Ποια είναι η γνώμη σας για τις παρελάσεις;

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
PTSD λεγεται, ωραια ταινια η δουνκερκη. Βεβαια στο ΒΠΠ δεν το λεγανε πια shell shock το λεγανε battle fatigue η combat stress reaction.

Eπισης θα σου προτεινα να ρωτησεις καποιον απο τους βετερανους του ΒΠΠ να σου πουν αν θεωρουν το να βαζουν τα παιδακια να παιζουν τους στρατιωτες κατι που τους τιμα. Αν πεθαναν για κατι ειναι για να υπαρχει η ελευθερια να κανουμε τετοιες βλακειες, δεν υπαρχει τιποτα ωραιο στο πολεμο.

Και συγγνωμη δηλαδη αλλα ολες οι υπολοιπες χωρες που ΔΕΝ βαζουν παιδακια να το παιζουν ταγμα πεζικου δεν τιμανε τους νεκρους τους?



Δωσε εξυπναδα στα σχολια σου κανοντας ενα γρηγορο google search για το τι ειναι οι οροι που χρησημοποιεις.


Οσοι φορανε αρβυλες ειναι πουστρακια. Και οι σημαιες ειναι για να σκουπιζουμε τους κωλους μας. whatsu gonna do about it cavron?


Και όλες οι υπόλοιπες χώρες πέραν της Κίνας δεν τρώνε ακρίδες. Αυτό σημαίνει ότι δεν τρογωνται;
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και όλες οι υπόλοιπες χώρες πέραν της Κίνας δεν τρώνε ακρίδες. Αυτό σημαίνει ότι δεν τρογωνται;

Η κινα παντως κανει παρελασεις με παιδια, και η β.κορεα, και το ιραν, η τουρκια. Φανταζομαι βλεπεις ενα trend?
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό είανι το πρόβλημα, αυτές που προσπάθησαν να διακωμωδίσουν την παρέλαση δεν σεβάστηκαν το συνάνθρωπο τους και την προσωπική του ελευθερία όχι μόνο να συμμετέχει στην παρέλαση, αλλά και να έχει το δικαίωμα να πιστεύει αυτό που θέλει και να γιορτα΄ζει αυτό που θέλει.. Εσύ μπορείς να κάνεις ότι θες, αρκεί να μη με ενοχλείς, αυτό είναι το πρόβλημα, βλέπεις. Εγώ δε γουστάρω παρελάσεις και δεν πάω, σέβομαι τον δίπλα μου και δεν του *επιβάλλομαι*.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ετσι μπραβο.



Η κινα παντως κανει παρελασεις με παιδια, και η β.κορεα, και το ιραν, η τουρκια. Φανταζομαι βλεπεις ενα trend?


Σορρυ αλλά αυτά είναι γενικά χαζομάρες. Οι παρελάσεις σήμερα είναι απλά φόρος τιμής. Δεν έχει καμία σημασία τι πιστεύεις εσύ ότι είναι ή ο κάθε διαταραγμένος αριστερός που βλέπει παντού φασίστες. Σημασία έχει τι πιστεύει ο μέσος Έλληνας πως είναι ή γενικά αυτοί που τις διοργανώνουν και συμμετέχουν. Και αυτοί πιστεύουν πως είναι φόρος τιμής σε όσους πολέμησαν το 40, οπότε αυτό είναι.

Όπως ακριβώς το gay parade είναι αυτό θεωρεί ο παρελαύνουν πως είναι. Αν θυμάμαι καλά στο παρελθόν είχες τοποθετηθεί υπέρ αυτών των παρελάσεων. Οπότε μάλλον είσαι κατά μόνο αν προηγείται μια σημαία και ένας (ανύπαρκτος) βηματισμός.
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ελα ντε, σκεψου ποσο παραλογο θα ηταν να βαζεις παιδια δημοτικου να κανουν στρατιωτικες τελετουργιες που ειναι φτιαγμενες ετσι ωστε να αρουν την αυτονομια της σκεψης και να προωθουν την τυφλη υπακοη.

Και επειδη ειμαι σιγουρος οτι δεν καταλαβες την (μαλλον εκδηλη) ειρωνια μου, παρελασεις και στρατομαλακιες κανουν μονο τα απολυταρχικα καθεστωστα για να κρατανε τον ελεγχο. Οταν δεν βαζεις τα παιδια να τα κανουν αυτα (και τα μαθαινεις ανοησιες οπως "εσυ και η ιταλια η πατριδα σου η γελεια τρεμετε ολοι το χακι") το κανεις για να πιπιλησεις το μυαλο τους και να τα φανατισεις.

Συνεπως ναι, το επιπεδο τον κοριτσιων φανηκε, και γαμησε.


