Δυσκολία σχολών

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Επειδή όντως έχω απορία, ποια σχολή της θεωρητικής θεωρείται δύσκολη;
Και για ποιο λόγο θεωρείται δύσκολη;


Ποια σχολη θεωρητικής έβγαλες εσυ;

Θα σου πω τον λόγο: Διότι, απαιτεί άποψη κορίτσι σκέψη , έκφραση , λογοτεχνια , πολυ θεωρία έκφρασης - ποίησης - ψυχολογια. Όλων των ειδών κειμένων , «ΓΛΩΣΣΑ». Λίγοι γνωρίζουν ανθρωπιστική παιδεία

Το μαθηματικο οντως ειναι δύσκολη σχολη (μονότονη επιστήμη αλλα σημαντική)

Περίεργο ειναι που κοκορεύεστε κ καμαρώνετε που ειναι δύσκολη σχολη , αντι να αγχωθείτε για το τι θα κανετε στο μέλλον σας γτ δουλειά δεν πρόκειται να βρει κανεις

Οποτε αφήστε τις κόντρες , και τις συγκρίσεις κ κοιτάξτε το μέλλον σας κ τις προοπτικες σας
 

Destroyer00

Νεοφερμένος

Ο Destroyer00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ποια σχολη θεωρητικής έβγαλες εσυ;

Θα σου πω τον λόγο: Διότι, απαιτεί άποψη κορίτσι σκέψη , έκφραση , λογοτεχνια , πολυ θεωρία έκφρασης - ποίησης - ψυχολογια. Όλων των ειδών κειμένων , «ΓΛΩΣΣΑ». Λίγοι γνωρίζουν ανθρωπιστική παιδεία

Το μαθηματικο οντως ειναι δύσκολη σχολη (μονότονη επιστήμη αλλα σημαντική)

Περίεργο ειναι που κοκορεύεστε κ καμαρώνετε που ειναι δύσκολη σχολη , αντι να αγχωθείτε για το τι θα κανετε στο μέλλον σας γτ δουλειά δεν πρόκειται να βρει κανεις

Οποτε αφήστε τις κόντρες , και τις συγκρίσεις κ κοιτάξτε το μέλλον σας κ τις προοπτικες σας
Εγώ δεν έχω βγάλει καμία σχολή ακόμα, αλλά δε φοιτώ σε σχολή θεωρητικής

Ε όχι και μονότονη επιστήμη τα μαθηματικά..

Ναι απλά ρώτησα να δω με ποια κριτήρια θεωρούνται οι θεωρητικές σχολές δύσκολες
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Επειδή όντως έχω απορία, ποια σχολή της θεωρητικής θεωρείται δύσκολη;
Και για ποιο λόγο θεωρείται δύσκολη;
Από τις πιο φιλοσοφικόκεντρικές, προσωπικά πάντα, θα έλεγα Ιστορικό και τα συναφή και ξένες φιλολογίες. Από τις υπόλοιπές πιθανών νομική/ψυχολογία; Δεν ξέρω κατά πόσο όμως όντως ισχύει και σε τι βαθμό. Μόνο για την γαλλική που τελείωσα εγώ (και ως ένα βαθμό γενικότερα τις ξένες φιλολογίες) μπορώ να πω ότι είναι πολύ δύσκολη, ειδικά αν θες έναν καλό ΜΟ.

Δεν θα κάτσω να το υπέρ-αναλύσω αλλά...Το κριτήριο αρχικά είναι βασισμένο στο μεγάλο φόρτο εργασίας και την ύλη που είναι ατελείωτη και στους καθηγητές που έχουν του κόσμου τα κολλήματα (άλλος δεν μπορεί να βλέπει άσχημα γράμματα και αποφασίζει να σου κόψει 2 μονάδες, έτσι γιατί μπορεί, άλλος είναι κολλημένος με μια εποχή και θέλει να την εκθειάζεις μέρα νύχτα για να σε συμπαθήσει κτλ) και είναι τρομερά απαιτητικοί (αγαπημένος τους βαθμός 5-7). Βασισμένος στην δικιά μου εμπειρία το γνωστικό αντικείμενο επίσης δυσκολεύει λόγου ότι, ότι μαθαίνεις πρέπει να το μάθεις και να το γράψεις στα γαλλικά οπότε η δυσκολία είναι διπλή.

