Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Αγγλικά

  • Γαλλικά

  • Γερμανικά

  • Ισπανικά

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • Ιταλικά

  • Ρώσικα

  • Κινέζικα

  • Αραβικά

  • Σουηδικά

  • Νορβηγικά

  • Καμία


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

jiyongie

Νεοφερμένος

Η Christine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ξέρω αγγλικά, και γερμανικά σε σημείο να μπορώ να συνεννοηθώ. Θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να ασχοληθώ και να μάθω κορεάτικα και φινλαδικά, αν και τα κορεάτικα τα έχω ψιλοπιάσει ήδη λίγο μόνη μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

supernaturalskg

Νεοφερμένος

Ο supernaturalskg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Εγώ παιδιά ξέρω αγγλικά όπως σχεδόν όλοι πλέον θεωρώ (έχω ECPE) και γαλλικά (έχω DALF C1) και τώρα θέλω να μάθω και Ιταλικά και Ισπανικά! Βέβαια, σκέφτομαι να ξεκινήσω από τα Ιταλικά, και γιατί τα καταλαβαίνω πάρα πολύ και μου είναι πιο εύκολα, αλλά και γιατί νομίζω ότι τα αγαπώ λίγο πιο πολύ από τα Ισπανικά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ παιδιά ξέρω αγγλικά όπως σχεδόν όλοι πλέον θεωρώ (έχω ECPE) και γαλλικά (έχω DALF C1) και τώρα θέλω να μάθω και Ιταλικά και Ισπανικά! Βέβαια, σκέφτομαι να ξεκινήσω από τα Ιταλικά, και γιατί τα καταλαβαίνω πάρα πολύ και μου είναι πιο εύκολα, αλλά και γιατί νομίζω ότι τα αγαπώ λίγο πιο πολύ από τα Ισπανικά:D

Είτε ασχοληθείς πρώτα με τα Ισπανικά, είτε με τα Ιταλικά, νομίζω πως είναι το ίδιο πράγμα επειδή μετά θα μπορείς να μάθεις σχετικά εύκολα την άλλη γλώσσα. Εγώ που ξέρω Ιταλικά καταλαβαίνω Ισπανικά και γνωρίζω ελάχιστα για τη γλώσσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

supernaturalskg

Νεοφερμένος

Ο supernaturalskg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Είτε ασχοληθείς πρώτα με τα Ισπανικά, είτε με τα Ιταλικά, νομίζω πως είναι το ίδιο πράγμα επειδή μετά θα μπορείς να μάθεις σχετικά εύκολα την άλλη γλώσσα. Εγώ που ξέρω Ιταλικά καταλαβαίνω Ισπανικά και γνωρίζω ελάχιστα για τη γλώσσα. :)

Ναιιιι το γνωρίζω, και λόγω Γαλλικών μου είναι πιο εύκολο! Απλά τα ιταλικά ήδη χωρίς να έχω κάνει τα καταλαβαίνω σε καθημερινές συζητήσεις και σε γραπτά κείμενα σε μεγάλο βαθμό, ενώ τα ισπανικά στο ακουστικό πιο δυσνόητα μου είναι:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα ολλανδικά με ιντριγκάρουν ιδιαιτέρως, έχω ακούσει πως είναι σα μίξη αγγλικών-γερμανικών, αλλά δε ξέρω κατά πόσο ισχύει.

Γνωρίζοντας και τις δύο γλώσσες, σε ικανοποιητικό τα αγγλικά και σε πολύ καλό στα γερμανικά, μπορώ να σου πω πως ισχύει. Χωρίς να γνωρίζω μπορώ να καταλαβαίνω ολόκληρα γραπτά άρθρα ( όπως και στα βελγικά), και να γράφω μερικά πράγματα.
Η προφορά τους απλά είναι περίεργη και γι αυτό δεν μπορώ να καταλάβω το προφορικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
Εγώ παιδιά ξέρω αγγλικά όπως σχεδόν όλοι πλέον θεωρώ (έχω ECPE) και γαλλικά (έχω DALF C1) και τώρα θέλω να μάθω και Ιταλικά και Ισπανικά! Βέβαια, σκέφτομαι να ξεκινήσω από τα Ιταλικά, και γιατί τα καταλαβαίνω πάρα πολύ και μου είναι πιο εύκολα, αλλά και γιατί νομίζω ότι τα αγαπώ λίγο πιο πολύ από τα Ισπανικά:D

Γενικά όλες οι λατινικές γλώσσες είναι όμορφες και αρκετά κοντινές, πολύ πιο κοντινές απο αλλες γλώσσες που συγγενεύουν μεταξύ τους. Δεν νομιζω να υπαρχουν αλλες γλώσσες που το 80% και παραπάνω του λεξιλογίου τους να είναι σχεδόν ίδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Τα σουηδικά πως τα βλέπετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα μόνα σουηδικά που γνωρίζω είναι javla fita.Μην ζητήσεις την μετάφραση πάντως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τα σουηδικά απ όσο έχω ακούσει είναι εύκολη γλώσσα πάντως.

