Μπορούν να είναι ζευγάρι ένας Χριστιανός με έναν άθεο;

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Προσωπικά με σοκάρει (δεν κάνω πλάκα) όποτε περνάω από εκκλησία στην οποία γίνεται γάμος ή ακούω οτι κάποιος παντρεύεται. Ειδικά στην εποχή μας που πλέον ο πολιτικός γάμος ή το σύμφωνο συμβίωσης για τα τυπικά είναι τόσο διαδεδομένα, δε βρίσκω ούτε ένα λόγο το ζευγάρι να μπει σε έξοδα για να παντρευτεί σε εκκλησία.
Σημείωση συντονιστή: Το θέμα προέκυψε από σπλιτ του θέματος: Τι κάνει τους άντρες να θέλουν να δεσμευτούν;
 
Τελευταία επεξεργασία:

misfit

Νεοφερμένος

Ο misfit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Υποθέτω το γάμο εννοούμε.
Από κει κι έπειτα, όπως είπα και πριν, υπάρχουν διάφορες απόψεις για το αν η επίσημη δέσμευση είναι περιττή ή όχι.
Κι ίσως κι εσύ, αν κάποτε θελήσεις να κάνεις παιδιά, να αλλάξεις γνώμη.


κανεις ενα συμφωνο συμβιωσης η εστω ενα πολιτικο γαμο.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,575 μηνύματα.
Και σε περίπτωση -λέμε τώρα- που η σύντροφος επιθυμεί θρησκευτικό, τι γίνεται; Χωρίζεις;
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ε υποθέτω για να είναι κάποιος που είναι κατά του θρησκευτικού γάμου με κάποια, θα έχουν συζητήσει και θα έχουν παρόμοιες απόψεις στο θέμα. Εγώ ας πούμε δεν θα μπορούσα να είμαι ποτέ με κάποιον "της Εκκλησίας". Δεν θα έχουμε τίποτα κοινό, τί θα συζητάμε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε υποθέτω για να είναι κάποιος που είναι κατά του θρησκευτικού γάμου με κάποια, θα έχουν συζητήσει και θα έχουν παρόμοιες απόψεις στο θέμα. Εγώ ας πούμε δεν θα μπορούσα να είμαι ποτέ με κάποιον "της Εκκλησίας". Δεν θα έχουμε τίποτα κοινό, τί θα συζητάμε;

Τα άτομα της εκκλησίας συζητάνε για το απολυτίκιο τής Αγίας Άννας; :P

Πιο πολύ πρακτικό είναι το ζήτημα σε ζευγάρια που ο ένας μπορεί να είναι άθεος κι ο άλλος θρησκευομενος, ας πούμε. Όπως, για παράδειγμα, το θέμα τού γάμου, ο άλλος να βρίζει τα θεία, ο άλλος να θέλει να νηστέψει (το οποίο συμπεριλαμβάνει και το σεξ), ο άλλος να θέλει να φτιάξει ένα χριστιανικό σπίτι, τι θρησκευτική παιδεία θα δοθεί στα παιδιά και άλλα τέτοια. Όχι ότι, όμως, είναι και κανόνας ότι δεν μπορούν να κάνουν χωριό. Μπορεί, κατά τ' άλλα, να ταιριάζουν τόσο πολύ που να μπορούν να βρουν τις ισορροπίες και σ' αυτό το κομμάτι.