Φυσικά δεν μπορώ να μιλήσω για όλες τις σχολές και τα παραπάνω είναι κάπως ενδεικτικά.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μαθηματικο οντως ειναι δύσκολη σχολη (μονότονη επιστήμη αλλα σημαντική)

Περίεργο ειναι που κοκορεύεστε κ καμαρώνετε που ειναι δύσκολη σχολη , αντι να αγχωθείτε για το τι θα κανετε στο μέλλον σας γτ δουλειά δεν πρόκειται να βρει κανεις

Οποτε αφήστε τις κόντρες , και τις συγκρίσεις κ κοιτάξτε το μέλλον σας κ τις προοπτικες σας

Eντωμεταξύ λετζίτ 3 άτομα που σπούδασαν/σπουδάζουν μαθηματικά απάντησαν, κανείς δεν είπε τίποτα για την δυσκολία τους, από άλλους αναφέρθηκε. Τσιλ γιατί με τέτοια αντιμετώπιση και δίκιο να έχεις, το χάνεις.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
To Mαθηματικό είναι από τις πιο δύσκολες επιστήμες του γαλαξία. Ικανοποιηθήκατε αγάπες μου; :D
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
To Mαθηματικό είναι από τις πιο δύσκολες επιστήμες του γαλαξία. Ικανοποιηθήκατε αγάπες μου; :D


Φυσικά. Για έναν που σπουδάζει προφανως. (Αν μπηκε κι ολας με 8,000 μορια που εχει το μαθηματικο , φαντασου πως θα τους φαινεται ...........)
Για εμένα πχ. Που δεν με ενδιαφέρει το μαθηματικό,μου είναι αδιάφορο
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Το μαθηματικο οντως ειναι δύσκολη σχολη (μονότονη επιστήμη αλλα σημαντική)

Περίεργο ειναι που κοκορεύεστε κ καμαρώνετε που ειναι δύσκολη σχολη , αντι να αγχωθείτε για το τι θα κανετε στο μέλλον σας γτ δουλειά δεν πρόκειται να βρει κανεις

Οποτε αφήστε τις κόντρες , και τις συγκρίσεις κ κοιτάξτε το μέλλον σας κ τις προοπτικες σας


Είναι κι άλλοι που την είδαν ιεραπόστολοι της μαθηματικής επιστήμης, αλλά προβοκάρεις κι εσύ. :Ρ Βρε, άμα δεν αρέσει κάτι σε κάποιον, μονότονο θα του φαίνεται. Αν σε αναγκάσουν να φας πατσά ενώ δε σου αρέσει, θα σιχαθείς την ύπαρξή σου μέχρι να αδειάσει το πιάτο. Αν σε βάλουν να ακούσεις uga slam - υπάρχει και αυτό το παρακλάδι του deathcore - θα φρίξεις και θα σου φανεί μονότονο μέχρι να τελειώσει. Θέλω να πω ότι, αφού δε σου αρέσουν, εσένα σου φαίνονται μονότονα, αλλά δε σημαίνει ότι είναι κιόλας.

Γενικά, τις απόψεις μας σε ζητήματα προτίμησης ας μην τις παίρνουμε και τόσο σοβαρά και ας μην τις γενικεύουμε όσο δεν πάει. Είμαι μαθηματικός, μου αρέσουν, θεωρώ ότι είναι η πιο σούπερ-ντούπερ-ουάου επιστήμη, αλλά αυτά ισχύουν για εμένα. Δε θα κοιτάξω να πείσω όλον τον κόσμο ότι είναι το καλύτερο/δυσκολότερο/ο,τιδήποτε γνωστικό αντικείμενο, γιατί απλά, δεν έχει νόημα σύγκριση σε αυτό το επίπεδο. Σε κάποιους αρέσει, σε κάποιους όχι, όπως με τα περισσότερα πράγματα σε αυτήν τη ζωή.

Τώρα, για τις επαγγελματικές προοπτικές κ.λπ., άλλη κουβέντα, το βλέπουμε αλλού αυτό, όχι εδώ.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι έτσι άρχισε και έχεις δίκαιο, αλλά κάποιος τσουβάλιασε όλες τις θεωρητικές σαν εύκολες σχολές και η συζήτηση πήρε την κάτω βόλτα.


Και έγινες triggered και βάλθηκες να μας αποδείξεις το αντίθετο θες να πεις.

Εγω καθολου.. με λείπει που βλεπω ατομα θετικής και στο σχολειο μ κ γενικα , να γραφουν 17-18,000 να περνάν σε σχολες και να μη ξερουν να μιλήσουν καν καλα..


Που κολλάει το αν ξέρεις να μιλήσεις; Μπορείς να είσαι τέλειος θεωρητικός και πάλι να έχεις πρόβλημα να μιλήσεις σωστά λόγω άγχους, πίεσης και να μπορείς να εκφραστεις πιο εύκολα γραπτά.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Σωστά γιατί όταν βγαίνεις από μια θεωρητική σχολή είσαι μια μίξη από Πλάτωνα και κουμφουκιο.
 

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Είναι τραγικό που άλλο ένα θέμα κατέληξε σε battle ανθρωπιστικών-θετικών. Δεν βοηθάει πραγματικά πουθενά αυτή η διαμάχη.