ναι, ναι, ναι, ναι, ναι, οι παρελάσεις που γίνονται προαιρετικά, σπανίως, από τα παιδιά που θέλουν να χάσουν μάθημα, είναι για να τους ελέγξεις, ναι, ναι ναι, ό,τι πεις. Ως γνωστόν εξάλλου, φαίνεται κιόλας από το πόόόόόόόόσα πολλά αγοράκια θέλουν να υπηρετήσουν την πατρίδα. Τι? Οι περισσότεροι απεχθάνονται τον στρατό? Μα... μα, μα αφού γίνονται παρελάσεις!! Μα αφού το μυαλό τους έχει φανατιστεί. Και πιπιληθεί επίσης!!

Κατάλαβες την ειρωνία μου ή δεν ήταν έκδηλη αρκετά?

Τίποτα πιο αστείο από άτομα που κηρύττουν για ό,τι τους κατέβει χωρίς να ζουν στην πραγματικότητα, καλή ώρα.


Αυτή η παρέλαση με τον τρόπο που γίνεται στην Ελλάδα και με τον τρόπο που ο μέσος Έλληνας την αντιλαμβάνεται (όπως σωστά αναφέρθηκε προηγουμένως), δεν δίνει κανένα δικαίωμα σε "επαναστάτες της πο... χμμ πλάκας" να χαλάνε αυτή τη στιγμή για τόσους πολλούς ανθρώπους.

Για το μεγαλύτερο μέρος των παιδιών, παρέλαση για χάσιμο μαθήματος ή για να τιμήσεις το παρελθόν.
Για το μεγαλύτερο μέρος των ενηλίκων, από αδιάφορο έως χαρά και καμάρι για τα παιδιά τους και για το παρελθόν της Ελλάδας. Εδώ στην στρατιωτική ορκωμοσία δακρύζουν πολλές μανάδες.
Για ένα ελάχιστο ποσοστό, πολύ πολύ μικρό, η παρέλαση είναι για αυτά που λέει ο epote.
Enough said.
Ή μήπως θα μου ζητηθεί βιβλιογραφία και έρευνες για να υποστηρίξω τα ποσοστά? χμμ...
Θα μου ζητούσε κανείς άραγε, άρθρα για το ότι η πίτσα και η κοκα κόλα πάνε καλά μαζί? Γιατί τόσο προφανή είναι αυτά που λέω, για όποιον ζει στην Ελλάδα και του οποίου το μυαλό είναι ας πούμε, ευγενικά, όχι τόσο κολλημένο.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
^ το greek equivalent του source: dude, trust me

αφού οι παρελάσεις δε γίνονται για τους μαθητές αλλά για τους ενήλικες που τους παίρνουν μάτι γιατί βάζουμε μαθητές να το κάνουν; από οικονομική σκοπιά να το δεις δε συμφέρει
 

GoddamnRight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GoddamnRight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 339 μηνύματα.
^ το greek equivalent του source: dude, trust me

αφού οι παρελάσεις δε γίνονται για τους μαθητές αλλά για τους ενήλικες που τους παίρνουν μάτι γιατί βάζουμε μαθητές να το κάνουν; από οικονομική σκοπιά να το δεις δε συμφέρει



Ή να κάνω και εγώ το αντίθετο. Υποστήριξε εσύ και ο οποιοσδήποτε, όπως ο epote, ότι οι παρελάσεις που γίνονται στην Ελλάδα με τον τρόπο που γίνονται, έχουν ως αποτέλεσμα ότι δημιουργούν παιδιά και επομένως ενήλικες που φανατίζονται και γίνονται πιο εύκολα controllable και tunable στις όποιες ορέξεις του κακού συστήματος. Περιμένω αξιόλογες πηγές για την επίδραση τους στη χώρα μας παρακαλώ. Γιατί, αποδείξεις εγώ δεν είδα πουθενά, από κανέναν. Μια συλλογιστική είδα, όπως "γίνεται σε χώρες φασιστικές, άρα υπάρχει μοτίβο" και άλλα τέτοια. Επομένως να φανταστώ το σχόλιο σου πάει σε όλα τα σχόλια εδώ μέσα, επειδή κανείς δεν παρουσίασε πηγές?