Αλλά ξεφύγαμε από την αρχική ερώτηση: για ποιο λόγο ένας άνδρας σήμερα να δεσμευτεί;
Για κάποιους δουλεύει απλά το ότι είναι των σχέσεων. Ξέρω άντρες που δεν τους αρέσει το ευκαιριακό και ψάχνουν σχέση. Επίσης, ισχύει το "εδώ είμαστε", για όσο αυτό κρατήσει, όταν βρουν κάποια που να τους καλύπτει και να νιώθουν όμορφα, άρα να έχουν και συναισθήματα για εκείνη. Όπως και για κάποιους θα ισχύει το ότι είναι δεδομένο σεξ. Είναι πολλές οι περιπτώσεις, γενικά.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

misfit

Νεοφερμένος

Ο misfit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Και σε περίπτωση -λέμε τώρα- που η σύντροφος επιθυμεί θρησκευτικό, τι γίνεται; Χωρίζεις;


αυτο που ειπε η himela...για να φτασεις σε σημειο να δεσμευτεις πρεπει να τα βρισκεις και με τον αλλον,οποτε....


το ξερω το πιο πιθανο ειναι να μεινω μπακουρι,αλλα δε γ...αι :loltooth:
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Τα άτομα της εκκλησίας συζητάνε για το απολυτίκιο τής Αγίας Άννας; :P

Πιο πολύ πρακτικό είναι το ζήτημα σε ζευγάρια που ο ένας μπορεί να είναι άθεος κι ο άλλος θρησκευομενος, ας πούμε. Όπως, για παράδειγμα, το θέμα τού γάμου, ο άλλος να βρίζει τα θεία, ο άλλος να θέλει να νηστέψει (το οποίο συμπεριλαμβάνει και το σεξ), ο άλλος να θέλει να φτιάξει ένα χριστιανικό σπίτι, τι θρησκευτική παιδεία θα δοθεί στα παιδιά και άλλα τέτοια. Όχι ότι, όμως, είναι και κανόνας ότι δεν μπορούν να κάνουν χωριό. Μπορεί, κατά τ' άλλα, να ταιριάζουν τόσο πολύ που να μπορούν να βρουν τις ισορροπίες και σ' αυτό το κομμάτι.
Απλά θεωρώ, χωρίς να θέλω να προσβάλω τη θρησκεία κανενός, οτι οι άνθρωποι που είναι βαθειά θρησκευόμενοι έχουν μια νοοτροπία για τη ζωή και την ηθική κλπ με την οποία δεν μπορώ να συμβαδίσω.:/:

Θεωρώ επίσης οτι η αντίθετη άποψη στο θέμα της θρησκείας δεν είναι κάτι που πρέπει το ζευγάρι να παίρνει ελαφρά, ειδικά όταν υπάρξουν και παιδιά και μπαίνει στο θέμα η ανατροφή τους. Η ξαδέλφη μου ας πούμε είναι πολύ θρήσκα και ακολουθεί κατά γράμμα όλες τις νηστείες, τρέχει σε εκκλησίες, στέλνει τα παιδιά την Κυριακή στο κατηχητικό, δηλαδή αν εγώ ήμουν ο άντρας της και ήμουν άθεος, πιστεύει κανείς οτι θα ήμουν εντάξει με όλα αυτά; Με τίποτα. Σίγουρα θα υπήρχαν τριβές και καυγάδες. :/:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά θεωρώ, χωρίς να θέλω να προσβάλω τη θρησκεία κανενός, οτι οι άνθρωποι που είναι βαθειά θρησκευόμενοι έχουν μια νοοτροπία για τη ζωή και την ηθική κλπ με την οποία δεν μπορώ να συμβαδίσω.:/:

Θεωρώ επίσης (αν και οκ, έχουμε βγει τελείως οφ τόπικ :P) οτι η αντίθετη άποψη στο θέμα της θρησκείας δεν είναι κάτι που πρέπει το ζευγάρι να παίρνει ελαφρά, ειδικά όταν υπάρξουν και παιδιά και μπαίνει στο θέμα η ανατροφή τους. Η ξαδέλφη μου ας πούμε είναι πολύ θρήσκα και ακολουθεί κατά γράμμα όλες τις νηστείες, τρέχει σε εκκλησίες, στέλνει τα παιδιά την Κυριακή στο κατηχητικό, δηλαδή αν εγώ ήμουν ο άντρας της και ήμουν άθεος, πιστεύει κανείς οτι θα ήμουν εντάξει με όλα αυτά; Με τίποτα. Σίγουρα θα υπήρχαν τριβές και καυγάδες. :/:

Η αλήθεια είναι πως μπορώ να κάνω απόλυτα εικόνα τι ακριβώς εννοείς. Σ' αυτές τις περιπτώσεις ίσως απλά και άνθρωποι που πιστεύουν, οι όχι τόσο σκληροπυρηνικοί, δεν θα ήθελαν το κάτι παραπάνω, πόσο μάλλον όταν μιλάμε γι' ανθρώπους που δεν πιστεύουν.
 

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και σε περίπτωση -λέμε τώρα- που η σύντροφος επιθυμεί θρησκευτικό, τι γίνεται; Χωρίζεις;

Κάνεις την καρδιά σου πέτρα και πετάς ένα σκασμό λεφτά για ένα πάρτυ για να δείξεις σε ανθρώπους για τους οποίους for the most part δε δίνεις δεκάρα πόσο προχώρησες στη ζωή σου και τικαρες και το κουτάκι ''γάμος''.
Βέβαια αν την βλέπεις χαρούμενη για το τζέρτζελο,γίνεσαι και συ χαρούμενος και μαλακώνει αρκετά η παραπάνω εικόνα..
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλά θεωρώ, χωρίς να θέλω να προσβάλω τη θρησκεία κανενός, οτι οι άνθρωποι που είναι βαθειά θρησκευόμενοι έχουν μια νοοτροπία για τη ζωή και την ηθική κλπ με την οποία δεν μπορώ να συμβαδίσω.:/:

Θεωρώ επίσης (αν και οκ, έχουμε βγει τελείως οφ τόπικ :P) οτι η αντίθετη άποψη στο θέμα της θρησκείας δεν είναι κάτι που πρέπει το ζευγάρι να παίρνει ελαφρά, ειδικά όταν υπάρξουν και παιδιά και μπαίνει στο θέμα η ανατροφή τους. Η ξαδέλφη μου ας πούμε είναι πολύ θρήσκα και ακολουθεί κατά γράμμα όλες τις νηστείες, τρέχει σε εκκλησίες, στέλνει τα παιδιά την Κυριακή στο κατηχητικό, δηλαδή αν εγώ ήμουν ο άντρας της και ήμουν άθεος, πιστεύει κανείς οτι θα ήμουν εντάξει με όλα αυτά; Με τίποτα. Σίγουρα θα υπήρχαν τριβές και καυγάδες. :/:

Εγώ πάλι πιστεύω ότι το κομμάτι της θρησκείας δεν θα έπρεπε να είναι πρόβλημα. Μιλάω φυσικά για μη ακραίες καταστάσεις όπως π.χ. μια θρησκα που πάει τα παιδιά στο παπά και όχι στο γιατρό ή κάποιον άθεο σταυροφόρο που βλεπει κάθε υποψία θρησκευτισμου ως αφορμή για επίθεση.

Εγώ ας πούμε ως άθεος δεν θα είχα κανένα θέμα γιατί απλως δεν είναι πρόβλημα. Ας μάθουν τα παιδιά για τη θρησκεία που θα μάθουν έτσι κι αλλιώς δηλαδή και ας πιστέψουν η ας μη πιστέψουν. Δεν είναι πως η θρησκεία δεν έχει να διδάξει τίποτα καλό, ούτε πως η αθεια είναι ο χρυσός δρόμος.

Γενικά το θεωρώ χαζό να απορρίψεις κάποιον που ταιριάζετε για ένα τέτοιο λόγο.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι το κομμάτι της θρησκείας δεν θα έπρεπε να είναι πρόβλημα. Μιλάω φυσικά για μη ακραίες καταστάσεις όπως π.χ. μια θρησκα που πάει τα παιδιά στο παπά και όχι στο γιατρό ή κάποιον άθεο σταυροφόρο που βλεπει κάθε υποψία θρησκευτισμου ως αφορμή για επίθεση.