Όσον αφορά το θέμα, ο καθένας μπορεί να γνωρίζει για τη δικιά του σχολή αν είναι δύσκολη ή εύκολη. Ακόμη και ανάμεσα στους φοιτητές της ίδια σχολής οι απόψεις διίστανται.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σύμφωνα με την ετυμολογία, που ελπίζω να διάβασες έστω στα γρήγορα, επιστήμονας είναι οποιοσδήποτε ασχολείται με μια επιστήμη, ακόμα και αν έχει τελειώσει το μαθηματικό και διδάσκει για 5 ευρώ σε φροντιστήριο. Το δεν ασχοληθεί με την έρευνα είναι άλλο θέμα, αλλά σίγουρα δεν είναι λιγότερο επιστήμονας. Και για να σε πάω στον τύπο επιστήμονα που πιο "παιδικά" εννοείς εσύ. Όλοι αυτοί που μελέτησαν τον πολιτισμό, έκαναν τόσες ανακαλύψεις (αρχαιολογικές, θεωρητικές και ούτε κάθε εξής), δεν είναι ευφυείς άνθρωποι;
Well, η μοντέρνα ετυμολογία μπορεί να είναι όπως λες, όμως τότε ελπίζω καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει τίποτα κοινό η επιστήμη, δλδ η φυσική η χημεία κλπ με τη κοινωνιολογία, τη μελέτη της λογοτεχνίας κλπ... Π.χ. μια ποιότητα της επιστήμης είναι η μη ανέκδοτη φύση της, κάτι το οποίο το τεστάρει και οι "ανθρωπιστικές" επιστήμες δεν έχουν κάτι παρόμοιο κοκ Ας πούμε η μακροοικονομική δεν κάνει προβλέψεις και έχει απλά θεωρίες που δεν τσεκάρει, επομένως είναι αυτό που λέμε ψευτοεπιστήμη.

Το ότι κάτι δεν είναι επιστημονικό δεν το κάνει κατώτερο ή λιγότερο χρήσιμο/αποτελεσματικό. Αν μη τι άλλο, ο κόσμος δεν λειτουργεί και πάει μπροστά μέσω της επιστήμης ή κυρίως μέσω αυτής, αυτές είναι τεμπέλικες τοποθετήσεις από τους μοντέρνους άθεους(που για θεό έχουνε την επιστήμη).

Διάφορα, πολλές φορές και καθημερινά πράγματα. Να χρησιμοποιούν καλά τον λόγο, να γνωρίζουν την στοιχειώδη ιστορία, να βλέπουν μια ταινία, έναν πίνακα, να διαβάζουν ένα βιβλίο, να ακούν ένα τραγούδι και να καταλαβαίνουν πολλά περισσότερα από τα προφανή σε σημειολογικό, πολιτισμικό κτλ επίπεδο. Θα σου δώσω ένα δικό μας παράδειγμα... Ο φίλος μας πιο πάνω μου ανέφερε τον ρομαντισμό... κατά πόσο πιστεύεις ότι ξέρει τι είναι ο ρομαντισμός και δεν τον χρησιμοποιεί παθητικά επειδή το έχει ακούσει κάπου, όπως οι περισσότεροι;

