδια, η κάθεται και προσπαθεί να βελτιώσει την κατάσταση, η κάθεται και το βουλώνει.

Συνήθως οι άνθρωποι επιλέγουν την τέταρτη επιλογή του να υπεραπλουστευσουν σε βαθμό αηδίας το πρόβλημα, να βγάλουν την ουρά τους έξω από το σύνολο και να αρχίζουν να κράζουν όλους τους υπόλοιπους ως ηλιθιους, τεμπέληδες, κλέφτες κτλ.



Επι της ευκαιρίας Φωτη, οι μόνοι που αρέσκονται να πληρώνουν φόρους είναι οι βολεμένοι μεσοαστοι οι οποίοι ταυτόχρονα είναι και οι αποδέκτες των θετικών. Της φορολογίας. Οι πλούσιοι πληρώνουν τους
περισσότερους φόρους και λαμβάνουν τα μικρότερα benefits οπότε είναι λογικό να μην θέλουν να πληρώσουν και οι φτωχοί πολύ απλά δεν πληρώνουν φόρους αλλά και δεν κερδίζουν κάτι.


Το κράτος είναι φτιαγμένο για να εξυπηρετεί τα συμφέροντα της μεσαίας τάξης και όλες οι υπηρεσίες του, τα σχολεία, τα νοσοκομεία, κτλ απευθύνονται σε αυτόν τον πληθυσμό. Για τους φτωχούς δεν υπάρχει ουσιαστική μέριμνα πέραν από κάποια επιδόματα που δίνονται για τα μάτια του κόσμου. Οι ουσιαστικές ρίζες των προβλημάτων που οδηγούν ορισμένα άτομα στην φτώχεια ποτέ δεν αντιμετώπισηκαν σοβαρά, απλά ρίχνουμε λεφτά για να αισθανόμαστε καλά.

Επισης όταν είσαι ένα άτομο που δεν εργάζεται και ιδιαίτερα δεν ασκεί οποιαδήποτε επιχειρηματική δραστηριότητα καλό ειναι να μην μιλάς και να μην κράζεις για την φοροδιαφυγή. Είσαι άτομο από οικογένεια με λεφτά και αυτό δεν είναι κακό, μπράβο σας που τα καταφέρατε, αλλά σταματά να κράζεις γιατί δεν έχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς. Πριν μερικά χρόνια κλείσανε επιχειρήσεις και μείνανε οικογένειες στο δρόμο λόγο φοροεπιδρομων.


Σωστά αυτά που λες ομως εγώ διαφωνώ σε ένα σημείο.Αλλο δεν πληρώνω γιατί δεν μπορώ (πράγμα άκρος κατανοητό καθώς όλοι μπορούμε να βρεθούμε σε αυτή την θέση) και άλλο δεν πληρώνω από πείσμα.Ποσοι εσκεμμένοι κακοπληρωτές υπάρχουν σε ΔΕΗ κτλ;Αυτοί γιατί δεν πληρώνουν;Φυσικά αυτό το φαινόμενο δεν είναι μόνο στην Ελλάδα.
https://energypress.gr/news/pano-apo-500000-oi-kakoplirotes-tis-dei-stoys-ehontes-tha-kovei-reyma

Not with that attitude.


Αν εξαιρέσεις τα παιδιά που είναι κάτω των 25 θα σου πω κάτι άλλο.Αν ένας ανθρωπος είναι στην ηλικία σου και είναι άνεργος 5-6 χρόνια πιστεύεις ότι είναι διαθετιμενος να περιμένει ακόμα 5-6 χρόνια ώστε η Ελλάδα να φτάσει κοντά στα επίπεδα του 2011;Θέλω να πω ότι πολλά άτομα εφυγαν καθώς ήταν είδη σε μια ηλικία και δεν έβλεπαν εξέλιξη.Αφηστε εμένα έξω,εγώ έχω πει πολλές φορές εδώ ότι δεν θέλω να φύγω από την Ελλάδα καθαρά για οικονομικούς λόγους,απλά μου αρέσει η ιδέα να ζήσω σε μια ξένη οργανωμένη χώρα όπου το κράτος λειτουργεί σωστά.Υπαρχουν παιδιά και οικογένειες που έχασαν τα πάντα και δικαιολογημένα δεν μπορεί κανείς να τους πει γιατί δεν έμειναν εδώ.

