Τεστ Προσωπικότητας

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Λοιπόν, θα βάλω τεστ για πολιτική που τεστάρει πολλούς άξονες, είναι πολύ καλό.
https://unpopular.academy/politicaltest

Για πάμε. :rockon:




Το traditional και το puritan βέβαια νομίζω ότι δεν καλύπτονταν από αρκετές ερωτήσεις. Επίσης δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα όλες τις ερωτήσεις απόλυτα, αλλά τέλος πάντων. Αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το traditional και το puritan βέβαια νομίζω ότι δεν καλύπτονταν από αρκετές ερωτήσεις. Επίσης δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα όλες τις ερωτήσεις απόλυτα, αλλά τέλος πάντων. Αυτά.
Αχ τι γλυκούλικο και πουριτάνικο κοριτσάκι είσαι εσύ, μπορώ να σου τσιμπήσω τα μάγουλα; :give_rose:


 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ λέω να κάνουμε ένα pcl-r

Έχω σταμπάρει μερικά αγόρια εδώ που θα πάρουν άριστα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αχ τι γλυκούλικο και πουριτάνικο κοριτσάκι είσαι εσύ, μπορώ να σου τσιμπήσω τα μάγουλα; :give_rose:

Μου λείπουν τα μάγουλα αλλά όπως επιθυμείς :laugh: Εγώ το πρώτο (economics) προσπαθώ να καταλάβω γιατί μου βγήκε έτσι, μάλλον χτύπησα υπερβολικά το μονοπώλιο.. :shifty:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου λείπουν τα μάγουλα αλλά όπως επιθυμείς :laugh: Εγώ το πρώτο (economics) προσπαθώ να καταλάβω γιατί μου βγήκε έτσι, μάλλον χτύπησα υπερβολικά το μονοπώλιο.. :shifty:


Να πω πως το τεστ εξηγείται εδώ, δεν κάνω endorse τον youtuber και το βρήκα ψιλοτυχαία(και ναι κάποια πράγματα τα έχει λάθος). Μπράβο σου που θες να σαι πιο πολύ φιλελέ πάντως. :redface:
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Είμαι κόρη αρκετά αριστερής μάνας και αρκετά δεξιού πατέρα... Επικρατεί μια σύγχυση στο μυαλό μου, αν και δε με θεωρώ αριστερή γενικά :pardon:


Και ούτε ιδιαίτερα αντιληπτική στο ύπουλο χιούμορ.:devil:

Όσο για το έντονα υπογραμμισμένο, είμαι σίγουρος!

ΥΓ: Άσε και τίποτα για προσωπικό σου. Σε λίγο θα μάθουμε κι ότι το ξινολάχανο σου κάνει τυμπανισμό. :hehe:

Εγώ λέω να κάνουμε ένα pcl-r

Έχω σταμπάρει μερικά αγόρια εδώ που θα πάρουν άριστα.


Σκίσε με, πάτα με, κάνε μου ότι τεστάρα θες! ΑΡΙΣΤΑ θα βγάλω ρε!:devil:
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Και ούτε ιδιαίτερα αντιληπτική στο ύπουλο χιούμορ.:devil:

Όσο για το έντονα υπογραμμισμένο, είμαι σίγουρος!

ΥΓ: Άσε και τίποτα για προσωπικό σου. Σε λίγο θα μάθουμε κι ότι το ξινολάχανο σου κάνει τυμπανισμό. :hehe:

Τι να σου πω, είμαι της ευθύτητας εγώ, δε με εκφράζουν τα ύπουλα :happy:

ΥΓ: Υπάρχει άπειρη πληροφορία για το άτομό μου, τι να κάνω, δε φταίω... :smoke:
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Τι να σου πω, είμαι της ευθύτητας εγώ, δε με εκφράζουν τα ύπουλα :happy:

ΥΓ: Υπάρχει άπειρη πληροφορία για το άτομό μου, τι να κάνω, δε φταίω... :smoke:

Εγω πάντως πιστευω στην ευφυία και στη γοητεία του έξυπνα και ραφιναρισμένα ύπουλου. Καλό το direct και τολμηρό, αλίμονο, το εγκρίνω, αλλά το ΠΟΛΥ ευθύ μπορεί να γίνει επιζήμιο για το ίδιο το άτομο.