Πολλές φορές, κάποια έξοδα καλώς γίνονται. Δεν φταίνε ούτε στο 0.001% οι παρελάσεις για το πώς είμαστε. Α... Θέλεις αποδείξεις για το 0.001%. Δεν έχω σόρρυ. Dude, trust me! Αλλά εσύ αν έχεις καμιά μελέτη που να δείχνει πώς έχει επηρεαστεί η οικονομία της χώρας μας και το βιοτικό της επίπεδο πρακτικά, με τη διεξαγωγή παρελάσεων, πες μας. Επίσης, στη μελέτη αυτή, ελπίζω να υπάρχει και η κοινωνική επίδραση των παρελάσεων. Γιατί αν μια παρέλαση κοστίζει χ ευρώ και γίνονται 2 φορές τον χρόνο, οπότε ας πούμε 2χ. Τότε στα τελευταία 20 χρόνια θα γινόντουσαν 40χ και αν χ = 10^6 (τυχαίος αριθμός), τότε στα τελευταία 20 χρόνια αν δεν είχαμε παρελάσεις, θα είχαμε μαζέψει 40 εκατομμύρια που θα μπορούσαν ξέρω εγώ να αξιοποιηθούν αλλού. Αλλά αυτό είναι προφανές και δεν φτάνει από μόνο του.

Μια κοινωνική μελέτη των θετικών-αρνητικών για τα άτομα πρέπει να γίνει. Πώς θα εξελιχθεί η κοινωνία με την κατάργηση των παρελάσεων. Πώς συγκρίνεται το 40χ με τα συνολικά έσοδα που έχουμε στα 20 χρόνια. Τα καλά των παρελάσεων υπερτερούν των κακών? Αν ναι, αξίζουν 2χ τον χρόνο. Κ.λ.π.

Όποτε ευκαιρείς, στείλε τίποτα. Γιατί εντάξει, δεν θες greek equivalent of source, εσύ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν χρειάζεται να καταφεύγεις preemptively σε πηγές αν από μόνος σου δεν πετάς bold claims πόσο μάλλον με γελοία excuses όπως "τόσο προφανή είναι αυτά που λέω, για όποιον ζει στην Ελλάδα και του οποίου το μυαλό είναι ας πούμε, ευγενικά, όχι τόσο κολλημένο" με άλλα λόγια μην είσαι cocky σε ό,τι λες αν δε μπορείς να το back it up. Αλλά βλέπω πως εσύ το πήρες λίγο προσωπικά.

Οι παρελάσεις κυρίως δεν κρίνονται βάσει αποτελέσματος αλλά βάση πολιτικής. Από τη μία καταρχήν, είναι δύσκολο να κάτσεις να κάνεις εμπεριστατωμένη πολιτική ανάλυση πάνω στο κατά πόσο τέτοια μέτρα επηρεάζουν το εθνικό αίσθημα του κοινου και με ποιο τρόπο, άλλωστε πολλά πράγματα άνθρωποι τα αντιλαμβάνονται διαφορετικά. Όσον αφορά το δεύτερο, φυσικά από τη μία μπορείς να κάτσεις να μελετήσεις που αλλού θα δει κανείς τέτοια μέτρα αλλά στην προκειμένη δεν χρειάζεται να το κάνεις καθώς... οκ για την Ελλάδα μιλάμε ιστορία ξέρουμε. Η παράδοση είναι παράδοση μόνο στο μέλλον, αρχικά δεν είναι παράδοση έχει πρακτική χρησιμότητα. Στην περίπτωση των παρελάσεων οι οποίες γνωρίζουμε πως ξεκίνησαν οργανωμένα ως μέτρο του Μεταξά προκειμένου να μιμηθεί τα στρατιωτικά γυμνάσια του Μουσολίνι και του Χίτλερ (ένα ωραίο άρθρο που βρήκα σχετικά https://www.historical-quest.com/sy...-twn-parelasewn-apo-th-diktatoria-metaxa.html). Οπότε αποτελεσματική ή όχι μια ισχυρή ένδειξη για το σκοπό αυτών των παρελάσεων, άσχετα με το τι ισχυρίζεται ο καθένας πως επιτυγχάνεται, την έχουμε.


Αυτό είναι κάτι που στέκει λογικά εφόσον το κάνουμε αυθόρμητα στην καθημερινότητά μας. Όταν βρισκόμαστε αντιμέτωποι με ένα μέτρο το εξετάζουμε ως έχει χωρίς να ψάχνουμε τυχόν προεκτάσεις συνέπειες εκ των υστέρων όπου πιθανόν να είναι αργά. Οι περισσότεροι γονείς σήμερα κάνουν ό,τι μπορούν ώστε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο τα παιδιά τους να εξελιχθούν σε αυτό που θέλουν εκείνοι βασιζόμενοι αποκλειστικά σε contexts για το κάθε μέτρο ατομικά. Μήπως όταν ο μπαμπάς σου στα 15 σου απαγόρευε να αράζεις στον κολλητό να παίζετε playstation με τις ώρες το κανε γιατί μπορούσε να προβλέψει το μέλλον; όχι απλά το βλεπε σαν πηγή υποκουλτούρας. Όταν μερικές οικογένειες μόνο που δεν φόραγαν ζώνη αγνότητας στις κόρες τους μη τους γίνουν πουτανες επαληθεύτηκαν; ή ήταν απλά έρμαιο των δικών τους αντιλήψεων; Κάποια έχουν βάση, κάποια όχι, κάποια εν μέρει. Έτσι αξιολογείς και μέτρα όπως αυτά. Ως αυτό που είναι κι όχι ως αυτό που μπορεί να είναι στην πράξη εκ των υστέρων.