Η Ελλάδα όπως είχα γράψει παλιότερα είναι σε μια στρατηγική θέση πράγμα που της δίνει μεγάλη ευκαιρία να αναπτύξει εμπορικές δραστηριότητες.Ευκαιρια που δεν την αξιοποίησε σχεδόν καθόλου (η έλευση της Cosco άλλαξε κάπως τα πράγματα).Τελος στα χρόνια της κρίσης γιατί τα Ελληνικά κόμματα τα οποία μας εκπροσωπούν ως λαό δεν κάθισαν να πάρουν συλλογικές αποφάσεις για την γρήγορη έξοδο της χώρας από την κρίση;Αντίθετα η Βουλή είχε γίνει αρένα μάχης όπου ΣΥΡΙΖΑ,ΚΚΕ και ανελ έπαιζαν τον ρόλο του σωτήρα χωρίς καμία ευθύνη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε ποιοι ανατολίτες μένουν; Απ' όσο ξέρω οι αρμένιοι είναι πολύ πιο κλειστός λαός και δεν πολυταιριάζουμε. Όσοι ξέρω προφανώς έχουν μεγαλώσει εδώ και δεν μετράνε.

Οι γερμανικοί λαοί, κακά τα ψέματα, έχουν αιώνες παράδοση στην αποκεντροποιημένη οργάνωση και γι' αυτό τα πάνε τόσο καλύτερα(τουλ μέχρι τώρα καθώς ως γνωστόν κι αυτή προς το σοσιαλισμό οδεύουν). Σε πολύ μεγα΄λη αντίθεση, εμείς έχουμε ιστορία στην αριστερά και στη κεντρική εξουσία απ' το Βυζάντιο. Μην ξεγελιέσαι με τις μαλακίες περί "σκανδιναβικής οικονομίας", τα επιχειρήματα είναι τελείως αβάσιμα και όσο περισσότερο κρατισμό έχουνε τόσο χειρότερα τα πάνε όπως σαφέστατα βλέπουμε στην ιστορία τους από το 1950 μέχρι σήμερα.

Αναφερόμουν κυρίως στο γεγονός πως αν αφαιρέσεις το Ισλάμ και την επιρροή του στους λαούς της Ανατολής θεωρώ πως είναι πιο κοντά σε εμάς πολιτισμικά από την Ευρώπη. Ανέκαθεν οι Έλληνες είχαμε πολλά πάρε δώσε με τους λαούς της ανατολής και ο πολιτισμός μας διαμορφώθηκε σε μεγάλο βαθμό από πράγματα που μάθαμε από αυτούς.

Οι Γερμανοί τα έχουν κάνει σκατα σε πάρα πολλές ιστορικες περιόδους, σίγουρα πολύ πιο σκατα από εμάς και γι αυτό δεν πρέπει να κουνάνε δάχτυλα πουθενά. Ούτε είναι κανένας ξεχωριστός λαός έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους, όπως και όλοι. Στην τελική ας μην ξεχνάμε ότι όσο οι Γερμανοί ανακαλυπταν την φιλοσοφία βγαίναν από το σκοτάδι κουτσου κουτσου εμείς ήμασταν υπό Ισλαμική κατοχή και είχαμε περάσει και την προηγούμενη χιλιετία προστατεύουντας την Ευρώπη από την Μουσουλμανικη επιρροή. Είναι πολύ λογικό η Ελλάδα να έχει παραδοση στην κεντρική διοίκηση όπως ακριβώς έχει και κάθε χώρα που ιστορικά δεχόταν συνεχώς επιδρομές και πολέμους, όπως η Ρωσία ή μέση ανατολή. Η αποκεντρωμενη διοίκηση προϋποθέτει υσυχη γεωγραφική περιοχή. Είναι λογικό οι Γερμανοί και οι Σκανδιναβοι να αναπτύξουν τέτοια συστήματα καθώς σε όλη την ιστορία τους σχεδόν ήταν λαοί που το μόνο που είχανε ήταν πέντε κατσίκια και το μόνο που κάνανε ήταν επιδρομές στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.

Η αποκέντρωση δεν ήταν εφικτή τεχνολογικά στο παρελθόν, ενώ η κεντρική διοίκηση είχε πλεονεκτήματα που ελυναν πολλά προβλήματα που είχαμε εμείς σαν λαός, τα οποία οι Γερμανοί απλά δεν είχανε.