Η ευελιξία στις σκιές πάντα μου ασκούσε μια ιδιαίτερη γοητεία, οπότε θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στην θετικότητα του ύπουλου!:happy:

Για borderline σε έχω κόψει εσένα. Λίγο πιο κάτω απ'το 30αρι


Τι εννοείς;

Edit: Άκυρο, είδα το scale και κατάλαβα. Είσαι πολύ επιεικής μαζί μου :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εγω πάντως πιστευω στην ευφυία και στη γοητεία του έξυπνα και ραφιναρισμένα ύπουλου. Καλό το direct και τολμηρό, αλίμονο, το εγκρίνω, αλλά το ΠΟΛΥ ευθύ μπορεί να γίνει επιζήμιο για το ίδιο το άτομο.

Η ευελιξία στις σκιές πάντα μου ασκούσε μια ιδιαίτερη γοητεία, οπότε θα μου επιτρέψεις να επιμείνω στην θετικότητα του ύπουλου!:happy:

Αυτό που λες, όμως, είναι περισσότερο εφαρμόσιμο σε μια τετ-α-τετ ομιλία, όπου το περιεχόμενο του λόγου σου αλλάζει τελείως νόημα ανάλογα με τον τρόπο εκφοράς των λέξεων. Στα γραπτά μηνύματα, χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να καταλάβει ο άλλος τι θες να πεις και φυσικά να μη σε παρεξηγήσει. Εγώ, πχ πολλές φορές δεν καταλαβαίνω εάν αστειεύεσαι ή με ειρωνεύεσαι με άσχημο τρόπο, ενώ από κοντά στάνταρ θα το διέκρινα.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Αυτό που λες, όμως, είναι περισσότερο εφαρμόσιμο σε μια τετ-α-τετ ομιλία, όπου το περιεχόμενο του λόγου σου αλλάζει τελείως νόημα ανάλογα με τον τρόπο εκφοράς των λέξεων. Στα γραπτά μηνύματα, χρειάζεται περισσότερος χρόνος για να καταλάβει ο άλλος τι θες να πεις και φυσικά να μη σε παρεξηγήσει. Εγώ, πχ πολλές φορές δεν καταλαβαίνω εάν αστειεύεσαι ή με ειρωνεύεσαι με άσχημο τρόπο, ενώ από κοντά στάνταρ θα το διέκρινα.


Αυτό είναι το νόημα. Να πρέπει να δουλέψεις και λίγο τις επαφές σου με τους άλλους ανθρώπους και να καταλάβεις ποιός είναι τι, πέρα από τις επιφανειακές εντυπώσεις. Είτε καλές, είτε κακές. Να επενδύσεις ένα κομμάτι της προσοχής σου, να δεσμεύσεις ένα κομμάτι του χρόνου σου και να οξύνεις την αντιληπτική σου ικανότητα, πράγμα που στην τελική εσένα θα βοηθήσει να καταλάβεις τι κάνεις, που πας, που μιλάς, που κινδυνεύεις, που είναι καλά και που άσχημα.

Εγω το γουστάρω το να ανακαλύπτω τους συνομιλητές μου στο γραπτό λόγο, είναι σαν διαπραγμάτευση, σαν σκάκι. Κι αν είναι κανείς να με παρεξηγήσει από την πρώτη μου ατάκα, πρώτον είναι red-flag γιατί δεν κάνει invest και τους επιφανειακούς (γενικά μιλάω, δεν αναφέρομαι σε κανέναν από το στέκι) που δεν κάνουν invest δε θέλω ούτε να τους ξέρω, και δεύτερον not my problem, 7 δις στον κόσμο, μια γωνία δρόμο είμαστε όλοι από τον επόμενο φίλο ή εχθρό. Ατελείωτη προσφορά ανθρώπων.