Εγώ ας πούμε ως άθεος δεν θα είχα κανένα θέμα γιατί απλως δεν είναι πρόβλημα. Ας μάθουν τα παιδιά για τη θρησκεία που θα μάθουν έτσι κι αλλιώς δηλαδή και ας πιστέψουν η ας μη πιστέψουν. Δεν είναι πως η θρησκεία δεν έχει να διδάξει τίποτα καλό, ούτε πως η αθεια είναι ο χρυσός δρόμος.

Γενικά το θεωρώ χαζό να απορρίψεις κάποιον που ταιριάζετε για ένα τέτοιο λόγο.
Το να κλαίει το παιδί κάθε Κυριακή πρωί που το ξυπνάνε να το πάνε με το ζόρι στο κατηχητικό ή στην Εκκλησία, σού φαίνεται ακραίο ή όχι; Δεν είναι θέμα απλά "ας μάθουν για τη θρησκεία", δεν είναι οτι ο θρήσκος απλά μιλάει και διδάσκει το Χριστιανισμό, υπάρχουν και κάποια πράγματα που "επιβάλλονται" να γίνουν. Θα ήσουν οκ για μια ζωή Τετάρτη και Παρασκευή να τρως νηστίσιμα; Να νηστεύεις υποχρεωτικά πριν τα Χριστούγεννα, το Πάσχα και το Δεκαπενταύγουστο; Θα ήσουν οκ με το να δώσετε τα χρήματα που μαζέψατε για να κάνετε ένα ταξίδι να τα φάτε πηγαίνοντας στην Ιερουσαλήμ ή σε μοναστήρια στην Ελλάδα; Να μην μπορείς να κοιμηθείς παραπάνω την Κυριακή για να πάτε Εκκλησία; Δεν ξέρω, εμένα όλα αυτά δε μού φαίνονται οτι θα μπορούσα να τα ζήσω ούτε σαν περιγραφή, όχι να τα ζω κιόλας.

Κι όπως είπα παραπάνω, δε θα ταίριαζα με ένα τέτοιο άτομο. Δε θα ταίριαζαν τα χνώτα μας. Εγώ θέλω να έχω τη δική μου γνώμη, βούληση και να αποφασίζω εγώ, όχι να μού επιβάλλονται πράγματα και να με καθοδηγούν τί να πιστέψω.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να κλαίει το παιδί κάθε Κυριακή πρωί που το ξυπνάνε να το πάνε με το ζόρι στο κατηχητικό ή στην Εκκλησία, σού φαίνεται ακραίο ή όχι; Δεν είναι θέμα απλά "ας μάθουν για τη θρησκεία", δεν είναι οτι ο θρήσκος απλά μιλάει και διδάσκει το Χριστιανισμό, υπάρχουν και κάποια πράγματα που "επιβάλλονται" να γίνουν. Θα ήσουν οκ για μια ζωή Τετάρτη και Παρασκευή να τρως νηστίσιμα; Να νηστεύεις υποχρεωτικά πριν τα Χριστούγεννα, το Πάσχα και το Δεκαπενταύγουστο; Θα ήσουν οκ με το να δώσετε τα χρήματα που μαζέψατε για να κάνετε ένα ταξίδι να τα φάτε πηγαίνοντας στην Ιερουσαλήμ ή σε μοναστήρια στην Ελλάδα; Να μην μπορείς να κοιμηθείς παραπάνω την Κυριακή για να πάτε Εκκλησία; Δεν ξέρω, εμένα όλα αυτά δε μού φαίνονται οτι θα μπορούσα να τα ζήσω ούτε σαν περιγραφή, όχι να τα ζω κιόλας.