Anyway εγώ νομίζω θα ήθελα να συνεχίσω τα ισπανικά, τώρα που έχω χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα σουηδικά πως τα βλέπετε;

Εγώ τα ειχα ξεκινήσει μόνη μου, μου φάνηκαν εύκολα. Βέβαια γνώριζα αρκετές λέξεις λόγω γερμανικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,845 μηνύματα.
Στο Βέλγιο πάντως όλοι οι ολλανδόφωνοι μαθαίνουν η μιλούν ηδη γαλλικά. Επομένως Φώτη δε θα χεις προβλημα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagine01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Ευτυχώς που τα γαλλικά, σουηδικά και ισπανικά έχουν μονο δυο γένη (αρσενικό και θηλυκό), αλλιως θα ηταν αρκετά δυσκολότερες γλώσσες...
Χαχα ναι, έχεις δίκιο. :whistle: :P (αλλά πιστεύω δεν θα ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά,είναι πιστεύω ανάλογα με την γλώσσα που θα επιλέξεις να μάθεις, εκεί παίζει ρόλο πιστεύω με το κατά πόσο θα βρεις κάποια δυσκολία στο να μάθεις μια νέα γλώσσα.. Αναλόγως την γλώσσα συμπεριλαμβάνοντας (την γραμματική,το αλφάβητο, την γραφή και την προφορά της) :hmm:
Τα σουηδικά πως τα βλέπετε;
Γεια σου Φώτη:P, τα σουηδικά που λες δεν είναι δύσκολα.:) Μπορεί να σου ακούγονται "wow και περίεργα στην αρχή όταν τα πρωτοακούσεις:worry: , αλλά στην πραγματικότητα είναι σχετικά εύκολα, εφόσον τα μισά είναι αγγλικά. :P (να πω και ένα fact) .. "Όπως είναι κιόλας γνωστό, η σουηδική γλώσσα θεωρείται απόγονος της αγγλοσαξονικής γλώσσας" :P Τέλος πάντων, πιστεύω ότι αν κάποιος θελήσει ποτέ να μάθει την σουηδική γλώσσα,καλό θα ήταν να γνωρίζει πρώτα καλά την αγγλική γλώσσα, αφού μεγάλο μέρος της σουηδικής γλώσσας περιέχει αγγλικές λέξεις, απλά με διαφορετική συνήθως προφορά και με διαφορετική γραφή. "παίζουν μεγάλο ρόλο τα φωνήεντα" π.χ hair = hår, ear = öra :P Δεν είναι κάτι το δύσκολο, μπορεί στην αρχή να βρείτε κάποια δυσκολία με το αλφάβητο και την γραφή "και λίγο με την προφορά" ,γιατί περιέχει κάποια επιπλέον φωνήεντα τα (å,ä,ö) όπου το καθένα από αυτά τα φωνήεντα, έχει διαφορετική προφορά από το άλλο, αλλά μόλις ξεπεράσετε αυτές τις πρώτες δυσκολίες μετά θα αφιερώσετε τον χρόνο σας στο να εμπλουτίσετε το λεξιλόγιό σας. Για αυτό αν πότε θελήσετε να μιλήσετε σε κάποιον Σουηδό,θα πρέπει να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί με την προφορά σας αναλόγως "τι θέλετε να του πείτε" Tip: Να έχετε εξασκηθεί καλά με τον τρόπο προφοράς των λέξεων",γιατί μπορεί ο Σουηδός να καταλάβει κάτι άλλο από αυτό που θέλετε να του πείτε.. :hehe: "Μου έχει συμβεί, για αυτό σας προειδοποιώ" :whistle:

Τα μόνα σουηδικά που γνωρίζω είναι javla fita.Μην ζητήσεις την μετάφραση πάντως

Να μην μεταφράσω καλύτερα. :whistle: " :hehe: :hehe: "
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Τι σημαίνει javla fita; :P Σήμερα έμαθα ότι η λέξη dick στα γερμανικά σημαίνει παχύς (thick) όπως και το ρήμα putzen (καθαρίζω) με το z να διαβάζεται ως ελαφρύ "τσ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δηλαδή αν το απαιτεί η περίσταση να πω στα γερμανικά "χοντρό καθάρισμα" θα πρεπει να πω dick putzen;

Να μην μεταφράσω καλύτερα. :whistle: " :hehe: :hehe: "

