Τζόκερ: Έλεγχοι της αστυνομίας σε κινηματογράφους για την παρουσία ανηλίκων

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ΠΗΓΗ

Η αστυνομία εισέβαλε σε κινηματογράφους και συνέλαβε ανήλικους που παρακολουθούσαν την ταινία "JOKER" η οποία έχει χαρακτηριστεί για "άνω των 18" και υπεύθυνους των κινηματογράφων. Έλεος; Μήπως θα επανέλθει και ο νόμος 4000;

(Η φωτο είναι αυθεντική)
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
ΠΗΓΗ

Η αστυνομία εισέβαλε σε κινηματογράφους και συνέλαβε ανήλικους που παρακολουθούσαν την ταινία "JOKER" η οποία έχει χαρακτηριστεί για "άνω των 18" και υπεύθυνους των κινηματογράφων. Έλεος; Μήπως θα επανέλθει και ο νόμος 4000;

(Η φωτο είναι αυθεντική)


Απαράδεκτο. Κρίμα για μια φιλελεύθερη παράταξη (κυβέρνηση) να μην αφήνουν άτομα να βλέπουν την ταινία που θέλουν.
Για όσους δε ξέρουν η φωτο είναι εφαρμογή του νόμου 4000 που η αστυνομία ρεζίλευε όποιον ήθελε χωρίς η 2η πλευρά να μπορέσει να απαντήσει
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα;Αν ο νόμος λέει πάνω από 18 που είναι το κακό;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα;Αν ο νόμος λέει πάνω από 18 που είναι το κακό;


Δεν κατάλαβες σε ποιον νόμο αναφέρομαι, λογικά να τον έχεις ακούσει 1η φορά στη ζωή σου.
Καταργήθηκε από το κακό πασοκ
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Εγώ μιλάω λογικά και ρωταω που είναι το κακό;Αν πάει δηλαδή ένας 11χρονος να δει την ταινία πρέπει να πούμε μπράβο;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγώ μιλάω λογικά και ρωταω που είναι το κακό;Αν πάει δηλαδή ένας 11χρονος να δει την ταινία πρέπει να πούμε μπράβο;


Δηλαδή εσύ ανήλικος, δεν είδες ποτέ ταινία άνω των 18;

Αυτοί που μπήκαν ήταν 16 - 17 οχι 11
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αστυνομία εισέβαλε σε κινηματογράφους και συνέλαβε ανήλικους που παρακολουθούσαν την ταινία "JOKER" η οποία έχει χαρακτηριστεί για "άνω των 18" και υπεύθυνους των κινηματογράφων. Έλεος; Μήπως θα επανέλθει και ο νόμος 4000;
ΜΠορείς να διαφωνείς με το νόμο, όχι τόσο με την εφαρμογή του. Καλά έκαναν.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα που είναι το πρόβλημα;Αν ο νόμος λέει πάνω από 18 που είναι το κακό;

Εντάξει είναι άνω των 18, αλλά μην τα δεχόμαστε και όλα έτσι άπεπτα. Στους επαρχιακούς κινηματογράφους άφηναν 14χρονα ασυνόδευτα να δουν το κορίτσι με το τατουάζ και τώρα ξαφνικά ξυπνήσαμε επειδή κάποιος, κάποτε στην Ορορα των ΗΠΑ σκότωσε 10 ανθρώπους στο The Dark Knight και έλεγε ότι είναι ο αληθινός εχθρός του Μπάτμαν. Γι'αυτό έχουν γεμίσει με αστυνόμευση και το Τζοκερ, φοβούμενοι μη συμβούν τα ίδια. Δεν γνωρίζουμε βέβαια οι ανήλικοι πόσο ακριβώς ήταν (13; 15; 17 και μισό; ) αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ υποκριτική την πράξη της αστυνομίας. Ας το έκανε σε κάθε 18+ ταινία αυτό. Εν τω μεταξύ ο ιδιοκτήτης του σινεμά να το καταλάβω, εκμεταλλευτηκε 2 ανήλικα για να κόψει εισιτήρια. Οι πιτσιρικάδες γιατί να συλληφθούν; Επειδή πήγαν να δοκιμάσουν την τύχη τους και τους άφησαν να περάσουν; Λες και δε θα την έβλεπαν σπίτι τους αργότερα. Όλο αηδίες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
και εδώ παρανόμισες, είναι άνω των 18. Οπότε

Το ξέρω όμως δεν πήγα σε σινεμά.Καλα έκαναν και τους έπιασαν.