Κι όπως είπα παραπάνω, δε θα ταίριαζα με ένα τέτοιο άτομο. Δε θα ταίριαζαν τα χνώτα μας. Εγώ θέλω να έχω τη δική μου γνώμη, βούληση και να αποφασίζω εγώ, όχι να μού επιβάλλονται πράγματα και να με καθοδηγούν τί να πιστέψω.


Ναι τίποτα από όσα έγραψες δεν είναι τρελό. Ίσα ίσα εισάγουν και κάποιες καλές συνήθειες σε μικρή ηλικία. Δεν πέθανε κάνεις από το πρωινό ξύπνημα, το αντίθετο.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Το να κλαίει το παιδί κάθε Κυριακή πρωί που το ξυπνάνε να το πάνε με το ζόρι στο κατηχητικό ή στην Εκκλησία, σού φαίνεται ακραίο ή όχι; Δεν είναι θέμα απλά "ας μάθουν για τη θρησκεία", δεν είναι οτι ο θρήσκος απλά μιλάει και διδάσκει το Χριστιανισμό, υπάρχουν και κάποια πράγματα που "επιβάλλονται" να γίνουν. Θα ήσουν οκ για μια ζωή Τετάρτη και Παρασκευή να τρως νηστίσιμα; Να νηστεύεις υποχρεωτικά πριν τα Χριστούγεννα, το Πάσχα και το Δεκαπενταύγουστο; Θα ήσουν οκ με το να δώσετε τα χρήματα που μαζέψατε για να κάνετε ένα ταξίδι να τα φάτε πηγαίνοντας στην Ιερουσαλήμ ή σε μοναστήρια στην Ελλάδα; Να μην μπορείς να κοιμηθείς παραπάνω την Κυριακή για να πάτε Εκκλησία; Δεν ξέρω, εμένα όλα αυτά δε μού φαίνονται οτι θα μπορούσα να τα ζήσω ούτε σαν περιγραφή, όχι να τα ζω κιόλας.

Κι όπως είπα παραπάνω, δε θα ταίριαζα με ένα τέτοιο άτομο. Δε θα ταίριαζαν τα χνώτα μας. Εγώ θέλω να έχω τη δική μου γνώμη, βούληση και να αποφασίζω εγώ, όχι να μού επιβάλλονται πράγματα και να με καθοδηγούν τί να πιστέψω.


Κοίτα όλο αυτό το "πακέτο" που περιγράφεις είναι ακραίο και δείχνει εμμονή που δε μπορεί σε καμία περίπτωση να κάνει καλό στο παιδί. Δλδ αντίστοιχα κολλημένοι είναι οι γονείς που ωθούν με ακραίο τρόπο το παιδί στον πρωταθλητισμό, οι γονείς άλλοτε παιδιών - θαυμάτων του χολυγουντ κλπ κλπ απλά ο καθένας με τα δικά του. Όλες οι συνήθειες και οι δραστηριότητες καλό είναι να προσφέρονται με μέτρο στο παιδί για να μπορεί να διαλέξει τι του ταιριάζει και να αναπτύξει την προσωπικότητα του.