Εγώ όμως δεν αναφέρθηκα σε αυτό αρχικά, για να μην ξεφεύγουμε. Έστω πως τίποτε από τα παραπάνω δεν ισχύει. Ακόμη δεν μου απάντησες αν οι μαθητικές παρελάσεις δεν γίνονται για τους μαθητές γιατί γίνονται από μαθητές;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Είσαι υπέρ του να πάει μια ομάδα σε ένα γκει παρειντ και να αρχίσει να παρελαύνει με πανώ κάτω οι πούστηδες?
Χάκερ άσε τις σοφιστείες σε μένα. Το οτι δε συμφωνώ με τις παρελάσεις δε σημαίνει οτι επικροτώ την κίνηση των κοριτσιών αυτών άσχετα με τις εντυπώσεις του μαύρου άσπρου που θες να δημιουργήσεις.

Επιπλέον το να συγκρίνεις το δικαίωμα κάποιου στην παρέλαση λόγω της άποψης οτι είναι πατριώτης και τιμά τους προγόνους του με τα gay parade είναι θλιβερό. Αυτοί που θέλουν παρελάσεις το κάνουν λόγω μιας ιδεολογίας που έχουν υπέρ της πατρίδας και της μνήμης των προγόνων. Οι άνθρωποι της lgbtqi κοινότητας διεκδικούν ίσα δικαιώματα στην κοινωνία και από αυτά κρίνεται η ζωή τους και η ευτυχία τους. Ατυχής η σύγκριση λοιπόν.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι παρελάσεις είναι κατακριτέες, ο αγιασμός και η προσευχή επίσης, η συμμόρφωση με κάποιους στοιχειώδεις κανόνες ευπρέπειας ώστε να μην εμφανίζονται στο σχολείο σαν να βγήκαν από πορνείο ή τεκέ είναι απαγορευμένη, η επιβράβευση της αριστείας είναι υπό αμφισβήτηση, οι παρατηρήσεις από τους καθηγητές στους αδιάφορους (που αν δεν υπήρχε όριο απουσιών δεν θα πάταγαν το πόδι τους στο σχολείο, τώρα που το σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να το καταργήσουμε κι αυτό; ), παραβιάζει την προσωπική επιλογή του μαθητή άρα είναι ανήθικη κτλ, κτλ. Φέρτε μπάλες κατεδάφισης αγαπητοί να τα γκρεμίσουμε τα ρημάδια!!! Εφόσον δεν προσφέρουν αγωγή και γνώσεις δεν έχουν λόγο ύπαρξης!!! Υπάρχουν τα φροντιστήρια για να μας μάθουν γράμματα!!!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Κάτι άκουσα τις προάλλες ότι ο Χίτλερ είχε σκεφτεί αυτό το σχέδιο με τις παρελάσεις για να κάνει άβουλα στρατιωτάκια τις νέες γενιές έτσι ώστε να γίνουν εύκολα ναζιστές/φασίστες. Διαδοσται αδερφια!1!1!!
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην περίπτωση των παρελάσεων οι οποίες γνωρίζουμε πως ξεκίνησαν οργανωμένα ως μέτρο του Μεταξά προκειμένου να μιμηθεί τα στρατιωτικά γυμνάσια του Μουσολίνι και του Χίτλερ.Εγώ όμως δεν αναφέρθηκα σε αυτό αρχικά, για να μην ξεφεύγουμε. Έστω πως τίποτε από τα παραπάνω δεν ισχύει. Ακόμη δεν μου απάντησες αν οι μαθητικές παρελάσεις δεν γίνονται για τους μαθητές γιατί γίνονται από μαθητές;


So? Ο Χίτλερ και ο Μουσολίνι καταρχάς αποτελούσαν ηγετικά πρότυπα πριν το ΒΠΠ, ειδικά ο Μουσολίνι. Ο φασισμός ήταν το νέο promising πολίτευμα της εποχής και είχε απανταχού υποστηρικτές. Ήταν απόλυτα λογικό ο Μεταξάς να θέλει να εναρμονιστεί με το ρεύμα της εποχής όπως κάνουν όλοι οι πολιτικοί σήμερα με την "Δημοκρατία".



Τις παρελάσεις δεν της εφίβρε ο Χίτλερ, χρησιμοποιούνταν από πολύ παλιά ως μέσο επίδειξης στρατιωτικής ισχύος, η οποία τονώνει και το εθνικό αίσθημα.