Εντάξει είναι άνω των 18, αλλά μην τα δεχόμαστε και όλα έτσι άπεπτα. Στους επαρχιακούς κινηματογράφους άφηναν 14χρονα ασυνόδευτα να δουν το κορίτσι με το τατουάζ και τώρα ξαφνικά ξυπνήσαμε επειδή κάποιος, κάποτε στην Ορορα των ΗΠΑ σκότωσε 10 ανθρώπους στο The Dark Knight και έλεγε ότι είναι ο αληθινός εχθρός του Μπάτμαν. Γι'αυτό έχουν γεμίσει αστυνόμευση και το Τζοκερ, φοβούμενοι μη συμβούν τα ίδια. Δεν γνωρίζουμε βέβαια οι ανήλικοι πόσο ακριβώς ήταν (13; 15; 17 και μισό;) αλλά εγώ προσωπικά θεωρώ υποκριτική την πράξη της αστυνομίας. Εν τω μεταξύ ο ιδιοκτήτης του σινεμά να το καταλάβω, εκμεταλλευτηκε 2 ανήλικα για να κόψει εισιτήρια. Οι πιτσιρικάδες γιατί να συλληφθούν; Επειδή πήγαν να δοκιμάσουν την τύχη τους και τους άφησαν να περάσουν; Λες και δε θα την έβλεπαν σπίτι τους αργότερα. Όλο αηδίες.


Ας την έβλεπαν σπίτι τους αν ήθελαν.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν συνεχίσουν πάντως, θα είναι πιο δύσκολο για τον ανήλικο να δει ταινία 18+ παρά να πιει μπάφο. :D
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είχα δει μόνο το Paranormal activity όταν ήμουν 14 αλλά στο σπίτι μου όχι σε σινεμά.Νομιζω δεν είναι κακό να σεβόμαστε τους νόμους.
Εσύ δεν έχεις κατεβάσει ποτέ από τόρρεντ; Ή νομίζεις τα ανήλικα δεν έχουν δει πιο βίαιες σκηνές σε ταινίες;
Btw ο νόμος λέει επίσης ότι δεν πρέπει να πουλάνε αλκοόλ ή τσιγάρα σε ανήλικα αλλά μάντεψε πόσο άνετα πίναμε (και κάποιοι κάπνιζαν) στο σχολείο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Η σειρά είναι κατάλληλη, σύμφωνα με διεθνής πιστοποιήσεις, για 15 ετών (18 για Ελλάδα) και πάνω:
https://www.imdb.com/title/tt7286456/?ref_=fn_al_tt_1

Από τη στιγμή που έγινε καταγγελία από γονιό δεν μπορούσε να γίνει διαφορετικά. Κατά τη γνώμη μου ορθά ενέργησε η αστυνομία.
1) Με ποιο δικαίωμα ο κινηματογράφος επέτρεψε σε παιδιά <15 να δουν την ταινία
Αντίστοιχα:
2) Με ποιο δικαίωμα τα ιντερνετ καφέ αφήνουν παιδιά δημοτικού να παίζουν fornite που είναι pegi 12.
3) Mε ποιο δικαίωμα τα περίπτερα δίνουν τσιγάρα σε ανήλικους
4) Με ποιο δίκαιωμα τα μαγαζιά δίνουν αλκοολ σε ανήλικους.

Μην σας κάνει εντύπωση στο εξωτερικό παίζουν μεγάλες ποινές σε αυτά τα ζητήματα και το καταλαβαίνει αυτό όποιος έχει ασχοληθεί με δημιουργία ψηριακού περιεχομένου και το έχει ανεβάσει σε ψηφιακά μαγαζιά είτε αυτό λέγεται spotify, είτε itunes, είτε google play, είτε App Store.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Εσύ δεν έχεις κατεβάσει ποτέ από τόρρεντ; Ή νομίζεις τα ανήλικα δεν έχουν δει πιο βίαιες σκηνές σε ταινίες;
Btw ο νόμος λέει επίσης ότι δεν πρέπει να πουλάνε αλκοόλ ή τσιγάρα σε ανήλικα αλλά μάντεψε πόσο άνετα πίναμε (και κάποιοι κάπνιζαν) στο σχολείο.