Πλέον, η κατανάλωση και η διασκέδαση έχουν αντικαταστήσει την ψυχαγωγία, ενώ συχνά οι όροι μεταξύ τους μπερδεύονται ή η αξία της ψυχαγωγίας απαξιώνεται. Υπάρχυν πολλοί που κάνουν όλα απ' αυτά που λες, απλώς επειδή ο καθένας ακολουθεί τα ενδιαφέροντα του, κάνει nieche down σε ό,τι του αρέσει και αγνοεί τα υπόλοιπα μέχρι να του κεντρίσουν το ενδιαφέρον π.χ. εγώ ξέρω για το νουβέλ βαγκ κίνημα και όσες απόφοιτες γαλλικής φιλολογίας έχω γνωρίσει δεν ξέρουν. :P
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Έκατσα και διάβασα το τόπικ και ορισμένα πράγματα που έχουν γραφτεί τα διαβάζω και σκέφτομαι πως δεν γίνεται απλά κάποιος τρολλάρει. Δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει αυτή η κόντρα θετικών/θεωρητικών επιστημών (κυρίως από την μεριά των θετικών). Γιατί να πρέπει οπωσδήποτε να αποδείξεις πως τα μαθηματικά και οι θετικές σχολές γενικότερα είναι οι μόνες δύσκολες ενώ οι θεωρητικές είναι εύκολες και δεν είναι καν επιστήμες/οι των θετικών είναι πιο έξυπνοι;
Γνώμη μου είναι πως κάθε άτομο έχει διαφορετικές ικανότητες, κλίσεις και background οπότε μια σχολή που είναι δύσκολη για κάποιον για άλλον μπορεί να είναι εύκολη. Η δυσκολία λοιπόν μιας σχολής έχει να κάνει με το υπόβαθρο του φοιτητή, τις δεξιότητές του και την προσπάθεια που καταβάλλει. Ας πούμε φαντάζομαι (και από αυτά που έχω ακούσει δηλαδή από γνωστούς και φίλους) πως κάποιος που μπαίνει σε μια ξένη φιλολογία και μιλάει αυτήν την γλώσσα σαν μητρική ή έστω έχει ένα επίπεδο Γ2 θα δυσκολευτεί πολύ λιγότερο από κάποιον που μπαίνει με ένα επίπεδο Α2.
Πάντως το να λέγεται πως μια σχολή είναι δύσκολη επειδή οι φοιτητές δίνουν 7-8 φορές τα μαθήματα είναι απίστευτα λάθος. Είναι λάθος να δίνονται μαθήματα 7-8 φορές. Σε άλλες χώρες αν κάποιος δώσει ένα μάθημα πάνω απο 3 φορές κινδυνεύει να διαγραφεί/να μην του επιτραπεί να ξαναδώσει το μάθημα. Και από την εμπειρία μου, δεν χρειάστηκε ποτέ να δώσω μάθημα πάνω από 3 φορές. Όχι επειδή εγώ είμαι εξαιρετική φοιτήτρια ή κάτι τέτοιο. Έτσι θα έπρεπε να ισχύει για όλους. Τις σπάνιες φορές που έδωσα μάθημα τρίτη φορά ήταν είτε από δικό μου φταίξιμο (δεν παρακολουθούσα/δεν ασχολήθηκα τόσο) είτε από υπαιτιότητα του καθηγητή. Όταν κάποιος θεωρεί πως έγραψε καλά και ο βαθμός δεν είναι αυτός που θα περίμενε, οφείλει να ζητήσει να δει το γραπτό του για να δει τα λάθη του. Στις 3 φορές που θα κοπεί κάποιος έχει δικαίωμα να ζητήσει να εξεταστεί από επιτροπή. Δεν θεωρώ πως δεν υπάρχουν καθηγητές που είναι κάπως πιο απαιτητικοί εως και ξεκάθαρα προβληματικοί(πολλά βγαίνουν κατά καιρούς στην τηλεόραση), πιστεύω όμως πως στο χέρι μας είναι να διεκδικούμε κάποια πράγματα. Μια σχολή δεν θα έπρεπε να είναι δύσκολη επειδή έχει προβληματικούς καθηγητές ή καθηγητές που κόβουν επίτηδες μαθητές, και αν έχει σίγουρα δεν είναι κάτι για το οποίο θα έπρεπε να υπερηφανεύεται.
Νομίζω πως πριν αρχίσουμε να λέμε πως η σχολή μας είναι δύσκολη ή να την συγκρίνουμε με άλλες σχολές (στις οποίες δεν έχουμε σπουδάσει και άρα δεν έχουμε πλήρη εικόνα), καλό θα ήταν να κάνουμε την αυτοκριτική μας. Αν δυσκολευόμαστε να κάτσουμε να δούμε το γιατί. Τι πάει λάθος; Πολλά μπορεί να παίζουν ρόλο. Μπορεί κάποιος να να έχει ελλείψεις, άλλος απλά να έχει κλίση σε κάτι άλλο και να του είναι πιο δύσκολο από ότι σε κάποιον με μια φυσική κλίση σε αυτό. Έχω συζητἠσει με γνωστούς/ες μου που είναι αιώνιοι φοιτητές σε θετικές σχολές και τους έχω ρωτήσει (ευγενικά) γιατί. Αυτό που μου είπαν είναι πως οι σχολή τους δεν είναι τόσο δύσκολη αλλά δεν ασχολούνται τόσο πολύ/όσο θα έπρεπε. Άλλοι μου είπαν πως τα μαθηματικά του σχολείου είναι αρκετά διαφορετικά από αυτά που κάνουν στην σχολή και ανακάλυψαν πως απλά δεν τους ελκύει το αντικείμενο. Αυτό φυσικά συμβαίνει σε πολύ κόσμο από όλες τις κατευθύνσεις και πάντα είναι δύσκολο να μελετήσεις κάτι που τελικά δεν σου αρέσει. Απλά δεν έχει νόημα αμα δυσκολευόμαστε αντί να δούμε τι τελικά φταίει, να καθόμαστε να βλέπουμε αν η τάδε που είναι σε θεωρητική σχολή διαβάζει λιγότερο απο εμάς και πόσο άδικο είναι να διαβάζει λιγότερο και να περνάει. Ε ναι, πολύς κόσμος επίσης αντιγράφει και περνάει δεν είναι εκεί το νόημα. Και στην ίδια σχολή θα συναντήσουμε άτομα που μελετάνε λιγότερες ώρες και τα πάνε καλύτερα γιατί έχουν κάποια φυσική κλίση/τους κόβει περισσότερο. Τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να κάτσουμε να μετράμε τις ώρες που θέλει κάποιος να πάρει ένα 5, ή ένα7 ή ένα 10 (αν μπορεί να πάρει 10). Ούτε απαιτείται η ίδια προσπάθεια σε όλα τα μαθήματα, παντού υπάρχουν και κάποια πιο εύκολα και κάποια πιο δύσκολα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει αυτή η κόντρα θετικών/θεωρητικών επιστημών (κυρίως από την μεριά των θετικών). Γιατί να πρέπει οπωσδήποτε να αποδείξεις πως τα μαθηματικά και οι θετικές σχολές γενικότερα είναι οι μόνες δύσκολες ενώ οι θεωρητικές είναι εύκολες και δεν είναι καν επιστήμες/οι των θετικών είναι πιο έξυπνοι;

Δεν υπάρχει καμία κόντρα.