Δυστυχώς αυτά ήταν τα μόνα σουηδικά που έμαθα παίζοντας Counter Strike με πολυάριθμους Σουηδούς συμπαίκτες και αντιπάλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
δηλαδή αν το απαιτεί η περίσταση να πω στα γερμανικά "χοντρό καθάρισμα" θα πρεπει να πω dick putzen;

ναι μάλλον :P :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imagine01

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagine01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Τι σημαίνει javla fita; :P Σήμερα έμαθα ότι η λέξη dick στα γερμανικά σημαίνει παχύς (thick) όπως και το ρήμα putzen (καθαρίζω) με το z να διαβάζεται ως ελαφρύ "τσ".
Στέλνω προσωπικό μήνυμα τι σημαίνει .. :angel: Δεν λέγονται αυτά εδώ :whistle: :P
Δυστυχώς αυτά ήταν τα μόνα σουηδικά που έμαθα παίζοντας Counter Strike με πολυάριθμους Σουηδούς συμπαίκτες και αντιπάλους

Χαχαχα :lol: Εε τι άλλο περίμενες να μάθεις μέσα από ένα παιχνίδι? :P Μόνο κακές λέξεις.. :whistle: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Σας το χαλάω...
Το dick παει κυρίως για σωματική ανάπλαση ή γενικώς για περιγραφές ανθρώπων/ προσώπων. Χρησιμοποιείται και σε μεταφορικές φράσεις όπως πχ dick befreundet ( κολλητάρια με την έννοια του στενοί φίλοι) ή σε αυτη: es herrscht dicke Luft ( επικρατεί βαριά ατμόσφαιρα)
Οι καλές DaF-Δασκάλες ( δασκάλες που διδάσκουν γερμανικά για ξένους) και δε οι Ελληνίδες επειδή ξέρουν το συμβαίνει με το ρήμα putzen που όλοι λατρεύουν να ακούν/ κλίνουν/ χρησιμοποιούν, οταν διδάσκουν το κεφάλαιο "σπιτι" που περιλαμβάνει κ δουλειές του σπιτου όπως ( das Bad putzen= Καθαρίζω το μπάνιο), die Fenster putzen (=καθαρίζω τα παράθυρα) χρησιμοποιούν και προτείνουν το sauber machen ( κανω καθαρό σημαίνει κατα λεξη άρα καθαριζω) και πιο εύκολο ειναι το "machen" στη κλίση και παρεξηγήσεις δεν έχουμε.

Σορρυ για το μαθημα ??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,265 μηνύματα.
Καλα εγω ξερω πολυ καλα γαλλικα τωρα θα δωσω dalf c2 και ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι στην Γαλλια θα παω οταν μεγαλωσω αρα ενταξει.Τα σουηδικα σκεφτομαι. να τα ξεκινησω για χομπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Γνωρίζω Αγγλικά, Ισπανικά, λίγα Ρώσικα (του χρόνου μάλλον θα δώσω για Β1) και βασικά Ιταλικά που είχα αρχίσει κάποια στιγμή αλλά τα παράτησα λόγου φόρτου εργασίας... Σίγουρα θα ήθελα να ξαναπιάσω τα γαλλικά που τα είχα αφήσει από εποχές γυμνασίου. Και κάποτε να βελτιώσω τα Ιταλικά μου. (Ξεκάθαρη έφεση στις λατινογενείς γλώσσες :P)

Μην βιάζεστε και αγχώνεστε, ειδικά όσοι είστε ακόμα στο γυμνάσιο-λύκειο. Αργά και σταδιακά για να σχηματίσετε καλές βάσεις στις γλώσσες που σας αρέσουν :) Μετά στο πανεπιστήμιο, βάλε μεταπτυχιακά, μετεκπαιδεύσεις και όλα τα συναφή, έχετε άνετα χρόνο να μάθετε και άλλες που σας αρέσουν. Και τα ταξίδια, οι φίλοι από άλλες χώρες, η πρακτική ή τα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό δίνουν πολλές ευκαιρίες για βελτίωση/τελειοποίηση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justarandomgirl

Νεοφερμένος

Η justarandomgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Θα ήθελα όταν μου δοθεί η ευκαιρία να τελειώσω τα γερμανικά...
Όμως, το πάθος μου είναι να μάθω ιταλικά και ισπανικά!
Παρόλα αυτά, αν είχα το χρόνο και κυρίως την οικονομική δυνατότητα θα ήθελα να μάθω όσο το δυνατόν πιο πολλές ξένες γλώσσες. (Κάποτε διάβαζα αγγλικά με το ζόρι και τώρα έχω φάει κόλλημα με αυτό το θέμα! )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top