Οι παρελάσεις σήμερα γίνονται ΚΑΙ από ενήλικες. Παρελαύνει ο στρατός και πολλές άλλες ομάδες ενηλίκων.
Οι παρελάσεις γίνονται και από παιδιά ως σύμβολο πως και η νέα γενιά τιμά τους πεσόντες και ακολουθεί τις παραδόσεις της χώρας. Αν αισθάνεσαι καταπιεσμένος και φασίστας που σε βάζουν να παρελάσεις απλά δεν πας.



Χάκερ άσε τις σοφιστείες σε μένα. Το οτι δε συμφωνώ με τις παρελάσεις δε σημαίνει οτι επικροτώ την κίνηση των κοριτσιών αυτών άσχετα με τις εντυπώσεις του μαύρου άσπρου που θες να δημιουργήσεις.

Επιπλέον το να συγκρίνεις το δικαίωμα κάποιου στην παρέλαση λόγω της άποψης οτι είναι πατριώτης και τιμά τους προγόνους του με τα gay parade είναι θλιβερό. Αυτοί που θέλουν παρελάσεις το κάνουν λόγω μιας ιδεολογίας που έχουν υπέρ της πατρίδας και της μνήμης των προγόνων. Οι άνθρωποι της lgbtqi κοινότητας διεκδικούν ίσα δικαιώματα στην κοινωνία και από αυτά κρίνεται η ζωή τους και η ευτυχία τους. Ατυχής η σύγκριση λοιπόν.

Ε εντάξει και αν δεν είχαν πεθάνει κάποιοι κάπου κάποτε, θα έπρεπε ίσως και εμείς να κάνουμε parade για να έχουμε το δικαίωμα να τιμήσουμε τους προγόνους μας.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Οι παρελάσεις είναι κατακριτέες, ο αγιασμός και η προσευχή επίσης, η συμμόρφωση με κάποιους στοιχειώδεις κανόνες ευπρέπειας ώστε να μην εμφανίζονται στο σχολείο σαν να βγήκαν από πορνείο ή τεκέ είναι απαγορευμένη, η επιβράβευση της αριστείας είναι υπό αμφισβήτηση, οι παρατηρήσεις από τους καθηγητές στους αδιάφορους (που αν δεν υπήρχε όριο απουσιών δεν θα πάταγαν το πόδι τους στο σχολείο, τώρα που το σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να το καταργήσουμε κι αυτό; ), παραβιάζει την προσωπική επιλογή του μαθητή άρα είναι ανήθικη κτλ, κτλ. Φέρτε μπάλες κατεδάφισης αγαπητοί να τα γκρεμίσουμε τα ρημάδια!!! Εφόσον δεν προσφέρουν αγωγή και γνώσεις δεν έχουν λόγο ύπαρξης!!! Υπάρχουν τα φροντιστήρια για να μας μάθουν γράμματα!!!

Strawman at its best. Βασικά, ούτε καν strawman, γιατί προϋποθέτει ανασκευή, δηλαδή επιχειρήματα.
Ας μην ευτελίζουμε το γόνιμο προβληματισμό για τη σκοπιμότητα των παρελάσεων σήμερα με τέτοιες υπερβολικές διατυπώσεις και εντυπωσιοθηρικό reasoning...

Επί του θέματος, η γελοιοποίηση του θεσμού των παρελάσεων ως μέσο αποδοκιμασίας του προσωπικά με ξενίζει. Όπως και οι ακραίες δηλώσεις και από τις δύο μεριές. Πιστεύω πως οι παρελάσεις είναι άνευ αξίας, καθώς υπάρχουν πολύ καλύτεροι τρόποι και να ενσταλάξεις εθνική συνείδηση(καλώς ή κακώς, είναι απαραίτητη, τουλάχιστον υπό τα σημερινά δεδομένα), και να τιμήσεις τους ήρωες και να μεταδώσεις ουσιαστικές ιστορικές γνώσεις στους νεότερους. Προτιμότερο φυσικά η όλη αντιπαράθεση να κινείται σε διαλεκτικό επίπεδο, χωρίς προσβολητικές προεκτάσεις, όπως στην «καλλιτεχνική παρέμβαση» στο βίντεο, γιατί το όποιο point χάνεται a priori.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Ε εντάξει και αν δεν είχαν πεθάνει κάποιοι κάπου κάποτε, θα έπρεπε ίσως και εμείς να κάνουμε parade για να έχουμε το δικαίωμα να τιμήσουμε τους προγόνους μας.