Κι όσον αφορά τους άσχημους τρόπους, η ιστορία το χει πει:

Ενα μικρό πουλί πετούσε νότια για να αποφύγει τον χειμώνα. Εκανε πολύ κρύο, το πουλάκι πάγωσε και έπεσε στο έδαφος σε έναν μεγάλο αγρό. Ενώ έτρεμε εκεί, ήρθε μια αγελάδα και κόπρισε επάνω του. Καθώς το παγωμένο πουλάκι ήταν μέσα στον σωρό της κοπριάς, διαπίστωσε ότι ζεστάθηκε. Η κοπριά το ξεπάγωσε. Καθώς λοιπόν ήταν ζεστό και χαρούμενο, άρχισε να κελαηδάει. Μια περαστική γάτα άκουσε το κελάηδημα και έτρεξε να δει από πού προερχόταν. Ακολουθώντας τον ήχο, η γάτα βρήκε το πουλάκι στη στοίβα της κοπριάς και αμέσως το άρπαξε και το έφαγε

Ηθικά διδάγματα της ιστορίας:

(1) Οποιος σε χέζει δεν είναι απαραίτητα εχθρός σου.

(2) Οποιος σε βγάζει από τα σκατά δεν είναι απαραίτητα φίλος σου.

(3) Και όταν είσαι μέσα στα σκατά, είναι καλύτερο να κρατάς το στόμα σου κλειστό.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αυτό είναι το νόημα (1). Να πρέπει να δουλέψεις και λίγο τις επαφές σου με τους άλλους ανθρώπους και να καταλάβεις ποιός είναι τι, πέρα από τις επιφανειακές εντυπώσεις. Είτε καλές, είτε κακές. Να επενδύσεις ένα κομμάτι της προσοχής σου, να δεσμεύσεις ένα κομμάτι του χρόνου σου και να οξύνεις την αντιληπτική σου ικανότητα, πράγμα που στην τελική εσένα θα βοηθήσει να καταλάβεις τι κάνεις, που πας, που μιλάς, που κινδυνεύεις, που είναι καλά και που άσχημα.

Εγω το γουστάρω το να ανακαλύπτω τους συνομιλητές μου στο γραπτό λόγο, είναι σαν διαπραγμάτευση, σαν σκάκι. Κι αν είναι κανείς να με παρεξηγήσει από την πρώτη μου ατάκα, πρώτον είναι red-flag γιατί δεν κάνει invest και τους επιφανειακούς (γενικά μιλάω, δεν αναφέρομαι σε κανέναν από το στέκι) που δεν κάνουν invest δε θέλω ούτε να τους ξέρω, και δεύτερον not my problem(2), 7 δις στον κόσμο, μια γωνία δρόμο είμαστε όλοι από τον επόμενο φίλο ή εχθρό. Ατελείωτη προσφορά ανθρώπων.


Κι όσον αφορά τους άσχημους τρόπους (3), η ιστορία το χει πει:

Ενα μικρό πουλί πετούσε νότια για να αποφύγει τον χειμώνα. Εκανε πολύ κρύο, το πουλάκι πάγωσε και έπεσε στο έδαφος σε έναν μεγάλο αγρό. Ενώ έτρεμε εκεί, ήρθε μια αγελάδα και κόπρισε επάνω του. Καθώς το παγωμένο πουλάκι ήταν μέσα στον σωρό της κοπριάς, διαπίστωσε ότι ζεστάθηκε. Η κοπριά το ξεπάγωσε. Καθώς λοιπόν ήταν ζεστό και χαρούμενο, άρχισε να κελαηδάει. Μια περαστική γάτα άκουσε το κελάηδημα και έτρεξε να δει από πού προερχόταν. Ακολουθώντας τον ήχο, η γάτα βρήκε το πουλάκι στη στοίβα της κοπριάς και αμέσως το άρπαξε και το έφαγε

Ηθικά διδάγματα της ιστορίας:

(1) Οποιος σε χέζει δεν είναι απαραίτητα εχθρός σου.

(2) Οποιος σε βγάζει από τα σκατά δεν είναι απαραίτητα φίλος σου.