Έχουμε δώσει αρκετά στοιχεία που αποδεικνύουν πως οι θετικές επιστήμες είναι δυσκολότερες, όπως το μέσο IQ που απαιτείται για την κάθε σχολή. Αυτό από μόνο του θα έπρεπε να είναι αρκετό για να κλείσει το debate και αν δεν υπήρχε το κόμπλεξ από την πλευρά τον θεωρητικών θα είχε ήδη κλείσει.

Εγώ δε έβγαινα ποτέ να ισχυριστώ πως η Πληροφορική είναι πιο δύσκολη από την Φυσική όταν το μέσο IQ των φοιτητών της πληροφορικής είναι 124 και της φυσικής 133


Επίσης κανείς δεν είπε πως οι θεωρητικές σχολές δεν είναι δύσκολες. Είπαμε πως είναι ευκολότερες από τις θετικές. Ο μέσος Έλληνας με IQ 92 θα δυσκολεύτει πολύ στην φιλολογία όπου ο μέσος όρος είναι 110.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Well, η μοντέρνα ετυμολογία μπορεί να είναι όπως λες, όμως τότε ελπίζω καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει τίποτα κοινό η επιστήμη, δλδ η φυσική η χημεία κλπ με τη κοινωνιολογία, τη μελέτη της λογοτεχνίας κλπ... Π.χ. μια ποιότητα της επιστήμης είναι η μη ανέκδοτη φύση της, κάτι το οποίο το τεστάρει και οι "ανθρωπιστικές" επιστήμες δεν έχουν κάτι παρόμοιο κοκ Ας πούμε η μακροοικονομική δεν κάνει προβλέψεις και έχει απλά θεωρίες που δεν τσεκάρει, επομένως είναι αυτό που λέμε ψευτοεπιστήμη.


Άμα χρησιμοποιείς λάθος την λέξη δεν φταίμε εμείς, σου έδωσα την ετυμολογία και σου εξήγησα και τον λόγο( δεν ξέρω ποιος σου είπε ότι οι θεωρητικές επιστήμες δεν "τσεκάρονται" καθώς κάθε θεωρία έχει και την πράξη της), τώρα αν εσύ θες να έχεις στο μυαλό σου τους επιστήμονες όπως τους έχουν τα παιδάκια του δημοτικού, πάω πάσο :P

εγώ ξέρω για το νουβέλ βαγκ κίνημα και όσες απόφοιτες γαλλικής φιλολογίας έχω γνωρίσει δεν ξέρουν.


Σου είπες κανείς ότι εκεί μέσα όλες είναι σαΐνια και διαβαστερές; Για αυτό στο 4ο έτος έβλεπα μόνο μια 25αρια άτομα που να ξέρω :P Πολλοί τα βρίσκουν σκούρα και προσπαθούν με το ζόρι για το 5 στο ίδιο μάθημα πόσα εξάμηνα, το nouvelle vague θα θυμόντουσαν το οποίο στην σχολή μας δεν ενδιαφέρθηκαν καν να το διδάξουν εκτενώς παρά μόνο σαν αναφορά στην σύγχρονη γαλλική ιστορία;
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πάντως το να λέγεται πως μια σχολή είναι δύσκολη επειδή οι φοιτητές δίνουν 7-8 φορές τα μαθήματα είναι απίστευτα λάθος. Είναι λάθος να δίνονται μαθήματα 7-8 φορές.
Μπορεί στις εν λόγω σχολές λόγω αντικειμένου και της πολυπλοκότητας του σε συνδυασμό με τον τρόπο διδασκαλίας (καθηγητές) να είναι πολύ δύσκολο και να το δίνουν πολλές φορές. Πολύ απόλυτη άποψη από άτομο που θεωρεί ότι δεν πρέπει να κρίνεις άλλες σχολές επειδή δεν είσαι μέσα σε αυτές για να ξέρεις.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Μπορεί στις εν λόγω σχολές λόγω αντικειμένου και της πολυπλοκότητας του σε συνδυασμό με τον τρόπο διδασκαλίας (καθηγητές) να είναι πολύ δύσκολο και να το δίνουν πολλές φορές. Πολύ απόλυτη άποψη από άτομο που θεωρεί ότι δεν πρέπει να κρίνεις άλλες σχολές επειδή δεν είσαι μέσα σε αυτές για να ξέρεις.