Κανένα επιχείρημα έχεις ή όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα αρχίζουν οι εξυπνάδες; Αποδέξου οτι η σύγκριση των μαθητικών - στρατιωτικών παρελάσεων με το gay parade ήταν λάθος, δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε τα λάθη μας. Μπορεί εγώ να έχω φτιάξει ένα δωμάτιο στο σπίτι μου με φωτογραφίες των ηρώων του 40 κι έτσι να τους τιμώ, ποιος θα με εμποδίσει; Η παρέλαση είναι ο μόνος τρόπος τιμής;
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανένα επιχείρημα έχεις ή όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα αρχίζουν οι εξυπνάδες; Αποδέξου οτι η σύγκριση των μαθητικών - στρατιωτικών παρελάσεων με το gay parade ήταν λάθος, δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε τα λάθη μας. Μπορεί εγώ να έχω φτιάξει ένα δωμάτιο στο σπίτι μου με φωτογραφίες των ηρώων του 40 κι έτσι να τους τιμώ, ποιος θα με εμποδίσει; Η παρέλαση είναι ο μόνος τρόπος τιμής;


Όχι δεν είναι ο μόνος τρόπος, είναι όμως ένας εκ των τρόπων. Το πρόβλημα το δικό σου ποιο είναι με όσους θέλουν να τους τιμήσουν με αυτόν τον τρόπος ακριβώς? Και η σύγκριση με το gay parade είναι απόλυτα θεμιτή. Πρόκειται και στις δύο περιπτώσεις για μια ομάδα ανθρώπων που παρελαύνει για να εκφράσει κάτι, η μία για να εκφράσει τον φόρο τιμής στους πεσόντες και η άλλη για να εκφράσει ότι θέλει να εκφράσει τέλος πάντων, δεν είμαι ειδικός. Εσένα απλά δεν σου αρέσει ο πρώτος τρόπος επειδή αντιβαίνει στην προσωπική σου ιδεολογία.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,869 μηνύματα.
Επιπλέον το να συγκρίνεις το δικαίωμα κάποιου στην παρέλαση λόγω της άποψης οτι είναι πατριώτης και τιμά τους προγόνους του με τα gay parade είναι θλιβερό. Αυτοί που θέλουν παρελάσεις το κάνουν λόγω μιας ιδεολογίας που έχουν υπέρ της πατρίδας και της μνήμης των προγόνων. Οι άνθρωποι της lgbtqi κοινότητας διεκδικούν ίσα δικαιώματα στην κοινωνία και από αυτά κρίνεται η ζωή τους και η ευτυχία τους. Ατυχής η σύγκριση λοιπόν.


Εγω δεν το βλέπω καθόλου θλιβερό πάντως το επιχείρημά του. Δεν είναι απαραίτητη η στήριξη συγκεκριμένης ιδεολογίας όπως λες. Το ότι οι σχεδόν όλοι πατριώτες αρέσκονται στην παρέλαση, δεν συνεπάγεται ότι όλες οι παρελάσεις απευθύνονται σε πατριώτες. Το δεύτερο είναι υπερσύνολο του πρώτου.


Η πατριωτική παρέλαση (και δη η συγκεκριμένη) είναι προς τιμήν της ελευθερίας και του αγώνα ενός έθνους για το δικαίωμά του να αυτοπροσδιορίζεται ως τέτοιο και να εναντιώνεται σε αυτοκρατορικές βλέψεις (ιμπεριαλισμό λέγε με και τράβα μου το μούσι) ιδίως φασιστικών καθεστώτων.

Αντίστοιχα τα parade είναι προς τιμήν της ατομικής ελευθερίας και του αγώνα του ατόμου να αυτοπροσδιορίζεται σεξουαλικα ενάντια σε κάθε είδους κομφορμισμό και καταπίεση της σεξουαλικής του ταυτότητας.

Η μόνη διαφορά μεταξύ των δυο, είναι ποιός έχει εδραιώσει και στηρίζει το καθένα ως θεσμό. Γι αυτό μαλώνουν οι άνθρωποι και κοιτάζει ο καθένας τους να καταργήσει τις παρελάσεις του αλλουνού αγνοώντας το δικαίωμά του στην ελευθερία και στην έκφραση κάθε είδους.

Εγω θα περίμενα από έναν άνθρωπο που είναι κατά του αυταρχισμού, να τα εκτιμά και τα δυο, ιδωμένα ως προς αυτή την έμφαση στην ελευθερία.

Εκτός αν κάποια ελευθερία από τις δυο είναι κατά τη γνώμη σου υποδεέστερη της άλλης, είναι;
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Και η σύγκριση με το gay parade είναι απόλυτα θεμιτή.

Σε αυτη τη περιπτωση εφοσων η συγκριση με το gay parade ειναι θεμιτη τοτε οι στρατιωτικου τυπου παρελασεις μπορουν να συγκριθουν και με το καρναβαλι. Στην οποια περιπτωση οι τυπισες επραξαν συμφωνα με το νοημα του θεσμου. Οχι?