Σωστά αυτά που λες ομως εγώ διαφωνώ σε ένα σημείο.Αλλο δεν πληρώνω γιατί δεν μπορώ (πράγμα άκρος κατανοητό καθώς όλοι μπορούμε να βρεθούμε σε αυτή την θέση) και άλλο δεν πληρώνω από πείσμα.Ποσοι εσκεμμένοι κακοπληρωτές υπάρχουν σε ΔΕΗ κτλ;Αυτοί γιατί δεν πληρώνουν;Φυσικά αυτό το φαινόμενο δεν είναι μόνο στην Ελλάδα.
https://energypress.gr/news/pano-apo-500000-oi-kakoplirotes-tis-dei-stoys-ehontes-tha-kovei-reyma

Και εσύ πως ακριβώς ξέρεις ποιος έχει και ποιος δεν έχει να πληρώσει? Αυτά είναι κυριολεκτικά γελοιότητες, ιδιαίτερα αν νομίζεις πως όποιος μένει σε ακριβή περιοχή ή έχει μεγάλο σπίτι είναι και οικονομικά ευκατάστατος. Οι περισσότεροι από αυτούς είναι άτομα που ανοίχτηκαν την περίοδο των παχιών αγελάδων γιατί είχανε πιάσει την καλή, αγοράσανε σπίτια και εξοχικά σε ακριβές περιοχές και τώρα μείνανε με το πουλί στο χέρι να προσπαθούν να τα συντηρήσουν με τα νέα δεδομένα, ενώ δεν μπορούν ούτε καν να τα πουλήσουν γιατί δεν αγοράζει κανείς.

Ανεύθυνοι είναι σίγουρα αλλά δεν σημαίνει αυτό πως έχουν και δεν πληρώνουν το ρεύμα γιατί yolo. Σίγουρα υπάρχουν και τέτοιοι αλλά σιγά μην είναι μισό εκατομμύριο.


Αν εξαιρέσεις τα παιδιά που είναι κάτω των 25 θα σου πω κάτι άλλο.Αν ένας ανθρωπος είναι στην ηλικία σου και είναι άνεργος 5-6 χρόνια πιστεύεις ότι είναι διαθετιμενος να περιμένει ακόμα 5-6 χρόνια ώστε η Ελλάδα να φτάσει κοντά στα επίπεδα του 2011;Θέλω να πω ότι πολλά άτομα εφυγαν καθώς ήταν είδη σε μια ηλικία και δεν έβλεπαν εξέλιξη.Αφηστε εμένα έξω,εγώ έχω πει πολλές φορές εδώ ότι δεν θέλω να φύγω από την Ελλάδα καθαρά για οικονομικούς λόγους,απλά μου αρέσει η ιδέα να ζήσω σε μια ξένη οργανωμένη χώρα όπου το κράτος λειτουργεί σωστά.Υπαρχουν παιδιά και οικογένειες που έχασαν τα πάντα και δικαιολογημένα δεν μπορεί κανείς να τους πει γιατί δεν έμειναν εδώ.

Η Ελλάδα όπως είχα γράψει παλιότερα είναι σε μια στρατηγική θέση πράγμα που της δίνει μεγάλη ευκαιρία να αναπτύξει εμπορικές δραστηριότητες.Ευκαιρια που δεν την αξιοποίησε σχεδόν καθόλου (η έλευση της Cosco άλλαξε κάπως τα πράγματα).Τελος στα χρόνια της κρίσης γιατί τα Ελληνικά κόμματα τα οποία μας εκπροσωπούν ως λαό δεν κάθισαν να πάρουν συλλογικές αποφάσεις για την γρήγορη έξοδο της χώρας από την κρίση;Αντίθετα η Βουλή είχε γίνει αρένα μάχης όπου ΣΥΡΙΖΑ,ΚΚΕ και ανελ έπαιζαν τον ρόλο του σωτήρα χωρίς καμία ευθύνη.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και γαμώ τα παιδιά οι Γερμανοί έβγαλαν Χίτλερ και στρατόπεδα συγκέντρωσης αλλά εμείς οι ΕλιΝεΣ είμαστε αχάριστα γουρούνια που δεν εκτιμάμε τα εγγόνια των ναζί. :D
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Τελος στα χρόνια της κρίσης γιατί τα Ελληνικά κόμματα τα οποία μας εκπροσωπούν ως λαό δεν κάθισαν να πάρουν συλλογικές αποφάσεις για την γρήγορη έξοδο της χώρας από την κρίση;Αντίθετα η Βουλή είχε γίνει αρένα μάχης όπου ΣΥΡΙΖΑ,ΚΚΕ και ανελ έπαιζαν τον ρόλο του σωτήρα χωρίς καμία ευθύνη.


Τι ωραία να βλέπεις τη νεολαία να είναι αντικειμενική. Φαντάζομαι τον Φώτη με την οικογένειά του να έχουν κρεμασμένη στη βεράντα τους την μπλε σημαία, να ανεμίζει.

Incoming σχόλια από τον Φωτάκο, ότι επειδή το είπα αυτό είμαι αυτόματα αριστερός, αναρχικός κ.λ.π.

btw
-Αφηστε εμένα έξω,εγώ έχω πει πολλές φορές εδώ ότι δεν θέλω να φύγω από την Ελλάδα καθαρά για οικονομικούς λόγους,απλά μου αρέσει η ιδέα να ζήσω σε μια ξένη οργανωμένη χώρα όπου το κράτος λειτουργεί σωστά.Υπαρχουν παιδιά και οικογένειες που έχασαν τα πάντα και δικαιολογημένα δεν μπορεί κανείς να τους πει γιατί δεν έμειναν εδώ.