(3) Και όταν είσαι μέσα στα σκατά, είναι καλύτερο να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

(1) Ότι είναι ενδιαφέρουσα και ωφέλιμη διαδικασία, είναι αναμφίβολα. Δε διαφωνώ. Απλά η διάθεση και η διαύγεια του καθενός διακυμαίνεται μέσα στη μέρα, επηρεάζοντας τον τρόπο γραφής του. Ως εκ τούτου, δεν είναι όλα μας τα σχόλια εξίσου αντιπροσωπευτικά για τον εαυτό μας εδώ μέσα. Ακόμη και τώρα δεν πιστεύω ότι αποτυπώνω τη σκέψη μου όπως ακριβώς θα ήθελα, γιατί είμαι ολίγον τι τέζα. Από κοντά, πάλι, φαίνεται το πόσο εννοούμε αυτά που λέμε κάθε στιγμή. Να μου πεις, μπορείς να απαντήσεις αργότερα που θα είσαι ξεκούραστος, αλλά στη βράση κολλάει το σίδερο. Μετά έχεις αλλάξει θέμα. Cut me some slack, πάντως, και θα εγκλιματιστώ.

(2) Ντάξει, not your problem αλλά εφόσον διπλοτσεκάρεις πρώτα ότι όντως δεν είπες κάτι παρεξηγήσιμο. Εγώ τουλάχιστον αυτό κάνω για να είμαι όσο το δυνατόν πιο δίκαιη.

(3) Η ιστορία μου άρεσε, αν και τη βρίσκω λίγο παράταιρη με την υπόλοιπη κουβέντα. Δε αντιμετωπίζω κανέναν ούτε ως φίλο μου, ούτε ως εχθρό μου εδώ μέσα. Τουλάχιστον όχι ακόμη. Το point μου εδώ ήταν ότι πολλά σου σχόλια είναι αψυχολόγητα. Δεν φτάνω καν, δηλαδή, στο σημείο να αποφανθώ με σιγουριά για τις προθέσεις τους. Μάλλον επειδή αφενός δεν σε καταλαβαίνω απόλυτα, αφετέρου δεν παρεξηγούμαι.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι παρεξηγησιάρηδες πάντως κατά την εμπειρία μου είναι αρκετά εγωπαθή άτομα. Κάθονται και αναλύουν πως και τι ακριβώς είπες και γιατί το είπες, σε σχέση πάντα με αυτούς. Όλα τα ερεθίσματα που λαμβάνουν από τους άλλους θεωρούν πως πηγάζουν και έχουν ως τελικό αποδέκτη αυτούς, καθώς αποτελούν το κέντρο του κόσμου.

Ένας συγγενής ενός φίλου μου είναι έτσι, στην ακραία περίπτωση βέβαια. Με το που με είχε δει εμένα με είχε αντιπαθήσει γιατί του θύμιζα ένα παλιό αφεντικό του. Οτιδήποτε και να έλεγα ή έκανα μάθαινα μετά από το φίλο μου πως το εκλάμβανε με ένα τελείως διαφορετικό τρόπο και έπλαθε μια ολόκληρη υποθετική ιστορία για τον λόγο που το έκανα. Πλέον έχει γίνει meme και του μιλάω απλά και μόνο για να γελάμε με τα σενάρια του, αλλά φαντάσου τώρα να ζεις με κάποιον τέτοιο και να πρέπει να τον ανεχτείς.

Ένας παλιός μου παιδικός φίλος ήταν έτσι, του οποίου την συμπεριφορά αυτή ανεχόμουνα επί χρόνια όταν ήμουν μικρός. Θυμάμαι ότι έπρεπε συνεχώς να προσέχω το τι έλεγα γιατί με το παραμικρό γινόταν παρεξήγηση και μαλώναμε. Θυμάμαι όταν έφυγε να σπουδάσει είχε κάνει σχέση με μια γκόμενα την οποία κρατούσε κρυφή από εμένα. Εγώ είχα παρατηρήσει την συμπεριφορά του να αλλάζει καθώς γινόταν όλο και πιο απόμακρος με τον καιρό. Τελικά μετά από τρία χρόνια που η passive aggressive συμπεριφορά του είχε φτάσει στο ζενίθ τον στρίμωξα να μου πει τι συμβαίνει και άρχισε να μου αραδιάζει μια ολόκληρη σαπουνόπερα, πως έπαρνα την γκόμενα (την ύπαρξη της οποίας αγνοούσα) του τηλέφωνα τα βράδια, πως τον παρακολουθούσα και άλλα τέτοια τραγελαφικά. Μετά άρχισα να τον βρίζω καθώς μου βγήκαν απωθημένα πολλών ετών και του εξήγησα την εγωπάθεια του. Το περίεργο είναι πως όντως άλλαξε από τότε και το ξεπέρασε.