Ενώ δε με λες και θρήσκα δεν θα είχα ιδιαίτερο θέμα να έχει μια κάποια επαφή το παιδί μου με τη θρησκεία, αρκεί να είναι μακρυά από ακρότητες, προσηλυτισμούς και φανατισμό. Ίσως για αυτό το λόγο να απορρίπτω πιο κατηγορηματικά ισλάμ και τυχόν αιρέσεις γιατί αυτά από μόνα τους εμπνέουν το φανατισμό για μένα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Νομίζω εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από το πόσο πολύ αφοσιωμένα είναι τα άτομα στη θρησκεία, σε αυτό που πιστεύουν ή που αντίστοιχα δε πιστεύουν. Ένας φανατικός χριστιανός πιστεύω δε θα είχε νόημα να είναι Με μια άθεη κλπ. Στην περίπτωση όμως που δύο άτομα δεν ενδιαφέρονται πολύ για τη θρησκεία άσχετα με το τί πιστεύουν, αν πιστεύουν , θεωρώ ότι θα μπορούσαν να συνυπάρξουν.
Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για ζητήματα θρησκείας και γενικά θεωρώ ότι με το σύντροφό σου πρέπει να έχεις κάποιες κοινές αξίες όσο διαφορετικοί και αν είστε σαν χαρακτήρες. Δε θα μπορούσα ποτέ λοιπόν να με φανταστώ με κάποιον θρησκο άσχετα με το τι πιστεύει
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Θεωρώ πως άμα ο άλλος σε θέλει πολύ μπορεί να υποχωρήσει.Ούτως ή άλλως στις σχέσεις υπάρχουν αμοιβαίες υποχωρήσεις.Η πρώην καθηγήτρια των θρησκευτικών μου είναι παντρεμένη με έναν άθεο.Παρότι ήταν άθεος δέχτηκε να παντρευτεί με θρησκευτικό γάμο.Υποχώρησε.Ακόμα και τώρα μετά από 30 χρόνια είναι μαζί.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
ο γαμος δεν εχει τοσο σχεση με την πιστη in my humble opinion
οι περισσοτεροι που παντρευονται δεν ειναι και ιδιαιτερα θρησκοι, η πλειοψηφια πηγαινει στην εκκλησια κανα πασχα ετσι για το καλο, απλα πηγε απο γενεια σε γενεια και it goes on and on and on, πιο πολυ γινεται για το πανηγυρι της ολης υποθεσης, για να χωρεψει το σοι κανα τσαμικο, να φαει κανα κοψιδι και για τα ματια του κοσμου στο μελλον γιατι 21ος αιωνας αλλα ακομα σοκ παθαινει ποσος κοσμος αν ακουσει παιδακι να λεει οτι οι γονεις του δεν ειναι παντρεμενοι.
θελω να πω οτι η πλειοψηφια δεν παντρευεται με σκοπο"να επισημοποιησει τη σχεση στα ματια του θεου" και τα συναφη, παντρευεται επειδη αυτο συνηθιζεται
γι'αυτο θεωρω οτι το θεμα δεν ειναι ο γαμος αλλα η συμβιωση απο κει και περα
μπορεις να πιστευεις οτι θες αλλα δεν μπορεις να το επιβαλλεις στον αλλο, δεν ειναι κακο να υπαρχει διαφορετικη αντιληψη στο θεμα αλλα θα υπαρξει προβλημα αν προσπαθεις να προσηλυτισεις τον συντροφο ή τα παιδια σου και να τους επιβαλεις την νοοτροπια σου
και λιγο πολυ στην Ελλαδα ειμαστε η θρησκεια εχει ενα χ ρολο (κυριως στις προηγουμενες γενειες) πληση εγκεφαλου λιγο πολυ την φαγαμε ολοι σαν παιδια μεχρι να αποφασισουμε τι/αν πραγματικα θελουμε να πιστεψουμε
το να επιβαλεις στα παιδια σου ή στον συντροφο σου π.χ. να πηγαινετε εκκλησια τις κυριακες ντε και καλα ή να νηστευετε και οτι αλλο, (το πιο πιθανο καταρχας ειναι να εχει και αντιθετα αποτελεσματα απο τα "επιθυμητα"),σημαινει οτι εχουμε να κανουμε με εναν πολυ αυταρχικο χαρακτηρα, οποτε δεν φταινε τα πιστευω του/η θρησκεια του, φταιει η συμπεριφορα του και μονο, οποτε αν δεν στεριωσει η σχεση δεν θα φταιει η διαφορα των αποψεων
με λιγα λογια μπορει ο καθενας να πιστευει σε οτι θελει και μπορει να λειτουργησει μια χαρα μια σχεση ακομα κι αν ο ενας ειναι θρησκος,ο αλλος αθεος, ο ενας πιστευει σε μια θρησκεια ενω ο αλλος σε μια αλλη, με την προυποθεση οτι ο ενας απο τους δυο ή και οι δυο δεν ειναι μαλακες
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Εξαρτάται για το τι επίπεδο πίστης ή θρησκοληψίας, αν θες, μιλάμε...
Δηλαδή κακά τα ψέματα, ακόμα και αυτοί που δηλώνουν Χριστιανοί Ορθόδοξοι, τύποις μόνο είναι. Νομίζω ότι τα ποσοστά όσων δηλώνουν Χ.Ο που ακολουθούν κατά γράμμα τις νηστείες, εκκλησιάζονται τακτικά και επηρεάζονται από τα όσα λένε κατά καιρούς οι ιεράρχες, είναι μονοψήφια. Πιστεύω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις εκ των πραγμάτων τέτοια άτομα δε θα μπορούσαν να συνυπάρξουν με άθεους/ες καθώς δε θα το επιθυμούσαν ούτε οι ίδιοι. Όσο για τον γάμο, οι πιο πολλοί το κάνουν για κοινωνικούς λόγους, για το γεγονός ότι ο θρησκευτικός γάμος είναι πιο glamourous (δε μου έρχεται κάποια καλύτερη ελληνική λέξη) και για να ευχαριστήσουν τους γονείς τους.
Από εκεί και πέρα, αν κάποιος άθεος/η γίνει ζευγάρι με κάποιον/α χριστιανό/η θα πρέπει να συμφωνήσουν κάποια πράγματα για τα όρια του ενός και του άλλου και την ανατροφή των παιδιών πριν παντρευτούν. Απλό είναι.
Ορισμένα θέματα καλό είναι να συζητούνται πριν παντρευτεί κάποιος καθώς μετά το κόστος του χωρισμού (χρονικό, ψυχικό ακόμα και οικονομικό) είναι υψηλό...
 