Λαικισμός, much? Btw, just curious, εσύ δεν είσαι που έγραφες σε διάφορα ποστ, για ακριβά ρούχα, κινητά και τέτοια. Όπως είπε και ο hack3r, προφανώς μαγκιά σας, αλλά το "για οικονομικούς λόγους" χτυπάει κάπως --->

-Σήμερα πήγα το πρωί Πειραιά για καφέ και έβαλα τα εξής.

Μπλούζα μπλε Tommy Hilfiger: 59€
Βερμούδα Adidas: 39€
Παπούτσια Adidas: 90€
Κάλτσες Adidas Λευκές: 19€
Ρολοοι swatch: 180€
Γυαλιά Dolce and Gabbana: 159€
iPhone X: 1.200€

Σύνολο: 546€ και 1.746€ μαζί με το κινητό.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Λοιπόν θα γράψω τις σκέψεις μου και επειδή το θέμα είναι off topic ας το μεταφέρει η ΟΔ στο κατάλληλο νήμα.

Εγώ την Ελλάδα την αγαπώ σαν χώρα καθώς έχει ωραία τοπία,ιστορία,μνημεία κτλ.Απεχθάνομαι όμως τους κατοίκους της (όχι όλλους φυσικά) και την Ελληνική νοοτροπία με την οποία δεν προσαρμόστηκα ποτέ και ούτε θα το κάνω.Δεν μπορώ να βλέπω κατεστραμμένα πανεπιστήμια,σχολεια υπηρεσίες κτλ.

Οι καταστροφές που αναφέρεις προέρχονται επί το πλείστον από τους λεγόμενους "μπαχαλάκηδες", συνδικαλιστές και μια μικρή μερίδα κομματοποιημένων φοιτητών, οι οποίοι αποτελούν μειοψηφία και όχι αντιπροσωπευτικό δείγμα των σημερινών νέων. Επίσης υφίστανται τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό, απλά ο λόγος που οι ζημιές στην Ελλάδα επεκτείνονται και στα Πανεπιστήμια είναι γιατί είναι δημόσια. Και ναι, από τη μία οι εγκαταστάσεις μας είναι ψιλορημαδια, αλλά από την άλλη έχεις δωρεάν πρόσβαση σε ένα απίστευτο επίπεδο γνώσεων.

Δεν μπορώ να βλέπω πολίτες που να καυχιούνται επειδή κάνουν φοροδιαφυγή η επειδή δεν τηρούν τους νομους μόνο και μονο για να το παίξουν μαγκες.

Κανείς δεν παραβαίνει τους νόμους για να το παίξει μάγκας (δεν είμαστε 15χρονα)· σου εξήγησα πάρα πολύ καλά με αφορμή το Joker πώς μπορει να αντιμετωπίζει ένας μέσος Έλληνας τους νόμους. Αλλά όταν το μισό σου εισόδημα καταλήγει στην εφορία και βλέπεις τον κάθε πολιτικαντη να τα τσεπωνει στην ψύχρα σε πιάνει κάπου και το γαμώτο. Επίσης περιγράφεις μια σχετικά παρελθοντική κατάσταση, εφόσον πλέον όλα διασταυρωνονται και ελέγχονται ηλεκτρονικά.

Δεν αντέχω την αλαζονεία των Ελλήνων που λένε ότι είναι ο καλύτερος λαός ενώ δεν έχουν λύσει αυτονόητα προβλήματα.Αηδιαζω στην σκέψη ότι ακόμα και τώρα μετά από 10 χρόνια κρίσης ο Ελληνικός λαός κάνει τα ίδια λάθη.

Όταν η εθνική υπερηφάνεια βαπτίζεται ρατσισμός και η πολιτική ορθότητα αγγίζει τα όρια της λογοκρισίας, όταν η μεταναστευτική πολιτική είναι για τα ανάθεμα και η πρόνοια προς τους Έλληνες πολίτες ανύπαρκτη, όταν η κυβέρνηση είναι αδύναμη και λειτουργεί ως φερέφωνο της ΕΕ, τι περίμενες; Να μην υπάρξουν ακρότητες;

Θα πω κάτι που ίσως ακουστεί σκληρό,το επίπεδο των ανθρώπων δεν είναι άξιο αυτής της όμορφης και πλούσιας ιστορικά χώρας Συγνωμη αλλά με αυτήν την τεμπέλικη νοοτροπία εγώ πάντα θα είμαι ξένος σε αυτό το κράτος.