Καταρχάς αν δεις την συζήτηση, είδα να αναφέρεται το 7-8 φορές από απόφοιτη θεολογικής. Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί το σχόλιό μου, δεν το λέω για να υποβαθμίσω κάποια σχολή. Να τονίσω πως δεν είμαι σε καμία περίπτωση υπέρ της διαγραφής φοιτητών. Απλά θεωρώ πως είναι ένα λάθος του ελληνικού συστήματος το να δίνουν κάποιοι φοιτητές ένα μάθημα 7-8 φορές. Δεν είναι προνόμιο μόνο των θετικών σχολών, συμβαίνει παντού. Πιστεύω πως εφόσον συμβαίνει σε άλλες χώρες να αρκούν 3 φορές, θα μπορούσε και εδώ. Αν δεν γίνεται κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Μπορεί να φταινε οι καθηγητές. όταν βλέπεις πως κόβονται τόσοι φοιτητές και φτάνουν να δίνουν το μάθημα τόσες φορές κάτι κάνεις λάθος (ως καθηγητής). Αν πάλι δεν υπάρχει τόσο μεγάλο ποσοστό που κόβεται μπορεί να είναι ατομικό το πρόβλημα. Δεν πιστεύεις πως το 7-8 φορές είναι πρόβλημα σε οποιαδήποτε σχολή; Εξάλλου και εσύ παραδέχεσαι πως είναι η πολυπλοκότητα σε συνδυασμό με τον τρόπο διδακαλιας, κάτι στο οποίο δεν διαφωνώ. Απλά πιστεύω πως αν φταίει ο τρόπος διδασκαλίας θα έπρεπε να απλοποιηθεί. Δεν κατηγορώ απαραίτητα τους φοιτητές.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άμα χρησιμοποιείς λάθος την λέξη δεν φταίμε εμείς, σου έδωσα την ετυμολογία και σου εξήγησα και τον λόγο( δεν ξέρω ποιος σου είπε ότι οι θεωρητικές επιστήμες δεν "τσεκάρονται" καθώς κάθε θεωρία έχει και την πράξη της), τώρα αν εσύ θες να έχεις στο μυαλό σου τους επιστήμονες όπως τους έχουν τα παιδάκια του δημοτικού, πάω πάσο
Όχι, ο όρος science χρησιμοποιείται σε επίσημα και μη έγγραφα ως αυτό που είπα. Επίσης, όπως εξήγησα δεν βρίσκω λόγο να μην χρησιμοποείται έτσι.


Όταν λέω πως τσεκάρονται εννοώ μέσω διαφόρων πειραμάτων ή προβλέψεων που δεν υπάρχουν equivalents... Γι' αυτό το λόγο αυτά τα πράγματα δεν σχετίζονται μεταξύ τους, αυτό προσπαθούμε να πούμε.