Σοβαρα τωρα, το οτι εγω θελω να καταργηθουν οι παρελασεις, δεν σημαινει οτι θα τις απαγορευα ακομα και αν μπορουσα. Αλλα σε μια ελευθερη κοινωνια υπαρχει ΚΑΙ ο χορος για να αποδομισεις και να διακομοδησεις κατι.

Ενας ανθρωπος που ειναι σιγουρος για τον εαυτο του και το θεσμο του δεν θα εκλανε επανω του απο φρικη και αγωνια επειδη 10 κοπελες εκαναν μια πλακα. Αλλα εδω περα εχει γινει χαμος.

Ειναι πολυ αναλογο του να κανεις αστειο για το χριστο (γελασαμε ολοι ακομα και οι παπαδες) και αστειο για τον μοαμεθ (καποιος θα σκασει με βομβα στο σπιτι σου). Αναρωτιεμαι ποιος ειναι πιο σιγουρος για τη πιστη του...

Το πρόβλημα το δικό σου ποιο είναι με όσους θέλουν να τους τιμήσουν με αυτόν τον τρόπος ακριβώς?

Το προβλημα ειναι ο μιλιταρισμος. Οι παρελασεις, οι ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ παρελασεις που δεν θα επρεπε να σου εξηγησω γιατι διαφερουν απο το κορναβαλι η το gay pride, προερχονται απο την αναγκη των στρατιωτων του παρελθοντος να βρισκονται σε σχηματισμους που μεγιστοποιουσαν την φονικη τους ικανοτητα. Οι παρελασεις γινονταν σαν ασκησεις ωστε ο στρατιωτης να υπακουει εντολες και να μπαινει σε σχηματισμους χωρις να πρεπει να του εξηγησεις.

Ειναι το ακριβως αναποδο απο την ελευθερια της εκφρασης και την κριτικη σκεψη. Φυσικα δεν αρκει απο μονο του για να κανει γενιες παιδιων στρατιωτακια. Αλλα ειναι ενα συμβολο. Το οποιο παρεπιπτωντος το πληρωνω απο τη φορολογουμενη τσεπη μου θελω δεν θελω.

Θες να κανεις παρελαση, μαζι σου, με την ανεση σου, βρες λεφτα, πληρωσε τα τανκ και τα αεροπλανα, πεισε τους μαθητες, παρε αδεια απο το δημο να κλεισεις τους δρομους και κανε οση παρελαση θελεις.

Οπως κανει το gay pride.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οι παρελάσεις είναι κατακριτέες, ο αγιασμός και η προσευχή επίσης, η συμμόρφωση με κάποιους στοιχειώδεις κανόνες ευπρέπειας ώστε να μην εμφανίζονται στο σχολείο σαν να βγήκαν από πορνείο ή τεκέ είναι απαγορευμένη, η επιβράβευση της αριστείας είναι υπό αμφισβήτηση, οι παρατηρήσεις από τους καθηγητές στους αδιάφορους (που αν δεν υπήρχε όριο απουσιών δεν θα πάταγαν το πόδι τους στο σχολείο, τώρα που το σκέφτομαι μήπως θα έπρεπε να το καταργήσουμε κι αυτό; ), παραβιάζει την προσωπική επιλογή του μαθητή άρα είναι ανήθικη κτλ, κτλ. Φέρτε μπάλες κατεδάφισης αγαπητοί να τα γκρεμίσουμε τα ρημάδια!!! Εφόσον δεν προσφέρουν αγωγή και γνώσεις δεν έχουν λόγο ύπαρξης!!! Υπάρχουν τα φροντιστήρια για να μας μάθουν γράμματα!!!
Δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκεις άσχετα πράγματα μεταξύ τους. Οι μαθητικές παρελάσεις για πολύ κόσμο δεν είναι αποδεκτές και όχι επειδή μισούν την Ελλάδα ή ότι άλλο βγάζετε από το μυαλό σας ορισμένοι. Το γεγονός ότι είναι επιλογή του καθενός αν θέλει να κάνει παρέλαση θα το έλεγα θετικό τουλάχιστον. Αν εσύ θεωρείς τιμή ένα μάτσο παιδιά που μπήκαν σε αυτή τη διαδικασία για να χάσουν μάθημα ενώ παράλληλα δεν ξέρουν ούτε πότε ξεκίνησε ο Β παγκόσμιος θα πω πολύ ειρωνικά μπράβο σου.
Τώρα για τον αγιασμό/προσευχή κατακριτέο για εμένα είναι να με τα ψάλει μια θείτσα καθηγήτρια για να κάνω προσευχή με το ζόρι (σκουλ φλασμπακ). Όπως το πάρει κανείς.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειναι πολυ αναλογο του να κανεις αστειο για το χριστο (γελασαμε ολοι ακομα και οι παπαδες) και αστειο για τον μοαμεθ (καποιος θα σκασει με βομβα στο σπιτι σου). Αναρωτιεμαι ποιος ειναι πιο σιγουρος για τη πιστη του...