Αφού σου αρέσουν οι έρευνες, ιδού:

https://www.enikos.gr/society/684210...-ergasias-stin-ee-oi-ellines-poies-alles-chor
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αναφερόμουν κυρίως στο γεγονός πως αν αφαιρέσεις το Ισλάμ και την επιρροή του στους λαούς της Ανατολής θεωρώ πως είναι πιο κοντά σε εμάς πολιτισμικά από την Ευρώπη. Ανέκαθεν οι Έλληνες είχαμε πολλά πάρε δώσε με τους λαούς της ανατολής και ο πολιτισμός μας διαμορφώθηκε σε μεγάλο βαθμό από πράγματα που μάθαμε από αυτούς.
Το ισλαμ κυριάρχησε σε μεγάλο βαθμό και πέρα από αυτό η Ελλάδα είναι μεσογειακή χώρα με ανατολίτικες επιρροές επομένως τα πάμε ακόμα καλύτερα με κάποιες μεσογειακές χώρες.

ναι πολύ λογικό η Ελλάδα να έχει παραδοση στην κεντρική διοίκηση όπως ακριβώς έχει και κάθε χώρα που ιστορικά δεχόταν συνεχώς επιδρομές και πολέμους, όπως η Ρωσία ή μέση ανατολή. Η αποκεντρωμενη διοίκηση προϋποθέτει υσυχη γεωγραφική περιοχή. Είναι λογικό οι Γερμανοί και οι Σκανδιναβοι να αναπτύξουν τέτοια συστήματα καθώς σε όλη την ιστορία τους σχεδόν ήταν λαοί που το μόνο που είχανε ήταν πέντε κατσίκια και το μόνο που κάνανε ήταν επιδρομές στην Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.
Ε ναι δυστυχώς η ελλάδα δεν έχει τέτοια παράδοση και γι αυτό δεν τα πάει καλά και δυστυχώς έχει επηρεάσει τη νοοτροπία που δεν καταλαβαίνει χριστό από οικονομία και θεωρεί τις κυβερνήσεις/εκτρώματα "αριστερές".

Ναι δεν αντιλέγω, Ιταλία και Ισπανία κυρίως. Αυτό που έλεγα ήταν πως είμαστε πιο κοντά πολιτισμικά με τους Τούρκους και τους Πέρσες παρά με τους Γερμανούς.


Οι τούρκοι είναι σαλάφια, ισχύει για Λίβανο και Αρμενία αυτό που λες, αλλά όχι στο βαθμό που μοιάζουμε με Ιταλία και Ισπανία. Με τους τούρκους ειλικρινά δεν πιστεύω να έχουμε περισσότερα κοινά απ' ότι απ' τους γερμανούς, δεν ξέρω αν έχεις πάει ποτέ Τουρκία, είναι τελείως διαφορετικά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Οι καταστροφές που αναφέρεις προέρχονται επί το πλείστον από τους λεγόμενους "μπαχαλάκηδες", συνδικαλιστές και μια μικρή μερίδα κομματοποιημένων φοιτητών, οι οποίοι αποτελούν μειοψηφία και όχι αντιπροσωπευτικό δείγμα των σημερινών νέων. Επίσης υφίστανται τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό, απλά ο λόγος που οι ζημιές στην Ελλάδα επεκτείνονται και στα Πανεπιστήμια είναι γιατί είναι δημόσια. Και ναι, από τη μία οι εγκαταστάσεις μας είναι ψιλορημαδια, αλλά από την άλλη έχεις δωρεάν πρόσβαση σε ένα απίστευτο επίπεδο γνώσεων.



Κανείς δεν παραβαίνει τους νόμους για να το παίξει μάγκας (δεν είμαστε 15χρονα)· σου εξήγησα πάρα πολύ καλά με αφορμή το Joker πώς μπορει να αντιμετωπίζει ένας μέσος Έλληνας τους νόμους. Αλλά όταν το μισό σου εισόδημα καταλήγει στην εφορία και βλέπεις τον κάθε πολιτικαντη να τα τσεπωνει στην ψύχρα σε πιάνει κάπου και το γαμώτο. Επίσης περιγράφεις μια σχετικά παρελθοντική κατάσταση, εφόσον πλέον όλα διασταυρωνονται και ελέγχονται ηλεκτρονικά.