Προσωπικά δεν έχω κάνει τίποτα από τα παραπάνω!!!
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω κάνει τίποτα από τα παραπάνω!!!
Δεν είπα ότι τα έκανες εσύ ούτε κατά τη γνώμη μου είναι αιτία στιγματισμού κάποιου ανθρώπου. Δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω ότι δεν χρησιμοποίησες ποτέ σου τόρρεντ αλλά έστω ότι είσαι η μία περίπτωση παγκοσμίως. Σε εξηγώ ότι κανένας νόμος δεν τηρείται κατά γράμμα (και όχι μόνο εδώ) είναι λίγο αστείο να κυνηγάνε ανήλικα για μια ταινία στα οποία εξ αρχής είναι περίεργο που έκοψαν εισιτήρια αν είναι τόσο αυστηρά τα πράματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Δεν είπα ότι τα έκανες εσύ ούτε κατά τη γνώμη μου είναι αιτία στιγματισμού κάποιου ανθρώπου. Δυσκολεύομαι πολύ να πιστέψω ότι δεν χρησιμοποίησες ποτέ σου τόρρεντ αλλά έστω ότι είσαι η μία περίπτωση παγκοσμίως. Σε εξηγώ ότι κανένας νόμος δεν τηρείται κατά γράμμα (και όχι μόνο εδώ) είναι λίγο αστείο να κυνηγάνε ανήλικα για μια ταινία στα οποία εξ αρχής είναι περίεργο που έκοψαν εισιτήρια αν είναι τόσο αυστηρά τα πράματα.


Και όμως δεν έχω χρεισιμοποιησει ποτέ το τορρεντ!!!Φυσικα ευθύνη έχουν και αυτοί που έκοψαν τα εισιτήρια!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Το ξέρω όμως δεν πήγα σε σινεμά.Καλα έκαναν και τους έπιασαν.

Ας την έβλεπαν σπίτι τους αν ήθελαν.

Μα τι πάει να πει ας την έβλεπαν σπίτι τους; Εκεί δηλαδή δε θα τους προκαλούσε σοκ; Το θέμα δεν είναι απλά να πεις "καλά έκαναν και τους έπιασαν" ή "α τους ξεφτίλες", το θέμα είναι να προβληματιστείς και σε λίγο βαθύτερο επίπεδο. Κι εγώ έφαγα κλήση για διπλοπαρκάρισμα 5 λεπτά με αλαρμ. Καλά μου έκαναν, αλλά δεν εμπόδιζα κανέναν. Το είχα βολέψει τέλεια, περνούσε μέχρι και λεωφορείο, και τελικά όταν πήγα στην τροχαία να γλιτώσω τις πινακίδες και κατάλαβαν πού είχα παρκάρει ήταν σε φάση "α νταξει μωρέ σιγά το πράγμα". Και πες εγώ πήρα το μάθημά μου και έστω και για την ταλαιπωρία και τα 20 ευρώ δε θα το ξανακάνω. Αυτά τα παιδιά τώρα τι δίδαγμα πήραν ακριβώς;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,252 μηνύματα.
Μα τι πάει να πει ας την έβλεπαν σπίτι τους; Εκεί δηλαδή δε θα τους προκαλούσε σοκ; Το θέμα δεν είναι απλά να πεις "καλά έκαναν και τους έπιασαν" ή "α τους ξεφτίλες", το θέμα είναι να προβληματιστείς και σε λίγο βαθύτερο επίπεδο. Κι εγώ έφαγα κλήση για διπλοπαρκάρισμα 5 λεπτά με αλαρμ. Καλά μου έκαναν, αλλά δεν εμπόδιζα κανέναν. Το είχα βολέψει τέλεια, περνούσε μέχρι και λεωφορείο, και τελικά όταν πήγα στην τροχαία να γλιτώσω τις πινακίδες και κατάλαβαν πού είχα παρκάρει ήταν σε φάση "α νταξει μωρέ σιγά το πράγμα". Και πες εγώ πήρα το μάθημά μου και έστω και για την ταλαιπωρία και τα 20 ευρώ δε θα το ξανακάνω. Αυτά τα παιδιά τώρα τι δίδαγμα πήραν ακριβώς;


Εγώ δεν καταλαβαίνω αφού ο νόμος λέει κατάλληλο πάνω από 18 γιατί πήγαν;Αν ήθελαν τόσο πολύ ας την έβλεπαν σπιτι τους που εκεί είναι ιδιωτικός χώρος τουλάχιστον.Οτι και να λέτε μερικοί η αστυνομία έκανε ότι λέει ο νόμος και δεν έχει πουθενά άδικο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,226 μηνύματα.
Το ανήλικους δεν μου λέει κατι .
Εαν άφησαν ενα 13χρόνο ή 14χρόνο δεν είναι το ίδιο με έναν 17χρόνο λόγου χάρη .
Πάντως τουλάχιστον στην Ελλάδα οι κινηματογράφοι δεν τηρούν τα ηλικιακά όρια . Κάτι που προσωπικά εκλαμβάνω ως παντελής αδιαφορία εκ μέρους τους,εστιάζοντας στο πως να αποκομίσουν μεγαλύτερο κέρδος . Έστω και για τους τύπους δηλαδή αυτοί θα έπρεπε να ήταν πιο συνεπείς .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top