Σου είπες κανείς ότι εκεί μέσα όλες είναι σαΐνια και διαβαστερές; Για αυτό στο 4ο έτος έβλεπα μόνο μια 25αρια άτομα που να ξέρω Πολλοί τα βρίσκουν σκούρα και προσπαθούν με το ζόρι για το 5 στο ίδιο μάθημα πόσα εξάμηνα, το nouvelle vague θα θυμόντουσαν το οποίο στην σχολή μας δεν ενδιαφέρθηκαν καν να το διδάξουν εκτενώς παρά μόνο σαν αναφορά στην σύγχρονη γαλλική ιστορία;
Θέλω να πω πως όσοι ασχολούνται με κάτι μόνοι τους μαθαίνουν για κάτι συγκεκριμένο όσα θέλουν και δεν τους ενδιαφέρει να έχουν ολοκληρωμένη εικόνα. ΑΝτίστοιχα, κάποιος που σπουδάζει ιστορία θα επιλέξει σε ποιους τομείς της ιστορίας θα εντρυφήσει.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καταρχάς αν δεις την συζήτηση, είδα να αναφέρεται το 7-8 φορές από απόφοιτη θεολογικής. Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί το σχόλιό μου, δεν το λέω για να υποβαθμίσω κάποια σχολή. Να τονίσω πως δεν είμαι σε καμία περίπτωση υπέρ της διαγραφής φοιτητών. Απλά θεωρώ πως είναι ένα λάθος του ελληνικού συστήματος το να δίνουν κάποιοι φοιτητές ένα μάθημα 7-8 φορές. Δεν είναι προνόμιο μόνο των θετικών σχολών, συμβαίνει παντού. Πιστεύω πως εφόσον συμβαίνει σε άλλες χώρες να αρκούν 3 φορές, θα μπορούσε και εδώ. Αν δεν γίνεται κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Μπορεί να φταινε οι καθηγητές. όταν βλέπεις πως κόβονται τόσοι φοιτητές και φτάνουν να δίνουν το μάθημα τόσες φορές κάτι κάνεις λάθος (ως καθηγητής). Αν πάλι δεν υπάρχει τόσο μεγάλο ποσοστό που κόβεται μπορεί να είναι ατομικό το πρόβλημα. Δεν πιστεύεις πως το 7-8 φορές είναι πρόβλημα σε οποιαδήποτε σχολή; Εξάλλου και εσύ παραδέχεσαι πως είναι η πολυπλοκότητα σε συνδυασμό με τον τρόπο διδακαλιας, κάτι στο οποίο δεν διαφωνώ. Απλά πιστεύω πως αν φταίει ο τρόπος διδασκαλίας θα έπρεπε να απλοποιηθεί. Δεν κατηγορώ απαραίτητα τους φοιτητές.
Ακριβώς αυτό λέω υπάρχουν καθηγητές, ανεξάρτητα με τη σχολή, που έχουν τεράστιο ψώνιο με το μάθημα που διδάσκουν με τελείως λάθος τρόπο. Παράδοση πολλές φορές απαράδεκτη με παιδιά να βγάζουν άκρη μόνα τους όπως μπορούν. Όταν αυτά τα μαθήματα είναι πολύπλοκα και δύσκολα (για την πλειοψηφία έστω) καταλήγουν να δίνουν πάρα πολλές φορές. Νομίζεις ότι ο καθηγητής σκιάζεται μήπως δεν δίδαξε σωστά; Ένας στους πολλούς θα είναι και αν τον βρεις.
Ένα τέτοιο μάθημα που με ζόρισε πολύ το πέρασα με τη δεύτερη αλλά μέσα σε όλα είχα και κάμποση δόση τύχης (πιο βατά θέματα από ότι συνήθως). Δεν μπορώ να κατηγορήσω άλλα παιδιά που το έδωσαν πέντε φορές πχ γιατί ξέρω πως μπορεί να γίνει η εξέταση του. Να απλοποιηθεί το μάθημα ή ο τρόπος εξέτασης είναι απλά μια ιδέα δεν μπορεί να πει κανένας στον καθηγητή τι να κάνει με αυτό. Καλώς ή κακώς έτσι είναι.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Όχι, ο όρος science χρησιμοποιείται σε επίσημα και μη έγγραφα ως αυτό που είπα. Επίσης, όπως εξήγησα δεν βρίσκω λόγο να μην χρησιμοποείται έτσι.


Όταν λέω πως τσεκάρονται εννοώ μέσω διαφόρων πειραμάτων ή προβλέψεων που δεν υπάρχουν equivalents... Γι' αυτό το λόγο αυτά τα πράγματα δεν σχετίζονται μεταξύ τους, αυτό προσπαθούμε να πούμε.


Θέλω να πω πως όσοι ασχολούνται με κάτι μόνοι τους μαθαίνουν για κάτι συγκεκριμένο όσα θέλουν και δεν τους ενδιαφέρει να έχουν ολοκληρωμένη εικόνα. ΑΝτίστοιχα, κάποιος που σπουδάζει ιστορία θα επιλέξει σε ποιους τομείς της ιστορίας θα εντρυφήσει.
Αυτό εννοείται αλλά αν θυμάμαι καλά μιλούσαμε για γενική θεωρητική/ανθρωπιστική παιδεία. Να μην λες στον άλλον τι είναι ο ρομαντισμός και αυτός σου απαντάει όταν είσαι τρυφερός... ίσως λίγο κουφό το παράδειγμα αλλά κάτι τέτοιο. Δεν μιλάμε για εξειδίκευση ούτε περιμένω κάποιος να τα ξέρει όλα, όπως δεν τα ξέρω και εγώ.

Για το άλλο με την επιστήμη δεν έχω χρόνο να ανοίξω άλλη μια συζήτηση για το τι είναι επιστήμη. Άμα δεν δέχεσαι την ετυμολογία δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο, ίσως σε ένα άλλο thread στο μέλλον, ποιος ξέρει :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καταρχάς αν δεις την συζήτηση, είδα να αναφέρεται το 7-8 φορές από απόφοιτη θεολογικής. Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί το σχόλιό μου, δεν το λέω για να υποβαθμίσω κάποια σχολή. Να τονίσω πως δεν είμαι σε καμία περίπτωση υπέρ της διαγραφής φοιτητών. Απλά θεωρώ πως είναι ένα λάθος του ελληνικού συστήματος το να δίνουν κάποιοι φοιτητές ένα μάθημα 7-8 φορές. Δεν είναι προνόμιο μόνο των θετικών σχολών, συμβαίνει παντού. Πιστεύω πως εφόσον συμβαίνει σε άλλες χώρες να αρκούν 3 φορές, θα μπορούσε και εδώ. Αν δεν γίνεται κάποιο πρόβλημα υπάρχει. Μπορεί να φταινε οι καθηγητές. όταν βλέπεις πως κόβονται τόσοι φοιτητές και φτάνουν να δίνουν το μάθημα τόσες φορές κάτι κάνεις λάθος (ως καθηγητής). Αν πάλι δεν υπάρχει τόσο μεγάλο ποσοστό που κόβεται μπορεί να είναι ατομικό το πρόβλημα. Δεν πιστεύεις πως το 7-8 φορές είναι πρόβλημα σε οποιαδήποτε σχολή; Εξάλλου και εσύ παραδέχεσαι πως είναι η πολυπλοκότητα σε συνδυασμό με τον τρόπο διδακαλιας, κάτι στο οποίο δεν διαφωνώ. Απλά πιστεύω πως αν φταίει ο τρόπος διδασκαλίας θα έπρεπε να απλοποιηθεί. Δεν κατηγορώ απαραίτητα τους φοιτητές.