Όταν η εθνική υπερηφάνεια βαπτίζεται ρατσισμός και η πολιτική ορθότητα αγγίζει τα όρια της λογοκρισίας, όταν η μεταναστευτική πολιτική είναι για τα ανάθεμα και η πρόνοια προς τους Έλληνες πολίτες ανύπαρκτη, όταν η κυβέρνηση είναι αδύναμη και λειτουργεί ως φερέφωνο της ΕΕ, τι περίμενες; Να μην υπάρξουν ακρότητες;



Αφού σου αρέσουν οι έρευνες, ιδού:

https://www.enikos.gr/society/684210/protathlites-se-ores-ergasias-stin-ee-oi-ellines-poies-alles-chor


Ναι ωραία και σωστή η τελευταία έρευνα όμως στην στατιστική πρέπει να παρουσιάζεις όλη την αλήθεια η οποία είναι η εξής.

https://newpost.gr/oikonomia/479692/...rgazomenoi-sthn-eyrwph-plhgh-h-paragwgikothta


https://www.economistas.gr/oikonomia/12851_protoi-se-hrono-ergasias-oyragoi-se-paragogikotita



https://www.euro2day.gr/specials/dr_money/article/1663959/doyleyoyme-perissoteres-ores-alla.html


Τι μας λένε οι έρευνες λοιπόν;Οι Έλληνες δουλεύουν πολύ όμως παράγουν πολύ λίγο.Αρα η κάτι πάει στραβά η πολλοί νομίζουν ότι εργάζονται.Το θέμα είναι πολύ σοβαρό καθώς πληρώνονται άτομα που δεν παράγουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι μας λένε οι έρευνες λοιπόν;Οι Έλληνες δουλεύουν πολύ όμως παράγουν πολύ λίγο.Αρα η κάτι πάει στραβά η πολλοί νομίζουν ότι εργάζονται.Το θέμα είναι πολύ σοβαρό καθώς πληρώνονται άτομα που δεν παράγουν.


Εχ οι Ελληνες όταν πάνε στη γερμανία και στις υπόλοιπες γερμανικές χώρες, τα πάνε καλύτερα από τους ντόπιους σε όλες τις δουλειές, αν το πάρουμε βάσει των στοιχείων παραγωγικότητας που συλλέγουν οι πολυεθνικές. Αυτό ισχύει για όλους τους οικονομικούς μετανάστες. Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι με τα αφεντικά που έχουν "παλιό πλούτο" ή πήραν τη θέση από κολλητιλίκια και που δεν έχουν ιδέα πως να αξιοποιήσουν τους υπαλλήλους τους. 'Ολοι ξέρουμε άπειρα τόσα παραδείγματα.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Εγώ πάντως στο λύκειο που είχα μια ιντερνετική φίλη Γερμανίδα μου είχε πει ότι:

1) Μια φορά που έκανε κοπάνα απ'το σχολείο την πέτυχε στον δρόμο η αστυνομία, την πήραν με το περιπολικό και την πήγαν με το ζόρι στο σχολείο και
2) Με το που έκλεισε τα 18, η μάνα της την πέταξε έξω απ' το σπίτι (κάτι το οποίο ως γνωστόν συνηθίζεται στην Ευρώπη). Η ίδια μην έχοντας κάποια δουλειά ή εισόδημα αναγκάστηκε να κάνει σοβαρή σχέση με τον τότε γκόμενό της για να συγκατοικήσει μαζί του. Ο δε γκόμενος ήταν στρατιωτικός, είχε κρεμασμένες νεοναζί σημαίες στο σπίτι του και πού και πού την χτύπαγε κιόλας. Όταν τη ρώτησα γιατί απλά δεν το λέει στη μητέρα της ώστε να τη δεχτεί πίσω, μου είπε ότι εφόσον είναι ενήλικη, δεν υφίσταται κάτι τέτοιο.

Φυσικά κάθε φορά που μπορεί να τσακωνόμασταν μου έκανε ολόκληρη προσωπική επίθεση, με την πρόφαση ότι είναι απλά ειλικρινής.

Τα παραπάνω μου τα επαλήθευσε και 2η Γερμανίδα που μιλούσα την ίδια περίοδο, πολύ πιο ήπια και καλή κοπέλα βέβαια.

Επομένως ό,τι και να λέμε για την οικονομία και τα στατιστικά στοιχεία, εγώ με αυτόν τον λαό - συγγνώμη κιόλας - αδυνατώ να συμβιώσω.

1) Το σχολείο ειναι υποχρεωτικό. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες( εκτός από σοβαρές περιπτώσεις) όπως στην μπανανία, κάποιος μαθητής να κάνει «κοπάνα» η να βαριέται να παρευρεθεί στο μαθημα.


2) Συμπερασμα : οι υπολοιποι 79.999.998 ειναι επισης βίαιοι ναζι Κ εγκληματίες .