Δεν νομίζω, το ανάλογο αυτού που λες θα ήταν τα ανέκδοτα με τον Κωλοκοτρονη.

Το να χλευάζεις έτσι την παρέλαση θα ήταν ανάλογο με το να μπεις σε εκκλησία μεγάλη Πέμπτη γυμνός με στεφάνι στο κεφάλι παριστανοντας το Χριστο. Νομίζω θα είχες φάει ξύλο.

Το προβλημα ειναι ο μιλιταρισμος. Οι παρελασεις, οι ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ παρελασεις που δεν θα επρεπε να σου εξηγησω γιατι διαφερουν απο το κορναβαλι η το gay pride, προερχονται απο την αναγκη των στρατιωτων του παρελθοντος να βρισκονται σε σχηματισμους που μεγιστοποιουσαν την φονικη τους ικανοτητα. Οι παρελασεις γινονταν σαν ασκησεις ωστε ο στρατιωτης να υπακουει εντολες και να μπαινει σε σχηματισμους χωρις να πρεπει να του εξηγησεις.

Ειναι το ακριβως αναποδο απο την ελευθερια της εκφρασης και την κριτικη σκεψη. Φυσικα δεν αρκει απο μονο του για να κανει γενιες παιδιων στρατιωτακια. Αλλα ειναι ενα συμβολο. Το οποιο παρεπιπτωντος το πληρωνω απο τη φορολογουμενη τσεπη μου θελω δεν θελω.

Θες να κανεις παρελαση, μαζι σου, με την ανεση σου, βρες λεφτα, πληρωσε τα τανκ και τα αεροπλανα, πεισε τους μαθητες, παρε αδεια απο το δημο να κλεισεις τους δρομους και κανε οση παρελαση θελεις.

Οπως κανει το gay pride.

You are barking up the wrong tree. Εγώ δεν είμαι καθόλου κατά του μιλιταρισμου, ούτε καν την νεολαίας. Τον θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση για να έχεις έθνος κράτος και υποχρέωση κάθε πολίτη που θέλει να έχει πολιτικά δικαιώματα. Δεν πρόκειται λοιπόν να συμφωνήσουμε εδώ καθώς η διαφωνία μας είναι much deeper.

Το κόστος της παρέλασης είναι κυριολεκτικά το κόστος καυσίμων των αρμάτων το οποίο συμπεριλαμβάνεται στο μηνιαίο κόστος συντήρησης τους. Οι μηχανές πρέπει να κινούνται που και που αλλιώς χαλάνε.
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
So? Ο Χίτλερ και ο Μουσολίνι καταρχάς αποτελούσαν ηγετικά πρότυπα πριν το ΒΠΠ, ειδικά ο Μουσολίνι. Ο φασισμός ήταν το νέο promising πολίτευμα της εποχής και είχε απανταχού υποστηρικτές. Ήταν απόλυτα λογικό ο Μεταξάς να θέλει να εναρμονιστεί με το ρεύμα της εποχής όπως κάνουν όλοι οι πολιτικοί σήμερα με την "Δημοκρατία".



Τις παρελάσεις δεν της εφίβρε ο Χίτλερ, χρησιμοποιούνταν από πολύ παλιά ως μέσο επίδειξης στρατιωτικής ισχύος, η οποία τονώνει και το εθνικό αίσθημα.



Οι παρελάσεις σήμερα γίνονται ΚΑΙ από ενήλικες. Παρελαύνει ο στρατός και πολλές άλλες ομάδες ενηλίκων.
Οι παρελάσεις γίνονται και από παιδιά ως σύμβολο πως και η νέα γενιά τιμά τους πεσόντες και ακολουθεί τις παραδόσεις της χώρας. Αν αισθάνεσαι καταπιεσμένος και φασίστας που σε βάζουν να παρελάσεις απλά δεν πας.

Το τραγικό δεν είναι πως ο ένας φασίστας ήθελε να αντιγράψει τους έταιρους φασίστες αλλά πως όταν πια το φασιστικό καθεστώς έπεσε και στην Ελλάδα, αντί πλέον να αποκυρήξουμε όλα τα φασιστικά κατάλοιπα όπως έκαναν οι υπόλοιπες χώρες εμείς συνεχίσαμε στο όνομα του εθνικού φρονήματος.

Και αναφερόμαστε πάντα σε μαθητικές παρελάσεις, οι στρατιωτικές είναι εκτός θέματος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 22 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top