Στις θετικές επιστήμες, η γνώση είναι ένας συνδυασμός θεωρίας, ασκήσεων, πιθανόν εργαστηριακής πρακτικής. Οι ασκήσεις περιέχουν πολύπλοκες μαθηματικές προτάσεις που πιθανόν να μην διδάσκονται στο θεωρητικό μέρος καθώς το μάθημα γίνεται μαζικά σε ένα δίωρο τη βδομάδα καθώς δεν είναι ο σκοπός να γίνει "προθέρμανση" μαθηματικών τύπων. Οι περισσότεροι καθηγητές αυτών των αντικειμένων συνήθως έχουν χαμηλή αντίληψη για τον τρόπο που θα έπρεπε να οργανώσουν την ύλη και ένα μόνιμο άγχος ότι δεν θα βγει η ύλη τηρουμένων καταλήψεων και αργιών. Οι περισσότεροι από αυτούς ενώ μπορεί να κάνουν καλή έρευνα, λόγω ιδιοσυγκρασίας ή ηλικιακής δυσκαμψίας διδάσκουν με "όλα είναι δεδομένα".

Δεν δέχονται κάποιο feedback με φοιτητές να δουν γιατί η ύλη διδάσκεται έτσι ή πως θα έπρεπε να διδάσκεται. Τα μαθήματα καταλήγουν να γίνονται με παθητική παράθεση θεωρητικής αρλουμπολογίας σε διαφάνειες, πίνακα, κακογραμμένα άσχετα συγγράμματα κτλ με αποτέλεσμα οι γραπτές εξετάσεις να βασίζονται συνήθως σε κυκλοφορούμενα παλιά θέματα ή να γίνονται σκηνικά με 7-10 φορές το μάθημα. Ξαναλέω, δεν υπάρχει η διασύνδεση ύλης με αυτό που θα έπρεπε να εξετάζεται ως στόχος κατανόησης του μαθήματος γιατί "έτσι". Υπάρχει η ανοχή και η αδιαφορία. Μπορεί να φταίνε και οι φοιτητές, να φταίνε τα κοιμισμένα ακροατήρια κτλ. Οι καθηγητές συνήθως ισχυρίζονται ότι το υπόβαθρο από το σχολείο δεν είναι επαρκές για το Πανεπιστήμιο. Πετάνε το μπαλάκι μόνιμα στην εξέδρα σαν Πόντιοι Πιλάτοι. Τα Μαθηματικά σε όποια μορφή, (όχι απαραίτητα στο Μαθηματικό Τμήμα) διακατέχονται από συνδυασμό και επίκληση παρελθούσας γνώσης, χρήση άπειρων τύπων που συνήθως πρέπει να είσαι σε θέση να θυμηθείς κάτι που πιθανόν να το έχεις ξαναδει μόνο στο Γυμνάσιο μια φορά αλλά θεωρείται εκείνη τη στιγμή απαραίτητο στην εξέταση. Άρα ο καθηγητής Πανεπιστημίου δεν μπορεί να κάνει κάτι. Το ζητάει η άσκηση Βιοφυσικής ή κάποιας θετικής ειδικότητας, ας μην είναι αμιγώς Μαθηματικό μάθημα.

Όμως ποτέ δεν επιτρέπεται κάποιος να θέσει αυτόν τον προβληματισμό γιατί ο καθηγητής πιστεύει ότι είναι ο αλάθητος καθώς έχει πολλά "βέλη" ορθότητας. Δεν δίνει το βήμα για να τεθεί ο προβληματισμός. Μπαίνει στο αμφιθέατρο, ψεκάζει σημειώσεις για αντιγραφή σε σπιράλ τετράδια, σκουπίζει πίνακα και φεύγει. Τι μένει; τίποτα. Τα παραδείγματα που δίνει δεν έχουν και μεγάλη σχέση με το είδος των ασκήσεων που θα εξετάσει. Κατάλαβες;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top