Εχ οι Ελληνες όταν πάνε στη γερμανία και στις υπόλοιπες γερμανικές χώρες, τα πάνε καλύτερα από τους ντόπιους σε όλες τις δουλειές, αν το πάρουμε βάσει των στοιχείων παραγωγικότητας που συλλέγουν οι πολυεθνικές. Αυτό ισχύει για όλους τους οικονομικούς μετανάστες. Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι με τα αφεντικά που έχουν "παλιό πλούτο" ή πήραν τη θέση από κολλητιλίκια και που δεν έχουν ιδέα πως να αξιοποιήσουν τους υπαλλήλους τους. 'Ολοι ξέρουμε άπειρα τόσα παραδείγματα.

Ναι. Γιατί το να είσαι καλος στην δουλειά σου ειναι φυλετικό γνώρισμα.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Το σχολείο ειναι υποχρεωτικό. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες( εκτός από σοβαρές περιπτώσεις) όπως στην μπανανία, κάποιος μαθητής να κάνει «κοπάνα» η να βαριέται να παρευρεθεί στο μαθημα.

Φυσικά και είναι υποχρεωτικό καθώς είναι κρατητήριο...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ναι το σχολείο ειναι κρατητήριο και βιάζει παιδικές ψυχές.
Τότε γιατί τα περισσότερα παιδιά, δεν θέλουν το σχολείο? Και δεν αναφέρομαι μόνο για τα παιδιά στην Ελλάδα. Τα περισσότερα παιδιά σαν κρατητήριο το βλέπουν. Σχολείο εσύ πήγες, δεν πήγες? Πώς δεν το είδες στην τότε καθημερινότητά σου, απορώ...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Τότε γιατί τα περισσότερα παιδιά, δεν θέλουν το σχολείο? Και δεν αναφέρομαι μόνο για τα παιδιά στην Ελλάδα. Τα περισσότερα παιδιά σαν κρατητήριο το βλέπουν. Σχολείο εσύ πήγες, δεν πήγες? Πώς δεν το είδες στην τότε καθημερινότητά σου, απορώ...

Αυτο δεν αναιρεί το γεγονός ότι το σχολείο ειναι υποχρεωτικό. Βάσει νόμου, κάθε παιδί πρέπει να λάβει εκπαίδευση μέχρι μια συγκεκριμένη ηλικία. Μιλαμε γι Τ αυτονόητα νομιζω. Το ότι υπάρχουν χώρες που εφαρμόζουν απλα τον νόμο, μονο σε κάποιες χώρες σαν την Ελλάδα μπορεί να φαινεται παράλογο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ναι το σχολείο ειναι κρατητήριο και βιάζει παιδικές ψυχές.

Τότε γιατί τα περισσότερα παιδιά, δεν θέλουν το σχολείο? Και δεν αναφέρομαι μόνο για τα παιδιά στην Ελλάδα. Τα περισσότερα παιδιά σαν κρατητήριο το βλέπουν. Σχολείο εσύ πήγες, δεν πήγες? Πώς δεν το είδες στην τότε καθημερινότητά σου, απορώ...

Αυτο δεν αναιρεί το γεγονός ότι το σχολείο ειναι υποχρεωτικό. Βάσει νόμου, κάθε παιδί πρέπει να λάβει εκπαίδευση μέχρι μια συγκεκριμένη ηλικία. Μιλαμε γι Τ αυτονόητα νομιζω. Το ότι υπάρχουν χώρες που εφαρμόζουν απλα τον νόμο, μονο σε κάποιες χώρες σαν την Ελλάδα μπορεί να φαινεται παράλογο.

Πού και πότε μίλησα για το αν τα παιδιά πρέπει να πηγαίνουν στο σχολείο ή όχι?
Απλά σου έδειξα ότι όντως για τα παιδιά είναι σαν κρατητήριο. Άρα το επιχείρημα που χρησιμοποίησες για να υποστηρίξεις τη διαμάχη σου με τον fast είναι λάθος. Δεν αναφέρθηκα πουθενά πέρα από αυτό. Μιλάω για το αυτονόητο νομίζω.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Πού και πότε μίλησα για το αν τα παιδιά πρέπει να πηγαίνουν στο σχολείο ή όχι?
Απλά σου έδειξα ότι όντως για τα παιδιά είναι σαν κρατητήριο. Άρα το επιχείρημα που χρησιμοποίησες για να υποστηρίξεις τη διαμάχη σου με τον fast είναι λάθος. Δεν αναφέρθηκα πουθενά πέρα από αυτό. Μιλάω για το αυτονόητο νομίζω.

Ναι και τι μ αυτο; Ν επιτρέπεται στον καθένα να πατάει σχολείο όποτε θέλει; Που θες να καταλήξεις;
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
1) Το σχολείο ειναι υποχρεωτικό. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες( εκτός από σοβαρές περιπτώσεις) όπως στην μπανανία, κάποιος μαθητής να κάνει «κοπάνα» η να βαριέται να παρευρεθεί στο μαθημα.