Αυτό είναι το νόημα. Να πρέπει να δουλέψεις και λίγο τις επαφές σου με τους άλλους ανθρώπους και να καταλάβεις ποιός είναι τι, πέρα από τις επιφανειακές εντυπώσεις. Είτε καλές, είτε κακές. Να επενδύσεις ένα κομμάτι της προσοχής σου, να δεσμεύσεις ένα κομμάτι του χρόνου σου και να οξύνεις την αντιληπτική σου ικανότητα, πράγμα που στην τελική εσένα θα βοηθήσει να καταλάβεις τι κάνεις, που πας, που μιλάς, που κινδυνεύεις, που είναι καλά και που άσχημα.

Εγω το γουστάρω το να ανακαλύπτω τους συνομιλητές μου στο γραπτό λόγο, είναι σαν διαπραγμάτευση, σαν σκάκι. Κι αν είναι κανείς να με παρεξηγήσει από την πρώτη μου ατάκα, πρώτον είναι red-flag γιατί δεν κάνει invest και τους επιφανειακούς (γενικά μιλάω, δεν αναφέρομαι σε κανέναν από το στέκι) που δεν κάνουν invest δε θέλω ούτε να τους ξέρω, και δεύτερον not my problem, 7 δις στον κόσμο, μια γωνία δρόμο είμαστε όλοι από τον επόμενο φίλο ή εχθρό. Ατελείωτη προσφορά ανθρώπων

Τον ίδιο βέβαια τρόπο σκέψης μπορεί να χρησιμοποιήσει και ο άλλος που θα σε κατατάξει στην κατηγορία του μαλάκα εξ αρχής από αυτό που είπες, καθώς η προσφορά κόσμου είναι ατελείωτη, οπότε θα πει σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ. Τώρα με έβαλες σε σκέψεις για το κατά πόσο είναι συμφέρουσα αυτή η τακτική, καθώς ναι μεν διώχνεις αρκετούς low iq παρεξηγησιάρηδες αλλά ίσως να διώχνεις και άτομα που όντως άξιζε να ασχοληθείς μαζί τους. Και υπάρχει πάντα και ο κίνδυνος να το προχωρήσεις αρκετά και να αρχίσεις να τους κάνεις όλους rationalize σαν μαλάκες και να καταλήξεις έτσι να συναναστρέφεσαι μόνο με doormat wallflowers που θα ανεχτούν τα πάντα καθώς αποτελείς το μόνο άτομο που τους έδωσε προσοχή έστω και για να τους βρίσει.


Μερικές φορές σκέφτομαι αν είμαι τρελός που κάθομαι και σκέφτομαι αυτά τα πράγματα. Αρκετοί στο περιβάλλον μου εξετάζουν θετικά την περίπτωση αυτή.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μερικές φορές σκέφτομαι αν είμαι τρελός που κάθομαι και σκέφτομαι αυτά τα πράγματα. Αρκετοί στο περιβάλλον μου εξετάζουν θετικά την περίπτωση αυτή.


Δεν είσαι τρελός, μην ανησυχείς! Απλά ξενίζονται επειδή ο τρόπος σκέψης σου απέχει πολύ από τον δικό τους όπως και από τον τρόπο σκέψης της πλειοψηφίας των ανθρώπων. Δεν είναι τόσο το αποτέλεσμα στο οποίο κατέληξες για ένα θέμα, που διαφέρει από το δικό τους (εξάλλου υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις για ένα θέμα), είναι το σκεπτικό μέσω του οποίου κατέληξες σ΄αυτό, που δεν μπορούν να κατανοήσουν!
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.


νιωθω και λιγο χιπισσα

(α και στο αλλο βγηκα chaotic good ω τι εκπληξη)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top