Αντώνης+

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης+ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γιατί να μη μπορούν, δεν μιλάμε βέβαια για την περίπτωση που ο ένας εκ των δυο είναι παπάς, εκεί αλλάζει το πράγμα...
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Απλά θεωρώ, χωρίς να θέλω να προσβάλω τη θρησκεία κανενός, οτι οι άνθρωποι που είναι βαθειά θρησκευόμενοι έχουν μια νοοτροπία για τη ζωή και την ηθική κλπ με την οποία δεν μπορώ να συμβαδίσω.:/:
Γιατι ειναι ευκολο να συμβιβαστεις με καποιον που ειναι βαθεια πιστος σε καποιος ιδεα γενικα, οχι απαραιτητα θρησκευτικο? Θα συμβιβαζοσουν με εναν βαθεια σοσιαλιστη, δηλαδη κομμουνιστη? Μαλλον οχι.

Παντως κοιταζοντας το θεμα, υπαρχει γερο bias προς τον θρησκο που θεωρειται φανατισμος που επιβαλλεται και ο αθεος ανεκτικος. Μια φορα να δω την αναποδη προσεγγυση ή ακομη καλυτερη μια balanced.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,975 μηνύματα.
Γιατι ειναι ευκολο να συμβιβαστεις με καποιον που ειναι βαθεια πιστος σε καποιος ιδεα γενικα, οχι απαραιτητα θρησκευτικο? Θα συμβιβαζοσουν με εναν βαθεια σοσιαλιστη, δηλαδη κομμουνιστη? Μαλλον οχι.

Παντως κοιταζοντας το θεμα, υπαρχει γερο bias προς τον θρησκο που θεωρειται φανατισμος που επιβαλλεται και ο αθεος ανεκτικος. Μια φορα να δω την αναποδη προσεγγυση ή ακομη καλυτερη μια balanced.


Το πιο σωστό σχόλιο σε αυτό το τοπικ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top