Φυσικά και είναι υποχρεωτικό καθώς είναι κρατητήριο...

Ναι το σχολείο ειναι κρατητήριο και βιάζει παιδικές ψυχές.

Τότε γιατί τα περισσότερα παιδιά, δεν θέλουν το σχολείο? Και δεν αναφέρομαι μόνο για τα παιδιά στην Ελλάδα. Τα περισσότερα παιδιά σαν κρατητήριο το βλέπουν. Σχολείο εσύ πήγες, δεν πήγες? Πώς δεν το είδες στην τότε καθημερινότητά σου, απορώ...

Αυτο δεν αναιρεί το γεγονός ότι το σχολείο ειναι υποχρεωτικό.
-και τι μ αυτο; Ν επιτρέπεται στον καθένα να πατάει σχολείο όποτε θέλει; Που θες να καταλήξεις;


1)Ουσιαστικά συμφωνείς, ελπίζω, ότι για τα περισσότερα παιδιά το σχολείο είναι σαν κρατητήριο, δηλαδή πολύ απλά δεν θέλουν να βρίσκονται εκεί. Και αυτό δεν συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα και ούτε μόνο για δημοτικά. Και μεγαλυτερα παιδιά δεν θέλουν το σχολείο. Αν θες πηγές για αυτό, σίγουρα θα βρεις.
2) Το σχολείο δεν θα έπρεπε να είναι έτσι, να το βλέπει το παιδί τόσο αρνητικά. Υπάρχει θέμα σε πολλές χώρες, σίγουρα στην Ελλάδα, που εκεί μεγαλώσαμε και ξέρουμε.
3) Άρα είναι λογικό πολλά παιδιά να μην θέλουν να πηγαίνουν σχολείο.
4) Εσύ, όπως προείπα το αναγνωρίζεις αυτό, αλλιώς τζάμπα μιλάμε, καθώς αυτό απαιτεί στοιχειώδη αντίληψη.
5) Και εφόσον το αναγνωρίζεις, έστω για την Ελλάδα και μόνο, ας αφήσουμε τις άλλες χώρες (αν και είναι γενικό το φαινόμενο), αντί να εστιάσεις στο πρόβλημα, που είναι η λάθος λειτουργία του σχολείου, αποκαλείς την Ελλάδα μπανανία (για το ότι δεν τιμωρεί σκληρά τις κοπάνες και τις απουσίες) και τους μαθητές ουσιαστικά τεμπέληδες και ξύστες.

Άρα αναγνωρίζεις ότι το σχολείο δεν κάνει σωστά τη δουλειά του, αλλά κατηγορείς τον μαθητή και τον λες τεμπέλη και ζητάς σκληρότερα μέτρα για να βρίσκεται στο σχολείο. Αφορμή ψάχνεις να χλευάσεις την Ελλάδα και τους Έλληνες, ειδικά αν σκεφτείς ότι το φαινόμενο αυτό με κοπάνες ή και σχολείο που δεν λειτουργεί όπως πρέπει, είναι γενικό και συναντάται σε πολλά κράτη.

Ίσως ο fast να είχε δίκιο.

Αναρωτιέμαι πώς γίνεται μερικά άτομα, να μην μπορούν να ακολουθήσουν ορισμένες συγκεκριμένες λογικές αλυσίδες, ειδικά για τόσο απλά πράγματα...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχ οι Ελληνες όταν πάνε στη γερμανία και στις υπόλοιπες γερμανικές χώρες, τα πάνε καλύτερα από τους ντόπιους σε όλες τις δουλειές, αν το πάρουμε βάσει των στοιχείων παραγωγικότητας που συλλέγουν οι πολυεθνικές. Αυτό ισχύει για όλους τους οικονομικούς μετανάστες. Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι με τα αφεντικά που έχουν "παλιό πλούτο" ή πήραν τη θέση από κολλητιλίκια και που δεν έχουν ιδέα πως να αξιοποιήσουν τους υπαλλήλους τους. 'Ολοι ξέρουμε άπειρα τόσα παραδείγματα.

Αν αυτό που λες ισχύει, τότε σε μεγάλο βαθμό ευθύνεται το γεγονός ότι έξω δεν φεύγει ο μέσος Έλληνας αλλά συνήθως όπως συμβαίνει με όλους σχεδόν τους μεμονωμένους μετανάστες φεύγει ο καλός Ελληνας, δηλαδή έξυπνος, εργατικός, προσαρμοσιμος. Οπότε είναι λογικό ένας τέτοιος άνθρωπος να τα πηγαίνει καλύτερα από τον μέσο άνθρωπο οποιασδήποτε χώρας.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top